Wankel bestand in Slovenië ROVIKCIALE ZEEUWSE COURAN I M I Topoverleg in VS na tweede weigering VN-inspectie Irak Van den Broek: EG nog nooit zo ongerust '7a anDijke vrije tijd 31 Vm 39 i Van de Scheur 'kotst' van beleid PvdA-top 21 Vm 29 EG-Ieiders willen Europolitie reportage Zonnige perioden Itapelwolken en zon wisselen elkaar tf. De middag temperatuur icordt om streeks 17 graden. De westelijke wind is matig, 3 tot 4 Bft. 34e jaargang no. 151 gterdag 29 juni 1991 CARAVANACCESSOIRES-SUPERMARKT AKANT/ELAND Zorg dat uw vakantie-uitrusting tip-top in orde is voordat u ver trekt Bezoek onze accessoiresshop voor de laatste snufjes op cara van- en kampeergebied. Onder zeil in Bruviisse Trieste boodschap voor vakantiegan gers Een 'groene' auto te koop In de kleine kaart: gerookte poon Ten CC speelt weer Nina Simone houdt van Nederland Chris Rea wil terug naar de kleine zalen. Theunisse Li ud-minister eertsema (72) erleden ISSENAAR (ANP) - Oud-mi- ter van binnenlandse zaken oud-Commissaris der Konin- i in Gelderland, mr. W.J. oily" Geertsema is donder- ;middag in zijn woonplaats ssenaar overleden. Geertse- t. is 72 jaar geworden. Hij was l enige tijd ziek. 3t ertsema was van 1971 tot 1973 nister van Binnenlandse Za- n in het kabinet Biesheuvel. - or die tijd, vanaf 1961, was hij rgemeester van Wassenaar, n 1973 tot 1983 was hij Corn- ssaris van de Koningin in Gél- fland. Ook is hij lid geweest ide Eerste en Tweede Kamer, r Zie ook pagina 4 Prikacties journalisten voor een betere cao HAARLEM (ANP) - Een vrijdag gehouden werk onderbreking door jour nalisten bij het Damia- teconcern hebben tot ge volg dal de kranten van deze uitgever vandaag in uitgedunde vorm ver schijnen. Bij de redacties in Haar lem. Leiden en Zaandam werd het werk van circa 14.00 tot ongeveer 17.00 uur onderbroken voor „werkoverleg". De acties zullen volgende week uitgebreid worden naar de landelijke bladen, zo deelde een woordvoer- 3 ster van de Nederlandse 0g Journalisten Vereniging (NVJ) vrijdag mee. De actie was georgani seerd door de NVJ om me kracht bij te zetten aan I| de eis aan de werkge versorganisatie NDP om het overleg te hervatten voor de cao 1991. ;a (Van onze correspondent BELGRADO - „Ik heb dan ook nog nooit eerder op een EG-top zo'n grote bezorgdheid bij de re geringsleiders meegemaakt over de toestand in een land als nu met Joegoslavië. We maken ons grote zorgen over de in vloed die dit kan hebben op de toekomstige ontwikkelingen in andere landen". In het vliegtuig onderweg naar Belgrado maakt minister Hans van den Broek (buitenlandse za ken) zich tot spreekbuis van die bezorgdheid „Als we links en recht afscheidingsbewegingen krijgen, dan kan dat tot buiten gewoon ernstige toestanden in Europa leiden". Hij denkt dan aan de etnische tegenstellingen in Tsjechoslowakije en aan de problemen in de Sovjetunie. Het optreden van de EG-top, in Luxemburg bijeen voor heel an dere discussies, was vrijdag een toonbeeld van slagvaardigheid. Rond de middag werd beslist om de EG-troika. bestaande uit Van den Broek, en zijn collega's De Michelis (Italië) en Jacques Poos (Luxemburg) meteen naar Joegoslavië te sturen. De EG-ministers besloten ver der tot opschorting van de mil jarden omvattende economi sche hulp aan Joegoslavië als het bloedvergieten in dat land niet snel stopt. De twaalf wach ten met het daadwerkelijk dichtdraaien van de geldkraan tot de ministers terug zijn van het bliksembezoek aan Belgra do. „Onze boodschap is dat we ons bijzonder ongerust maken over de escalatie van het geweld", zegt Van den Broek. Volgens de minister zijn alleen door ge sprekken tussen alle partijen de spanningen in het land op te los sen. Boodschap De EG wil dat de federale troe pen terugkeren naar de kazer nes, dat de Kroaten en Slovenen hun eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring opschorten en dat de federale staatsinstellin gen weer normaal kunnen func tioneren. Dat betekent dat de Serviërs de verkiezing van een (Kroatische) president van de fe deratie Joegoslavië niet langer zouden mogen tegenhouden. Tijdens een drie maanden du rende adempauze zouden de partijen aan de onderhande lingstafel moeten proberen en vreedzame oplossing te vinden voor de crisis. De delegatie zal een formeel ver zoek tot opheldering overhandi gen aan de Joegoslavische presi dent Markovic. De drie minis ters keren wellicht vandaag al terug. Met het officiële verzoek tot op heldering doen de EG-landen voor het eerst een beroep op de vorige week in Berlijn gemaakte 'chsisbeheersings'-afspraken tussen de 35 Europese landen. Amerika en Canada in de Confe rentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE). ROTTERDAM (GPD) - Jaap van de Scheur is woedend op het bestuur van zijn partij, de PvdA. „Het is om te kotsen", stort hij zijn hart uit in een brief aan het partijbestuur. Hij kan niet begrijpen dat nu ook al zijn eigen Partij van de Arbeid „de jacht heeft geopend op huurders, wao'ers, zie ken, aow'ers en toekomstige categorieën minimumloners, kortom op al degenen die zich niet of moeilijk kunnen ver dedigen". Van de Scheur, oud-voorzitter van de ambtenarenvakbond AbvaKabo en nu gemeenteraadslid in Rotterdam herinnert aan de 'verpletterende nederlaag' van zijn partij op 6 maart van dit jaar. „Het was de zoveelste onder leiding van Sint, Wöltgens en Kok. Dat vereist van de betrokkenen wel wat bescheidenheid, Is er wel eens overwogen of zij wel de juiste personen zijn om aan de partij leiding te geven?" „Sinds 6 maart zien we verwarring, geen beleid of een dage lijks wisselend beleid. En over het aanpakken van hoge inko mens wordt niet meer gesproken. Alleen maar bezuinigen, erger dan Ruding heeft gedaan". Zijn oproep tot het PvdA-bestuur: „Geef perspectief, geef hoop, geef visie en houdt op met regelmatige aanvallen op de zwakkeren in onze maatschappij Het is om te kotSen". Gert-Jan Theunisse heeft de Ronde van de Mijnvalleien op zijn naam geschreven. De ren ner uit de ploeg van Cees Priem behield in de slotetappe zijn voorspomg van 24 se conden op de Frans- Q man Pensee. I w Uitgebrande autowrakken staan voor een aantal niet beschadigde auto's en een vliegtuig van een regionale vliegmaatschappij, dat bij het vliegveld van Ljubljana geparkeerd is (foto Peter Northal/EPA LUXEMBURG (AP) - De rege ringsleiders van de EG-landen hebben vrijdag hun goedkeu ring gegeven aan een Duits plan voor een Europese politie macht. Op de EG-topconferentie in Lu xemburg bleek dat er vrees be staat voor een een toename van het terrorisme, de drugsmokkel, raciale spanningen en illegale immigratie na opheffing van de grenzen binnen de gemeen schap. Tijdens de vergadering van de EG-leiders in Maastricht in de cember zal een ontwerpplan ge presenteerd worden over de poli tiemacht. Zie ook pagina 3 Advertentie SNEL! SNEL! SNEL! Mevrouw, kijk snel naar de advertentie van de Janneke Dierxschool op pagina 38 Advertentie ANTIEK GEVRAAGD voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. Verflage Middelburg Tel. 01180-27639 J tan onze correspondenten IBLJANA/ZAGREB - Ter- jl de regeringstroepen van p «oslavië de strijd in Slove- a formeel hebben gestaakt, '9 igen nieuwe moeilijkheden 'T. Kroatië, de andere afgeschei- Vli i republiek. De regering van jatië besloot vrijdagmiddag een gedeeltelijke mobilisa- van het eigen leger, uit angst wee gewonden j schietpartij louseau-concert IISTERDAM (ANP) - Door loten van een politieman zijn ijdagavond bij een concert n de Belgische popgroep 1( mseau in Amsterdam twee ivonden gevallen. Dat heeft i woordvoerder van de poli- ]g meegedeeld. w| t concert vond plaats in de ap Edenhal in de hoofdstad. Igens de politie ontstond er lens het voorprogramma, aan zijkant van de hal een vecht- rtij tussen ongeveer tien con- tgangers. Waarom is nog on- idelijk. lee hondenbegeleiders van de itie arriveerden ter plekke i de vechtpartij te sussen, en een van hen van een trap Ird geduwd ontstond er vol- is de politiewoordvoerder een natie waarbij de politieman (noodzaakt was te schieten", cveel schoten er precies ge- t zijn is niet bekend. Een van slachtoffers onderging en aedoperatie, de ander is lich- gewond. De betrokken poli- - man heeft zich aan het bureau - «ten laten behandelen voor verwondingen. voor een bezetting door federa le troepen. Het besluit werd ge nomen, nadat regeringstroepen een eenheid van het Kroatische leger met pantserwagens had omsingeld en aangevallen. Hoewel vrijdagmiddag het fede rale leger in Slovenië na een dag- vol vuurgevechten en bombar dementen de vijandelijkheden staakte, werd vannacht op som mige plaatsen nog steeds werd gevochten. Slovenië accepteer de gisteravond het bestand waarna het om 21.00 uur officieel inging. Alle 27 grensposten wa ren toen na verbitterde gevech ten op de Sloveense milities her overd. „Het leger heeft zijn activiteiten en verplaatsingen in Slovenië stopgezet", aldus de Joegoslavi sche premier Markovic in een ra dioboodschap. De aankondi ging van Markovic kwam nadat de federale luchtmacht bombar dementen had uitgevoerd op twee Sloveense vliegvelden en op konvooien vrachtwagens en personenwagens. Televisiebeel den toonden een aanval van fe derale bommenwerpers op een kolonne internationale vracht wagens. Zeker een vrachtwagen raakte in brand en er zouden on der de chauffeurs, onder wie Fransen, slachtoffers zijn geval len. Oostenrijk Het Oostenrijkse persbureau APA meldde, onder aanhaling van Sloveense bronnen, bom aanvallen op de onlangs geopen de Karawankentunnel en bij La- vamünd. Enkele bommen kwa men terecht op Oostenrijkse grond, waarna in het betreffende gebied bomalarm werd gegeven. Oostenrijk heeft zijn troepen aan de grens met Joegoslavië met 3000 manschappen ver sterkt om de beveiliging van de staatsgrenzen te waarborgen. Dit hebben de Oostenrijkse kan selier, Franz Vranitzky, en mi nister van defensie, Werner Fasslabend, in Wenen bekend gemaakt. Behalve het sturen van de spe ciale troepen van het Oosten rijkse Bundesheer heeft Wenen ook de bewaking van zijn gren zen met luchtpatrouilles uitge breid. Bij de Joegoslavische re gering heeft de Oostenrijkse re gering in een protestnota gewe zen op de schending van het luchtruim door Joegoslavische luchtmachtoestellen die Slo veense militietroepen aan de grens aanvielen. Vrijdag vloog een Joegoslavisch gevechtsvliegtuig, vermoedelijk van het type MiG-21, boven Graz, de hoofdstad van de Oos tenrijkse deelstaat Stiermar ken, op tientallen kilometers van de grens. Kerncentrale De Sloveense premier Lojze Pe- terle zei vrijdag dat het federale leger had gedreigd een kerncen trale bij Krsko aan te vallen, ongeveer 100 kilometer ten oos ten van Ljubljana. Uit veilig heidsoverwegingen hebben de Sloveense autoriteiten besloten de centrale uit te schakelen. Markovic riep de leiding van de republiek op tot onderhandelin gen. De Sloveense president Ku- can voelde daar aanvankelijk niets voor maar reisde later toch naar de Joegoslavische hoofd stad Belgrado voor een gesprek met de premier onder leiding van de Europese troika, die vrij dag met grote spoed vanuit Lu xemburg vertrok. In de Kroatische hoofdstad Za greb kwam de Staatsraad in spoedzitting bijeen en eiste dat de federale soldaten naar hun kazernes terugkeren. Gebeurt dat niet, dan zullen alle Kroaten uit het federale leger worden te ruggetrokken. De Staatsraad stelde premier Markovic verant woordelijk voor het ingrijpen van het leger in Slovenië en Kroatië. Grimmige sfeer In Slovenië was gisteren geen sprake van een juichstemming over het staken van de strijd. In tegendeel, de nog steeds grim- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Weerman Erwin Kroll heeft geen moeite met het verkopen van wééi snertweer. Hij blijft het zonnig inzien. Verder in de bijlage Reporta ge. Bernhard de zwierige, Prins der Nederlanden, wordt vandaag S0 Vlaams bos en Zeeuivs water: een wereld van verschil in recrea- tieland Rondgang door het gehucht Strijenham Het bloedige be wind van Hendrik VIII De onbekende mr. Speaker spreekt over zichzelf Red Adair vecht in Kuwayt zijn zwaarste strijd. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Voor de twee de keer binnen een week heeft Irak geweigerd een VN-inspec- tieteam toe te laten tot een mili taire basis. Toen het nucleaire inspectieteam vrijdagmorgen bij een Iraaks militair kamp ar riveerde, werd het de toegang ontzegd. Camera's van het team werden in beslag genomen en de Irakezen schoten bij wijze van waarschuwing in de lucht. President Bush heeft gisteren de nationale veiligheidsraad bijeen geroepen, met onder meer mi nister van defensie Dick Cheney, nationale veiligheidsadviseur Brent Scowcroft en stafchef Co lin Powell. Bush liet na afloop al leen los dat hij heel bezorgd was. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties is direct achter ge sloten deuren bijeen gekomen voor informeel overleg. De Washington Post meldde gis termorgen dat het Pentagon al plannen heeft gemaakt voor een eventueel militair ingrijpen. Re geringsfunctionarissen wilden niet meer zeggen dan dat ver schillende opties bestudeerd worden. Washington heeft Irak er eerder van beschuldigd een deel van zijn grondstoffen en materiaal dat gebruikt zou kun nen worden voor het maken van kernwapens, geheim' te houden. De Iraakse regering heeft vrij dagavond een verklaring uitge geven waarin „aan alle betrok kenen" opdracht wordt gegeven volledig mee te werken aan de VN-inspecties. Volgens de ver klaring is de opdracht afkomstig van de Iraakse leider Saddam Husayn persoonlijk. Het Iraakse persbureau INA ontkende vrij dag dat Iraakse soldaten waar schuwingsschoten hebben ge lost. Het incident deed zich volgens VN-bronnen vrijdagmorgen voor toen een VN- inspectieteam Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Advertentie Gisteravond op RTL 4, vandaag op Radio 10 Gold: Weet u het juiste antwoord? LOOP EERST 'NS DOOR DE GOUDEN GIDS. iets te vroeg arriveerde bij een Iraakse militaire basis bij het stadje Falluja. Zij namen van buitenaf grote activiteit waar. Geladen voertuigen stonden op het punt de basis te verlaten. De inspecteurs verzochten de Ira kezen alle transporten te staken tot na de inspectie. Terwijl de in specteurs wachtten om toegela ten te worden, zagen ze dat een aantal vrachtwagens die ze wil de inspecteren aar een andere uitgang reden. Om een beter overzicht te krij gen klommen de inspecteurs in een watertoren en begonnen fo to's te nemen. Toen grepen de Irakezen in. Er werd in de lucht geschoten en een aantal came ra's werden in beslag genomen. Het team werd de toegang tot de basis ontzegd. Beeld voor jarige prins Bernhard AMERSFOORT - Prins Bernhard bewondert zijn jongere even beeld, dat zojuist door prinses Julia na is onthuld. Het beeld, van Therese de Groot-Haider, laat de prins zien zoals hij er als jong ritmeester uitzag in de jaren voor de oorlog. Het beeld, een ini tiatief van oud-re- serve wachtmees ter der cavalerie, Putman Cramer, staat op het ter rein van de Bern- hardkazerne jn Amersfoort. Prins Bernhard wordt vandaag 80 jaar (foto ANP) Zie voor portret van prins Bern hard pagina 21 Doe mee met De Gouden Gids Telekwis en win een van de tien draadloze telefoon van PTT Telecom! Pak pen en papier en bel tijdens het weekend: 06-321221

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1