PZC zeeland 'Op water gebouwd' geopend Rustig begin van het zomerseizoen Beinema peutert toch geld los voor Z.-Vlaams festival Dag in de cel om parkeerprincipe Omstreden beeld boerin onthuld Drie opvarenden van omgeslagen zeiljacht vermist Minister d'Ancona prijst in Goes internationaal karakter Bijzonder vliegtuig op Midden-Zeeland zeeuwse almanak in Privat MAANDAG 1 JULI 1991 GOES - Getooid met een grote beschermingsbril opende mi nister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur drs H. d' Ancona zaterdag in Goes de tentoonstelling 'Op water ge bouwd'. Met het afsteken van een vuurpijl gaf zij het startsein voor de tentoonstelling van ne gen kunstwerken in de vesten van Goes, die tot eind septem ber in Goes te zien zijn. Kort daarvoor werd de minister in de Maria Magdalenakerk ont vangen door vertegenwoordi gers van provincie, gemeente en de Culturele Raad van Goes. J. van Westen, coordinator van de tentoonstelling, zei in een toe lichting dat bij de keuze van de kunstenaars de diversiteit een belangrijke rol speelde. Ze moes ten zich in 'een breed werkveld van de ruimtelijke kunst mani festeren'. Hij legde de nadruk op het unieke karakter van 'Op wa ter gebouwd'. „Door uit te gaan van een grote mobiliteit, kan vooral in de zomermaanden overal kunst gerealiseerd wor den. De kunstliefhebber is daar door niet meer gebonden aan de gerenommeerde kunstbastions. Water biedt daarbij een prima aanknopingspunt, ook voor de bezoekers." Minster d'Ancona noemde in haar toespraak het internatio nale karakter van de tentoon stelling erg belangrijk. De kun stenaars komen ondermeer uit IJsland, België en Duitsland. „De internationalisatie van kunst en cultuur is een belang rijk fenomeen. Dat zal ook in het beleid van deze gebieden tot ui ting moeten komen", aldus d'Ancona. Ze zei het daarnaast een goede zaak te vinden dat door samenwerking van ge meenten en het Rijk het kunst klimaat in de regio wordt bevor derd. „Daar hecht ik sterk aan." Het is de vijftiende keer dat de Culturele Raad Goes een jaar lijkse zomer tentoonstelling or ganiseert. De laatste jaren staat de hedendaagse kunst daarbij steeds meer centraal. De totale kosten van de manifestatie 'Op water gebouwd' bedragen De IJslandse kunstenaar Thorvaldur Thorsteinsson geeft minister d'Ancona uitleg over zijn kunst werk ifoto Willem Mieras) 250.000 gulden. Daarvan werd 160 000 gulden door het ministe rie van WVC betaald, de provin cie Zeeland en de gemeente Goes droegen het overige be drag bij. De bui tententoonstel ling is tot eind september te zien, Russisch schip op zandbank bij Westkapelle WESTKAPELLE - Het 2723 hrt metende Russische vrachtschip Kuzminki is zaterdagvond even na half negen als gevolg van een navigatiefout op een zandbank ten westen van Westkapelle aan de grond gelopen. Het schip was leeg en zonder loods onderweg van Antwerpen naar zee. In de nacht van zater dag op zondag kwam het op ei gen kracht vlot. Na onderzoek door een riviermeester van DGSM kon het schip, dat geen schadee had opgelopen, zijn reis vervolgen. Met het afsteken van een vuurpijl geeft minister d'Ancona het offi ciële startsein voor de expositie 'Op Water Gebouwd'. Rechts naast haar drs P. Favier, voorzitter van de Goese culturele raad (foto Wil lem Mieras) MIDDELBURG - De school vakanties in het westen van het land zijn vrijdag begon nen en ook in enkele Duitse deelstaten brak de vakantie periode aan. Dat betekent voor de VVV het officiële be gin van het zomerseizoen. Echt druk was het afgelopen weekeinde in Zeeland nog niet. Hotels, pensions en cam pings zijn redelijk tot goed be zet, maar van overvolle we gen richting kust was zater dag en zondag geen sprake. In de nacht van vrijdag op za terdag hield de politie in Zee land controles op illegaal kamperen. Daarbij werden wintig overnachtenden be trapt: achttien van hen waren Duits, de twee andere proces sen-verbaal waren voor een Belg en een Bulgaar. In totaal zijn dit jaar al 544 bekeuringen aan illegale kampeerders uit gedeeld. De politie zal het hele zomerseizoen doorgaan met controles. Het aantal boekingen voor ho tels en campings ligt tien tot vijftien procent hoger dan vo rig jaar. Volgens Rudi H. ter Heide, directeur van de pro vinciale VVV. komt dat door de vorige twee mooie zomers en door de onzekere situatie in Oost-Europa en het Midden- Oosten. „Veel mensen hebben besloten dit jaar in eigen land te blijven. Het slechte weer is voor weinig mensen een reden om af te zeggen. Het is nu nog niet erg druk; iedereen zit te wachten op een mooi week end. Als dat er komt, zal de echte drukte denk ik losbar sten." Matig Op Schouwen-Duiveland was afgelopen weekeinde sprake va een matige toeristische drukte. Een woordvoerster van de VVV in Burgh-Haam- stede sprak van een redelijke bezetting van hotels en cam pings. Vooral de pensions had den nog voldoende slaap plaatsen te bieden. In Renesse waren de meeste accommoda ties goed bezet, verklaarde een VV V-woordvoerster. Volgens haar bleef de drukte wel duide lijk achter bij die van vorig jaar. Grote boosdoener bleek het weer. dat vooral veel Duit sers thuis deed blijven. Van de hotels en bungalows in de kustplaats was naar schatting van de plaatselijke VVV 90 procent bezet. Campings ble ven daarbij een stuk achter en noteerde een bezettingsgraad van ongeveer 60 procent. „In het geheel niet druk", zo typeerde een zegsman van de PSD de verkeersstroom van de Zeeuwse eilanden naar het Zeeuws-Vlaamse vasteland. Wachtijden voor de oversteek waren er dan ook niet. Voor de PSD was het een 'vrij normaal' weekeinde. Dit beeld vertaalde zich in het aantal bezettingen van de vakantieadressen langs de Zeeuws-Vlaamse kust Vol gens een woordvoerder van de VVV in Cadzand zaten de hui zen en appartementen in zijn gebied voor de helft vol. In ver gelijking met vorig jaar is dat nauwelijks minder, maar daar staat tegenover dat vooral de hotels en de campings te lei den hebben onder het twijfel achtige weer. De weekend mensen blijven duidelijk weg. Geschat wordt dat het aantal 'overnachtingstoeristen' ze ker dertig procent minder is dan vorig jaar rond deze tijd. TERNEUZEN - Door de verant woordelijke ambtenaren de fei ten nog eens haarfijn onder de neus te duwen, heeft het Zeeuw se Tweede Kamerlid drs M. Bei nema (cda) alsnog 'zo goed als zeker' een subsidie van het mi nisterie van WVC welen los te peuteren voor het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens Beinema hebben de rijksambtenaren na hard zoeken nog ergens een potje van 35.000 gulden gevonden. De organisa tie van het grensoverschrijdend cultureel evenement had welis waar een halve ton gevraagd, maar alles is beter dan niets, vindt wethouder W. de Zeeuw (cultuur) van Terneuzen. „We zijn niet geheel en al ontevreden. Het gat van 15.000 gulden moe ten we zien op te vangen via sponsoring." Als het aan De Zeeuw ligt, wordt deze extra fi nanciële steun gezocht bij be drijven buiten Terneuzen. „Het is niet zo dat alleen de bedrijven binnen onze gemeentegrenzen de lasten moeten dragen. Het is per slot van rekening een regio naal en grensoverschrijdend fes tival". aldus de Terneuzense wethouder van cultuur. Beinema is met zijn actie de brandbrief van de acht Zeeuws- Vlaamse gemeenten aan minis ter d'Ancona van WVC, over de in eerste instantie geweigerde subsidie, voor. „Ik ben nog eens met twee naaste medewerkers gaan praten en heb alle argu menten voor het toekennen van een subsidie nog eens goed op een rijtje gezet", verwoordt het Zeeuwse kamerlid zijn reddings poging. „Met het positieve ad vies van de Raad voor de Kunst Slot zie -pagina 7 kolom 8) ARNEMUIDEN - Bijzonder is de Antonov II die zondagmid dag het vliegveld Midden-Zeeland aandeed zeker, al was het alleen al vanwege het oorverdovende geluid dat het toe stel maakt. Het vliegtuig is echter ook bijzonder doordat het met een spanwijdte van achttien meter de grootste vliegende tweedekker ter wereld is en doordal het het grootste eenmotorige toestel is. Hoewel de naam Russisch aandoet, is het een Pools toestel. Normaal gesproken staat het op vliegveld Seppë bij Roosen daal. Enkele tientallen vliegtuig-enthousiastelingen, zogenaamde 'spotters', waren daarom naar het vliegveld gekomen om de Antonov te bewonderen en te fotograferen. Spotters noteren de registratienummers van toestellen en schrijven op waai en wanneer ze het vliegtuig gezien hebben. Ze vliegen meest al niet met de toestellen. Zondag hadden ze de kans een rond vlucht te maken. 's Werelds grootste dubbeldekker, de Antonov II, trok tien tallen belangstellenden naar vliegveld Midden-Zeeland (foto Ruben Oreel) Yvonne Miedema, zondag na 24 uur hechtenis v (foto Lex der Meester r haar deur aan de Lepelstraat: „Het parkeerbeleid is ontzettend inconsequent." VLISSINGEN - De Vlissingse Yvonne Miedema heeft afge lopen weekeinde 24 uur in een cel van het Vlissingse politie bureau doorgebracht. De op sluiting was het gevolg van een al geruime tijd spelende kwestie rond hel parkeerbe leid van de gemeente Vlissin- gen. Al vijf jaar wordt haar een parkeervergunning ge weigerd, ondanks dat ze in het centrum woont. Dat heeft haar to nu toe minstens dertig bekeuringen van 35 gulden opgeleverd. Miedema. bewoonster van de Lepelstraat: „We nemen het de politie niet kwalijk. Zij doen alleen maar hun werk. We verwijten de gemeente Vlissingen dat ze de parkeer bonnen als een melkkoetje ge bruiken. Het parkeerbeleid is ontzettend inconsequent. We pikken het gewoon niet langer meer." Vlak voor haar huis in de Le pelstraat mogen auto's parke ren. De straat is daar op zijn smalst. Tien meter verderop is veel meer ruimte, maar daar geldt een parkeerverbod. Het aantal parkeerplaatsen in de binnenstad is zo beperkt, dat de buurtbewoners toch hun auto daar neerzetten. „In het begin betaalde ik die bekeuringen nog wel. Er zat weinig anders op. Af en toe protesteerden we wel. maar dat had weinig effect. De poli tie vond het ook niet leuk om telkens de bekeuringen uit. te schrijven Soms kwamen ze waarschuwen dat ze gingen controleren, dus dat we beter onze auto's konden weghalen, We kregen geen parkeerver- gunningen, omdat een paar buurtbewoners er bezwaar te gen maakten dat we daarvoor zouden moeten betalen. De ge meente vond dat we de auto buiten het centrum moesten parkeren. Dat heb ik twee keer gedaan. De eerste keer was er een ruitenwisser af. de tweede keer waren de banden lek ge stoken. Sindsdien staat de au to weer voor de deur, Een straatgenoot gooide de knuppel in het hoenderhok. Hi] vocht de boetes bij de kan tonrechter aan. Die oordeelde dat alle zaken over parkeer boetes in de Lepelstraat nader onderzocht moesten worden. De boetes van Miedema hoor den daar ook bij. „Er waren bij mij echter al twee veroordelin gen uitgesproken, dus ston den ze afgelopen dinsdag bij me op de stoep om het geld te vorderen. Het is voor mij een principezaak geworden. Ik zei dat ik weigerde te betalen. Dat betekent dat ik zaterdagoch tend voor 24 uur de cel in moest." Aardig Het leven als 'misdadiger' is niet slecht bevallen. „De poli tie was heel aardig voor me. Ik had behoorlijk veel privileges. Bovendien kan ik goed tegen alleen zijn. Ik mediteer graag: daar had ik nu alle tijd voor. Ik vond het wel gênant dat ik moest bellen om naar het toi let te mogen. Voor de rest had ik geen klachten. Als ik nog twintig boetes krijg, zit ik ze rustig allemaal uit in plaats van ze te betalen." Wethouder L.C Poppe-De Looff. die momenteel verant woordelijk wethouder is, zei in een reactie geschrokken te zijn van de nood die blijkbaar hoog gestegen is. De gemeen teraad heeft besloten dat er vanaf maart volgend jaar par- keermeters in de stad komen. Of de Lepelstraat daarbij hoort of dat deze een zone wordt waarvoor parkeerver- gunningen worden afgegeven, kon ze niet zeggen. Het eerste jaar hoeven de bewoners in elk geval niet op een vergunning te rekenen. De wethouder liet. weten de situatie komende week verder te zullen onder zoeken. Burgemeester drs W.J. Plomp van Valkenisse. mevrouw T. Verha- ge-Kodde uit Biggekerke en de Vlaamse kunstenaar Antoon Luyekx bij diens beeld 'Walcherse Boerin' (foto Ruben Oreel) BIGGEKERKE - Ondanks pro test van veel inwoners in de af gelopen maanden was het zater dag zover: het beeld 'Walcherse boerin' van de Vlaamse kunste naar Antoon Luyekx werd offi cieel onthuld in Biggekerke. Burgemeester drs W.J. Plomp was duidelijk: „Het beeld kan op geen mooiere plek staan dan in Biggekerke. Over kunst pra ten en kunst beoordelen is niet makkelijk. Deskundigheid kan wel eens een garantie zijn voor miskenning in plaats van er kenning." Plomp leverde hiermee impli ciet kritiek op de gebeurtenissen die zich de afgelopen maanden rond het beeld hebben afge speeld. Beeldhouwer Luyekx had aangeboden het kunstwerk te maken. De gemeente Valke nisse zou alleen de kosten voor het gieten van het brons hoeven betalen. De 'Walcherse boerin' had eigenlijk terecht moeten ko men bij de hervormde kerk van Zoutelande. de plaats waar Luyekx al dertig jaar zijn vakan tie met genoegen doorbrengt. Het kerkbestuur liet echter we ten helemaal niet gediend te zijn van het beeld Uiteindelijk werd Biggekerke aangewezen als defi nitieve plaats, tot grote onvrede van nogal wat Biggekerkenaren. Zaterdag was daarvan weinig te merken. De stemming was goed. De onthulling verliep zonder een enkele wanklank. Wel sneuvelde een oorijzer van de bronzen boe rin tijdens de onthulling. De ge meenteraad van de gemeente Valkenisse was bijna voltallig aanwezig en toonde daarmee zijn eensgezindheid aan. Luyekx is in België zeker geen onbekende kunstenaar In 1976 ontwierp hij bijvoorbeeld een herdenkingsmunt van 250 franc. Hij was erg te spreken over de uiteindelijke plaats van zijn kunstwerk. „De sfeer is myste rieus door de schaduw van de bomen. Ik vind dat Biggekerke een museumsfeer ademt. De commotie die rond het beeld ontstaan is begrijp ik eerlijk ge zegd niet. Al dat geruzie zal wel met dorpspolitiek te maken heb ben." Luyekx liet verder weten graag nog een beeld van een Walcherse boer te maken. De beslissing daarover is aan de gemeente Valkenisse. Prins krijgt miljoen gulden van de actie Panda-broodje ZIERIKZEE - De directie van de bakkerijgrondstoffenfabriek Koninklijke Zeelandia BV in Zierikzee, H.J. Doeleman, heeft prins Bernhard zaterdag ter ge legenheid van zijn tachtigste verjaardag een cheque van één miljoen gulden aangeboden voor hel Wereld Natuur Fonds. Het bedrag is de opbrengst van de actie 'Help de natuur een pootje, eet een Panda-broodje' in de periode van 1 januari 1990 tot en met afgelopen week. In totaal is sinds het begin van de actie, twee jaar geleden, een bedrag van drie miljoen gulden bijeen gebracht door van elk ver kocht Panda-broodje een dub beltje te bestemmen voor het Wereld Natuur Fonds. De direc tieleden H.J. Doeleman, G. Riet veld en drs P. Schotten hebben de cheque zaterdagochtend aan geboden tijdens een bijeen komst in paleis Soestdijk De voorzitter van het Wereld Na tuur Fonds, drs E. Nijpels, bood bij die gelegenheid de prins een boek over olifanten aan THOLEN - De rijkspolitic te water heeft zondag tevergeefs gezocht naar de opvarenden van een zeiljacht dat 's morgens op de kop drijvend werd gevon den op het Schelde-Rijnkanaal ter hoogte van Tholen. De eige naar en twee vrienden, die aan boord zouden zijn, worden ver mist. Die conclusie moest worden ge trokken na een onderzoek van de rijkspolitie op het eiland Tho len Politiewoordvoerders kon den zondagavond nog geen ver dere bijzonderheden over het drietal verstrekken. Bij de zoekactie werden twee schepen en een helikopter inge zet. Het speurwerk is zondag avond om negen uur gestaakt en wordt vandaag, maandag, voortgezet, liet een woordvoer der van de waterpolitie weten. Tevreden koesterde de huurder van een woonhuis- je op het strand bij Dishoek zich laatst in het deze maand zo zeldzame natuur verschijnsel zon. Een Duits echtpaar slapte op hem af en Vroeg of hij hun land staal sprak. De /nan maakte een hulpeloos gebaar, maar handhaafde overigens een bereidwillige houding. De Duitsers vroegen hem, vijzend op de rij woonhuis- jes aan de voet van het blon de duin; „1st das Privat?" De huurder dacht even na, mo/npelde „Ach. waarom ook niet" en wenkte de D/iit- sers mee naar binnen, waar hij hen het toilet wees. De rest van de middag brachten de Duitsers ge noeglijk op het terras voor het huisje door. De taalbarrière was ge slecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 17