Kroatië en Slovenië afgescheiden Vreugde in Zagreb Elke 31 GRATIS Plan Maij voor neer en veiliger ietsverkeer PvdA botst met Kok en CDA over tekorten kleintjes Moskou: zonnig en warm ulerale parlement Joegoslavië pleit voor ingrijpen leger Verkoop scholen levert kabinet een miljard op 06-0503. firioden met zon Haast wolkenvelden en een enkele bui uakperioden met zon. Temperatuur 17 mien. Krachtige wind tussen zuid west en west. !4e jaargang no. 148 oensdag 26 juni 1991 lGREB (AP/RTR/AFP/ANP) - parlementen van de Joego- vische republieken Kroatië Slovenië hebben dinsdag- igd de onafhankelijkheid Igeroepen. Door het besluit i beide republieken houdt goslavië als eenheidsstaat Ie bestaan. Het federale par ent deed een beroep op het [erom tussenbeide te komen, regering van Joegoslavië is ödagavond in spoedzitting jtengekomen. federale regering heeft aan- sondigd met geweld de inning idouanerechten langs de bui- ojrenzen in Slovenië af te jngen. Slovenië wil de invoer ringen op produkten voor bveniè niet overdragen, sterse landen en de Sovjetu- hebben bij voorbaat laten en dat de twee republieken niet op internationale erkenning hoeven te rekenen. In Zagreb ging de Kroatische parlement unaniem akkoord met een pakket wetsvoorstellen inzake de onafhankelijkheid en soevereiniteit van Kroatië. „De Kroatische staat is geboren", verklaarde parlementsvoorzit ter Zarko Domlan. Direct na de proclamatie luidden de klokken in alle kerken van Zagreb. Enke le uren later volgde het Sloveen se parlement in Ljubljana. Van daag zal in Slovenië de onafhan kelijkheid met een plechtige ce remonie gevierd worden. In de federale hoofdstad Belgra do werd zeer scherp gereageerd op de ontwikkelingen. Het fede rale parlement deed in een ver klaring een dringend beroep op het leger „om maatregelen te treffen om een deling van Joego- DEN HAAG (GPD) - De verkoop van HBO-scholen levert het kabinet geen 480 miljoen gulden, maar circa 1 miljard gul den op. Minister Kok (financiën) heeft dit gisteravond in de Kamer meegedeeld. De 480 miljoen gulden mag minister Ritzen (onderwijs) ge bruiken om een gat op zijn begroting te dichten. Wat er met de overige gelden gebeurt, zei Kok niet. Volgens de minister verloopt het overleg tussen Onderwijs en HBO-instellingen over de verkoop van de gebouwen aan scholen voorspoedig. Overigens is voor de verkoop een apart wetsvoorstel nodig. De kosten voor huisvesting van HBO-instellingen worden opgenomen in een vast budget wat aj van'Onderwijs krijgen. Ontstaan er problemen bij de ex ploitatie van de gebouwen dan moeten de instellingen daar zelf voor opdraaien. Hiervoor komt een apart waarborgfonds. De overheid zal daar echter niet in deelnemen. SN HAAG (GPD) - Er moet veiliger worden ge elst, Minister Maij (verkeer) teft gisteren gezegd dat het ge- iruik van dc fiets in 2010 met 30 (meent moet zijn toegenomen het aantal verkeersdoden in itjaar gehalveerd moet zijn. oor het stimuleren van fietsen, «beteringen van de fietsvoor- ientallen auto's Schotland Iranden in teer ONDEN (DPA) - Zeker hon- «d automobilisten zijn dins- 15 in een heuvelachtig gebied noorden van de stad Glas- in Schotland gestrand na il ze een wegdek passeerden il de vorige dag was geasfal- erd, teer hechtte zich aan hun inden waardoor ze uiteindelijk ïtverder konden rijden, uitge rend bij een bergpas met een ird met de tekst „Rust uit en Rs dankbaar". woordvoerder van de lokale itoriteiten in Strathclyde dit de verklaring voor het ge- turen in de overvloedige regen- van de afgelopen dagen, aardoor de teer niet hard zou iu geworden. Volgens hem is at met 20 dat wegarbeiders wa- vergeten stollende stoffen in de hete teer toe te voegen. UITVERKOOP slavië en wijzigingen in zijn grenzen te voorkomen." For meel heeft het parlement even wel geen autoriteit over het le- sche onafhankelijkheidsverkla- ger. ring verklaart de republiek zich Volgens de tekst van de Kroati- tot een „soevereine en onafhan- '"es: Lange Vorststraai 71 dingen: Lange Zelke 24 zieningen en het tegengaan van fietsendiefstal is jaarlijks een bedrag beschikbaar van 50 mil joen gulden. Onder de titel 'meer en veilig op de fiets' presenteerde Maij haar zogeheten 'masterplan fiets', een onderdeel van haai- ver- keers- en vervoersplannen. De fiets moet als tweede vervoers middel in ons land (met 29 pro cent van het aantal afgelegde ki lometers), een belangrijke bij drage gaan leveren om het ge bruik van de auto als 's lands eerste vervoermiddel (45 pro cent) te verminderen. Het auto gebruik moet door meer te fiet sen met 12 procent afnemen. En in 2010 moet de fiets 15 procent meer mensen dan nu naar het station brengen. De diefstallen moeten met een kwart dalen. Ambitieus Om deze ambitieuze doelstellin gen te bereiken wil Maij met be hulp van gemeenten en provin cies het nodige gaan uitvoeren. Zo moeten er betere en veiligere fietspaden, -tunnels en -stallin gen komen. Het meeste geld is hiervoor uitgetrokken. Gemeen ten kunnen de helft van hun in gediende voorstellen door het ministerie vergoed krijgen. De minister wees erop dat deze bij drageregeling tijdens het regime van haar voorgangster Smit- Kroes vijfjaar lang ontbrak, wat een 'ongunstig effect' heeft ge had. Ook wil Maij met proefprojec ten, verkeersonderwijs en voor lichting het gebruik en de veilig heid van het fietsen vergroten. Bij bushaltes en stations worden stallingen aangelegd, auto's moeten in 'fietsdichte' gebieden langzamer gaan rijden en de op sporing van gestolen fietsen wordt verbeterd. Daartoe wor den naast de postcode voortaan ook huisnummers in het frame ingebrand. Lease-fiets Bedrijven worden gestimuleerd bij hun vervoersplannen aan dacht te schenken aan de 'be- drijfsfiets', volgens Maij een be tere benaming dan 'dienstfiets'. Ook wordt samen met de ANWB de 'lease-fiets' op grotere schaal geïntroduceerd. Het bedrag van 50 miljoen gul den voor het fïetsbeleid in 1992 is ongeveer evenhoog als dit jaar, nadat de Tweede Kamer de mi nister gisteren had gevraagd om 6 miljoen extra uit te trekken. MOSKOU - In de Sovjetunie is het volop zomer. Terwijl in onze streken de jas en vooral de paraplu bet straatbeeld bepalen kunnen in Moskou deze vakantievierders in zwembroek een kaartje leggen. De temperatuur ligt daar al dagen dik boven de dertig graden (foto Alain-Pierre HovasselEPA l kelijke staat" en start daarmee „een proces van losmaking van de andere republieken". Met na druk wordt gesteld dat de huidi ge grenzen van Kroatië legitiem zijn. Daarmee wordt kennelijk gereageerd op plannen van Ser vië om Kroatische gebieden waar etnische Serviers in de meerderheid zijn bij de eigen re publiek te voegen. Hoewel het onzeker is hoe het federale leger zich zal opstellen, wordt in Kroa tië niet gerekend op militair in grijpen. In Kroatië zal de onafhankelijk heidsverklaring niet gepaard gaan met uitbundig vertoon, om de Servische minderheid niet te provoceren. Vooral radicale Ser viërs houden zwaarbewapende milities op de been. De Sloveense onafhankelijk- heidswetten voorzien niet met een in ingrijpende veranderin gen. Paspoorten en bankbiljet ten van de Joegoslavische fede ratie blijven geldig. Wel wil Slo venië een eigen centrale bank oprichten en een eigen munt uit geven. Ook maakt Slovenië aan spraak op douane-autonomie. Slovenië wil zijn afgevaardigden naar het federale parlement ver vangen door een delegatie van 12 leden die de afscheiding ver der moet afwikkelen. De repu bliek zal stapsgewijs tot 1993 het beheer overnemen van alle ei gendommen van de federale overheid en het Joegoslavische Volksleger op zijn grondgebied. De meer dan 20.000 man van het Volksleger mogen voorlopig blij ven, maar vanaf vandaag wil Slovenië zijn dienstplichtigen uit het federale leger terugroe pen en onderbrengen bij de ei gen strijdkrachten. Pagina 3: weinig steun Pagina 4: zorgen om economie Peuter (2) verdrinkt voor ogen van moeder WERKENDAM (ANP) - Een 2-ja- rig meisje is dinsdagmiddag voor het oog van haar moeder verdronken. Het ongeluk ge beurde toen bet kind, Jacoba Gijsbcrta Johanna van der Wiel, met haar moeder en tante over een steiger naar een schip wandelde. De peuter viel van de steiger in het water van de Bics- boschhaven Omstanders die in het water do ken. konden het kind niet vin den. Vijftig minuten later werd het door duikers van de brand weer van Gorinchem uit het wa ter gehaald en naar het zieken huis in die gemeente gebracht. Wim Kok: miljarden bezuinigen op AAW/WAO DEN HAAG (GPD) - Er zijn maatregelen nodig die tot een bezuiniging van 5,8 miljard gul den op Ziektewet (ZW), algeme ne arbeidsongeschiktheidswet (AAW) en Wet arbeidsonge schiktheid (WAO) leiden. Alleen zo kan het kabinet erin slagen het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid in 1994 niet hoger te laten zijn dan in 1989, een doelstelling uit het re geerakkoord. Minister Kok (financiën) heeft dit gisteravond in de Kamer ge zegd. De bewindsman gaf toe dat de ontwikkeling van het aantal zieken en arbeidsonge schikten „volkomen uit het lood is geslagen en nog verder uit het lood dreigt te slaan". Kok noem de dit een „onverdedigbare ont wikkeling", vooral vanuit socia le redenen. „Het bad is vol maai de kraan blijft stromen", aldus Kok. Hij verwees verder naar de recente noodkreet van staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) in een brief aan de Kamer. De bewindsman gaf te kennen dat er binnen het kabinet een discussie gaande is over de doel stelling het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid in 1994 terug te hebben op het niveau van 1989. Mogelijk kiest het ka binet voor de Tussenbalans als uitgangspunt. Daarin stond een bezuiniging van 3,8 miljard gul den bij ZW, AAW en WAO. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 ZAGREB/ LJUBLJA NA - Kroaten zwaai den gisteravond met hun nationale vlaag voor het parlements gebouw in de hoofd stad Zagreb, kort na dat de onafhankelijk heid van de republiek Kroatië was uitgeroe pen. De inwoners van de hoofdstad van Slove nië, Ljubljana, waai de temperatuur dins dag opliep tot tegen de dertig graden Cel sius, leken gister avond nauwelijks on der de indruk van de „historische" gebeur tenissen. Voor het parlement was geen sprake van enige com motie en rond negen uur keek een twintig tal mensen ijsjes etend toe hoe de par lementariërs na geda ne zaken in hun auto's stapten en naar huis reden. Lou Reed Intussen werd op de parkeerplaats van het Plein van de Revolu tie tegenover de parle mentsgebouwen de geluidsinstallatie die bij de plechtige pro clamatie van vandaag dienst zal doen uitge test met songs van Lou Reed (foto Michel ExdertAP) Zie ook pagina 4 Noors gas De Samenwerkende Elektrici- teits-Produktiebedrijven gaan electriciteit importeren uit Noorwegen. De stroom, die wordt opgewekt in een wa terkrachtcentrale, zal via een kabel onder de Noordzeebodem naar Nederland worden getransporteerd. Dc operatie gaat de SEP 600 miljoen gidden kosten, de prijs van een gasgestookte een- trale. WÊÊÊM Asielzoekers De raad van Kapelle heeft dins dagavond tijdens een zeer druk bezochte vergadering b en w op dracht gegeven opnieuw met WVC te gaan praten: een meer derheid vindt de komst van 250 inplaats van 350 asiel zoekers voorlopig Q meer dan genoeg. w Leerhuis Leerlingen van de Middelburgse Klarenbeek-LTS bouwen op het schoolterrein letterlijk hun ei gen leerhuis. Het gaat om een project waarbij onder meer de Zeeuwse bouwwereld en een aantal andere bedrij ven (financieel) zijn be- trokken. Wimbledon Martina Navratilova kroop gis teren op Wimbledon door het oog van de naald. De regerend kampioene liet zich bijna ver rassen door de onbekende Elna Reinach, die in de der de beslissende set als- C nog zwichtte. I w DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) voelt er niets voor de strakke afspraken over het jaarlijks terugdringen van het financieringstekort los te laten. Hij heeft dit gisteravond in de Kamer gezegd. De minis ter keerde zich daarmee tegen een wens van de PvdA-fractie. Volgens het PvdA-kamerlid Melkert zou in plaats van het jaarlijks terugdringen van het fi nancieringstekort een meerjarig begrotingsbeleid moeten ko men. gebaseerd op 'gezond ver stand' en de bevordering van een goede economische ontwik keling. De PvdA'er sprak bij een debat over de Voorjaarsnota: een stuk over de stand van za ken rond de lopende begroting 1991. Melkert bestempelde de huidige gang van zaken rond de begro ting als 'cijfertjes-fixatie' en een 'keurslijf. Hij verwees daarbij ook naar afspraken inzake las tendruk, investeringen en sane ring van overheidsuitgaven. De PvdA'er kwam niet alleen in botsing met Kok maar ook met het CDA-kamerlid Terpstra. Die pleitte voor het vasthouden aan de doelstellingen inzake finan cieringstekort en lastendruk. Volgens Terpstra is daarbij 'strengheid' geboden. Kok zei bij de Miljoenennota 1992 te zullen komen met voor stellen om een dreigende loon- en prijsspiraal door een aantrek kende inflatie, te keren. Dat zal volgens hem moeilijk worden, gezien alle andere doelstellingen van het kabinet, zoals terugdrin gen financieringstekort, beper ken aantal uitkeringsgerechtig den, het stabiliseren van de las tendruk en een evenwichtige koopkrachtontwikkeling. De minister reageerde op op merkingen van Melkert en Terp stra over de dreigende loon-' en prijsspiraal. De woordvoerders van de regeringspartijen vroe gen beiden om goed overleg tus sen kabinet, werkgevers en bon den. Het PvdA-kamerlid vroeg om een overheidsbeleid dat loonmatiging ondersteunt. Ook (Slot van pagina 3 kolom 7) (Advertentie) BEL NU GRATIS DE ANWB VOOR OE JUISTE REISVERZEKERING. Ook s avonds c» in liet weckend. JS53L Deze aanbieding is geldig tot en met zaterdag 6 juli 1991. Maar op is op. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1