Versiertips en veel sport-praat Rozen in het zonnetje Schoolagenda's Frankrijk in Moskou Vooruitblik mannenmode Een speurtocht door zuivelland vrije tijd 37 te Wijnparadijs ZATERDAG 6 JULI 1991 Schoolagenda's zijn er in alle soorten en maten. En prijzen, want hoewel het gros van de agenda's voor rond de vijftien gulden te koop is, kan de prijs oplopen tot vijfentwintig (O'Neill) en zelfs bijna dertig gulden (Bad Boys). Voor dat geld doet Bad Boys er dan wel een handig adressenboekje bij, en stopt de kledingfabrikant agenda plus boekje in een glimmend doosje-met-drukknoopje, dat binnen de kortste keren lam is. Het in groot formaat uitgevoer de boekwerk dat O'Neill de schoolgangers mee laat sjouwen, heeft ook drukknoopjes. In het lijstje 'personsal data' dien je, na je naam en adres, de merken en num mers te vermelden van je surf board, skateboard, snowboard en moutainbike. Daarna komen pas bloedgroep en gegevens over wie gewaarschuwd moet worden bij een ongeval. Met een O'Neill agen da heb je genoeg te doen tijdens de lessen. Veel sportieve praat, in vier talen, en er is geen woord Neder lands bij. De Playboy-agenda geeft een nut tig overzicht van de 'kretologie in 1991': „Om het komende decen nium ook in het circuit van moder no's een beetje te kunnen meetel len is het minstens noodzaak om bij een trendy clubje van interes sante types te horen. Zoals daar zijn de 'sally' (sexually attractive lady) of het 'eeg-ertje' (eternally erected guy)." Als het aan Playboy ligt horen de kopers van de agenda tot de laatste categorie: het boekje laat voldoende sally's zien. Er is wel rekening gehouden met de leeftijd van de eeg-ers in wording, in die zin dat de dames veel tiet to nen, maar geen tepel. Ook de Play boy-mopjes ontbreken niet. Over de doelgroep van de Elle- agenda laat de uitgever van het glossy magazine geen twijfel be staan: vrouwen dus. Nauwelijks heb je het boekwerkje opengesla gen of je wordt al opgejut om mee tè doen aan de wedstrijd 'wie wordt het nieuwe gezicht van The Next Generation '91'. Veel mode, reizen, parfum en schoonheid, als mede een 'quasi-wetenschappelij- ke verhandeling over dromen ('Welk meisje droomt niet van een carrière als fotomodel, een eigen paard en lang knallend haar. En droomt niet elke jongen van een ei gen sportwagen, een avondje stap pen met Madonna en een baan om de aarde?'). Erg handig zijn de ver siertips: 'Wil je succes boeken, zijn aandacht trekken en hem boeien, dan moet je er wel wat voor over hebben. Heeft hij je eenmaal ont dekt, dan kun je weer gewoon jezelf zijn'. Pfff, is dat boffen. Om je te helpen bij het jezelf zijn, biedt Elle tenslotte een lijst met wat 'in' is en wat 'out'. Datje vooral maar geen verkeerde dingen zegt in gezel schap. De deurzakkers, telefone ren, televisiekijken en de twenties Schoolagenda's bieden leesvoer voor het hele jaar foto Liesbeth Dinissen) zijn uit; the doors, faxen, roman netjes lezen en de sixties zijn in. Rob Lowe en Rambo kunnen echt niet meer, maar met Kevin Cost- ner en Barbarella mag je dwepen. En je zegt geen 'doei!' meer, maar 'zie je!' AvantGarde, ook een tijdschrift van huis uit, komt met een aantal losbladige agenda's en zegt daar mee de trend voor de jaren '90 te zetten. AvantGarde Girls verschilt inhoudelijk niet veel van het Elle- zusje. De bijgevoegde 'romantiek- special' geeft eveneens versier- trucs ('Mocht je een hardrocker te genkomen die je niet te versmaden vindt, dan is deze openingszin een schot in de roos: „Mag ik je haar föhnen?"), romantische menu's voor twee, romantische uitstapjes en een romantische film-top-tien. From France with love, voor het eerst in zijn couture-geschiedenis presenteert de Franse ontwerper Pierre Cardin zijn mo dellen in Rusland. Tijdens deze show in Moskou's kathedraal St. Basil bracht de Fransman een selectie van zijn nieuwste modellen, naast een retropectief van ont werpen uit de jaren vijftig (foto EPAIAlain- Pierre Hovasse)' In Milaan werd alvast een voorproefje gege ven van wat ons op mannenmode-gebied volgende zomer staat te wachten. Terwijl wij de laatste dagen net een beetje zomers gevoel krijgen, toonden Gianni Versace en Giorgio Armani op de Milaanse catwalks al een selectie voor volgend jaar. Versace combineerde een witte jeans met een geborduurd leren jack (foto EPAIFarinai Armani ziet 'zijn' mannen sportief door het leven gaan. Een combinatie van een taps toelopende zwarte broek met een t-shirt met ronde hals en lange mouwen passen in dat beeld (foto APILuca Bruno Wat gekleder, maar toch nonchalant is een dric-delige combinatie van mouwloos vest, een korte broek met daarbij een heuplang colbert foto APILuca Brinio) Pretty Woman neemt daarin de eerste plaats in, gevolgd door Ge jaagd door de wind. Dat die film ge maakt toen de moeders van de AvantGarde-agendabezitsters nog niet eens geboren waren mag de pret niet drukken. Verder bevat het boekje de bekende riedel: mo de, reizen, schoonheid en een mo- dellenwedstrijd. Volgens uitgever AvantGarde In ternational Stationery - die jaar lijks een half miljoen schoolagen da's onder verschillende titels op de markt brengt en daarmee het marktleiderschap claimt - schaft rond de 15% van de scholieren in de loop van het schooljaar een tweede agenda aan, én worden schoolagenda's steeds jonger ge kocht. „Vroeger waren middelbare scholieren de primaire kopers, te genwoordig beginnen ze er op de basisschool al mee." De agenda van Oilily is onder die groep popu lair: vrolijke kleurtjes en lieve bloemetjes, en veel reclame voor de kleding en parfum van het be treffende merk. Linea Colori ver gast de jeugd eveneens op bloe metjes en zoekt het in de pastel tinten: elke maand heeft een ander kleurtje. Popagenda's bestaan ook nog, naast al het merkengeweld. Club Veronica, de 'club met een eigen magazine, een eigen TV- en radio programma. eigen teletekstpagi na's en nu ook een eigen agenda' zoekt het vooral in het groepsge voel en zegt zich te onderscheiden van al die andere agenda's 'door een echte club-agenda te zijn'. En jawel: ook de club geeft De Meest Serieuze Versiertips. In de Pop agenda een quiz, die uitsluitsel moet geven over je eventuele ta lenten voor het vak van platen- plugger. Waar de meeste voorkeur naar uit gaat is, volgens een woordvoerder van Bruna, moeilijk te zeggen. „Ie dereen koopt alles." Met één merk is het bijzonder snel gegaan: de L.A. Gear-agenda. Was binnen een week uitverkocht. „Maar het aan bod is zo ontzettend groot. Elk merk heeft wel een eigen agenda. De tijd dat je kon kiezen uit twee soorten Ryam's is echt voorbij." Wat niet voorbij is, zijn de adver tenties van de Koninklijke Land en Luchtmacht, die vrijwel elke agenda sieren. Die stonden er vroe ger ook al in. Wilma de Rek Wijnkenner Cees Kingmans schreef drie nieuwe boekjes in de Wijyiparadijs-serie van uitge verij Bzztóh. De gidsjes, die 14,90 kosten, geven algemene informa tie over de Franse wijnen uit de Bourgogne, Cótes du Rhone en de Loire. Daarnaast bevatten de boekjes korte routebeschrijvin gen. adressen van wijnproducen ten, restaurants en hotels. In de Wijnparadijs-serie vei'schenen eer der gidsjes over de Bordeaux en Toscane-Umbrië. Enkhuizen was vroeger een belangrijke markt voor Edammer kaas. In 1394 werd er al kaas gewogen. De 16de eeuwse Kaaswaag op de Kaasmarkt, waar nu een museum is gevestigd met onder meer de oude waaginventaris. herinnert aan de rijke zuivelhistorie van Noord- Holland. In een zuivelland bij uitstek zijn op veel meer plaatsen monumenten, gebouwen, markten, kaasboerderijen en fabrieken te bezichtigen. Er zijn vele mogelijkheden voor een uitstapje langs heden en verleden van de Nederlandse zuivel. In de brochure „Zuivel- toerisme in Nederland", van Het Nederlands Zuivelbureau, is die informatie bijeenge bracht. Hieronder een greep uit het aanbod. Behalve in Enkhuizen staan er kaaswagen in Alkmaar. Edam en Hoorn. In Friesland is een „waagroute" mogelijk van Leeuwarden via Franeker naar Workum en Makkum, of naar Dokkum en Kollum. In Noord- Holland is Alkmaar het be kendst als kaascentrum met de beroemde vrijdagse markt. In het Waaggebouw is het Hol landse Kaasmuseum onderge bracht. In dat museum is niet alleen het verleden vertegen woordigd, ook de hedendaagse zuivelbereiding komt aan bod en er is een winkeltje met sou- vernirs en informatie. Behalve in Alkmaar zijn er 's zomers toeristische kaasmarkten in Purmerend en Edam. Monument Boerenkaas wordt verhandeld op de markten van Gouda, Bo degraven en Woerden. Gouda heeft het mooiste decor met te genover het stadhuis het impo sante Waaggebouw uit 1668. In Bodegraven staat een monu ment voor de Goudse kaas. In Uithoorn herinnert een monu ment voor de kaashandel aan de vroegere markt. Op reis langs markten en ge bouwen kunt u ook binnen stappen in enkele tientallen musea of museumboerderijen die de oude zuivelbereiding en het boerenleven tonen. In het gebied tussen Gouda en Utrecht staan nog veel kaas boerderijen, vaak langs schil derachtige weggetjes en dij ken. Rij bijvoorbeeld eens van Haastrecht naar Schoonhoven langs het riviertje De Vlist of van Bodegraven naar Nieuw koop via de Meije. Stap af bij een boerderije met een bordje „boerenkaas te koop". Wellicht is het een van de 100 bedrijven die open staan voor het publiek. De boerin verkoopt allerlei soorten kaas aan liefhebbers die vaak van verre komen voor „hun" kaas. De boer is bezig met de kuip waarin de melk wordt ge stremd tot wrongel. Later keert hij de kazen in hun kunststof vaten. Op planken langs de muur liggen kazen te rijpen. Als u een bezichtiging van het kaasmaken wenst, maak dan eerst een afspraak. Vaak is ook een uitstapje naar de rest van de boerderij mogelijk. De meeste kaas wordt tegen woordig gemaakt in fabrieken. Hier geen landelijke sfeer maar schitterende staaltjes van mo derne technologie. In een aan tal kaasfabrieken zijn excur sies mogelijk, al dan niet in groepsverband. Dat geldt ook voor fabrieken waarin melk en melkprodukten worden gepro duceerd. U zult zien dat aan de eeuwenoude principes van de zuivelbereiding eigenlijk niet veel is veranderd; alleen de technieken en machines zijn moderner geworden. Namen, adressen en openings tijden vindt u in de brochure „Zuiveltoerisme in Neder land". verkrijgbaar bij Het Ne derlands Zuivelbureau in Rijs wijk. Evert Lanting Toen in 1966 het rosarium in het Westbroekpark, tussen Den Haag en Scheveningen gelegen, door gemeentelijke bezuinigingen dreigde te worden opgedoekt, werd een comité in het leven geroe pen dat erin slaagde het rosarium te behouden, zodat het elk jaar in juli het middelpunt kon blijven van de internationale rozenkeu- ring, met de uitverkiezing van de Gouden Roos van Den Haag als hoogtepunt. Dit gebeurt dit jaar op donderdag 11 juli. De roos zal echter nog meer in het zonnetje worden gezet. De Neder landse Rozenvereniging bestaat 25jaar, endatwordtop 12en 13 juli gevierd. Op het programma staat onder meer een symposium in de Bijhorst te Wassenaar op vrijdag 12 juli. Deskundigen houden inlei dingen over 'De roos in het leven van een liefhebber', 'Rozenteelt van evolutie tot revolutie' en 'Ro zengeur en maneschijn'. Behalve wetenschappelijke verhandelin gen zullen er dus ook badinerende voordrachten te beluisteren zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 37