Sj mikken met een witte mot Honderd jaar dolen in Ruurlo Eten tijdens de vakantie V akantiegangers in brandhaarden PZC Vis en wijn in Limburg vrije tijd 33 Van de ene heg naar de andere Repatriëren kostbare zaak ZATERDAG 6 JULI 1991 Wie denkt, dat ie kan vissen, moet zijn hengel maar eens uitgooien in Limburg. Daar moet iedereen bewijzen een goed sportvisser te zijn. Aan het tamelijk wild stromende water van de Roer, de Jeker, de Geul of de rustiger stroom van de Maas, hebben de technisch beste vissers hun stekkie gevonden. Dat vertelt de zestiger Tjeu Cox, secretaris van de Federatie van de Sporthengelaars Midden Limburg, aan de stamtafel van het visserspension Tosma in Herten. Tjeu Cos is geen grootspreker, maar een bescheiden waar- heidslievend mens, een rustige verteller wiens verhalen stoelen op onderzoek gegevens en officiële metingen. Als Tjeu dus spreekt van een in de Maas gevangen kar per van 47 pond, dan overdrijft hij geen grammetje; dat is notarieel gewogen gewicht. En als ie be weert, dat recent in de Roer weer 41 verschillende soorten vis zijn aangetroffen, dan heeft hij het over officiële onderzoeks-resultaten. De vissers en hun verenigingen heb ben er mede voor gezorgd, dat de vervuiling van Maas en andere wa ters werd bestreden. Met vistrap- pen bij de stuwen werd de trekken de vis bovendien in staat gesteld zoals vroeger stroomopwaarts te trekken naar de favoriete paaige- bieden. Het verdriet Tjeu Cox kennelijk, dat zijn schone Limburg zo weinig genoemd en geroemd wordt als vissers in den lande het over hun favoriete stekkies hebben. Met de Maas, de zijriviertjes en de grind- meren telt deze provincie toch ruim 3000 ha viswater. Dat is rede lijk veel voor wat als een waterar- me regio bekend staat. Nog erger vindt de secretaris het echter, dat de kwaliteit van het Limburgse vissen zo zwaar onder schat wordt. Wie buiten de Lim burgers kent bijvoorbeeld nog de techniek van het 'sjmikken', de ty pisch Limburgse sport om met een witte mot als aas te vissen op de 'meun', de kopvoorn? Die witte ntot als aas aan de haak van een dobberloze lijn werd met een zweepslag van de lange bamboe- hengel over het water geslagen en de betere visser haalde daarna de 40 tot 50 cm grote en vechtende meun op de kant. In de periode fe bruari tot mei werd zo of met echte vliegen 'gesjmikt' op de alvers, die de Roer optrokken naar hun paai- gebied. Techniek „Voor het vissen hier heb je een ze kere techniek nodig. Meer tech niek dan voor het vissen in stil staand water. De mensen trekken nog wel eens naai- het buitenland, maar hier kun je leren hoe je ze uit het stromend water moet halen. Hier heb je wel anderhalfuur nodig om de vissen naar de voerplek te trekken. Maar dan kun je er ook wel een 50 tot 60 uithalen". Hij weet wel, dat de Hollander, zo als gemakshalve iedere niet-Lim- burger hier genoemd wordt, zweert bij de plekjes in het zompige weste lijke polderland, de plassen, Fries land en Overijssel. Tjeu Cox trekt zelf ook wel naar Friesland als hij uitgaan wil combineren met zijn favoriete sport. Voor die combinatie korte vakan tie-vissen ziet hij zijn eigen Lim burg echter wel zitten. Daarom propageert hij van harte de Lim burgse stekkies, die verpakt zitten in de driedaagse vis-arrangemen- ten, die de hengelsportfederatie samenstelde met de provinciale VVV. Voor nog geen tweehonderd gulden (er zijn drie prijsvariaties, f 157,50, f 172,50 en f 212,50) kan de sportvisser kiezen uit 20 verschil lende arrangementen; drie dagen vissen en twee overnachtingen in Asselt, Stevensweert of Herten. De barbeel is een typisch Limburg se vis, maar ook de kopvoorn (of meun), kolblei, alver, sneep, beek forel, zeeforel en rivierbot zijn er te vangen. Volgens deskundigen wordt in Limburg bovendien meer snoekbaars gevangen dan in heel Friesland, de snoekbaarsprovincie bij uitstek. Wie in Limburg wil vissen heeft een speciale vergunning nodig, omdat bijna alle water is verpacht aan de hengelsportverenigingen of parti culier water is. Alle aparte vergun ningen zijn nu door Tjeu Cox en zijn medebestuurders onderge bracht in de zogenaamde Lim burg-vergunning, die 33 gulden voor een heel jaar kost. Deze is te verkrijgen bij de VW in Maas tricht, Sittard, Roermond en Ven- lo. Naast vissen is fietsen een belang rijke recreatieve bezigheid in het Limburgse land, dat in 1989 het grootste aantal overnachtingen (8,7 miljoen) in ons land boekte. Echter ook daarover bestaan nog al wat misverstanden bij de wes terlingen, denkt Jan Pieter Weijer van de provinciale VW. Eigenlijk wil Limburg de idee kwijt, dat deze provincie alleen maar een uitda ging kan zijn voor de beter getrain de kilometervreters. Kookles Gelukkig voor de Limburgers en de VVV is een andere Limburgse kwaliteit wel algemeen bekend bij de Hollanders; hun lust in eten en drinken. Wie daarmee wil kennis maken kan een Tour Culinaire ma ken. Hierin zijn begrepen twee In Limburg kunnen niet alleen vissers hun hart ophalen, ook de liefhebber van een goed glas wijn komt aan zijn trekken. overnachtingen in kasteel Elsloo, dat staat in het gelijknamige dorp je bij Maastricht dat naast een tourfietser als Sjefke Jansen ook een vermaarde hotellerie voort bracht. Kookles krijgen de gasten in de Hoge Hotelschool van Maas tricht, waar onder meer gedemon- toerisme llI I i li l l li streerd wordt hoe je het best een biefstuk 'a la Maestrich' kunt ma ken. Of crêpeS of n'importe welk andere schotel, waarmee iedereen een vleugje Bourgondische sfeer aan zijn thuisdiner kan toevoegen. En wie zou niet graag thuis aan ei gen tafel de welbespraakte Hotel school-docent Jan Vlasman imite ren in een sprankelend betoog over de regionale wijnen. Je krijgt gega randeerd thuis de gasten aan je lip pen als je de kennis over wijn in het algemeen kunt larderen met gede- taileerde opmerkingen over de Apostelhoeve, de Vroege Loonse of de Domein Backerbosch: Lim burgse en Belgische wijnen, waar van docent Jan pikante bijzonder heden doorgeeft. Heb je geluk dan kom je via Jan Vlasman terecht in de kelder van John Kuzelj, de restaurateur van het beroemde Old Hickory (ge noemd naar de Amerikaanse divi sie die Maastricht bevrijdde), al was het alleen maar om met eigen ogen de wijn van de vorige eeuw te zien. Je kunt er ook van die oude wijnen bestellen, bijvoorbeeld een tachtig jaar oude wijn voor een tachtigjarige vader of grootvader. John Kuzelj belt desnoods de hele wereld af tot ie een dergelijk oud wijntje heeft gevonden en gekocht. Hij doet dat onder slechts twee be scheiden voorwaarden: vooraf wordt niet over de prijs gepraat, achteraf wordt niet over de prijs gezeurd. Dat Limburg nog steeds veel toe ristisch te bieden heeft bewijzen de cijfers. Vorig jaar genoten 1,6 mil joen Nederlanders er hun vakan tie; dat is 11 procent van de bin nenlandse vakanties. Bijna één miljoen daarvan waren lange vakanties, de rest korte vakanties die het ook in het zuiden steeds be ter gaan doen. Daarbij zijn de bun galows en vakantieparken met 57 procent duidelijk favoriet boven de hotels (19 procent). Het drielandenpunt Vaals, al sinds mensenheugenis populair, scoort nog steeds het beste: 1 miljoen be zoekers per jaar, op verre afstand gevolgd door de Mooker Plas (541.000) en het witte stadje Thorn (500.000). Het t.hermaalbad Arcen staat met 335.000 bezoekers ver bo ven dat van Thermae 2000 in Val kenburg. Met die cijfers achter de hand kan VW directeur drs J. Rid derbos met recht zeggen: „Het gaat goed met Limburg als ver- blijfsgebied. Limburg staat als vakantiestreek, ook qua imago, op de eerste plaats in Nederland". Eindelijk een man, die de het land buiten Limburg geen Holland noemt. Wim Breekveld Precies honderd jaar geleden liet de toenmalige familie Van Heeckeren van Keil in het Achterhoekse plaatsje Ruurlo een doolhof aanleggen. De doolhof was bedoeld als speelplaats voor de jonge freules Sophia en Agneta. Nu, een eeuw, later bezoeken jaarlijks 20.000 mensen de Ituurlose heggentuin. Met een oppervlakte van bij na 10.000 vierkante meter en een padlengte van 1188 meter is de Ruurlose doolhof waar schijnlijk de grootste dwaaltuin in Europa. Het honderdjarig be staan wordt zaterdag gevierd met een groot feest voor het hele dorp en voor de campinggasten in de buurt. Deze dag is de dool hof gratis toegankelijk. Boven dien rijden er een treintje en een huifkar van het centrum van Ruurlo naar de dwaaltuin. Direc teur-generaal J. P. van Zutphen van het ministerie van lanbouw zal het startsein voor het feest ge ven. Het doolhof, dat is aangelegd in de vorm van een trapezium is sinds 1972 eigendom van staats bosbeheer. Die kocht de bossen van het landgoed en het doolhof aan van de vermaarde familie Van Heeckeren van Keil. De Ruurlose doolhof waarschijnlijk de grootste dwaaltuin in Europa. Herstel van het hof mislukte in de jaren daarna. In 1982 werd be sloten tot rigoreuzere maatrege len. Het doolhof werd totaal ver nieuwd, compleet met nieuwe planten. Drie jaar later werd het uiteindelijk weer voor het pu bliek opengesteld. Het doolhof is één van de vijftien heggendoolhoven in Nederland. Bij de eerste aanleg, diende het beroemde doolhof van Hampton Court in Engeland als voorbeeld. Deze dwaaltuin werd in 1690 in opdracht van Koning Willem III aangelegd en had ook een voor beeld: het doolhof van paleis Het Loo in Apeldoorn. Volgens de heer A. Snijders van de Stichting Ruurlo Promotie en doolhofkenner A. Mol uit Ruurlo pretendeert Engeland het groot ste doolhof te hebben: Long Leat House, Ruurlo lachte hier om want deze dwaaltuin beslaat „slechts" 6.066 vierkante meter. Wel met enige afgunst bekijken de Achterhoekers de bezoeker- santallen van Hampton Court Niet minder dan 200.000 mensen zoeken daar elk jaar naar „de uit gang". Ruurlo knijpt in haar handjes bij 20.000 mensen. Iets waar de genoemde doolhof deskundigen iets aan willen doen: „Na het feest gaan wij kij ken of wij van Ruurlo een dool hofcentrum kunnen maken van waaruit wij doolhoftochten orga niseren," voorspellen zij. Ritueel Van de twee Achterhoekers is vooral Mol gefascineerd door het fenomeen doolhof: „Zij zijn er niet alleen ter vermaak, maar hebben van oorsprong ook een symbolische en rituele beteke nis. Zo kent men vooral in Scan dinavië veel keiendoolhoven. De ze liggen vaak aan het water en hadden tot doel kwade geesten te misleiden en achter te laten zo dat de zeelieden ze niet meena men op hun verre reizen". „Spiraalvormige doolhoven wa ren onverbrekelijk verbonden met de lentefeesten in de voor christelijke tijd." vervolgt Mol zijn betoog. „Draaide een spiraal van binnen naar buiten, dan symboliseerde dat de wederge boorte. Draaide hij van buiten naar binnen, dan symboliseerde dat de dood. In Sibbo in Finland vindt je zo'n spiraalvormige dool hof nog afgebeeld in een kerk," weet Mol. De Ruurlose trapeziumvorm is niet van bijzonder symbolische betekenis maar slechts bedoeld om de 1.200 meter lange tocht door het landgoed moeilijker te maken. Het is dan ook geen uit zondering dat men er drie keer zo lang over doet dan de gemiddel de dertig minuten. In paniek ra ken is er meestal niet bij, al gaan volgens Mol veel mensen de dool hof in om hun angst te overwin nen. Martin Ruesink Nog even en de grote vakantieuittocht begint. Een van de leuke dingen van vakantie is het eten, in het buitenland, in de buitenlucht... 'Anders eten' in het buitenland is even wennen, maar geeft ook een apart tintje aan de vakantie. Helaas kan de voeding tijdens de vakantie een bron van ellende zijn. Hoge temperaturen en niet optimale omstandigheden, vooral met kamperen, kunnen gemakkelijk een voedselvergiftiging tot gevolg hebben. De boosdoeners zijn de bac teriën in het voedsel. Bac teriën zijn er altijd en overal. Een aantal soorten is, indien ze in heel grote aantallen voorko men, gevaarlijk. Bacteriën voelen zich het lek kerst bij een temperatuur tus sen de 10 en 55 graden C. Dan vermenigvuldigen ze zich ra zendsnel. Bij lage temperatu ren (onder de 0 graden) ver meerderen ze zich niet meer. maar sterven ze ook niet. Bij verhitting boven de 80 graden worden de meeste bacteriën gedood. Bacteriën hebben een voor keur voor eiwitrijke produk- ten, zoals melk. vlees en kip, en gerechten die ermee zijn bereid (bijvoorbeeld pap en kippe- soep). Het is dus zaak een slecht leefklimaat voor bacteriën te scheppen. Het Voorlichtings bureau voor de Voeding geeft u enkele tips. Belangrijk is dat bij warm weer de levensmiddelen koel worden bewaard, liefst in de koelkast; - Heeft u geen koelkast, be waar dan geen resten. Een koeltas is geen koelkast en kan daarvoor beslist niet worden gebruikt: - Was uw handen goed met warm water en zeep voordat u gaat koken, na het gebruik van het toilet en na het aanraken van rauw vlees: - Houd medevakantiegangers die buikpijn en/of diarree heb ben buiten de keuken: - Gebruik bij voorkeur papie ren handdoekjes en anders in elk geval een schone hand doek. Vochtige doeken zijn broeinesten van bacteriën, spoel ze met flink heet sop uit en hang ze te drogen in de zon; - Wat voor de handen geldt, geldt ook voor keukenmate- riaal: houd het schoon; - Ruim afval op en houd vliegen en andere insekten uit de buurt van voedsel; - Om ieder risico te vermijden is het beter bij warm weer geen rauw of halfrauw vlees te eten. zoals biefstuk tartaar en filet americain: - Fruit kunt u het beste schil len. Koop geen stukken fruit (bijvoorbeeld een kwart me loen); - Eet geen onverpakt ijs. Ver pakt. ijs en schepijs uit een schone, drukbezochte winkel leveren meestel geen bezwaar op. In veel (buitenlandse) vakan tieplaatsen is niet al het water drinkwater. Het is dan ook niet geschikt voor het wassen van groente en fruit dat u rauw eet (tenzij u het water eerst kookt). Twijfelt u aan de kwaliteit, ge bruik dan mineraalwater, ook voor het maken van ijsblokje. Gebruik ook mineraalwater of gekookt water voor het aanma ken van poedervormige levens middelen, zoals melkvoeding voor de baby of soeppoeder. Met deze tips kan vakantieple- zier ook heel goed eetplezier zijn. Patricia Schutte De burgeroorlog in Joegoslavië kost de reisorganisaties veel geld (foto EPA) De touroperators in ons land zien zich steeds vaker gedwongen Nederlandse toeristen te repatriëren uit gebieden waar de spanningen hoog oplopen. Sri Lanka enkele jaren geleden (gevechten tussen Tamils en Singalezen), Tunesië (Golfoorlog) en nu de burgeroorlog in Joegoslavië. Afgezien van alle inspanningen die de operators zich moeten getroosten om vakantiegangers vervroegd terug te halen, kunnen de kosten gigantisch oplopen. In januari hebben we samen met een aantal operators on ze toeristen eerder laten ophalen uit Tunesië omdat er sprake was van acute dreiging. Elke keer dat je een vliegtuig op en neer laat gaan, kost dan tienduizenden gul dens", zegt Rob Admiraal, pr-ma- nager van Arke-reizen in Ensche de. De reisondernemers kunnen de kosten weliswaar delen, maar niet verhalen. Het is ondernemersrisi co. „De grote organisaties kunnen zo'n financiële klap wel opvan gen", aldus Admiraal, „maar er zijn ook specialisten in onze bran che met alleen Joegoslavië in hun pakket. Voor deze ondernemingen wordt 1991 een moeilijk jaar". De juiste schade is meestal achteraf pas vast te stellen. „Er zijn nu na tuurlijk geen boekingen meer voor Joegoslavië. De burgeroorlog daar kost ons een heleboel geld. Ik ver wacht een verliespost van enkele tonnen". Met Arke besloten Oad (Holten), De Jong Intratours (Ridderkerk) en Hotelplan om hun klanten uit Istrië in het noorden van Joegosla vië weg te halen. „Dat leek ons ver standig. Wij hebben een verant woordelijkheid in deze en die aan vaarden wij ook. De afgelopen tijd hebben wij steeds contact gehad met het ministerie van buitenland se zaken en onze vertegenwoordi gers in Slovenië. Sinds vrijdag heb ben wij te maken met een negatief reisadvies van het ministerie voor Joegoslavië". Keus „Ik wil benadrukken dat de men sen die nu terug zijn niet volledig de vrije keus hadden om te blijven. Wij hebben sterk op hun vertrek aangedrongen, al was er op het strand niet zoveel aan de hand. Nu hebben ze tenminste de kans be nut om georganiseerd het land te verlaten. Het mag misschien heel vervelend zijn voor deze toeristen om een deel van hun welverdiende vakantie te moeten inleveren, maar als ze daar zouden blijven, zou het nog veel vervelender voor ze kunnen worden". Bij elke moderne touroperator ligt vandaag de dag een draaiboek klaar voor eventuele repatriëring. „Er staan enkele hoofdlijnen in en telefoonnummers van onze con tacten in het buitenland. Verder komt het aan op improviseren en organiseren, omdat je nooit van te voren weet waar en wanneer iets gebeurt". Schadeclaims zullen de touropera tors niet accepteren. „Als mensen menen dat ze recht hebben op te ruggave van geld vanwege het niet genieten van vakantiedagen, zul len wij naar de reisverzekering ver wijzen", aldus Admiraal. „De men sen die bij ons hebben geboek voor Joegoslavië en afgelopen vrij dagzouden vertrekken, hebben we een acceptabel alternatief met zon, water en strand aangeboden in Spanje. Italië. Oostenrijk en Portugal. Een groot aantal ging hiermee akkoord, maar er waren er ook bij die zeiden: nee, we wilden per se naai- Joegoslavië, en nu dat niet kan, willen we ons geld terug. Aan dat verzoek konden we vol doen". Gerard Smink

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 33