ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Binnen 5 jaar Europees rijbewijs Waldheim ziet af van nieuwe termijn president Oostenrijk - Baker op bezoek in Joegoslavië Frankrijk wijst criticus koning van Marokko uit Konfrontatie Met Klasse* /anDijke Ook examen voor bromfietsers Zwaardere eisen motorrijders Vendex snijdt verder mV D mSFOL reportage 21 t/m 27 vrije tijd 29 t/m 39 Afscheiding Slovenië van Joegoslavië op 26 juni definitief w fisselvt u.lftntzWC Wisselvallig I ua}f tot zwaar bewolkt en af en toe een 1 toi. Tijdens buien kans op rukwinden. Matige tot vrij krachtige zuidwestelij- tevnnd. Temperatuur 18 graden. 134e jaargang no. 145 I,terdag 22 juni 1991 VOOR VI AKANTIELAND VOOR VERHUUR VAN: KAMPEERAUTO'S VOUWWAGENS BESTELWAGENS onze correspondent LUXEMBURG - Binnen vijf' jaar komt er een rijbewijs dat geldig1 's 'n a"e EG-landen. Om je verkeersveiligheid te ver poten, zal in de EG een rij be sijs Al voor bromfietsers wor den ingevoerd. Hiertoe hebben je 12 EG-ministers vrijdag in Luxemburg besloten. j|je minimumleeftijd voor een trommerrijbewijs blijft 16 jaar. Voor Nederland komen tevens gaardere eisen voor het halen Ivan een rijbewijs voor zware mo- loren. Om dit rijbewijs te kun nen halen moet men minstens 21 jaar zijn. Voor degenen die kun- mbewijzen dat zij al twee jaar (9 lichtere motoren hebben ge iden, wordt die leeftijd op 20 jaar gesteld. In Nederland geldt ia 18jaar als minimum voor een algemeen motorrijbewijs. Cross-motoren blijven erbuiten, omdat zij (in andere EG-landen) niet op de openbare weg rijden. Tevens wordt de minimumleef tijd 21 jaar voor het behalen van iet rijbewijs D, voor bussen en we vrachtwagens met aan hangers. Voor rijbewijs C blijft de minimumleeftijd op 18 jaar. periodieke medische keu- leatrix en Claus lezoeken Japan HAAG (GPD) - Koningin Beatrix en prins Claus zullen oktober een staatsbezoek brengen aan Japan, op uitnodi- png van keizer Akihito en keize- pMichiko. Dat heeft de Rijksvoorlichtings- lenst gistermorgen bekendge maakt. Wanneer het koninklijk aar zal vertrekken en hoe lang et bezoek zal duren was nog niet bekend. MSTERDAM (ANP) - De Vroom Dreesmann warenhui- «n van het detail- en diensten- wnccrn Vendex International (lijven ook dit jaar in de rode lijfers. In het afgelopen boek- aar 1990/91, dat eindigde op 31 januari, leden de warenhuizen lanV&D al een verlies van 70 Biljoen en in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar is de Siluatie niet verbeterd, i de eerste maanden van dit e omzet, net als in het Mste halfjaar van 1990/91, om- Mggegaan. Het financiële her- elkwam echter niet op gang en (omenteel onderzoekt Vendex temational met het organisa- fbureau McKinsey hoe het ndement verbeterd kan wor- ïn. „Een snelle sanering van de tolhuizen is een levensnood- ik", aldus Hessels. Hij ver- ichtdatde verliezen van de V& 'sditjaar „aanmerkelijk onder 70 miljoen" zullen liggen. K de nieuwe saneringsronde "itgaat zien is niet duidelijk. instantie neemt V&D iiider parttimers en hulp- aehten aan en zal de arbeids- jduktiviteit toe moeten ne- ck Verder wordt er al sterk ge iden in de bestuurslagen van 'hoofd- en regiokantoren. De pnhuisvestigingen worden "voor één onder de loep geno den de kans is aanwezig dat Willende bedrijven de poor- anioeten sluiten. „Ik sluit niet dat het onderzoek van ffunsey gevolgen heeft voor winkels", aldus Hessels, j^op dit moment is een slui- S niet actueel". Het woord djgelegenheidsgarantie wil- kJ niet horen. „Die geven wij .zo luidde zijn bondig com- Jiiaar, kookpagina 4 ring wordt vereist voor chauf feurs van bussen die meer dan 9 passagiers kunnen vervoeren en voor bestuurders van vrachtwa gens met een asdruk van meer dan 3,5 ton. Volgens Europees commissaris Van Miert (transport) zal dit be sluit de verkeersveiligheid op de Europese wegen verhogen. Dat vindt hij de grootste prioriteit gezien het jaarlijkse aantal van 50.000 doden en 1,5 miljoen ge wonden. De ministers konden het vrijdag nog niet eens worden over een EG-richtlijn voor het dragen van veiligheidsgordels in voertuigen van minder dan 3,5 ton. Dat zit nog vast op de kin derzitjes. De ministers besloten verder vanaf 1 januari 1998 in alle EG- landen een periodieke techni sche autokeuring verplicht te stellen. In Frankrijk, Denemar ken. Ierland, Italië en Portugal bestaat zoiets nog niet. Om alle EG-landen op één lijn te bren gen. hebben Nederland en Bel gië er in toegestemd om de keu ring pas te beginnen als de voer tuigen vier jaar oud zijn. Daarna Baker (1) wordt begroet door zijn ambtgenoot Budimir Loncar (foto Peter NorthalllEPA) BELGRADO (RTR) - De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, James Baker, is vrijdag in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado aangekomen voor een eendaags bezoek. De minister wil met zijn bezoek steun betuigen aan de Joegoslavi sche eenheid. Baker zal ook een boodschap overhandigen van de 35 landen die deelnamen aan de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) die woensdag in Berlijn werd afgesloten. In de verklaring wordt eveneens steun betuigd aan een verenigd Joe- Baker ontmoette later op de dag de presidenten van de zes Joe goslavische deelrepublieken. wordt de frequentie elke twee jaar. In Nederland en België geldt nu de frequentie 3-1-1 enz. Dp het gebied van de binnen- /aart is afgesproken dat op 1 ja- luari 1993. wanneer de binnen grenzen moeten zijri weggeval len, vracht- zowel als passagiers schepen overal in de EG actief mogen zijn. Omdat de binnen schippers in de voormalige DDR en Berlijn nog niet tegen de con currentie op kunnen, geldt voor hen een uitzondering tot. 1 ja nuari 1995. De Duitse minister heeft kunnen bewerkstelligen dat schepen op Duitse binnen wateren tot 1995 slechts één vracht mogen oppikken. Voor Frankrijk worden dat er twee. Vrouw laat vijf miljoen na voor oude kerken GRONINGEN (GPD) - De op 11 mei in Assen overleden E. M. H. YVillemsen-Ritzema van lkema heeft de Stichting Oude Gronin ger Kerken haar hele vermogen nagelaten. Dat betekent dat de penningmeester van deze stich ting ongeveer vijf miljoen gul den tegemoet kan zien. Het bestuur wil het geld onder brengen; in een afzonderlijke stichting de opbrengsten ervan zullen de Stichting Oude Gro ninger Kerken ten goede komen. Met het geld zullen de uitgaven voor het noodzakelijke onder houd aan het grote kerkenbezit bij benadering worden gedekt. „We gaan in geen geval potverte ren". aldus voorzitter H. G. de Olde. Hij wist "niet van het be staan van de vrouw af: „Ze was zelfs geen donatrice.". (Advertentie) Mevrouw, u denkt dat een opleiding niets voor u is, kijk dan eens op pagina 16 (Advertentie) WENEN AFP) - Kurt Waldheim ziet af van een volgende ambts termijn als president van Oos tenrijk. De huidige president doet niét mee aan de presidents verkiezingen in 1992. Dat heeft Waldheim vrijdag voor de Oos tenrijkse televisie verklaard. Waldheim werd in juni 1986 pre sident. Bijna 54 procent van de Oostenrijkse kiezers bracht zijn stem uit op de voormalige secre taris-generaal van de Verenigde Naties. De keuze voor Waldheim werd in binnen- en buitenland hevig bekritiseerd. Waldheim zou als officier in het Duitse le ger tijdens de Tweede Wereld oorlog betrokken zijn geweest bij deportaties ep executies op de Balkan. Waldheim maakte tijdens zijn televisierede duidelijk dat de controverse rond zijn persoon hem niet onbewogen heeft gela ten. „De discussies rond mijn persoon binnen en buiten Oos tenrijk hebben mij vaak pijn ge daan", zo zei de Oostenrijkse president. „Niettemin heb ik mij BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel 01180-29911 Donderdag koopavond gedurende deze jaren ingespan nen om trouw te blijven aan mijn waarden en Oostenrijk te die nen". Waldheim dankte vervol gens eenieder die hem de afgelo pen jaren heeft gesteund.- De Oostenrijkse president on derstreepte het feit dat hij vorig jaar tijdens de Golfcrisis een aantal Oostenrijkers uit Bagh dad heeft weten mee te krijgen. De Iraakse leider Saddam Hu- sayn hield buitenlanders vast om zo intrekking van .de VN- sancties tegen Irak te bewerk stelligen. Waldheim was een van de eerste Westerse leiders die naar Baghdad afreisde om gijze laars vrij te praten. Haider Premier Jörg Haider van de Oos tenrijkse deelstaat Karinthië heeft vrijdag bekendgemaakt dat zijn Vrijheidspartij zich te rugtrekt uit de regionale rege ringscoalitie. Hij deed dat enkele uren voor het Karinthische parlement een motie van wantrouwen in stem ming zou nemen tegen Haider, die vorige week het werkgele genheidsbeleid van Hitier prees.' Vast stond dat de sociaal-demo craten, die de oppositie vormen, en de conservatieve Volkspartij, die met de Vrijheidspartij de re gering vormde, beide tegen Hai der zouden stemmen. Het was daardoor zeker dat de motie zou worden aangenomen. De al langer bestaande con troverse rond Haider kwam tot uitbarsting op 13 juni nadat de sociaal-democraten in het parle ment met het voorstel waren ge komen om bedrijven die weige ren niet-Oostenrijkers in dienst te nemen te beboeten. Dat voorstel ontlokte Haider de uitspraak dat het Derde Rijk „een goed beleid (voerde) om de werkgelegenheid te bevorderen. Dat kun je van de regering in We nen niet zeggen" Invasie Bij de landelijke parlementsver kiezingen in oktober vorig jaar haalde de Vrijheidspartij 18 pro cent van de stemmen, goed voor een verdubbeling van het aantal parlementszetels. De stijging van de populariteit van de partij werd goeddeels toegeschreven aan Haider, die wil dat buiten landers in Oostenrijk minder rechten krijgen. Veel Oostenrij kers zijn bang voor een invasie van Oosteuropeanen, nu het IJ zeren Gordijn niet meer bestaat. Haider wees in februari een af gevaardigde van zijn partij te recht. die in Israël zijn excuses had aangeboden omdat hij zes jaar eerder een oorlogsmisdadi ger de hand had geschud. Haider zei toen dat er geen enkele aan leiding was voor een veront schuldiging. Keiler Keukencentrum Noordlandseweg 3 4451 RM Heinkenszand tel. 01106-3771 (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Van onze correspondent PARIJS - De Marokkaanse schrijver Adbelmoument Diou- ri is via een spoedprocedure door de Franse regering het land uitgezet. Diouri, die na een verblijf van 15 jaar in Frankrijk de vluchtelingenstatus heeft, is donderdag tegen zijn wil op een vliegtuig naar Gabon gezet en werd meteen na aankomst gear resteerd. De 50-jarige Diouri stond op het punt een boek te publiceren over de corruptie in zijn vaderland. Uit de Gabonese hoofdstad Libreville werd ge meld dat Diouri daar 'bescher ming' geniet. De Gabonese pre sident Omar Bongo is bevriend met de Marokkaanse koning Hassan. Volgens het Franse ministerie van binnenlandse zaken is Diou ri het land uit gezet omdat hij de regels waaraan politieke vluch telingen zich te houden hebben. De inval van Duitsland i?i Rusland moest een triomftocht worden, maar 'Operatie Barbarossa' bleek uiteindelijk de ondergang van Nazi-Duitsland in te leiden. Verder in de bijlage Reportage: de Ko ninklijke Marine pakt uit angst voor de onbekende asielzoeker beheerst Wemeldinge slavenajmeid op zee de laatste Fokker Friendship in Neio Age-centrum Sedona zoekt ieder zijn eigen waarheid Limburg is meer dan een paradijs voor turbo-kuitenbijters. Verder in de bijlage Vrije Tijd: de familie Stoffels gaat vuile interieurs professioneel te lijf stralend Boston, de oudste metropool van de Verenigde Staten Italië viert kastelenfeest toeristische tips de gouden handjes van Frans van Beek Renault goes topless de metershoge pracht van zonnebloemen veldsla, neefje van de vale riaan platvis-tijd is aangebroken Yes terug op de podia beroep: uitvinder van spellen solist Rob de Nijs LJUBLJANA (ANP) - Slove nië zal definitief uit de Joe goslavische federatie tre den. „Slovenië gaat zich op 26 juni afscheiden", werd vrijdag tijdens een perscon ferentie door de Sloveense regering in Ljubljana mee gedeeld. „Op 26 juni om 20.30 uur lo kale tijd zal de onafhanke lijkheidsverklaring worden voorgelezen. De uitnodigin gen aan de vertegenwoordi gers in binnen- en buiten land zijn inmiddels de deur uit", zo werd op de perscon ferentie bekendgemaakt. Paspoort Ook leden van de federale re gering in Belgrado zijn uitge nodigd. Tevens is vrijdag het nieuwe paspoort gepresen teerd. Het heeft een blauwe omslag met het wapen van Slovenië. Dit bestaat onder meer uit symbolen voor de bergen en de zee. Naar aanleiding van het be zoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker aan Bel grado merkte de Sloveense regering op dat de politiek van de Verenigde Staten is gewijzigd. „De Amerikanen stellen zich nu pro-Servië op", aldus Dimitrij Rupel, minister van internationale samenwerking van Slovenië, vlak voor zijn vertrek, samen met de Sloveense president Milan Kucan. naar Belgra do. waar hij een ontmoeting met Baker had. Baker zei vrijdag een ver enigd Joegoslavië te steunen en merkte op dat de VS de republiek Slovenie niet als onafhankelijke staat zullen erkennen. Premier Markovic waar schuwde Slovenie en Kroa tië vrijdag dat hij alle midde len die hem volgens de wet ter beschikking staan zal ge bruiken om te voorkomen dat beide republieken zich afscheiden zonder dat de Joegoslavische regering daarmee instemt, Toespraak In een harde toespraak tot het parlement kondigde Markovic ook aan dat hij niet zal toestaan dat beide republieken veranderingen aanbrengen in hun grenzen of in de grens- en douanebe palingen als zij hun plannen om op 26 juni onafhankelijk te worden doorzetten. (Adverteniie) zou hebben overtreden. Met zijn activiteiten zou hij de goede re laties tussen Frankrijk en Ma rokko op het spel hebben gezet. Volgens de zegsman zou Diouri contacten onderhouden met de Libische veiligheidsdienst en Palestijnse extremisten. Tijdens - de Golfoorlog zou hij in Bagh dad hebben gezeten, Een dertigtal Franse pressie groepen en mensenrechtenorga nisaties, waaronder France Li- berté, opgericht door de echtge note van de Franse president .Danielle Mitterrand, hebben protest aangetekend. Diouri heeft een aantal kritische boeken over zijn land van her komst geschreven en stond op het punt om een nieuw, zeer ont hullend boek te publiceren over de vele eigendommen en finan ciële belangen van de Marok kaanse koning Hassan de Twee de onder de titel 'Aan wie be hoort Marokko?'. ;Z":> u Zwart lederen fau teuil van Rohé-klas- se. Kunststof pitriet en geborsteld chroom maken 'm af! 's Maandags gesloten WÊÊÊÈËÊÊIBB&8SÊËSS/&EBSSSi&gBÈëËïZBffiÊÊBBS3BSÊBUBBÈIÊÊË&KI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1