Supertrio geeft het NK glans Egbert Streuer telt eindelijk weer mee Motorrijder verongelukt Theunisse laakt dopingcontroles Renners van Priem klaar voor de Tour Steven Rooks pakt wielertitel Troostprijzen Theunisse en Breukink 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. MEERSSEN (GPD) - „Hier voor u staat de bloem van de Neder landse profwielersport", sprak burgemeester Majoor van Meerssen pathethisch, onder aan het podium. En hij keek op naar het goud, zilver en brons van het NK 1991: 1. Steven Rooks, 2. Gert-Jan Theunisse en 3. Erik Breukink. Evenals in Italië - waar Bugno. Chioccioli en Chiappucci het ereschavot bevolkten - kreeg ook de nationale titelstrijd in het drukbevolkte Zuid-Limburg een Supertrio. Met een weer flu welen pedalerende Rooks als de opvolger van Peter Winnen: Jan Raas en zijn Bucklers konden het meest tevreden zijn. Rooks sprong gedecideerd weg, op de voorlaatste beklimming van de Lange Raarberg, en Theunisse liet de achtervolging braaf over aan Breukink. Counter Theunisse: ,,Ik had al een keer of vijf geprobeerd weg te komen, maar er kwam iedere keer een counter van Breukink. Toen Steven demarreerde dacht ik: nu is het ook aan jou. Maar hij kwam niet. Nou, dan ga ik Ste ven niet terughalen." En Rooks stelde: ,,Als Gert-Jan was gegaan, had ik niet anders gedaan. Zou ik ook een poosje de kat uit de boom hebben geke ken. Wat heeft het voor zin één of twee anderen mee te slepen Als je echt super bent kun je in de laatste kilometers altijd nog proberen voorop te komen." Brons Zoals Theunisse alsnog een po ging waagde op de laatste be klimming van de Kruisberg. Het lukte hem niet echt, omdat de ij- zersterke Michel Zanoli 'de wre ker' niet zonder slag of stoot wil de laten vertrekken. Theunisse: „Maar ik wilde ook zelf wel kam pioen worden. Naar Rooks toe springen, en er dan samen om sprinten. Was toch hartstikke mooi geweest ?"Het was Breu kink. die uiteindelijk moest be rusten in het brons. Hij kon zich na afloop wel voorstellen, dat de nu 'van tafel en bed gescheiden' tweeling elkaar niet naar het le ven stond. „Ik had mijn finale af gestemd op Theunisse, omdat ik dacht dat hij de meeste ambities zou hebben om kampioen te worden. Maar het geluk moet je ook een beetje toelachen. Rooks reed weg op een moment, dat ik net niet voluit wilde reageren." Ontknoping Het was een boeiende ontkno ping van een aardig kampioen schap, met in ieder geval een apotheose van hoog niveau. Dat de vier sterke blokken van Buckler, Panasonic, PDM en TVM de regie van het NK 1991 in handen zouden nemen, lag al bij voorbaat vast. De met minder renners vertegenwoordigde for maties, of de eenlingen, waren er slechts voor de bijrollen. Toen de twee vroege vluchters Michel Cornelisse en Louis de Koning eenmaal tot de orde wa ren geroepen, kon de titelstrijd worden gelanceerd. En het was opvallend, dat de renners van Cees Priem zich veel nadrukke lijker dan in het verleden lieten gelden. Theunisse zelf. Mark en Jan Siemons. Eddy Schurer, zelfs Jos van der Pas vertoonden zich aan het venster. Theunisse: „Het is logisch dat een ploeg zich optrekt aan een kopman. Ik rijd goed, dan voelt de rest zich automatisch ook tot meer in staat. Dit is geen min derwaardige ploeg meer. Dat zal iedereen straks in de Tour wel zien. In de ploegentijdrit gooien we volgens mij zelfs al hoge ogen." Crescendo Steven Rooks dus voor een jaar lang in de kampioenstrui. De 30-jarige Noordhollander was het winnen al bijna verleerd, maar toch had hij het dit seizoen al eerder aangekondigd: „De vorm van 1988 zit er weer aan te komen." Hij was even achteruit geslagen door een val in de Tirre- no, half maart, waardoor een uit steeksel van een ruggewervel brak en de klassiekers kon ver geten. Maar vanaf de Vuelta (11e in de eindstand) ging het weer crescendo. Tour „Ik heb me volledig kunnen con centreren op de Tour. Tussen Spanje en Luxemburg ben ik met rust gelaten door de ploeg leiding. Ja. ik heb de accu volle dig kunnen opladen. Ik ben niet ziek geweest dit jaar en ik heb nooit in m'n reserves hoeven tas ten. Vorig jaar leek ik goed te starten in de Tour, maar na een week was ik total-loss." Het podium van Meerssen be looft wat voor de komende Tour. Drie Nederlandse kopmannen in de drie, meest Nederlands getin te ploegen. Rooks: „We moeten alledrie bij de eerste tien kunnen rijden. Wie het verst komt? We hebben geen van drieën een he kel aan elkaar." Uitslag Nederlandse kampioenschappen op de weg, professionals: 1. Rooks (War- menhuizen) 5.52.14 (gem: 39.195 km/ u), 2. Theunisse (Berghem) 0 04, 3. Breukink (Kalmthout-Bel) 0 10, 4 Zanoli (Borger) 0.16, 5, Van der Poel (Kapellen-Bel) 0.22, 6. Veldscholten (Oldenzaal) 0.24,7. Lammerts (Putte) 0 30. 8. Harmeling (Nijverdal) 0.37, 9. Wijnands (Eijsden) 1 02, 10. Maassen (Ittervoort). 11 Pieters (Zwanen burg), 12. Van Loenhout (Nieuw-Vos- semeer), 13. Veenstra (Zundert), 14. Mare Siemons (Zundert). 15 Nijdam (Zundert), 16. Manders (Esch sur Al- zette-Lux). 17. Den Bakker (Abben- broek), 18. Lubberding (Voorst) z.t. als Wijnands, 19. Bouwmans (Aarle- Rixtel) 1.07, 20 Van Orsouw (Oss) 1 10, 21. Arntz (Lobith) 1.15, 22. Tol- hoek (Yerseke) 1.34, 23. Knuvers (Vlijmen) 2.28, 24. Van den Akker (Veldhoven) 2.54, 25. Vink (Schijndel) 3.59, 26. en laatste Schurer (Oud- Gastel) 5.56. Steven Rooks is weer helemaal terug. De nationale tilel, die hij gisteren veroverde, geeft hem hoop voor de Tour, die vrijdag start foto ANP) Zijspancoureur zorgt voor Nederlandse winst op TT in Assen ASSEN/GROLLOO (GPD) - Aan vankelijk zette het plaatselijke muziekkorps 'Crescendo' de muzikale toon. Maar al gauw schetterden hoempapa-gelui den uit de juke-box en het duur de maar even of de polonaise werd ingezet. Buiten, aan de voorgevel van café Hofsteenge, hingen tientallen kleurige ba- lonnen. Binnen was het groot feest. Grolloo is trots op Egbert Streuer en heeft dat laten zien. Een rol van betekenis had Streuer dit seizoen nog niet ge speeld. In de WK-tussenstand stond hij na zes races op een voor zijn doen beschamende achtste plaats. En al is Streuer dan drie voudig wereldkampioen (1984, 1985, 1986) en is op zijn minst enig respect voor hem op zijn plaats, de schampere opmerkin gen aan zijn adres namen de laatste tijd hand over hand toe. Het was dan ook niet mals wat er over hem werd geschreven en, meer nog, aïchter zijn rug om werd geroepen. Alle kritiek was voorbarig, want, zo bleek zater dagmiddag, Streuer is nog niet aan het race-pensioen toe dat anderen al voor hem in gedach ten hadden. Hij heeft in het zij- spanwereldje nog wel degelijk iets te zoeken. Met hem moet ze ker nog rekening worden gehou den. Streuer: „Na alle debacles dit seizoen is dit een enorme op steker." De manier waarop hij, uiteraard met de hulp van bakkenist Peter Brown, zaterdagmiddag zijn driewieler dwars door het hele veld naar de overwinning stuur de, was er één om een puntje aan te zuigen. Het zag er aanvankelijk overi gens niet naar uit dat Streuer op het circuit van Drenthe met de bloemen aan de haal zou gaan. Hij ging met de snelheid van een dromerige schildpad van start en kwam na de eerste ronde als elfde door. Pas drie ronden voor het einde kreeg Streuer in de gaten dat hij kon winnen. Streuer, die de lei der van dat moment, de Zwitser Rolf Biland, al in het vizier had, zette, vervolgens aan voor de laatste, beslissende aanval. Bi- land had onvoldoende macht om tegen te kunnen stribbelen, en legde het moede hoofd snel in de schoot. Het was overigens maar goed dat Streuer zijn concurrent en vriend in de voorlaatste omloop passeerde, want de jury besloot de laatste ronde ongeldig t,e ver klaren. Een deel van het publiek was over de omheining geklom men en klonterde, blind voor het gevaar, dicht langs de baan, waardoor sommige rijders ge noodzaakt waren de gashandel dicht te draaien. Streuer: „In de voorlaatste ronde wilde het pu bliek al de baan op. Ik kreeg toen al de neiging om te zwaaien dat ze terug moesten gaan. Maar echt gevaarlijke situaties heb ben zich volgens mij niet voorge daan." MEERSSEN (GPD) - De stormachtige rentree van Gert-Jan Theunisse heeft hem niet alleen tot een re gelmatig bezoeker van ere podia gemaakt, ook diende hij zich herhaaldelijk aan de daaruit voortvloeiende verplichting van de doping controle te onderwerpen. Sinds zijn terugkeer in het peloton (12 juni) deed Theu nisse al acht keer een plas ten behoeve van laboran ten, die onderzoeken of er resten van 'verboden vruch ten' in rennersurine zitten. Tot dusver hebben ze bij Theunisse nog niet kunnen betrappen, althans hebben Theunisse nog geen alarme rende berichten bereikt. Desondanks is de kersverse vice-landskampioen (ook goed voor een controlebeurt) nog niet gerust gesteld, want hij zou de resultaten van die controles wel eens willen we ten. Daarover tast hij tot nu toe in het duister, hoewel het al weer bijna drie weken is geleden dat hij vijf keer ach tereen werd gecontroleerd in de Ronde van Luxemburg. Theunisse: „Daar begrijp ik niets van, want ze hebben me verteld dat het binnen een paar dagen allemaal wel duidelijk zou zijn. Omdat ik niets hoor, ga ik er vanuit dat alles goed is." Afgelopen week moest Theunisse twee urinestalen inleveren in de Ronde van de Mijnvalleien, een korte Spaanse etappekoers die hij vrijdag winnend afsloot. De manier waarop dat gebeur de. heeft Theunisse tot grote razernij gebracht. „Van die hele controles daar, klopte geen zak. De flesjes werden niet eens goed verzegeld. Er kwam wel een loodje om. maar toen ik het een keer op de kop hield, drupte de urine er gewoon uit. Dat is toch te gek om los te lopen. Ook moet je naam op het flesje worden gegraveerd. Dat ge beurde dus ook niet. zoals men het mij ook niet toe stond een derde monster mee te nemen." Theunisse heeft op het bij gaande formulier protest aangetekend tegen deze gang van zaken. „Eigenlijk had ik gewoon weg moeten lopen. Maar ja, een ander doet het wel en dan ben ik de klos. Enige solidairiteit, zo als in de helmenaffaire, is er niet. En moet ik dan het voortouw nemen? Dan heb ik het weer gedaan. Toch zint me dit niet. Regels zijn regels. Als wij renners ons aan de regels moeten hou den, verwacht je dat toch ook van de andere kant." Egbert Streuer (voorgrond) is Rolf Biland gepasseerd en staat de koppositie niet meer af ffoto ANP) Dramatisch einde amateur-criterium in Kruiningen KRUININGEN - De wielerron de van Kruiningen voor A-ama teurs kreeg zaterdagavond een dramatisch einde. Bij het in gaan van de finale verloor één van de begeleidende motorrij ders, Stant Blok uit Kruinin gen, door een nog niet opgehel derde oorzaak, de controle over zijn motor. Zijn pogingen om de machine terug in balans te krij gen, mislukten en voor het oog van tientallen mensen reed de 25-jarige Blok tegen een naast de weg staande personenauto. Blok was op slag dood. Het peleton dat de plaats van het ongeval passeerden onder kende onmiddelijk de ernst van het gebeurde en legde op inita- tief van Rudy van Vlimmeren de wedstrijd direkt stil. Toen ook juryvoorzitter Wim Luitwieler zich op de plaats van het onge luk op de hoogte had gesteld van de ernst van de zaak, werd de wedstrijd in eerste instantie ge neutraliseerd. Nog voordat bekend was, dat Blok was overleden, had een groot gedeelte van het peleton aan de jury al te kennen gegeven niet meer te willen herstarten. De renners' zochten zichtbaar geschrokken de kleedruimten op. Van een herstart was overi gens ook bij de jury geen sprake meer en de wedstrijd werd vol komen terecht niet meer hervat. Om ongeveer 21.15 uur kwam in de permanence, het restaurant 'De Korenbeurs', het officiële be richt binnen, dat Blok aan zijn verwondingen was bezweken. Voor alle betrokkenen nauwe lijks te geloven en in een soort automatisme werden door orga nisatie en jury de nodige wed strijdverplichtingen afgerond. Wedstrijdleider Wim Luitwieler stak zijn gevoelens niet onder stoelen of banken: Wat moetje hierop zeggen? Hier zijn gewoon geen woorden voor. Dit is vrese lijk. Wat kun je anders doen dan naar huis gaan en dit voor jezelf zien te verwerken?' Cor Maas, de voorzitter van de Wielervereniging Willibrord Wil Vooruit stond in de buurt van het ongeluk en meldde ontdaan: Ik heb niet gezien wat de oor zaak van het ongeval was. De motorrijder was mij al gepas seerd en ik keek naar de aanko mende renners. Toen hoorde ik een klap en ik zag, dat de motor tegen een naast de weg staande auto was gereden. De motorrij der zelf was op de straat terecht gekomen en ik heb naar de cou reurs geroepen dat ze moesten oppassen. Dat is gelukt, want de coureurs zijn allemaal veilig voorbij de gevallen motorrijder gereden. Ik ben vreselijk ge schrokken. Dit hoop ik nooit meer mee te moeten maken'. Ploegleider nuchter onder successen (Door Frits Bakker) MEERSSEN - Ver van alle druk te stond hij op een paar honderd meter na de einstreep tegen het portier van zijn ploegleiders wagen geleund. Met een veel zeggende glimlach, klein si gaartje tussen de vingers en voor iedereen aanspreekbaar. Het plotselinge succes van zijn ploeg is Cees Priem niet naar het hoofd gestegen. Het is wel een heerlijk gevoel om eindelijk uil de schaduw te treden van de erkende grootheden in zijn vak. Wat er toch gebeurd is met zijn renners en waar ze ineens al die strijdlust vandaan halen Zo wilde de verzamelde pers weten Want het nationaal kampioen schap bevestigde zondag weer eens wat al een paar weken in de lucht hangt, TVM rijdt nu van de ene overwinning naar de andere, waar de ploeg in voorgaande ja ren als het stiefkindje van de Ne derlandse wielersport werd be schouwd. Cees Priem zou te zachtzinnig zijn, hij zou zijn renners niet kun nen inspireren... Het is allemaal al over hem geschreven en ge zegd. Maar de ploegleider zelf heeft het altijd weerlegd. „Wacht maar af', zo verzekerde hij dit voorjaar. „Ik ben volop bezig een hechte ploeg op te bou wen. Dat zal even tijd vergen. Dit jaar moeten we in de grote koersen toeslaan. Daar hebben we nu de kwaliteiten voor. Voor al als straks Theunisse terug is." Veel sneller nog dan Priem het zelf had durven hopen is die ver wachting uitgekomen. Gert-Jan Theunisse is inderdaad terug en hoe... De getergde kopman reed zondag in Meerssen zo sterk, dat hij ook zelf het kampioenschap had kunnen winnen. Als Rooks tenminste niet in de laatste ron den was gedemarreerd. Tot dan domineerde Theunisse een prachtige ontsnapping, die was ingezet in het zicht van de finale in Meerssen. Tactisch plan Cees Priem: „Het koersverloop was voor Gert-Jan ongelukkig. Hij had zelf aangevallen, was een paar keer gecounterd door Breu kink en ging toen afwachten. Het ging allemaal heel gemak kelijk. Toen Rooks sprong, is hij blijven zitten. Dat is niet meer dan logisch. Theunisse en Rooks zijn vrienden, ook al rijden ze nu voor verschillende ploegen. Ik kan het begrijpen dat Gert-Jan niet is gaan jagen achter Rooks." Teleurstelling? „Nee, absoluut niet", zo reageerde Priem. „Ik ben zeer tevreden over wat ik hier in het kampioenschap heb gezien. Het is niet alleen Theu nisse die goed rijdt. Ze rijden al lemaal heel sterk. Maar Theu nisse heeft onze ploeg nog meer moraal gegeven. We hebben nu echte winnaars in ons midden. Met die ontwikkeling kunnen we alleen maar gelukkig zijn zo kort voor de Tourstart." Zaterdagavond, op de dag vóór de titèlstrijd, had hij zijn renners in een hotelkamer in België nog eens bij elkaar geroepen. Om zich tactisch te wapenen tegen de sterke ploegen (Buckler, PDM en Panasonic) en een col lectief te vormen. En om ze te in strueren voor de finale. „We zou den de wedstrijd openen voor Gert-Jan", analyseerde hij. „Zo is het ook gebeurd. Jos van der Pas is vooruit geweest, we waren altijd attent en op het laatst had Eddy Schtirer winstkansen." „Zelden", zei hij, „heb ik m'n ploeg zo geïnspireerd zien koer sen. „De Tourkoorts heeft toege slagen. het is duidelijk dat wij er klaar voor zijn. Gert-Jan voorop. Hij is in een bloedvorm. Maar ik gok ook op andere elementen." Klassementsrijders Cees Priem voorziet dat er in de vlakke aanloop naar het hoogge bergte al successen voor TVM zijn weggelegd. „Schtirer en Ko- nisjev zijn goede tijdrijders, Skibby ook. Voor het klasse ment hebben we niet één, maar zeker twee, drie renners. Het is natuurlijk wel zaak om Theunis se te beschermen. Hij wordt nor maal de belangrijkste man van de ploeg, zo verwacht iedereen." Morgenavond (maandag) maakt hij zo goed als zeker bekend wie zijn kopman zal omringen in de Tour. Priem had een voorlopige keuze gemaakt. Daarin was aan vankelijk ook een plaats inge ruimd voor Maarten Ducrot, maar het teleurstellende van de blonde Zeeuw heeft de ploeglei der aan het twijfelen gebracht. „Ik denk nu zelfs dat Ducrot af valt", zei hij na het kampioen schap in Meerssen. „Hij rijdt al een heel seizoen matig tot zwak. Ik had hem in mijn voorlopige selectie nog wel opgenomen. Cees Priem Daarna zijn er twijfels gerezen, hoewel hij in de Midi Libre weer wel redelijk presteerde." Volgens Priem zal er nu voor de laatste plaats in de ploeg een keuze moeten worden gemaakt tussen Ducrot en de voormalige Oostduitser Thomas Barth. Du crot reed in Meerssen ook niet indrukwekkend. Vijf ronden van acht kilometer voor het slot was hij nog in het uitgedunde peloton te vinden. Toen, bij het passeren van de fi nish, raakte hij achterop en liet het kampioenschap verder voor wat het was. Hij zou nog kunnen tellen voor de afweging die van daag wordt gemaakt. De samenstelling van de Neder landse Tourploegen is als volgt: TVM (ploegleider Priem): Theunis se, Schurer. Siemons (Jam, Harme ling (allen Ned), Skibby (Dem. Koni- chev, Oeslamine, Zdanov (allen Sovi. Barth (Dui) of Ducrot (Ned) Buckler (ploegleider Raas): Rooks, Nijdam, Solleveld, Maassen, Veen stra, De Vries, Poels (allen Nedi, Van- deraerden en Van Hooydonck (bel den Belg). PDM (ploegleider Gisbers): Breu kink, Van Aert, Van Poppel. Verhoe ven tallen Nedi, Kelly, Early (beiden Ier), Alcala (Mex). Raab en Boden (beiden Dui). Panasonic (ploegleiders Planckaert en De Rooy): Fondriest (It), Dhae- nens. Nulens, Sergeant (allen Bell, Ekimov. Jdanov (beiden Sovi, Lud- wig, Heppner beiden Duien Van Or souw (Nedi. fAdvertentie Roy Bogaert uit 's-Gravenpol- der die samen met Brabander Marc van Hees aan de leiding in de wedstrijd reed, passeerden als eerste coureur de vallende motorrijder. 'Ik heb het niet zien gebeuren,' vertelde de geschrok ken renner, 'Die motorrijder had flink wat afstand van ons geno men, je bent er ook niet op bere kend dat er zoiets ernstigs vlak voor je gaat gebeuren. Er is mij later gevraagd in hoeverre de or ganisatie hier enige schuld aan zou kunnen hebben. Nou. in mijn ogen was de organisatie van deze Ronde var. Kruiningen perfekt. Alles was goed geregeld. Sommige dingen kun je nu één maal niet regelen, zoals bijvoor beeld het gedrag van het pu bliek, dat hier dikwijls en ge vaarlijk de weg overstak. Ook (Slot zie pagina 10 kolom 7) Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar9 En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9