Meer dan bloed op de camera Het geweten van de wereld PZC Samenwerking Nederlandse makers van special effects reportage 27 Dertig jaar Amnesty International ZATERDAG 6 JULI 1991 Films zijn illusie. Een flink deel van de schone schijn komt van de special effects. De man die door het raam springt, het bloed dat er vloeit, knallen uit geweren, regen, storm en sneeuw, mensenetende spinnen, sprekende paarden, futuristische computers, ontploffende auto's. Die effecten worden in Nederland gemaakt door een kleine groep specialisten. Een aantal van hen heeft de Dutch Special Effects Association gevormd. Die belangenvereniging wil het aanzien van de branche verbeteren, zegt voorzitter Arthur van Oest uit Amsterdam. De club richt een dringende boodschap aan de filmproducenten, die nog wel eens beunhazen willen inschakelen en uit een soort snobisme Engelsen en Amerikanen inhuren. „Terwijl wij minstens zo goed zijn, maar wèl alle benodigde vergunningen in huis (moeten) hebben en beschikken over alle machines om te maken wat de klant vraagt. We kunnen elke concurrentie aan". Een illuster gezelschap is bijeen. Neem Hammie de Beukelaer. Zijn stunt team staat sinds 1956 wijd en zijd bekend en bouwde wereldfaam op met de tv-serie 'Floris'. Zijn zoon Willem verleent de ron de onderdak in zijn gezellige kroeg 't Mar kerveerhuis aan de Monnickendamse ha ven en is lid van het team. In die hoedanig heid liet hij zich laatst als Hennie Huis mans stand-in van de 52 treden tellende trap in de 'Soundmixshow' vallen. Verder Robert Leerink. Hij begon in 1976 als stagiair van de kunstacademie AKI in Enschede bij de verfilming van het oorlog sepos 'Een brug te ver' in zijn woonplaats Deventer en werd leverancier van knallen en boemen voor het Nederlands Omroep Bedrijf (NOB). Daar moest hij wegens be zuinigingen weg; sinds 1 januari heeft hij zijn eigen bedrijf in de stad aan de IJssel. Zijn specialiteiten zijn pyrotechniek (ge controleerde branden, losse flodders) en atmosferische effecten zoals regen, wind, in toenemende mate voor spectaculaire feestjes van het bedrijfsleven. Last nut not least Leerinks vriend en col lega Arthur van Oest, die tien jaar geleden debuteerde bij de film 'Oorlogswinter' en eigenaar is van een enorme collectie wa pens en rollend materieel uit de Tweede Wereldoorlog. De vier werken veel samen, hoewel ze ook individueel optreden, afhankelijk van de vraag. Hun namen komen voor op de afti teling van ontelbare biscoopfilms en tv- series in de afgelopen 20 jaar. Een zeer kleine greep: 'De zomer van '45' (NCRV), 'Goede tijden, slechte tijden' (RTL 4), Ju les Unlimited (VARA), 'De Brug' (KRO), 'Verona' (Spaan Vermeegen, Veronica) en 'Mevrouw Ten Cate' (VPRO). Leerink omschrijft het kwartet als de rui ge tak van de branche. „De mannen die zorgen dat het bloed op de camera spat. De meeste regisseurs die eenmaal een film van Sam Peckinpah ('The Wild Bunch') of Brian de Palma ('Dressed to Kill') hebben gezien, vragen daarom". Knal-boem Niet dat de Deventernaar daar echte pro blemen mee heeft. „Maar verhalen over special effects gaan meestal over ons, de knal-boemsectie. Dat is jammer voor de collega's van het fijne werk, de technische, mechanische en digitale effecten, puppe teers (bij voorbeeld 'Spitting Image'), ma quettebouwers en grimeurs. Ik ben wel eens jaloers als ik hun werk zie, zo inge nieus. De poppetjes uit die bekende bier commercials, complete steden op schaal nagebouwd, robots en computers die alles kunnen, dat spul zit verdraaid knap in el Een subtiele toepassing van special effects is de winterse sfeer in Eline Vere, waarvoor de straten voor het Haagse paleis Lange Voorhuis .besneeuwd' werden (foto Cees Zom) kaar dat het zonde is dat er maar een paar seconden van is te zien". Van Oest schat dat ongeveer 50 Nederlan ders hun dagelijks brood verdienen als ef fectenmakers bij film, tv en theater. Van hen hebben op dit moment 23 zich aange meld voor het lidmaatschap van de, offi cieel op 1 juni opgerichte, Dutch Special Effects Association (DSEA). Onder de as pirant-leden zijn bekende instanties als de maquetteafdeling van NOB Design Hilversum, de Marten Toonder Studio's in Nederhorst den Berg, Team Players uit Almere, Snoey Snoey uit Laren en Harry Wiesenhahn uit Rotterdam. De laatste heeft aan de wieg gestaan van de Nederlandse special effects, volgens Van Oest. De vereniging, onder voorzitterschap van Van Oest en met als secretaris Leerink. heeft grote plannen. Zo wil zij een jaarlijks galafeest houden, waar de beste special ef fects worden onderscheiden en ze wil een catalogus maken. Er zijn mooie doelen ge formuleerd: de leden technische en be roepsmatige ondersteuning bieden, vak kennis plus nieuwe ontwikkelingen bevorderen en de samenwerking, de on derlinge contacten plus uitwisseling van kennis en informatie stimuleren. Nestor Hammie de Beukelaer vertaalt dat op zijn eigen wijze: „Mijn team bestaat uit knapen die kunnen duiken, motorcros sen, van gebouwen af kunnen vallen, uit een brandende auto kunnen springen en kunnen vechten. Ze worden opgeleid op mijn eigen sportschool en zijn bedreven in een groot aantal vechtsporten. Stuk voor stuk specialisten, anders zou ik niet wil len. Die kant willen we ook op met de As sociation. Dat moét. Daarom werken wij vieren veel samen; we vertrouwen op el kaar. Als Robert of Arthur aangeeft dat de auto over drie tellen zal ontploffen, ge beurt dat. Anders zou je de stuntmannen onnodig in gevaar brengen". Sluitpost Bestuurslid Willem: „We weigeren te werken met beunhazen, wij bellen alleen Arthur of Robert". Van Oest en Leerink hebben de behoefte daarin een nuance aan te brengen. „De Nederlandse special- effectsmakers hebben zich langzamer hand een goede positie verworven, het meeste kaf is tussen het koren weg. Punt is dat de Nederlandse film een pure bud getteringsaangelegenheid is en blijft, waarbij special effects een sluitpost is. Wij komen op de begroting na de post maaltij den. Als alles is geregeld, denkt een produ cent plotseling van 'Hé, ik heb nog special effects nodig'. Dan wordt soms een ama teur ingeschakeld". „Een brandweerman kan geen regen ma ken. Ook geen fik. Het publiek ziet het eindprodukt en denkt 'die bui komt uit de slang', 'die brand lijkt op de slecht aange stoken open haard bij ons thuis'. Een op dracht om 1.200 vierkante meter echt lij kende sneeuw te maken in nog geen twee uur kan alleen worden uitgevoerd door een collega met de desbetreffende, dure machines. De gevestigde producenten we ten dat anno 1991 wel. Helaas tonen de producentjes die net van school komen nog de neiging om steeds weer het wiel uit te vinden. 'Pietje heeft een vriendje met een zwemdiploma, die kan de duikscène voor zijn rekening nemen". De Beukelaer senior weet wat er vervol gens gebeurt. „Ze ontdekken dus altijd dat goedkoop duurkoop is, waarop wij worden gevraagd het over te doen". Het wordt minder, maar nog altijd moeten Het spectaculaire slot van Amsterdamned wordt beheerst door special effects. de vier enkele keren per jaar eerst goed praten wat de klungelaars hebben ver pest. Soms met grote gevolgen. „Dit jaar ging een decor in de hens. Vorige week schoot iemand met losse flodders op NOB-cameraman Peter Jong. Z'n gezicht kapot, veel bloed. Komt de special-ef- fectsafdeling in de negatieve publiciteit", herinnert Leerink zich,ja, dat dankt je de koekoek. Vuurwerkfabrikanten zijn geen collega's, ook al hebben ze op hun visite kaartje SPFX staan, special effects. Ze hebben hun eigen vuurwerkbelangenver eniging". Het belangrijkste doel van de DSEA is dan ook 'de verbetering van het aanzien van special effects in Nederland, de rechtspositie van haar leden, alsmede de behartiging van de belangen van haar le den in de ruimste zin van het woord'. Trend De toevoeging 'in Nederland' vraagt om een nadere verklaring. „Mede door enkele slechte ervaringen met beunhazen is de trend bij de Nederlandse producenten om Engelse en Amerikaanse special-effectsfi- guren in te huren. Die zijn zo prima... Flau we kul. Fabeltjes, gebaseerd op achter haalde ideeën. De Nederlandse filmtradi tie, en daarmee die van special effects, is van na de Tweede Wereldoorlog, terwijl in Groot-Brittannië en de VS al 70 jaar erva ring is. Die achterstand hebben we inge haald". Het steekt Van Oest in dit opzicht ook dat hij overal vergunningen voor moet heb ben en daar jaarlijks fiks leges voor be taalt. „Om wapens te gebruiken en te ver voeren moet ik ontheffingen hebben van de ministeries van binnenlandse zaken en verkeer en waterstaat. De controle is streng. Haalt de producent een stel Engel sen, heerst blijkbaar de gedachte van 'dat zit wel goed' en wordt nergens naar geke ken. Plotseling zijn de papiertjes niet meer doorslaggevend". Snobisme Het is ook een vorm van snobisme van de vaderlandse producentenstaf om buiten landers aan te trekken. „Voor reclamefilp- jes wordt een beroep gedaan op Engelse cameramensen. Om te pronken met een naam, niet omdat de Nederlanders slech ter zouden zijn". Het viertal hoopt dat al deze verschijnse len gauw verdwijnen met de komst van de DSEA. „Makkelijker kunnen de produ centen het niet krijgen. Ze kloppen bij de vereniging aan en wij bieden ze een keuze uit de winkel, geheel op maat gesneden. Het pakket kan klein zijn, zeg één knal, maar ook allesomvattend, van het eerste pistoolschot tot de allesverterende vuur haard in het ruimteschip". Julio de Pena Valdez was vakbondsleider in de Dominicaanse Republiek toen hij in 1975 in handen van de politie viel. Naakt werd hij opgesloten in een ondergrondse cel van de gevangenis in Santa Domingo. Maar de buitenwereld vergat hem niet, en spoedig kreeg de gevangenisdirecteur brieven waarin om zijn vrijlating werd gevraagd. „Toen de eerste tweehonderd brieven binnen waren, gaven ze me mijn kleren terug", herinnert hij zich. „Na de volgende lading van tweehonderd brieven kreeg ik bezoek van de directeur. Toen er drieduizend waren bezorgd, werd de president ingelicht. Maar de brieven bleven komen, en uiteindelijk gelastte de president mijn vrijlating". De Pena Valdez werd ontboden bij de president, Joaquin Balaguer. „Hoe is het mogelijk dat een vakbondsleider zo veel vrienden over de hele wereld heeft?" wilde de president weten. Het antwoord was eenvoudig: Amnesty International. Sinds oprichting van Amnesty International, dertig jaar geleden, heeft de mensenrechtenor ganisatie 42.000 slachtoffers van regeringsterreur getracht te helpen. De meeste pogingen faalden jammerlijk, maar soms was het succes opmerkelijk. Twee voormalige slachtoffers brachten het zelfs tot president van hun land: Robert Mugabe (Zimbab we) en Vaclav Havel (Tsjechoslowakije). Individuele slachtoffers die door Amnesty worden 'geadopteerd', weten zich gesteund door de hon derdduizenden leden van de organisatie. De presi dent van Colombia werd laatst in een week tijds onder 20.000 brieven bedolven. En een Westafri kaans staatshoof klaagde dat hij geen dissident meer kan oppakken zonder een vloedgolf van brie ven en kaarten te ontketenen. Maar het succes van de in Londen gevestigde orga nisatie reikt verder dan een paar duizend indivi duele vrijlatingen. Amnesty is het geweten gewor den van de wereld, een organisatie waar regeringen niet meer omheen kunnen. Furieus Drie jaar geleden stelde Amnesty vragen over een incident in Gibraltar waarbij drie ongewapende le den van de IRA door het Britse leger werden dood geschoten. Premier Thatcher was furieus. Het on derzoek was „in een woord schandelijk" en ze wei gerde de vragen te beantwoorden. Thatcher reageerde zo opgewonden omdat het Am nesty was die de vragen stelde. Het Wereld Natuur- fonds kan doodgezwegen worden, Greenpeace ge negeerd, maar een organisatie met de reputatie van Amnesty International niet. Die reputatie is er een van betrouwbaarheid en vol strekte onafhankelijkheid. Amnesty International weigert geld aan te nemen van regeringen om niet gecorrumpeerd te kunnen worden. En medewer kers die onderzoek in landen doen, mogen nooit de nationaliteit van die landen hebben. In Israël is een Italiaan belast met het onderzoek, in Engeland een Canadees. Mede daarom werd Amnesty in de Sovjetunie als een mantelorganisatie van de CIA omschreven, ter wijl Zuid-Afrika haar als communistisch brand merkte. Omdat Amnesty weigert een rangorde aan te brengen in aard van de schendingen van de men senrechten, heeft zij zelfs de toorn van Westerse re geringen over zich afgeroepen Het doodschieten van vermeende terroristen in Noord-Ierland om schrijft de organisatie als „buitenrechtelijke execu ties". Daarmee wordt het democratische Engeland in dezelfde categorie geplaatst als bijvoorbeeld Irak, waar de schendingen de vorm van volkeren moord aannemen. „Waarom zouden we het Ver enigd Koninkrijk anders moeten behandelen dan andere landen", zegt woordvoerder Richard Reoch eenvoudig. Het was afgelopen maand dertig jaar geleden dat het Britse zondagsblad The Observer een pagina groot artikel publiceerde van de advocaat Peter Benenson. De kop luidde 'De Vergeten Gevange nen' en in het artikel kondigde Benenson een we reldwijde campagne aan voor amnestie voor poli tieke gevangenen. Daarmee was de organisatie ge boren. In 1961 had Amnesty een budget van 20.000 gulden voor haar werk. In 1977 stond Beneson, die juist met pensioen gegaan was, op zijn boerderij een koe te melken toen de telefoon ging: Amnesty had de Nobelprijs voor de Vrede gewonnen. In 1978 pas seerde het ledental de grens van 100.000. Anno 1991 heeft Amnesty 1,1 miljoen leden en overschrijdt het budget de 30 miljoen gulden. Dertig jaar later is Amnesty een multinational geworden. Maar anders dan een echte multinational hoopt Amnesty dat zij wegens succes opgeheven kan wor den. De actrice Glenda Jackson, vertolkte onlangs, ter gelegenheid van de viering van het 30-jarig be staan, de gedachten van velen toen ze zei: „Laten we hopen dat in de 30 nu volgende jaren het prachti ge werk van Amnesty niet meer nodig zal zijn". Cees van Zweeden Een brug te ver kende talloze speial effects, van schiettuig met losse flodders tot rook, veel bloed en ontploffende tanks (foto Arthur Bastiaanse)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 27