Concurrentieslag tussen steden Voorstel centrum asielzoekers nog niet onwrikbaar Slopershamer boven Roeiershoofd Domburg schafte drie werkjes van Van Schagen aan Meer samenwerking van waterschappen in Z-Vlaanderen Goes en Vlissingen zetten Middelburg als winkelstad onder druk 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak Vol PZC zeeland DINSDAG 25 JUNI 1991 MIDDELBURG - De positie van Middelburg als winkelstad komt onder druk te staan. Goes vooral de vernieuwde Vlis- jingse binnenstad dreigen klan- jen van Middelburg af te snoe- pen. Uit het maandag gepresen teerde detailhandelsonderzoek Middelburg om de Markt blijkt dat Middelburg toch al 15 mil joen gulden van zijn jaaromzet Lijk opgevist voor kust Westkapelle VLISSINGEN - De rijkspolitie Ie water heeft maandagavond dode opgevist uit de zee 14 mijl ten westen van Westkapel- e. Over de doodsoorzaak en de identiteit van het slachtoffer was maandagavond laat nog niets bekend. Het stoffelijk overschot werd om 17.20 uur ontdekt vanaf de on- derzoekskotter Antares. De in Vlissingen gestationeerde RP 16 voer onmiddellijk naar de opge geven lokatie en bracht het lijk omstreeks 22 uur aan land. Daarop is het lichaam overge bracht naar het mortuarium bij de Noorderbegraafplaats in Vlis singen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Jongeman in Middelburg mishandeld MIDDELBURG - Een 21-jarige jongeman uit Middelburg is za terdagavond zonder aanleiding mishandeld door een tweetal jongens. Het slachtoffer, R. M., fietste over de Lange Delft toen hij door de twee daders van zijn rijwiel werd getrokken. M. werd lelijk toegetakeld: hij had een open wond aan zijn knie en een zwaar gekneusde pols. aan Vlissingen zal verliezen. Zonder een modernisering van de Middelburgse binnenstad kan dat verlies, volgens de on derzoekers van het RBOI, oplo pen tot 26 miljoen gulden. Het gemeentebestuur van Mid delburg voelt de hete adem van Vlissingen en Goes in de nek. Middelburg heeft een leidende positie op Walcheren met een jaarlijkse omzet in de voedsel- sector van 154 miljoen gulden en in de non food-sector van 237 miljoen gulden. De hamvraag voor het Middelburgs stadsbe stuur is hoe die koppositie kan worden behouden of zelfs kan worden versterkt. 'Dat zal geen gemakkelijke op gave zijn', merken de samenstel lers van het detailhandelsonder zoek op. Zij doen aan de hand van een uitgebreide enquête on der het winkelend publiek een aantal knelpunten uit de doe ken. De ergenis over de bereik baarheid van de Middelburgse binnenstad en de parkeergele genheid is groot. Veel bezoekers storen zich ook aan vandalisme, vuilnis op straat en verkeers overlast. Pendelbusjes Vooral de bereikbaarheid en parkeergelegenheid zijn zeer moeilijk oplosbare problemen. De zo gewenste derde verbin ding over het Kanaal door Wal cheren komt er voorlopig niet. Het Middelburgs gemeentebe stuur heeft zich wel voorgeno men tot en met 1993 ongeveer 600 nieuwe parkeerplaatsen te scheppen. Sinds 1987 is het aan tal echter gedaald. De onderzoe kers komen met een originele oplossing. Zij stellen voor een groot parkeerterrein te maken bij de uitvalsweg naar Sint-Lau- rens-Veerse Dam én vandaaruit de automobilisten in pendelbus jes naar de binnenstad te ver voeren. Zo'n systeem draait goed in Groningen. Het detailhandelsonderzoek be vat nog enkele andere opzienba- HH KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle krijgt pas van avond bij het begin van zijn ver gadering te horen of het voor stel van burgemeester en wet houders over het asielzoekers centrum in de Stormezandepol- derin Wemeldinge wordt gewij- B en w lieten het voorstel voor de inrichting van het cen trum van 144 te bouwen zomer woningen voor 350 asielzoekers maandag onveranderd. Het college besteedde er maar weinig tijd aan. Dat wil niet zeg- P dat het voorstel de raad ook in de oorspronkelijke vorm zal bereiken. Burgemeester J. van Bommel was maandagavond weinig me dedeelzaam over de opstelling van b en w. Hij duidde wel aan, •dat in de loop van vandaag - (Advertentie In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: rende suggesties. Het bussta tion moet terug naar Plein 1940. De kermis, waaraan cultuurhis torische toeristen zich ergeren, moet van de Markt naar het Damplein of het gebied rond de Lange Jan. Aan de Markt moet een grote winkelpassage verrij zen op de plaats van het huidige PZC-kantoor, dat sinds een half jaar te koop staat. De nieuwbouw aan de Markt maakt het mogelijk de Middel burgse binnenstad tot een een heid te smeden, menen de onder zoekers. De Markt vormt nu een barrière tussen de Lange Delft en de minder drukke Lange Vie- le én het Geeregebied. Middel burg heeft bovendien behoefte aan winkelruimte voor landelij ke ketens die in Zeeland één fi liaal willen openen. De strijd om die landelijke winkelbedrijven dreigt Middelburg te verliezen van Goes. Van Vlissingen heeft Middel burg niet veel te vrezen, denken ondernemers en winkelend pu bliek in Middelburg. De sfeer en het winkelaanbod zijn, volgens hen, onvergelijkbaar beter in Middelburg. „We moeten voortdurend ener gie en inzet blijven opbrengen om onze luxe-positie te handha ven", hield burgemeester mr Ch. Rutten maandagmiddag de in hotel Ameville verzamelde Mid delburgse ondernemers voor, „want de anderen doen dat ook." Hij wilde nog niet vertellen wat het college van b en w met het rapport gaat doen. Het woord is eerst aan insprekers die tot eind augustus op het onder zoek kunnen reageren. Het PZC-kantoor aan de Markt moet, volgens het maandag gepresenteerde onderzoek naar de detailhandel i: voor een grote winkelpassage (foto Lex de Meester) Middelburg, plaats maken dinsdag - nog gerichte informa tie op tafel zou kunnen komen, die kan leiden tot wijziging of nuancering van het voorstel. Die nadere informatie komt mo gelijk van de bouwer van de wo ningen, de projectontwikkelaar Erica BV in Leiden of van het mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. Nader con tact met die betrokken partijen zou tot gevolg kunnen hebben dat het voorstel van b en w wordt gewijzigd waar het gaat om de omvang van het centrum en het aantal asielzoekers dat men er tot uiterlijk 1 januari 1995 wil onderbrengen. Als b en w hun voorstel op de valreep aanpassen, dan zal de raad bij het begin van de vergadering moeten beslissen of het nog van avond wordt behandeld. In .envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 De sloop van de Ioodsensteiger bij de Koopmanshaven zal, tenzij b en w van Vlissingen vandaag anders beslissen, woensdag beginnen ifoto Lex de Meester) VLISSINGEN - De sloop van het Roeiershoofd, de Ioodsen steiger bij de ingang van de Vlissingse Koopmanshaven, zal naar verwachting morgen, woensdag, beginnen. Eige naar DGSM (Directoraat Ge neraal voor de Scheepvaart en Maritieme Zaken) heeft be sloten de beeldbepalende steiger voor het Keizersbol- werk op te ruimen. Aanne mingsbedrijf Van der Straat- en uit Hansweert hoopt het karwei in vier weken te kun nen klaren. In dat geval is de afbraak van de dertig meter lange steiger vlak na de bouwvakvakantie klaar. Een laatste kans voor het be houd van de steiger ligt in het overleg van burgemeester en wethouders van Vlissingen dat vandaag, dinsdag, plaats vindt, liet wethouder mevr. J. Poppe-van Looff gisteren we ten. Hoewel ze zegt te vrezen dat het al te laat is, heeft de ge meente Vlissingen officieel nog geen beslissing genomen over het aanbod van DGSM om de steiger over te nemen. De wethouder wilde niet op de beslissing vooruitlopen, maar tekende wel aan dat er voor een toeristisch gebruik van de steiger behalve onderhouds- Met de sloop van het Roeiershoofd verdwijnt in Vlissingen ook een geliefde plek voor bruidsreportages foto lex de Meester) kosten ook de nodige veilig heidsvoorzieningen bij zouden komen. Al eerder boodt DGSM de stei ger ter overname aan aan de Regionale Loodsencorporatie Scheldemonden. De Ioodsen steiger^1 aangelegd in de jaren twintig als voorziening voor Belgische en Nederlandse loodsboten, heeft inmiddels geen functie meer. De loodsen gebruiken nu de beschutte aanlegplaats bij het ponton in de Koopmanshaven. De Iood sensteiger vergt volgens het hoofd van de bouwkundige dienst van DGSM in Scheve- ningen, P G. Korpershoek, te veel geld aan onderhoud om zomaar aan te houden. Om die reden wil het loodswezen de dure voorziening ook niet overnemen, bevestigt hij. Wind Het hangt af van de weersom standigheden af of de sloop werkzaamheden woensdag kunnen beginnen, zegt ad junct-directeur J. Verhaagen van aannemersbedrijf Van der Straaten. „Eigenlijk wilden we vorige week het materieel al overbrengen naar de haven om maandag te beginnen, maar er heeft te veel wind ge staan." Het bedrijf verwijdert eerst het dek op de steiger. Vervol gens worden met een drijven de heistelling de ongeveer 150 palen uit de zeebodem getrok ken. Het gaat om palen met een lengte tot vijftien meter aan de kant van de Wester- schelde, die ongeveer zes me ter in de grond zitten. Gevaar voor beschadigingen aan het al deerlijk gehavende Keizers- bolwerk verwacht Verhaagen niet. „Tussen de steiger en het bolwerk zit een loopsteiger die rond het bolwerk gaat. Die blijft staan." DOMBURG - De gemeente Domburg is eigenares ge worden van drie werkjes van de Nederlandse schil der, graficus, dichter en schrijver J. C. van Schagen. 'Die wat spaart die wat het', 'De Nuchtere' en een 'Danse resje' gingen zaterdag op een veiling in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg voor het luttele bedrag van 595 gulden over in handen van een vertegenwoordiger van de gemeente. De op brengst van de veiling gaat, overeenkomstig de wilsbe schikking van Van Scha- gens weduwe, naar de SOS- Kinderdorpen in Indonesië. Burgemeester H. Hietkamp van Domburg was maandag middag nog niet op de hoog te van de aankoop van de li tho, de ets en de houtsnede, maar hij reageerde zeer ver heugd op het nieuws. „De ge meente staat op het stand punt dat iets van het werk van kunstenaars die hier ge leefd en gewerkt hebben in Domburg bewaard moet blijven." Van Schagen, gebo ren in Vlissingen. bracht zijn jeugd gedeeltelijk door in de Walcherse badplaats en ves tigde zich er in de jaren vijf tig met zijn gezin. Domburg bezat al enkele geïllustreerde boeken van de kunstenaar. De kleine col lectie die nu is ontstaan zal zeker op enigerlei wijze voor het publiek toegankelijk worden gemaakt. „Het wordt geen museum, hoor", smoorde de burgemeester die gedachte onmiddellijk in de kiem, „maar wij willen de ze herinneringen aan een roemruchte periode van het Domburgse zeker benutten voor de bevolking." Het Zeeuws Museum heeft zaterdag geen gebruik ge maakt van de mogelijkheid werk van Van Schagen te verwerven. Het museum bezit al vol doende representatieve werken, meldde een woord voerster. OOSTBURG - De drie Zeeuws- Vlaamse waterschappen zullen in de toekomst nog meer samen werken. Zij zullen vooral aan dacht besteden aan het zo zui ver mogelijk houden van het op pervlaktewater. Een uniform opsporings- en handhavingsbe leid met onder meer politie, jus titie en gemeente moet er voor zorgen dat iedereen weet waar hij aan toe is. Tegelijkertijd moet de samenwerking garan deren dat er daadwerkelijk ge controleerd wordt. De algemene vergadering van het waterschap Het Vrije van Sluis kan donderdag laten we ten wat zij van de plannen voor de toekomst vindt. Duidelijk is dat steeds meer en hechter met collega-waterschappen samen gewerkt zal (moeten) worden. Voor de zeven Zeeuwse schap pen geldt dat met name het Cen traal laboratorium, de vroegere technologische dienst. Maar het meest krijgt Het Vrije toch te maken met de twee andere wa terschappen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zo komt er een ge zamenlijk depot voor slibver werking in Temeuzen. Twee gewonden bij botsing na spookrit RILLAND - Bij een frontale bot sing maandagochtend op de rijksweg A-58 ter hoogte van de Kreekrakbrug liepen twee per sonen lichte verwondingen op en raakten twee personenauto's zwaar beschadigd. Dat is het eindresultaat van een spookrit die begon bij ziekenhuis Lie- vensberg te Bergen op Zoom. Daar reed de 23-jarige M. B. uit Bergen op Zoom in verwarde toestand de verkeerde helft van de rijksweg op. Een paar kilome ter verder klapte hij frontaal te gen de personenauto bestuurd door de 37-jarige J.J.L. S. uit 's- Gravenpolder die in de richting van Bergen op Zoom reed. Beide bestuurders werden ter observa tie naar het ziekenhuis Lievens- berg gebracht. De hoofdingelanden en gezwore nen kunnen donderdag ook hun licht laten schijnen over de eind cijfers van vorig jaar. Het Vrije heeft vorig jaar een batig saldo van ruim 4,5 ton 'gedraaid'. Het dagelijks bestuur wil een gedeel te van het batig saldo voor wa terkwaliteitsbeheer 335.125,50 - gebruiken om een eglisatiefonds verontreinigings heffing te vormen. Daarnaast zou een gedeelte kunnen worden gebruikt voor extra afschrijvin gen voor de niet meer in gebruik zijnde rioolwaterzuiveringin stallatie in IJzendijke. De rest van de 'overschotten' zou naar de saldireserves moeten vloeien. De algemene vergadering van het waterschap, donderdag in cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg, begint om 9.30 uur. Middelburg en Vlissingen geen stadsgewest GOES De samenwerking tus sen de gemeenten Vlissingen en Middelburg krijgt opnieuw niet de status van stadsgewest. Het VVD-kamerlid A. te Veldhuis meldde dit maandagavond, zeer tot zijn spijt, tijdens een verga dering van zijn Zeeuws partij bestuur. Te Veldhuis: „Lubbers en Alders zien Vlisburg niet zitten". Dat zal volgens hem komende dom derdag blijken wanneer de be-! windslieden de definitieve rege ringsversie presenteren van de Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening Extra. De WD-er kon digde aan dat zijn fractie zal pro beren het nee tegen het stadsge west 'onderuit te halen'. Vorig jaar slaagde de VVD erin de kamer warm te krijgen voor erkenning van het stadsgewest Vlissingen-Middelburg. Maar de regering heeft zich daar volgens Te Veldhuis niets van aange trokken. Blijft dat zo, waar schuwde het kamerlid, dan zul? (Slot van pagina lljkolom 1) I I I I I I M I I I I I I I I I I I I I II I I I I Oud-gedeputeerde J. D. de Voogd wordt dus de niexnve voorzitter van de belangen vereniging voor de visserij in deze provincie, Zevibel. Een voor de hand liggende keus van de Zeeuwse vissers. Waarschijnlijk hebben niet alleen De Voogds bestuurs- ervaring, belangstelling voor de visserij en het gemak waarmee hij contacten legt een rol gespeeld bij de beslis sing hem voor deze functie te vragen. De vissers herinneren zich maar al te goed wat De Voogd vorige zomer alle maal heeft losgemaakt met zijn opmerking dat Zeeland op toeristisch gebied naar zijn idee vol was. Ze rekenen erop dat hun nieuwe voorzitter binnen kort hetzelfde zal beweren van de Noordzee. Dat 'ie vol vis zit wel te ver staan. Zo'n uitspraak zal, zo redeneren de slimme vissers, leiden tot een forse verrui ming van de vangstquota en daarmee tot vergroting van hun winsten. Ja, de Zeeuwse vissers heb ben het volste vertrouwen in hun nieuioe voorzitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9