Kokkelvisserij wordt beperkt Verwachte stormloop op benzinestations viel mee PZC Eerste lichting van de Hotelschool .werd uitgezwaaid Juni was bijzonder koud en erg nat Onderwijs betreurt vertrek inspecteur dr J. Nijenhuis Commissie weigert Sluis' recreatieplan Verschepolder provincie 13 Oosterschelde voor deel gesloten Algeheel verbod in Waddenzee Auto in sloot Mulder ZWN en Carlier willen nauwer samenwerken Él COLIJN ZATERDAG 6 JULI 1991 PEN HAAG - Minister drs P. Bukman van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij wil de [okkelvisserij in de Ooster schelde komend visseizoen be perken. Het gebied ten westen van de Zeelandbrug moet wor den gesloten voor de kokkelvis sers. Ten oosten van de brug mag gedurende een beperkte periode mechanisch worden ge vist. De kokkelvisserij met de hand wordt hier niet aan ban den gelegd. Bukman heeft dit laten weten aan het produkt- schap voor Vis en Visserijpro- dukten. Behalve de Oosterschelde is ook de Waddenzee een belangrijk kokkelgebied. Daar wil de mi nister de visserij voor komend seizoen helemaal verbieden. Aanleiding voor de maatrege len: het bijzonder lage aantal kokkels dat in zowel Ooster schelde als Waddenzee is waar genomen. Met name in de Wad denzee is het kokkelbestand veel te laag om aan de voedsel- behoefte van eidereenden en scholeksters te kunnen voldoen. Beide vogelsoorten zijn dit jaar in het Waddengebied drama tisch verminderd. Volgens een woordvoerder van Bukman is de situatie in de Oos terschelde minder nijpend dan in de Waddenzee. Daarom mag er in de Zeeuwse zeearm wel ge vist worden, zij het alleen in het oostelijk deel. Een dergelijke maatregel is enkele jaren gele den ook al eens toegepast. Die si tuatie leidde er toen overigens toe dat de Nederlandse kokkel- HULST - Bij een eenzijdig onge val op de Grote Kreekweg nabij Hulst is donderdagavond om streeks zes uur automobilist A. van B. uit Sint Jansteen gewond geraakt. Hij werd met een been fractuur en vleeswonden over gebracht naar het streekzieken huis De Honte in Terneuzen. Van B.. die vanuit de richting Koolstraat kwam, verloor op de Grote Kreekweg door nog onbe kende oorzaak de macht over jetstüur. Het voertuig kwam op zijn kop in een sloot aan de ande re kant van de weg terecht. De inzittende echtgenote en twee kinderen van de automobilist kwamen met de schrik en enkele blauwe plekken heelhuids uit de auto. Het voertuig is onherstel baar beschadigd. Onze gordijnen... een bekroning van uw interieur. Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 carito ZIERIKZEE - Streekvervoer- bedrijf Zuid West Nederland (ZWN) en de Middelburgse touroperator Carlier zijn in gesprek over een verdergaan de samenwerking. Van een fu sie is volgens woordvoeder J. R. Nienhuis van de ZWN geen sprake. Beide bedrijven zul len in ieder geval op eigen be nen blijven staan. Voor het personeelsbestand heeft de samenwerking geen gevol gen. Door een verdergaande vorm van samenwerking kunnen beide bedrijven alle vormen van openbaar en besloten bus vervoer bieden, waardoor er beter op de markt kan worden ingespeeld. De vorm van sa menwerking is nog niet be kend. Voor het einde van het jaar moet hier duidelijkheid over zijn. Nienhuis wil niet uit sluiten dat de ZWN voor een deel in het touringcarbedrijf gaat participeren. Streekvervoerbedrijf ZWN, werkgever van 870 mensen, en Carlier, dat 80 personeelsle den herbergt, zijn geen onbe kenden van elkaar. De buson dernemingen vonden elkaar voor het eerst bij het vervoe ren van scholieren uit Tholen naar reformatorische scholen in Krabbendijke en Goes. Ook de Zeeuwse zomerbus en de discobus zijn gezamenlijke projecten van ZWN en Carlier. Een verdergaande vorm van samenwerking betekent geen fusie, verklaart Nienhuis: „We willen optimaal profiteren van de kennis en ervaring van Car lier. Daarom is het een goede zaak om de bedrijfscultuur en het personeelsbestand van Carlier in stand te houden". Continuïteit Voor Carlier komt de toenade ring tot ZWN voort uit de wens de continuïteit van het bedrijf te garanderen. Kees Hage, di recteur-eigenaar van Carlier: „De samenwerking wil niet zeggen dat we zelf de kar niet meer kunnen trekken. Inte gendeel, we zijn een gezond, winstmakend bedrijf. Alles gaat goed, maar je weet nooit hoe het in de toekomst zal zijn. Vandaar de samenwerking met ZWN" Volgens Nienhuis en Hage vul len beide bedrijven, die samen over 400 bussen beschikken, elkaar goed aan. In de zomer maanden, voor Carlier het top- seizoen, staat ZWN de tour operator met bussen en chauf feurs terzijde. In de winter maanden, de drukke periode voor het streekvervoer, krijgt ZWN hulp van Carlier. visvloot zich massaal op de schelpen in het vrijgegeven deel van de Oosterschelde stortte, waardoor de voedselvoorziening van de scholeksters alsnog da nig in de knel kwam. Met zijn maatregelen negeert minister Bukman de voorstellen van het bedrijfsleven. Dat had zich bereid verklaard op vrijwil lige basis de vangsten te beper ken. In plaats van 36 boten zou den er dan in het nieuwe seizoen maar 12 kotters uitvaren. De be windsman vindt dit voorstel te mager. Bukman hoopt met zijn ingre pen de achteruitgang van de vo gelstand tot stilstand te bren gen. Bij het uitvaardigen van het visverbod voor de Waddenzee heeft hij overwogen dat daar de hoofdfunctie natuur is. Econo mische activiteiten zijn daaraan ondergeschikt, aldus de woord voerder van de minister. Oorzaken Het visserijbedrijfsleven ont kent dat de achteruitgang van de vogels in de Waddenzee het gevolg is van intensieve kokkel visserij. De afname van het kok kel- en mosselbestand is het ge volg van het ontbreken van nieuwe zaadval in de jaren 1988 tot en met 1990. Het weinige zaad dat er nog is gevallen, is deor onbekende oor zaken voor een belangrijk deel in een vroeg stadium afgestorven, stelt J. Holstein, secretaris kok kelsector van Zevibel, de vereni ging ter bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen. Hij zegt dat er in 1987 een bijzonder grote zaadval is geweest, van zo wel mossels als kokkels, waarop tot op heden is gevist. Het bestand van 1987 is echter voor een groot deel door vogels en vissen opgegeten en door de vissers opgevist. Ook natuurlij ke oorzaken deden het bestand sterk uitdunnen (storm, ijs gang). Dit is volgens Holstein op zich een normaal patroon. „Bij zonder in de afgelopen jaren was dat er geen natuurlijke aanvul ling heeft plaatsgevonden." Daardoor waren de eidereenden in de Waddenzee gedwongen zich te concentreren op de mos selpercelen. Holstein beklem toont dat de eenden het liefst kleine kokkels consumeren; de kokkelvisserij is alleen op grote kokkels uit. Hij merkt op dat het eidereendbestand afgelopen ja ren zo sterk is gegroeid dankzij de mosselcultuur. MIDDELBURG - De eerste lich ting afgestudeerden, 46 studen ten, van de Middelbare Hotel school in Middelburg is vrijdag feestelijk uitgezwaaid. In 1987 zijn 119 leerlingen aan de studie begonnen. Het aantal afvallers en zitten- blijvers aan de Middelburgse op leiding komt overeen met het landelijk gemiddelde. Niemand (beklaagde zich hier dan ook over, de afgestudeerden zeker niet. Zij barstten opeens in la chen uit, toen drs C. Zuiddam, voorzitter van de centrale direc tie van het Delta College, vertel de dat 'helaas, na een week de eersten verdwenen'. De Middel bare Hogelschool maakt onder deel uit van het Delta College. Voorzitter G. van der Veen van Horecaf Nederland beoordeelde het aantal afgestudeerden ook positief. Dat toont, volgens hem, dat de Middelbare Hotel school een pittige opleiding is én 'daar heeft het bedrijfsleven wat aan'. Hij vond het een uitsteken de zaak dat in 1987 dit onderwijs ook in Zeeland vaste voet aan de grond heeft gekregen. Het mid delbaar horeca onderwijs hoort naar zijn mening bij een provin cie die zoveel toeristen trekt. Van der Veen raadde de afgestu deerden aan eerst een tijd in het buitenland te gaan werken, met name in Frankrijk, want daar ligt een markt braak en dan kun nen zij ook goed Frans leren spreken. M. Sinke, voorzitter van het be stuur van het Delta College, ge bruikte de diploma-uitreiking voor een aantal wensen aan het adres van de gemeente Middel burg en het ministerie van on derwijs. Het Delta College is ver spreid over drie lokaties. „Enige concentratie zou niet verkeerd zijn." Sinke had ook ai een nieuw- bouwlokatie op het oog naast het hoofdgebouw aan de Merwe- destraat, een stuk grond waarop momenteel aardappelen worden geteeld. „We zouden daar graag een optie op nemen", hield hij de gemeente Middelburg voor. (Van onze medewerker VLISSINGEN - De afgelopen maand juni was bijzonder koud cn nat. De zon scheen bijna zes tig uur minder dan normaal. Het koude weer, dat half april - begon, duurde ook in juni onver- tninderd voort. De gemiddelde temperatuur in Oost-Souburg ®as 13.2 graden tegen 15.1 gra den normaal. Het was de koud ste juni sinds 1956; deze eeuw rijn vier nog koudere junimaan den voorgekomen. De hoogste temperatuur in Vlissingen was slechts 19.4 graden, een record lage waarde. Elders in de provin cie werd de 20 graden nog wel be- feikt of overschreden: Kapelle- brug meldde op 25 juni 22,6 gra den. In het begin van de maand kwam het op een enkele plaats bog tot nachtvorst; de laagste luchttemperatuur was 1.4 gra den op 2 juni in Kapellebrug. De zon scheen in Vlissingen 157 uur tegen 217 uur normaal. Uit zonderlijk is dit niet, de laatste rijf jaar bijvoorbeeld waren er drie nog somberder maanden ju ut-Zeeland was wel duidelijk de zonnigste provincie; in De Bilt werden slechts 97 uur zon geregi streerd. Het aantal zonloze da gen bedroeg twee. Na het droge voorjaar viel de re gen in juni overvloedig. In Oost- Souburg viel 112 millimeter te gen gemiddeld 58 millimeter. Het was de natste juni sinds 1987, toen Breskens bijvoor beeld 143 millimeter aftapte. Het regende gedurende 76 uur. terwijl 34 uur normaal is. Vlissin gen meldde 108, Ritthem 112, Vrouwenpolder 115 en Middel burg 120 millimeter. - Op acht dagen werd in de Zeeuwse wateren windkracht 7 bereikt, op twee dagen zelfs windkracht 8. De eerste twee dagen van juli hebben op enkele plaatsen in de provincie al meer neerslag ge bracht dan de normale maand- som van 71 millimeter. Uit de voorlopige gegevens blijkt dat tijdens de stortbuien op 2 juli Sluis met 51 millimeter en Haamstede met 61 millimeter de natste plekken waren. Ditmaal luidde het onweer de Nog snel even de tank volgooien was het motto voor veel automobilisten vrijdag (foto Lex de Meester) Speciaal voor u 'G op 5 jjj O, -rit middernacht. 2400 U kunt dus tot de laatste seconde j tanken voor de nude prijs Enkele tankstations boden de klanten de gelegenheid tot middernacht te tanken, het tijdstip waarop de prijsver hoging van benzine inging. VLISSINGEN - Achteraf viel het allemaal wel mee met de voorspelde drukte bij de ben zinestations in Zeeland. De exploitanten en verkopers hadden het twee keer zo druk dan normaal. Autobezitters die nog snel voor de laatste keer goedkoop wilden tanken voordat de brandstofprijzen omhoog gaan, hoefden vrij dag niet in de file te staan. De grootste drukte ontstond tij dens het spitsuur en 's avonds na acht uur, toen mensen te rugkeerden van winkelen of een dagje aan het strand. Bij de benzinepomp De Baai- in Goes was het 's middags re delijk druk. Slechts enkele klanten moesten even op hun beurt wachten. Iedereen liet zijn tank nog even volgieten. Daarbij werden ook de tanks van buitenboordmotoren voor motorboten niet vergeten. Verkoopster, G. de Jong had de hele dag nog geen moment rust gehad. „Het lijkt wel een beetje op driejaar geleden, tij dens de benzine-oorlog. Ge lukkig hebben we genoeg voorraad." Ook de benzinestations in de kleine dorpen kregen vrijdag veel meer klanten dan anders. Verkoper G. Brouwer van au tobedrijf Keizer in Heinkens- zand moest vanaf acht uur aan een stuk door de klanten be dienen. „Ze stonden al te wachten toen ik er aan kwam." Uitverkocht Om zeven uur 's avonds stond er een flinke rij auto's bij Esso Macor in Vlissingen. Helaas moesten mensen tevergeefs wachten. De Euro-loodvrij was op. „Er komt een tankwa gen aan. Zo'n drukte hebben we drie jaar geleden ook ge had. Het is vandaag zeker twee keer zo druk als op een goede topdag. Morgen hebben we niets te doen, dan komt er geen kip meer opdagen", meldde verkoper E. Olden- boom tussen de bedrijven door. Terwijl de meeste tanksta tions op Walcheren en de Be- velanden besloten de deuren tot middernacht open te hou den. in plaats van te sluiten rond negen uur, gingen de pompen in Zeeuwsch-Vlaan- deren zoals altijd rond acht uur dicht. „Mijn personeel werkt tot acht uur, dus rond die tijd sluiten we", zei W. de Block sr, exploitant in Hulst. Rond zeven uur was het een hectische drukte bij zijn pomp. „Het lijkt wel of heel Nederland zich volgiet." Inspecteur dr J. G. Nijenhuis foto Oscar van Beest VLISSINGEN - Geen inspec teur bij wiens komst een heel peloton docenten meteen in de houding sprong maar veel meer een man naar wiens advies werd uitgezien. Dat was, zo bleek vrijdag bij zijn afscheid, inspecteur dr J. G. Nijenhuis. Sinds 1986 was hij inspecteur voor het algemeen voortgezet onderwijs in Zeeland en gedu rende de laatste twee jaar ook in West-Brabant. Nijenhuis verandert van rayon. Hij wordt inspecteur in Arnhem omdat na de centralisatie van de onderwijsinspectie in het zuiden een overbezetting is ontstaan. De schoolleiders vinden dat heel jammer want Nijenhuis was door zijn opbouwende .houding erg populair. Tijdens een afscheidsbijeen komst in de kantine van Rijks scholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen gaven nage noeg alle schoolleidingen uit het gebied van de scheidende in specteur acte de présence. Drs P. Jansen, rector van het Nor- bertuscollege in Roosendaal pa rafraseerde de autoreclame: 'het is een filosofie maar je mag het een auto noemen'. „Het is een in specteur maar we mogen hem gerust een vriend noemen", vond Jansen. Ook directeur C. Vermeulen, van de Mavo/LBO-school De Steeland in Terneuzen kreeg tij dens moeilijke ontwikkelingen de volledige steun van de inspec teur. B. Maas, rector van Schel- demond, maakte gewag van het zelfde: „Nijenhuis dacht mee, had begrip voor de problemen waarmee scholen te kampen hebben en was bovendien inspi rerend." Nijenhuis zelf vond het niet meer dan logisch dat een inspecteur invulling geeft, niet alleen aan het controlerende deel van zijn functie, maar juist aan het eva lueren en adviseren. De scholen hadden botje bij botje gelegd om Nijenhuis een receptie en een af scheidscadeau (een trekker stent) aan te bieden. De receptie in Scheldemond werd drukbezocht. Leerlingen van Scheldemond hadden een klarinetkwartet gevormd om de bijeenkomst muzikale luister bij te zetten. Robert Hendrikse speelde viool en Elmar van de Velde gaf 'm van katoen op zijn saxofoon. MIDDELBURG - De provincia le adviescommissie voor ge meentelijke bestemmingsplan nen weigert opnieuw met het gemeentebestuur van Sluis te praten over het ontwerp-plan Verschepolder. Dit plan voor ziet in grootschalige verblijfs- recreatie in de kwetsbare Ver schepolder en daar is de advies commissie tegen. In oktober 1990 heeft de commissie daarom al geweigerd het plan te behan delen. Het gemeentebestuur van Sluis heeft om een herkan sing gevraagd, maar daar voelt de commissie niets voor: in het plan is geen enkele verandering aangebracht. Grootschalige verblijfsrecreatie in de Verschepolder nabij Re- tranchement is al langere tijd een uiterst gevoelig onderwerp. De natuurbescherming is er fel tegen gekant, onder meer omdat er dan een vijfde recreatie-con centratie ontstaat in de toch al zwaar aangetaste kuststrook. Het gemeentebestuur van Sluis is juist bijzonder gebrand op bouw van een recreatiepark in de polder met als motief dat vakantiehuizen een versterking zouden vormen voor de kleine kern Retranchement. Over de planologische bestem ming van de Verschepolder is af gelopen periode flink touwge trokken. Aanvankelijk was de bestemming van het gebied in het streekplan aangeduid als 'a- grarische doeleinden met com plexen van ecologische en/of landschappelijke betekenis'. Die bestemming wilde het dage lijks provinciebestuur bij nader inzien omzetten in 'reservering voor natuurontwikkeling', om dat uit het nationaal natuurbe leidsplan is gebleken dat de Ver schepolder daarvoor geknipt zou zijn. Bij de behandeling van de streekplan-uitwerking voor de kust van West-Zeeuwsch-Vlaan deren nam D66 - gesteund door CDA en SGP - het initiatief om bouwen in de polder alsnog mo gelijk te maken. Amendement Met de stemmen van PvdA en RPF/GPV tegen werd een amen dement aangenomen, waarin de aanduiding 'reservering voor na tuurontwikkeling' werd ge schrapt. Ook sprak een staten meerderheid uit dat de realise ring van een bungalowpark pla nologisch niet onmogelijk mag worden gemaakt. Met die ver rassende statenuitspraak in de hand, heeft het gemeentebe stuur van Sluis vervolgens het ongewijzigde ontwerp-bestem- mingsplan opnieuw bij de ad viescommissie aangekaart. De commissie heeft het gemeen tebestuur nu laten weten dat het statenbesluit in Sluis verkeerd wordt uitgelegd. Er is in de streekplanuitwerking géén be stemming 'verblijfsrecreatie' aan de polder gegeven. De aan duiding 'natuurontwikkeling' is weliswaar verdwenen, maar daar is de oorspronkelijke be stemming 'agrarische doelein den met complexen van ecologi sche en/of landschappelijke waarden' gewoon weer voor in de plaats gekomen. De commissie had tegen het ont werp-plan Verschepolder van de gemeente Sluis grote planologi sche bedenkingen. Die blijven onverkort van kracht, zolang de gemeente niet met een ander plan op de proppen komt. Een CONTACT om niet meer te vergeten kunnen nu aon 145 persoonlijke wensen vol- doen Met ons unieke veelzijdige telefoonsys teem kon aon bijno iedere commumcalievraog ■orden voldoan. Zowel kleine als grote kontoren ..jnnen hiervan profiteren. Colijn will u hier graog nader over informeren. Em«N^«WOfE" j j goedgekeurd kkMril TEIECOMGROEP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 13