Rijk verkoopt schoolgebouwen VS blokkeren milieu-tekst nieuw Antarctica-verdrag PZC ||CDA houdt vast aan raditioneel gezin OM: vinden bewijs mor moorden door RA een probleem Straat vernoemd naar Golden Earring Zo groot als tennisballen Portugese pianiste succesvol op gala binnen- en buitenland Beheer bij hogescholen en universiteiten Parijs levert Taiwan fregatten het weer in zeeland I Laag water ...en in europa MAANDAG 24 JUNI 1991 OEN HAAG (GPD) - Minister Ritzcn (onderwijs) gaat de ge bouwen waarin universiteiten cn hogescholen zijn gevestigd, verkopen aan deze opleidings instituten. Zo krijgt hij eenma il vele honderden miljoen gul- jf'ns binnen, waarmee hij te korten op zijn begroting kan wegwerken. In de komende ja- moet hij echter meer geld liet wetenschappelijk en bojer beroepsonderwijs beta lt n, omdat zij zelf voor aanschaf van nieuwe gebouwen verant woordelijk worden. De opbrengst van de verkoop staat nog niet vast. Eerst moe iende gebouwen nog getaxeerd ïorden. Wel staat vast dat de 480 miljoen gulden van de opbrengst wordt gebruikt om ièngat in de begroting van 1991 je dekken. Volgende maand sordt beslist wat er met de rest van de opbrengst gebeurt. Behalve een bezuiniging levert je maatregel ook nog een grote re vrijheid op voor de universi teiten en hogescholen. Zij kun nen in het vervolg zelf beslissen rfze een nieuw gebouw willen strekken of de huidige huisves ting willen laten opknappen, ïoor investeringen en onder- boud krijgen zij jaarlijks een be- van het Ministerie van On derwijs. Als ze meer willen uitge ven, moeten ze dat lenen. Minister Kok (financiën) heeft zich aanvankelijk tegen deze constructie verzet. Hij meent dat er geen sprake is van werke lijke bezuinigingen. In het kabi net is daarom vastgelegd, dat de onderwijsinstellingen het met tien procent minder moeten doen, dan tot nu toe werd uitge geven. Investeringen Het voortgezet onderwijs krijgt in de toekomst ook met dit sys teem te maken. Het middelbaar beroeps onderwijs (mbo) is daar bij als eerste aan de beurt. Vanaf 1 januari 1995 zullen deze scho len ook de verantwoordelijkheid over aanschaf en beheer van de gebouwen krijgen. Gedurende een overgangsperiode moeten ze alleen voor echt grote investe ringen toestemming vragen aan het departement. Het kabinet is zaterdag tijdens de eerste ronde van de bespre kingen over de grote efficiency operatie en de decentralisatie van de taken van de rijksover heid een eind op streek geko men. Hoewel het kabinet zaterdag nog geen besluiten nam, zullen de opmerkingen en suggesties van de betrokken ministers wor den opgenomen in een nieuw stuk dat bij de juli-besprekingen over de begroting 1992 zal 'wor den betrokken. Gesproken is za terdag over taakverschuivingen binnen departementen. Daarbij zijn alle ministeries aan de orde geweest. Wat betreft het afstoten van rijkstaken naar lagere overhe den werd beklemtoond dat een door de centrale overheid afge stoten taak ook daadwerkelijk door de lagere overheid moet worden overgenomen. Wat dat opbrengt en of die overheden daarbij ook financieel worden gecompenseerd is niets gezegd. Op een groot aantal onderdelen verwacht het kabinet voor de zo mervakantie (half juli) met een HILVERSUM (ANP) - Het CDA leeft het advies van de Emanci- palicraad over het juridisch ou derschap van liomoskesuele ou derparen van de hand gewezen. Tweede-Kamerlid me- irouw Soutendijk-Van Appel doorn noemde dat advies zater dag voor de radio „eenzijdig". het advies, aldus mevrouw Soutendijk, wordt heel sterk uit gaan van de belangen van de mannen of de twee vrou- ten die een juridische verbin ding willen met een kind. „Te ranig wordt gelet op het belang /an het kind. Dat belang is het lest gediend als een juridische bestaat of tot stand ge tracht wordt met een vader èn en moeder," Daterin de praktijk al sprake is van situaties waarin kinderen opgroeien met twee vaders of twee moeders, ziet mevrouw Soutendijk niet als een reden om de wetgeving aan te passen. „De meest natuurlijke situatie voor het opgroeiende kind is dat het kind banden kan aanknopen met een vader en een moeder. Als je daarvan afwijkt, zeker in de wetgeving, dan zou het be lang van het kind op den duur geschaad kunnen worden en dat risico wil het CDA niet lopen." In zijn advies wil de Emancipa- tieraad wijziging van de wetge ving over afstamming en ouder- recht. Mensen die daadwerkelijk kinderen verzorgen en opvoe den, moeten het recht hebben hun verantwoordelijkheid ook in juridisch opzicht te kunnen regelen, aldus de raad. Het ad vies is donderdag aangeboden aan staatssecretaris Kosto van justitie. ALMERE - De popgroep Golden Earring onthulde gisteren met behulp van ee bouwkraan een speciaal bord waarop alle straatna men van de nieuwe muziekbuurt in Almere staan vermeld. Een van die straten draagt de naam Golden Earring. Daarmee vormen de vier Haagse muzikanten de eerste Nederlandse popgroep naar wie een straat is genoemd (foto ANP) DEN BOSCH (ANP) - De over tuiging is er dat de vier IRA- lerdachten betrokken zijn ge- hij het vermoorden van Iwec Australische toeristen vo- fig jaar mei in Roermond. Pro bleem voor het Hof is om dat voorde wet ook bewezen te ach- ho,Dal betoogde procureur-ge- teraal mr. F. van Straelen za- lerdag voor het Gerechtshof in Den Bosch op de laatste dag van de behandeling van het hoger beroep in het IRA-proees. Hij had eerder tegen Donna Ma- pre, Sean Hick en Gerard Har- H achttien jaar gevangenisstraf geëist en twaalf jaar tegen Paul - Hughes, die hij beticht van me deplichtigheid. De verdediging keft vrijspraak bepleit voor alle verdachten wegens gebrek aan bewijs. Eerder werd door de Chinese leider studenten na twee jaar ntsnapt RINCETOWN JUNCTION 'Pi-Een van de meest gezoch- 1 studentenleiders van de de- Watiseringsbeweging in bina is er na twee jaar in ge ngil naar de Verenigde Sta pte vluchten. Boli was onder meer re- «tteur van de News Herald, een l2nt die de studenten tijdens actie op het Tiananmen- drn uitgaven. Hij zou er ook j°r hebben gezorgd dat de stu- ^tenacties zich van de univer- |Ht naar het centraal gelegen '»in verplaatsten. 'eeneerste vraaggesprek sinds 'gelopen week in de VS aan- i vertelde Zhang dat hij ^arrestatie was ontkomen naar het noorden van Chi- [wvluchten en zich daar uit te jh voor een rondtrekkende ■arbeider. Hij moest soms ofjagen om aan voedsel te was door de Chinese wthebbers op een lijst van 21 gezochte studentenlei- ^geplaatst. Afgelopen week- kon Zhang zich na een «htvia een in China en Hong ^opererende ondergrondse fnisatie voegen bij 23 andere jfonente Chinese dissidenten iöe universiteit van Prince- rechtbank in Roermond alleen Harte veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf. De president van het Bossche Gerechtshof, mr. W. Smulders, reageerde op de opmerking van de procureur-generaal met de nadrukkelijke mededeling dat het Hof eerst een wettig bewijs moet hebben om tot de overtui ging te kunnen komen dat er sprake is van schuld. De procureur-generaal hield za terdag vast aan zijn stelling dat de twee schutters en de chauf feur van de vluchtauto een nauw samenwerkende dadergroep vormden. Ook staat volgens hem vast, dat het om Harte, Hick en Maguire gaat. „Ze zijn kort na de aanslag samen in Sit- tard gezien. Ze zijn aangetroffen bij een IR A-wapendepot. Ze zijn op de vrijdag voor de aanslag sa men weggereden en uit vingeraf drukken blijkt dat ze alle drie in het safehouse aan de Haagse Pletterijstraat zijn geweest", al dus mr. Van Straelen. REBENACQ - Een inwoner van het Zuidfranse dorpje Rébénacq toont een hagelsteen uit een bui die het dorpje in de Pyreneeën zaterdag trof. Alle 150 huizen in het dorp werden gebombar deerd door hagelstenen van de getoonde grootte. De bewoners van de huizen moesten de ver nielde daken met zeil afdekken om liet droog te houden foto Olivier MorintEPA) MADRID (IPS) - De elfde verga dering over de toekomst van Antarctica is mislukt. De 39 deelnemende landen konden het niet eens worden over een verdrag dat de exploitatie van mineralen de komende vijftig jaar verbiedt. De delegatie van de Verenigde Staten liet zaterdag weten meer tijd nodig te hebben om de con cepttekst te bestuderen die na een week vergaderen op tafel lag. Daarmee was de laatste kans op een succesvol slotak koord verkeken. De onenigheid zat hem niet in de komende vijftig jaar. Alle landen zijn het erover eens dat Antarcti ca tot 2040 gevrijwaard moet blijven van elke vorm van ex ploitatie. De meningen liepen echter uiteen over de periode na 2040. Op een eerdere conferentie in Madrid, in april, werd met in stemming van alle partners, in clusief de Verenigde Staten, een protocol opgesteld dat de win ning van mineralen in feite tot in lengte van dagen aan banden legt. Een veto van een van de verdragspartners over het hero penen van de onderhandelingen zou genoeg zijn om het verbod automatisch te verlengen. Deze week gooiden de Verenigde Staten hun volle gewicht in de schaal om dat artikel uit het reglement te schrappen. Was hington kreeg daarbij steun van Groot-Brittannie, Chili en Ar gentinië. Na afloop van de perio de van vijftig jaar zou elk land het recht moeten hebben de ex ploitatie van Antarctica ter hand te nemen, aldus de nieuwe Amerikaanse opvatting. Frankrijk, Australië en Nieuw- Zeeland waren de pleitbezorgers van het vetorecht voor elk land afzonderlijk. Halverwege de con ferentie leek een compromis in de maak: om het verbod onge daan te maken zou minstens de helft van de 39 leden van het ver drag zich hiervoor moeten uit spreken. Maar uiteindelijk werd PARIJS (AFP) - De Franse minister van defensie, Pierre Joxe, heeft zondag verklaard dat Frankrijk zijn besluit van 17 maanden gele den om geen fregatten aan Taiwan te leveren zal kunnen terug draaien, ondanks de vijandige reactie van Peking die daarvan het gevolg kan zijn. „Negatieve besluiten kunnen positieve worden en de omstandighe den hebben zich gewijzigd, en, zoals u weet is dat het geval geweest met Taiwan", zei de minister voor radio Monte Carlo. Hij reageerde daarmee op berichten in Beijing dat Frankrijk zich opmaakt om Taiwan rompen voor zes fregatten van de La Fayette- klasse (1.200 ton) te leveren, voor een bedrag van rond twee miljard dollar (ongeveer vier miljard gulden), contant te betalen. de besluitvorming verdaagd tot een volgende conferentie, die in Bonn wordt gehouden. Onder zijn oppervlak van veer tien miljoen vierkante kilometer herbergt Antarctica een onbe kende rijkdom aan mineralen en andere grondstoffen, zoals olie en gas. Geen van de weten schappelijke grootmachten ter wereld acht de tijd momenteel rijp een start te maken met de commerciële exploitatie van de rijkdommen van het zesde conti nent. Maar over vijftig jaar zou de wereld er wel eens heel anders uit kunnen zijn. Washington wil de handen graag vrij houden. Een teleurgesteld Frans delegatielid sprak van een historische kans, die wordt ge mist. Nu nog studeren weten schappers uit de hele wereld broederlijk samen op de raad sels van Antarctica. Als de com merciële race over vijftig jaar losbrandt zal er van mondiale samenwerking, waar iedereen beter van wordt, weinig meer te rechtkomen. zo vreest hij. afgerond voorstel te komen. De overige onderdelen zullen later aan de orde komen. De grote efficiency-operatie moet in de regeerperiode 550 miljoen gulden opbrengen, krachtens het regeerakkoord. TTFf= Vandaag Vandaag zitten we nog steeds een beetje met de storing die ons afgelopen nacht passeerde met regen en flinke wind. De kern van dit kleine lagedrukgebied ligt vandaag boven Denemar ken en trekt langzaam verder naar het noordoosten iveg. Dit houdt voor ons een matige langs de kust af en toe vrij krachtige westen ivind in die in de loop van de dag langzaam zal afneynen naar matig uit west tot noord west. De aangevoerde lucht is ook vandaag nog vochtig en on stabiel waardoor behalve opkla ringen ook enkele buien kunnen voorkoiyien. In de loop van de middag zullen de opklaringen vanuit het westen ons land be- reïken waardoor de tempera tuur kan gaan stijgen naar een graad of 19. wat normaal is voor deze tijd. In de avond valt de wind in het binnenland weg ivaardoor grondmist kan em- staan. De minimum tempera tuur ligt aan de kust rond 12 gra denin het binnenland rond 8 graden. Nautisch bericht wind: zuidwest 4 tot 5, kust 5 tot 6. ruiynend west tot noordwest en afnemend naar 2 tot 4 Beaufort; zicht: goed, in buien matig: tem peratuur kustwater: 14 graden: afwijking waterstayideyi: tijdens hoogivater een kwart meter ver hoging; maxinium golfhoogte monding Scheldes: anderhalf tot twee meter. ZON EN MAAN 25 juni Zon Maan Vooruitzichten Voor dinsdag: Naar zuidwest krimpende ivind en toenemend tot matig, aan de kust vrij krach tig, veel beivolking en perioden met regen. Voor woensdag tot en met vrij dag: Aanhoudend onbestendig weer. Middagtemperatuur rond 18 graden. Hoog water op 0520 onder 2204 op 2111 onder 0333 Maandag 24 juni uur 1991 cm uur cm Vlissingen 13 26 182 Terneuzen 01.15 196 13.45 205 Bath 02.12 231 14.46 241 Roompot-buiten 01.00 129 13.30 137 Zierikzee 02.20 132 14.50 139 Yerseke 02.30 151 14.55 158 Philipsdam-West 02.20 142 14.50 148 Dinsdag 25 juni 1991 Vlissingen 01.46 182 14.16 188 Terneuzen 02.06 205 14.31 211 Bath 03.01 242 15.29 248 Roompot-buiten 01.55 136 14.15 139 Zierikzee 03.15 140 15.40 142 «Yerseke 03,20 160 15.50 162 Philipsdam-West 03.30 148 15.55 150 uur cm uur Maandag 24 juni 1991 Vlissingen 07.20 174 19.46 170 Terneuzen 07.46 185 20.11 182 Bath 08.46 207 21.16 204 Roompot-buiten 07 25 133 19.45 130 Zierikzee 08.25 139 20.55 135 Yerseke 08.30 152 21.00 149 Philipsdam-West 08.30 147 20.55 143 Dinsdag 25 juni 1991 Vlissingen 08.06 171 20.26 179 Terneuzen 08.26 182 2049 190 Bath 09.30 204 21.57 212 Roompot-buiten 08.00 130 20.25 138 Zierikzee 09.10 132 21.40 141 Yerseke 09.20 147 21.45 155 Phiiipsdam-West 09.15 141 21.35 149 AMSTERDAM (GPD/ANP) - De bezoekers van het galaeoncert van het Koninklijk Concertge bouworkest kregen zaterdag avond bij de ingang behalve het chique glanzende oorspronke lijke programma een inder haast gemaakt velletje met een noodzakelijk geworden alter natief uitgereikt. De befaamde sopraan Jessye Norman bleek pas vrijdag avond laat definitief geveld door een keelontsteking en in plaats daarvan zou het publiek de Portugese pianiste Maria Joao Pires horen. Als troost kon het publiek in elk geval wel een blik werpen op het Koninklijk Paar. Teleurgestelde fans mochten hun geld (175 gulden per plaats) terugvragen, maar kregen wel de verzekering dat ook het op treden van Pires aan de hoogste muzikale maatstaven zou beantwoorden- zij had samen met het orkest op 2 juni in We nen met hetzelfde pianoconcert van Mozart nog „triomfen ge vierd". Applaus Dat bleek geen grootspraak: de innemende Pires vertolkte het veelgespeelde concert in A grote terts KV 488 zo fraai dat zij er on danks deze hernieuwde kennis making met „oude kost" terecht een ovationeel applaus en een aantal boeketten mee oogstte. Als korte toegift beloonde zij het publiek vervolgens op het wee moedige „Abschied" van Robert Schumann. Opbrengst De opbrengst van het concert komt ten goede aan de kas van het orkest, al betekent deze door de kosten (alleen dirigent Ric- cardo Chailly stelde zijn honora rium ter beschikking) slechts een druppel op een gloeiende plaat. Videowand Op de Dam hadden Philips en de AVRO een enorme videowand van 50 vierkante meter neerge zet, waarop mensen die toch al geen zin hadden zoveel geld voor een kaartje neer te tellen, gratis het concert konden volgen. In totaal wilden zaterdagavond 300 mensen voor schadeloosstel ling in aanmerking komen, Hon derd van hen gaven dat al voor aanvang van het concert te ken nen; daar kwamen na afloop nog eens 200 bij. bewolking tnfltMiït sneeuw aS en toe regen yc onweer een bul yi ^^^3 opklaringen windrichting hagel 55S mtei L lage-druk -1000- zonnig mistbanken H ho ge-druk 19 zonnig warmte-lront kou-front verplaatsing s- richting vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Canarische Eilanden en Madei ra: Zonnig. Middagtemperatu- ren rond 24 graden. Marokko: Zonnig met middag- temperaturen in de kustgebie den omstreeks 28 graden. Spanje: Volop zon. middagtem- peraturen rond 23 graden. Aan de Middellandsezeekusten van noord naar zuid 25 tot 30 graden. Landinwaarts temperaturen plaatselijk boven 35 graden. Portugal: Overwegend zonnig met middagtemperaturen van 24 graden in het noorden tot 30 langs de Algarve. Frankrijk: Vooral in de noorde lijke helft van het land en in het Alpengebied wisselvallig met af en toe regen. Elders ook perio den met zon. Middagtemperatu ren aan de Kanaalkust rond 20 graden. Verder van 24 graften in de omgeving van Parijs tot 27 bij Bordeaux en 30 graden aan de Riviera. Zwitserland: Vooral in het noor den en westen overwegend be wolkt en af en toe regen. Mid dagtemperaturen 24 tot 28 gra den. Oostenrijk: Overwegend be wolkt en af en toe regen. Vooral in Karinthie ook wat zon. Mid dagtemperaturen 24 tot 28 gra den. Italië: Overwegend zonnig, maar in de noordelijke bergge bieden ook kans op een bui. Mid dagtemperaturen 26 tot 32 gra den. Joegoslavië: Veel zon, maar ook kans op een onweersbui. Mid dagtemperatuur van 28 tot 32 graden. Hongarije: Tamelijk onbesten dig weer, middagtemperaturen rond 28 graden. Griekenland en Turkije: Veel zon, maar ook nu en dan een re gen- of onweersbui. Middagtem peraturen 27 tot 32 graden. Tunesie: Overwegend zonnig met middagtemperaturen aan de kust ongeveer 30 graden. Belgie en Luxemburg: Af en toe zon. maar ook nu en dan buien. Middagtemperaturen 19 tot 22 graden. Denemarken: Maandag overwe gend bewolkt en af en toe regen. Dinsdag wat meer zon. Midag- temperatuur ongeveer 19 gra den. Zuid-Noorvvegen: Wisselvallig met af en toe zon en van tijd tot tijd regen. Zuid-Zweden: Af en toe regen, nu en dan afgewisseld door wat zon. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Britse Eilanden: Wisselvallig weer. Middagtemperaturen van 15 graden in Schotland, tot 18 graden in Ierland en 21 graden in het zuiden van Engeland. Wccrrapporten 23 juni 20 uur C Amsterdam regen 14 Aberdeen zwaar bew. 15 Athene onbewolkt 27 Barcelona licht bew. 23 Berlijn licht bew. 23 Budapest onbewolkt 28 Bordeaux zwaar bew. 26 Brussel regenbui 17 Cyprus onbewolkt 25 Dublin onbewolkt 15 Frankfurt zwaar bew. •22 Genève half bew. 26 Helsinki licht bew. 16 Innsbruck zwaar bew. 25 Istanbul zwaar bew. 21 Klagenfurt onweer 21 Kopenhagen zwaar bew. 16 Las Palmas onbewolkt 28 Lissabon licht bew. 27 Locarno niet ontv. Londen regen 15 Luxemburg half bew. 20 Madrid half bew. 33 Malaga onbewolkt 23 Mallorca onbewolkt 23 Malta onbewolkt 26 Moskou sneeuw 21 München half bew. 24 Nice half bew 21 Oslo regen 13 Parijs zwaar bew. 22 Praag licht bew. 24 Rome onbewolkt 24 Split licht bew.' 29' Stockholm half bew 18 Warschau licht bew 24 Wenen zwaar bew 26 Zurich zwaar bew. 24 Tunis onbewolkt 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5