SS»**] PROVINCI OURAN Compromis-aanbod Joegoslavië PTT minder scheutig met informatie over klanten SPRINT PHOTO Druk kabinet op senaat rond huurwaardeplan I Doden bij botsingen Slovenië Eerste tanks in buitenwijken Ljubljana Jeeps van Landmacht onherstelbaar door roest SER-overleg wao-advies vordert moeizaam Wolkbreuk teistert W-Brabant 06-0503. kunst cultuur 9 Vm 15 sport 25 Vm 31 Excuses Andriessen na dwang van Kamer 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Een enkele bui Wisselend bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. De maximum temperatuur 15 graden. De noord westelijke wind is matig. Tegen de avond meer opklaringen. !34e jaargang no. 150 irijdag 28 juni 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service JUBLJANA/BELGRADO ANP/DPA/RTR/AFP) - Terwijl spanning in Slovenië don derdagavond verder opliep en doden zijn gevallen bij bot singen tussen het federale leger in Joegoslavië en de Sloveen- burgerwacht, heeft de federa- regering in Belgrado een (ompromis voorgesteld. De regering stelde voor dat Slo venië en Kroatië hun onafhan- ïelijkheids ver klaring drie P maanden opschorten. De federa- troepenmacht, die het groot ste deel van Slovenie donderdag bezette en de Sloveense hoofd stad Ljubljana omsingeld houdt, zal dan worden terugge trokken. Als eerste stap stelde de Joego slavische premier Ante Marko- vic voor de Kroaat Stipe Mesic. alsnog te benoemen tot presi dent van de federatie. Dat was erder door Servië geblokkeerd. Daarna moeten alle leidende po litici bijeenkomen voor crisis overleg, aldus Markovic. Spanning DEN HAAG (GPD) - Ongeveer JOO jeeps van de Koninklijke jndmacht zijn onherstelbaar leschadigd door roest. Circa DO Landrovers met corrosie- terschijnselen in de chassisbal- kunnen nog door een repa ratie gered worden. De Koninklijke Landmacht on derzoekt nu alle 4800 jeeps met iltrasoon golven op roestvor- ming in het chassis, zo meldt de Defensiekrant. Twee jaar geleden onderwierp de Landmacht ook al het gehele Landrover-bestand op corrosie- verschijnselen. Toen bleken 150 roertuigen onherstelbaar aan getast. De Landmacht kocht de Land- overs in de tweede helft van de aren zeventig in verschillende partijen, die werden ingevoerd ond 1980. De Landrover bestaat nde uitvoeringen half ton, drie- Swart ton en gewondentrans- uort. Intussen nam de spanning in Slovenië met de minuut toe. In een televisie-interview zei de Sloveense minister van defensie Janez Jansa dat op meer dan 20 plaatsen gevochten wordt, waarbij „meer dan honderd do den en gewonden" aan beide zij den warebn gevallen. „Om kort te gaan, Slovenië is in oorlog", zo voegde hij daaraan toe. Eerder was gemeld dat bij bot singen tussen het federale leger en de Sloveense burgerwacht ze ker drie militairen zijn gedood. In het centrum van Ljubljana stortte een legerhelikopter neer die door de Sloveense burger wacht met luchtafweerraketten was neergeschoten. De twee in zittenden kwamen hierbij om het leven. Later stortte nog een helikopter neer. waarbij even eens twee mensen werden ge dood. In de Sloveense stad Ormoz. ten oosten van de stad Maribor. is een militair gedood toen het le ger een wegversperring wilde op ruimen die daar door de Slove- nen was opgeworpen. Aan de kant van de Slovenen raakten hierbij een lid van de burger wacht en twee burgers gewond. Tanks In Ljubljana werden donderdag avond ook schoten gehoord. In de buitenwijken zijn donderdag avond de eerste tanks van het Joegoslavische leger gesigna leerd, zo meldde Radio Ljublja na gemeld. In de Sloveense hoofdstad wor den in hoog tempo barricades opgeworpen. Het parlementsge bouw is een kilometer in de om trek geblokkeerd door vracht wagens, bussen en personenau to's. In de omgeving werd druk gepatrouilleerd door de Slo veense politie en de burger wacht. Minister Jansa verklaar de dat op de belangrijkste toe gangswegen tot Ljubljana mij nen zijn gelegd om te voorko men dat de federale troepen macht de stad zou binnentrek ken. Alle landingsbanen van het vliegveld zouden zijn geblok- DEN HAAG (ANP) - Het overleg de Sociaal-Economische 1 over het advies aan het kabinet over bestrijding van riektverzuim en arbeidsonge schiktheid vordert moeizaam. commissie sociale zekerheid heeft donderdag de hele dag vergaderd en gaat vandaag en lonodig morgen verder. Komende maandag moet er hoe dan ook een advies liggen. De kans op een meerderheidsadvies over het verruimen van het be grip „passende arbeid", zogehe ten volumemaatregelen (pre ventie, begeleiding en herplaat- g, inzet van de vakbeweging) het koppelen van de hoogte van de uitkering aan leeftijd en arbeidsverleden wordt er niet groter op. Als de SER verdeeld adviseert over de verzuimbe strijding zal het kabinet naar verwachting ingrijpen in hoogte en duur van de wao-uitkering. FNV vice-voorzitter Adelmund waarschuwde eerder donderdag dat de vakbeweging afhaakt als deKroonleden vasthouden aan hun voorstel om de wao-uitke- te koppelen aan de leeftijd. De Kroonleden hebben dat 'oorgesteld om de werkgevers f binnenboord te houden. Mechanisme voor beheersen crisis Europa jVIANDEN (ANP) - Het crisisbe- iheersingsmechanisme van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa kan voor de situatie in Joegoslavië Waarschijnlijk begin volgende Week in werking worden gezet. Dat kan worden afgeleid uit de Woorden van minister Van den Broek van buitenlandse zaken. vernacht dat de twaalf EG- knden vandaag op hun topcon ferentie in Luxemburg het ini tiatief daartoe zullen nemen. In deCVSE, die bestaat uit alle Eu- •'opese landen plus de VS en Ca nada, kunnen minimaal dertien landen het initiatief nemen het erisisbeheersingsmechanisme Ie starten. de procedure in werking keedt, moet Joegoslavië binnen uur informatie verstrekken. deze onvoldoende hou vast, dan kan worden besloten bat de ministers van buitenland se zaken van de CVSE-landen rich over de situatie in Joegosla- hë moeten buigen. DEN HAAG (ANP) - Vanaf maandag kan iemand niet meer via Telegids achterhalen welke naam en adres bij een bepaald telefoonnummer horen. De PTT heeft deze mogelijkheid stopge zet in verband met bescherming van de privacy. Dat heeft een woordvoerder donderdag avond bevestigd. Sinds begin 1990 is het mogelijk via Videotex het elektronische gegevensbestand van 008 op te roepen. Door een telefoonnum mer in te toetsen kan je zien van wie een bepaald nummer is. De PTT heeft hierover weinig- klachten gehad maar de service stond al wel een tijdje ter discus sie. Na onderzoek heeft PTT-Te- lecom besloten tot opheffing uit oogpunt van de privacy. Mensen die in kranten adverteren en al leen een telefoonnummer opge ven, doen dat bij voorbeeld niet voor niets, aldus de woordvoer der. Het is een van de eerste maatre gelen in het kader van het nieu we privacy-beleid van de PTT, SINT WILLEBRORD (GPD) - Een wolkbreuk heeft gisteren rond de middag de Westbra- bantse gemeenten Rucphen, Hoeven, Huyber- gen en delën van Etten-Leur en Oudenbosch geteisterd. Straten stonden blank, water drong tientallen woningen binnen, auto's lie pen vast. Politie en brandweer kregen in het gebied honderden meldingen over waterover last en blikseminslag. De volkssterrewacht Simon Stevin in Hoeven registreerde een neerslag van 68 millimeter. De schade loopt zeker in de honderdduizenden guldens. Door het inslaan van de bliksem in een trans formatorstation sloten de bomen van enkele NS-overwegen in de regio automatisch. Daar door liep het busvervoer van het regionaal ver voerbedrijf BBA in sommige gevallen meer dan een uur vertraging op. Ook het treinver keer tussen Roosendaal en Breda liep vertra ging op. De Wegenwacht moest meer dan hon derd gestrande automobilisten in West-Bra bant helpen. Natgeworden ontstekingen en slecht werkende ruitenwissers waren de voor naamste klachten. De wolkbreuk leidde vooral in St. Willebrord tot rampzalige toestanden. In enkele straten stond het water een halve meter hoog. Kelders, garages en bergingen liepen onder. Het water drong op veel plaatsen woningen binnen. „In diverse huizen dreef de vloerbedekking los in de kamer", zegt een woordvoerder van de poli tie. Pagina 17: ook in Zeeland overlast door de re genval. ..We zijn sterk voor bescherming van de klant. Alles wat we kun nen doen, krijgt extra aandacht. We letten daarbij op de kwaliteit en hoe de klant de dienst beoor deelt." Uit opmerkingen en dis cussies met maatschappelijke organisaties als de Consumen tenbond, concludeerde de PTT dat de service teveel inbreuk op de persoonlijke levenssfeer heeft. Een ander voornemen in dit be leid is dat de PTT haar databan ken niet onderling zal koppelen. „Hoe meer er geautomatiseerd wordt, hoe meer koppelingen er denkbaar zijn." Bij een aantal nieuw in te voeren diensten speelt het privacy-aspect ook. Zoals bij voorbeeld bij het invoe ren van een gespecificeerde tele foonnota. Sinds twee jaar draait hiermee een proef in Rotterdam en Barendrecht. „Er is veel vraag naar en ook consumenten organisaties oefenen hiertoe druk uit." Bij zo'n nota worden standaard de kosten gesplitst voor onder meer lokaal, interlo kaal en 06-bellen. Wie een ver dere splitsing wil moet daarvoor extra betalen. Het systeem wordt volgend jaar ingevoerd, aldus de woordvoerder. Maar hierbij speelt ook het pri- Slot zie pagina 3 kolom 6) Kamer wil onderzoek naar afschaffing dienstplicht DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat minister Ter Beek van defensie in het aange kondigde onderzoek inzake de dienstplicht ook de afschaffing daarvan moet bekijken. De Kamer gaat daarmee een stapje verder dan Ter Beek, die in zijn defensienota stelt dat ver dere verkorting of afschaffing van de dienstplicht de komende tien jaar niet wenselijk is. De Ka mer vindt dat ook verkorting van de dienstplicht in het onder zoek moet worden betrokken. keerd. De luchthaven is voor vliegverkeer gesloten. Het leger heeft intussen een groot aantal grensovergangen aan de Italiaanse en Oostenrijk se grens op de Slovenen her overd. De meeste grenso'vergan- gen zijn gesloten. De Joegoslavische regering riep op een einde te maken aan de ge vechten, maar de Sloveense mi nister van informatie. Jelko Ka- cin, verklaarde dat hiervan pas sprake kan zijn als „het leger alle tanks heeft teruggetrokken". Kroatië dreigde de federale re gering met geweld als niet snel de troepen worden terugge haald. Bevel Intussen is niet duidelijk wie precies het leger bevel heeft ge geven in Slovenië op te treden. De Joegoslavische vice-premier, de Sloveen Zivko Pregl, ver klaarde dat de federale regering geen opdracht heeft gegeven. Volgens hem was het een eigen machtig optreden van officieren. Het Joegoslavische staatspresi- dium in Belgrado liet zich echter lovend uit over de verrichtingen van het leger dat de orde wil hér- stellen. De militaire eenheden van het federale leger hadden in de vroe- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Advertentie BEL NU GRATIS DE ANWB VOOR DE JUISTE REISVERZEKERING. GLINA - Een soldaat van het federale Joegoslavische leger krijgt een verjaardagszoen en gebak van inwoners van Glina in het sinds enkele dagen afgescheiden Kroatië. In deze stad, waar Serven in de meerderheid zijn, viel woensdag een dode bij botsingen tussen Kroaten en Serven, waarna het federale leger de stad binnentrok foto Peter NorthalllEPA) Rudi van Dantzig verlaat het Nationaal Ballet; herinneringen van een artistiek leider en choreograaf, die het Nederlandse ballet we reldfaam bezorgde. Verder in de bijlage Kunst CultuurArchitect Arend Rothuizen, de eerste Zeeuivse bouwmeester Peter Green schreef een literair standaardiverk over het hellenisme Dirigent Viktor Liberman en violist Jaap van Zweden zetten de zomertoernee van het Zeeuws Orkest luister bij Indische vorsten in het Tropen museum Torhout Werchter keert terug naar de hippie-tijd Uit agenda, exposities, filmwijzer. mm Rinus de Jonge en Haris de Jager blikken vooruit op de Delta Week. die volgende week begint. Beide schippers willen het Zeeuwse zeil- evenement voor geen goud missen. Verder in de sportbijlage: TT Assen blijft publiekstrekker Regen opnieuw spelbreker op Wimble don Gert-Jan Theunisse leider in Rojide van de Mijnvalleien Minister Andriessen DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft minister Andries sen (economische zaken) don derdagavond gedwongen af stand te nemen van opmerkin gen die hij in een vaktijdschrift heeft gemaakt over asielzoe kers. Nagenoeg de gehele Kamer liet blijken de opmerkingen kwets end te vinden en meende dat zij vooroordelen in de hand kunnen werken tegen asielzoekers. An driessen gaf zijn fout niet zonder slag of stoot toe, de Kamer moest de excuses min of meer uit de bewindsman trekken. D66 had de minister in de Kamer ter verantwoording geroepen voor zijn uitspraken in een inter view met het blad Management Team. Andriessen zei daarin: „Neem de asielzoekers. Prima dat zij hier zijn, maar je kunt toch echt niet van hen verlangen dat ze allemaal doorstromen naar het hoger onderwijs, Zij zijn in feite alleen maai- tot de meest eenvoudige dingen in staat. Moet je ze dan met het mini mumloon belonen Groenman (D66) vond dat An driessen ondanks aandringen van de Kamer niet onomwonden toegaf dat hij de fout was inge gaan. Ze diende een motie in waarin de uitspraken van de be windsman „verwerpelijk" wer den genoemd. Ook de andere partijen -de regeringsfracties in cluis- zetten de minister onder druk om zijn woorden terug te nemen, Andriessen viel de twij felachtige eer te beurt alleen be grip te krijgen van Janmaat. Pas nadat de minister ruiterlijk had erkend dat zijn woorden „niet al leen niet genuanceerd, maar ook gewoon niet goed" waren, nam de Kamer genoegen met zijn ex cuses. DEN HAAG (GPD) - Indien de Eerste Kamer aanstaande dins dag besluit het wetsvoorstel voor de verhoging van het huur- waardeforfait niet te behande len of af te wijzen, dan volgt er „onverwijld" kabinetsberaad. Over de uitkomst daarvan zul len Tweede en Eerste Kamer geïnformeerd worden. Het is hoogst ongebruikelijk dat het kabinet speciaal bijeenkomt voor één onderwerp. Dat ge beurt alleen bij politiek gevoeli ge problemen. Normaal komt het kabinet eens per week bij een, op vrijdag. Zoals bekend heeft een meerder heid van de Senaat, bestaande uit CDA. VVD. D66, Groen Links en de kleine christelijke partij en, grote moeite met het optrek ken met de toeslag voor eige naar-bewoners van huizen (het huurwaardeforfait). De opstel ling van het CDA is daarbij cru ciaal. Eerder heeft Van Amelsvoort schriftelijk verklaard dat het ka binet zich zal beraden op nadere maatregelen, indien de verho ging van het huuwaardeforfait niet doorgaat. Deze maatrege len zullen eigenaar-bewoners van huizen treffen, Het terug draaien van een extra huurver hoging. waaraan het forfait ge koppeld is, wees de staatssecre taris af. Behalve de VVD, stemde de Tweede Kamer gisteren in met het optrekken van het for fait per 1 juli, ook al beslist de Eerste Kamer pas op 2 juli. De terugwerkende kracht met een dag is aanvaardbaar, ook al be treft het een belastingverzwa- ring waarbij dit normaal niet is toegestaan. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in debus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Aldeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1