Zware eisen tegen overvallers Z Borsele wil subsidie vliegveld Midden-Zeeland beëindigen Ansichtkaart uit Ossenisse was 20 jaar onderweg Veerse Meerdagen van start Middelburg wil parkeren duurder maken in zomer Beleggingsadviseur ontkent banden met zwart-geldcircuit Karrevrachten met munitie in Borsele Gewapend tweetal uit Zeeuwsch-Vlaanderen sloeg twaalf keer toe 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak Oogst DOESBURG (GPD) - De PTT schermt er in haar reclamecampag nes graag mee dat de post altijd bezorgd wordt, waar je ook woont. Dat een kaartje wel eens wat lang onderweg kan zijn tij dens de zomerdrukte, ach, een kniesoor die er op let. Toen de familie Gerritsen uit Doesburg echter zondagavond thuiskwam van een weekendje uit met de kinderen, vonden ze een wel zeer zeldzame verrassing in de brievenbus: een ansichtkaart die bijna twintig jaar geleden gepost was in het Zeeuws-Vlaamse Ossenis se. Eraan gehecht was een strafportokaartje: op de kaart zat na melijk een postzegel van vijftien cent, zeventig cent te weinig- Jan Gerritsen weet het zich nog goed te herinneren: „We waren dat jaar zelf in Ossenisse op vakantie. Mijn oom en tante verbleven zo lang in ons huis in Doesburg. We stuurden ze een kaartje vanaf ons vakantie-adres, en hebben er nooit meer naar gevraagd. Dat zelfde kaartje, dat we dus twintig jaar geleden naar ons eigen adres stuurden, is zaterdag bezorgd". Een kaart die in Ossenisse gepost is, maakt een flinke reis tot hij in Doesburg door de brievenbus valt. In 1971 had Ossenisse nog een eigen postkantoor. Dat is te zien aan het nog leesbare poststem pel, dat vermeldt: „Ossenisse, 27 VII1971", waarbij VII staat voor de zevende maand, juli dus. Inmiddels wordt het dorpje tweemaal in de week bediend door een rijdend postkantoor. De post uit Ossenisse gaat via Kloosterzande, het hoofdpostkan toor in Hulst, de expeditiekantoren Roosendaal en Arnhem en het voorsorteerstation in Dieren naar Doesburg, waar de stukken be zorgd worden. Op geen van de tussenstations is iemand te vinden die een verklaring voor het vreemde voorval kan geven. „Twintig jaar?", klinkt het ongelovig uit de mond van een postbeambte in Hulst. „Toch een fantastische service van de PTT dat het nog be zorgd wordt, niet?" Voor de geadresseerden kwam het kaartje in ieder geval te laat. De oom en tante van Jan Gerritsen, toen reeds op leeftijd, zijn inmid dels overleden. BREDA - De officier van justi tie in Breda mr E. Hoekendijk heeft vrijdagmiddag voor de Bredase rechtbank gevangenis straffen van respectievelijk twaalf jaar en zestien jaar geëist tegen de 27-jarige M. van M. uit Terneuzen en de 36-jarige J, de M. uit Sas van Gent. Het tweetal wordt ervan verdacht twaalf gewapende overvallen te hebben gepleegd in kleine dorpen in Noord-Brabant. Daarnaast heeft De M. volgens de officier samen met een andere verdachte op vijf plaatsen in het mensen in hun woning be roofd van geld en sieraden. Daarbij maakten ze soms ge bruik van grof geweld. De twee ïeeuwen gaven ter terechtzit ting alleen verboden wapenbezit toe. Bij een huiszoeking op 22 fe bruari van dit jaar heeft de poli tie een grote hoeveelheid wa pens bij de verdachten thuis aangetroffen. Ze vertelden de wapens in bewaring te hebben ;ehouden voor mensen die ze liet bij naam wilden noemen. De twaalf bankovervallen die de verdachten zouden hebben ge pleegd tussen september 1988 en nei 1990 vertoonden frappante gelijkenissen. Het betrof filialen van de Rabobank in kleine dor pen; in Riel (drie keer beroofd), Westerhoven (twee keer), Her wijnen (twee keer), en voorts in Dongen, Ulicoten, Lage Zwalu- we, Zevenbergschen Hoek en Hooge Mierde. Getuigen Getuigen van de overvallen spraken achteraf steeds over een kleine en een grote overvaller. De grootste had steevast een riotgun met afgezaagde kolf, de kleinste een handgranaat en een revolver. Soms werd gebruik ge maakt van een klokje dat geluid signalen gaf, dan weer werd er door een overvaller 'time' geroe pen, waarna het tweetal zich snel uit de voeten maakte. In Zevenbergschen Hoek en in Ulicoten leverde de overval niets op. In totaal werd er bij de ban ken ruim zes ton buitgemaakt. De wapens, bivakmutsen, hand schoenen en werkkleding die in de woningen van de twee ver dachten zijn gevonden zijn door getuigen herkend als gebruikt bij de overvallen. De zaak kwam aan het rollen bij de arrestatie van een 27-jarige medeplichtige Belg op 7 maart 1989 in Uden. De man werd er- MIDDELBURG - De gemeente Middelburg overweegt 's zo mers een hoger parkeertarief in te voeren. Wethouder E. van Brummelen-van Wilgen zei dat vrijdag in een toespraak voor studenten en docenten van de vakgroep bestuur en beleid van de Katholieke Universiteit van Nijmegen. De wethouder van fi nanciën legde haar gehoor uit hoe een stad als Middelburg om gaat met bezuinigingen zoals die momenteel in het kader van Voor 15 mille gestolen TERNEUZEN - Bij het compu terbedrijf X-copie bv aan de Noordstraat in Terneuzen zijn in de nacht van woensdag op donderdag computeronderde len ter waarde van 15.000 gul den ontvreemd. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in debus. Vier weken voor Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 van verdacht een auto te hebben gestolen. Later bleek dat hij een auto moest klaarzetten met daarin kleding en wapens om een overval te plegen. De Belg zette de politie op he,t spoor van de twee Zeeuwen. Er waren toen al acht bankovervallen ge pleegd. Maar volgens de officier was er in maart 1989 nog niet voldoende bewijs om het tweetal aan te houden. Dat gebeurde bijna een jaar later na het afluisteren van telefoons en het schaduwen van de verdachten. In de tussentijd werden nog eens vier bankover vallen gepleegd en werden vijf particulieren 's nachts in hun huis beroofd. Na de serie bankovervallen wis selde De M. volgens de officier van partner. De nieuwe mede- (Slot zie pagina 14 kolom 7) de Tussenbalans moeten wor den doorgevoerd. Een hoog parkeertarief in de zo mer noemde Van Brummelen 'niet zo gek voor een stad met een grote toeristenstroom en bij na geen inkomsten via de toeris tenbelasting'. Verhoging van de gemeentelijke belastingen wil Middelburg zoveel mogelijk ver mijden. Van Brummelen gaf als voor beeld de onroerend-goedbelas- ting - zo mogelijk geen verho ging maar 'eerst in eigen huis be zien wat anders kan'. Zij pleitte voor verhoging van de efficiency en een betere financiële onder bouwing van het beleid. Bezuinigen mag niet betekenen dat er geen ruimte is voor nieuw beleid. De wethouder liet niet na enkele voorbeelden van het 'rijk gevulde' verlanglijstje van Mid delburg te noemen: betere we gen, een nieuw zwembad én een museum in het Maisbaai-gebied. Sportcoryfee Nellie Cooman bewondert de Zeeuwse klederdracht van een meisje bij de start van de Veerse Meerdagen in Kortgene (foto Willem Mieras) KORTGENE - Met het hijsen van vier vlaggen en een boottocht je op het Veerse Meer werden vrijdagmorgen de Veerse Meerda gen Kortgene officieel geopend. In aanwezigheid van onder an deren burgemeester E. J. Hoogendijk-van Duijn, gedeputeerde L. Nederhoed en atlete Nellie Cooman, werd vervolgens een wandeling gemaakt over de groots opgezette braderie in het dorp. Burgemeester Hoogendijk zei bij de opening dat de Veerse Meer dagen een belangrijke schakel vormen in het totale recreatiepak ket van Kortgene. „En dat zit goed in elkaar." Gedeputeerde Ne derhoed wees op de specifieke kwaliteiten die iedere gemeente aan het Veerse Meer te bieden heeft. „Uw gemeente heeft met dit programma volop aangegeven die kwaliteiten heel goed te kun nen uitbuiten." Er stonden vrijdag, naast de braderie die zich uitstrekte over heel het centrum, verschillende activiteiten op het programma. Zo voer er heel de dag een oud pontje tussen Kortgene en Wol- phaartsdijk en was er 's avonds in de feesttent een optreden van de groep ONDA. Eén van de hoogtepunten van de fesitiviteiten vormen de opnamen voor het Tros-programma Ter land, ter zee en in de lucht, die vandaag (zaterdag) plaatsvinden tussen 12.00 en 17.00 uur. Verder zijn er vandaag in het centrum op de braderie tal van oude ambachten te zien, worden er Vlaamse spelen gehouden en zijn er optredens in de feesttent. Zondag staat vooral in het teken van de muziek. Om 11.00 uur treedt het vocaal ensemble Sint Lau rens uit Middelburg op en om 15.00 uur geven de fanfares Irene uit Westerhove en EMM uit Kortgene een uitvoering. Voorstel: per 1 januari 1992 HEINKENSZAND - Het dage lijks bestuur van de gemeente Borsele wil de gemeentelijke subsidie aan de Stichting Vlieg veld Midden-Zeeland per 1 ja nuari 1992 beëiiftligen. Al sinds 1970 krijgt het vliegveld van de gemeente Borsele elk jaar een bijdrage in het jaarlijkse ex ploitatietekort. B en w van Borsele willen daar nu mee stoppen. Het college vindt dat de belanghebbenden (vooral het bedrijfsleven) voor de kosten moeten opdraaien. Ook anderen gemeenten in Zee land staken de subsidiëring: de subsidies van Arnemuiden en Domburg worden in fasen tot 1994 afgebouwd en de subsidie van Middelburg komt per 1992 te vervallen. De kans is groot dat de subsidie van de gemeente Vlissingen eveneens per 1992 wordt beëindigd. Regionaal Het Borselse college van b en w huldigt de opvatting dat het vliegveld eerder een regionaal dan een gemeentelijk belang dient. Tegen die achtergrond vinden b en w het voor de hand liggen dat een overheidssubsi die uit de provinciekas komt. De provincie zal het vliegveld in elk geval nog tot 1995 een jaarlijkse subsidie van 110.000 gulden ge ven. Wat de provincie daarna doet, is nog niet duidelijk. Het dagelijks bestuur van Bor- Het vliegveld Midden-Zeeland (foto Ruben Oreel) TERNEUZEN - Beleggingsad viseur G. P. Cok uit Sluis ont kent elke betrokkenheid bij een wereldwijd vertakt zwart-geld- circuit. Cok is directeur van Ny- co Holding BV en Ibegro BV in Terneuzen. Volgens een onder zoek van een verslaggevers team van het Amsterdamse avondblad Het Parool zou Nyco Holding de moedermaatschap pij zijn van 21 'al dan niet duis tere BV's' in binnen- en buiten land. „Dat zijn onwaarheden. Allerlei zaken zijn buiten proporties ge trokken", aldus Cok over deze berichten. Hij ontkent 'voor honderd procent' dat zijn bedrijf zich zou hebben ingelaten met zwart geld. „Dit is een fatsoen lijk bedrijf, dat volgens de wet correct werkt." Maandag dient in Amsterdam een kort geding, dat Scala Agen turen BV. Nyco Holding BV. het postorderbedrijf Pabo Holding in Hulst, de beleggingsmaat schappij Ibegro BV in Terneu zen, Hotel Dikke Van Dale BV in Sluis. Recreade BV en Bouma BV hebben aangespannen tegen Het Parool. De raadsman van de bedrijven, mr C. Korvinus, eist rectificatie van het bericht in Het Parool van donderdag, op straffe van een dwangsom van 500.000 gulden voor iedere dag dat de Amsterdamse krant in ge breke blijft. Onderzoek Het bestaan van het vermeende twijfelachtige netwerk kwam aan het licht door een onderzoek van de gemeente Amsterdam naar Scala Agenturen BV. Deze groothandel in porno en sexarti- kelen in Europa wilde binnen Amsterdam verhuizen naar een nieuw bedrijventerrein. Bij de vestigingsonderhandelin gen stuitte de gemeente op een netwerk van binnen- en buiten landse BV's. Bovendien zou vol gens Het Parool de vorige week donderdag in Amsterdam ver moorde topcrimineel Klaas Bruinsma stille vennoot zijn ge weest in Scala. Deze producent en distributeur van porno en sexartikelen zou een volle doch ter zijn van het Terneuzense Ny co Holding. Volgens het dagblad gaat het mogelijk om een aantal 'papieren bedrijven', opgezet om de belastingdienst om de tuin te leiden. Cok wil, met het kort geding in aantocht, niet nader ingaan op de vertakkingen van zijn bedrijf. Wèl zegt hij met nadruk dat Ny co niets heeft te maken met Ho tel De Dikke Van Dale in Sluis en Pabo Holding in Hulst, die worden genoemd als zijtakken van de Terneuzense BV. „Die zijn er totaal ten onrechte bij be trokken", aldus Cok. Clean bedrijf De uitbaters van De Dikke Van Dale, M. Janse en J. Neele, be treuren de gesuggereerde bin ding met een twijfelachtig cir cuit. „Wij hebben nog nooit van Nyco Holding gehoord. Dit is een clean bedrijf met een goede reputatie", aldus Janse. Het hotel wordt beheerd door een commanditaire vennoot schap (CV), die los staat van de BV Dikke Van Dale, de eigena resse van het pand. Ook directeur A. Boddaert van Pabo Holding bestrijdt met klem dat er banden tussen zijn bedrijf en Nyco zouden bestaan. Het volledige aandelenpakket is in eigen handen, verzekert Bod daert. Wel geeft Boddaert toe dat sexgroothandel Scala le veranties van sex-artikelen heeft gedaan aan zijn postorder bedrijf. Het kort geding dient maandag om 14.00 uur voor de president van de Amsterdamse rechtbank mr B. Asscher. sele wil eveneens per 1 januari 1992 een punt zetten achter de jaarlijkse bijdrage (2.000 gulden) aan de Acquisitiegroep Zeeland. Die groep stelt zich ten doel de promotie van de provincie te be hartigen. Verder fungeert de Ac quisitiegroep als 'overlegplat form' tussen overheid en be drijfsleven. Een van de argumenten van Borsele om destijds (1984) toe te treden, was dat de activiteiten van de Acquisitiegroep mogelijk resultaten zouden opleveren voor de gemeentelijke bedrijfs terreinen. Met name kleinere on dernemingen vormen voor die terreinen een belangrijke doel groep. Daarvan is echter niet zo veel terecht gekomen. „Hoewel de Acquisitiegroep voor de pro vincie goed werk verricht, moet geconstateerd worden dat de uitstraling naar de bedrijfster reinen in onze gemeente nauwe lijks meetbaar is", stelt het colle ge vast. woensdag 17 juli behandeld door de raadscommissie voor algeme ne en economische zaken. HEINKENSZAND - Er is een onderzoek gaande naar de mo gelijke aanwezigheid van grote hoeveelheden explosieven in de gemeente Borsele. De aandacht gaat daarbij onder meer uit naar Lewedorp en omgeving. Daar is in 1940 en 1944 stevig ge vochten. Maar ook op andere plaatsen liggen misschien nog explosieven. Volgens een woordvoerder van de gemeente Borsele is uit een aantal meldingen gebleken, dat niet mag worden uitgesloten dat her en der nog 'karrevrachten' munitie verborgen liggen. De rijkspolitie is inmiddels begon nen met het horen van eventuele getuigen. Een woordvoerder van de rijks politie in Borsele verklaarde vrijdag, dat ook een melding is binnengekomen over de ver moedelijke aanwezigheid van explosieven op een perceel dat nu wordt gebruikt als volkstuin. Om onnodige ongerustheid te voorkomen, wilde de woordvoer der niet zeggen om welk volks tuincomplex het gaat. Hij verze kerde echter dat er geen gevaar voor de betrokken volsktuin- ders bestaat. Indien op die plek inderdaad nog munitie in de grond zit, ligt die zo diep, dat zelfs de ijverigste spitter er met zijn spade niet op zal kunnen stuiten. Eind vorig jaar werden grote hoeveelheden ploftuig aange troffen op een talud en een riet veld aan de Noord Kraaijertse- dijk bij Lewedorp. Die zoekactie leverde onder meer 16.000 stuks klein kaliber munitie, bijna 1300 granaten en zo'n 400 slagpijp jes/ontstekers op. Ook werden een paar kanonnen en pantser vuisten gevonden. De totale kosten van het opspo ren en het ruimen van het oor logstuig aan de Noord Kraaijert- sedijk bedroegen meer dan een half miljoen: 557.000 gulden. Dat is ruim 42.000 gulden meer dan waarop was gerekend. Gezien de grote hoeveelheden explosieven had de duik- en de- monteerploeg van de Koninklij ke Marine voor de opruimopera- tie aanzienlijk meer tijd nodig dan aanvankelijk werd aange nomen. Daarom moeten b en w van Borsele om een aanvullend krediet bij de gemeenteraad aankloppen Het voorstel komt eerst donderdag 17 juli aan de orde in de commissie financiën. Overigens is het bedrag dat uit eindelijk voor rekening van de gemeente Borsele komt betrek kelijk gering. Negentig procent van de kosten kunnen worden gedeclareerd bij het ministerie van financiën. Geen korting op pont op vertoon van rijbewijs MIDDELBURG - Het college van gedeputeerde staten voelt er niets voor een rijbewijs of paspoort als legitimatiebewijs voor de Provinciale Stoomboot Diensten te accepteren. GS ant woorden dat op schriftelijke vragen van leden van de provin ciale statencommissie be stuurszaken. Volgens de com missie komt er van tarfiefre- ductie voor Zeeuws-Vlamingen niet zo veel terecht omdat ze zo veel moeten betalen voor een uittreksel uit het bevolkingsre gister en pasfoto's. Die extra kosten kunnen voor komen worden als een paspoort of rijbewijs als legitimatie kun nen dienen. Maar daar willen ge deputeerde staten niets van we ten. Ze melden dat het heel goed mogelijk is dat een adres in een paspoort of rijbewijs niet meer juist is. Vandaar dat een uittrek sel wordt verlangd. Ze voegen er aan toe dat voor het probleem van de kosten van de uitteksels vooralsnog geen op lossing is gevonden. Explosieven op een volks tuincomplex in de gemeente Borsele. Het belooft daar op dat lapje grond een héél goed jaar te worden. De groenten schieten de grond uit. En nog nimmer is de oogst aan klapbessen, raasdoti- ders en granaatappels zó rijk geweest. 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11