Een galante vrijbuiter Prins Bernhard 80 jaar PZC Zo heeft de prins niet in de gaten dat zijn vrouw wordt beïnvloed door de pacifisti sche ideeën van de mystieke gebedsgene zeres Greet Hofmans. Hij heeft haar in 1948 zelf naar paleis Soestdijk gehaald om het gezichtsvermogen van prinses Marij ke te verbeteren. Pas in 1952. als Bernhard en Juliana een rondreis maken door de Verenigde Sta ten. blijkt uit een toespraak van de konin gin dat ze zich zeer anti-militair opstelt. Haar woorden druisen in tegen het angsti ge koude öorlogsklimaat van die tijd. Op verzoek van Bernhard - die juist zeer mili tair gezind is - wordt de gebedsgenezeres het paleis weer uitgezet. Eigen gang In tegenstelling tot zijn opvolger prins Claus is Bernhard niet de man die zich als een volgzame prins-gemaal manifesteert. De prins wil zich zoveel mogelijk onttrek ken aan saaie verplichtingen. Je zou kun nen zeggen dat hij op een handige manier zo min mogelijk prins-gemaal probeert te zijn. Als hij zijn vrouw begeleidt op officië le bezoeken, ziet Bernhard er niet uit als een man. die altijd op de tweede plaats staat. Claus wel. Bernhard maakt een show van zijn functie als prins-gemaal, die inhoudelijk eigenlijk niets voorstelt. Hij probeert het strakke protocol - waaraan hij zo'n hekel heeft - in de war te schop pen. Zijn vriend Bob Scheepstra hierover: „Ik herinner me nog goed dat hij samen met koningin Juliana een werkbezoek bracht aan Schiermonnikoog. Hij staat midden in het hoge gezelschap en ziet dat ik er gens achter in de menigte sta. „Bob, ik kom er zo aan hoor", schreeuwde hij bo ven alles uit. Zoiets is natuurlijk idioot, maar zo is hij nu eenmaal." Om zo weinig mogelijk prins-gemaal te zijn. creëert Bernhard een zeer interessant eigen leven. Door zijn enorme prestatie tij dens de Tweede Wereldoorlog heeft hij bij na over de hele wereld krediet opge bouwd. Alle deuren gaan open voor de charmante prins Dieren Zo richt hij in 1961 het Internationale We- reldnatuurfonds <WNF) op. Ingegeven door zijn avontuurlijke bloed en zijn liefde voor de natuur maakt de prins verre rei zen naai- bijna onbegaanbare oorden waar flora en fauna worden bedreigd. Niels Halbertsma, voormalig directeur van het WNF: „Zeker in die tijd was het zeer bijzonder dat notabene een prins-ge- maal zich bekommerde om de natuur. Niemand hield zich nog bezig met het mi lieu. En niemand geloofde erin dat de prins wereldwijd de natuur zou kunnen beschermen. Veel mensen dachten: Die man is gek." Halbertsma vervolgt: „Maar Bernhard is doortastend. In het begin keken sommi gen wat vreemd op als het journaal televi siebeelden toonde waarin Bernhard in een kano zat om bedreigde natuurgebieden te bekijken. Eigenlijk paste zoiets toen nog niet voor een lid van het Koninklijk Huis. Maar Bernhard had daar lak aan. Dat ty peert hem." De goede contacten van Bernhard met de zakenwereld komen ook van pas voor het WNF. Hij roept voor het natuurfonds de 1001 club in het leven, een zeer exclusief gezelschap van steenrijke zakenlieden die voor tienduizend dollar lid werden van het WNF. Hierin vertoeven nogal wat lieden met op z'n minst een dubieuze reputatie, zoals de Amerikaanse bankier Robert L. Vesco. Niet iedereen is zo gelukkig met dit soort mensen in de buurt van de prins. Bern hard is zeer communicatief, maar heeft geen nuchter onderscheidingsvermogen. Hij heeft er moeite mee zakelijke relaties te onderscheiden van vrienden. Zijn vriend Scheepstra: „Hij noemt sommige mensen vrienden, die volgens mij geen echte vrienden zijn. Ik probeer hem vaak tegen zichzelf in bescherming te nemen. Omzichtig tracht ik hem te waarschuwen wie wel en geen vrienden zijn. Maar ik mag en wil hier niet te ver in gaan. Ik wil de prins niet kwetsen." Lockheed Dat de prins te goed van vertrouwen is, blijkt als in 1976 het Lockheed-schandaal aan het licht komt. De prins zou steekpen ningen hebben aangenomen om de ver koop van Lockheed-vliegtuigen in Neder land te stimuleren. Er volgt een drama in de Nederlandse mo narchie. Koningin Juliana zou met aftre den hebben gedreigd als haar man gerech telijk zou worden vervolgd. De regering stelt de onderzoekscommissie-Donner in die uit moet zoeken wat prins Bernhard precies heeft misdaan. De commissie oordeelt dat de prins „zich te lichtvaardig heeft begeven in transac ties, waarmee hij de indruk wekte dat hij gevoelig was voor gunsten. Hij heeft zich toegangelijk getoond voor financiële aan biedingen. Dat is onaanvaardbaar." PPins Bernhard trekt het boetekleed aan. In een emotionele toespraak voor de tele visie bekent hij dat hij fout is geweest: „Mijn vriendschappelijke relatie met en kele hooggeplaatse functionarissen van Lockheed, hebben zich verkeerd ontwik keld. Ik ben onzorgvuldig omgegaan met mijn kwetsbare positie als echtgenoot van de koningin en als prins der Nederlanden, Ik erken dit en en betuig hierover mijn op rechte spijt." Populair De beruchte Lockheed-affaire heeft geen einde gemaakt aan zijn populariteit, meent een ingewijde. „Het grote publiek houdt van dit soort schelmen. In negatie ve zin is Bernhard een losbol, maar je kunt hem ook een zwierige, galante man noe men. Het volk houdt nu eenmaal van een man in een snel pak die op z'n tachtigste nog steeds te hard op het gaspedaal trapt." Door zijn kleurrijke en eerlijke karakter is Bernhard de eerste prins-gemaal in Ne derland geweest die het volk duidelijk maakte dat ook de man van de koningin maar een gewoon mens is. Hij wilde geen onaantastbare sprookjesfiguur in een gla zen kooi zijn. Prins Bernhard: „Ik ben geen heilige." Carine Neefjes reportage ZATERDAG 29 JUNI 1991 Dansje met koningin Juliana tijdens een galadiner in het Amsterdamse Hilton, 1976 foto Ton Schuetz) Prins Bernhard in 1969: op de bres voor bedreigde in dianen (foto archief PZC) Oprichter en beschermheer van het Wereldnatuurfonds (foto Bastiaanse ANP) Als prins-gemaal gedroeg hij zich niet als volgzame echtgenoot van koningin Juliana. De avontuurlijke Bernhard probeerde zich te onttrekken aan het stijve protocol, en dat is hem aardig gelukt. Tijdens buitenlandse zaken profileerde de prins zich als ambassadeur van Nederland, waar vooral het bedrijfsleven van profiteerde. Maar het leek erop alsof de prins soms moeite had om zakenrelaties te onderscheiden van vrienden. Zo onderhield hij omstreden contacten met vliegtuigfabrikant Lockheed. Dit leidde tot de beruchte Lockheed- affaire, die de Nederlandse monarchie op zijn grondvesten deed trillen, maar geen einde maakte aan zijn populariteit. Vrienden vertellen openhartig over een kleurrijke prins, die veel onrust zaaide op het brave Paleis Soestdijk. Ontroerd pakt prinses Juliana de poc ket-camera uit haar handtasje. Haar man is omringd door tientallen professio nele fotografen, maar daar heeft de prin ses lak aan. „Deze is veel beter'" zegt Juliana over haar eigen klik-klak-toestel- letje. De prins lacht in de lens. De pet los jes scheef op het hoofd. Het is 24 april 1991. Prins Bernhard wordt op Soesterberg ge huldigd, omdat hij vijftig jaar vlieger is. Een historisch moment, want voor het eerst sinds vijftien jaar mag Bernhard weer een uniform dragen. En het eerste 'pakkie' dat hij aantrekt, is uitgerekend het uniform van de luchtmacht. Juist door zijn fel omstreden contacten met vlieg tuigfabrikant Lockheed werd hij in 1976 ontslagen uit allerlei officiële functies en mocht hij niet meer in uniform verschij nen. Het leek wel alsof de regering de prins een aardig verjaardagscadeautje wilde geven, toen zij dit jaar besloot dat Bernhard zich weer in uniform mocht vertonen. Tegen over zijn vrienden doet de prins laconiek over dit besluit. „Ik ben te oud geworden, een oude vent steek je toch niet meer in zo'n pak." Maar als hij die dag op Soesterberg in zijn uniform van de luchtmacht paradeert, blaakt hij van trots, met aan zijn zijde een vertederende Juliana. Het moet voor hem en zijn vrouw een ontroerende gebeurte nis zijn geweest. Op die dag wordt op sym bolische wijze een dikke streep gezet on der de geruchtmakende Lockheed-affaire, die bijna een breuk in de monarchie ver oorzaakte. Eigen inkomen Prins Bernhard maakte een buitenge woon goede start toen hij in 1936 naar Ne derland kwam. Hij werd op handen gedra gen door koningin Wilhelmina. Zij wist niet hoe snel ze het haar schoonzoon naar zijn zin moest maken. De onweerstaanbare Wilhelmina had haar lesje wel geleerd. Ze had haar eigen man prins Hendrik zeer streng behandeld. Deze prins-gemaal kreeg geen eigen inko men. Omdat „hij het geld toch maar ver braste", oordeelde zijn vrouw. Wilhelmina verbood hem onofficiële openingen te ver richten en hij kreeg geen enkele interes sante functie. Uit balorigheid ging de prins jagen, puzzelen èn achter mooie vrouwen aan. Bij Bernhard pakte koningin Wilhelmina het anders aan. Ze zag in dat het nutteloze privé-leven van haar prins-gemaal hem een slechte reputatie had bezorgd. Zodra Bernhard Prins der Nederlanden werd, kreeg hij jaarlijks 200.000 gulden uit de rijkskas. De Grondwet moest zelfs worden gewijzigd om de toekomstige prins-ge- maal een eigen inkomen te geven. Dat Wilhelmina haar schoonzoon een zin vol leven wilde bieden, bleek toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Direct be noemde ze prins Bernhard tot haar per soonlijke inspecteur-generaal bij de krijgsmacht. Hiermee passeerde ze de toenmalige minister van oorlog, A. Dijx- hoorn. Toen de koningin naar Engeland uitweek, was het vanzelfsprekend dat Bernhard met haar meeging. Ook al klaagde Wilhel mina wel eens over dit 'lichtzinnige en on verantwoordelijk lid van de koninklijke familie', tijdens de oorlog had zij dringend behoefte aan zijn advies. Zij benoemde hem tot bevelhebber van de binnenlandse strijdkrachten. Vanuit Engeland onder hield de prins contact met de verzetsgroe pen in Nederland. Duitser Als geboren Duitser verdedigde hij Neder land met hart en ziel tegen de Duitse vij and. De Nederlandse verzetshelden had den daarom geen enkele moeite met hun uit Duitsland afkomstige bevelhebber. Bij de Duitsers zette het kwaad bloed dat Bernhard in Nederland militaire carrière maakte. Voormalig verzetsman Pim Boellaard. goed bevriend met de prins: „Toen ik werd Bernhard in 1975 met de inmiddels overleden verzetsstrijder Teengs Gerritsen (foto archief PZC) opgepakt, werd ik verhoord door Himm- ler. Hij noemde der Biesterveld 'ein Schwein'. 'Hij verraadde eerst zijn Duitse vaderland. Nu zit hij veilig in Engeland, en is hij ontrouw aan de Nederlanders', zo sprak Himmler. Ik werd lijkwit. Ik heb hem bezworen dat het Nederlandse volk prins Bernhard dankbaar was dat hij als vertrouweling van de koningin de strijd overzee voortzette." Boellaard vervolgt: „Bovendien heb ik hem onder de neus gewreven dat Bern hard geen Duitser meer was. Al voor de oorlog was hij door Hitier persoonlijk van zijn Duitse nationaliteit ontheven. Himm ler vroeg verbaasd hoe ik dat wist, 'Van de piins zelf antwoordde ik. En pas toen hield die schreeuwer zijn mond." Na de oorlog zagen 'Pim en Bernhard' el kaar weer terug. Boellaard had gevangen gezeten in het kamp Dachau en de prins had niet verwacht dat zijn vriend die mar telgang had overleefd. Na zijn terugkomst werd Boellaard benoemd tot majoor bij de staf van de prins. „Tijdens de oorlog heb ik verschrikkelijke dingen meegemaakt, maar nooit één traan gelaten. Toen ik bij de prins moest komen, kreeg ik een krop in mijn keel. Nauwelijks kon ik mijn tra nen bedwingen." Na de oorlog is Bernhard in Nederland de gevierde man. Zodra Juliana haar moeder heeft opgevolgd als Koningin der Neder landen. gaat zij met premier Drees praten over de taak van haar prins-gemaal. Ze wil per se voorkomen dat haar man thuis moet zitten. Ze weet nog heel goed hoe on gelukkig haar vader hierdoor is geworden. Premier Drees en koningin Juliana ko men tot een geniale oplossing. Bernhard gaat buitenlandse reizen maken om han delscontacten te leggen. Nederland is nog niet hersteld van de oorlog en kan goede handelpartners gebruiken. De goedogen de en vlotpratende prins is de aangewezen persoon om in het buitenland belangstel ling te wekken voor handel met Neder land. Door deze enorme vrijheid profileert de prins zich steeds meer als de reizende am bassadeur van Nederland. Hij geniet van het vrije leven en zijn verhouding met Juliana wordt wat losser. De prins is veel op pad en is niet exact op de hoogte waar zijn vrouw zich mee bezighoudt. Prinses Juliana en Prins Bernhard De prins in 1983 tijdens het Open Neder lands Golfkampioenschap (foto Paul

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21