Plan soepeler regels kopers huis Plan voor kinderboerderij op begraafplaats van Koewacht Aanleg van bushaltes blijkt ingewikkelder dan gedacht PZC Restauratie van Hervormde kerk Tholen in 1993 VU-Orkest waagde en won in Le Sacre Eerste certificaten van schakelcursus horecamedewerker streek 12 Westerschouwen handhaaft eis gebondenheidvoor huurders DINSDAG 25 JUNI 1991 NOORDWELLE - Het gemeen tebestuur van Westerschouwen overweegt de regels te versoe pelen voor mensen die in Se- rooskerke of Noordwelle een huis willen kopen. Maar het lijkt wethouder G.J.W. van der Salm (PvdA) zeer onverstandig de voorwaarden - sociale of eco nomische gebondenheid - ook voor huurders te laten varen. Van der Salm zei dit maandag avond tijdens de raadsvergade ring naar aanleiding van een brief van de dorpsgemeenschap Noordwelle, waarin werd ge vraagd geen strikte voorwaar den te stellen. Noordwelle zit te springen om nieuwe inwoners en is blij met iedere belangstellen de. De dorpsgemeenschap zou derhalve graag zien dat de ge meente en woningbouwvereni ging Beter Wonen minder strak- jÉMtigK «Ut vp 1 W*- i Bi G. J. W. van der Salm BURGH-HAAMSTEDE Bridge - Met ingang van don derdag 4 juli worden in het dorpshuis De Schutse in Burgh- Haamstede weer bridgesdrives gehouden. De zomercompetitie, van Bridgekring '68, duurt tot en met 29 augustus. ZIERIKZEE Buurtfeest - Op het school plein van de openbare basis school Theo Thijssen wordt vrij dag 28 juni het traditionele buurtfeest van de Zierikzeese wijk Malta gevierd, met ondere meer een playbackshow, een rommelmarkt en een grote lote rij. Het feest duurt tot 21 uur. Vanaf 16 uur kan men terecht voor barbecue en disco. ke voorwaarden stellen aan ge gadigden. Voor de dorspge- meenschap is het helemaal niet nodig dat een gegadigde of eco nomisch (werk) of sociaal (fami lie) is gebonden aan Schouwen- Duiveland. Raadslid J. van den Berge (SGP/RPF/GPV) stelde zich maandagavond onomwonden achter dit streven en burge meester H. Tees had de indruk dat het college daar hetzelfde over denkt. CDA-raadslid J. W. Geleijnse wilde graag dat voor elke kern een nota met eisen en uitgangspunten wordt vervaar digd. Wethouder Van der Salm vertel de dat aan een nota wordt ge werkt. Daarin wordt met name de situatie in Burgh-Haamstede en Renesse belicht. Hij herinner de de raad eraan, dat in het ver leden is afgesproken dat de rege ling voor kleine kernen kan wor den versoepeld. Althans, wat ko pers betreft. Gezien de wachtlij sten voor huurwoningen in Wes terschouwen, leek het Van der Salm niet raadzaam de eisen aan huurders eveneens te laten varen. „Versoepeling kan naar mijn mening alleen in de koopsec tor", zei Van der Salm. De kwes tie wordt als de nota klaar is, na der besproken. De nota ouderenbeleid is reeds klaar. De raad had veel waarde ring en op een enkel punt kri tiek. De vaagheid over een senio renraad is volgens CDA en PvdA niet nodig. Zij pleitten voor in stellen van zo'n adviesorgaan van ouderen. Wethouder Van der Salm zei dat daarover nader zal worden overlegd met de Stichting Welzijn Ouderen. Zijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar een regionaal orgaan, om dat veel problemen op het hele eiland spelen en niet alleen in de gemeente Westerschouwen. De liberaal C. A. Hoorweg wilde graag van de wethouder weten of het toekomstige bestuur van de scholengemeenschap Profes sor Zeeman in Zierikzee - die 1 januari van het Rijk wordt over gedragen aan de zes gemeenten - invloed heeft op bij voorbeeld het beleid voor de tussenuren of regelingen voor vervanging bij ziekte van docenten. Als dat niet goed loopt, zei Van der Salm als nieuw gekozen vertegenwoordi ger in het bestuur, moet dat ze ker aan de orde worden gesteld. Hij nodigde de raad van harte uit, hem hierop aan te spreken. MIDDELBURG.CONCERTZAAL VU-orkest o.l.v. Daan Admiraal - m.m.v. Vera Beths. viool Werken van Hindemüh, Lutoslaioski en Strawinsky Het VU-orkest behoort in Zeeland zo zoetjesaan tot de vaste zomergasten. Dit in grote symfonische bezetting opererende ensemble heeft zich min of meer gespecialiseerd in het laat-romantische en 20e- eeuwse repertoire. Daarbij schroomt men niet, ook de meest veeleisende werken met durf en enthousiasme aan te pakken. Als er één stuk is, dat het uiter ste van een orkest vraagt, dan is het wel 'Le Sacre du Printemps' van Strawinsky. Deze balletmu ziek - waarmee in de muziek de Russische Revolutie al in 1913 begon - stelt aan de spelers bui tengewoon hoge eisen op het vlak van ritmische precisie, be heersing van het uiterste bereik van het instrument en - last but. not least - concentratie en uit houdingsvermogen. Het is met een mengsel van verbazing en bewondering dat ik deze VU-Sa- cre heb beluisterd. Als je in 1913 had beweerd, dat deze muziek binnen negentig jaar door een studentenorkest zou worden ge- MIDDELBURG Recreatiezaalvoetbal Het recreatief zaalvoetbal op de zondagmorgen in sporthal Voor- borch in Middelburg' houdt woensdag 26 juni de jaarverga dering in de vergaderzaal van de KNVB, afdeling Zeeland, aan het Molenwater 59 in Middel burg. Op de agenda staan onder meer punten als bespreking competitie seizoen 1991-1992. vaststelling financiële bijdrage met betrekking tot zaalhuur, scheidsrechters- en organisatie kosten en het verplicht stellen tot het bezoek van de jaarverga dering. De vergadering begint om 19.30 uur. Kerkconcert - Het christelij ke gemengd koor 'God is mijn Lied' uit Breskens verzorgt za terdag 29 juni een concert in de Lutherse kerk te Middelburg. Medewerking verlenen Willy Feytel (sopraan), Adri Wisse (te nor) en Cees van Nieuwenhuizen (bas/bariton). Het orgel wordt bespeeld door Wim Wilschut. Uitgevoerd worden werken rondom de Psalmen van onder anderen G.Ph. Telemann, Clau- dine le Jeune, J.S. Bach en Schutz. Het concert staat onder leiding van Arie Lensen. Het programma begint om 19.30 uur. kunst I I I I I I I l-LL BURGH-HAAMSTEDE - Voort varendheid in het bestuur ener gemeente wordt niet altijd be loond. Maandagavond moest de gemeenteraad van Wester schouwen op advies van het col lege een voorstel intrekken voor de aanleg van bushaltes bij de Burghseweg in Burgh- Haamstede. Er lagen meer voe tangels en klemmen dan het col lege van burgemeester en wet houders aanvankelijk had ver moed. De kwestie leek eenvoudig. De remise van de streekvervoer- maatschappij Zuid-West-Neder land in Burgh verhuist naar het industrieterrein, maar de halte Burghseweg moet blijven. Aan weerszijden van de weg zou daar best plaats voor zijn, meende het college. Weliswaar had een gara gehouder bezwaar tegen plaat sing van een abri vlak voor zijn showroom, maai' ook dat pro bleem werd opgelost: dan kwam er maar een halte zonder bus hokje- Helaas. In een overleg met ZWN was wethouder ir C. W. Veerhoek (VVD) gebleken dat de zaak heel wat ingewikkelder was. Bussen moeten bij de remise regelmatig een tijdje wachten, bijvoorbeeld op elkaar of op een nieuwe chauffeur. Dat kan best op de parkeerplaatsen bij de remise, maar het wachten op de weg zal heel wat overlast geven en bo vendien wellicht onveilig blijken te zijn. Het voorstel 18.000 gul den te voteren voor de haltes werd derhalve ingetrokken. „Soms ben je snel. soms te snel en dan past een beetje zelfkri tiek", stak Veerhoek ruiterlijk de hand in eigen boezem. Milieucentrum Voor de bouw van een milieu- educatief centrum is ook nog heel wat overleg nodig, aldus Veerhoek. Met andere gemeen ten wordt gesproken over het in richten van zo'n centrum, dat Westerschouwen graag binnen de eigen gemeentegrenzen zou hebben. De eilandelijk milieu coördinator - die of in Seroos- kerke of in Kerkwerve wordt ge- stioneerd - moet volgens Veer hoek de kwestie maar eens be kijken. Bij alle onderhuids gemopper over de traagheid in het bestuur ener gemeente - vooral, zo vindt men in Westerschouwen, als met anderen moet worden samenge werkt - was er één lichtpuntje. De eerste vergadering onder lei ding van burgemeester H. Tees duurde slechts ruim een uur, en er werden 33 punten behandeld. Dat was, zo vond het publiek, be paald een voorbeeld van voort varendheid. speeld, dan was je voor gek uit gemaaktDe interpretatie die Admiraal en zijn musici van het werk gaven, stond als een huis. Het ritmisch fundament was bij zonder stevig doorgetimmerd. De klankafwerking in de meer impressionistisch getinte passa ges was behoorlijk afgewerkt. De dirigent behoedde de tempi met ijzeren hand. Door deze voorbeeldige tempobeheersing werkten de ritmische ostinati des te obsederender. Zonder de andere instrumentengroepen te kort te willen doen, wil ik de pui ke houtblazerssectie apart me moreren. Het gevoel, dat men op de grens van het kunnen ope reerde, gaf aan deze oervitale Sa cre een apart gevoel van opwin ding. De solopartij in het betrekkelijk weinig gespeelde vioolconcert van Hindemith kreeg in de han den van Vera Beth spanning en glans. Ze speelde de lyrische mo menten met een gezonde vervoe ring. Het orkest klonk alert, maar hier en daar te over-ent- housiast. Vooral de koperbla zers hadden zich best wat be scheidener mogen opstellen. Or kest, soliste en dirigent oogstten veel bijval van het publiek, dat helaas in een te gering aantal was komen opdagen. Een welkome afwisseling naast het kleurrijk tumult van Hinde mith en Strawinsky bood de Treurmuziek voor strijkers uit 1958 van Lutoslawski. In dit werk realiseert Lutoslawski een gelukkige synthese van cerebra le en expressieve elementen. Hoofd en hart komen gelijk waardig aan bod. De strijkers van het orkest speelden het werk in één grote spannings boog. Het was geen bescheidenheid, die mij op de achterste rij had doen plaatsnemen, maar een bang vermoeden, dat de zaal wel eens te klein zou kunnen zijn voor het oergeweld van Stra winsky. Gelukkig vertoonden zich geen scheuren in de muren, maar of het veel scheelde weet ik niet. In alle ernst, de Middel burgse Concertzaal is en blijft ongeschikt voor klankerupties van deze orde. Rest mij nog te melden, dat het programma boekje in alle opzichten voor treffelijk was. Zó moet het, UIT in Zeeland! Leen de Broekert KOEWACHT - Hel openbare begraafplaatsje aan 't Zand in Koewacht ligt er stil en verla ten bij. Te stil en verlaten, vin den Eric en Wilma de Schepper. Ze zouden er liever wat meer le ven zien. Bij de gemeente Axel hebben ze daarom een verzoek ingediend om het kerkhofje - van nog geen 1000 vierkante me ter - te mogen kopen en er een speelterrein of zelfs kinderboer derij van te maken. Wat kriel kippetjes, hertjes, konijntjes, geitjes en een schommel in plaats van een grafzerk. Allicht zal dat een veel beter gezicht zijn. Een aantal jaar geleden deed Eric de Schepper, eigenaar van een benzinestation, al eens een poging de begraafplaats in zijn bezit te krijgen. Destijds was het doel bedrijfsuitbreiding. Axel vroeg naar de mening van de pompeigenaar een te hoge prijs. De koop ging niet door. Mede op aandringen van zijn vrouw Wil ma, ligt er nu weer een brief ten gemeentehuize. ..Ah ja, die be graafplaats ligt daar maar. Het kost Axel alleen maar geld aan onderhoud. Eén keer per veer tien dagen gaan ze er met een maaimachine overheen." „De begraafplaats ligt hier ei genlijk nutteloos. Ik heb nog nooit één bezoeker gezien. De laatste teraardebestelling had geloof ik twintig jaar geleden plaats. Een speelterreintje of kinderboerderij trekt toch meer in Koewacht, denk ik," zegt De Schepper. even een filmpje uit, en onder tussen kunnen de kinderen lek ker ravotten. Ideaal. Er zijn ook klanten die wel eens langer er gens op moeten wachten. Dan kun je beter naar beestjes kijken dan naai' een grafsteen. Toch?" Wetgeving Speelplekje Als het financieel een beetje haalbaar is, wil hij er echt iets leuks van maken. Niet alleen voor de eigen kinderen, maar voor alle kinderen uit de omge ving. „We wonen hier aan een verschrikkelijk drukke weg. Een afgeschermd speelplekje kan geen kwaad", denkt Wilma. Ze is ook van mening dat een speelgelegenheid beter oogt voor de klanten van het benzine station. Sommigen kijken nog wel 's raar op als ze achteraan het terrein een grafzerk zien staan. „Zo'n speelterrein is een stuk praktischer", zegt Wilma. „Pa en ma zoeken in onze videotheek Op de begraafplaats bevinden zich nog de stoffelijke resten van een tiental mensen, Eén graf zerk staat er nog op het gras veldje: Petrus Sinack. Jaren ge leden is hij nog speciaal vanuit Canada overgevlogen om op de openbare begraafplaats te Koe wacht te kunnen worden begra ven. Wethouder J. van Schaik uit Axel denkt dat het nog een hele klus zal worden om de fami lieleden van de overledenen op de hoogte te brengen. Hij wil de wetgeving met betrekking tot begraven en opgraven strikt na leven. „Ik denk dat het één en ander toch nogal wat geld zal kosten. De dienst algemene zaken kwam een paar jaar geleden op zo'n 25.000 gulden uit. Als de fa milie De Schepper alle kosten voor haar rekening wil nemen, dan zeg ik in principe: prima, maar ons mag het geen cent kos ten." Van Schaik verwacht dat wan neer het college over enige tijd met een voorstel tot verkoop naar de gemeenteraad komt, dit weinig problemen op zal leveren. Temeer omdat volgens hem de helft van de gemeenteraad niet eens weet dat er op 't Zand een begraafplaats ligt. OUD-VOS SEMEER Vrouwenbond - De afdeling Oud-Vossemeer van de Algeme ne Vrouwenbond houdt van daag (dinsdag) een steengrill- avond in het dorpshuis De Vos- sekuil. De bijeenkomst begint om zeven uur. Vrouwenbond - De afdeling Oud-Vossemeer van de Algeme ne Vrouwenbond houdt van daag. dinsdag, een steengrill- avond in het dorpshuis De Vos- sekuil. De bijeenkomst begint om zeven uur. Vanwege de verhuizing van de remise van Zuid-West-Nederland in Burgh-Haamstede naar het industrieterrein, moeten er aan de Burgh seweg nieuwe bushaltes worden aangelegd (foto Pieter HonlioffI SINT MAARTENSDIJK - Met de restauratie van de Neder lands hervormde kerk in de stad Tholen wordt een begin ge maakt in 1993. Dit besluit nam de gemeenteraad van Tholen maandagavond in Sint Maar tensdijk. De opknapbeurt van de kerk is het duurste project (totale kosten ongeveer 1,5 mil joen gulden) in het meerjaren programma restauratie monu menten 1991-1997, dat door de raadsleden werd vastgesteld. Alleen P. van Belzen (RPF/GPV) stemde tegen het voorstel. Hij wilde het karwei op een an dere manier financieren dan het college van b en w. Burgemees ter en wethouders hadden be dacht vijf ton aan subsidiegel den te reserveren voor de restau ratie van de kerk. Dat is veel te weinig, maar meer geld uittrek ken achtten b en w onverant woord omdat dan het opknap pen van andere monumenten in het geding zou komen. De rest van de benodigde som moet in de visie van het college door de kerkvoogdij, de eigenaresse van het gebouw, worden opgehoest of het project moet in fasen wor- Tjeerd Nijsen turnkampioen van MTV' 69 MIDDELBURG - Tjeerd Nijsen is zondag clubkampioen van MTV '69 geworden. De Middel burgse turner veroverde deze ti tel van zijn club door van alle deelnemers de meeste punten bij elkaar te turnen. De Middelburgse turnvereni ging sloot met dit clubkam pioenschap het seizoen af. Op de kleuters en selectiegroepen na kwamen de meisjes en jongens in alle leeftijdscategorieën in ac tie. De selectiegroepen amuseer den de toeschouwers met de monstraties. De uitslagen: meisjes, 8-9 jaar: 1 Daniëlle Eland, 2 Ellen Matthijsse, 3 Patricia van Dorst, 4 Nienke Henken, 5 Angelique Houmes; 10-11 jaar: 1 Veerle Vermai- re, 2 Saskia Valk, 3 Nguyen Tran, 4 Cindy Kerste, 5 Leonie van Dijke, 6 Chislaine Stroucken; 12 jaar en ou der: 1 Chantal Hoogerland. Jongens, tot 11 jaar: 1 Thijs de Vos, 2 Marijn Scholte, 3 Mervin Stroo; 12-13 jaar: 1 Mark Boone. Heren: 1 Tjeerd Nijsen. VLISSINGEN Groen Links - De afdeling Vlissingen van Groen Links be spreekt vandaag, dinsdag, de nota Van Stedeling tot Wereld burger. Deze notitie van de ge meente Vlissingen gaat over in ternationale samenwerking en mondiale problemen. Groen Links vindt evenals de gemeen te Vlissingen dat internationale samenwerking ook op plaatse lijk niveau gestalte moet krijgen en wil daartoe zelf initiatieven nemen, onder meer ondersteu ning van het project Drie Zeeu wen bouwen in Transkei. De ver gadering van vanavond in 't An ker aan de Bonedijkestraat be gint om acht uur. den uitgevoerd. Daarover zijn nog gesprekken gaande. Burgemeester en wethouders wilden het bedrag van een half miljoen gulden uitsmeren over een periode van zes jaar. In 1993 zou dan voor de eerste keer een bijdrage worden uitgetrokken. Van Belzen stelde voor pas in 1995 te beginnen en de vijf ton uit te smeren over een periode van drie jaar. Dat bood volgens het raadslid verschillende voor-' delen. Ten eerste zou er minder rente betaald hoeven te worden., Verder krijgt de kerkvoogdij! meer tijd om door middel vanac-i ties geld bij elkaar te krijgen en! tevens ontstaat zo meer ruimte1 om de mogelijkheden van het restaureren in fasen op een rijtje te zetten-. Toestand Burgemeester H. A. van der! Munnik voelde er niets voordel restauratie uit te stéllen tot 1995. Hij wees Van Belzen op het feit dat de bouwkosten ieder jaar; omhoog gaan. „In '89/'90 stegen' die kosten met maar liefst li procent. Ook de onderhouds kosten zullen toenemen want de toestand van de kerk wordt er niet beter op. Bovendien staat het opknappen van de toren, ei gendom van de gemeente, voor 1993 op het programma. Het is, goedkoper beide werken tegelijk uit te voeren. Verder uitstel kan alleen maar meer geld kosten", aldus de burgemeester. Jan Hoek wint trimloop in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - De achtste trimloop in Nieuwerkerk kreeg met de wedstrijdatleet Jan Hoek een sterke winnaar. De 26-jarige Hoek uit Oude Tonge won in een nieuw parcoursre- cord van 26 minuten en 55 se conden. De ruim zestig deelnemers moesten 9000 meter afleggen op het parcours waar een uur later de wielerronde van Nieuwerkerk werd gehouden. Onder de deel nemers bevond zich de Duive- landse burgemeester Bergshoel en zijn zoon Toby Bergshoef. To by Bergshoef eindigde op een vierde plaats in 29.58. De burge meester van Duiveland behaal-' de een 18de plaats in 38 minuten en 30 seconden. Greetje Smit was de eerste vrouw die in het centrum van Nieuwerkerk fi nishte in 35.42. Uitslag: 1500 meter: 1 Rein van Klinken 6.30. 2 Suzanne v.d. Meer 6.44. 3' Richard Brouwer 7.30. 3000 meter: 1 Joh. Stoutjes- dijk 11.45. 2 Leo van Elzelingen! 13.50. 3 Jimmy Niemans 15.20, 4500 meter: 1 Gijs Kien 19.05.2 Carlien v. Merte 29.45. 6000 me-1 ter: 1 Martien Moermond 21.55,2 Johan Hendrikse 29.00. 3 Kees de Jonge 29.18.9000 meter: 1 Jan Hoek 26.55. 2 Johnny Quaak 27.48. 3 Eddy Smit 29.12. 4 Toby Bergshoef 29.58. 5 René Baartse 31.28. 6 Cor Muller 31.57. 7 Cor' Duinhouwer 32.10.8 Theo de En gelsman 32.12. 9 Nico van Nieu- wenhuijzen 33.25. Dames 9000 m.: 1 Greetje Smit 35.42. 2 Mir jam Visser 46.25. 3 Tanja Stins 48.00. TERNEUZEN - In het restau rant van LTS De Vaart in Ter- neuzen werden maandag de eer ste certificaten uitgereikt aan twaalf cursisten die de Schakel cursus Horecamedewerker had den gevolgd. Deze cursus, een gezamenlijk initiatief van de Primaire Beroepsgerichte Vol wassenen Educatie 'Zeeuwsch- Vlaanderen' (PBVE) en het Ge westelijk Arbeidsbureau ging in maart van dit jaar van start. Volgens de coördinator van het PBVE, de heer L.F.M. Allaerts, bestond er behoefte aan een der gelijke cursus gezien het struc turele tekort op de horeca-ar- beidsmarkt, waardoor zich - met het seizoen in het vooruit zicht - problemen zouden kun nen voordoen. De kortlopende opleiding was de eerste in haar soort die in Zeeuwsch-Vlaanderen werd ge geven. Gekozen werd voor de formule van een schakelcursus: ze kan zowel een schakel naai werk als naar een vervolgoplei ding zijn. In de drie maanden dat de cursus duurde, werd de leer lingen primaire kennis bijge bracht op gebied van bedienen, koken en aanverwante theorie. Hiervoor waren ze twee dagen per week aanwezig op De Vaart. Daarnaast werd twee dagen per week stage gelopen. Het Arbeidsbureau beslist over een vervolg van deze opleiding, afhankelijk van vraag en aan bod. Van de oorspronkelijk ze ventien cursisten hebben inmid dels al enkelen werk gevonden. De verzorging van de lessen was in handen van het Westerschel- de College in Terneuzen. Het certificaat schakelopleiding ho reca werd overhandigd aan: Betty Bongcac, Ingrid van Hee, Ria Huigen, Jan Ma, Wendy van der Meer en Bep Broeshart, allen uit Terneuzen, Radjen Gonesh uit Breskens, Annelies Janssens uit Vogelwaarde, Emiel Pagéuit Waterlandkerkje, Ria van Sluijs uit Axel, Karin Smidt uit Sas van Gent en Simon Tollenaar uit Hoek. De openbare begraafplaats aan 't Zand in Koewacht (foto Camile Schelstraetel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 20