Huurwaardeforfait verhoogd Leger Joegoslavië gaat eigen gang kleintjes Brandstof-accijns zaterdag omhoog 'n Super-tanker die rekent wordt vandaag nog loodvrij-rijder. Dreiging met kabinetscrisis trekt Eerste Kamer alsnog over de streep Ouders van soldaten jestormen parlement 06-0503. 234e jaargang no. 154 l/Voensdag 3 juli 1991 Een zomerse dag De jniddagtemperatuur zal in oost- Zeeland 26 graden worden, aan zee iets lager. Er zijn zonnige perioden. De kans op een onweersbui is niet uitge- I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen J DEN HAAG (GPD) - Onder de zwaarst mogelijke politieke druk is de Eerste Kamer van nacht akkoord gegaan met de verhoging van het huurwaarde forfait. Premier Lubbers moest dreigen met een kabinetscrisis, voordat de CDA-fractie in de Senaat over haar bezwaren heenstapte. De meerderheid van de Eerste Kamer had grote en bezwaren tegen de verhoging het huurwaardeforfait. CDA, WD en de kleine christe- BELGRADO (AP) - Honderden ongeruste ouders van soldaten in het Joegoslavische leger heb ben dinsdag het Servische par ement in Belgrado bestormd om te eisen dat hun zoons uit de oorlog in Slovenië terug wor den geroepen. Enkele duizenden betogers ver zamelden zich dinsdag voor het parlementsgebouw. De politie gebruikte tevergeefs traangas om de menigte te verspreiden. Bonderden mensen drongen door de afzettingen heen en stroomden de vergaderzaal bin nen. Dat was rechtstreeks op de televisie te volgen. Sinds het begin van de vijandig heden tussen het federale leger ;n Sloveense defensie-eenheden is in Servië een pacifistische be weging ontstaan, geleid door de moeders en echtgenotes van mi litairen. Omdat zij de grootste etnische groepering zijn in Joe goslavië en het officierskorps domineren, vormen Serviers het leeuwedeel van het federale le ger. Deafgelopen dagen zijn naar verluidt duizenden man nen in Servie onder de wapenen geroepen. Ruim honderd stranden niet pluis in Spanje MADRID (GPD) - In Spanje heb ben 107 stranden een zwarte 1- stip gekregen van het ministe rie van volksgezondheid en con sumptie. Het water is daar vol gens de EG-normen zodanig vervuild dat zwemmen gevaar- ijk kan zijn voor de gezond- heid. Iet gaat om 10 procent van alle Spaanse stranden. De meeste iggen bij industriegebieden, 'mstig verontreinigde rivieren sn rioleringen. Een aantal stran- len ligt in gebieden waar veel lederlandse toeristen komen, oals het Alamos- en Carihuela- itrand van Torremolinos en de ilaya's van Gava, Castelldefels, filladecans en Botigues de Sit- ges onder Barcelona Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 lijke partijen vinden het wets ontwerp onrechtvaardig voor de eigen-woningbezitters. De voorzitter van de CDA-frac- tie in de Eerste Kamer, Kaland, zei gisteravond: „Aanvaarding van het wetsontwerp zou oneer lijk zijn tegenover bepaalde groepen in de samenleving. Deze zouden de dupe zijn van een groeiende inflatie". Pas na het machtswoord van de minister president ging hij door de knieën. CDA-woordvoerder Boorsma noemde het voorstel van het ka binet eerder op de dag slecht on derbouwd. „Ik kom tot de con clusie dat het niet gaat om een kwalitatief deugdelijk stuk be lastingwetgeving, dat het niet gaat om de inhoudelijke argu mentatie. doch dat het gaat om het verkopen van de huurverho ging", aldus Boorsma. Hij doelde daarmee op de door het kabinet aangegegeven kop peling tussen huurverhoging en belastingverhoging voor huisei genaren. De huren gaan in de ko mende jaren telkens met 5,5 pro cent per jaar omhoog. Daarom wil het kabinet ook eigenaar-be woners zwaarder belasten. CDA en VVD zijn sterk tegen deze re denering. Staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) zegde toe dat in de loop van 1992 bekeken zal worden of het huurwaardeforfait Actrice Lee jRemick overleden zo OS ANGELES (AP) - In haar sehuis bij Los Angeles is dinsdag -S-de Amerikaanse actrice Lee Re nick aan kanker overleden. Zij was 55. O'Lee Remick speelde dikwijls ie trouwen die op de rand van een yl enuwinstorting verkeerden, et Voor haar rol als alcoholica in de Tiiilm Days of Wine and Roses en treeg zij een Oscar-nominatie, 'g laai' laatste rol was die van een i imotioneel gestoorde moeder in 'ie televisiefilm A Bridge to Si- ence uit 1989, het jaar waarin dt laar kanker zich openbaarde. Koningin Beatrix verlaat dinsdagmiddag het ziekenhuis na een bezoek aan haar man (foto My ra Stee?is/Paid VreekerlANP) DEN HAAG (ANP) - Prins Claus is ter observatie opgenomen in het Haagse Bronovo-ziekenhuis. Hij kampt opnieuw met de pressieve klachten. Dat deelde de Rijksvoorlichtingsdienst dinsdag mee. De prins wordt behandeld door professor S. J. Nij- dam. Hij is maandag „aan het eind van de dag" opgenomen, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Het is niet duidelijk of het om een spoedopname gaat. De prins had al twee afspraken afgezegd voor dinsdag: hij zou naar de beroepen-manifestatie in de RAI in Amsterdam gaan en naai' Zeddam om een gerestaureerde molen in gebruik te stellen. De koningin ontving dinsdagmorgen vol gens plan de Zweedse premier. In 1982 openbaarden zich bij de prins voor het eerst „klachten van depressieve aard". Hij beschreef zijn ziekteperiode later als „de ergste van mijn leven". Maandenlang was hij intern onder behandeling in Nijmegen, Bazel en Breda. In juli 1984 was hij weer zover hersteld, dat hij een volledige dagtaak op zich kon nemen. Hij werd toen benoemd tot lid van de Raad van Commis sarissen van de Nederlandsche Bank. In september dat jaar werd hij ook voorzitter van het Platform Verkeer en Waterstaat. De prins was al bijzonder adviseur voor ontwikkelingssamenwer king en werd inspecteur-generaal op dit ministerie. Algemeen werd destijds aangenomen dat de klachten van de prins deels te wijten waren aan een tekort aan interessant werk. Men hoopte dat dit probleem door de nieuwe functies zou zijn opgelost. De 68-jarige professor Nijdam, die de prins ook behandelde in 1982, geldt als een autoriteit op het gebied van zenuw- en ziels ziekten. Hij was onder meer chef de clinique van de Psychiatri sche Universiteitskliniek in Utrecht, gast-professor aan de psy chiatrische faculteit van de universiteit in Washington, Seattle, en hoogleraar psychiatrie an de Katholieke Universiteit in Nij megen. Zie ook pagina 4 overeenkomt met de dan gel dende inflatie. Als blijkt dat de werkelijkheid afwijkt van het geen nu is aangenomen, zal hij de verhoging van het huurwaar deforfait aanpassen. Eventueel zal dat dan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1992 gebeu ren. Het D66-Eerste-Kamerlid me vrouw Gelderblom wees erop dat de vastgestelde huurverho ging van 5,5 procent per jaar waarschijnlijk niet gehaald zal worden. „De markt zal zijn werk doen", zei zij. Ze verwacht dat de woningbouwverenigingen mas saal ontheffing zullen vragen voor deze huurverhoging. Als de huren minder stijgen, moet het huurwaardeforfait ook minder omhoog, vindt de meerderheid van de Eerste Kamer. Ook op dit punt kwam het kabi net de Senaat tegemoet. Pre mier Lubbers zegde toe, dat in de loop van volgend jaar beke ken zal worden hoeveel de huren gestegen zullen zijn. Als dat min der is dan nü wordt verwacht, zal ook de verhoging van het huur waardeforfait worden aange past. Voor de meerderheid van de Se naat was die toezegging nog niet voldoende. Pas het machts woord van Lubbers haalde de meerderheid uiteindelijk over de streep. Het is de tweede keer tijdens de ze kabinetsperiode, dat het ka binet het zwaarste wapen nodig heeft om de Senaat over de streep te krijgen. Vorig jaar moest vice-premier Kok hetzelf de doen om een wijziging van de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet door de Senaat te lood sen. Beide keren ging het erom dat verwerping van de wetsvoor stellen tot grote gaten in de rijksbegroting zouden leiden. Hasjbende aangehouden DORDRECHT (ANP) - Een spe ciaal rechercheteam heeft dins dagmiddag op de A12 ter hoogte van Zoetermeer vijf mannen aangehouden die bezig waren met het transport van ruim 4000 kilo hasj. Onder de vijf arres tanten, afkomstig uit Breda, Rotterdam, Voorburg en Rijs wijk, bevinden zich waar schijnlijk ook enkele leiders van de organisatie. Dit heeft de rijkspolitie Dordrecht dinsdag avond bekend gemaakt. Een regionaal rechercheteam van de politie in Zuid-Holland heeft in deze zaak sinds begin vorig jaar bijna veertig verdach ten aangehouden. Zware bombardementen moeten Slovenen op de knieën krijgen Van onze correspondenten) BELGRADO - Het Joegoslavi sche leger weigerde dinsdag ge hoor te geven aan twee oproe pen van de Sloveense autoritei ten tot een staakt-het-vuren aan. Het antwoord bestond uit het sturen van steeds meer troe pen, tanks en pantserwagens naar de opstandige republiek. Het leger probeert de Slovenen met bombardementen defini tief op de knieën te dwingen. De centrale regering in Belgra do, die de oproep tot een be stand van harte ondersteunde, lijkt geen vat meer te hebben op de bevelhebbers van het leger. De chef van de generale staf, Blagoje Adzic, beschuldigde de regering ervan het leger voort durend te hinderen bij zijn op treden. De Duitse minister van buiten landse zaken, Genscher, zei gis teren na afloop van zijn bezoek aan Joegoslavië dat het leger 'op eigen houtje optreedt en niet langer ondergeschikt is aan de politiek'. De gevreesde aanval van het le ger werd dinsdagochtend inge zet met bombardementen op drie van de vijf Sloveense televi siestations. Op zeker vijf plaat sen werden felle gevechten gele verd tussen het federale leger en de Sloveense militie. Pantse reenheden van het leger, die vanuit Kroatië op weg waren naar de Sloveense hoofdstad Ljubljana, raakten slaags met de militie. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden en beschoten de Slovenen. Ook aan de Oos tenrijkse en Italiaanse grens werd fel gevochten. Uit voorzorg BREZICE - Rook stijgt dinsdag op uit e leger (foto Micel EulerlAP) i door Slovenen geraakt pantservoertuig van het federale werd de enige kerncentrale van Joegoslavië bij de Sloveense stad Krsko stil gelegd. Het leger probeert met bombar dementen, artillerievuur en luchtaanvallen de Slovenen te dwingen zich over te geven. Het gaat daarbij hard tegen hard. In de eerste uren verloor het leger naar eigen zeggen tenminste tien soldaten. De Sloveense tele visie meldde bij gevechten bij de kerncentrale acht doden en der tig gewonden. Het totale aantal slachtoffers is echter vele malen hoger, hoewel exacte cijfers niet bekend zijn Om één uur dinsdagmiddag bood Slovenië een bestand aan, maar daar werd niet op gerea geerd. Dat gebeurde ook met het tweede aanbod dat gisteravond om half tien werd gedaan. Vol gens bevelhebber Adzic voert de Sloveense militie 'een gemene en meedogenloze strijd tegen het leger'. „Wij moeten de oorlog accepteren", zei Adzic in een te levisieboodschap. In plaats van het staakt-het-vuren te accepte ren. stuurde Adzic nieuwe troe pen vanuit de Kroatische hoofd stad Zagreb naar Slovenië. De regering van Kroatië, de an dere opstandige republiek, vreest dat de strijd spoedig naar het eigen land zal overslaan. Het leger sloot zonder,opgave van re denen enkele uren lang de inter nationale luchthaven van Za greb. Een barricade, opgewor pen door Kroaten, werd plat ge reden. De vice-voorzitter van het Kroatische parlement waar schuwde dat de Kroaten, even als de Slovenen, verzet zullen bieden als de situatie mocht es caleren. Hoewel de politie en de nationa le garde in Kroatië zich nog afzij dig houden en niet ingaan op provocaties van het federale le ger, hebben honderden burgers geprobeerd het uitrijden van de legertanks in Zagreb tegen te Wolkbreuk Veel delen van Zeeland zijn dinsdagavond geteisterd door een u>olk- breuk. Het hevige, maar kort durende noodweer veroorzaakte veel overlast en schade. De brandweer had handenvol toerk. In Goes bij voorbeeld dreef een auto uit een garage van een drive-in woning, terwijl op tal van plaatsen kelders en straten on- Q der water kioamen te staan. «7 Bayrut Zal ODamour LIBANON Sidon Libanon Het Libanese leger heeft dinsdag het staalsgezag hersteld in het zuiden van het land. De Pale stijnse strijders werd een zivare slag toegebracht in de stad Si- don en omgeving. Bij de strijd vielen zeker O 19 doden. O McEnroe John McEnroe had zijn zinnen gezet op een vierde Wimbledon- titel, maar ondervond gisteren dat het een onbegonnen zaak ivas. De glans is eraf bij de oude meester. Edberg ivoti met 7-6 6-1 6-4 van fT McEnroe. I %3 houden. Zij gooiden stenen en molotov-cocktails naar een ko- lonne van tachtig tanks, die van uit de Maarschalk Tito-kazerne in Zagreb op weg wilde naar Ljubljana. Militairen schoten in het wilde weg op burgers, waar bij zeker één dode en twee ge wonden vielen. Ook een soldaat zou bij de ongeregeldheden zijn gedood. De president van Slovenië, Ku- can, heeft de wereld opnieuw ge vraagd buitenlandse waarne mers naar Ljubljana te sturen. Hij deed dat in het gesprek met de Duitse minister Genscher, dat om veiligheidsredenen in Oostenrijk werd gehouden. Gen scher. voorzitter van de CVSE (Europese Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking), zei dat de EG overweegt burger waarnemers te sturen. Daarvoor zal vandaag een ambtelijke troi ka van de EG (Nederland. Lu xemburg en Portugal) naar Bel grado reizen. Een besluit om waarnemers te sturen, zou van daag tijdens de CVSE-conferen- tie in Praag kunnen worden ge nomen. De Amerikaanse president Bush heeft zich achter het initiatief van de EG voor een bestand ge schaard en de strijdende partij en opgeroepen het geweld te beèindigen. Washington staat niet onwelwillend tegenover de afscheiding van Slovenië en Kroatië, mits dat op een vreed zame manier gebeurt. Eerder had de VS gepleit voor het bewa ren van een verenigd Joegosla vië. maar volgens een topambte naar is het nooit de bedoeling ge weest om 'rigide vast te houden aan de eenheid'. DEN HAAG (ANP) - De prijzen van benzine en diesel kunnen zaterdag 6 juli omhoog. De Eer ste Kamer gaat akkoord met de accijnsverhoging die het kabi net heeft voorgesteld in het ka der van de bezuinigingsopera tie Tussenbalans. Ongelode benzine gaat 22 cent omhoog, gelode benzine stijgt 31 cent en diesel kost vanaf zaterdag 8 cent meer aan de pomp. Een ruime meerderheid van de senaat gaf het kabinet dinsdag het groene licht voor de verho gingen. Alleen de WD was te gen. De liberaal Hilarides gaf als een van de bezwaren de aanzien- (Advertentie BEL NU GRATIS DE ANWB VOOR DE JUISTE REISVERZEKERING. Ook s avonds en in het weekend. lijke prijsverschillen die optre den met België, waardoor een massaal benzinetoerisme in het verschiet ligt. Ook de SGP-frac- tie plaatste de nodige kritische kanttekeningen bij de voorstel len gezien de grenseffecten. Het kabinet wilde aanvankelijk de accijns voor zowel gelode als ongelode benzine met een kwar tje verhogen. CDA en PvdA in de Tweede Kamer kwamen even wel medio juni tot een compro mis waar de verdeling 22/31 cent uit is gerold. De Senaat stemde dinsdag te vens in met de verhoging van de toeslagen op de motorrijtuigen belasting voor auto's op LPG en diesel. Die verhoging per 16 juli geldt voor diesel 300 en voor LPG 395 gulden. Op voorspraak van CDA en PvdA in de Tweede Kamer wordt dat met ingang van 16 september omgezet in 425 voor diesel en 245 voor LPG. Die omzetting ten gunste van LPG- rijders heeft voor de schatkist overigens geen nadelige gevol gen. i Advertentie) Het verschil tussen super en loodvrij kan oplopen tot 16 cent per liter. Ook de meeste auto's zonder katalysator rijden probleemloos op loodvrije benzine: Euro of Superplus. Kijk of ook u honderden guldens per jaar kunt besparen door over te stappen op loodvrij. Haal het gratis Shell-boekje "Welke benzine in welke auto?". Shell Helpt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1