PZC zeeland Weer reddingsactie Zwinbosjes Ontmoetingen, mooie natuur en gevechten met de elementen Oude trekkers in trek Ontslagzaak kost ziekenhuisgroep meer dan een ton Komst asielzoekers is 'overvalstaktiek' Hond Milieugroepen: snelle bestemmingswijziging moet bebouwing voorkomen '^diplomeerde natuurvorsers Veiling Van Schagen brengt 11.500 op zeeuwse almanak MAANDAG 24 JUNI 1991 TERNEUZEN/KNOKKK - De Zwinbosjes bij Knokke-Heist moeten zo snel mogelijk bij het Belgische deel van natuurreser- iiat Het Zwin worden getrok- Via een wijziging van de jêslemming van het gebied And het voormalige zwembad tjn'dagrecreatie' in 'reservaat- of 'natuurgebied met we- Ifnschappelijke waarde' moet ilt Vlaamse gemeenschapsrege ring ongewenste (bouw)ontwik- ielingen voorkomen. fertegenwoordigers van drie Belgische natuurbeschermings- lerenigingen en de afdeling e-Heist van de Socialisti- (che Partij zullen de bestem- aingsplanwijziging maandag 1 Mi opnieuw bij de gemeen- ühapsministers Th. Kelchter- (leefmilieu, natuurbeheer ia landinrichting.) en R. Waltniel (.ruimtelijke ordening) aankaar- Protestmars Set voor Kerstmis vorig jaar naakten driehonderd mensen, (rider wie ook een aantal Neder landers, een protestwandeling door het Zwin. Een projectont wikkelaar wilde op de plaats van tel voormalige zwembad aan de Twee mannen in ïlissingen mishandeld ÏLISSINGEN - Twee mannen un22 jaar hebben dit weekein- Jj in Vlissingen aangifte ge- ha van mishandeling. Het tweetal liep zaterdagavond nerde Stenen Beer toen zij een jroep van zes of zeven jongens lijenkwamen. 58 wat scheldpartijen werden twee mannen vastgehouden pi kregen zij schoppen en klap- éi toegediend. Het resultaat ns een blauw oog, wat blauwe 'plekken en een gekneusde lip. De twee mannen kenden hun anvallers niet. De gemeentepo litie Vlissingen vraagt eventuele toeschouwers van de schermut- om contact op te nemen met het bureau. rand van de Knokse wijk Het Zoute een congrescentrum met hotel en appartementen bou wen. Het laatste halfjaar is weliswaar weinig meer vernomen van pro jectontwikkelaar Compagnie Het Zoute. Maar de bouwplan nen voor een negen verdiepin gen hoog centrum voor duizend congresgangers zijn niet van ta fel, vrezen natuurbeschermers en een aantal politici. De pro jectontwikkelaar heeft steeds benadrukt dat het natuurgebied niet wordt aangetast door een congrescentrum bij de Zwinbos jes. Hij vond Guido Burggraeve, conservator van natuurgebied Het Zwin en beheerder van het vogelpark, aan zijn zijde. De tegenstanders menen echter dat Burggraeve, die dat zelf ont kent, door de Knokse burge meester graaf Lippens is ge dwongen 'de milieu-effecten van het congrescentrumproject te minimaliseren'. Behalve burgemeester van Knokke is de graaf ook partici pant van Compagnie Het Zoute en bestuursvoorzitter van het door zijn vader opgezette na tuurreservaat en vogelpark. Vol gens de natuurbeschermers zal Zestig ouderwetse tractoren waren zaterdag te bezichtigen op het erf van C. Bij de Vaate in Kerkwerve (foto Pieter HonhofJ) KERKWERVE - Zestig antieke trekkers en een aantal oude sta tionaire motoren brachten zaterdag vele bezoekers naar het boerenbedrijf van C. Bij de Vaate in Kerkwerve. Bij de Vaate, die zelf negen antieke tractoren uit liefhebberij aan het draaien houdt, stelde zijn erf beschikbaar voor de tentoon stelling, ingericht door collega-liefhebbers uit heel Zeeland en West-Brabant. De vereniging, die liefhebbers van oude trekkers en stationaire motoren bindt, bereikt een steeds groter publiek met de trekkers, die meestal harder glimmen en vertrouwenwek kender ronken dan hypermoderne machines. door bouw van een grootschalig congrescentrum de druk op het 'niet alleen voor België, maar voor heel West-Europa unieke, nog ongeschonden' duingebied onaanvaardbaar stijgen. „Alleen de toename van het ver keer zou al voor een ontoelaat bare verstoring zorgen. De Zwin bosjes fungeren nu als buffer voor het eigenlijke reservaat en die beschermende functie zou in één klap naar de knoppen zijn. En dan spreek ik nog niet over de overlast van de bouwwerk zaamheden zelf. Lawaai, trillin gen, af- en aanrijdend verkeer zullen de zeldzame vogels voor jaren van hun broedplaatsen verdrijven. Door verandering van het grondwaterpeil zal ook een aantal zeldzame planten uit het gebied verloren gaan", her haalt Dirk Content, één van de actieleiders, nog maar eens de in december verwoorde vrees. Eind vorig jaar kreeg leefmilieu minister Kelchtermans al hon derden protestbrieven en een door 44 academici (de meesten hoogleraar aan één van de Vlaamse universiteiten) onder tekende petitie. De natuurbe schermingsverenigingen haal den de afgelopen weken nog eens zo'n duizend handtekenin gen op bij mensen die in het Zwin aan het wandelen waren. Het is absoluut niet de bedoe ling om Zwin en Zwinbosjes voor de wandelaars af te sluiten, zegt Content. Zwemkom Maar alleen door een bestem mingsplanwijziging kunnen de Zwinbosjes en het aangrenzende reservaat tegen steeds terugke rende bouwplannen worden be schermd. Content: „De huidige bestemming 'dagrecreatie' is destijds alleen gegeven omdat de zwemkom er toen al was. Nu het bad al jaren buiten gebruik is en er van het naastliggende restaurant slechts een ruine rest, is dat juist een prachtige ge legenheid om de bosjes direct bij de rest van het natuurgebied te voegen. De gemeenschapsrege ring dient dan ook zo snel moge lijk een nieuwe onteigeningspro cedure te beginnen om het stuk grond rond de zwempoel aan te kopen en zodoende te vrijwaren van steeds terugkerende specu laties." Uitspraak rechter: 1BRNEUZEN - De ziekenhuis pep Zeeuvvsch-Vlaanderen tog de arbeidsovereenkomst W verpleegkundige Lutgart l)serhove (46) met onmiddellij- Itingang ontbinden. De zieken- fcgroep moet de verpleeg- entlige uit het Belgische Boek je wel anderhalf jaar lang plans (zo'n 85 mille bruto) be ta, Daar bovenop dient de «rmalige werkgever Ryser- we25.000 gulden voor geleden "materiele schade te betalen, 'heeft de Terneuzense kanton- tthlerH. de Mul beslist, directie van het Terneuzense taziekenhuis De Honte zeg- Ryserhove ruim anderhalf ien ontslag aan. Niet "dat ze haar werk 'functie-in- ludèlijk' niet goed deed, maar "dat de samenwerking met "-^a-verpleegkundigen te "sen overliet. Toen de ver houding tussen Ryserhove •iet hoofd verpleging tot on- *'het nulpunt was gedaald, sPde directie in. Toen de ver- hmdige niet met 'ziekte dof wilde, kreeg ze ontslag "gezegd. serhove vocht die opgelegde beëindiging voor de kan- achter aan. Als de ontsla- ^«gging niet werd ingetrok- eiste zij vier jaarsalarissen ®i220.000 gulden bruto). Ge baar leeftijd en de mogelijk- ien in de regio is er namelijk c! veel kans dat zij op korte "min weer als verpleegkundi ge aan de slag kan. Overigens ging het haar niet zozeer om het geld, zei Ryserhove tijdens de rechtzitting, maar wilde zij via de hoogte van het bedrag ook ge honoreerd zien dat zij buiten haar schuld haar werk is kwijt geraakt. Mr J. Burlet, de raadsman van mevrouw Ryserhove, is daarom redelijk tevreden met de uit spraak van de kantonrechter. „De toegewezen 25.000 gulden kan als een soort smartegeld worden gezien, een genoegdoe ning voor het feit dat mevrouw Ryserhove buiten haar schuld is ontslagen. Mevrouw Ryserhove is zeventien jaar aan Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen verbon den geweest. Het is een soort vuistregel bij arbeidsconflicten dat je per werkjaar een maand salaris ontvangt. De anderhalf jaar salaris die haar is toege kend, acht ik dan ook redelijk." Formeel kan de Zeeuws-Vlaam se ziekenhuisgroep nog onder de uitspraak uit door Ryserhove binnen veertien dagen weer in dienst te nemen. Directeur pa- tiéntenzorg G. Ramaekers had de uitspraak en de motivatie van de kantonrechter zondag nog niet onder ogen gehad. Maar hij wilde al wel kwijt dat Ryser hove niet opnieuw wordt aange nomen. „Wij hebben zelf om ont binding van de arbeidsovereen komst gevraagd en wij respecte ren dan natuurlijk ook de uit spraak van de kantonrechter." ®ER HENDRIKSKINDEREN - Gedeputeerde A. M. Dek heeft !t(lag diploma's uitgereikt aan 19 cursisten, die de IVN-cursus 'ur- en milieu-educatie hebben gevolgd. Tijdens een bijeen- in het Heer Hendrikhuis in 's Heer Hendrikskinderen werd ta duidelijk wat de andex-half jaar durende cursus allemaal want de cursisten hadden ieder een tentoonstellingspa- illBSericht. Dek toonde zich in ieder geval zeer content met de *P deskundige natuurvrienden die vooral hebben geleerd hun 'ddrift en kennis op anderen over te brengen, yus, die voor de tweede keer op de Bevelanden werd gehou- ^helst meer dan alleen het opdoen van kennis. Voor de cursis- 'fentde Bevelandse natuur geen geheimen meer. hooguit verras- Ze hebben niet alleen geleerd op verschillende manieren on- doen. Bovendien weten zij nu hoe kennis en vaardigheden publiek moeten worden overgebracht. Cursisten hebben anderhalf jaar een adoptieterrein bijgehou- - een afgebakend terreintje waar iedere natuurlijke ontwikkeling «art werd gebracht en geïnterpreteerd. De adoptieterreinen le- jfjjde interessante tentoonstelling op waartussen de diploma- viking werd gevierd. 'tandepersonen gingen met een diploma naar huis: A J. Coomans: E. S. jjflyere; B. Groenendijk; R. van de Hoek; P. M Hopmans-Boonman; J. ta-Lokerse; A. M. Lubbers-Ham; E. Kooistra; J Lanting-Cramer; P van ^J-Midavaine, M. Oostdijk: P. Pauwels; J van Os, I Schalk. P. Slooff; ""ceSomme. J Westerweel en F. de Witte Veilingmeester Jan Pieter Glerum brengt een kunstwerk van Van Schagen met verve onder de hamer (foto Lex de Meester) Voor SOS Kinderdorpen Indonesië MIDDELBURG - De veiling van 94 grafische werken van J. C. J. van Schagen heeft za terdag in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg ƒ11.500 gulden opgebracht. Dat bedrag is bestemd voor de SOS Kinderdorpen in In donesië. Dat had de weduwe van de graficus-kunste naar-schrijver-dichter, me vrouw J. W. van Schagen- Wezenaar, bepaald in haar nalatenschap. Een serie van 26 kleine etsen, getiteld Compleet Alfabet, bracht de hoogste prijs op: 650 gulden. Chris van Schagen, Vlissin- ger van geboorte, groeide rond de eeuwwisseling op in Middelburg en Domburg. Na een ambtelijke carrière in Middelburg, Den Haag en Rotterdam legde hij zich toe op de beeldende kunst. Te rug in Domburg speelde Van Schagen een belangrijke rol in het Zeeuwse culturele le ven. Hij overleed in 1984 op 93-jarige leeftijd. Een klein deel van zijn werk, variërend van kleine litho's, drukken en portretten tot 'penseel- vloeisels' en kalligrafieën werd zaterdag aangeboden. Onder de ongeveer 120, vaak onervaren veilingbezoekers waren er zaterdagmiddag velen die van de gelegenheid gebruik maakten om voor relatief weinig geld in het be zit te komen van een kunst stukje van de hand van Van Schagen. De zwierige stijl van veilingmeester Jan Pie ter Glerum van het gelijkna mige Haagse veilinghuis brak het ijs voor de onwenni ge bieders al snel. Vlot tempo De veiling verliep in een vlot tempo, al lag dat veel lager dan gewoonlijk om het pu bliek niet te ontrieven. Om vier uur ging het eerste stuk. een unicadruk uit 1972, Shi- wata voor Jo, voor de somma van 220 gulden met een ve nijnige tik met de veilingha mer naar een koper. Een uur en een kwartier later kon het afwerken van de betalingen beginnen. Het ging in de au la van de bibliotheek niet om gigantische bedragen. Gle rum klopte het publiek met vijfjes en tientjes de op brengsten uit de zak. Een kalligrafie uit 1969 met de naam Ama et Fac Goud vis ging weg voor 25 gulden. Hetzelfde lot troffen veel van Van Schagens 'penseelvloei- sels'. Veel meer belangstel ling van de bieders hadden de fijn uitgewerkte etsjes zo als de prent Gereformeerde Broeders (525 gulden) en het exotische Danseresje (425 gulden). Er werd geveild zonder dat het veilinghuis of toezicht houdend notaris mr L. A. J. Janse de Jonge aanspraak maakten op de gebruikelijke veilingkosten. De verkoop van de veilingcatalogus moest een deel van de orga nisatiekosten dekken. Actie levert 1800 handtekeningen op heeft gevolgd om de zaken te re gelen. „Een overvalstaktiek, die door WVC overal wordt toege past". schrijven de Wemeldin- gers. In de brief beperken de ar gumenten zich tot kritiek op de procedure en op het ontbreken van garanties voor de toekom stige ontwikkeling van het pol- dertje. Inhoudelijk gaat de mid denstandsvereniging niet meer in op de opvang van asielzoekers in het dorp. KAPELLE - De inwoners van Wemeldinge hebben zaterdag ochtend het gemeentebestuur van Kapelle andermaal duide lijk gemaakt dat ze de komst van ten hoogste 400 asielzoe kers naar de Stormezandepol- der bij hun dorp niet zien zitten. Tijdens een bijeenkomst (in het Kapelse gemeentehuis) van bij na de voltallige raad en een de legatie van Wemeldingers, wer den 1800 handtekeningen over handigd tegen het plan om voorafgaande aan de recreatie ve ontwikkeling van het polder- tje, asielzoekers in de nieuw te bouwen bungalows te vestigen. De handtekeningenactie was op touw gezet door de midden standsvereniging van het 2700 inwoners tellende dorp. De ver eniging steunde ook een particu liere actie van gelijke strekking van harte. De handtekeningen waren geplaatst onder een ver zoek aan de raad om het voorstel van burgemeester en wethou ders te verwerpen. Dat voorstel komt morgenavond (dinsdag) aan de orde in de gemeente raadsvergadering. In een begeleidende brief maakt de middenstandsvereniging ge wag van 'een grote weerstand te gen de taktiek die de gemeente Auto toerist op blokken gezet KAMPERLAND - Een Duitse toerist uit Nettethal vond zater dag na een boottocht van een week zijn auto bij de jachtha ven aan de Havenweg in Kam perland terug zonder wielen. Het ging de daders om de licht metalen velgen. De vier wielen met de velgen zijn volgens een schatting van de rijkspolitie tussen de 2000 en 2500 gulden waard. Volgens de havenmeester stond de auto maandag, een dag na het vertrek van de onfortuinlijke toerist, al op blokken. Corientje van drie is dol op beesten. Maar om te voorko men dat Corientjes voorlief de te agressief wordt beant woord. heeft moeder haar geleerd dat grote honden stout zijn. Op één na: die van haar oom. Dat is de eni ge Lieve Grote Hond. En daar leefde ze zich tij dens een logeerpartij dan ook van harte mee uit. Het dier werd ieder ogenblik van de dag mee uit wande len genomen door de onder nemende uk. De schaarse minuten dat de hond niet door de tuin iverd gediri geerd. bleef de honderiem volop in gebruik: de speel goedbeesten moesten ook 'uit'. Weer thuis mist Corientje de Lieve Grote Hond van oom deerlijk. Maar fantasie maakt een hoop gemis goed. Kleine meisjes van drie kun nen heel overtuigend Hond je Spelen. Soms zelfs iets te overtuigend. Ze had werkelijk heel goed opgelet hoe Grote Honden zoal door het leven gaan. Want er lag ineens een flin ke hoop in de woonkamer. De kleine meid ernaast keek stralend op naar moeder: ..Hondje gespeeld Zeeuws-Vlaamse vlotvaarders weer thuis TERNEUZEN - Een beetje katterig gevoel omdat ze 360 kilometer van het gedroomde einddoel - de Zwarte Zee - met motorpech zijn gestrand, hebben de drie bruinverbran- den wel. Maar de mooie herin neringen aan de prachtige na tuur, de hulpvaardigheid van vele mensen en natuurlijk de 'gevechten' op een paar hou ten planken tegen de sterke stroming overheersen. De Zeeuws-Vlaamse vlotvaar ders Bojan Goricki, Johan IJs- ebaert en Frans den Deur waarder spoelen zaterdag middag met een paar glaasjes uit Joegoslavië meegenomen slivovitsj de laatste restjes van de kater weg. Meer dan een half j aai- hadden ze naar de vlotvaart over 'die schone blaue Donau' uitgeke ken. De grootste tegenslagen hadden ze overwonnen. Maar net toen het er naar uitzag dat ze de Zwarte Zee toch nog zou den halen, sloeg het noodlot toe. De buitenboordmotor bracht zondag 16 juni net voorbij het Bulgaarse Nikopol een reute lend geluid voort. De beangsti gende stilte die daarna intrad, werd niet meer door vreugde vol geronk doorbroken. De slechte kwaliteit benzine ('een mengsmering met diesel, bleek achteraf) was het mo tortje fataal geworden, wist de machinist van een duwboot de vlotbemanning diezelfde avond te vertellen. Goricki: „We baalden als stek kers. We hadden na ontzet tend veel moeilijkheden net 180 liter benzine en voldoende voedsel aan boord gehaald om in één keer tot de Zwarte Zee te kunneh varen. Aan benzine komen is in Bulgarije en Roe menië namelijk niet zo een voudig. De meeste tanksta tions bevinden zich kilome ters van de rivieroever af. Veel stations staan droog, bij ande re pompen wilden ze ons ge woon niets geven. Maar uitein delijk belandden we dan bij een pomphouder die ons hielp, al hield hij zich wel op een ridi cule manier aan de regels. Hij mocht blijkbaar alleen in me talen vaten tanken. Dus tank te hij een blik met zo'n vijftien liter vol, dat wij vervolgens honderd meter verder overgo ten in plastic jerrycans. De hele 'tankoperatie' bleek een halve dag later voor niets geweest, omdat de benzine die eerder uit de tank van een be- !vlnr) Frans den Deurwaarder, Bojan Goricki en Johan IJsebaert weer thuis n vlottocht over de Donau (foto Cainile Schelstraete) t een enerverende hulpzame Roemeense auto mobilist was overgeheveld van inferieure kwaliteit was. De vlotvaarders hadden bij het Roemeense Corabia brandstof willen innemen, maar militairen met dreigen de machinegeweren maakten hen duidelijk dat ze niet moch ten aanleggen. Zelfs Goricki's politiepasje - hij is agent bij de Terneuzense gemeentepolitie - dat op andere plaatsen nog wel eens deuren deed open gaan, kon daar niets aan ver anderen. Tegenvallers Zulke tegenvallers horen ech ter bij een reis door het, zich tenslotte middenin een poli tieke renovatie bevindende, voormalige Oostblok. Het eni ge (naast het niet bereiken van de riviermonding) dat de drie vlotvaarders achteraf een beetje dwars zit, is het afhaken van drie mede-vlotters in de Hongaarse hoofdstad Boeda pest. Ze willen aan de me ningsverschillen (zeker voor de krant) niet al te veel woor den meer vuil maken. De drie zijn het er over eens dat nie mand iets heeft aan een 'wel- les-nietes-spelletje'. Afspraken die voor beide par tijen duidelijk waren, bleken echter achteraf toch verschil lend te kunnen worden geïn terpreteerd of simpelweg niet goed te zijn overgekomen. „Daar kwam bij dat wij met zijn drieën aan niets anders dachten dan het halen van de Zwarte Zee. Dat doel bleef bij ons steeds voorop staan, en daar twijfelden we, gezien hun inzet, wel eens aan bij de ande ren", verklaart IJsebaert iets nader. Vuurvliegjes De stemming stijgt weer bij de gedachte aan de vele vuur vliegjes die de Hongaarse nachten stemmig verlichtten. De vervuiling van de Donau is de vlotters erg meegevallen. Alleen in Roemenië letten ze nergens op, ook de oevers wor den daar minder onderhou den. In de overige landen was te zien dat er iets aan be schoeiingen en oeververstevi ging werd gedaan. „Maar aan de Roemeense kant van de ri vier donderen de bomen af en toe zo van de oever de Donau in", zegt IJsebaert. Misschien nog wel mooier dan de natuur en de gevechten met de elementen waren de con tacten met mensen van aller lei pluimage. Overal langs de oever zwaaiden de mensen naar hen; overal ook boden ze hulp zo veel ze konden. Oké. norse grensbeambten zijn ze wel tegengekomen, maar de meesten deden alles om de vlotters terwille te zijn. De be manning van de duwboot bij Nikopol wilde pas na lang aan dringen het vlot en een gedeel te van de bagage van de Zeeuws-Vlamingen aanne men. Twee bemanningsleden ston den er wel op om de gestrande vlotters met de auto naar het station in de Bulgaarse hoofd stad Sofia, zo'n 150 kilometer verderop, te brengen. Een dag je later kwamen ze aan in Ma- ribor, waar bij familie van Go ricki - geboren en getogen Slo- veen - nog een beetje feest werd gevierd. Een busje uit Terneuzen kwam hen vervol gens ophalen en vrijdagavond waren ze in Zaamslag: net op tijd voor Den Deurwaarders 12,5 jarig huwelijksfeest. „Maar ik had dat graag een paar dagen later gevierd als we de Zwarte Zee daardoor ge haald zouden kunnen heb ben", zegt Den Deurwaarder met een schuin oog naar zijn vrouw. René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21