Nederlands op de werkvloer Russen nu officieel werkloos PZC Taalcursus verbetert sfeer in het bedrijf reportage 23 ZATERDAG 6 JULI 1991 Het bedrijf: bloembinderij Rhodante in Middelburg. De werknemers: vrouwen uit het Middellandse Zee-gebied. Het probleem: onduidelijke sociale verhoudingen, een ziekteverzuim van 60 procent en een regen van ontslagen. De oplossing: een project Nederlands op de Werkvloer. Het experiment met de speciaal voor dit doel ontwikkelde en op het bedrijf toegesneden taalcursus heeft resultaat. Het ziekteverzuim onder de deelnemers is gedaald tot 10 procent, de vrouwen hebben meer kijk gekregen op hun positie binnen het bedrijf, ze zijn beter op de hoogte van sommige aspecten van de Nederlandse maatschappij en ze zijn aardig op weg Nederlands te kunnen lezen en schrijven. Het onderwerp is uiterst actueel: de per 1 juli in werking getreden huur verhoging. De meesten van de negen vrou wen aan de tafel in de kantine van Rho dante mogen dan veel moeite hebben met de Nederlandse taal, ze weten precies wat huurverhoging inhoudt: meer betalen. „Ja", klaagt Havva Keleci (41), „elk jaar gaat huur omhoog, maar verbeterd wordt niks." En ze buigt, zich over de huurspecifi- catie die de begeleidsters van de groep. Yola Heinemans en José Joossen van de instellingen voor basiseducatie in Middel burg en Vlissingen hebben rondgedeeld. Huurspecificatie, met zijn zes lettergre pen en de c die eerst als een s en daarna als een k wordt uitgesproken een lastig woord voor betrekkelijke beginners in het Neder lands. De deelnemers aan het taaiproject hebben er toch vrij weinig moeite mee, want tijdens e?n vorige cursusbijeen komst is de loonspecificatie uitvoerig be handeld! Niet alleen spreken ze het woord correct uit, nog belangrijker is dat ze we ten wat de getallen op het formuliertje be tekenen. Twee keer in de week bekwaamt een groep van elf Turkse vrouwen en één Ma rokkaanse zich twee uur lang in het Ne derlands. En dat in de tijd van hun baas. Dat is geen bonus bovenop een gul pakket van secundaire arbeidsvoorwaarden, maar bittere noodzaak. Het in droogbloe men gespecialiseerde Rhodante beweegt zich op een markt die sterke schommelin gen vertoont. Als gevolg daarvan wisselt de behoefte aan personeel evenzeer. Dit betekent dat soms ontslag moet worden aangevraagd voor een deel van de werkne mers en even later weer nieuwe arbeids krachten op basis van een tijdelijk con tract worden binnengehaald. De onduide lijkheden die deze gang van zaken ople vert, worden nog eens versterkt door het feit dat een groot deel van de vrouwen die bij Rhodante werken het Nederlands nau welijks machtig zijn. Het gevolg: proble matische sociale verhoudingen die onder meer tot uitdrukking kwamen in een bui tengewoon hoog ziekteverzuim, dat tot in de 60 procent liep. Directeur A. Randon van Rhodante wijt de knelpunten binnen zijn bedrijf vooral aan de culturele achtergrond van zijn werkneemsters en de gebrekkige commu nicatiemogelijkheden doordat velen zich amper in het Nederlands kunnen uitdruk ken. „Veel vrouwen die hier werken heb ben thuis ook nog een volledige taak", ver telt hij. „In het westerse cultuurpatroon kun je al vraagtekens plaatsen bij de ma nier waarop mannen een deel van de huis houdelijke taken voor hun rekening ne men, maai" in gezinnen die uit het oostelij ke en zuidelijke deel van het Middellandse Zee-gebied afkomstig zijn, is dat nog veel sterker. Daar komt alles op de vrouw aan. Vooral in de periode van de Ramadan hebben ze het zwaar. Ze moeten dan 's nachts koken en overdag lopen ze met een lege maag rond. We proberen dat een beetje op te vangen met flexibele werktij den." Communiceren Randon is zich ervan bewust dat een on dernemingsraad kan bijdragen tot betere verhoudingen binnen het bedrijf. „Maar zoiets moet vanuit de medewerkers ko men", is zijn overtuiging. „Je kunt de vor ming van een ondernemingsraad niet van uit de bedrijfsleiding organiseren. Dat werkt niet. De kwestie is ook datje binnen een ondernemingsraad zinvol moet kun nen communiceren met de vrouwen die het vertrouwen van hun collega's genie ten. En dat vereist natuurlijk iets meer dan een minimale kennis van het Neder lands." Op voorstel van de FNV in Zeeland is Rho dante twee jaar geleden akkoord gegaan door middel van het project Nederlands op de Werkvloer te streven naar betere verhoudingen binnen het bedrijf. Het Re gionaal Bestuur Arbeidsvoorziening draagt de kosten (ruim 50.000 gulden), de instituten voor basiseducatie in Middel burg en Vlissingen verzorgen de cursus en verder is er medewerking van het landelij ke FNV-project Nederlands op de Werk vloer, het consulentschap voor buitenlan ders van de Stichting Zeeland en het cen trum voor beroepsoriëntatie en beroeps oefening in Middelburg. Met de werkgever is afgesproken dat deze de deelnemers aan de cursus tijdens de vier lesuren per week gewoon doorbetaalt. Afgelopen na jaar is het project bij Rhodante begonnen. Het bijzondere van het project is dat de lessen Nederlands zijn verpakt in onder werpen die te maken hebben met werk, arbeidsomstandigheden, medezeggen schap, sociale zekerheid en leefomgeving. Op die manier slaan de deelneemsters aan de cursus twee vliegen in één klap. De vaardigheid met het Nederlands onder de cursisten loopt sterk uiteen. Leeftijd (die varieert van 22 tot 41 jaar) en de tijd dat ze in Nederland wonen (5 tot 15 jaar) zijn daarvoor bepalend. Maar het is niet ge zegd dat een Turkse die al geruime tijd in Nederland woont, ook aardig met deze taal overweg kan. De zorg voor het gezin heeft bij de meeste buitenlandse vrouwen de behoefte aan lessen Nederlands op de achtergrond gedrongen. Enkelen van de deelnemers aan het project kunnen ook in hun eigen taal niet lezen en schrijven. Niet alle vrouwen in de kantine van Rho dante wekken een even gemotiveerde in druk. Sommigen gapen verveeld en doen weinig moeite hun aandacht bij de les te houden. De begeleidsters Yola Heine mans en José Joossen zorgen er evenwel met vriendelijke vasthoudenheid voor dat iedereen toch meedoet. Behalve thema's over arbeidsomstandigheden en de Ne derlandse samenleving, kiezen ze ook ge spreksonderwerpen uit de actualiteit. Wat dat betreft lagen de mogelijkheden dit jaar voor het opscheppen: de Golfoor log, waar de Turkse vrouwen zich nauw bij betrokken voelden, de massale vlucht van de Koerden in Irak (enkele vrouwen beho ren tot de Koerdische minderheid in Tur kije), de bran^l die een deel de Rhodante- gebouwen verwoestte en nu weer de bur geroorlog in Joegoslavië, waardoor Tur ken die met vakantie naar hun vaderland gaan, ongeveer duizend kilometer moeten omrijden. Ondanks dat hun motivatie het soms wel eens laat afweten, zijn de deelnemers aan het project overtuigd van het nut van de lessen Nederlands en de daaraan gekop pelde kennismaking met verschillende kanten de van Nederlandse maatschap pij. „Ik heb al veel geleerd", vindt Havva Keleci zelf. „Nederlands schrijven, lezen en praten, dat gaat nu al veel beter dan eerst." Een belangrijk effect is ook dat de vrouwen zich minder afhankelijk voelen. De Marokkaanse Foizea Amastar loopt tegenwoordig regelmatig het kantoor van Rhodante binnen om opheldering te vra gen over bijvoorbeeld de bedragen op haar loonstrook. En het ziekteverzuim is opmerkelijk gedaald onder de cursisten. Volgens directeur Randon bedraagt het nu ongeveer 10 procent. De FNV in Zeeland is zeer in haar schik met de resultaten van het project. Dis trictsbestuurder M. L. Strous: „Van begin af aan is het de bedoeling geweest dat de cursus verder zou moeten reiken dan al leen de verbetering van de taalvaardig heid. Juist ook de verbetering van ar beidsverhoudingen en versterking van de integratie van de buitenlandse werk neemsters in de Nederlandse samenleving hebben bij de uitgangspunten een belang rijke rol gespeeld. Het is bijvoorbeeld ook verheugend dat vanuit de cursus een aan zet wordt gemaakt om te komen tot een geregeld overleg tussen de werkneem sters en de bedrijfsleiding." Omdat in Zeeland meer bedrijven zijn met een groot aantal werknemers uit de lan den rond de Middellandse Zee, hebben de instellingen die het project bij Rhodante op touw hebben gezet al plannen om het aantal cursussen Nederlands op de Werk vloer uit te breiden. Binnenkort krijgen het provinciaal bestuur en het regionaal bestuur arbeidsvoorziening daarover voorstellen. Ben Jansen Russen kunnen vanaf 1 juli 'officieel' werkloos zijn. Voorlopig zijn de wachtrijen voor de drankwinkels(foto) langer dan die voor de arbeidsbureau's (foto Janek Skarzynski) Boris Antonovitsj Sossin is en blijft lid van de Communistische Partij. Sossin vindt het óók prima dat in de Sov jetunie sinds 1 juli officieel werkloosheid bestaat. „Dat maakt de mensen minder zeker van hun baan en dus zullen ze beter werken. Bovendien gaan de bedrijven er efficiënter door produceren", zegt hij. Sinds 1 juli heeft de Sovjetunie het zestig jaar lang gekoesterde sprookje van volle dige werkgelegenheid officieel naar het rijk der fabelen verwezen. Van Sossin, di recteur van een van de 33 arbeidsbu reaus in Moskou, had het eerder mogen gebeuren. „Er was al lang werkloosheid, maar verborgen. Wie niet werkte, was bo vendien strafbaar. Nu hebben mensen zonder baan tenminste recht op een uit kering", meent hij. Vanaf deze historische eerste juli kunnen zij zich officieel als 'werkloze' laten regi streren. De uitkering bedraagt de eerste drie maanden 75 procent van het laatste loon. Hardnekkige werklozen moeten de volgende vier maanden zien rond te ko men met 60 procent. De echte probleemgevallen kunnen de laatste vijf maanden van het jaar (langer geregistreerd staan als werkloos kan niet) rekenen op 45 p'"' cent van hun laat ste salaris. Met d:_n verstande dat er in de republiek Rusland een koppeling is met het minimumloon: de.uitkering kan niet lager zijn 160 roebel (omgerekend volgens de flatteuze handelskoers onge veer 160 gulden). Storm loopt het niet in Sossins kantoor. Twee medewerksters typen er ijverig for mulieren vol, in de gang zitten vier vrou wen en een man te wachten. Sossin, net terug van een 'studiebezoek' bij de socia le verzekeringsinstanties in Parijs: „Het is vakantietijd, de meeste mensen zitten in hun datsja's (buitenhuisjes). In augus tus zal het drukker worden." 11 miljoen Dat moet wel, willen de onheilsprofeten gelijk krijgen. Volgens de Nationale Stichting voor Bescherming tegen Werk loosheid zullen volgend jaar al 11 miljoen Sovjet-burgers tijdelijk zonder werk zit ten. Alleen al in Moskou, bijna tien mil joen inwoners, zullen dat er 1.2 miljoen zijn. Natte-vingerwerk, iedereen geeft het toe. Maar met een produktiedaling van gemiddeld twaalf procent volgens de meest optimistische cijfers is het duide lijk dat voor het einde van dit jaar het aantal bedrijfssluitingen drastisch zal toenemen. Subsidies worden afgeschaft, er komt privatisering (al weet nog niemand op welke schaal precies) en de winst, niet de mens. zal de beslissende factor zijn als het gaat om de 'continuiteit van het be drijf. De slachtoffers van de overstap naar de vrije-markteconomie zijn al aan te wijzen: oudere werknemers, vrouwen, schoolverlaters. „Vrouwen hebben nu eenmaal lastige ei genschappen voor werkgevers", zegt de oud-journalist Igor Zaslavski. „Ze moe ten voor de kinderen zorgen, nemen vaak vrijaf, dus worden ze er bij reorganisaties het eerst uitgegooid". Erg druk lijkt Zas lavski zich er niet om te maken. Hij is di recteur van de Moskouse 'Arbeidsbeurs', waaronder de 33 arbeidsbureaus van de stadsdistricten ressorteren. „Als we naar een vrije markt willen, moet er ook een arbeidsmarkt met vraag en aanbod zijn", stelt hij vast. Zijn grootste zorg is waar het geld voor de uitkeringen vandaan moet komen. Hij rekent erop dat nog dit jaar alleen in Moskou zeshon derd miljoen roebel nodig is voor vijftig duizend officieel werklozen. De werkloosheidspot moet worden ge vuld door de bedrijven. Die houden hier voor één procent in op het loon van hun werknemers. Zaslavski: „Dat zou precies die 600 miljoen roebel moeten opbren gen. Maai- voorlopig komen we nog zeker 200 miljoen tekort. De rest moet dus uit de kas van de republiek of van de Unie komen." Harde aanpak Maar ook daarover lijkt hij zich niet echt druk te maken. Misschien wel omdat de omvang van het probleem nog niet te overzien is en de aanpak al bij voorbaat hard is. Binnen tien dagen na registratie als werkloze zijn er tenminste twee aan biedingen voor 'passend werk'. De werk zoekende zelf wordt, wil hij zijn uitkering niet verliezen, geacht iedere vijf dagen een keer op het bureau te verschijnen om te kijken of er werk is. Een baan weigeren, kan slechts twee keer. Zaslavski: „Natuurlijk proberen we mensen in hun oorspronkelijke beroep te plaatsen. Maar je moet dat wel ruim zien Een journalist die geen werk kan vinden, kan ook best een baan als leraar aan vaarden. Dat blijft een beetje in dezelfde sfeer." Een ruime uitleg van het begrip 'passend werk' wordt ook door de praktijk voorge schreven. Na drie 'registratiedagen' zijn in heel Moskou 2061 mensen naar de ar beidsbureaus gekomen. Slechts 21 van hen werden als 'werkloos' en dus uitke ringsgerechtigd geregistreerd. In elf ge vallen wordt uitgezocht or de voorgeleg de documenten wel kloppen. Mindere werk Zaslavski: „De meesten behoren tot de beter opgeleiden. Economen, advocaten, mensen met kantoorbanen. Ze worden werkloos omdat het mes in het bureau cratisch apparaat wordt gezet. De minis teries stoten mensen af, de bedrijven doen met hun administratieve afdelin gen hetzelfde." Het aanbod van banen ligt echter vooral bij de lager gekwalificeerde sectoren: in de bouw, de metaal, de autoindustrie. Zaslavski: „Aan omscholing valt niet te ontkomen." Maar de vraag is waarvoor. Nu nog schreeuwt de verouderde indus trie om menskracht voor het 'mindere werk'. Maai" zodra ook daar gemoderni seerd en gesaneerd gaat worden, zullen de banen bij bosjes verdwijnen. Van de veertig 'werkzoekenden' die de afgelopen drie dagen in het kantoor van het Charasjovski-district kwamen infor meren. had bijna iedereen nog een baan. Irina, een van de vier vrouwen die op een gesprek zitten te wachten, weet wel waarom. „Ik zit sinds drie maanden zon der baan. Het bouwbedrijf waar ik werk te. saneerde een hele afdeling weg. Maar hoe kwam ik daar? Na m'n ingenieurs studie werd ik verplicht daar zeker drie jaar te werken. Wegkomen daarna kun je wel vergeten". Zij, ongetrouwd, jong, neemt de situatie kalm op, ook al vindt ze twee uur wachten in een benauwd gangetje „niet echt menselijk." Maar Olga naast haar, moeder van drie kinderen, is heel wat minder optimis tisch. Als Irina een loflied zingt op de Nieuwe Tijd, met meer eigen keuze en verantwoordelijkheid, barst zij bijna in tranen uit. „Ach, houd toch op, er is niks veranderd, het is alleen maar slechter ge worden. Er is geen orde en ik heb geen werk." Hans Geleijnse Buitenlandse werkneemsters van Rhodante Middelburg buigen zich over het Nederlands (foto Wim Riemens)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 23