Motie van afkeuring voor Rutten Vandaag begint de zomer pas echt Regen dupeert metselbranche Tarieven veranderd na bezwaren Vlasoogst drie weken vertraagd Foto Middelburgse raad laat tanden zien, maar bijt niet Opvarenden zeiljacht verdronken Kustbus in Sluis in gebruik genomen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg heeft maandagmiddag in een motie zijn afkeuring uitgesproken over het voornemen van burge meester mr Chr. Rutten de ver goeding voor het commissa riaat bij de Delta Nutsbedrijven (Deltan) niet in de gemeentekas te storten. Rutten nam de raad- suitspraak, die niet door de WD en de SGP/GPV/RPF werd onderschreven, voor kennisge ving aan. Hij blijft bij zijn standpunt dat het honorarium van 10.000 gulden hem toekomt. De meerderheid van CDA, PvdA, D66 en Groen Links die de motie steunde, wilde niet zover gaan dat Rutten zijn por tefeuilles - met name die van economische aangelegenheden - moest inleveren. „We willen op dit moment die consequentie niet trekken", zei CDA-fractie- voorzitter P. M. Bruinooge. „We hechten daarvoor te sterk aan de goede verhoudingen in de raad." Zijn collega van de PvdA J. J. Korstanje liet doorschemeren dat zijn tractie wel voelde voor intrekking van de portefeuilles, maar: „Voor dat standpunt is geen meerderheid te vinden." De PvdA liet het bij de motie van afkeuring. De inzet van de discussie was de vraag of Rutten een raadsbeslis- sing uit 1987 over financiële ver goedingen van raads- en college leden naast zich mocht neerleg gen. De inkomsten uit neven functies die voortvloeien uit het raads- of collegelidmaatschap moeten volgens dat raadsbe sluit in de gemeentekas worden gestort. Rutten onderschrijft die regeling niet. Hij vond en vindt ook dat hij daartoe naar de letter van de wet het recht heeft. De Nijmeegse hoogleraar H. Henne- kens stelde hem in een onafhan kelijk advies in het gelijk. Alle raadsfracties, behalve de WD, legden dat juridisch ad vies naast zich neer. Zij stelden dat er een politiek besluit ligt en dat Rutten zich daaraan heeft te houden. „Het kan niet zo zijn", haalde Bruinooge het boek Ani mal Farm v.an de schrijver Geor ge Orwell aan, „dat alle dieren gelijk zijn, maar sommige meer gelijk dan anderen." De WD - Ruttens eigen partij - distan tieerde zich direct van de discus sie, die was aangevraagd door D66. „Wie zijn wij als raadsleden om zo moraliserend te oordelen vroeg J. C. van Dijk-Sturm zich af. De collegepartijen PvdA en CDA trokken de discussie naar zich toe. Korstanje stelde dat de vertrouwensrelatie tussen de raad en de burgemeester in het geding is. Bruinooge liet weten dat Rutten zijn standpunt in mei 1990 bij de college-onder- Bij een Koudekerks aannemersbedrijf moet men werken in een modderpoel als gevolg van de overvloedige regenval (foto Rïl- ben Oreel) VLISSINGEN - „Als ik moet kiezen tussen regen- of vorst verlet, geef mij dan maar het laatste, daarvoor ben ik ver zekerd", zegt H. Terpstra, ei genaar van een metselbedrijf in Dreischor. Elke dag dat de regen met bakken uit de he mel valt, zitten 18 van zijn 20 werknemers met de armen over elkaar in de bouwkeet. „Dat kost me per man 450 gul den per dag. Die schade haal ik nooit meer in." Regen. Een vreselijker nacht merrie bestaat er niet voor de talloze eigenaren van bedrij ven in de bouw. Beelden van het rampjaar, een jaar of vier geleden, komen weer boven drijven. Toen zorgde regen voor een vertraging in de ople vering van maanden. Schade die niet meer ingehaald kon worden. Met name de metsel bedrijven die absoluut niet kunnen werken in de regen hebben te lijden van het slech te weer. Een droog vooijaar kan de klap niet opvangen. Binnenwerk is er volgens Terpstra in de nieuwbouw nog nauwelijks. Heel af en toe kun nen er twee man binnen een klusje opknappen. Op dit mo ment hoopt de metselaar dat de zon weer snel zal gaan schij nen. „Straks verlangen ze van oris dat we een noodsprong maken zodat we het tijdverlies inhalen. Dat is altijd gekken werk." Schildersbedrijf Nijsse uit Goes heeft meer geluk. Het weer heeft de planning in de war geschopt, maar er zijn nog genoeg werkzaamheden die binnen verricht kunnen wor den. Mede-eigenaar G. Nijsse besteedt nu een groot deel van zijn tijd achter de telefoon om de karweitjes van klanten af te bellen of nieuwe aan te nemen. „Zoals het programma er nu uitziet, schuift het buitenwerk in ieder geval een maand op. Tenzij het weer plotsklaps ver andert. We houden de moed erin." Bij aannemersbedrijf Flipse uit Koudekerke gaat het werk voorlopig nog gewoon door. Zo zijn er werknemers druk bezig met het heien van palen voor de fundering, alleen werken zij in een modderpoel. Mede-directeur C. Roose be kijkt de zaken nuchter, zelfs nu de bouwvakvakantie ge vaarlijk dichtbij komt (laatste week van juli). „Dan schuift de opleveringsdatum maar op. Ik heb nog nooit meegemaakt dat er in de vakantie wordt doorgewerkt. Maar drama tisch is het nog niet. In juni re gende het voornamelijk 's avonds en in de weekeinden." handelingen bekend had moe ten maken. Het CDA had dan, volgens hem, kunnen overwegen Rutten niet voor te dragen voor het commissariaat bij de Deltan. Rutten beet fel van zich af. Hij vond dat hij op een ongepaste manier onder druk was gezet, dat de meerderheid van de raad al een oordeel klaar had voor hij iets had kunnen zeggen. Rutten zei zich nooit gebonden te heb ben gevoeld aan het raadsbe sluit uit 1987, omdat dat een 'ge baar van de politiek gekozenen naar de kiezers was om te tonen hoe zuiver wij zijn'. Korstanje nam hem dat niet in dank af: „We hebben met die beslissing niet op het publiek gespeeld." Rutten ging op in zijn betoog. Hij verloor van lieverlee zijn po sitie als onafhankelijk voorzitter uit het oog. Op het hoogtepunt van de discussie onderkende hij dat. Hij schorste de vergadering 'om de gemoederen te bedaren' Niet één raadsfractie wilde het aan laten komen op een breuk met de burgemeester en Rutten weigerde voor de raad te buigen. „De raad heeft een signaal afge geven", vertaalde Bruinooge na afloop de motie van afkeuring. THOLEN - Duikers hebben maandagavond de lichamen ge borgen van de twee opvarenden van het zeiljacht dat zondag morgen op de kop drijvend werd aangetroffen ter hoogte van Tholen. De slachtoffers zijn de 53-jarige C. M. van den Hove en de 38-jarige G. Bogert, bei den uit Tholen. De politie ging er aanvankelijk, naar later bleek ten onrechte, van uit dat zich drie mensen aan boord be vonden. De politie tast nog in het duister omtrent de toe dracht. Het zeiljacht werd zoals gemeld zondagmorgen volledig getuigd aangetroffen door voorbijvaren de schippers. De zoekactie die op touw werd gezet en waarbij onder meer een helikopter en twee schepen werden ingezet, had geen resultaat. De zoektocht in de monding van de vluchthaven bij Tholen en bij de aansluiting op het Schelde- Rijnkanaal kreeg maandag een vervolg, waarbij ook sonar-ap- paratuur van rijkswaterstaat werd ingezet. Daarmee konden de slachtoffers worden gelokali seerd. Veer Margriet zes weken uit de vaart VLISSINGEN - De enkeldeks- veerboot Prinses Margriet is zes tot acht weken niet inzetbaar bij de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) Zeeland. De veerboot moet in reparatie. Bij de periodieke controle van de machine-installatie zijn scheur tjes ontdekt aan de elektrische voortstuwingsmotor. Op het ogenblik worden de om vang van de schade en de exacte tijd die met de reparatie is ge moeid, nagegaan. Eind deze week wordt de voortstuwings motor voor herstel aangeboden aan een reparatiefabriek voor scheepsmotoren in Ridderkerk. De Prinses Margriet wordt af wisselend met de Prinses Bea trix, de andere enkeldekker van de PSD-vloot, ingezet. Beurte lings varen zij als tweede boot op de veerdienst Vlissingen-Bres- kens. Tijdens de reparatieperio de van de Prinses Margriet be schikt de PSD dus niet over een reserveboot. Voor 8000 uit huis gestolen GOES - Bij een inbraak in een woning aan de Breitnerstraat in Goes is zondagavond tussen 20.15 en 00.15 uur een geluidsin stallatie ter waarde van 8000 gul den gestolen. SLUIS - De Zomerbus Zee land en de Zeeuwse Strandex- pres moeten in hun huidige opzet drie jaar de kans krijgen zich te bewijzen. Dit betekent dat de bijdragen van de over heid in deze projeeten om het gebruik van de auto in Zee- land-Recreatieland terug te dringen, niet lot één jaar be perkt mogen blijven. „We moeten het voortbestaan van deze vorm van openbaar ver voer niet van één eventuele mislukking af laten hangen", vond recreatie-ondernemer J. J. van de Velde maandag bij de ingebruikname van de Zomer bus in Sluis. Gedeputeerde J. I. Hennekeij (waterstaat en verkeer) ver richtte de daaraan te pas ko mende officiële handeling. „Vanaf vandaag wordt het echt zomer in Zeeland", sprak hij ferm alsof hij de drensregen boven West-Zeeuwsch-Vlaan- deren wilde bezweren. Het ver re van zomerse weer maakte het noodzakelijk het vertrek sein voor de Zomerbus binnen te geven. Terwijl de bussen met hun vrolijke 'Zomerbus Zeeland'-beeldmerk voor de deur in de regen stonden, plaatste Hennekeij met een bo venmaats stempel een afdruk op een al even kloek uitgeval len kaartje voor het toeristi sche openbaar vervoer. De Zomerbus rijdt tot en met 1 september in de kustgebieden van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren (van Knokke via Sluis en Cadzand naar Breskens), Wal cheren/Noord-Beveland (van Vlissingen via Westkapelle, Veersedam naar Neeltje Jans) en op Schouwen-Duiveland (van Neeltje Jans via Renesse en Port Zélande naar Brou wershaven). De routes voor de bussen - ze rijden in een uur- dienst - zijn zodanig gekozen dat de belangrijkste dorpscen tra, campings, bungalowpar ken en strandovergangen met elkaar worden verbonden. Daarnaast is er een Zomerbus- lijn tussen Veere en Domburg. Tenslotte is Middelburg op marktdagen (donderdag) van uit vijf richtingen vanaf de Walcherse kust bereikbaar. Dat zelfde geldt, maar dan van uit drie richtingen, voor Zierik- zee op toeristendagen (dins dag) en marktdagen (donder dag). Ook de Zeeuwse Strandexpres van de Nederlandse Spoorwe gen is voor de maanden juli en augustus ingezet. In tegenstel ling tot vorig jaar, toen deze trein alleen bij mooi weer reed. komt de Strandexpres nu elke dag naar de Zeeuwse kust. De trein vertrekt even na negen uur uit Tilburg en rijdt na al leen nog in Tilburg-West, Bre da en Roosendaal te hebben gestopt, in één ruk door naar Middelburg en Vlissingen. Daar zijn gratis fietsen be schikbaar, aansluitende bus sen of de voor voetgangers kosteloze oversteek naar Bres kens. Hennekeij betoogde dat toeris ten en recreanten door gebruik te maken van deze speciale vormen van openbaar vervoer kunnen tonen dat het open, groene en ruime karakter van Zeeland hen wat waard is. Hij juichte het toe dat de politie heeft toegezegd extra aan dacht te besteden aan fout par keren op en langs de routes van de Zomerbus. De gedeputeer de vertelde verder dat op ver scheidene plaatsen langs de Zeeuwse kust de tarieven op parkeerterreinen flink worden opgetrokken om het gebruik van de auto te ontmoedigen. Directeur G. J M. Koelemij van de streekvervoeronderne- ming ZWN (samen met busbe drijf Carlier Tours initiatiefne mer voor de Zomerbus) presen teerde een nieuw motto voor toeristisch Zeeland: 'Uw auto heeft in Zeeland ook vakantie'. Hij sprak de hoop uit dat re ceptionisten van campings, bungalowparken en hotels en horeca-ondernemers de aan dacht van de toerist zullen ves tigen op het gemak dat de Zo merbus biedt. Koelemij drong aan op goed en snel onderzoek naar de effecten van het spe ciale openbaar vervoer. Hij zei vooral benieuwd te zijn naar de reden waarom toeristen géén gebruik maken van de Zomer bus. Zaken die Koelemij voor de langere termijn bezighou den zijn de financiële toekomst van de Zomerbus en verdere mogelijkheden de mobiliteit in toerisme en recreatie te sturen. De Zomerbus Zeeland werd maandag in Sluis officieel in gebruik genomen (foto Camile Schelstraete) SLUIS - Kort na de ingebruik stelling van de Zomerbus Zee land hebben de organisatoren van dit openbaar vervoer voor toeristen maandag al aan de tarieven moeten sleutelen. De recreatie-ondernemers in West-Zeeuwsch-Vlaanderen hadden bezwaren tegen de aanvankelijk afgesproken op zet. Er komt nu een wijziging die mogelijk nog vóór het eind van de week kan worden door gevoerd. Het probleem zat 'm in de toe risten die per trein naar Zee land reizen, met hun hele heb ben en houden in Vlissingen op de veerboot stappen en vervol gens met de bus naar de cam ping, bungalow of hotel van hun keuze gaan. Deze uit het oogpunt van terugdringing van de toeristische automobi liteit zeer voorbeeldige vakan tiegasten - zij kunnen immers niet in de verleiding komen toch hun auto te gebruiken - moesten volgens de oorspron kelijke tarieven van de Zomer bus 7,50 gulden per persoon of 20 gulden per gezin betalen om hun bestemming te bereiken. Dat vonden de recreatie-on dernemers te veel. Er is wel een goedkoper tarief, de strand- kaart van één gulden per per soon of 2,50 gulden per gezin, maar die is slechts op een kort traject bruikbaar. Besloten is nu de zones waar binnen zo'n strandkaart geldt, te vergroten en tevens het ta rief te verdubbelen. Op die ma nier kunnen de trouwe open- baar-vervoerreizigers voor twee, respectievelijk vijf gul den voor de laatste etappe naar hun reisdoel van de Zo merbus gebruik maken. Het gevolg is overigens wel dat de gebruikers van de strandkaart duurder uit zijn. Bekeken wordt nog of iets der gelijks ook op Walcheren moet worden ingevoerd. Daarover wordt overleg gevoerd met de recreatie-ondernemers. Het vlas staat -zoals hier op een perceel bij Zuiddorpe - momenteel in volle bloei (foto Camile Schelstraete Dertig procent minder ingezaaid HULST - Het koude en natte weer van de afgelopen periode zal er toe leiden dat het vlas mi nimaal drie weken later wordt geoogst dan vorig jaar. Maar A. Mortier, voorzitter van de Alge mene Nederlandse Vlassers- bond, vindt het nog veel te vroeg om van een rampjaar te spreken. „De lage temperaturen zijn natuurlijk vervelend, maar het is absoluut nog niet te zeg gen wat voor consequenties dat zal hebben. Als het zonnetje vanaf vandaag 'ns lekker wil gaan schijnen, komt het alle maal best in orde", zegt de vlas ser uit Sint-Jansteen. Dat het nog te vroeg is om nu al conclusies te trekken, komt vol gens Mortier omdat het vlas mo menteel in volle bloei staat. Pas wanneer de witte of blauwe gloed over de vlaspercelen is ver dwenen, treedt het belangrijkste proces, de vezelvorming, in wer king. „Een gezonde verhouding van zon, warmte en vocht is dan doorslaggevend. En als er ver volgens ook nog eens een beetje wind wil komen - zodat het vlas wat sneller droogt - dan hebben we zo'n beetje het ideale scena rio", zegt Mortier. Normandië Met de Algemene Nederlandse Vlassersbond bracht hij vrijdag een bezoek aan de vlasrijke Franse streek Normandië. Daar had men volgens Mortier te kampen met vergelijkbare weersomstandigheden, dat wil zeggen te koud en te nat. Wat (Slot zie pagina 10 kolom i Advertentie In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maai de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-8421Ó xr Hij is een belangrijk man in de Goese samenleving: rec tor van een scholengemeen schap, voorzitter van de lo kale culturele raad. Sinds gisteren kan zijn ima go helemaal niet meer stuk: in de maandagochtend krant prijkte hij prominent op de foto. In gezelschap van de minister van WVC. Hij werd op het schoolplein aangesproken op een toon ivaaruit ontzag sprak; we hebben u gezien hoor me neer, samen met de minis ter. De man incasseerde al dat eerbetoon met een geamu seerd glimlachje. En sprak slechts minzaam: Ja, leuk hè, voor die me vrouw d'Ancona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9