J Koppeling staat op de tocht Europese kans Lubbers groter CPB: lagere loonstijging en de dure dollar drukken koopkracht 1 kleintjes PvdA: concessie op voorwaarde beschermen uitkeringen Gewonden bij ireinbotsing station Brussel Regen spelbreker Wimbledon Vreugde over vrijheid Deel mariniers blijft voorlopig nog in Irak Somber en nat \'eel bewolking, vrijwel geen zon en af in toe regen of motregen. Vrij krachti ge wind. uit zuidwestelijke richting. 0dagtemperatuur 17 graden. 234e jaargang no. 147 Dinsdag 25 juni 1991 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Rechter: Tweede helft bekerfinale overspelen UTRECHT (ANP) - Rot terdam is te vroeg uitge lopen voor Feyenoords bekerzege. Finalist BW Den Bosch verloor op 2 juni de bekerfinale, maar won gisteren in Utrecht een kort geding tegen de KNVB. De tweede helft, van de tumultueus afgelopen wedstrijd in De Kuip dient vóór aanvang van de nieuwe competitie op neutraal terrein te wor den over gespeeld, met de stand 1-0 voor de Rot terdammers. Feestende supporters maakten een ordentelijke slotfase van het duel onmogelijk, door het veld herhaalde lijk te betreden. Geen partij Feyenoord was geen par tij in het kort geding, maar voelt zich door de uitspraak gedupeerd. Voorzitter Amandus Lundqvist zei actie te verwachten van de KNVB. „Deze uitspraak is uniek, met ongewen ste gevolgen. De rechter neemt hier de taak over van de scheidsrechter. De interne rechtspraak van de KNVB is onder graven." De KNVB heeft onmid dellijk gereageerd op de uitspraak van mr. HF.M. Hofhuis. Na be- in Zeist werd de I tweede helft vastgesteld voor aanstaande zondag (30 juni) te spelen op het terrein van NEC in Nij megen. Zie ook pagina 15 DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer is bereid de koppeling tussen lo nen en uitkeringen te laten val len. „Waar het de PvdA niet om gaat is het willens en wetens vasthouden aan het onmogelij ke", aldus het PvdA-kamerlid Van Zijl. Hij deed zijn uitspra ken gisteren tijdens een kamer debat over het wetsvoorstel waarin de koppeling is opgeno men. Van Zijl betrok zijn uitspraken op tijden waarin sprake is van een blijvende economische te rugslag. „Maatstaf is daarbij vooral de vraag of het doorgeven van loonstijging aan uitkerin gen en minimumloon leidt tot de bekende gevaarlijke spiraal naar beneden met stijgende las ten, toenemende werkloosheid en niet meer op te brengen finan cieringslasten voor het rijk", al dus Van Zijl. Een eventueel besluit tot het niet laten doorgaan van de kop peling deze zomer (door het ka binet) en dit najaar (in de Ka mer) kan volgens Van Zijl niet worden genomen zonder concre te voorstellen over de bescher ming van uitkeringen en correc ties met betrekking tot hogere inkomens, al dan niet in de fisca le sfeer. „Het gaat als het ware om een dubbelbesluit: ontkop pelen en maatregelen treffen die ook in die situatie rechtvaardige inkomensverhoudingen waar borgen". Van koopkrachtgaran ties wilde de sociaal-democraat desondanks niet spreken. De PvdA'er maakte zijn opmer kingen ondanks de uitspraak dat koppelen hoofdregel moet zijn. Van Zijl zette voorts kriti sche vraagtekens bij de reden voor eventuele ontkoppeling: een verslechterende verhouding tussen werkenden en niet- (ken nieuwe termijn Delors (Van onze correspondent) BRUSSEL - Jacques Delors, de reorzitter van de Europese Commissie, is niet van plan zijn irmijn aan het hoofd van het gelijks bestuur van de Euro- Gemeenschap te verlen en. Hij treedt op 1 januari 1993 «Igens plan af. Er is veel gespe- pleerd dat Delors nog twee pr langer zou willen aanblij- maar de 65-jarige Frans- óm heeft besloten daarvan af Men, floarmee groeien de kansen oor premier Ruud Lubbers om ólorsin 1993 op te volgen. Lub- «s wordt in het EG-eircuit be- Khouwd als de meest serieuze HUSSEL (AP) - Tientallen Nsen zijn maandag tijdens de k'htendspits licht gewond ge- kkl bij een botsing tussen >eeforensentreinen op het sta- nBrussel Centraal, fflwoordvoerder van de Belgi- ftespoorwegen verklaarde dat langzaam rijdende trein fn na acht uur achter op een Staande trein was gereden, ïoenzeventig mensen werden een nabijgelegen zieken- 53gebracht, 27 van hen moes- voor lichte verwondingen Kden behandeld. werkenden. Het wetsvoorstel noemt daarvoor een verhouding van 100 werkenden tegenover 86 niet-werkenden. Nu ligt die ver houding echter al slechter en dat zal in 1992 verder verslechteren, zo heeft het Centraal Planbu reau voorspeld. Van Zijl wees erop dat de ver houding tussen werkenden en niet-werkenden niets anders kan zijn dan een indicator. Hij kandidaat voor de opvolging van de Franse socialist, op enige afstand gevolgd door de Spaan se premier Felipe Gonzalez en premier Wilfried Martens van België. De beslissing over de op volging van Delors valt volgend jaar juni. Lange tijd is er rekening mee ge houden dat Delors aan de lei ding van de Europese Commis sie zou willen blijven, om het proces van de omvorming van de EG tot een economische, mo netaire en politieke unie - min of meer zijn geesteskind - te helpen voltooien. Delors, die in 1985 voorzitter van de Commissie werd, is nu aan het voorlaatste jaar van zijn tweede termijn be zig. Delors heeft nu intern laten we ten niet langer te willen blijven. Algemeen wordt aangenomen dat hij in 1994 een gooi wil doen naar het Franse presidentschap als opvolger van zijn partijge noot Mitterrand. Hij geeft er de voorkeur aan dat te doen vanuit een positie in de binnenlandse Franse politiek. Delors wordt genoemd als kandidaat voor het burgemeesterschap van Bor deaux, een meer ideale uitvals basis voor de presidentscam pagne dan Brussel. De beslissing over de opvolging van de Commissie-president wordt genomen door de EG-re- geringsleiders op hun topconfe rentie van juni volgend jaar in Lissabon. De premier steekt zijn Europese ambities niet onder stoelen of banken. Het verregende publiek was gisteren op Wimbledon de grote verliezer (foto AP) LONDEN (GPD) - In deze natte tijden kan men in Engeland maar beter liefhebber zijn van cricket in plaats van tennis. Niet dat een cric ketwedstrijd garant staat voor mooi weer, maar bij afgelasting krijgt de toeschouwer in elk geval nog zijn geld terug. Op Wimbledon daarentegen werden gisteren duizenden ten- nisaanbidders indirect 'bestolen'. Voor tenniswedstrijden geldt geen restitutiere geling. Dat staat in piepkleine letters ook op elk toegangsbewijs. Daarvan werden gisteren duizenden Wimbledon-gangers de dupe. Er werd immers geen bal geslagen op de eerste dag. The AU England Club deed bij wijze van uit zondering wel wat water bij de wijn voor een deel van de nat geregende meute. De houders van een kaartje voor het centre-court en court 1 mogen hun ticket tijdens Wimbledon 1992 ge bruiken als bewijs van voorrang bij de voorver koop. Het zijn immers de zwaarst getroffenen met kaartjes van 15 tot 40 pond. Ze moeten vol gend jaar wel gewoon opnieuw betalen. Klant vriendelijk zo lijkt het, maar in werkelijkheid vangt de organisatie gewoon tonnen aan recet tes zonder daarvoor een tegenpresatie te leve ren. Zie ook pagina 15 twijfelde over de hardheid van voorspellingen die het CPB doet. Maatregelen van het kabi net inzake ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid kunnen het getal sterk beïnvloeden, meende de PvdA'er. Loonontwikkeling De Jong (CDA) stelde dat ook een bovenmatige loonontwikke ling voldoende moet zijn om niet te koppelen tussen lonen en uit keringen. De CDA'er zette grote vraagtekens bij het voorstel van minister De Vries (sociale zaken) om bij een eventueel besluit tot ontkoppelen op 1 januari de koppeling op 1 juli weer in te voeren. Volgens De Jong kun nen de loonontwikkeling of de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden niet zo snel wijzigen dat dit mogelijk is. Voor het overige zei hij zich niet te wil len mengen in discussies over koppelen of ontkoppelen. Linschoten (VVD) keerde zich tegen de koppelingswet. De WD wil dat het minimumloon wordt bevroren en zo wordt ont koppeld van de uitkeringen. Voor de uitkeringen moet een koppeling plaatsvinden aan de inflatie waarbij ook nog een on derscheid gemaakt moet wor den voor uitkeringen aan men sen die nog terug kunnen keren op de arbeidsmarkt en degenen die dat niet meer kunnen (AO- W'ers). Het D66-kamerlid mevrouw Groenman is tegen een ontkop peling op 1 januari. Volgens haar mogen de loonontwikkeling en de verhouding tussen werken den en niet-werkenden niet zo danig cijfermatig gehanteerd worden, dat dit zou moeten. Zij verweet het kabinet in dat gevai alleen te zoeken naai- een alibi voor het falen van het eigen be leid. Toren van Pisa iets rechter PISA (AP) - Juist nu deskundi gen het eens zijn geworden over de manier waarop de steeds ver der overhellende toren van Pisa overeind moet worden gehou den, blijkt de toren spontaan drie millimeter rechter te zijn gaan staan. „Misschien wil hij met rust gela ten worden", zei een Italiaanse verslaggever nadat het nieuws over de laatste meting maandag bekend was geworden. Eerder dit jaar had een speciale door de regering benoemde com missie besloten dat de toren met stalen ringen moet worden ver stevigd om verder scheefzakken te voorkomen. In maart hadden metingen uitgewezen dat de al sinds jaar en dag scheve toren gevaarlijk ver van de loodlijn be gon uit te wijken. Wetenschappers zeggen dat de toren deze eeuw al vaker iets rechter is komen te staan om vervolgens weer verder scheef te zakken. Die minimale, maar voor de overlevingskansen van het monument verontrustende bewegingen zouden hun oor zaak hebben in veranderingen van de grondwaterstand. DEN HAAG (ANP/GPD) - De duurdere dollar (waardoor de prijzen stijgen) en een iets lage re dan voorspelde loonstijging (3,25 in plaats van 3,5 procent), nekken de koopkracht in ons 'IEBRON - Palestijnse jongeren om- Mzen hun broer, die kort daarvoor U|t een Israëlisch gevangenenkamp werd vrijgelaten. Nadat zondag ter p'egenheid van het islamitische of ferfeest al rond de honderd Palestijn- gevangenen de vrijheid herkregen, Bonden maandag nog eens zeventig Sevangenen huiswaarts keren. <ferbus werclen deze groep vanuit een pangenis in de Negev-woestijn naar Gazastrook overgebracht. Vorige ïeek had de Israëlische regering al ^gekondigd 400 Palestijnse gevan gen vrij te laten. "'totaal zitten nog 15.000 Palestijnen i^Israël achter de tralies (foto AFP) land. Er zal minder worden ge kocht, waardoor de voorspelde groei van de consumptie met 1,5 procent niet wordt gehaald. Produktie- en werkgelegen heidsgroei blijven, doordat de Nederlandse concurrentieposi tie verbetert, dit jaar vrijwel in tact. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Planbureau die maandag zijn gepubliceerd. In de zogenoemde halfjaarlijkse tussenrapportage van het Plan bureau wordt slechts aangege ven of de veronderstellingen van maart moeten worden bijge steld, of onveranderd kunnen blijven. Op Prinsjesdag zullen in de Macro-Economische Verken ningen de nieuwste cijfers wor den gepubliceerd. De duurdere dollar bepaalt het verdere beeld voor dit en vol gend jaar. De waarde van de Amerikaans munt zal dit jaar ge middeld op 1,90 gulden uitko men, in 1992 op 1.95 (raming maart: 1,65). De (teruglopende) conjunctuur wijzigt zich nauwe lijks. Ook volgend jaar vallen de prij zen hoger uit dan tot nu toe werd aangenomen, onder meer door hogere indirecte belastingen, hogere gasp rij zen en de wissel werking tussen lonen en prijzen (loon-prijsspiraal). Door de om buigingen op de begroting staan de binnenlandse bestedingen onder druk. De hogere prijzen zorgen voor een lager reëel be schikbaar inkomen voor de ge zinnen, die daardoor minder kunnen kopen. Eerder dit jaar had directeur Zalm van het CPB in de Tweede Kamer al gezegd dat er sprake zou zijn van een verslechtering van de koop kracht. Het Planbureau verwacht dat produktiegroei en werkgelegen heid in 1992 niet zullen worden aangetast, maar door een afne mende werkgelegenheid bij de overheid zal het aantal werkzoe- HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM Kroatië Met een laatste klemmend be roep op het Kroatische parle ment heeft de Joegoslavische premier Ante Markovic giste ren een vergeefse, poging ge daan af te zien van de voor morgen aangekondig afscheiding van Kroa- O tië. O Ontruiming Aan de Amsterdamse Gevleweg is gisteren het kamp van de stadsnomaden' ontruimd. Met bulldozers werden de bouwsels met de grond gelijk gemaakt. De meeste bewoners hadden het terrein in het havengebied al verlaten na een ulti matum van de ge- A meente. Concurrentie Een detailhandelsonderzoek m Middelburg geeft aan, dat de po sitie van de Zeeuwse hoofdstad als winkelcentrum wordt be laagd. De concurrentie komt van Goes en vooral van de ver nieuwde Vlissingse binnenstad volgens de Q onderzoekers. w Vliegveld Het vliegveld Midden-Zeeland krijgt wellicht na 1994 van de provincie nog hooguit een kleine toaarderingssubsidie. Met name CDA en VVD in de Zeeuwse staten willen het vlieg veld niet helemaal la ten vallen, zo bleek gis- A 1 teren. DEN HAAG/NEW YORK (ANP/DPA) - Een deel van de Nederlandse mariniers die in Irak verblijft om humani taire hulp te verlenen aan de Kurden, zal daar voorlo pig blijven om de beveili gende taak in geallieerd verband voort te zetten. Het gaat om 145 man, aldus het ministerie van defensie maandagavond. Een eerste groëp van 200 Ne derlandse mariniers, die sinds 20 april in Irak gesta tioneerd is, keert woensdag terug naar Nederland. Ook komen dan het team van de Explosieven Opruimings Dienst van de landmacht en vier marechaussees terug. Een tweede groep van 70 ma riniers begeleidt het trans port van materieel naar de haven van Iskenderun in Turkije, en vliegt op 2 juli naar Nederland. Bij de groep die voorlopig ter plekke blijft zitten ook drie helikopterbemanningen van de koninklijke luchtmacht en de laatste tolk van de landmacht. De groep komt onder bevel te staan van lui tenant-kolonel der mari niers C.P.M van Egmond. Vorige week is in het kabinet in het kort de mogelijkheid aan de orde geweest van lan gere aanwezigheid van Ne derlandse militairen in het Turks-Iraakse grensgebied. Er zijn verschillende opties. Een deel van de mariniers zou in Noord-Irak kunnen blijven of kunnen worden verplaatst naar Zuid-Tur- kije. Van Frans-Engelse zij de is de mogelijkheid geop perd een uit Amerikanen, Fransen, Engelsen, Italia nen en Nederlanders samen gestelde eenheid te legeren bij het Turkse Silopi. Leden van een inspectie team van de Verenigde Na ties hebben in een fabriek in het noordwesten van Irak verschillende soorten che mische wapens gevonden. Ook troffen zij grondstoffen voor zulke wapens aan, zo blijkt uit een verklaring die deze deskundigen maandag in New York hebben uitgege ven. Het gaat om voorraden mos terdgas, fosfor-zenuwgas en „onzuiver tabun"(zenuw- gas). Advertentie ~l kenden iets toenemen. De werk loosheid zal al in de tweede helft van dit jaar licht toenemen, doordat het aantal banen min der hard groeit. De tragere invoer zorgt in 1992 voor een scherp oplopend over schot op de lopende rekening. De uitvoer neemt dit jaar iets toe ten opzichte van de verwachting in maart. Met name de uitvoer van landbouw-, voedings- en textielprodukten naar Duits land stijgt door een grotere vraag. Rente De investeringen zullen vooral in 1992 lager uitkomen dan ver wacht. mede onder invloed van de iets hogere rente. Minister Kok (financiën) kan er op rekenen dat een meevaller bij de gasbaten die dit jaar op treedt, ook in 1992 doorwerkt, al dus het CPB. Volgend jaar zal de meevaller, veroorzaakt door een hogere dollarkoers, circa 1 mil jard gulden belopen. Minister Kok heeft tot nu toe voor dit jaar een meevaller bij de gasbaten ingeboekt van 1.1 mil jard gulden. De gratis bril Is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als In de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan gelde een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar het rode driehoekje. garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Expi I kels in heel Nederland. Middelburg Goes Hulst Terneuzen :n op Zoom Vlissingen Roosendaal S De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). HHHü

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1