Een foto-familie Actuele ruimtevaart en historische hoogtepunten Ver schoor e consument Space Expo PZC ZATERDAG 6 JULI 1991 vrije tijd In 1919 kocht Adrie Verschoore een camera. Hij bond 'm op zijn rug, stapte op zijn fiets en ging alle cafés in Zeeland af. Tevoren maakte hij afspraken met de kasteleins. Alle dorpelingen die zich wilden laten vereeuwigen zorgden dat ze bij aankomst van de fotograaf aanwezig waren. Als alle portetten gemaakt waren, kroop Verschoore vanonder het zwarte doek van zijn camera, klapte de houten driepoot in, bond het zaakje weer op zijn rug en stapte weer op de fiets. Op naar het volgende café. Zo fietste hij heel Zeeland door. Hij bezocht elk cafe ongeveer eens in liét half jaar," vertelt de kleinzoon van Adrie Verschoore. „Het was voor de men sen in die tijd de enige manier om bijvoor beeld de kinderen op verschillende leeftij den te laten vastleggen. Later kocht hij een pand in Goes en begon daar de eerste fotowinkel. Hij zette er een medewerker neer, maar stapte zelf weer op de fiets. Daar was toch meer mee te verdienen." Ad Verschoore (38), fotograaf te Vlissin- gen, deelt behalve het vak ook de naam van zijn opa. „Er lopen talloze Ad's en Adrie's rond in de familie. Zo'n beetje een traditie. Nét als de fotografie." De vier zoons van Adrie Verschoore zetten de win kel in Goes voort en begonnen hun eigen fotografiezaken elders. Naai' gelang er meer nakomelingen rijp werden voor het ondernemersschap groeide het aantal za ken uit tot acht: zes in Zeeland en twee daar net buiten, op het buureiland Goe- ree en in het Westbrabantse grensland. „Foto Verschoore is een familiebedrijf. In elke zaak staat een Verschoore. Maar het zijn allemaal zelfstandige bedrijven. We doen wel zoveel mogelijk samen, aan in koop, om hetzelfde gezicht naar de klan ten toe te hebben. Samen kunnen we ook veel meer gedaan krijgen van bedrijven als Kodak en Fudji etcetera. Opleidingen voor het personeel, cursussen over nieuwe technieken. Je zou kunnen zeggen dat het een keten is met zeven hoofdvestigingen." Beeldwinkel De Vlissingse Verschoore heeft als enige twee winkels in één stad. In de Sint Jacob- spassage lijkt de oorsprong van het fami liebedrijf - de antieke dooscamera onder het zwarte doek van opa - wel heel ver weg. Een goeie zeventig jaar na de start van zijn grootvader spreekt Ad Ver- schbore ook niet meer van fotografie maar van 'beeldregistratie'. Televisies op bio scoopformaat en videocamera's op vuist grootte benemen de klanten haast het zicht op de eigenlijke stiel van de onderne mer. Een rekje met fotochemicaliën en een schap met rollen film lijken meer uit nostalgische overwegingen gehandhaafd. Beeldregistratie? „Tja. Hoe noem je dit. Geen fotozaak. Meer een beeldwinkel. De term fotografie is niet toereikend. De film camera is vervangen door een videocame ra, de projector door een recorder en het filmscherm door een televisie," illustreert Verschoore de veranderende handel. „Om beelden te bewaren ben je niet langer al leen op foto's aangewezen. Of je het nu vastlegt op film, op schijf of op een band. het principe blijft gelijk. Het is mogelijk om foto's te laten verschijnen op je televi sie. Er is een systeem in ontwikkeling waarbij de film vervangen wordt door een soort cd-plaatje. Dat kan via een cd-speler de beelden op je televisiescherm laten zien. Leuk toch?" „Deze winkel is helemaal fout. Vergeleken met zo'n bakbeest van een televisie vallen die kleine fototoestelletjes helemaal in het niet. De herkenning bij het publiek is 111111111 ii 111 weg," peinst hij, kijkend naar de glazen vi trines met camera's en min of meer draag bare geluidsinstallaties. „De klanten moeten weten dat ze hier ook met hun vol geschoten fotorolletje terecht kunnen." Anders is het in de Badhuisstraat, waai- de Verschoore's rond 1960 voor het eerst vas te voet in Vlissingen kregen. Rekken met albums, fotolijsten, fotoplakkertjes maar vooral veel film. Verschoore zou graag zijn twee zaken combineren. „Het komt veel beter over als je laat blijken dat je ver stand hebt van fotograferen door bijvoor beeld camera's te verkopen, dan datje een fotominilab met een sleutel- en hakken bar combineert. Het kan tegenwoordig al lemaal hoor. Je koopt zo'n machine, zet er iemand achter en afdrukken maar. Maat je ziet het aan het niveau van het' foto werk. Er wordt zoveel geknoeid met die minilab's. Slecht ontwikkelde foto's, de chemicaliën te lang gebruiken, een min dere kwaliteit fotopapier: als het je om de snelle winst gaat valt er heel wat te bezui nigen op de kosten. Maar het komt je klan ten niet ten goede." Niet iedere klant is tevreden met de mini- labs en de klaar-in-twintig-minuten-fo- to's. „Mensen kopen goede camera's om goede foto's te kunnen maken. Dan willen ze ook dat hun foto's zorgvuldig worden afgewerkt. Steeds meer mensen vragen ons om het rolletje maar naar de ontwik kelcentrale van de filmproducent te stu ren. Met de gedachte: het duurt wel langer voordat ze klaar zijn, maar er wordt meer tijd aan besteed. Spijtig genoeg komt er in zo'n centrale zoveel materiaal binnen dat ze daar nog sneller werken dan hier. Het duurt twee dagen voordat de klant de fo to's heeft omdat ze een dag onderweg zijn van en naar de centrale." De uurservice vindt Verschoore het mini mum. „Nog sneller gaat ten koste van de kwaliteit. We kunnen de foto's in twintig minuten klaar hebben, dat gaat best. Maar de rest van de tijd heb je nodig om de kwaliteit te controleren en eventueel nog eens af te drukken." Mystiek De fotoindustrie maakt het de klant steeds meer naar de zin. Negatief kwijt? Een kopie van een oude foto? Kan in een dag gemaakt zijn. Sinds een jaar beschik ken de zaken over een apparaat waarmee de klant zelf vergrotingen kan maken van een favoriete foto. Negatief invoeren, gewenste formaat aangeven, een uitsnij ding maken: duurt vier minuten. De tijd dat een foto niets dan de waarheid vastlegde is definitief verleden tijd. Mani puleren met foto's wordt steeds gemakke lijker. Computers kunnen fungeren als mengpaneel voor foto's: „De schitterende blauwe lucht op de ene foto kan zonder problemen boven het mooie plaatje van het gezin." Hoe sterk de branche ook verandert, het blijft fotografie, vindt Ad Verschoore. Een hele goeie foto blijft de verdienste van de gene die de camera in de hand heeft. „De vroegere mystiek van het fotograferen gaat wel verloren," beaamt hij. „Maar je blijft de vakman herkennen aan de foto's die emit springen. Het beroep van vakfo tograaf zal nog lang niet uitsterven. Men sen kunnen hele leuke plaatjes maken, voor iets speciaals komen ze toch naar de professionele fotograaf." Fabrikanten spiegelen de amateur-foto graaf de meest probleemloze camera's voor. Volautomatische knipdoosjes zor gen voor fantastische resultaten. Slechts een druk op de knop rest de lekenfoto- graaf. Prettig zorgeloos, toch? Verschoore is het daar niet mee eens. „Het lijkt voor de handliggend dat fotograferen steeds makkelijker wordt. In werkelijkheid wordt het voor de klanten steeds lastiger om hun dure. volautomatische computer camera's te bedienen. Mensen zijn gek op knopjes en fabrikanten spelen daar op in." „Ik zie het aan de foto's die ze brengen. Een rolletje met voornamelijk missers is tien tegen één van iemand die net een nieuwe camera heeft gekocht met een duimdik boekwerk als gebruiksaanwij zing. Ik zie ze hier staan aan de balie. Me vrouw heeft het liefst een simpel dingetje, altijd bij de hand en makkelijk te bedie nen. Maar meneer heeft alle vergelijkende onderzoeken van de Consumentenbond doorgespit en die vertellen hem dat je voor die prijs ook een camera met zoveel meer mogelijkheden kan krijgen. En die wordt het dus." Naar de uitleg wordt met een half oor geluisterd onder het motto: 'dat lees ik straks thuis wel in het boekje'. Zo'n weloverwogen aankoop blijkt vaak een mislukking, naar Ad's ervaring. „Zo iemand wordt diepongelukkig. Al die knopjes onthoudt 'ie niet. Dus gebruikt hij er maar één of hij koopt weer een nieu we. Da's jammer. Camera's, ook de nieu werwetse. gaan nog altijd twintig, dertig jaar mee." Claudia Sondervan Midden in de Bollenstreek, pal tegen de duinen en op de grens van Katwijk en Noordwijk ligt Space Expo: de eerste blijvende, grote ruimtevaarttentoonstelling in Europa. Noordwijk Space Expo zoals de officiële naam is, werd eind juni vorig jaar geopend en in het eerste jaar kreeg de permanente ruimtevaartexpositie ruim 80.000 betalende bezoekers uit binnen- en buitenland. 'Een aantal waarop we best trots mogen zijn,' zegt directeur B. van Gooi van Noordwijk Space Expo. Op Noordwijk Space Expo zijn alle ac tuele ruimtevaartprogramma's en de historische hoogtepunten vertegenwoor digd. Dit meestal als model (vaak levens groot), of in foto, tekst en film. Vier the ma's lopen als een rode draad door de ex positie heen. Het zijn de geschiedenis van de ruimtevaart, Europa in de ruimte, de toekomst van de ruimtevaart en het nut tig gebruik van de ruimte. De expositie is 1600 vierkante meter groot en bevat daarnaast, een koffieshop, film zaal, souvenirwinkel en vergaderzaal. Het miljoenenproject kwam er dank zij subsi die van de overheid (onder meer ministe rie van Economische Zaken) en sponso ring van de Europese ruimtevaartindus trie (onder meer Fokker). Spectaculair onderdeel van Space Expo is een nagebootst stukje van de maan met op ware grootte de maanlander van het Apollo-project. Twee astronauten zijn juist uitgestapt en staan klaar om aan het onderzoek van de maanbodem te begin nen. De bezoeker hoort tegelijkertijd de authentieke gesprekken tussen de astro nauten op de maan en het vluchtleidings- centrum op Aarde. In een vitrine staan Het ruimte-station Freedom krijgt veel aandacht op de expositie (foto EPA) maanschoenen en gereedschappen, die de astronauten voor het maaanonderzoek hebben gebruikt. Indrukwekkend is ook het deels openge werkte motorblok van de Europese ruim teraket Ariane-1 waar men omheen maar ook onderdoor kan lopen. Het motorblok, het belangrijkste onderdeel van de 47 me ter hoge raket, wordt omgeven door mo dellen en foto's van vrijwel alle belangrij ke. vooral Europese, raketten uit verleden en heden van de ruimtevaart. Volop aan dacht wordt ook besteed aan gelanceerde kunstmanen met name die voor telecom municatie en weersvoorspelling. Blikvan ger is een zeven meter grote foto van Ne derland, vanuit de ruimte gemaakt door de satelliet Landsat. Op deze grote ruim- teprent kan iedere Nederlander gemakke lijk zijn woonplaats vinden. Natuurlijk ontbreken de ruimtestations niet. Veel aandacht krijgt het Sovjet-sta tion Mir met aangekoppelde ruimtesche pen, model Sojoez en Progress, en het in ternationaal te bemannen Amerikaanse ruimtestation Freedom, waarvoor de Amerikaanse senaat juist deze maand ex tra geld vrijmaakte. Onderdeel van Free dom wordt Columbus, het Europese deel van het station, dat gebouwd en bevoor raad gaat worden door de Europese ruim tependel Hermes. Het ruimtestation moet over zo'n acht jaar rondjes om de Aarde gaan draaien. Planetenonderzoek met. ruimterobots, de verkenning van de komeet van Halley door de satelliet Giotto, de Space Shuttle, Spacelab, dit alles en nog veel meer komt aan bod op Space Expo. Show Nieuw deze maand is de ruimtevaartshow 'Echo of Space', die in de zomerperiode vier keer per dag is te zien. Het is een dia- geluidspresentatie van 20 minuten, die door 19 diaprojectoren op een scherm van 9 bij 3,5 meter wordt vertoond. Het beeld materiaal is afkomstig van het Ameri kaans Ruimtevaartbureau NASA en is tij dens diverse ruimtevluchten met preci- sie-camera's gemaakt. Tot en met 30 juni is in de hal van Space Expo een tentoonstelling te zien van ruimtevaart en filatelie. Postzegels, stem pels en brieven laten onder meer de Apol- lo-missies en de eerste Space Shuttle- vluchten herleven. Space Expo vierde gisteren, vrijdag, het één-jarig bestaan jaar. met onder meer de première van 'Een Ronde Aarde', een dia show die is samengesteld door dr. Wubbo Ockels, Nederlands enige ruimtevaarder. De bekende gitarist Jan Akkerman heeft de muziek voor deze diashow gecompo neerd. Space Expo staat niet toevallig in Noord wijk. Het gebouwniet de ruimtevaartten toonstelling bevindt zich vóór de ingang van ESTEC, de grootste vestiging van het Europese Ruimtevaartbureau ESA, Al 25 jaar werken bij ESTEC zo'n 1400 weten schappers en technici uit 15 landen aan Europa's toekomst in de ruimte. Hier is het technisch management van ESA ge vestigd voor alle ESA-ruimteprojecten Bovendien worden in Noordwijk allerlei kunstmanen en ook het ruimtelaborato rium getest op hun betrouwbaarheid in de ruimte waar de temperaturen extreem zijn. Noordwijk Space Expo (Keplerlaan 3) is dagelijks geopend van 10 tot 18 uur, maar op maandag gesloten. NS heeft Space Ex po als dagtocht nr. 25 opgenomen in haar programma. Per openbaar vervoer is Noordwijk (halte ESTEC) te bereiken van af NS-station Leiden met bus 32 (reisduur 30 minuten) en vanaf Den Haag Centraal Station met bus 90 (reistijd een uur). Bert van Eijck Drie generaties Verschoores (foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 31