Nu of nooit voor Neeltje Jans Molens een ware passie voor Nieuwerkerkse familie Haak VVD bereidt zich voor op 'zekere' val van kabinet Patiëntenvereniging vreest meer invloed van de specialisten provincie DINSDAG 25 JUNI 1991 11 statencommissie wil dit jaar duidelijkheid over ontwikkeling Na '94 voor Zeeland Airport hooguit waarderingssubsidie Ar II I I I I I I ITT Matig weer: Slecht weer: lezers schrijven ,HDDELBURG - Het is nu oi jooit meer voor een toerisli- jdie trekpleister op Neeltje jans. Dit jaar moet een inves- ücrder zijn handtekening zet ponder een contract voor de prikkeling van zo'n atlrac- je,anders zullen de ideeën over invulling van het voormali- wcrkeiland in de monding ,..i de Oosterschelde moeten sarden bijgesteld. Met deze fer- uitspraak zat recreatiegede- Inzameling voor school en kerken in Roemenië füRNEUZEN - De Stichting Zeeuwsch-Vlaanderen helpt Oost-Europa houdt tot en met joensdag 3 juli een inzame lingsactie voor Roemenië. Doel de hulp is dit keer een schooltje nabij de plaats Sacue- drie kerken in Cluj. Het joederentransport vertrekt maandag 8 juli. je stichting is voortgekomen werkgroep Vrienden van Cadea, een initiatief van de geza menlijke christelijke basisscho len in Zeeuwsch-Vlaanderen. De icstelling heeft als uitgangspunt het verlenen van humanitaire en het verstrekken van cul- nurgoederen en financiële hulp mensen of instanties in Oost-Europa'. Het ontbreekt het schooltje raarop de actie zich met name concentreert, volgens de stich- Ing aan vrijwel alle 'fatsoenlij- te'onderwijsfacaliteiten. Zo zijn bij voorbeeld de stoelen en tankjes van de negentien leer lingen meer dan gammel en een bureau voor de docent of mate- om mee te werken pennen potloden, papier) is nauwelijks aanwezig. Het dorp waar de school staat telt dertig gezinnen. Voor hen is kleding nodig. Voor het verspreiden van kleren ncht de Zeeuws-Vlaamse stich- img zich ook op drie kerken in Cluj. Veel gezinnen uit dit Roe meens stadje zijn bij de kerken aangesloten, die de verspreiding van de hulpgoederen verzorgen. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met stichtingsse- s Ph. Brecht aan de Lo- rentzlaan 34 in Terneuzen. puteerde G. de Vries-Hommes (PvdA) maandag op één lijn met de statencommissie economi sche zaken. Het is de bedoeling dat het in dergelijke projecten gespeciali seerde bureau FUB in Hamburg nog vóór de vakantie een plan presenteert voor een themapark op Neeltje Jans. De Vries-Hom mes zweeg angstvallig over de inhoud van dit plan. „Dat leidt maar tot schrikreacties waar door de uitvoering op losse schroeven komt te staan", zei ze. Duidelijk was de gedeputeerde - zij volgt in juli oud-GS-lid J. B. Ventevogel op als president commissaris van de NV Beheers- maatschapopij Neeltje Jans - evenwel over haar opvatting dat de tijd van pappen en nathou den met Neeltje Jans wat haar betreft voorbij is. De commissie toonde zich ui terst kritisch over de gang van zaken rond de pogingen een toe ristische attractie op Neeltje Jans van de grond te krijgen. Er was niet alleen sprake van grote twijfel over de mogelijkheid dat het na vijfjaar van niet haalbare plannen toch nog zal lukken; ook reageerden de statenleden in de commissie geprikkeld over het feit dat de Beheersmaat- schappij naar hun mening haar bevoegdheden te buiten was ge gaan. L. C. van Dijke (RPF/GPV) legde er de nadruk op dat van meet ai aan is afgesproken dat de Be- heersmaatschappij een afwach tende rol zou spelen bij de plan nenmakerij. Uit het jaarverslag van de NV over 1990 leidde hij ai dat dat nu toch sprake is van een actievere opstelling, waarin de Beheersmaatschappij zich na drukkelijk met de ontwikkeling van plannen bezighoudt. Van Dijke: „We hebben als staten van Zeeland de randvoorwaar den aangegeven waarbinnen de NV Neeltje Jans kan opereren. Als het binnen die randvoor waarden niet lukt iets van de grond te krijgen, dan wordt het opnieuw een zaak voor de sta ten." Het RPV/GPV-statenlid vroeg zich ook af op wiens de kosten het Duitse bureau aan het ontwerpen is geslagen. De Vries-Hommes bestreed dat de staten in het ongewisse zijn gelaten over de actievere rol van de Beheersmaatschappij. Om dat ze zelf nog niet volledig op de hoogte is van de details rond Neeltje Jans, liet ze het ant woord verder aan een ambte naar over. Deze verzekerde dat de projectontwikkelaar Mabon BV. waarmee de Beheersmaat schappij in zee is gegaan, op ba sis van de afspraak 'geen resul taat. dan ook geen geld' werkt. De onderneming kan evenmin op een voorkeursbehandeling rekenen bij de uitvoering van plannen. Volgens de ambtenaar is geen sprake van een beleidswijziging in de werkwijze van de NV. Hij sprak van een 'accentverschui ving, die past in de coördineren de taak van de Beheersmaat schappij'. Volgens hem wordt nu in een 'ultime poging' getracht een themapark op basis van de aanvankelijke uitgangspunten (onder meer zonder verblijfsre- creatie) op Neeltje Jans mogelijk te maken. De kosten van het Duitse bureau, 90.000 gulden, MIDDELBURG - Hel bestuur van de stichting Vliegveld Midden-Zeeland mag bij de ontwikkeling van zijn toe komstplannen niet uitgaan van provinciale steun voor een verharde start- en lan dingsbaan, baanverlichting en een eigen brandweerkorps. De staten van Zeeland zijn be reid het vliegveld nog drie jaar een bijdrage van 110.000 gulden te geven. Daarna valt hooguit een waarderingssub sidie te verwachten. De afgelopen jaren konden CDA en WD in de Zeeuwse staten telkenmale met een nip te meerderheid voorkomen dat beëindiging van de provinciale bijdrage het einde van het vliegveld zou inluiden. Bij de afspraken over de vorming van een nieuwe dagelijks provin ciebestuur is evenwel aangege ven dat de jaarlijkse subsidie van 110.000 gulden in het kader van de bezuinigingen zou kun nen worden geschrapt. Dat ge beurt per 1 januari 1995. CDA en WD stelden zich ook maandag bij de behandeling van dit voorstel in de staten commissie economische zaken het mildst op jegens wat tegen woordig met een enigszins weidse benaming Zeeland Air- port heet. „We mogen het vliegveld niet laten vallen", vond mr ir J. Huisman (vvd) en drs A. A. D. Samen (cda) meen de dat de eventuele sluiting van het vliegveld het imago van Zeeland zal schaden. De PvdA'er ir D. Eveleens liet weten nog steeds allerminst overtuigd te zijn van een eco nomische betekenis van de vliegstrip bij Arnemuiden. Hij betoogde dat het aandeel van de zakelijke vluchten hooguit 10 a 15 procent is. Voor het vliegveld kon hij dan ook geen functie in de zoge naamde ontsluitingsinfra structuur ontdekken. „We zijn veel meer gediend met een goe de half-uursdienstregeling van de trein naar de Randstad", meende hij. Afgesproken werd dat over en kele jaren zal worden bekeken of er aanleiding is het vliegveld na de beëindiging van de steun van 110.000 gulden per jaar nog in aanmerking komt voor een soort waarderingssubsidie. Zo'n bijdrage - gesproken werd over een bedrag van 20.000 gulden - kan dan wor den gezien als gift in verband met de toeristisch/recreatieve functie van het vliegveld. Het vliegveld Midden-Zeeland kan vanaf 1995 van de provincie hooguit nog een waarderingssub sidie verwachten (foto Ruben Oreel) worden door de NV Neeltje Jans en Mabon samen gedragen. De NV Beheersmaatschappij NV Neeltje Jans heeft 1990 met een verlies van bijna 700.000 gul den afgesloten. Een belangrijk deel daarvan (ruim 500.000 gul den) bestaat uit kosten voor een interim-manager en onderzoek. Dit bedrag is aanvankelijk niet afgeschreven, omdat werd ge hoopt dat ze konden worden te rugverdiend met de ontwikke ling van een themapark. „We kunnen de activiteiten tot nu toe dus op nul waarderen", schamperde de VVD'er mr ir J. Huisman. Maar dat ging De Vries-Hommes te ver. „Er is veel voorbereidend werk gedaan, maar het is bij nader inzien niet verstandig de kosten daarvan op een nieuw plan te laten druk ken",, meende ze. TERNEUZEN - De medisch spe cialisten van de Ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen moeten zich verre houden van het ziekenhuisbeleid. Volgens de Zeeuws-Vlaamse patiënten vereniging Samen Beter leidt bemoeienis van de medici met het beleid tot belangenver strengeling en verhoging van de werk- en tijdsdruk. De patient is daar uiteindelijk weer de du pe van, aldus de vereniging. Samen Beter reageert veront rust op het voornemen van de di rectie van de ziekenhuisgroep de organisatiestructuur voor 1994 aanzienlijk te veranderen ten gunste van de specialisten. On derdeel van dit plan - dat is inge geven door het adviesbureau Twijnstra en Gudde en uitge werkt door drie interne werk groepen - is het instellen van een managementteam. Dit 'in spraakorgaan' wordt straks ge vormd door de algemeen direc teur en de directeur patiënten zorg. twee medisch specialisten en drie diensthoofden. Het ma nagement gaat zich bezig hou den met de besluitvorming over de kernactiviteiten van het zie kenhuis: diagnose, therapie, ver pleging en verzorging. „De specialisten zijn vrije onder nemers die het ziekenhuisge bouw en z'n organisatie krijgen aangeboden als de plek waar ze hun beroep kunnen uitoefenen", verklaart L. Brusselaers van Sa men Beter de grieven van de pa tiëntenvereniging. „Nu krijgen ze een machtspositie, zeggen schap over een organisatie waar aan ze als eigen bazen geen en kele verantwoording hoeven al te leggen. Dat wordt louter pre ken voor eigen parochie in plaats van constructieve be leidsvorming in het belang van de gehele organisatie. Aan alle kanten wordt bezuinigd op de gezondheidszorg, behalve aan de kant waar werkelijk iets valt te beknibbelen. Niemand durft zelfs maar te denken dat de me- disch specialisten straks zullen instemmen met het indammen van de geldstroom die hun eigen winkel kan benadelen." Gejakker Samen Beter vreest bovendien dat beide vertegenwoordigers van de medici veel uren zullen moeten steken in de beleidsvor- ming. Dit gaat ten koste van hun medische zorgvuldigheid, zo stelt de vereniging, want de spe cialisten zitten nu al krap in hun tijd. Brusselaers: „Dat wordt straks helemaal een gejakker." De voorzitter van de medische staf van de ziekenhuisgroep, W. Blom, was maandagavond niet bereikbaar voor commentaar. Maar in een nummer van het personeelsblad groepsnieuws (extra editie in verband met de presentatie van het structuur plan) geeft Blom 'grif toe' dat deelname van twee artsen in het managementteam 'een grote be lasting zal zijn voor de betrok ken specialisten'. „Dat zal trou wens niet alleen een prestatie zijn voor die twee specialisten, maar ook voor de collegae die het werk zullen moeten verde-' len", aldus Blom. Zeeuwse liberalen op scherp GOES - De diverse geledingen van de VVD bereiden zich voor op vervroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer. De libe ralen gaan er van uit dat het ka binet komend najaar, of anders komend voorjaar valt. „We we ten absoluut niet wanneer het precies gaat gebeuren, maar wel dat het gaat gebeuren", meldde het Zeeuws VVD-ka- merlid A. te Veldhuis gister avond aan het algemeen be stuur van de WD-Zeeland, dat voor het eerst in het openbaar vergaderde. De CDA/PvdA-regering pro beert met allerlei boekhoudkun dige trucs te verdoezelen dat er, ondanks de Tussenbalans en de Kaderbrief, nog een gat van 7 miljard gulden gaapt in de landsbegroting. Zo althans, luidt de boodschap waarmee de rekenmeesters van de VVD de komende dagen zullen proberen het kabinet de mantel uit te ve gen. Te Veldhuis: „Het betekent dat er volgend jaar 10 miljard moet worden bezuinigd. Het is de vraag of het kabinet dit gat de komende maanden weet op te vullen. En anders, voorspelde beroepings- berichten HERVORMDE KERK Beroepen te Zijderveld: A. J. Sonneveld, kandidaat te Maar tensdijk; te Rijssen: W. West- land te Woudenberg; te Schar- negoutum c.a. G. Toes te Gast- Ferwoude; te Goudswaard: A. A van Campen, kandidaat te Rid derkerk; te Gameren: J. C. de Groot te 's-Grevelduin-Capelle. Aangenomen: naar Berkel en Rodenrijs: C. H. Wesdorp te Wijckel en Sloten die bedankte voor Ferwerd en voor Nieuw- Vennep; naar Capelle aan den IJssel: W. Wagter te Rijnsburg. Bedankt voor Noordhom en Saaksum: B, Oosterom te Kam pen; voor Oudewater: H. W. Ri- phagen te Veenendaal. NED GEREF KERKEN Aangenomen naar Rotterdam- Overschie (tweede pred. plaats): drs L. G. Compagnie te Zaan dam i.c.m. Oostzaan. hij, zullen de emoties binnen de PvdA het kabinet uiteindelijk wel tot ontploffing brengen. Hij omschreef de PvdA als een kruitvat, waar verschillende lon ten naartoe lopen. „Er hoeft maar één lont te zijn, die niet wordt geblust." Te Velthuis kon digde nog meer naderend onheil aan: de decentralisatie (met be zuinigingen gepaard gaande overheveling van rijkstaken naar de provincies en gemeeil' ten) loopt niet goed; en het infla: tiespook komt eraan. Handenwrijvend Hoe het ook zij. de VVD probeert intern nu al orde op zaken te krij gen om goed voorbereid en met onomstreden kandidaten aan de verwachte verkiezingsstrijd te kunnen beginnen. Te Veldhuis ziet de verkiezingsuitslag nu al handenwrijvend tegemoet. Zijn partij, neemt hij aan, zal vooral in Zeeland en de rest van Zuid- Nederland goed scoren. „Want dit kabinet regeert met de rug naar Zuid-Nederland." Hij wees daarbij onder meer op de benzi- ne-accijnsverhoging. die in de zuidelijke grensprovincies 1 mil jard gulden omzet zou laten weg lekken en 385 werklozen zou op leveren. Het Zeeuws VVD-bestuur riep de voorzitters van de plaatselij ke afdelingen gisteravond al gre tig op om de gedachten te laten gaan over vervroegde kamerver kiezingen. De plaatselijke afde lingen zullen dan beter campag ne moeten voeren, dan eerder dit jaar voor de statenverkiezingen. Er was daarbij, aldus het be stuur, nogal wat af te dingen op de ijver van veel afdelingsbestu ren. Bovendien wordt het tijd dat een paar Zeeuwse leden een zware kadercursus gaan volgen. Bestuurslid W. Naessens: „Zee land loopt leeg. We hebben geen opvolgers van prominente VVD-ers. We moeten dat zien te voorkomen." Aan de 21 Zeeuwse leden van de JOVD, de liberale jongerenorga nisatie, zal het niet liggen. J O VD-ver tegenwoordigster Frederieke Arps presenteerde een ambitieus activiteitenpro gramma, al fronste WD-be- stuurder Naessens de wenk brauwen toen de JOVD-stei meldde dat de ledenwerfcam pagne gericht is op hockey- en zeilclubs. „Waarom niet ook naar voetbalclubs. We zijn pei slot van rekening een volkspar tij." Mooi weer: Wandelen en eten bij De Trouwe Herder Jas aanen eten bii De Trouwe Herder Eten bij De Trouwe Herder Rotissene ;ji j&z'j De Heröe^ Ideaal gelegen voor een etentje en recepties op Resort Haamstede, Daleboutsweg 4, 4328 PP Burgh Haamstede, tel. 01115 7720 NIEUWERKERK - Ze hebben geen klap van de molen ge had, zeggen ze. Maar wel een tik. Vader en zoon Haak uit Nieuwerkerk koesteren mo lens zoals kinderen konijn tjes. De molens in Nieuwer kerk en Brouwershaven wor den door hen draaiende ge houden. Nu krijgen ze ook de 'De Korenbloem' in Zonne- maire onder hun hoede. De ge meenteraad van Brouwersha ven stelde het duo maandag avond aan als de nieuwe be heerders van de in restauratie zijnde molen. Mensen die alles van molens afweten, worden in België mo- linologen genoemd. D. A. Haak, in het dagelijks leven di recteur gemeentewerken van de gemeente Duiveland, en zijn zoon Elvin, die in Vlissin- gen de MTS volgt, mogen zich gerust molinoloog noemen. Senior stak junior aan met het molen-virus en momenteel lijkt de zoon nog enthousias ter voor molens dan zijn vader. Zijn kamer hangt vol met af beeldingen van molens en zijn andere hobby, fotograferen, stelt hij voornamelijk in dienst van zijn passie. Haak senior glimlacht om het enthousiasme van zijn zoon. Zelf werd hij midden jaren ze ventig gegrepen door de magie van de Hollandse beziens waardigheden, toen hij uit hoofde van zijn functie betrok ken raakte bij de restauratie van de Nieuwerkerkse molen. Om de uit 1854 daterende grondzeiler weer in volle glorie te kunnen herstelen, volgde Haak een cursus voor vrijwil lig molenaar. De molen wordt sindsdien door hem draaiende gehouden: „Een oud schip knap je op om er mee te kun nen varen. Zo is het ook met een molen. Je moet er iets mee doen. Anders heeft restauratie geen zin". Rouw Nadat Haak zich over de mo len in Nieuwerkerk had ont fermd. kon hij niet verkroppen dat molep Windlust in Brou wershaven er als een wees bij stond. „De molen stond in de rouw en het is toch zonde om zo'n mooi object in de rouw te laten staan". De vereniging De Zeeuwse Molen, waarvan Haak bestuurslid is, klopte bij het gemeentebestuur aan om aandacht te vragen voor het lot van Windlust. De raad liet zich door de vereniging over tuigen en gaf vervolgens op dracht tot restauratie. Na het verhelpen van diverse manke menten. werden de wieken in 1985 wetr in beweging gezet. Zoon Elvin, die in Nieuwer kerk al aardig geschoold was in het wel en wee van molens, werd aangesteld als beheer der: „Elke molen is uniek. En elke molenaar vindt zijn eigen molen bijzonder. Alhoewel ik natuurlijk niet de eigenaar ben, beschouw ik Windlust toch als mijn molen. Het is mijn troetelkind. Toen tijdens de januaristorm van vorig jaar de molen werd omgeblazen, heb ik een paar dagen geen oog dicht kunnen doen". En alsof twee molens nog niet genoeg zijn voor de familie Haak, wordt nu een derde mo len onder hun beheer gesteld: De Korenbloem in Zonnemat- re. Deze molen werd vorig jaar door de gemeente gekocht van een particulier, die tevergeefs had geprobeerd van de molen een tweede huis te maken. Als adviseur van de vereniging De Zeeuwse Molen is Haak nauw bij de herstelwerkzaam heden betrokken. Het doet hem goed dat hij in de gelegen heid wordt gesteld om ook de ze molen een tweede jeugd te geven: „De Provincie Zeeland geeft gelukkig ontzettend veel aandacht aan molens. Maar dat is, denk ik, ook een verdienste van De Zeeuwse Molen. Deze vereniging zorgt er wel voor dat er druk op de ketel blijft". Elvin staat ondertussen te po pelen om in Zonnemaire aan de slag te gaan: „Het is een sta tige molen. Als kleine jongen ben ik er van onder de indruk geraakt. Toen ik die molen zag aftakelen, heeft me dat veel pijn gedaan". Provincielogo is misbaksel Wat een rót leeuw. Waar is onze awe Zeeuwse leeuw met z'n «apperende manen? Dat gaat iochzo in een provincie waar het praktisch altijd waait? Wat was ft fout aan dat beest? Dit lijkt ral een wolf in schaapskleren, iet schaap zonder krulletjes wel berstaan, want dat mag niet, 't Boetrecht uit recht aan zijn. En raar is de golvende zee geble- ten? Ooit zo een stomme rechte streep gezien als u aan het «rand staat? Nee toch. Het wa ter is nooit stil. Het nieuwe ge acht van het provinciebestuur! Wat een giller! We zijn de rest »g niet vergeten en de nieuwe Whelpt daar niets bij. ftouwens het is nog schandalig tairook: 82.000,-. Nee, de oude kauw was niet 'flitsend' genoeg, Mar wèl vertrouwd. En wat £omt er nog allemaal achter san! Juist, briefpapier, envelop- tan De provinciale auto's krij- pnook zo'n misbaksel enz. J. Dekker-de Graaf Noordioeg 476, Middelburg Vader Haak en zoon Elvin bij de kap van de molen van Zonnemaire foto Pieter Honhoff Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon- "ort Zélande of Zierikzee rat veel interesse las ik woens- in de PZC dat de duurste Khthaven van Nederland, Ma- Port Zélande, wordt ge- tod. Maar mijn ogen gingen Middelburg en Wissingen geen todsgewest Slot van pagina 9) MUerlei financiële voordeel- 65 aan de twee gemeenten gaan. WD-kamerfractie heeft zich ■*rSerd aan het gemak waar- Binnenlandse Zaken aan- Jtokelijk probeerde zich van de «uwse belastingaffaire af te De fractie zal aandrin- raop een onafhankelijk onder waar het gedrag van de mi- j%ies en alle provincies inza- "ijelastingkwesties zoals die in ^•and speelden. ver open, toen ik de bewering van de heer R. Coltof las, dat ze Zierikzee wel voorbij zullen stre ven met het aantal passanten per jaar. Van die 10.000 passanten zijn er misschien wel duizenden bij die uit nieuwsgierigheid eens een kijkje nemen, maar vinden dat het knap duur is. Laat de heer Coltof blij zijn dat hij die goede en bekende havenmeesters heeft, wat veel mensen ertoe be- weest om zo nu en dan eens naar Port Zélande te gaan. Als de prij zen van de ligplaatsen eens wat zouden dalen komt hij mis schien nog eens dicht in de buurt van de drukste en gezelligste passantenhaven van Zeeland: Zierikzee. Flip de Leeuw Oesterstraat 28 Zierikzee Asielzoekers Wemeldinge Het schaamrood steeg naar m'n kaken bij het lezen van het stuk over de 'vergadering' van de in woners van Wemeldinge over de asielzoekers. Hoe is het mogelijk dat bijna alle inwoners tegen de komst van de 600 asielzoekers zijn, die buiten het dorp komen te wonen. Beter zou zijn dat ze door de mensen zelf opgevangen zouden worden, zodat ze ten minste een kans krijgen om te wennen. Nu krijgen ze die hele maal niet, want de plaatselijke bevolking wil ze niet, laat staan met ze om gaan en ze helpen met moeilijkheden zoals de taal of eenvoudig boodschappen doen! Terwijl er zelfs een nieuwe be stemming is gevonden voor de te bouwen huisvesting vol asiel zoekers. Schaam u Wemeldinge, wij die het hier in Nederland allemaal zo goed hebben in een vrij land leven, zonder angst voor oorlog met alle goede sociale voorzie ningen! Pure discriminatie noem ik dit. Ik had niet gedacht dat dit nog mogelijk was in 1991. Als ze maar niet bij ons op de stoep wo nen vinden we alles prima, maar stop zeggen we als er een gezin naast ons komt wonen dat dan ook nog zwart is, vreemd praat en andere gewoonten heeft. A. M. Westveer-Rottier Rijksiveg 61 Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 17