Druk op Joegoslavië neemt toe Toeristen opgelucht of tegen hun zin terug Verzet FNV tegen inleveren vier vakantiedagen bij ziekte Vragen VVD over 'bizar' plan justitie S- riGv; Brinkman wil risico uitkeringsfaude ook bij gemeente leggen i Tweede EG-missie naar Belgrado Leger terug in kazernes Slovenië wmmmm wmmmm LIVE zaterdag 6 juli Parachutist overleeft val van kilometer PAVAROTTI in CONCERT Enkele buien Veel bewolking en enkele buien, voor al in de ochtend. Vanmiddag mogelijk enkele opklaringen. Temperatuur 20 graden. Matige zuidivestelijke roind. UUR KODAK EXPRESS FOTO SERVICE Beier: niel duurder! FOTO VE RSCHOORE Ellen Leur Goes Middelburg Middeiharr Vlissingen Zier.kzee ÏELGRADO/LJUBLJANA AFP/DPA/ANP) - Dc twaalf lan- len van de EG en de 35 landen >an het CVSE-Conferentie over heiligheid en Samen werking in Üuropa (alle Europese landen dus de Verenigde Staten en Ca- lada) hebben de internationale Iruk op Joegoslavië in het veekeindc verder opgevoerd. )e leiders van Joegoslavië en Slovenië zijn het er zondag- ivond over eens geworden dat Ie eenheden van het federale le- ;er die in de republiek gestatio- leerd zijn, vandaag terug zullen ;eren naar hun kazernes. Dat leeft de Sloveense televisie ge- nel d. De Joegoslavische premier Mar- :ovic en de Sloveense president Cucan en en premier Peterle, be- eikten hierover zondag over- lenstemming tijdens besprekin- ?en in de Sloveense hoofdstad .jubljana. Slovenië heeft geëist lat de federale troepen zich te- rug trekken voor het het be tand accepteert dat het leger leeft voorgesteld. Jet land leek eerder zondag ver- Ier af te glijden tot op de rand ran totale oorlog tussen het le- jer en de deelrepublieken Slove ne en Kroatië. Slovenië ver- vierp een ultimatum van het le- (er voor een bestand. Servië, de grootste deelrepubliek, die zich 'erzet tegen afscheiding van de iwee kleinere republieken, beval ïondagmiddag gedeeltelijke nobilisatie van de reservisten ran het federale leger. EG De EG stuurde voor de tweede ceer binnen enkele dagen de mi nisters van buitenlandse zaken De Michelis van Italië, Van den Broek van Nederland en Poos /an Luxemburg naar Belgrado. Daar voerden ze zondagavond overleg met hun Joegoslavische ambtgenoot Budimir Loncar. De Joegoslavische regering heeft de EG-trojka de verzeke ring gegeven dat het federale le ger in Slovenië de strijd zal sta ken, zo meldde het Joegoslavi sche persbureau Tanjug na af loop van het gesprek. Later zouden de EG-ministers het collectieve Joegoslavisch presidentschap ontmoeten. Bij de besprekingen zullen zeven van de acht leden van dat presi dium aanwezig zijn. De Sloveen se vertegenwoordiger heeft afge zegd. Het presidium koos zondag avond de Kroaat Stjepan Mesic tot nieuwe president van Joego slavië. Dit heeft het Joegoslavi sche persbureau Tanjug de afge lopen nacht gemeld. Tegen de verkiezing van Mesic heeft Ser vië zich meer dan zes weken ver zet. De benoeming was een van de hoofddoelen van de EG. De Michelis verklaarde in Bel grado dat de EG-delegatie geen nieuwe voorstellen heeft meege nomen. Na het overleg in Belgra do reist de EG-troika door naar Zagreb waar zij de Joegoslavi sche premier Markovic en de presidenten van Slovenië en Kroatië zullen ontmoeten. De EG dreigde zondag met be vriezing van haar hulp van rond 1.6 miljard gulden als de bij de eerste missie zaterdag bereikte Twee Sloveense soldaten bewaken in Maribor, bij de Oostenrijkse grens, een van de twee tanks die op het federale leger werden buitge maakt. De trucks op de achtergrond blokkeerden de weg en de bemanningen werden gevangen genomen (foto Peter NorthalllEPA) afspraken niet voor zondag avond zouden worden nageko men. De Joegoslavische premier en de presidenten van Servië, Slovenië en Kroatië moeten in stemmen met een bestand en met de terugkeer van het Joego slavische federale leger naar de kazernes. Van Slovenië en Kroa tië wordt geëist dat ze hun onaf hankelijkheidsverklaring drie maanden opschorten. Zaterdag leken partijen echter al weer op hun afspraken te zijn teruggekomen. Kucan schreef zondag in een brief aan de Euro pese Gemeenschap dat de Slo veense onafhankelijkheid „on omkeerbaar" is. In Wenen bevestigde een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat de verte genwoordigers van de 35 CVSE- landen vandaag op Oostenrijks verzoek in Wenen bijeenkomen voor een bespreking van de cri sis in Joegoslavië. Ultimatum Het Sloveneense parlement trotseerde zondag een ultima tum van het Joegoslavische le ger. De regering van de repu bliek riep de bevolking op zich voor te bereiden op een aanval. Op het moment dat het ultima tum afliep loeiden de luchta larm-sirenes in Ljubljana. Federale en Sloveense troepen kwamen volgens vele berichten op verscheidene plaatsen bij de grenzen met Italië en Oostenrijk in botsing. Het Sloveense perbureau SPA maakte bekend dat bij Ljublja na een man werd gedood toen de Sloveense politie op een auto schoot die weigerde te stoppen. Sloveense milities doorzochten zondag in de hoofdstad auto's en fouilleerden voetgangers. In de stad werden schoten gehoord, ■MHI DEN HAAG (GPD) - De Com missie Sociale Verzekeringen ran de SElt krijgt het dinsdag moeilijk als ze in grote lijnen moet aangeven hoe hel advies aan de regering over beperking- van arbeidsongeschiktheid en siekteverzuim eruit gaat zien. Morgen hoopt de commissie een compromis te presenteren tus sen de onafhankelijke kroonle- tlen in de Sociaal-Economische Raad en de vakbeweging. De werkgeversorganisaties zijn al leen komen te staan. Maar nu dreigt aantal FNV-bonden roet in het eten te gooien. De Industriebond FNV verwerpt net plan van haar voormannen in de SER om per jaar maximaal vier vakantiedagen in te leveren oij ziekte. De 'ruil' met vrijstel ling van de premie Ziektewet voor werknemers maakt het voorstel er voor de Industrie bond niet aantrekkelijker op. Dok andere FNV-bonden heb ben forse kritiek op het SER- voorstel, zoals de Bouw- en Houtbond en de Dienstenbond. De FNV-bonden en het bestuur van de vakcentrale komen op 8 juli bij elkaar om de voorstellen te bespreken. De Dienstenbond voelt ook niets voor een ander voorstel dat door de SER wordt voorbereid, namelijk om het begrip 'passen de arbeid' te verruimen. Gedeel- BB QUEEN THE FUTURE De Kaasboer, Biggekerke HILVERSUM (ANP) - De VVD bij monde van haar justilie-specialist II.F. Dijk stal wil de minister van jus titie Hirsch Ballin vragen stellen over de rol van Justi tie in een ontsnappingsplan uit De Grittenborgh, de ge vangenis in Hoogeveen. Dat heeft het Tweede-Kamerlid zaterdag op de Vara-radio gezegd. Dijkstal spreekt van een bizar verhaal. Begin dit jaar wilde justitie, zo hebben burgemeester S. Faber van Hoogeveen en ad vocaat mr. J. Boone vrijdag verklaard, drie gevangenen uit de Hoogeveense gevan genis laten ontsnappen om zo andere verdachten op het spoor te komen. Justitie zou de verdachten volgens Boone en Faber zelfs wapens en een vluchtauto ter be schikking hebben willen stellen. Justitie wees het ver haal vrijdag als „onjuist" van de hand. Boone is advocaat van één van de drie verdachten. Vol gens hem zou zelfs de procu reur-generaal in Leeuwar den van de ontsnappings plannen hebben geweten. Burgemeester Faber is naar eigen zeggen door het Open baar Ministerie om mede werking voor het ontsnap pingsplan gevraagd. Dat heeft hij geweigerd omdat hij bang was dat er mogelijk zou worden geschoten op de gemeentepolitie. Advertentie telijk arbeidsongeschikte werk nemers die ook geen lager ge kwalificeerd werk kunnen vin den, zouden dan een gedeeltelij ke ww-uitkerïng krijgen die na verloop van tijd overgaat in een bijstandsuitkering. Een woordvoerder van de Vcr- voersbond FNV verwacht dat de bondsraad het idee van de SER zal verwerpen. Ook de Voedings bond FNV reageerde het afgelo pen weekeinde negatief. Het CNV onthoudt zich van commentaar op de uitgelekte voorstellen van de SER. Belgische boeren zorgen voor files BRUSSEL (RTR/AFP) - Belgi sche boeren hebben zaterdag met circa 200 tractoren de grensovergang bij Arlon, in het zuiden van België, geblok keerd. Hierdoor hebben met na me veel Nederlandse toeristen, op weg naar het zuiden, vertra ging opgelopen. Dat heeft de Belgische politie zaterdag mee gedeeld. Volgens de politie duurde de ver keersopstopping zo'n vijf uur en ontstonden ook chaotische toe- standen op andere wegen bij Ar lon omdat uitgeweken automo bilisten het gebied niet kenden en de weg kwijt raakten. Tegen het einde van de middag werd.de blokkade beëindigd. De boeren zijn ontevreden over de in hun ogen veel te lage inkomsten. Vrijdag hadden honderden boe ren in de Belgische Ardennen ook al voor verkeersproblemen gezorgd. Zij hebben voor de ko mende dagen nieuwe acties aan gekondigd, ondanks een oproep van hun.vakbond in deze vakan tieperiode de doorgaande wegen niet te blokkeren. Dode bij rellen in Algiers ALGIERS (AP) Bij rellen en een schietpartij in de Algerijnse hoofdstad Algiers zijn het afge lopen weekeinde een dode en ze ker acht gewonden gevallen. De vice-voorzitter van het fun damentalistische Islamitisch Reddingsfront (FIS), Ali Ben- hadj, is zondagmiddag gearres teerd, zo meldden bronnen in het FIS. Hij had vrijdag opgeroe pen tot een .jihad", een heilige oorlog, als de regering de nood toestand niet snel zou intrek ken. De onlusten braken vorige week uit toen islamistische tekens werden verwijderd van openba re gebouwen. Toeristen halen in Heerlen hun bagage uit de bus waarmee ze uit Joegoslavië terugkeerden foto ANP) HEERLEN (GPD) - Zo zit je met een glas sljivowica op een terras in Istriè, een Kroa- tisch schiereiland bekend om zijn milde klimaat, en nog geen dag later zit je met een Hollands kopje koffie tussen de kunstrozen in wegrestau rant Boeholtz, bij de grens overgang Heerlen. Driehon derd mensen kwamen giste ren in tien bussen terug uit het door geweld geteisterde Noord-Joegoslavie, Slechts 32 mensen hebben hun vakantie op het afgesproken tijdstip beëindigd. De ande ren moesten soms zeer tegen hun zin eerder vertrekken, simpelweg omdat het oor logsgeweld te dichtbij kwam. „Er werd hevig gevochten. Toen de bussen wegreden uit Portoroz begon het schieten. De Sloveense bevolking is verhit. Als we niet hadden in gegrepen, hadden onze toeris ten nu in de vuurlinie geze ten". zegt Coby van Dongen van De Jong Intratours. Oad, Arke, Hotelplan en De Jong Intratours hebben he mel en aarde bewogen om hun toeristen weer bij elkaar te krijgen en per boot te evacue ren uit Slovenië en Kroatië. In de Italiaanse kustplaats Triëst kwamen de mensen za terdagavond even op adem. Diezelfde avond nog moesten ze de bus in en via Oostenrijk en Duitsland arriveerden ze gistermiddag even voor twee ën bij de grensovergang Heer len. Sommigen waren blij en zwaaiden als bij de intocht van Sinterklaas, anderen toonden een gezicht als een oorwurm. Sommigen waren gebruind, anderen nog steeds wit als een melkfles. Emotio nele taferelen deden zich niet of nauwelijks voor. Zondagmiddag kwamen te vens twee vrachtwagenchauf feurs uit Joegoslavië terug, die samen met een kennis met een personenauto terugre den. De vrachtwagens moes ten ze in Ljubljana achterla ten. „Neem gerust van mij aan dat zoiets zeer doet; een chauffeur laat zijn auto niet gauw achter. Maar ik stond muurvast. Alle hoeken van de straat waren geblokkeerd met tankauto's, waaronder landmijnen waren gelegd. Ik kon geen kant meer uit". Hans Vermeulen uit Velp vluchtte samen met collega Gijs Rutten en Ben Coes het land uit. „Ik heb de Tweede Wereldoorlog gelukkig niet meegemaakt, maar ik weet nu wat vluchten is", verzucht hij. EG-top Premier Lubbers is somber ge stemd over de kansen op een ak koord over de politieke en mone taire unie in de EG. Zijn optimis me van vrijdagavond sloeg za terdag om in pessimisme toen bleek dat de Britten onwrikbare bezwaren had tegen een Europese munt en O een centrale bank. O Op Water Minister H. d'Ancona van WVC opende saterdag in Goes de zo- mertentoonstelling 'Op Water Gebouwd', een internationale manifestatie van hedendaagse kunst in enrond de Goese vesten. De negen kunstwerken in de open lucht zijn tot eind september te E! zien. w i.ü «H Steven Rooks Steven Rooks is gisteren Neder lands kampioen ivielrennen op de weg voor professionals ge worden. De renner uit de ploeg van Jan Raas bleef Gert-Jan Theunisse itweede) en Erik Breukink (derde) Q voor. Schipper De Zeeuiose atleten die deelna men aan de nationale jeugd kampioenschappen atletiek in Alplien aan de Rijn veroverden vele medailles. Monique Schip per uit Zierikzee is inmiddels ze ker van uitzending naar het EK in Grie- C kenland. I (Va.n onze Haagse redactie DEN HAAG (GPD) - Sociale diensten moeten méér doen aan het opsporen van mensen die misbruik maken van een uitke ring;. Om de sociale diensten te stimuleren tot een hardere aan pak van fraudeurs zou het rijk zijn bijdrage in de kosten van de gemeenten voor de bijstand moeten verminderen. Dat heeft CD A-fractievoorzitter Brink man het afgelopen weekeinde gezegd. Volgens Brinkman blijkt uit ge gevens van het ministerie van sociale zaken dat sociale dien sten in een aantal gevallen veel steviger tegen fraudeurs kunnen optreden dan nu gebeurt. „De gemeenten zouden op dit punt best meer risico mogen lopen Nu wordt de rekening van de bij stand voor negentig procent door het rijk betaald. De ge meenten zouden een groter deel Dode bij explosie op Duitse tanker ROTTERDAM (ANP) - Voor de Maasvlakte heeft zich zondag middag een ontploffing voorge daan aan boord van een Duitse tanker die daar, geladen met het zeer explosieve nafta, voor anker ligt. Daarbij is een man uit Turkije om het leven geko men. De explosie deed zich om onge veer kwart voor vijf voor in de pompkamer van de 1600 ton me tende tanker „Lachs". De onsta- ne brand werd door de beman ning geblust. van die kosten op zich moeten nemen". De strafkorting op uitkeringen moet omhoog in gevallen dat echt van fraude sprake is, aldus Brinkman. Volgens Brinkman moet de uitkeringsfraude net zo hard worden bestreden als fisca le fraude. Brinkman zei verder dat het be sluit om de koppeling tussen lo nen en uitkeringen los te laten, waarschijnlijk al binnen enkele maanden zal worden genomen. Man schiet vader dood DORDRECHT (ANP) - De 40-ja- rige D.W.B. uit Rotterdam is za terdagavond om het leven geko men bij een schietpartij in dc shop van een benzinestation langs de N5? te Vierpolders. Het slachtoffer werd neergeschoten door zijn 20-jarige zoon C.D.B. De twee leefden al langere tijd op gespannen voet met elkaar. De vader verbleef al een tijd in een woning op Schouwen-Dui- venland. C.B. was met, de auto op weg naar zijn vader In de ge meente Brielle zag hij onderweg toevallig de auto van zijn vader bij een benzinepomp. Hij wachtte vervolgens buiten de shop zijn vader op. Toen hem dit kennelijk te lang duurde, stapte hij naar binnen en schoot zijn vader neer. aldus de politie. De man overleed ter plekke. De dader is nabij het benzinesta tion aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. HILVERSUM (ANP) - Een 31-jarige parachutist uit Akersloot heeft zaterdag een val van een kilometer overleefd nadat zijn para chute dienst weigerde. De man raakte zwaargewond. Dat heeft een woordvoerder van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie zater dag bekendgemaakt. De parachutist, verbonden aan de Paraclub Hilversum, raakte bij zijn tweede sprong .zaterdag in de problemen toen hij met één been in de lijnen van de hoofdparachu te terecht- kwam. De reserve-parachute wei gerde eveneens dienst, om dat deze verward geraakt was met de hoofdparachute. De Akersloter viel dwars door een dak van een loods van de marechaussee in Hil versum, waarna hij op een betonnen vloer terecht kwam. Hij verkeert niet in le vensgevaar. 1 september 1991, AHOY' Rotterdam Kaartverkoop uitsluitend: 010-45 95 860 Kaarten beschikbaar van 450,-en 650,-overige helaas uitverkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1