Sovjetunie in voorportaal IMF Britse piloot zet helikopter bij rijksweg Zuidafrikaanse werkgroep zoekt wegen tegen geweld PZC PZC Albanië begroet Baker als bevrijder Handel in Spanje met Nederlandse groeipreparaten morgana binnen- en buitenland Voorlopig geassocieerd lid Volwaardig lidmaatschap nog lange weg EG wil politiemacht VN in Noord-Irak met dertig miljoen steunen Subsidie voor politiewachten m. m ja 11 In de rij voor de Potvis Kohl waarschuwt Duitsers voor rechts-extremisme Bill Buysman, oprichter van Kilima Hawaiians, overleden MAANDAG 24 JUNI 1991 .Oy LONDEN (AP) - De ministers Financien van de zeven nikste geïndustrialiseerde lan- j>n, de zogenaamde G-7, heb- ^zondag besloten dat de Sov- jftunie als geassocieerd lid mag inreden tot het Internationale lonetaire Fonds (IMF), zo aakte de Amerikaanse minis- jjf van Financien, Nicolas Bra- |bekend. gvens besloten de ministers iiawer te gaan samenwerken ■s «jde financiële markt om de I Ifkoersen in de wereld te 6 tuinen beheersen, In een ver klaring na afloop van de bespre kingen in Londen werd het be lang van een lage rente bena drukt, maar tevens werd erkend dat er verschillende situaties in de verschillende landen be staan. Over de huidige koers van de dollar werd niets gezegd. Brady vertelde tijdens een pers conferentie dat iedereen het er over eens was dat een geasso cieerd lidmaatschap van het IMF voor de Sovjetunie een goe de zaak is. Hierdoor kan dat land op korte termijn hulp krijgen voor de economische hervor- LUXEMBURG (ANP) - De Euro pe Gemeenschap is bereid tot fel eind van het jaar de kosten dragen van de VN-politie- nacht die in Noord-Irak de vei- ijheid van de Kurden moet narborgen. Dit besluit is giste- M in Luxemburg genomen jjor de EG-ministers van Bui- inlandse Zaken, die de laatste legden aan de voorberei- ling van de top van komende nijdag en zaterdag, formeel hebben de EG-landen échts hun bereidheid uitge broken om tekorten in de finan cing van de politiemacht aan e vullen. Minister van den Broek verklaarde zondag dat ift gaat om een bedrag van 20 UI30 miljoen gulden, ïerscheidene landen, aldus de sinister, hebben zich ook bereid rd met personeel bij te iragen aan de politiemacht. Het beschikbaar stellen van Neder- UNACKER (GPD) - De rijks- olitieheeft zaterdag een Britse fllkopterpiloot op de bon ge lagerd. De piloot had zijn toe- neergezet op een niet voor fchelikopter geschikte plaats, Mielijkeen parkeerplaats van Ka pompstation langs de rijks- 13 bij Pijnacker. De piloot |i vrijdag was opgestegen in voor een korte vlucht, te verdwaald en kwam uren te in Nederland terecht. rijkspolitie kreeg zaterdag- 1 vroeg van een pornpbe- van een benzinestation Ègs de rijksweg het verzoek pitjes langs te komen". Vol gde pompbediende liep in de "t van het station een vreem aan rond die Engels sprak en Neerde zojuist met een heli- pter te zijn geland. De man sniet helemaal normaal, al- de pompbediende. Achteraf Sk echter dat de betrokkene tonaal bij zinnen was en de teeid had gesproken. 30-jarige Ian Muir uit het fce Bellshill was vrijdag met 'gehuurde helikopter"opge- mingen. Om volledig lid van het IMF te worden moet de Sovjetu nie eerst een lange en gecompli ceerde weg bewandelen. De ministers van Financien en de presidenten van de centrale banken stelden tijdens de bij eenkomst met tevredenheid vast dat er „toenemende teke nen zijn van herstel van de inter nationale economie". In de ver klaring werd de recente renteda ling in enkele G7-lidstaten be groet. De ministers benadruk ten voorts het belang van bespa ringen en vermindering van het tekort op de begroting. Topontmoeting De groep ministers uit de de G- 7-landen, de Verenigde Staten, Japan, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Ca nada, was in Londen bijeen om onder meer de economische top ontmoeting voor te bereiden die van 15 tot en met 17 juli ook in Londen wordt gehouden tussen de leiders van de G-7. Na afloop van deze top spreekt de Sovjet president Michail Gorbatsjov met de leiders. Verder was de bijeenkomst be doeld om te praten over de infla tie die de hoge koers van de dol lar met zich meebrengt, het ver langen van de Verenigde Staten de rente in de wereld te verlagen en andere economische kwes ties. Gesprekken zondagmorgen tus sen de Amerikaanse minister van Financiën en zijn Japanse ambtgenoot Ryutaro Hashimo to waren volgens een Japanse functionaris „vruchtbaar". Bij zonderheden werden niet gege ven. •S), 0 HAAG (GPD) - De politiekorpsen van de vier grote steden ;k. jjfden waarschijnlijk uitgebreid met 1500 politiewachten. j Voorzitter R. de Boer van het Centraal Bestuur van de Arbeidsvoor st lening (CBA) heeft zaterdag verklaard dat hiervoor subsidie be- Djj jiiiitbaar is. Met deze uitbreiding van de politie is een bedrag ge- ij. roeid van veertig miljoen gulden per jaar. ill; eigens de CBA-voorzitter moeten met name langdurig werklozen ^politiewacht worden aangesteld. Ook minderheden moeten hier- voorin aanmerking komen. fvütiewachten moeten toezicht houden op straat en krijgen een vol- tedige opsporingsbevoegdheid. landse politiemensen of het voor kortere of langere tijd handha ven van een deel van de 400 Ne derlandse mariniers in Noord- Rak is, aldus minister Van den Broek, een zaak van het kabinet. De Kurdische leider Massoud Barzani verklaarde zondag dat er een akkoord is bereikt met de Iraakse regering. De overeen komst voorziet volgens Barzani in het houden van verkiezingen binnen drie maanden in de Kur dische regio's van het land en in geheel Irak binnen zes maanden tot een jaar. Een andere Kurdische leider. Ja- lal Talabani, liet echter weten dat er nog geen overeenstem ming is bereikt over autonomie voor de Kurden. Het bleef ondui delijk of de tegenstrijdige uit spraken betekenen dat de Kur den onderling het niet met el kaar eens zijn. Baker heft zijn armen op (Van onze correspondent) DEN HAAG/TIRANA - Naar schatting een half miljoen Albane zen hebben zaterdag in Tirana de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Baker, een ware heldenontvangst bereid. Het was het eerste bezoek aan Albanië van een promi nente politicus uit de VS sinds de Tweede Wereldoorlog. Mensen kusten de limousine waarin de Amerikaanse minister door de stad reed en op het afgeladen Skanderbegplein zwaaide zowat iedereen met de Stars en Stripes. De komst van Baker naar Tirana betekent eens te meer de definitieve beëindiging van het Albanese isolationisme. Deze afzondering resulteerde uitein delijk in de totale verarming en ontreddering van de volksrepu bliek. In een rede voor de geestdriftige massa op het Skanderbegplein zei Baker, zichtbaar ontroerd, overtuigd te zijn van „het Albane se verlangen naar vrijheid voor het land, vrijheid voor het volk en vrijheid voor het individu. Uw aanwezigheid hier bevestigt die keuze," aldus Baker. „Albanië is van nu af aan volwaardige part ner in het zich snel heroriënterende Europa." Baker zegde Alba nië als eerste maatregel humanitaire hulp ter waarde van twaalf miljoen gulden toe. Dat bedrag zal voornamelijk worden besteed aan melkpoeder, rijst, bonen en geneesmiddelen. stegen om een auto te kopen in het paar kilometer verderop ge legen Leiston. Kort nadat hij was opgestegen raakte de navi- gatie-apparatuur van zijn toe stel defect. Direct daarop kwam hij in noodweer terecht. Vuurtoren Na enige tijd gevlogen te hebben daalde hij met zijn toestel en zag toen een fel licht van een vuurto ren. Dit licht is vermoedelijk af komstig geweest van de vuurto ren in Scheveningen. Muir dacht echter dat hij bij de Britse kust was aangekomen. Tot zijn grote schrik zag hij daarna een fel ver licht ANWB-bord met het daar op het opschrift 'Rotterdam 16 km'. „Toen begreep ik ook waar om de auto's allemaal aan de verkeerde kant reden", zei hij. De onfortuinlijke Brit, die slechts 35 vlieguren had ge maakt, zocht vervolgens naar een geschikte plek om te landen en dat werd de parkeerplaats langs rijksweg 13. De politie gaf later toestemming om naar het Rotterdamse vliegveld Zestien hoven te vliegen. Een lange rij wachtenden voor een kijkje op de onderzeeboot Potvis (foto Hans Steinmeier/ANP DEN HELDER (ANP) - De voor de 34ste keer in Den Helder gehouden nationale vlootdagen van de Koninklijke Marine hebben extra veel bezoekers getrokken. Gemiddeld trekt dit evenement zo'n 150.000 mensen. Vorig jaar waren dat, door minder gunstig weer, 121.000. Maar nu kwamen er 170.000 belangstellenden op dit marinegebeuren af. De grootste publiekstrekkers deze keer waren het gloednieuwe multifunctioneel fregat Karei Doorman, de onderzeeboten en de replica van de Oost-Indië-vaarder „Amsterdam" die op haar eerste reis in 1749 voor de Britse kust ver ging. Ook was er een veel belangstelling voor de tentoonstelling over de inzet van de marine tijdens de Golfoorlog. iraël Iaat riehonderd festijnen vrij 'Van OTzse correspondent AViV - Het Israëlische le- Iieeft besloten ongeveer «honderd Palestijnse gevan- (en vrij te laten. De eerste rated mochten gisteren al teekken, onder meer uit het ^Senenkamp Ketziot in de te-woestijn. Het gaat om telgenen wier straffen in de telde maanden zouden aflo- .tejlating is .een traditioneel &ar ter gelegenheid van het Nkse ld Al-Adha feest, dat '*rm is begonnen, en staat tei het soepeler beleid dat 'herleiding onlangs heeft tekondigd voor de bevol- van de bezette gebieden. de legerwoordvoerder de vrijlating evenmin iets !®aken met een voorgestelde >an Palestijnse en Libanese tekenen tegen vermiste Is- frsen Westerse gijzelaars. ANC, regering en Inkatha om de tafel (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Zuid afrikaanse regering, het ANC en de Zulu-beweging Inkatha heb ben besloten een werkgroep in te stellen, die methodes ter be teugeling van het geweld in het land zal onderzoeken. Dit is het resultaat van een vredesberaad dat zaterdag in Sandton, een voorstad van Johannesburg, on der auspiciën van de Zuidafri kaanse kerken is gehouden. Bij politiek geweld, met name de machtsstrijd tussen het ANC en Inkatha, zijn de afgelopen vier jaar minstens 5000 mensen om het leven gekomen. Volgens een na afloop van het beraad uitgegeven verklaring. zullen de drie partijen ieder met drie man in de werkgroep verte genwoordigd zijn. Zij zullen voorstellen doen die noodzakelijk zij om een eind aan het geweld te maken en vrede te brengen, aldus het communi qué. Daarbij wordt gedacht aan 'gedragscodes voor politieke or ganisaties en de veiligheidspoli tie. plannen voor sociaal-econo mische ontwikkeling en recon structie en het instellen van een permanent comité dat met afde lingen op lokaal en regionaal ni-' veau het naleven van de richtlij nen moet afdwingen'. De werkgroep zal ook partijen raadplegen die niet bij het be raad aanwezig waren om zo snel mogelijk een bijeenkomst te or ganiseren, waarop bindende af spraken kunnen worden ge maakt. In de eerste week van au gustus zal de werkgroep verslag uitbrengen over haar vorderin gen. De bijeenkomst in Sandton werd niet bijgewoond door de leiders van de aanwezige partij en. De regering was vertegen woordigd door twee onder-mi nisters. en het ANC en Inkatha door vertegenwoordigers van het tweede echelon. Doorbraak Niettemin werd na afloop van het bergad. dat tot zaterdag avond laat duurde, gesproken van een doorbraak. Niet alleen sloegen ANC, Inkatha en de re gering de handen ineen, maar zaten ook andere zwarte organi saties zoals het Pan Africanist Congress (PAC) en Azapo. radi cale rivalen van het ANC, voor het eerst met regeringsvertegen woordigers rond de tafel. Alleen de extreem-rechtse blanke par tijen zoals de Konservatieve Partij (KP) en de neo-nazisti- sche Afrikaner Weerstandbewe ging (AWB), lieten verstek gaan. Verleden maand organiseerde de regering een groots opgezette vredesconferentie in Pretoria. Het ANC weigerde daar toen aan deel te nemen, omdat het niet te voren in dit evenement was ge kend en een voorkeur had voor een initiatief van de kerken. BERLIJN (AP) - De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft zon dag de Duitsers gewaarschuwd tegen de opkomst van het rechts extremisme. In een toespraak voor katholieke kerkleiders in de Duitse plaats Speyer uitte Kohl zijn bezorgdheid over ..de schaamteloze verschij ning" van de neo-nazi's in het oosten van het land Kohl laat zich slechts hoogst zelden uit over rechts-extremisme of neo-nazisme in Duitsland. Het Duitse volk mag volgens de bondskanselier niet de ogen sluiten voorde gevaren van „de oude demonen zoals nationalisme, vijandig heid ten opzichte van buitenlanders en anti-semitisme." De liefde voor het vaderland moet. aldus Kohl. gekoppeld worden aan vrijheid en respect voor andere mensen. Het weekblad Bunte maakte zondag delen uit een regeringsrapport openbaar waarin gezegd wordt dat het geweld door neo-nazi's in Oost-Duitsland „kwalitatief en kwantitatief veel gevaarlijker is dan in West-Duitsland." Volgens het rapport telt het neo-nazisme in de voormalige DDR ongeveer 15.000 aanhangers. maakt. Afgelopen vrijdag deed de politie in 22 provincies in heel het land invallen bij veeetelers, veehandelaren en vertegen woordigers van bedrijven die de- ze illegale preparaten doorver kopen. Minstens 20 personen zijn hierbij gearresteerd. In de Catalaanse plaats Granol-, Iers werd ook een illegaal labora torium aangetroffen, terwijl in de provincie Burgos een vracht wagen werd aangehouden met» 9000 kilo aan preparaten. Deze vrachtwagen had een Neder lands nummerbord maar was af komstig uit Belgie. Vorig jaar november werden in Catalonie ook al een aantal Spanjaarden gearresteerd, die zich hadden toegelegd op de invoer en ver koop van de groeipreparaten. Het eten van vlees van koeien, die de hormoonpre paraten toegediend kregen, is schadelijk voor de gezondheid. - MADRID De Spaanse politie heeft de afgelopen dagen een bende opgerold, die handelde in uit Nederland en Belgie afkom stige hormoonpreparaten. Deze preparaten worden in de Spaanse veeteelt-industrie ge bruikt om vee in korte tijd te la ten groeien. Hel gebruik van de ze groeipreparaten is zowel in Nederland als in Spanje verbo den. De Spaanse politie is al enige maanden in nauwe samenwe- king met Franse, Belgische en Nederlandse collega's bezig met het opsporen van de bende, die illegaal vanuit Nederland en Belgie het preparaat clenbute- rol invoert. Ook worden de groei preparaten in een aantal illegale laboratoria in onder meer Cata lonie en Baskenland aange- Advertentie steeds meer mensen liggen nergens meer wakker van dankzij ons slaapcomfort. Zeker weten! Groep dreigt met aanslagen tegen Kuwayt AMMAN (AP) - De fundamenta listische groepering Islami tisch Bevrijdingsfront heeft zondag gedreigd terroristische aanslagen te gaan uitvoeren te gen Kuwaytse belangen en per sonen, inclusief de emir Sjeik Jaber al-Ahmed al-Sabah, als Kuwayt Jordaniers executeert die zijn veroordeeld vanwege vermeende collaboratie met de Iraakse bezetter. De emir van Kuwayt „moet we ten dat wij hem overal kunnen vinden, tot in zijn slaapkamer toe", aldus een verklaring, van het Islamitische Bevrijdings front. Kuwaytse belangen ver spreid over de hele wereld zullen zonodig worden aangepakt, al dus de verklaring. De fundamen talistische organisatie werd drie jaar geleden opgericht in de door Israël bezette Westelijke Jor- daanoever. Zeker negen Jordaniërs en twee Palestijnen behoren tot een groep van 29 personen die in Ku wayt ter dood zijn veroordeeld op beschuldiging van samen werking met Irak tijdens de zes maanden durende bezetting van Kuwayt. AID ontdekt twee illegale slachterijen in West-Brabant BREDA (ANP) - De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft het afgelopen weekend samen met de rijkspolitie in het Westbra bantse Cliaam en Nieuw-Ginne- ken twee illegale slachterijen ontdekt. Ze werden gebruikt voor het slachten van schapen volgens de Islamitische riten. Een woordvoerder van de AID heeft dit zondag meegedeeld. De AID heeft 28 geslachte scha pen of resten daarvan in beslag genomen. Tegen een tiental per sonen is proces-verbaal opge maakt. In de slachterijen werd volgens de zegsman van de AID onder zeer slechte hygiënische omstandigheden gewerkt. In de stal van een van de slach terijen trof de AID nog 29 leven de schapen aan. Die dieren zijn later overgebracht naar een slachterij waar ze onder toezicht van een keurmeester van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees alsnog zijn geslacht volgens de Islamitische riten. De slachtingen vonden plaats in het kader van het jaarlijks terug kerende offerfeest. Speciaal daarvoor worden verspreid over het land een aantal slachthuizen aangewezen waar dergelijke ri tuele slachtingen mogen worden uitgevoerd onder toezicht van een keurmeester. slaapkamers DE SCHIPPER Man werpt een basaltkei vanaf viaduct op auto NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL (ANP) - Een 19-jarige inwoner van Nieuwerkerk aan den IJsscl heeft bekend dat hij vanaf een viaduct bij zijn woon plaats een 15 kilo zware basalt kei op rijksweg 20 heeft laten vallen. De kei raakte net niet de voorruit van een passerende vrachtwagen maar boorde zich wel in het vooronder van het voertuig. Wonder hoven won der raakte niemand gewond. Volgens de rijkspolitie van Nieu- werkerk deed de man zijn beken tenis toen hij aan de tand werd gevoeld over drie brandstichtin- gen. Ook deze daden heeft hij toegegeven. De man had geen duidelijk motief. Vermoedelijk speelde drankgebruik een rol, al dus de politie. BERKENWOUDE (ANP) - De geestelijk vader van de Kilima Ha waiians, A.J. (Bill) Buysman, is zondag op 84-jarige leeftijd in zijn woning in Berkemvoude overleden. Buysman was in 1934 oprichter van de Kilima Hawaiians, waarvan vanaf 1936 ook zijn vrouw Mary deel uitmaakte. Hijzelf speelde gi taar en zong. In de jaren vijftig had het ensemble veel sueces met het liedje „Er hangt een paardehoofdstel aan de muur". Buysman was niet alleen leider van het orkest, maar componeerde ook en schreef teksten. Via tientallen platen werd een miljoenenpu bliek bereikt in onder meer Nederland, België, Duitsland en ook Ha waii. De Kilima's speelden niet alleen Hawaii-muziek maar ook Kront- jong (Indonesisch-westers) en liedjes uit Zuid-Afrika, Spanje en Me xico. Bekend werden: Sarie Mareis. Hawaii Tattoo, Tropical Breeze en Terang Boelan. In 1970 bezochten Bill Buysman en zijn vrouw voor het eerst Hawaii. Bij die gelegenheid werden zij benoemd tot ereburgers van Honolu lu. Eind jaren tachtig stopten zij met optreden. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteuj". Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel, 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijoagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avondvan 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3