jeen bezwaar tegen slib bij Bath waarschijnlijk Bij mislukking overleg geen WOV in 2000 Loodsensteiger toch te behouden Alarmsysteem bevordert zelfstandigheid bejaarde Onderbouw platform op weg leer dan 600 handtekeningen tegen stortplaats in Jacobpolder 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak Taal 2 DDELBURG - Als gedepu- rde staten van Zeeland af in op de inspraakreacties, nt de provinciale stortplaats >r vervuild baggerslib in de pelzak. Dat is een lokatie in Westerschelde nabij Bath. ;en alle zeven andere loka- die gs als mogelijkheid voor ilag van het baggerslib had genoemd zijn bezwaren in- liend. In totaal kwamen zo'n bezwaarschriften binnen, arvan er 600 gericht zijn te- een sliberging in de Jacob- der tussen Lewedorp en :uwdorp. ;en eerste fase van een milieu iet rapportage (MER) hebben acht plaatsen aangewezen - r in de gemeente Borsele - ar volgens hen vervuild bag- slib gestort mag worden. Aan hand van onder meer de in- aakreacties willen gedepu- lissinger (40) irongelukt j Goedereede IDDORP - Bij een ernstig ver- irsongeluk op de N57 in de ge- ente Goedereede op Goeree- erflakkee zijn vrijdagoch- omstreeks half tien drie sonen om het leven gekomen ier wie de 40-jarige A. L. van B Linden uit Vlissingen. Twee voners uit Heemstede van 44 58 jaar verloren eveneens het zo heeft de rijkspolitie rdrecht vrijdag bekendge- iakt. Vlissinger, rijdend vanuit iland in de richting Ouddorp, tste na een inhaalmanoevre ntaal op een tegenligger. De indweer moest eraan te pas men om de slachtoffers uit de Jakstukken te halen. Daarbij ken de drie inzittenden al te overleden. Door de ravage lest het verkeer tot 11.45 uur rden omgeleid. PZC zeeland ZATERDAG 29 JUNI 1991 teerde staten dat. aantal van acht terugbrengen naai- één of twee. Uit de bezwaren blijkt dat vooral omwonenden van de mogelijke slibstortplaatsen problemen hebben met de bagger in hun buurt. Verder zijn er bezwaren van natuurbeschermers tegen nadelige invloeden van de stort plaatsen op de natuur, bezwaren van vertegenwoordigers van de industrie tegen het gebruik van industriegronden en bezwaren van landbouwers en hun organi saties tegen het gebruik van landbouwgronden. Nagenoeg alle 600 bewaren die gericht zijn tegen een baggerber- ging in de Jacobpolder zijn op een standaardformulier ver woord. Daar hebben zich de ge meente Borsele, de stichting Be houd de Zak van Zuid-Beveland, de koninklijke Nederlandse na tuurhistorische vereniging (KNNV) afdeling Beveland en de werkgroep milieu en planologie van de KNNV bij aangesloten. Zij wijzen er onder meer op dat niet alleen overlast te vrezen is van de opgeslagen baggerslib, maar in de toekomst ook van de verwerking van het slib. Er van uit gaande dat het slib er niet. de finitief zal worden opgeslagen is de verwerking in feite uitbrei ding van de industriële activitei ten in noordelijke richting van het Sloegebied, zo staat in de be zwaarschriften. Verder zijn er ook argumenten van praktische aard, zoals het feit dat de klei laag niet dik genoeg is als bodem voor de stortplaats, verzilting van het oppervlaktewater, over last voor recreanten op het Veer- se Meer en problemen voor fou- ragerende vogels. Volgens een van de initiatief neemsters van de bezwaarschrif tenactie had provinciale water staat op een hoorzitting meege deeld dat het maatschapelij k draagvlak niet onderzocht was in Nieuwdorp en Lewedorp en dat dat ook niet in de bedoeling lag. Het aantal van 600 bezwaren maakt volgens haar duidelijk dat de bevolking van de beide dorpen bepaald niet gelukkig is met het voornemen van de pro vincie. De dorpsraad van Borssele heeft in zijn bezwaarschrift gemeld dat het dorp al genoeg geplaagd wordt met nadelige gevolgen van industrie en bijvoorbeeld de mogelijke aanleg van een WOV. Zij gaat dan ook niet akkoord met een mogelijke slibberging op de Staartse Nol vlakbij Bors sele. Datzelfde geldt voor een berging op de Middelplaten en het dorp Ellewoutsdijk. Verder heeft ook de gemeente bezwaar gemaakt tegen de slibbergingen binnen haar grenzen. De inspraaktermijn loopt offi cieel 1 juli af. Daarna zullen ge deputeerde staten pogen het aantal van 8 lokaties te vermin deren en voor de overblijvende plekken een diepgaander mi lieustudie te maken. De Jacobpolder tussen Nieuwdorp en Lewedorp, een mogelijke lokatie voor berging van vervuild slib.swaartegen 600 bezwaren zijn ingendiend (foto Willem Mieras) msmstsm Duizendste aansluiting in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Een goede huisknecht, die de zelf standigheid van bejaarden bevordert. Zo typeerde bur gemeester H. Tees van VVes- terschouwen vrijdagmorgen in Burgh-Haamstede het Zeeuwse bejaardenalarm, bij de uitreiking van het dui zendste alarmapparaat aan mevrouw J.M.P. Lodders- Langeweg. Tees vindt het een goede zaak dat bejaarden de stap naar een bejaardenhuis zo lang mogelijk uitstellen. Door het alarmsysteem kunnen oude ren zo lang mogelijk zelfstan dig blijven, meent hij. Zelf heeft de nieuwe burgemeester van Westerschouwen goede ervaringen met het systeem: „In mijn vorige woonplaats waakte ik over een oudere man, die tegenover mij woon de. Vooral 's nachts was het voor hem een geruststelling- dat er in geval van nood hulp dichtbij was". Baronesse De Casembroot- Van der Feltz, weduwe van de vroeger commissaris der ko- ninging, kon de woorden van Tees beamen. Zij was één der eersten die zich op het sys teem abonneerden: „Ik heb het alarm gelukkig nog nooit hoeven gebruiken. Maai- je weet nooit wat er kan gebeu ren." Zij overhandigde vervol gens het duizendste apparaat aan de in Burgh-Haamstede woonachtige mevrouw Lod- ders-Langeweg. Het alarmsysteem voof hulp behoevenden werd acht jaar geleden in Zeeland geïntrodu ceerd. De coördinatie is han den van de Stichting Bejaar den en Gehandicapten Alarm Zeeland. Het zenuwcentrum bevindt zich in het Domburg- se bejaardenoord Ter Mante ling. Iedere abonnee heeft drie vrijwilligers die na een alarmmelding ingeschakeld kunnen worden. Momenteel zijn er dus drieduizend Zeeuwse vrijwilligers bij het alarmsysteem betrokken. De voorzitter van de stich ting, burgemeester H.A. Mal- degem van Westkappelle, loofde niet alleen de grote be trokkenheid van de vrijwilli gers, ook stak hij de organisa tie een pluim op zijn hoofd: „Er is één systeem en één or ganisatie. Dat is toch een beetje uniek." Op Schouwen-Duiveland, waar zo'n vijfhonderd abon nees zijn, vervult de Federatie Maatschappelijke Dienstver leniging een grote rol in de verspreiding van het alarm systeem. Directeur J.Th. M. van der Veer acht het goede zaak dat vrijwilligers steeds meer taken van de professio nele hulpverlenigïng overne men. Als voorbeeld noemde hij het project Tafeltje Dekje, dat een stuk goedkoper is dan gezinsverzorgsters voor het eten te laten opdraaien. „En zo is het ook met het alarm systeem Het is een relatief goedkope voorziening, maar het functioneert uitstekend." Baronesse De Casembi duizendste alarniappar ■r Feitz (r) overhandigde gisteren in Burgh-Haamstede het vrouw Lodders-Langeweg foto Pieter Honhoff) VLISSINGEN - Schelde Offshore BV in Vlissin- gen-Oost levert binnenkort zijn eerste opdracht af. Vrijdag is een begin gemaakt met het versche pen van de drie onderbouwconstructies voor een produktieplatform dat in het K6-veld ten noord westen van Ameland komt te staan. Opdrachtge ver is Elf Petroland. Aan de onderbouwconstruc ties is een maand of zeven gewerkt. De offshore-dochter van de Koninklijke Maat schappij De Schelde is begin vorig jaar opgericht om de Schelde-groep ook een ingang te verschaf fen tot de offshore markt. Aan de bouw van de plat formelementen hebben ongeveer 175 personen ge werkt. Van hen was een aanzienlijk deel ingeleend van andere onderdelen van de Schelde-groep, zo- MIDDELBURG - Als gedepu teerde staten en minister Maij- Weggen van Verkeer en Water staat het dinsdag niet eens wor den, is de exploitatie van een Westerschelde Oever Verbin ding (WOV) in het jaar 2000 niet haalbaar. Dan zal het project uitgesteld moeten worden. Dat maakt gedeputeerde ing J. I. Hennekij desgevraagd duide lijk aan de vooravond van een gesprek tussen een delegatie van het Zeeuwse college van ge deputeerde staten en minister Maij. In dat gesprek, dinsdag 2 juli. wil het provinciaal bestuur de minister er toe bewegen meer geld beschikbaar te stellen om de provinciale veerdiensten tot 2000 goed te laten functioneren. Hoeveel geld gs uit Den Haag willen wegslepen, wilde Henne- keij met het oog op de onderhan delingen niet meedelen. Over dat onderwerp is al een scala van bedragen genoemd, tot aan 53 miljoen gulden, aldus de gede puteerde. Hennekij: „Ik zeg niet van te vo ren: we komen succesvol uit Den Haag terug. Daarvoor liggen er te veel verschilpunten tussen het ministerie en de provincie." Hij geeft aan dat de WOV onlos makelijk met de PSD verbonden is: „We moeten in zijn totaliteit over beide zaken overeenstem ming krijgen, of over geen van beide. Ze zijn niet los te koppe len. Wij gaan nog steeds uit van exploitatie van de WOV in 2000. VLISSINGEN - De sloopwerk zaamheden aan de loodsenstei ger bij de ingang tot de Koop manshaven in Vlissingen zijn gestopt. De Vlissingers I). Roos, M. A. van Es en A. W. Blanken- burgh hebben dat voor elkaar gekregen bij de eigenaar, het Di rectoraat Generaal Scheep vaart en Maritieme Zaken (DGSM). Het drietal gaat vol gende week met rijksdomeinen praten over de voorwaarden waaronder de beeldbepalende steiger door een nog op te rich ten Stichting Behoud Loodsen steiger kan worden overgeno men. De oud-loodsen en liefhebbers van oud-Vlisingen Roos en Van Es én Blankenburgh, exploitant van de vlakbij de steiger gelegen Michiel de Ruyter-jachthaven, hebben donderdagavond de koppen bij elkaar gestoken. Zij hadden woensdag een oproep gedaan aan het Vlissingse ge meentebestuur om de strijd aan te binden voor het behoud van de steiger. Die poging, op de val reep, mislukte. Wethouder L. C. Poppe-de Looff hield namens het college van b en w voet bij stuk. Overname is te duur en de loodsensteiger heeft ook geen historische waarde, herhaalde zij de argumenten. Oppositie partijen D66 en RPCU stelden de kwestie nog wel aan de orde in de gemeenteraad, maar ac cepteerden evenals CDA, VVD en PvdA dat er pas in augustus uitgebreid over wordt gespro ken in een raadscommissie. Het lot van de steiger leek be slecht. Roos en Van Es gaven aan ook geen uitweg meer te zien. De sloper was immers al be zig en het stoppen van het werk zou leiden tot financiële claims van de aannemer. Het Vlissingse college van b en w hanteerde ook dat argument. Blankenburgh dacht daar anders over. Hij vat te met Van Es en Roos het plan op de loodsensteiger maar door een particuliere stichting over te laten nemen. Eerste voorwaarde was dan wel dat de sloopwerk zaamheden zo snel mogelijk moesten ophouden. DGSM in Rijswijk, de opdrachtgever tot de sloop, werd in de loop van vrijdag gealarmeerd en om drie uur vrijdagmiddag kreeg aanne mer Van der Straaten opdracht zich terug te trekken. Roos, Van Es en Blankenburgn gaan volgende week in de slag met rijksdomeinen, de instantie die over de rijkseigendommen gaat. Fondsen „We horen dan aan welke finan ciële eisen we moeten voldoen", vertelde Roos. „We proberen on dertussen allerlei fondsen en particulieren warm te krijgen om ons te steunen. We weten dat het leeft in Vlissingen." Het drie tal heeft snode plannen met de loodsensteiger. Ze willen er een wandelpier van maken. „Dat is schitterend", propageerde Roos, „want waar ter wereld zie je scheepvaart en de wisseling van de loodsen zo dichtbij." Wethouder Poppe-de Looff rea geerde gelaten op het particulie re initiatief: „We wachten de ontwikkelingen af." Ze vond niet dat de gemeente Vlissingen een kans voorbij heeft laten gaan. „We hebben overname serieus overwogen en om de bekende re denen afgewezen." Parkeertoezicht scherper op route van zomerbussen VLISSINGEN - De politie op Walcheren zal de komende re creatieperiode tot begin sep tember extra toezicht houden op wegen langs de kust waar de zogenaamde toeristische zo merbussen rijden. De bedoeling daarvan is te voorkomen dat de ze lijnbussen hinder ondervin den van (fout) geparkeerde au to's. Als knelpunten noemt de politie de wegen onderlangs de duinen in Dishoek, de route door Dom burg en de weg Breezand-Vroon- dijk bij Vrouwenpolder. „Indien nodig zullen voertuigen - wan neer de bus er niet door kan - worden weggesleept," kondigt de rijkspolitie in een persbericht aan. De zomerbussen met toeristen rijden doorgaans op wegen waar normaal geen lijndiensten ko men, bij campings en strand- overgangen. Uitgangspunt is on der meer dat deze service over last als milieuschade en par- keerpoblemen van recreatiever- keer beperkt. (Advertentie) Een van de onderbouwconstructies voor het platform, klaar om te woden verscheept naar Ameland foto Lex de Meester als de scheepsnieuwbouw, de reparatiewerf Schel- depoort. de apparaten- en ketelbouw en Schelde- bouw. De offshore-markt is klein; de concurrentie groot. Daarom wilde directeur H, Verbaten van Schelde Offshore niet ingaan op de vraag hoe het met ver volgopdrachten voor zijn bedrijf staat. De nieuwe Schelde-dochter heeft zich gevestigd op een terréin bij Scheldepoort. De platformonderbouw is in de openlucht vervaar digd Op dit moment wordt gebouwd aan een be drijfshal, zodat in de toekomst in ieder geval aan een deel van de produktie onder beschutte om standigheden kan worden gewerkt. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maai de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in debus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Als we geen deal met de minister kunnen maken, zullen we dat tijdstip niet halen." Hennekeij legt uit dat het de bedoéling is in juli of augustus de Europese markt op te gaan voor de aanbe steding van het werk. Dan moe ten aannemers worden uitgeno digd en kunnen aannemers ken baar maken dat ze voor het werk uitgenodigd willen worden. Ver volgens moet er na anderhalf jaar een bouwprijs op tafel lig gen. Om de financiën rond te krijgen denkt de gedeputeerde een jaar nodig te hebben. En dan volgt een bouwtijd van vijfjaar. Zo wil het provinciaal bestuur op exploitatie in 2000 uitkomen. Dat tijdpad kan dan ook geen vertraging hebben, voegde hij er aan toe. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I II I TTT De collega die verantwoor delijk is voor de Almanak in de krant van vrijdag, gaat er ■prat op dat hij het Neder lands goed beheerst. Van daar ook dat hij zich geroe pen voelde het stukje te schrijven over de bedreigin gen waaraan onze taal blootstaat. Laat hij nu uitgerekend bij het schrijven van dat cur siefje getroffen worden door een moment van afwezig heid. 'Wordt beheersd', liet hij zich ontglippen. Een kan jer van een taalfout. Hij is daar gisteretl fijntjes op gewezen. De rest van de dag maakte hij een tamelijk onbeheerste indruk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11