Veronica wil snel commercieel Justitie van lik- wil uitbreiding op-stuk-beleid Oud-strijders huldigen Bernhard Opnieuw ellen in ranse oorstad Hoog-standje Friese gemeenten slaan afval tijdelijk op in duwbakken I Samen met TROS uit publieke bestel Streefdatum 1 januari Mensensmokkel door auto-ongeluk ontdekt 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. jVERSUM (GPD) - De snelle i;,st van een tweede commer ce] tv-station naast RTL 4 is «arscliijnlijker dan ooit nu ftronica zich, gemachtigd door h. eigen Verenigingsraad, za- Cjag heeft uitgesproken voor ja commerciële toekomst, (ironica wil, het liefst samen ie TROS, begin volgende tl al de eerste gesprekken iver voeren met omroep- 33 [iaister D'Ancona. [tornaarde is wat Veronica be- «ft dat zij een ethernet, bij- forbeeld het huidige Neder ig'meekrijgt', alsmede twee giiostations. Het definitieve jsluit valt pas als er een kant- trklaai' bedrijfsplan ligt. Dit toet er over drie maanden zijn. Streefdatum voor de start van het commerciële net is 1 januari volgend jaar. De TROS heeft positief gerea geerd op de stap van Veronica, al heeft deze omroep nog niet defi nitief het licht op groen gezet. TROS-directeur Cees Wolzak zegt in een eerste reactie „in principe een commercieel avon tuur met Veronica best aan te durven". Hij legt er de nadruk op, dat de nog te formuleren voorwaarden waaronder de overstap naar de commercie mo gelijk gemaakt wordt, van cru ciaal belang zijn voor het eind oordeel van de TROS. Zo is er nog onduidelijkheid over het re clame-regime en de eventuele ei sen die programmatisch aan het commerciële net gesteld wor den. Ook de factor geld is van groot belang: hoeveel zal er be taald moeten worden voor het ethernet? Minister d'Ahcona (WVC) zegt een ingangsdatum van 1 januari 1992 „wat snel" te vinden, maar „niet dwars" te zullen liggen. De in het publieke bestel achterblij vende omroepen hebben ge schokt gereageerd op het op handen zijnde 'uittreden' van Veronica en TROS. Zij vrezen dat hun inkomsten uit STER- gelden dramatisch zullen zak ken. De publieke omroep lijdt nu al een miljoenenverlies. NCRV-voorzitter Herstel heeft berekend dat het vertrek van TROS en Veronica naar de com mercie de publieke omroep met een verliespost van 100 miljoen agerhuis-lid wil l at koningin «lasting betaalt ONDEN (RTRI - Een conserva- iil'Lagerhuislid meent dat ko- ;e uagin Elizabeth II niet vrijge- )ie «ld raag blijven van het beta ler li van vermogensbelasting, televen in een democratisch inden iedereen moet belasting dalen verklaarde Anthony sa leaumont-Dark zondag. Britse vorstin geldt als een de rijkste vrouwen ter we it Haar bezittingen worden Kchat op ruim 22 miljard gul- fei Haar eventuele belasting- enslag zal daarom naar ver achting 24 miljoen gulden per ar bedragen. let Lagerhuis moet volgende een wet behandelen, Warmde vrijstelling van de vor- in wordt herroepen. Waarne mers achten de kans erg klein dat de wet zal worden aangeno- ome correspondent) PIR1JS - Minstens veertien po- ïtie-agenten en een onbekend -i trial jongeren zijn in het afge- weekeinde gewond ge- ukl tijdens rellen in een voor van het Zuidfranse Nar- Mne. De ongeregeldheden be- onncn vrijdagnacht toen dron- tnjongeren enkele geparkeer- tauto's in brand staken. Toen '(politie daarop drie van hen Resteerde, sloeg de vlam echt ide pan. stelden de jongeren (n ultimatum aan de lokale au- inteiten: als de drie arrestan- 31 niet voor zes uur 's avonds lij zouden zijn, zouden ze Nar- kne in vuur en vlam zetten, üerdagavond wierpen jonge nen barricade op in een bui- wijk van Narbonne. Mie-agenten die de barricade Men verwijderen, werden ont- rid op een regen van stenen 'Bolotov-cocktails. Pogingen 'te bemiddelen tussen de jon- ïen van Noordafrikaanse af eisten de autoriteiten, liepen 'terdag op niets uit. steravond braken er opnieuw geregeldheden uit in Narbon jongeren hebben aange- edigd door te zullen gaan tot drie kameraden op vrije 'eten zijn. De ongeregeldheden 'Narbonne zijn de zoveelste in "hj van incidenten in Franse teteden waar allerlei sociale flemen zich opstapelen, ptimisme over «komst van EG pMBURG (AP) - De minis- van buitenlandse zaken de Europese Gemeenschap «iben zich na afloop van hun Jtaioeting zondag in Luxem- N optimistisch getoond over bereiken van overeenstem- %over de politieke en mone- toekomst van Europa. *j> kon men de meningsver- ■Pkn die hierover bestaan de 12 lidstaten nog niet «de weg ruimen. Volgens de ttrnburgse minister van bui- - zaken, Jaques Poos, iet volgende weekeinde tij- s,de topontmoeting tussen f'ders van de EG een „poli- wegwijzer" voor de verdere 'örding van Europa opge- dworden. Prins Willem-Alexander, prins Bernhard en prinses Juliana tijdens de huldiging door oud-strijders i Oudenaarden!ANP de paleistuinen (foto Ed SOESTDIJK (ANP) - Het was al vroeg onrustig in Soestijk, afge lopen zaterdag, de dag waarop ongeveer 2500 oud-strijders en - militairen prins Bernhard alvast komen huldigen voor zijn 80ste verjaardag, aanstaande zaterdag. In de paleistuinen is de stemming voorafgaand aan de huldiging niet veel anders. Oude makkers ontmoeten elkaar, een groepje oud-vrijwilligers probeert een paar paradepasjes en een veteraan voegt een verslaggeefster toe: „Kijk maar niet meid, allemaal ouwe kerels." De jolijt is over als ze zich na tienen in carré hebben opgesteld, de grijsgebroekte en blauwgejaste delegaties van militairen, ver zetsstrijders en dragers van bijzondere onderscheidingen, zoals de Militaire Willems Orde. Drager van deze orde en „Soldaat van Oranje" Erik Hazelhoff Roelfzema is er ook, speciaal overgeko men van zijn huidige woonadres op Hawaii. Tegen half elf, het tijdstip waarop Bernhard, prinses Juliana en prins Willem-Alexander in de tuin worden verwacht, wordt het doodstil. Dat blijft zo als het koninklijke drietal het gazon be treedt. Gejuich, applaus of vrolijke muziek, toch niet zo gek voor eenjarige, worden kennelijk niet gepast geacht. Hartelijk t)e prins, die niet van lange speeches zegt te houden, verwelkomt de aanwezigen en is „ontzettend blij" met de komst van .jullie oude vrinden". Daarna begeven hij, de prinses en de jonge prins zich onder de bezoekers. Bijna twee uur onderhouden zij zich in formeel met hen. Om half één stellen de delegaties zich weer op voor een défilé. De prins geniet zichtbaar van dit laatste eerbetoon en dat wordt hem kennelijk bijzonder gegund door zijn kleinzoon, die hem na afloop hartelijk op de schouders slaat. Een geslaagde bijeenkomst, vindt iedereen. En dat het weer juist deze dag meewerkte, is helemaal mooi. gulden op jaarbasis opzadelt. „Het gaat ontzettend moeilijk worden", aldus Herstel. CDA-mediaspecialist Beinema bepleit in dit licht een „geleide lijke" verhoging van de omroep bijdrage. Als de omroepbijdrage niet wordt verhoogd voorziet Beinema grote problemen voor de publieke omroep. Daarnaast blijft hij erbij dat de omroepen best ook iets uit eigen zak kun nen betalen, zoals ook minister D'Ancona in haar onlangs ver schenen Pinksternotitie voor stelt. De meeste omroepen be schikken over forse eigen vermo gens. In deze notitie staat dat één van de drie tv-netten com mercieel mag worden als twee A-omroepen uit het bestel stap pen. Onderzocht wordt nog of dit in strijd is met de Europese rechtsregels. Omroepbijdrage De wens van TROS en Veronica om commercieel te gaan noemt Beinema „zeker bespreekbaar". Wat verhoging van de omroep bijdrage betreft staat het CDA- kamerlid overigens alleen. Een meerderheid van de Tweede Ka mer is mordicus tegen het voor stel van Beinema. De mogelijke overstap van Vero nica van het publieke bestel naar de commercie is met de ui terste zorg omgeven. Veronica- voorzitter Van der Reijden laat niet na daarop telkenmale de nadruk te leggen. „Dit is geen wilde stap. De procedure is heel zorgvuldig. We hebben ons niet laten leiden door ons piratenver- leden, maar louter door rationa liteit". Volgens Van der Reijden ziet de toekomst van het publieke be stel er zo somber uit, dat Veroni ca alleen al vanwege de conti nuïteit van het bedrijf wel com mercieel móet gaan. Fransen willen aan ANC wapens verkopen JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse anti-apart heidsbeweging ANC heeft be sprekingen gevoerd met Franse wapenexporteurs, zo heeft de krant The Sunday Times zon dag gemeld. Volgens de krant had een dele gatie van het ANC in april in Pa rijs diverse ontmoetingen met Frans militair personeel en af gevaardigden uit de wapenin dustrie. The Sunday Times meldde dat de Fransen „staan te springen om de Zuidafrikaanse markt te voorzien van wapens" in geval het ANC aan de macht komt. CINCINATTI - Het hoogste gebouw, dat ooit in de Verenig de Staten met behulp van dynamiet werd geveld, viel giste ren in nog geen tien seconden in puin. Het honderd meter hoge torengebouw op de campus van de universiteit van Cincinatti, in de Amerikaanse staat Ohio, stond al negen jaar leeg. De brandweer had de kolos brand-onveilig ver klaard foto Mike Williams/AFP) DEN HAAG (GPD) - Minister Hirsch Ballin van justitie wil het zogeheten 'lik-op-stuk'-be- leid uitbreiden. Vandaag dient hij daartoe een wetsvoorstel in bij de ministerraad, waarin ook de lichte misdrijven onmiddel lijk door de politie kunnen wor den afgehandeld. Zo kunnen winkeldiefstallen tot een maxi mum van 500 gulden direct bij de politie worden afgedaan. „Tegen winkeldiefstallen heb ben we tot nu toe weinig kunnen optreden", aldus de minister voor de televis'ie. „Dat komt doordat de politie dat niet mag afhandelen en de diefstallen soms te klein zijn om daarvoor een volledige procedure voor de rechtbank te voeren. Mijn wets voorstel moet daarin verande ring brengen". Al eerder maakte Hirsch Ballin het mogelijk om overtredingen zoals bijvoorbeeld de overschrij ding van de maximum snelheid Harald V koning OSLO (AP) - Harald V is zondag tijdens een plechtige kerk dienst in de kathedraal van Trondheim ingezegend als ko ning van Noorwegen. Zo'n 1400 genodigden, waaron der de leden van de Noorse rege ring en ambassadeurs uit 43 lan den, bezochten de kerkdienst in de lutherse kathedraal. Er wa ren geen buitenlandse staats hoofden uitgenodigd. en het parkeerverbod onmiddel lijk door de politie af te laten doen. Over het vreemdelingenbeleid zei Hirsch Ballin bij zijn stand punt te blijven dat illegale vreemdelingen het land moeten worden uitgezet. Dat geldt ook als voor de betrokkene een se- mi-legale toestand lijkt te zijn ingetreden, doordat hij in het be zit van een sofi-nummer is. ..De overheid moet zelf conse- BRUSSEL (ANP) - Bij toeval is de politie van de Belgische kustplaats Oostende dit weekeinde op een zaak van men sensmokkel gestoten. Een banaal verkeersongeval leidde tot de ontdekking. Zaterdag kreeg de politie een oproep omdat er zich een bot sing had voorgedaan tussen een Belgische personenauto en een uit Duitsland afkomstige bestelwagen. Er was weinig schade en niemand werd bij dat ongeval gewond Maar het nerveuze gedrag van de bestuurder van de bestel wagen maakte de politie wantrouwend. Toen ze de bestelwa gen onderzocht bleken daar negen Indiërs in te zitten die over geen enkel identiteitspapier beschikten. De bestelwa gen was in Duitsland gehuurd. De bestuurder van de bestelwagen verklaarde in Oostende de weg te zijn kwijt geraakt. Hij was op weg naar het Franse Calais. Het gerecht vermoedt dat de Indiërs de bedoeling hadden om via die Franse haven illegaal naar het Verenigd Koninkrijk over te steken. De negen Indiërs, die weigerden te zeggen waar ze vandaan kwamen en wat hun reisdoel was, zijn ter beschikking van de vreemdelingenpolitie gesteld. De bestuurder van de bestel wagen werd voor nader onderzoek vastgehouden. Antarctica De conferentie over het Zuid poolgebied in Madrid kon het af gelopen weekeinde niet tot over eenstemming komen over de toe komst van Antarctica na 2040. De Verenigde Staten zeggen meer tijd nodig te heb ben de concepttekst te C bestuderen. %J Van Schagen Op een zwierige manier bracht veilingmeester Jan Pieter Gle- rum zaterdag in Middelburg 94 grafische werken van graficus kunstenaar-schrijver-dichter J. C. J. van Schagen onder de ha mer. De opbrengst bedroeg ruim elf mille. Het geld gaat naar de SOS-Kinder- ™T dorpen in Indonesië. Hockey Oranje heeft gisteren de Europe se hockeybeker moeten inleve- ren aan Duitsland. De ploeg van de scheidende bondscoach Rob Bianchi ging in de fina le kansloos onderuit: 11 Van Keeken VCV Zeeland en Remco van Keeken gaan uit elkaar. De aan valler, die eerder te horen had gekregen, dat hij naar een ande re werkgever mocht uitzien, speelt de komende twee seizoenen voor FC Wapeningen. LEEUWARDEN (GPD) - In de provincie Friesland zijn 31 ge meenten begonnen hun afval op te slaan in duwbakken. Door de andere noordelijke provincies zou 36.000 ton overtollig Fries afval worden opgenomen maar de afspraken daarover zijn op het laatste moment afgeketst. Tot 1 oktober zit Friesland met afval dat niet verwerkt kan wor den. De 31 Friese gemeenten weigeren namelijk aan de voor waarden te voldoen die Drenthe en Groningen stellen aan het tij delijk bergen van het Friese af val. De gemeenten willen geen contract ondertekenen dat hen verplicht na 1998 hun vuil in nieuw te bouwen verbrandings ovens bij Wijster te laten verwer ken. Woordvoerder L. Westerhof zegt namens de 31 gemeenten: „Wij zijn van mening dat het op dit ogenblik te vroeg is al een hand tekening te zetten onder een contract dat mogelijk pas ingaat nadat een vuilverbrandingsin stallatie in '98 in Wijster is gerea liseerd". Over een jaar of tien heeft Fries land waarschijnlijk zelf weer ca paciteit om het afval te verwer ken. Aan het eind van dit jaar kan in ieder geval de Friese stortplaats Weperpolder weer in gebruik worden genomen. Tot dat ogenblik komt het afval van Friesland terecht in duwbak ken. Inmiddels ligt al een eerste duwbak bij Bergum vol. Een tweede duwbak ligt bij Harlin- gen, een derde en een vierde zou den al onderweg zijn. Als er geen maatregelen worden genomen zal al het afval voorlo pig op deze manier worden opge slagen. De provincie is bepaald niet blij met deze ontwikkeling. quent optreden tegen illegalen en illegale arbeid. Dat moet ge beuren door de werkgever die il legalen in dienst neemt straf baar te stellen en door verster king van de politie", aldus de be windsman. Wel is het volgens Hirsch Ballin mogelijk om in individuele ge vallen een verblijfs- of arbeids vergunning aan te vragen. De minister ziet echter niets in een generaal pardon. Advertentie Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlisslngen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Vier weken voor: In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen, Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1