Bok: Dit kan geen toeval zijn Michel de Kroon troeft Zeeuwen af Roger Coolen sterkste junior in Kruiningen sport 10 Mike Tyson mist tegen Ruddock eindstoot Petra Grimbergen kampioen bij dames Motorrijder verongelukt MAANDAG 1 JULI 1991 Brabander zet voor tweede achtereenvolgende keer top-amateurs in het hemd op NK-wielrennen MEERSSEN (GPD) - „Dag: me neer Post. u spreekt met Twan :Bok". •- „Met wie? „Met Twan Bok. Ik ben ama teurwielrenner en ik had begre pen dal er bij u misschien nog wel plaats is volgend jaar." ]- „Nee. ik zit vol." Tuut. tuut-tuut. Zo ongeveer moet het een dik halfjaar geleden gegaan zijn. La- ïer zou Antoine Bok. een werklo ze tegelzetter uit Maren-Kessel. zowel beduusd als bedeesd ont hullen: „Hij gooide gewoon de hoorn op de haak. Ik had niet eens de kans tegen hem te zeg gen dat ik Nederlands kampioen was." Dat was in 1990. Twan Bok was Jtoen al 26, was „per toeval" Ne derlands kampioen geworden 'omdat de grote jongens naar el kaar loerden op de flanken van de Lange Raarberg. Bok de titel Het zij zo. En de wielerwe- reld ging weer over tot de orde van de dag. Even nog had hij contact met amateur-bonds- coach Piet Kuys, even nog was er contact met Giant-ploeglei- der Arie Hassink en even was er dus contact met Peter Post. Op initiatief van Bok zelf... Maar niemand wenste serieus na te denken over de mogelijkheden van die rare eendagsvlieg uit Maren-Kessel. Zal het nu weer zo gaan Want zaterdag, op dezelfde Lange Raarberg in Limburg, lachte An toine Bok opnieuw om al die „dure" jongens die wel in grote sponsorploegen rijden en die wel op het verlanglijstje staan van mannen als Post, Raas Gisbers of Priem. In het clubshirt van Turfschip-De Biggelaar, op een flets zonder poespas en als een man zonder kapsones, ging Bok opnieuw solo over de streep. Routine Het begon al routine te worden. Vorig jaar durfde hij niet achter om te kijken, nu wel. Vorig jaar barste hij uit in tranen, nu niet. Vorig jaar kreeg hij de lachers op zijn hand door steeds bloedse rieus en zonder een glimlach in te gaan op prikkelende vragen. En wat dat betreft was er nog niets veranderd. Dat, gevoegd bij zijn unieke prestatie van twee achtereenvolgende natio nale titels, maken van hem een kleurrijk fenomeen. Maar wel een fenomeen dat nog steeds met scepsis wordt beke ken door degenen die zo graag doorgaan voor kenners. De Kuy- sen, de Koersens: hun renners werden voor het tweede achter eenvolgende jaar door de anti held verslagen. Dat kan toch geen toeval meer zijn Maar ze weigeren nog steeds te geloven in de grote mogelijkheden van Twan Bok. Bondscoach Piet Kuys. die zijn nationale selectie wel steeds ruim vertegenwoor digd had gezien op de kop van de wedstrijd, maar na de finish met lege handen stond,: „Als Bok wil praten, dan zal ik hem bellen. Maar dat heb ik vorig jaar ook gedaan. Toen wilde-ie liever cri teriums rijden, kon-ie wat ver dienen in zijn kampioenstrui, zei-ie. Die Bok is geen 'jongen voor het rondewerk, hij is er voor de eendagskoersen. Toegege ven, dat is het WK ook, maar voordat Bok daar rijdt, zal-ie zich moeten schikken in een bui tenlandse etappe-wedstrijd. Daar moet-ie zich eerst maar weer eens testen. Vergeet ook niet dat het parkoers van het WK in Stuttgart zo'n zelfde Lan ge Raarberg kent, maar dan nog vijf kilometer langer. Dat is wel even iets anders." En Egbert Koersen, de ploeglei der van het dit seizoen zo trotse Koga, die met Raymond Meys als winnaar van het brons ten minste nog iemand op het po dium had: ..Twan Bok is een aar dige jongen, maar ik zou hem pertinent niet in m'n ploeg wil- Antoine Bok werd zaterdag voor de tweede achtereenvolgende keer kampioen van Nederland bij de amateurrenners {foto ANP) LAS VEGAS (ANP/Reuter/SID) - Hoewel 15.000 uitzinnige toe schouwers in Las Vegas Mike Tyson smeekten of aanmoedigden Donovan „Razor" Ruddock knockout te slaan, miste de oud-we reldkampioen daartoe de eindstoot. De Amerikaan won slechts op punten. Drie maanden geleden nam de jury de Canadees tenminste nog voortijdig in bescherming. Nu bleef Ruddock voor de tien mil joen gulden twaalf ronden wankelend staan. Het ging të ver Tyson maar meteen als een „watje" af te schilderen. Sommigen deden dat wegens zijn vermeende softe gedrag na afloop. De onterechtheid werd overigens pas uren later echt duidelijk, toen Ruddock bij een ziekenhuis in Las Vegas werd afgeleverd om zijn gekraakte kaak te laten onderzoeken. De Canadese „hoek" ontken de aanvankelijk keihard dat de scherpte er wel af was bij het „scheer mes", maar bond later in. Tien miljoen gulden en de nog onbekende opbrengst van de abon- nee-tv stemden Tyson na zijn puntenzege flink milder. „Iron Mike" viel zijn tegenstander als een klein kind om de nek en streelde klef het afgetuigde gezicht van de Canadees. „Hij heeft fantastisch strijd geleverd", zei Tyson lovend over Ruddock. len hebben. Ik wil jongens die jonger zijn en die in de buiten landse ronden mogelijkheden hebben. Jongens, die in potentie nog prof kunnen worden. Van Twan Bok horen we straks weel een heel jaar niks." Waarmee de gevestigde orde van het amateurwielrennen weer gesproken heeft. En waar mee het hoofdstuk Bok, na an dermaal een Nederlands kam pioenschap, weer omgeslagen kan worden. Voorbijgaande aan de toch imponerende manier waarop de Brabander in de laat ste twee ronden het spel speelde. De restanten van een lange vlucht, van oorspronkelijk acht tien koplopers, waren eindelijk achterhaald, toen Bok zich voor het eerst liet zien. Hij sloot sa men met Wietse Veenstra en Bart Voskamp aan bij de wegge sprongen Erik Dekker, Marcel Gerritsen, Edwin Ophof en Ray mond Meys. Op het moment dat het peloton andermaal dreigde aan te sluiten, sprong Bok weg. Later, in zijn eigen woorden,: „Het ging wel zo gemakkelijk. Ik dacht, laat ik maar op het bui tenblad blijven zitten, dan loop ik ook niet het risico dat mijn versnelling eraf vliegt. Ik heb in het vlakke constant de 12 en de 13 rond gedraaid. Goeie jongens als ze me dan nog terug zouden halerf. Daar was ik helemaal niet bang voor. Ik had m'n kansen vooraf aardig hoog ingeschat. Twee keer achter elkaar- nu, dat is geen toeval meer, toch Supportersclub In Maren-Kessel was het afgelo pen weekeinde kermis. Net zoals vorig jaar. Ook dat bleef dus bij het oude. O ja, iets veranderde er wel. Twan Bok heeft nu een heu se supportersclub en hij kan nu meer vragen dan de vijfhonderd gulden die hij vorig jaar per cri terium ontving. Amateurs: 1. Bok (Maren-Kes sel), 203,4 km in 4.56.38, gemid delde 41,141 km/u, 2. Ophof (Raalte) 0.17, 3. Meijs (Valken burg) 0.17, 4. Dekker (Hooge- veen) 0.17, 5. Gerritsen (Hoog landerveen) 0.19, 6. Voskamp (Wageningen) 0.25, 7. Veenstra (Harkema) 0.30. 8. Teuben (Hee renveen) 0.59, 9. Compas (Ven huizen), 10. Poels (Veldhoven), 11. Den Braber (Rotterdam), 12. Tak (Oud-Gastel), 13. Veenen- daal (Almelo), 14. Van der Meer (Harelbeke). 15. Van der Vliet (Den Haag) allen z.t. Teuben. Zuidhollander wint Ronde van Hoofdplaat HOOFDPLAAT - De Zeeuwse renners die zaterdag hadden deel genomen aan de strijd om het Nederlands kampioenschap voor amateurs-A kwamen zon dagmiddag niet in het hoofd stuk van de 58e Ronde van Hoofdplaat voor. Zowel Zeeuws kampioen Francois. Franse als Wilfred Geijs misten reeds in de beginfase de slag toen de eerste waaiers zich vormden op het parkoers dat grotendeels door de vlakke, open polders rond Hoofdplaat liep. De voornamelijk uit Zeeuwse renners bestaande eerste waaier beheerste daarna de wedstrijd. Toch was uiteindelijk een niet- Zeeuw de winnaar. Michel de Kroon uit 's-Gravendeel was ie dereen te slim af en met een solo in de slotkilometers greep hij de overwinning. Wilfred Geijs was kort in zijn commentaar nd afloop van de wedstrijd: „Ik had nog dikke be nen van het Nederlands kam pioenschap. Het duurde te lang voordat ik dat overwonnen had; toen was het te laat om nog wat terug te doen." En Frangois Franse vond dat hij zich „had la ten verrassen in de eerste kilo meters. Ik stond achteraan bij de start, maar ik had er niet op gerekend dat de waaiers zich al zo vroeg zouden vormen. En toen dat wel het geval was ge loofde ik nog niet dat het meteen de goede groep zou zijn." Frangois Franse kreeg dus geen gelijk. Want het was wel meteen raak in Hoofdplaat. En goed ook. Immers, tien man slaagden er in vooruit te komen. Die tien waren: Eric de Crom, Karei van Goethem, Frank Gommers. Jac- ky van der Horst (als enige ama teur-B bij deze ontsnapping be trokken). Wilfried de Krijger, Mi chel de Kroon, Patrick van Pas- sel, Tonnie Moonen, Eric Vereec- ken en Sjacco Schroevers. Dit tiental reed meteen naar een riante voorsprong ondanks dat in eerste instantie Francois Franse er alles aan deed om de tweede waaier bij de eerste te brengen. Maar de steun die hij voornamelijk van John Wisker- ke en Davy Dubbeldam onder vond was onvoldoende om de marge teniet te doen. Integen deel zelfs, want toen de koplo pers die tegenaanvallen af sloe gen kroop de derde waaier (waarin onder meer Wilfred Geijs zich bevond) steeds dich ter en dichter bij om uiteindelijk de aansluiting bij de groep Fran se te maken. Toen had de kopgroep (waar Tonnie Moonen als enige weg viel) al een riante voorsprong op gebouwd. Patrick van Passel wist dat hij zieh in een eventuele spurt geklopt zou zien, probeer de een paar maal aan de haal te gaan. Maar de overigen gaven geen toestemming aan Van Pas sel om er vandoor te gaan. In de slotfase was het toen de beurt aan Michel de Kroon. De renner uit 's-Gravendeel heeft een pechvol voorseizoen achter de rug („Pech en valpartijen hielden me tot nu toe van goede klasseringen af", zou De Kroon later zeggen) en wilde in Hoofd plaat duidelijk daarmee afreke nen. Van Passel spartelde tegen. kwam tot op 50 meter maar kon dat laatste gat niet meer over bruggen. „Deze overwinning geeft mij het vertrouwen weer te rug. Op de duur begon ik te den ken of het nog wel eens goud zou komen", aldus De Kroon wiens beste prestatie dit jaar niet meer was dan een twaalfde plaats in Koewacht tijdens de proloog van Olympia's Tour. Achter de rug van De Kroon spurtte Sjac co Schroevers uiteindelijk naai de tweede plaats door Eric Ver- eecken te kloppen. Uitslagen i uimifW1 Drie van tien koplopers in Hoofdplaat in de beginfase van de wielerkoers {foto Cumile Schelstraete) 1 Michel de Kroon, 's-Gravendeel (80 kilometer in 1.59.32; 2 op 20 sec Sjac co Schroevers, Arnemuiden, 3 Eric Vereecken, Hulst; 4 Karei van Goe them, Sluiskil; 5 Patrick van Passel, Sluiskil, 6 op 34 sec Eric de Crom, Hoogerheide; 7 Frank Gommers, Philippine; 8 Wilfried de Krijger, Biervliet; 9 Jacky van der Horst, Oost-Souburg; 10 op 41 sec FranQois Franse. Kwadendamme; 11 Davy Dubbeldam, Sluiskil; 12 Wilfred Geijs, Kwadendamme; 13 Dennis Mesu, Middelburg; 14 Ab Verplanke, Philippine. 15 Wim de Koeijer, Bieze- linge. 16 Sylvester Aarts. Kruinin gen, 17 Chris Goeree, Graauw; 18 John de Crom, Woensdrechl; 19 Toon Vermeulen, Goes; 20 Huub van de Velde, Heerlen. KRUININGEN - Het voorpro gramma van de wielerronde van Kruiningen gaf zaterdag middag startgelegenheid aan junioren en nieuwelingen. Bij de nieuwelingen ging de over winning naar Richard Cochorst uit Tilburg, terwijl Roger Cool- ;en bij de junioren het goede voorbeeld van stadgenoot Coc horst volgde en de enerverende wedstrijd op zijn naam bracht. Bij de nieuwelingen werd heel wat verwacht van de Zeeuwse deelnemers. Met name het drie tal Reinier van der Does, Franklin Klaasse en Andor van der Ploeg moest in staat worden geacht een vooraanstaande rol te spelen. Van der Ploeg die deze zomer met de nationale selekte afreist naar Oostenrijk, deed in de beginfase een ontsnappings poging in gezelschap van Ri chard Coehorst en André Möhl- mann, maar het drietal werd geen ruimte gegund. Ook Klaas- se probeerde in de loop van de wedstrijd wat te ondernemen, maar uiteindelijk moesten de Zeeuwen zich neerleggen bij de de overwinning van de sterke Ri chard Coehorst Reinier van der Does sprintte als eerste Zeeuw naar de zevende plaats. De juniorenwedstrijd was er één van een zeldzaam niveau. Al in de eerste kilometers sprong Mi chel van de Voort uit Maarssen de vrije ruimte in, Hij zou het presteren om 70 kilometer lang in de spits van de wedstrijd te lij ven. De eerste coureur, die pro beerde aansluiting met Van de Voort te maken, was Pieter Jon- genelen. De toch sterke Jonge- nelen kon het gat naar de leider De kopgroep tijdens de amateurronde van Kruiningen, die na het fatale ongeval van de begeleidende motorrijder Stant Blok voortijdig werd beëindigd foto Willem Mieras) niet overbruggen. De volgende poging kwam op naam van Ro ger Coolen uit Tilburg, maar ook de latere winnaar kon in zijn een tje de bres niet dichten. Wie dat wel kon was Michel Rommers. De sterke coureur uit Rilland gaf een fraai staaltje fietsen ten bes te en knalde op formidabele wij ze naar de koploper. In zijn spoor slopen Roger Coolen en Willem- Jan Lambrechts mee naar vo ren. Eenmaal de aansluiting ge maakt, moest de enigzins ast matische Rommers tol voor zijn inspanningen betalen. Coolen, Lambrechts en Van de Voort ga ven de Zeeuw geen tijd om van zijn inspanningen te herstellen en gooiden wat extra kolen op het vuur. Te veel voor Rommers, die terugviel naar de grote groep. Daar probeerden onder andere Lars van der Ploeg een georganiseerde tegenaanval op gang te brengen. Men bereikte slechts dat het hele veld finaal uit elkaar werd geslagen, maai de koplopers, waar moedgestre- den Lambrechts nog wegviel, werden niet meer bedreigd. In de eindsprint liet Coolen zien, wie de rapste benen had en voor de MEERSSEN (GPD) - Om te weten hoe de onderlinge verhoudingen in het vrou- wenfietsen liggen, was één blik naar het erepodium za terdag, voldoende. Kam pioene Petra Grimbergen en Leontien van Moorsel van de nationale selectie lieten zien om welke categorie het ging en genoten, opgemaakt en wel, van het Wilhelmus. Daarnaast, maar toch op merkelijk afzijdig, onder ging Monique Knol in de schreeuwende kleuren van haar sponsor Jamin. de hul diging. De olympisch kam pioene van weleer was twee de geworden, nadat ze con stant in het wiel van Van Moorsel had gezeten, en wenste haar pothelm en ren- nersbril op het podium en voor de vele camera's niet af te doen. De sponsor zou ten slotte eens boos kunnen wor den... De strijd tussen de nationale selectie en de meisjes van Ja- min onder aanvoering van Monique Knol. is er haast één op leven en dood. Vorig jaar stapte Knol uit de keur- groep van bondscoach Piet Hoekstra nadat de verhou ding tussen haar en de rest van de meisjes al ver vertroe beld was. Nu bleék de lucht nog steeds niet opgeklaard. In tegendeel, de strijd om de suprematie bij de vrouwen duurt voort, ofschoon deze al lang is gewonnen door Leon tien van Moorsel. Maar daar wenst Monique Knol zich niet bij neer te leg gen. Zaterdag koos zij het wiel van de tweevoudige we reldkampioene en dat irri teerde. Zodanig zelfs dat Van Moorsel naderhand zou verzuchten: „Het is moeilijk fietsen zo. Ik denk dat het Nederlands kampioenschap tijdrijden de enige plek is waar we de onderlinge krachtsverschillen kunnen testen. Ik neem tenminste niet aan dat ze dan weer in m'n wiel zit." Jongere zus Door de vete Van Moorsel- Knol kon Petra Grimbergen zo maar Nederlands kam pioene worden. De jongere zus van schaatsster Jolanda demarreerde in de zevende ronde uit een kopgroep, die verder nog bestond uit haar ploegenoten Cora Westland en Astrid Schop en de Ja- min-vrouwen Monique de Bruin, die sterk reed, en Els Koolloos. Daarachter plak ten Van Moorsel en Knol aan elkaar, maar de tandem was snel bij de volggroep, toen het er echt op aan kwam. Petra Grimbergen bleef ech ter buiten schot. „Al had ik het niet geweten als de finish tien meter verder had gele gen,' hijgde Monique Knol nog na. De leidster van de Jamin-ploeg had het verder nog over een parkoers dat wel erg geschikt was voor de Amev-ploeg en verdween vervolgens naar de doping controle, onder aan de berg. Vrouwen: 1 Grimbergen (Rijns burg) 87.7 km in 2.21.53 (gemid delde 37,086 km/u), 2. Knol (Amersfoort), 3. Van Moorsel (Boekei) zelfde tijd, 4. Monique de Bruin (Amersfoort) 0.02, 5. Schop (Amsterdam) 0.02, 6. Le- nie Dijkstra (Joure) 0.06, ,7. Van Dongen iSommelsdijk) 0.06, 8. Donkersloot (Almkerk) 0.06. 9. Van der Giessen (Hoog-Blok- land) 0.13, 10. Loohuis (Haaks bergen) 0.13, 11. Jansen (Tiel) 0.15, 12 Westland (Hilversum) 0.15, 13. Minnee (Amsterdam) 0.19, 14. De Laat (Haaften) 0.19, 15. Bijlsma (Eelde) 0.21. Petra Grimbergen begroet haar nationale titel {foto ANP) zevende keer dit seizoen gleed hij als eerste over de meet. Uitslag: Junioren; 1 R. Coolen, Til burg, 70 km in 1.45.02, 2. M. v.d. Voort, Maarssen: 3. M Huntink, Montfoort op 11 sec.; 4. L v.d Ploeg 5. D. Heilbron, Bergen op Zoom; 6. A Roitero, Drunen op 26 sec.; 7. M Rommers, Rilland op 35 sec., 8. M Groffen, Tilburg op 1,03.; 9. R Blij ven, Almere; 10. D. Forster, Austra lie; 11. W J Lambrechts, Ulvenhout 12. G de Punder, Ovezande op 1.30. 13 G A. Lucas. Australië, 14 R Ro- zeveld, Numansdorp; 15 J vd Klun- dert, Hoogerheide; 16. R. Keereweer Klaaswaal; 17 M. Schijvenaars, Ou denbosch; 18. E J, van Baal, Breda; 19 M, C. Carter, Australië; 20. H Kooien, Tilburg. Niewelingen: 1 M. Coehorst, Til burg, 40 km in 58 min.13 sec 2. N Ha mers, Schijndel, 3. D. van Elven, Ruc- phen; 4 M Krimp, Boxtel; 5 D. Hees been, Oisterwijk; 6 R. van Grinsven, Veghel; 7. R. v.d. Does. Heinkens- zand; 8. D. Jochems, Rijsbergen; 9. E. van Steenoven. Rijsbergen. '10. A. Mohlmann, Leiden; 11 R den Boer, Heenvliet; 12. R. Klippel. Schijf; 13. J. Martens, Oud Beijerland: 14 M. v.d, Kloor, Den Haag. 15 P Graal, Rot terdam. 16 H. van Hees, Hoogerhei de. 17. A. v.d. Ploeg. Nieuwdorp; 18 F. Klaasse. Yerseke, 19. A Hollands, Eys; 20. D. van Oevelen, Hilvaren- beek {Slot van pagina 9) een ongeluk zoals zich nu heeft voorgedaan, kun je als organisa tie niet voor zijn. Nee, het organi serend comité treft naar mijn stellige overtuiging geen enkele schuld.' Twee plaatselijke coureurs Ves- ter en Aarts en Leo Goeree ston den verslagen in de permance en blikten terug op de zo dramati sche afgelopen wedstrijd. Een wedstrijd die overigens ook al in de beginfase werd geneutrali seerd toen zich in het peleton een valpartij voordeed. Bij die valpartij kwam Patrick Kila met de schrik vrij, moest Erwin Ge- rards voor ontvellingen door de EHBO worden behandeld en moest Werner Herrij gers uit Goirle naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Om de ziekenauto gelegenheid te geven de gewon de Herrijgex-s op te halen, diende de jury ook toen de wedstrijd tij delijk stil te leggen. In het zie kenhuis te Goes stelde men vast dat Herrij gers een sleutelbeen had gebroken. Mede-organisator Anton Kome- jan was gisteren nog diep onder de indruk: 'De Ronde van Krui ningen werd dit jaar voor de 58e keer gehouden', aldus Komejan. 'In al die jaren is er nooit iets ern stigs gebeurd. Natuurlijk, val partijen horen bij de wielersport en ook daar zijn we in Kruinin gen in het verleden niet van ver- stoken gebleven. Maar dit is vre selijk. Dit kun je volgens mij ook niet voorkomen. Ik heb deze week nog een vergadering van de KNWU afgezegd, waar ik als secretaris van het district Zee land eigenlijk naar toe moest. Ik had namelijk mijn tijd hard no dig om de wedstrijden in Krui ningen zo optimaal mogelijk te laten verlopen. Wat dit ongeval voor de toekomst van de Ronde van Kruiningen betekent, weet ik niet. Het is allemaal nog te vers om daar een uitspraak over te doen. We moeten eerst maar eens afwachten hoe de bevol king van Kruiningen hierop rea geert. De toekomst is van latere zorg. Mijn grootste zorg gaat op dit moment uit naar de familie van Stant Blok. Mensen die ik, als geboren en getogen Kruinin- ger, heel goed ken. Ik ga kijken wat ik voor die mensen kan bete kenen, De Ronde van Kruinin gen is op dit moment niet zo be langrijk meer,' aldus een vertwij felde Anton Komejan. 1-2-5-11-17-29. 525.085 Prijzengeld: Lotto 26 Winnende getallen: Reservegetal Deelnemers: 1.026.636,00. Cijferspel: 316245 Deelnemers: 253.865. Prijzengeld: 152.319,00 Duitse lotto Winnende getallen: 4-5-24-27-42-47 Reservegetal: 45. Spiel'77; 6294248. Belgische lotto Winnende getallen: 9-19-21-28-39-40, Reservegetal: 37. Joker: 1851130 (Onder voorbehoud)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 10