ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Doden bij botsingen in Kroatië CDA houdt slag om de arm bij stelsel ziektekosten Actie Iraanse oppositie NU REPUBLIC SLOVENE Veel militair vertoon aan Sloveense grens EG-commissaris wil fors snijden in landbouwsubdisies iquashuy [KEUKENS Joegoslavische eenheden naar grenzen Slovenië Vakantie-enquête: weer speelt niet mee bij keuze -f Ife f sfPr i pp Joegoslavië voor toerist onberekenbare «stemming En na een Bezoek Krijgt u de Showroom Gratis mee naar huis. Enkele opklaringen inde ochtend bewolking en buien, mo- gelijk met onweer. Vanmiddag enkele opklaringen. Temperatuur 17 graden. 234e jaargang no. 149 londerdag 27 juni 1991 Keii nieuwe, lijdelijke rubriek t oor felicitaties van geslaagden. Zaterdag in <le PZC. UUBLJANA (AP) - In Kroatië na de onafhankelijkheids- terklaring; van dinsdag bij bol- lingen met Serviërs zeven do en 11 gewonden gevallen. Ook de spanningen in Slovenië, ilat het Kroatische voorbeeld volgde, lopen op. De regering in Belgrado heeft federale politie- löiheden naar alle Sloveense jrensposten gestuurd met de Jpdracht te verhinderen dat Slovenië zelf grenscontroles pat uitvoeren. Luchtverkeersleiders, die in dienst zijn van het federale leger, verboden alle vluchten van bur gervliegtuigen boven Slovenië en sloten het vliegveld Brnik bij Ljubljana en een vliegveld bij Portoroz aan de Adriatische kust. Servische nationalisten vielen in het stadje Glina een post van de Kroatische politie aan. Vol gens de Kroatische radio maak te het federale leger een einde aan de gevechten. Een eenheid van 20 tanks ziet erop toe dat beide bevolkingsgroepen niet opnieuw slaags raken. Bij de aanval in Glina, 50 kilometer ten zuiden van de Kroatische hoofd stad Zagreb, kwamen zes men sen om het leven en vielen negen gewonden. In Brsadin, een dorp aan de grens met Servië, vielen DEN HAAG (ANP) - De Golf oorlog had meer invloed op het kiezen van de vakantie bestemming dan het slechte weer van de laatste tijd. Uit een enquête van het Nipo blijkt namelijk dat 39 pro cent van de mensen die op vakantie gaan, dit jaar in Nederland blijft. Dat is 6 procent meer dan vorig jaar. De enquête werd ge houden in opdracht van het RTL4 programma De Vakantieman. Het buitenland is, zo blijkt uit de antwoorden, de grote verliezer. De populariteit van bestemmingen buiten Nederland daalde van 67 naar 56 procent. Hetzelfde geldt voor de vliegvakanties. De verwachting is dat er dit jaar 3 procent minder boe kingen worden gedaan dan vorig jaar, namelijk 12 tegen 15 procent. Slechts 17 procent van de vakantiegangers naar het buitenland, zegt op de vlucht te gaan voor het slechte weer in Nederland. De rest zegt dat het weer bij het kiezen niet heeft meege speeld. In de top vijf van meest be zochte vakantielanden, is Frankrijk de nummer één gebleven met 23 procent van de vakantiegangers. Dit land wordt gevolgd door Duitsland 14 procent), Spanje (12 procent), Oosten rijk (10 procent) en België/ Luxemburg (7 procent). Landen als Cyprus, Tunesië en Turkije dreigen het slachtoffer te worden van de Golfoorlog'. Inde lijst met ge wilde vakantiebestemmin gen spelen zij geen enkele rol meer. WKÊÊom Fouten Van onze correspondent UUBLJANA - De Sloveense territoriale strijdkrachten zijn sinds gisteren de officiële pnswachten van de de nieuwe republiek. De grenspost van pibejje, aan de grens met Oos tenrijk, wordt bewaakt door een aantal Sloveense agenten in vol gevechtstenue, met kogel vrije vesten en automatische Seweren. Enigszins afzijdig staat een pantserwagen. De is volledig voorbereid op een aanval van het Joegoslavi sche leger. s politie-inspecteur Bo- jan Belak, sinds een half jaar commandant van de grenspost, ajner tot nu toe geen problemen geweest met de soldaten van het Joegoslavische Volksleger, die enkele kilometers verderop zijn gelegerd. 5 iedere dag heeft hij ook den HAAG (ANP) - Mensen die op korte termijn naar Joegosla vië willen, krijgen van het mi nisterie van buitenlandse zaken Je raad zich eerst goed op de hoogte te stellen van de situatie ■Voordat men de reis naar dat 'Md aanvaardt. •Als mensen hun reis niet meer tonnen afgelasten, kunnen zij tajons informeren of zij hun rou te of reisdoel beter kunnen mij- Jen", aldus een woordvoerder. situatie is volgens hem zoda nig onberekenbaar dat het mi nisterie geen verderstrekkende adviezen kan geven. Volgens een recente enquête toeft Joegoslavië nog maar twee Procent van de Nederlanders die het- buitenland op vakantie an kunnen bekoren. Vorig laar was dat 6 procent. woensdagochtend telefonisch contact met de legercomman dant gehad en hij heeft niet de indruk dat die van plan is de post aan te vallen. „De rede overwint", verwacht hij. Mocht het leger toch aanvallen, dan is zijn opdracht overigens duide lijk: terugtrekken en geweld ver mijden. Schrik Het gewapende welkom mag dan als beveiliging bedoeld zijn, bij de meeste reizigers veroor zaakt het toch enige schrik. Een Nederlands echtpaar, met de ca ravan op weg naar het nabijgele gen Sloveense vakantieoord Bied, zegt bij het passeren van de douane nog dat ze zich niets aantrekken van alle waarschu wingen thuis. Maar tien minuten later staan ze nog op het par keerterrein bij de grens. „We denken er toch maar over om te rug te gaan", bekent hij, „Nu we het hier zo'n tijdje staan te bekij ken, vinden we het toch wel eng". „Ze hadden ons nog zo ge waarschuwd in Nederland, maar we dachten, we gaan al zo lang naar Joegoslavië, we kennen het land wel. Maar dit...." Enkele minuten later verdwijnt de caravan in de tunnel richting Oostenrijk. In de buurt van Kla- genfurt zijn ook prachtige me ren, verzekert hij nog voor het vertrek. bij botsingen tussen Kroatische militairen en Serviërs een dode en vier gewonden. Volgens de ra dio zijn eenheden van het federa le leger naar de spanningsgebie- den gestuurd en is de orde daar weer ten dele hersteld. Ook in andere delen van Kroatië deden zich botsingen voor, maar daarbij vielen geen slachtoffers. Serviërs in de streek Krajina hebben aangekondigd dat zij zich vrijdag zullen aansluiten bij een Servische enclave in de aan grenzende deelrepubliek Bos- nie-Hercegovina. Slovenië In het naburige Slovenië, dat dinsdag eveneens de onafhanke lijkheid opriep, was woensdag zowel het federale; leger als de Sloveense militie in verhoogde staat van paraatheid. De federa le politie en het ministerie van defensie hebben opdracht ge kregen de grenzen van Slovenië met Italië, Oostenrijk en Honga rije te bewaken en de oprichting van eigen Sloveense grenspos ten desnoods met geweld te ver hinderen. Op verschillende plaatsen de den zich bijna confrontaties voor, maar de Sloveense premier Lojze Peterle verklaarde dat er „vooralsnog niets ongewoons gebeurt aan onze grenzen". Hij zei dat bij de grensposten nu Slo veense vlaggen en schilden van de Sloveense republiek zijn op gehangen in plaats van Joego slavische. „Als tegen Slovenië geweld wordt gebruikt, zal Slo venië antwoorden", waarschuw de hij. Het persbureau Tanjug meldde dat de federale en Sloveense mi nisters van binnenlandse zaken (Slot zie pagina 3 kolom 2) te laten rijden." Tolvrij Volgens de aangepaste tolplan- nen van minister Maij verkeert zullen de meeste automobilisten Den Haag 'gratis' kunnen berei- keti. De bewindsvrouw heeft een aantal voorgestelde tolpleinen rond de re- O sidentie geschrapt. O Hm Naar het oordeel van de Tweede Kamer heeft commissaris der koningin dr. C. Boertien 'ver wijtbare fouten' gemaakt in de Zeeuwse belastingaffaire. Al leen Groen Links verbond aan die opvatting de conclusie dat- de Zeeuwse commissa ris zou moeten opstap- 1 O pen. I O Logeerhuis In Terneuzen komt het eerste lo- gerhuis voor geestelijk gehandi capten in Zeeland. Het initiatief is uitgegaan van de Stichting Federatieve Zwakzin nigenzorg Zeeuwsch- "T Vlaanderen. I Tolhoek Patrick Tolhoek, eindelijk her steld van een vervelende blessu re, hoopte nog op een plaats in de Tour. Maar ploegleider Jan Raas vindt dat Tolhoek daar voor nog te iveinig ivedstrijdrit- me heeft opgedaan. „Het is jam mer. maar het is niet verstandig hem daar 20 Advertentie SENTILJ - Een gewapende Sloveense wachtpost bewaakt bij het plaatsje Spielfeld-Sentilj de grens met Oostenrijk onder het nieuwe naambord van het sinds gisteren zelfstandige Slovenië (foto AP) c o|si|moj ZATERDAG 29 JUNI A.S. LIVE MUZIEK VAN TOP 40 orkest 'Sunset' Ondanks handreiking staatssecretaris Simons DEN HAAG (GPD) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer houdt nadrukkelijk een slag om de arm bij de verdere voortgang van de stelselwijziging van de ziektekostenverzekering. On danks het feit dat het CDA nu akkoord gaat met het wetsont werp dat uiteindelijk moet lei den tot de invoering van een ba sisverzekering voor iedereen, liet CDA-woordvoerder Lan- sink uitdrukkelijk de mogelijk heid open dat in het najaar de voortgang alsnog wordt tegen gehouden. Staatssecretaris Simons kwam gisteren, na nachtelijk politiek beraad tussen de coalitiepart ners CDA en PvdA, met een compromis-voorstel. Daarin wordt de mogelijkheid geopend dat de helft van de Tweede of Eerste Kamer om een behande- Squashen is in probeer het uit GENEVE (AP) - In Genève is woensdag een stoet voertui gen die ,de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ali Akhbar Velayati escorteerde aangevallen door een groep opposanten van de regering in Teheran. De auto met de minister koos bijtijds een andere route en kon een confrontatie met de activisten vermijden. Van een van de andere voertuigen, die door een groepje actievoer ders werden achtervolgd wer den de ruiten ingegooid. Tij dens een persconferentie schreuwden de activisten 'moordenaar' naar de be windsman, terwijl zij foto's toonden van de in april 1990 in Zwitserland vermoorde Ka- zem Rajavi, een broer van de leider van de Iraanse opposi tiebeweging Volksmujahe- deen. Een actievoerder wordt in de parkeergarage v getrokken (foto EPA) ling van de verdere invulling van de wet kan vragen. Aanvanke lijk had Lansink zelfs geeist dat eenvijfde deel van één van de Kamers een dergelijke behande ling zou kunnen afdwingen. Simons voelde daar niets voor, omdat hij bang was dat de VVD - tegenstander van de basisverze kering tegen ziektekosten - op die manier elke verdere behan deling van de wet zou kunnen te genhouden. Het CDA is echter ook niet enthousiast voor de plannen van Simons, zodat na de zomer CDA en VVD samen om gedetailleerde behandeling van de verdere invulling van de wet kunnen vragen. Daarmee komt de invoeringsdatum van het eerste deel van de wet (1 ja nuari 1992) in gevaar. De PvdA had in de nachtelijke discussies een uitdrukkelijke toezegging van het CDA ge vraagd, dat het nu ook mee werkt aan de verdere invulling van de wet. Lansink wilde zover echter niet gaan. „Mijn inzet is erop gericht om zover mogelijk te komen. Het gaat echter ook om zorgvuldigheid. Aanvaar ding van dit wetsontwerp houdt niet in dat de zaak automatisch doorloopt. Het is niet het teke nen van een blanco cheque", al dus Lansink gisteravond tijdens de afronding van het debat in de Tweede Kamer. PvdA-woordvoerder Van Otter- loo zei er echter van uit te gaan dat de invoering van de eerste fa se van de stelselwijziging per 1 januari '92 nu ook kan doorgaan. Dan zullen de huisarts en de me dicijnen worden overgeheveld van de ziektekostenverzekering en ziekenfons naar de AWBZ. Ie dere Nederlander gaat als ge volg daarvan voor deze verstrek kingen een premie betalen die afhankelijk is van het inkomen. CDA en PvdA bereikten giste ren wel overeenstemming over de mogelijkheid van het nemen van een eigen risico in de nieuwe ziektekostenverzekering. Behal ve een algemeen eigen risico (met een lagere premie) komt er op verzoek van het CDA ook een specifiek eigen risico. Dit houdt in dat voor bepaalde voorzienin gen (bijvoorbeeld kronen of me dicijnen) ook een eigen risico ge nomen kan worden. Het CDA wil hiermee bereiken dat er een gro tere verscheidenheid komt aan verzekeringspakketten, waar mee de concurrentie tussen de verzekeringsmaatschappijen wordt vergroot. BRUSSEL (ANP) - EG-land- bouwcommissaris Ray MacS- harry wil drastisch snijden in de Europese landbouwsubsi dies. Dit blijkt uil uitgelekte plannen voor een hervorming van het EG-landbouwbeleid die hij woensdag voor het eerst voorlegde aan zijn collega's van de Europese Commissie. Door die hervormingen zou de graanprijs met 35 procent zak ken, de rundvleesprijs met 15 procent en de melkprijs met 10 procent. Volgens het persbureau Reuter, dat verwees naar EG- bronnen. wil de Ierse commissa ris ook snijden in de melkquota, de maximumhoeveelheden melk die elke boer mag produce ren, maar het is duidelijk hoe veel. Gekoppeld aan lagere graan prijs zou er verder een verplichte braakleggingsregeling komen, waarbij boeren een deel van hun land ongebruikt laten. Dezelfde bronnen spraken van een ruime re pensioenregeling voor boeren van 55 jaar en ouder. Het hele pakket zou minstens tien mil jard gulden extra kosten. MacSharry wil via de hervor mingsplannen bereiken dat de landbouwuitgaven, die nu nog zeker de helft van de EG-begro- ting beslaan, teruglopen. Zijn vermeende doel is in drie jaar tijd te komen tot landbouwprij zen waarmee de efficiëntste be drijven het kunnen rooien. Voor de andere voorziet hij inkomens steun. De voorstellen zullen de komen de weken in de Commissie be sproken worden om een kant- en-klaarvoorstel aan de minis ters van landbouw te kunnen presenteren. Die komen voor het eerst, onder Nederlands voorzit terschap, op 15 en 16 juli in Brus sel bijeen. Weer tegenvaller V&D: inkoop te grote voorraden AMSTERDAM (GPD) - De wa renhuizen van Vroom Drees- mann moeten opnieuw een for se tegenvaller incasseren. In het eerste kwartaal van dit jaar is voor 60 miljoen gulden teveel aan voorraden ingeslagen. De warenhuizen kampen nu met overvolle magazijnen. J. Kessels, die twee weken gele den opstapte als directievoorzit ter van V&D, heeft deze onver wachte overschrijding van de voorraden één dag voor zijn ver trek aan de groepsonderne- mingsraad gemeld. Vice-voorzit- ter H. Aaldring van de groepson- dernemingsraad legt een direct verband tussen het vertrek van Kessels en de nieuwe tegenval ler. Kessels was direct verant woordelijk voor de produktgroe- pen en hun veel te grote voorra den. De grote hoeveelheid goederen die in de magazijnen is blijven liggen wordt (deels) gefinancierd met geleend geld. Daardoor ver taalt de overschrijding van de voorraden zich in de rentelasten. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn ue rentelasten van V&D gestegen van 17,5 tot 19,2 miljoen gulden. Advertentie Wie onze showroom bezoekt, mag hetgrote SieMatic Keukenboek zó meenemen. Ofwel: 180 pagina 's vol inspirerende ideeën en prachtige kleurenfoto 's. 't Liefst een SieMatic. Massee Zn. Verrijn Stuartweg 8, Goes, tel. 01100- 2 12 22 Woonvizier Zeeland Korte Geere 20, Middelburg, (lo. Geerepassage) tel. 01180 - I 37 04 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1