Leger Joegoslavië naar kazernes Kabinet wil spaarpot van miljard gulden Federale leger rukt op kleintjes Toestand van prins Claus nog onbekend Vraagtekens politiek bij plan eenvoudiger belastingsysteem 1 Bestand na zware druk EG Ijskap aan Noordpool in afgelopen jaren geslonken Slovenen vrezen nieuwe aanval Agassi slaat Eltingh van centre-court 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Fiscus laat Britse vorstin met rust Crush en IZuhher Sou Zonnig en warm Zonnig en warm weer. In de middag enkele stapelwolken. Matige later vrij krachtige wind uit oost tot noordoost. Middagtemperatuur 27 graden. 234e jaargang no. 155 Donderdag 4 juli 1991 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen J Van onze correspondenten) BELGRADO/LJUBLJANA Het federale leger van Joegosla vië heeft, onder zware politieke druk van de Europese Gemeen schap, zijn militaire acties te gen de opstandige republieken Slovenie en Kroatië gestaakt. Ook heeft het leger aangekon digd de nieuwe staatspresident, de Kroaat Mesic, te erkennen. Dat heeft de ondercommandant van het Vijfde District, waaron der Slovenië en Kroatië vallen, woensdagmiddag bekend ge maakt. De Sloveense autoritei ten begonnen gisteravond ge sprekken met het leger over de terugtrekking van de federale troepen. Het nieuws van het bestand is vooral in Slovenië met grote arg waan ontvangen. De Slovenen tonden nauwelijks geloven dat het leger inderdaad bereid zou zijn naar de kazernes terug te ke ren. Dat ongeloof werd gevoed door de Sloveense minister van NEW YORK (AP) - De drijvende ijskap die een groot deel van de Poolzee bedekt is tussen oktober 1978 en augustus 1987 met onge veer 2 procent geslonken, zo hebben geleerden donderdag in het Britse tijdschrift Nature bekend gemaakt. Volgens de onderzoekers is het mogelijk dat het slinken van de ijs kap een gevolg is van het opwarmen van de aarde door het broeika seffect. Om daarover stellige uitspraken te kunnen doen is echter onderzoek nodig over een veel langere periode, aldus een van de au teurs. Per Gloersen, een natuurkundige van NASA. De onderzoekers gebruikten satellietwaarnemingen om de omvang van de ijskappen van de Noord- en de Zuidpool over een periode van negen jaar te meten. In de Antarctische ijskap werden geen verande ringen van betekenis gemeten. Waarom de veranderingen in de noor delijke ijskap zich niet in de zuidelijke voordoen is nog onduidelijk; een recent computermodel van het opwarmen van de aarde sugge- eert echter dat de Noordpool sneller opwarmt dan de Zuidpool. voorlichting, Kacin, die zei ge heime berichten te hebben on derschept waaruit zou blijken dat het leger een nieuwe militai re aanval op Slovenië voorbe reidt. Die zou deze ochtend moe ten beginnen. Ook in andere delen van het land is sceptisch gereageerd. In de deelrepubliek Macedonië, die zich nog niet heeft afgescheiden, zijn tanks en speciale politie- troepen opgeroepen het parle mentsgebouw te beveiligen. Ook zijn veiligheidstroepen in gezet ter bescherming van het radio- en televisiestation en van de gebouwen van de PTT en van de grootste krant in de Macedo nische hoofdstad Skopje. Vol gens de Macedonische regering blijven de maatregelen 'tot na der order' van kracht. Voorwaarden Aan het staakt-het-vuren dat woensdagmiddag om kwart voor vier werd afgekondigd, zijn wel voorwaarden verbonden, zo liet de ondercommandant we ten. Als de militairen bij de te rugtrekking gehinderd worden door eenheden van de Sloveense militie, mogen zij het vuur ope nen. Onmiddellijk na de afkondiging begonnen het federale leger zich uit het gebied terug te trekken. LONDEN (ANP) - Als Jacco Eltingh de service van Ri chard Krajicek had gehad, of Krajicek de backhand van Eltingh, dan zou Andre Agas si vandaag niet in de kwartfi nales van Wimbledon staan. Met zijn beperkingen deed Jacco Eltingh het gisteren te gen Agassi echter uitstekend. Hij zorgde voor een wisselend tempo, veranderde voortdu rend het effect en de richting van zijn service en hield het hoofd erbij. Hij pakte een set - wat Krajicek niet was gelukt - en liet Agassi zodanig rennen, dat deze in het geheel niet toe kwam aan het showwerk dat zijn sponsors van hem ver wachten. Jacco Eltingh heeft genoten van zijn eigen optre den: „Een ervaring die ze me nooit meer kunnen afnemen." Tegen de nummer 106 van de wereld ging Agassi met 6-3 3-6 6-3 6-4 door naar de kwartfina les samen met twee landgeno ten (Wheaton en Courier), twee Fransen (Forget en Champion), twee Duitsers (Becker en Stich) en één Zweed (Edberg) foto AFPIKai-Uwe Waemer) Zie ook pagina 21 Ook aan de opmars van 180 tanks, pantserwagens en andere legervoertuigen, kwam volgens de militairen een eind. De 35 ki lometer lange kolonne vertrok woensdagochtend uit de Joego slavische hoofdstad Belgrado voor een alles beslissende aan val op Slovenië. De onverwachte aankondiging van het bestand kwam nadat Amerika en Europa in scherpe bewoordingen de militaire ac ties hadden afgekeurd. Zowel de VS als de EG dreigden Slovenië en Kroatië alsnog te erkennen, als het leger niet onmiddellijk zou stoppen met gevechtshan delingen. Ook de 35 landen van de CVSE (Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa) eis ten gisteren, na een vergadering in Praag, de terugtrekking van de militairen en onderwerping van het leger aan het staats hoofd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Baker, en zijn Nederlandse ambtgenoot Van den Broek gaven samen een verklaring uit, waarin werd op geroepen tot een afkoelingspe riode waarna onderhandelingen over de toekomst van Joegosla vië kunnen beginnen. De VS overwegen een wapenembargo en het opschorten van financiële hulp, als de rust in Joegoslavië niet terugkeert. Staatssecretaris Dankert (Euro pese zaken) kondigde aan. dat het economisch samenwer kingsverband van de EG met Joegoslavië, in afwachting van de ontwikkelingen, nog niet ter goedkeuring zal worden voorge legd aan het Europees parle ment. De overeenkomst voorziet in economische hulp ter waarde van 1,9 miljard gulden. DEN HAAG (GPD) - Het kabi- ïet wil een spaarpot van circa 1 miljard gulden creëren door volgend jaar geen inflatiecor rectie toe te passen op de depar tmental begrotingen. Een voorstel daartoe van minister Andriessen (economische za ken) is gisteren door de collega- lewindslieden positief ontvan gen. Andriessen baseerde zich rij zijn plan op een advies van topambtenaren, verenigd in de CEC. De CEC acht het opbouwen van :en spaarpot nodig gezien de zeer sombere financiële, econo mische en sociale vooruitzich ten voor 1992. Minister Kok (fi nanciën) had het voorstel van de CEC niet overgenomen. Hij speelde alleen met de gedachte een tijdelijke prijscompensatie stop af te kondigen. Kok zag de prijscompensatie stop als alternatief voor het be drag van 900 miljoen gulden dat hij in 1992 extra wil bezuinigen. Tegen die nieuwe bezuinigingen is binnen het kabinet verzet ge rezen. Diverse ministers zijn niet bereid een deel van het bezuini gingsbedrag voor hun rekening te nemen. Het kabinet besprak gisteren in een eerste ronde de zogenoemde Hangpuntenbrief: een stuk waarin Kok de 'losse einden' voor de begroting 1992 opsomt. Om zo'n 900 miljoen gulden bij een te schrapen, oppert Kok cir ca 40 maatregelen. Daarbij komt ook het woonlandbeginsel om de hoek kijken: het afstemmen van de hoogte van de kinderbij slag op de kosten van levenson derhoud in het land waar het kind verblijft. De Kamer heeft zich in het verleden enkele keren tegen dit voornemen gekeerd. Volgens Kok is dit jaar nog een snoeioperatie van circa 300 mil joen gulden nodig om het finan cieringstekort op 4,75 procent te In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller; 01184-84216 krijgen. Hij denkt dat bedrag binnen te halen door een tijdelij ke stop van drie maanden op het aangaan van financiële ver plichtingen door de departe menten. Levert dat niet genoeg op, dan zijn nieuwe bezuinigin gen nodig. De extra bezuiniging van 900 miljoen gulden in 1992 die Kok nodig acht loopt op tot 1,7 mil jard gulden in 1994. Het financië le gat wordt onder meer veroor zaakt door het feit dat talloze be zuinigingen uit de Tussenbalans nog niet zijn ingevuld. Daarnaast staat nog een bedrag van 700 miljoen gulden open uit de Kaderbrief. In dat stuk. van begin april, schetste Kok de hoofdlijnen voor de begroting van 1992. Hij vroeg om extra be zuinigingen van 3,6 miljard gul den bovenop de ombuigingsope ratie van de Tussenbalans (17,5 miljard gulden). Kok heeft zich tegen het advies van de CEC gekeerd om, indien de nood aan de man komt, de uitkeringen en het wettelijk mi nimumloon te bevriezen dan wel te verlagen. De CEC meent dat dit nodig is, indien de SER niet met voorstellen komt die een be sparing van 5,8 miljard gulden opleveren binnen de Ziektewet en de WAO. Kok wil niet snijden in de hoogte en de duur van de uitkeringen.' LONDEN - Een poging van een liberaal lagerhuislid om de Britse vorstin voortaan belas ting te laten betalen, is woens dag mislukt. De motie van Simon Hughes werd om taktische redenen niet bestreden dpor de talrijke tegen standers, waardoor zij niet in stemming hoefde te worden ge bracht. Daarmee stierf de motie een zachte dood. In een anders nogal roerig La gerhuis hielden de tegenstan ders van de motie gisteren hun kiezen op elkaar. Kort voor de zitting zei de conservatief Geof frey Dickens: „Ze is ons geen cent schuldig. Eigenlijk staan wij bij de koningin in het krijt. Ze geeft vrijwel zeker altijd enorme bedragen aan liefdadigheidsin stellingen en als deze motie wordt aangenomen, zouden we haar dit onmogelijk maken." ZAGREB - Een Joegoslavische vlag wappert woensdag boven een T55-tank die vanaf de Slo veense grens oprukt naar de Kroatische hoofdstad Zagreb. Het federale leger leek zich gisteren op te maken voor een grootscheepse operatie om Kroatië en Slovenië een toontje lager te laten zingen. Later op de dag kwam het tot een bestand (foto Joel RobinelAFP) Kaland buigt De Eerste Kamer heeft bij wetge ving laatste woord. Het leek er op dat de CDA-fractie onder lei ding van Kaland van dit recht gebruik zou maken door de ver hoging van het huurwaardefor fait te blokkeren. De senator uit Zoutelande legde echter het hoofd in de schoot na het machtswoord van A Lubbers. Scheepsbouw De Nederlandse scheepsboino- industrie heeft het herstel dat drie jaar geleden is ingezet ook in 1990 weten te handhaven. Voor 1991 is de sector gematigd optimistisch. De orderportefeuil les zijn momenteel goed gevuld, maar sinds eind vorig jaar zijn wereldxoijd minder nieuiobouw orders geplaatst, on der andere als gevolg Q van de Golfoorlog. w Filmprijs De Nederlandse film 'How to survive a broken heart', regis seur Paul Ruven en hoofdrol speler Erik de Bruijn foto) zijn op het filmfestival in het Portu gese Troia in de prijzen geval len. De prijsvoor de beste acteur ging naar de uit Zee land afkomstige De 10 Bruijn. I O Mosselwijn Men moest het gisteren met 'de beste' buitenlandse mosse len doen bij de start van het mos selseizoen in Philippine. De Mos selwijn '91-'92, die iverd gekozen uit een twintigtal fles sen pino blanc, smaak- A ~T te er niet minder om. I DEN HAAG (ANP) - De toestand van Prins Claus, die maandag middag met nieuwe klachten van depressieve aard in het zie kenhuis werd opgenomen, was woensdagmiddag nog steeds onduidelijk. De Rijksvoorlich tingsdienst kon niets melden over de ernst van de kwaal en de te kiezen behandelmethode. Ook was op dat moment nog on bekend of het koninklijk paar nog voor vakantie naar Italië zal vertrekken. Het vertrek zou ko mende week plaatshebben. Bloemen Bij het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. waar de prins wordt behandeld, zijn veel bloemen voor hem bezorgd. Die worden verspreid over de andere ka mers, met name onder patiënten die niet zoveel flora om zich heen hebben. De prins verblijft in de speciale suite, die het Bronovo voor de koninklijke familie heeft. Het Bronovo ligt prak tisch om de hoek bij Paleis Huis ten Bosch. <2 O S 0 zaterdag 6 juli a.s. live muziek van voorverkoop: Raymond van het Groenewoud is gestart. DEN HAAG (GPD) - PvdA, VVD en D66 zetten vraagtekens bij het advies van de commissie- Stevens voor verdere verlaging en vereenvoudiging van het be lastingstelsel. Het CDA wil het 'indrukwekkende' rapport eerst zorgvuldig bestuderen, al vorens een standpunt in te ne men. Dit blijkt uit de eerste reacties van de vier grootste partijen. Volgens PvdA-kamerlid Ver meend werken de voorstellen niet evenwichtig uit op de draag kracht van de verschillende groepen belastingplichtigen. Dat geldt vooral voor het schrappen van aftrekposten om zo de drie belastingtarieven te rug te kunnen brengen tot twee. Vermeend liet verder weten dat onverkorte doorvoering van de plannen extra geld vergt. De dekking die de commissie voor belastingvereenvoudiging aan geeft bestaat deels al niet meer, door bezuinigingen in het kader van de Tussenbalans. Belastingverlaging De PvdA is wel voor belasting verlaging, vooral voor de laagste inkomensgroepen. Daarnaast willen de sociaal-democraten de positie van gezinnen met kinde ren verbeteren. Een echt oordeel over het rapport Stevens heeft Vermeend nog niet. WD-kamerlid Koning (oud- staatssecretaris op Financiën, belast met fiscale zaken) rea geerde overwegend positief. Ook hij wees er echter op dat het ka binet een deel van de dekking voor de plannen al heeft ge bruikt om de eigen financiële problemen op te vangen. Zo is dus al een zware hypotheek ge legd op de uitvoering van Ste- vens^ stelt Koning. Lastenver lichting wordt daarmee zeer twijfelachtig. Overigens accep teert de WD negatieve inko menseffecten als gevolg van de plannen, zoals voor alleenstaan den. Ybema D66-kamerlid Ybema gaf te ken nen dat ook hij zich in grote lij nen in de plannen kan vinden. De democraten hikken echter vooral aan tegen de inkomensef fecten voor bepaalde groepen, zoals alleenstaanden, terwijl al leenverdieners er juist op voor uit gaan. Volgens Ybema is dit onevenwichtig. Pagina 3: belastingen lager, minder aftrek Pagina 4: Stevens wil een eerlij ke ruil

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1