Organisatie welzijn nog niet rond fest|\/al PZC Zierikzeese zomerexpo geopend Twee jaar geëist voor gerommel in zwarte circuit Waterwinning in Oranjezon moet worden gestopt Russisch meisjeskoor in Middelburg nieuwe MUZIEK Boeiende confrontatie beboet voor niet invullen visbrief Vissers tussen oud en nieuw De Vlijt Bedden provincie 15 Beheerscommissie moet spijkers met koppen slaan AUTO "STERREN' ZATERDAG 29 JUNI 1991 -MIDDELBURG - Pas eind dit jaar. dan wel in de loop van het jvolgend jaar zal duidelijk wor- Jden hoe de reorganisatie van de ■(Zeeuwse welzijnsinstellingen precies in het vat wordt gego ten. Het dagelijks provinciebe stuur wil eind september een it<bcheerscommissie aan het werk gezetten, die spijkers met koppen afmoet slaan. jaiUitgangspunt blijft dat een nau- déwe samenwerking tot stand i&HKomt tussen het provinciaal op- aeibouworgaan Stichting Zeeland dgen de Zeeuwse Raad voor de >zeVolksgezondheid (Ravoz). En mjdat het Zeeuws Steunpunt voor mjKunstzinnige Vorming in het opbouworgaan wordt opgeno- P7ijnen. Bij dat al zal. komend jaar ral. in totaal een half miljoen gul- ,esden bezuinigd moeten worden op de jaarlijkse budgetten van deze drie instellingen. Het dage- ti lijks provinciebestuur ziet het .^liefst dat de drie instellingen sa ndmen een éénhoofdige directie en krijgen Wat de gevolgen zijn voor de vele l0rraden. commissies en andere .overleg- en adviesorganen die re ojider de paraplu van de Stich- >m i Advertentie) Een sier in |e autoruit Vervelend als zoiets gebeurt Maar nu snel te repareren Terwijl u een kopie koffie dunkt, maakt de monteur de schade ongedaan .leer weten of een afspraak maken? Bel 01100-20440. Official Ford Dealer auto adria Westhavendijk 150, Goes 01100 20440 ting Zeeland/Ravoz functione ren is in veel gevallen nog niet duidelijk. Zeker is inmiddels dat het dagelijks provinciebestuur de Zeeuwse Jeugdraad wil op heffen. als het even kan al per 1 januari van het komend jaar. De taken van de Jeugdraad worden overgeheveld naar anderen, met name naar de steunfunctie-in stellingen voor jeugd- en jonge renwerk, die samen een aparte bezuiniging opgelegd hebben gekregen van in totaal 175.000 gulden (jaarlijks). De opheffing van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverlening is afhankelijk van nader onderzoek. Er is ook nog overleg nodig over de positie en het functioneren van het Pro vinciaal Overlegorgaan voor de Zwakzinnigenzorg, de Zeeuwse Raad voor Ouderen, het samen werkingsverband Jeugdhulp verlening en de afdeling samen levingsopbouw en sociale plan ning. De mogelijkheid tot samenvoe ging van de Zeeuwse Culturele Raad, het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming en de Amateuristische Kunstbeoe fening wordt nader bekeken Wat er precies met de Ravoz als geheel gaat gebeuren is mede af hankelijk van rijksbeleid (Stel selherziening gezondheidszorg). Daarover zal niet eerder dan in het najaar meer duidelijkheid worden verkregen. In elk geval, zo heeft het dage lijks provinciebestuur inmid dels besloten, moet 'met kracht' gezamenlijke huisvesting wor den nagestreefd van Stichting Zeeland en Ravoz. Extra geld zal daar niet voor worden uitgetrok ken. Het Steunpunt Kunstzinni ge Vorming mag voorlopig blij ven zitten waar het zit. Al deze opvattingen van het da gelijks provinciebestuur passe ren op 27 september de staten. Gaan die akkoord, dan kan de op te richten beheerscommissie meteen daarna aan het werk. Van die commissie zullen deel uitmaken: gedeputeerde A. Dij kwel. de Hulster burgemees ter A. Kessen (sinds kort zowel voorzitter van de Stichting Zee land als van de Ravoz). twee ver tegenwoordigers van de Stich ting Zeeland, twee vertegen woordigers van de Ravoz, één vertegenwoordiger van het Steunpunt Kunstzinnige Vor ming en een provinciale wel zij nsambtenaar. Over anderhalf jaar, op 1 januari 1993, moet de klus geklaard zijn. Een hoekje van de tuin tijdens de vijfentwintigste editie van de zomertentoonstelling in het Burger Weesthuis van Zierikzee (foto Pieter Honhoff) ZIERIKZEE - Mevrouw N. Ginjaar-Maas, Tweede Ka merlid voor de VVD, heeft vrijdagavond in het Burger weeshuis in Zierikzee de jaar lijkse zomerexpositie ge opend. Zij deed dit door een plastic bak met ongespoten onkruid op een zuil te plaat sen. Gewoon een lintje door knippen, past nu eenmaal niet in de stijl van de familie Braat, de organisatoren van de tentoonstelling. Toen Ginjaar-Maas enige ja ren geleden Ad en Tessa Braat bij toeval ontmoette sprong er volgens haar een vonk over. Sindsdien heeft het kunste naars-echtpaar haar hart ge stolen. In haar toespraak vond het kamerlid het niet nodig haar bewondering te verbloe men: ..Ik wou dat ik zo idealis tisch kon leven", zei ze in de. tot beeldenpark omgetoverde tuin van het Burgweeshuis. De zomerexpositie, de vijfen twintigste in succesie, is ook dit jaar weer opgezet volgens het bekende Braat-recept. De bezoeker wordt geen rust ge gund De tuin puilt uit van de sculpturen, die zijn vervaar digd door veertig beeldhou wers. In het huis voeren antie ke curiosa, juwelen, horloges, kaarten, prenten en schilderij en een concurrentieslag uit. Keurige rijtjes ontbreken Een beetje van dit en een beetje van dat, luidt het motto Volgens zoon Steven, door zijn vader aangesteld als pr-man. is de mix van antiek en mo dern. realistisch en abstract, juist de charme van de ten toonstelling, net als het feit dat alle objecten kris kras door elkaar staan opgesteld. „Een kunstenaar mag het soms niet leuk vinden dat zijn kunstwerk, bijvoorbeeld bo venop een kast is geplaatst. Voor het publiek maakt het al lemaal niets uit. De meeste be zoekers hebben juist oog voor de werken die enigszins ver borgen staan opgesteld. Ze zijn er naar op zoek". Steven Braat schat dat er jaarlijks vijfduizend bezoekers de ten toonstelling in het Burger weeshuis bezoeken. De expo sitie duurt tot 17 augustus en is met uitzondering van de zondagen dagelijks van 10.00 uur tot 17.00 uur te bezichti gen. MIDDELBURG - De Vlissingse Handelsonderneming AC deed in haar kortstondige bestaan van mei 1987 tot februari van het jaar daarop grote zaken. Zij legde zich toe op exportorders naar Ghana - in naam althans -, maar de partijen goederen die zij verscheepte kwamen nooit aan in dat Afrikaanse land. Ze doken na verloop van tijd in het binnenlandse zwarte-goederen- circuit op. De toeleveranciers van de onderneming zagen nooit een cent van de orders die HO AC bij hen plaatste. Vrijdag stonden De 50-jarige Rotterdammer J P T F. en de 40-jarige J. W. R W. uit Bergen voor de rechtbank in Middel burg voor hun rol in de duistere praktijken Zij schoven de ver antwoordelijkheid eendrachtig in de schoenen van hun direc teur A. C,. die zich daartegen niet méér kan verweren, omdat hij inmiddels is overleden Er werden voor zo'n 700.000 gul den orders in binnen- en buiten land geplaatst. De goederen va rieerden van kabelhaspels, ge reedschapssets. pijpleidingen en schrijfwaren tot vernis en al lerlei speelgoed. In alle gevallen was de leveranciers toegezegd dat zij met een Letter of Credit van de National Investment Bank in Accra zouden worden betaald. HOAC was op slinkse wijze aan een stapeltje van deze documen ten gekomen met hulp van een inwoner van Ghana, die daar voor met 6000 dollar werd be loond. Die papieren werden op het kantoor in Vlissingen inge vuld op F.'s aanwijzingen. Met de vervalste kredietbrieven gaf de handelsonderneming de leve ranciers de indruk dat de beta ling goed geregeld was Het te gendeel was het geval. Het was W s taak om de handelspartners net zo lang aan het lijntje te hou den tot de goederen waren afge leverd in Vlissingen. Hij had dan steevast de boodschap dat hij toch binnenkort naar Ghana moest en het daar zou regelen. Een Nederlandse handelsagent, die uit Denemarken geïmpor teerde kabelhaspels leverde, werd op het kantoor van HOAC gerustgesteld door hem een plastic zak met 90.000 dollar te tonen. Het geld werd in een banksafe gestopt en bij wijze van garantie kreeg de agent de sleutel ervan. De volgende dag haalde de directeur het geld ei met een duplicaatsleutel weer uit. Door het zaken doen met HOAC ging de man failliet. F. had aanvankelijk zijn vertrou wen gewonnen door bij het Deense bedrijf een order van een miljoen te plaatsen. De spullen werd geruime tijd bij een Vlissings expeditiebedrijf opgeslagen F. zorgde voor ver- der transport naar Rotterdam", waar ze in het zwarte circuit ver dwenen. Het bedrijf dat de pijp leidingen had geleverd kon zé voor een zacht prijsje terugko pen op de zwarte markt. De gea dresseerden in Ghana bleken aan de fantasie van C. en zijn maten te zijn ontsproten. Het einde van HOAC kwam doordat het drietal ruzie over de verde ling van de opbrengst kreeg W heeft al een veroordeling voor oplichting op zijn strafblad staan en moet daarvoor nog twee jaar zitten. F. is wel met jus titie in aanraking geweest, maar werd eerder vrijgespoken van fraude. Officier van justitie eiste tegen beiden voor het Vlissingse avontuur twee jaar gevangenis straf. Hij stelde vast dat er ton nen schade aan de leveranciers was toegebracht en dat sommi ge personen door de praktijken waren geruïneerd. De rechtbank doet 12 juli uit spraak. Vlissings duo aangehouden voor inbraak VLISSINGEN - De gemeentepo litie van Vlissingen heeft twee mannen aangehouden die ver dacht worden van een inbraak en diefstal en vernieling van een auto. Donderdagavond werd de 21-ja rige R. H. uit Vlissingen aange houden en vrijdagmiddag de eveneens uit Vlissingen afkom stige 24-jarige L.M.P. S Het duo wordt ervan verdacht in de nacht van 23 op 24 juni te heb ben ingebroken in een woning. Daar werden, behalve een televi sie, de autosleutels meegeno men en de auto. De auto werd woensdagavond uitgebrand te ruggevonden. Stichting Duinbehoud: De meisjes van het Russische kinderkoor tijdens hun korte optreden in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis foto Lex de Meester MIDDELBURG - Een beetje onwennig en verbaasd over de om vang en de schoonheid van de zaal. stapten veertig meisjes uit Moskou vrijdagmiddag de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis binnen. Heel even, nog geen drie kwartier, deden de Russische nachtegaaltjes van het kinderkoor van de Staatstele visie en -radio de Zeeuwse hoofdstad aan. Voor deze speciale ge legenheid deed met een gids. maar de burgervader in eigen per soon de geschiedenis van Middelburg en het stadhuis uit de doe ken. Burgemeester mr C. Rutten kreeg er wel iets voor terug. Na zijn welkomstwoord gaven de meisjes een exclusief optreden. Terwijl het leeuwedeel van de Nederlanders zal moeten wachten op de optredens van het kinderkoor tijdens het Internationale Koor festival in Arnhem idat van 1 tot en met 7 juli wordt gehouden), kregen de aanwezigen in de Burgerzaal alvast een voorproeve. De meisjes brachten werk van Mozart en Prokoffief ten gehore, 's Avonds keerden de meisjes terug naar Den Haag, waar zij te gast zijn bij het Matrozenkoor. Een vraag van burgemeester Rut ten. of er nog jongens verliefd zijn geworden op de meisjes van het kinderkoor, viel niet in goede aarde bij de Russinnen. Enkele meisjes keerden hem de rug toe en bij de rest kon er maar nauwe lijks een lachje van af, it VLISSINGEN - De stichting ;ij Duinbehoud vindt dat de water ig winning in het Walcherse Oran- U jezon moet worden beëindigd, n De zoetwatervoorraad in het ge- t- bied moet worden gereserveerd 'C voor waterwinning bij ealami- h* teilen. De stichting voelt zich in Ie deze opvatting gesteund door i- gedeputeerde G. de Vries-Hom- n mes, die eerder dit jaar in het ïr blad Duin duidelijk heeft ge- g maakt dal op termijn (5 a 6 jaar) d de grondwaterwinning in Oran- ir jezon volledig dient te worden -- stopgezet. i. Een en ander schrijft de stich- n ting Duinbehoud in een reactie d op het grondwaterplan voor De ?- Manteling/Oranjezon. Een van i- de uitgangspunten in het plan is s het streven naar een beter even- i! wicht tussen natuur en dnnkwa- terwinning. Het voornemen een e deel van het gebied terug te ge- 0 ven aan de natuur, gekoppeld e aan omvorming van naald- in loofbos, heeft de instemming van Duinbehoud. Naaldbos ver- I Terneuzense dealer krijgt drie jaar MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 47-jarige Terneuzenaar I). P. D. veroor- deeld tot drie jaar gevangenis- I straf veroordeeld voor handel in verdovende middelen en voor gewoonteheling. Vanai september vorig jaar tot aan zijn arrestatie in maart ver kocht I). op grote schaal heroï ne, cocaïne en hasjiesj, ook aan inwoners van België en Noord- Frankrijk. Bij een inval in woningen aan dc Dijkstraat in Terneuzen op 11 maart vond de politie behalve de drugs ook een grote hoeveelheid gestolen goederen, die D van verslaafden had gekocht Dat waren beeld- en geluidsappara tuur, sieraden, en een partij fles sen champagne Verder werd een Mercedes bij hem in beslag genomen De rechtbank vond dat D door Hét opkopen van de gestolen I spullen grote schade aanderden I had toegebracht. Verder over- I woog zij dat hij grote kans j maakt om weer terug te vallen in soortgelijke delicten, daar hij zelf verslaafd is en niet van zins is af te kicken Er was vier jaar tegen hem geëist. oorzaakt een forse verdamping, terwijl het voor de natuurwaar de van het duingebied juist be langrijk is het water zoveel mo gelijk vast te houden. Overigens leidt volgens de organisatie die het behoud der duinen nastreeft alleen omvorming van naaldbos in natuurlijk duinbos, dat wil zeggen een open, gemengd loof bos. tot een grote vermindering van de verdamping. Kanttekeningen plaatst de stichting bij de mogelijkheid de waterwinning in Oranjezon, die in 1984 is teruggebracht tot 400.000 kubieke meter per jaar. na de omvorming van het naald bos te verhogen tot 590 000 ku bieke meter per jaar. Duinbe houd beschouwt dit als een las tenverzwaring voor de natuur die niet nodig is, omdat drink water van elders kan worden aangevoerd. De stichting dringt erop aan Oranjezon zodanig te beheren dat een zo groot mogelijke op pervlakte natte en zeer natte duinvalleien ontstaat. In derge lijke valleien in de natuurwaar de het grootst. Waterpeil Ook het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren is in de pen geklommen naar aanlei ding van het grondwaterplan voor De Manteling/Oranjezon. Dat college staat achter het plan. maar heeft er wel één dui delijke kanttekening bij ge maakt. Dijkgraaf jhr mr K. F. H. Schorer deelde vrijdagmorgen tijdens de algemene vergadering van het waterschapsbestuur mee dat het Waterschap zich zorgen maakt over het waterpeil in de nabij gelegen Beekshoek- polder. Volgens het grondwaterplan moet de waterwinning in het oostelijk deel van het waterwin gebied stoppen, maar in het westelijk deel. tegen de Beeks- hoekpolder aan, zou die winning juist moeten toenemen. ..Wij zijn niet in staat het waterpeil te handhaven als dat gebeurt", verklaarde Schorer „Dat zal naar onze mening effect hebben op het grondwaterpeil in het aangrenzende poldergebied." Met name voor de twee in de Beekshoekpolder gevestigde campings Oranjezon en De Zandput. kan dat vervelende ge volgen hebben Het Waterschap heeft de provincie Zeeland ver zocht daarnaar een onderzoek in te stellen. MIDDELBURG - De Bressiaan- se visser J. A. F. kon vrijdag tij dens de zitting van de economi sche politierechter niet uit over het optreden van ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst (AID). Hij had een pro- ces-verbaal gekregen, omdat op zijn kisten vis geen visbriefjes lagen met daarop het vangstge- bied. „Dat doen ze nergens in Nederland", riep hij, „en waar om moeten ze dat dan opeens in Breskens bestraffen Breskens moet zeker van de kaart \er- dwijnen als vissershaven?" De Bressiaander en zijn even eens augustus 1990 geverbali seerde collega J A. gaven grif toe dat zij nooit het vangstge- bied op de visbriefjes vermelden „En daarvan is ook nooit een punt gemaakt", lichtte F. toe. „tot de controleurs van de mo biele brigade in Breskens kwa men. Die konden niets vinden en daarom hebben ze dat aange pakt Ze hadden toch ook kun nen volstaan met een waarschu wing.' De mobiele brigade van de AID is door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij in hft leven geroepen om doelmatiger en strenger tegen vissers op te kunnen treden. Kottereigenaar J. A. sloot zich bij zijn dorpsgenoot aan. „In de visserij zijn zoveel regeltjes", zei hij nog. ,,'t Is echt onmogelijk op elke overtreding van al die regel tjes een sanctie te leggen. Dat gebeurt in de praktijk ook niet. Vissers moeten zich officieel acht uur vóór aankomst m de haven aanmelden. Niemand doet dat en het wordt geaccep teerd De affaire met die visbrief jes is net zo'n geval. Vangstgege- vens moeten kloppen, daar draait het om.' „Regel is regel" oordeelde offi cier van justitie mr J. J A Groen „De handel heeft de ge gevens over vangstgebïed nodig om bij controle te kunnen laten zien waar de vis vandaan komt. Dat is nodig om zwarte of grijze vis terug te kunnen vinden." Hij eiste van beide vissers een boete van 6.000 gulden. Economisch politierechter mr R. A. Fibbe volgde de argumen ten van de officier van justitie. „Die visbriefjes zijn onderdeel van een schakel in het controle systeem". zei hij. Fibbe vond echter dat de AID wel eerst een waarschuwing had moeten ge ven. zeker omdat de vangstgege- vens van beide verdachten klop ten. Hij volstond met een voor waardelijke boete van 2.500 gul den met een proeftijd van twee jaar. bij wijze van waarschu wing. MIDDELBURG KLOVENIERSDOELEN Edison Pianokwintet, werken van Mozart en Xenakis. Gerard Bouwhuis Cccs van Zee land. piano, werken vail Janssen. Straicinsktj, Van Zeeland en Boulez Een experiment, zo noemde Festival-genius Ad van 't Veer de confrontatie van Mo zart en Xenakis, zoals die op de avond van de eerste festivaldag door het Edisonkvvintet werd gerealiseerd. Het naast elkaar plaatsen van nieuw en oud is ei genlijk niks nieuws. De fameuze dirigent Wilhelm Furtwangler bijvoorbeeld pleitte er al na drukkelijk voor. Als het nieuwe zich staande kan houden naast de 'beproefde' klassieken, is dat een bewijs van kwaliteit, zo re deneerde hij. Of 'Akea' van Xe nakis zich (letterlijk) temidden van de beide meesterlijke kla vierkwartetten van Mozart bo ven water heeft weten te hou den, durf ik niet met volle over tuiging te beweren. Zeker is wél. dat het spelen van 'Akea' bij de leden van het Edi son Kwintet blijkbaar iets los maakte, energie oplaadde, zodat het daarna gespeelde tweede Mozartkwartet aanmerkelijk méér overtuigde dan het eerder vertolkte eerste kwartet! In het openingsdeel van dit kwartet miste men bij de Edison-musici een gedurfde profilering van de dramatiek. Het middendeel klonk nadrukkelijk en prozaïsch terwijl het derde deel weinig charme en sprankeling ademde. Geoffrey Madge boetseerde aan het klavier een eenvormige lijn. onvoldoende gearticuleerd en nauwelijks verlevendigd door enige agogiek Mifune Tsuji's weinig bekoorlijke, schrale toon en haar op sommige momenten abject lelijk vibrato droegen ook al niet bij tot een positievere in druk van het geheel In 'Akea' bevond het Edison- kwintet zich duidelijk op meer vertrouwd terrein Hier kreeg de luisteraar, waar hij bij Mozart op had gewacht: spanning, raffine ment. durf. Zoals gezegd, viel het tweede Mozartkwartet daarna best mee. In het derde deel van dit werk had men eindelijk het gevoel, dat een glimlach door- brak. En zo kreeg deze 'gemeng de' avond toch nog een bevredi gend slot. De pianistentweeling Gerard Bouwhuis en Cees van Zeeland speelde op de tweede festivaldag een gevarieerd programma met recent werk van Guus Janssen en Cees van Zeeland, een trans criptie van Strawinsky's 'Ebony Concerto' en - als apotheose - 'Structures II' van Boulez. In 'Veranderingen' loochent Janssen zijn affiniteit met de jazz niet. De compositie bestaat uit kleine segmenten die door minuscule pauzes van elkaar worden gescheiden. Het gekke is, dat deze hortende handeling niet een verbrokkelde indruk maakt. De mooie transcriptie die Boudewijn Leeuwenberg maakte van het Ebony Concer to' - met dit stuk geeft Strawms- ky een persoonlijke reactie op het jazz-idioom -, deed ons deze muziek met nieuwe oren horen. Na deze min of meer met jazz verbonden werken volgde na de pauze 'Initials' van Cees van Zeeland. Het minst boeiende programmaonderdeel, als u het mij vraagt. Na een sfeervol, teder begin verzandt het werk in een aantal weinig doelgerichte klankgestes. Je kunt van de seriéle stijl hou den of met. 'Structures' is en blijft een werk dat staat als een huis en dat van de eerste tot de laatste noot pakt. Bouwhuis en Van Zeeland speelden dit bijzon der veeleisende werk formida bel. Helder, virtuoos en meesle pend dynamisch. Het gehele op treden van deze twee pianisten dwong trouwens de grootste be wondering af. Het edele Bosendorferpaar klonk prachtig! Leen de Broekert iAdvertentie Slaapkamer en bedden speciaalzaak De Slaapvoorlichier voor Zeeland Beestenmarkt 12, Boes, tel. Ill 1(HI-:i22t:i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 57