11I11HILE ZEEUWSE 11111 Duitse regering naar Berlijn Conflict basisverzekering ziektekosten duurt voort SPRINT PHOTO Justitie: overlast door druggebruik straffen Verpleegkundigen België voeren acties Braziliaanse politie geeft moorden op straatkinderen toe Verhuizing duurt minstens tien jaar Kosten 30 tot 100 miljard mark VOC-schip in volle zee Levensgevaarlijke reclame f bs -tin/A'- nieuwe 1 MUZIEK kunst cultuur 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. <0 Wisselvallig Mdag enige tijd veel beioolking en \e regenOverigens ook af en toe Middagtemperatuur rond 17 gra- 234e jaargang no. 144 l,i]dag 21 juni 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service onze correspondent) 0NN_De Duitse regering ver- ust naar Berlijn. De Bonds- d, een soort Eerste Kamer, Ut ju Bonn. De Bondspresi- ulkrijgt een zetel in Berlijn, pil besloot de Duitse Bondsdag ijdenlagavond na een elf uur Ml debat. Om twaalf minu- ten voor tien verkondigde par lementsvoorzitter Rita Suss- muth de uitslag: „Van de 659 uitgebrachte stemmen waren er voor Bonn 320, voor Berlijn 337....". De rest van haar woorden ging verloren in een gvote juichkreet van de Berlijn-fans. Afgevaar- BRUSSEL (ANP) - Meer dan tienduizend Belgische ver pleegkundigen hebben don derdag in de stromende re in het Brusselse cen- Irum een protestmars ge houden. Van gistermorgen lol vanmorgen werd in een aantal ziekenhuizen in Bel- gie ook gestaakt. Er werd overigens wel geneeskundi- verzorging verleend. In sommige ziekenhuizen is hel personeel gelast aan het werk te blijven. In andere draaide men zondagsdienst. De betogers, die uit het gehe le land kwamen, veroorzaak ten in Brussel bij het kabinet van minister van sociale za- ken Busquin incidenten. Rijkswachters die daar wa ren opgesteld werden beko geld met rotte eieren en an der afval. De „witte woede" richt zich tegen de voorstellen die de Belgische regering op 4 juni heeft gedaan voor een verbe tering van de salarissen. Die voorzien in een salarisverho ging van zes procent, ge spreid over drie jaar. Maar de eisen van het verplegend personeel gaan heel wat ver der. De vakbonden willen dat de verpleegkundigen vier jaar- achtereen vijf procent sala risverhoging krijgen. Andere eisen zijn: uitbetaling van een dertiende maand, een extra vergoeding voor werk op zaterdag, een werkweek van 32 uur en het aantrek ken van meer personeel om de werkdruk te verlichten. Alleen het personeel van de particuliere ziekenhuizen voerde actie. Dat van de openbare verpleeginstellin gen doet in principe niet mee. Niet alle vakbonden steunen de acties. Zo heeft onder meer de socialistische bond zich ervan gedistan tieerd. digden, dwars door de partijen heen, vielen elkaar in de armen, tranen vloeiden, de oude Ber- lijn-voorvechter Willy Brandt werd van alle kanten gefelici teerd. Nauwelijks nog verstaanbaar zei Siissmuth, zelf voorstander van Bonn: „Ik feliciteer Berlijn. Het is een grote dag voor de stad, maar ook voor het parlement. Ik sluit de vergadering en nu wordt er feest gevierd". Op het marktplein van Bonn, waar duizenden vol vertrouwen wachtten op de uitslag, heerste daarna een doodse stilte. Gesla gen stonden overal mensen in groepjes of gingen naai- huis. In Berlijn, waar van grote spanning eerst weinig te merken was, werd de Vrijheidsklok van het raadhuis Schöneberg geluid en trok de bevolking na de 'zege' toeterend en feestend over de Kurfürstendamm. Bonn blijft niet met lege handen achter. De stad aan de Rijn zal een belangrijk bestuurlijk cen trum blijven en is als vestigings plaats van de Bondsraad (de Duitse senaat) gehandhaafd. Verder hebben de 100.000 amb tenaren in Bonn de garantie ge kregen, dat zij daar in andere overheidsfuncties kunnen blij ven werken. Compensatie Het zal overigens nog wel enige jaren duren voordat het parle ment en de regering in volle om vang hun werk in de hoofdstad kunnen beginnen. Optimisten rekenen op vier jaar. kanselier Kohl, pro-Berlijn. gaat ervan uit dat de hele operatie in minimaal tien jaar zal zijn afgerond. De schattingen over de kosten van de operatie-Berlijn variëren tus sen 30 en 100 miljard mark. ter wijl verder geld moet worden uitgetrokken voor een compen satieprogramma voor Bonn en omgeving. Burgemeester Eberhard Diep- gen van Berlijn straalde aan alle kanten. Zijn eerste woorden: ..Ik zie mij niet als winnaar. Het ging IR HAAG (ANP) - Drugsge- teers die overlast veroorza- fflzullen in de toekomst door istitie in bepaalde gevallen orden vervolgd. Dat is de con ventie van het voornemen Minister Hirsch Ballin (Jus te om harder op te treden te il het drugstoerisme. Een oordvoerder van de minister «11 dit donderdag meege teld, ot nu toe wordt het bezit van en geringe hoeveelheid drugs ander dan een halve gram hrddrugs of minder dan dertig soft drugs) niet vervolgd. Ibarom de overlast die met na- KDaitse verslaafden in steden Arnhem en Venlo veroorza- botegen te gaan, is de minister ~nplan dit beleid te verande- a tejtie-woordvoerster van de 'dA-fractie, Swildens, maakte d het voorbehoud dat Neder- -ters die soft drugs op zak teen voor eigen gebruik niet. xtJustitie mogen worden ver- w öafzaken tegen Duitse drugs- bikers zullen aan de Duitse hlorïteiten worden overgedra- a. Het gaat volgens Justitie ban om Nederlandse drugs gebruikers dan ongemoeid te la ten. Dat zou een ongelijke be handeling betekenen. Het voornemen van de minister is gebaseerd op de aanbevelin gen van de Werkgroep Drugstoe risme, onder leiding van de Arn hemse advocaat-generaal bij het gerechtshof mr. P.H. Cremers. De voorstellen van de werk groep zullen begin juli worden voorgelegd aan de vergadëring van de procureurs-generaal bij de gerechtshoven. Deze werkgroep heeft overigens meer mogelijkheden geopperd om het drugstoerisme tegen te gaan. Zo zou ook het toepassen van snelrecht of het verwijderen van vreemdelingen op grond van de Vreemdelingenwet eèn oplossing kunnen bieden. Het voornemen van Hirsch Bal lin is volgens de Leidse hoofd commissaris B. Poeiert „symp toombestrijding". Poeiert in een eerste reactie op het voornemen van de bewindsman. Poeiert is een voorstander van de legalise ring van drugs. Poeiert signaleert dat de rijks overheid tal van taken bij de po litiekorpsen wil droppen die de ..uiterlijke schijn" wekken dat de problemen worden aange pakt. „Of het nu gaat om milieu overtredingen. snelheidstoe- zicht of verkeersveiligheid; aan incidentele controles heb je niet veel." De Leidse hoofdcommissaris constateert dat de overlast door het gebruik van verdovende middelen wel door de landelijke overheid wordt aangepakt, maar de uitwassen van alcho- holgebruik in horecagelegenhe den niet. DEN HELDER - Het VOC-schip Amsterdam voer gisteren voor het eerst in volle zee. De replica van het koopvaardij schip uit de zeventiende eeuw werd gisteren op de rede van Den Helder met saluutschoten verwelkomd. De Amsterdam is dit weekeinde het pronkstuk van de Nationale Vlootda gen. Sinds Sail Amsterdam van vorig jaar heeft de replica een vaste ligplaats bij het Scheepvaartmuseum in de hoofdstad foto Hans SteinmeierlANP) om de invulling van de Duitse eenheid". Hij vervolgde: „Aan het begin van het debat had ik niet het gevoel dat het tij ten gunste van Berlijn kon keren, dat kwam pas later". Hoewel beide groepen plechtig hadden beloofd de uitslag te zul len respecteren, klonk uit het verliezende kamp ietwat verbit terd dat het de 17 communisten van Gysi waren geweest die Ber lijn aan de meerderheid hadden geholpen. Het was de enige wanklank na een buitengewoon gedisciplineerd verlopen discus sie, die Helmuth Kohl omschreef als een hoogtepunt in de parle mentaire democratie. Het einde van het debat kwam toch nog verrassend snel. Van de ongeveer 160 sprekers stonden er nog zeker 50 op de wachtlijst. Zij zagen af van hun spreekrecht en gaven hun bijdrage aan de protocolchef opdat ze toch in de parlementaire notulen worden opgenomen. De fractieleiders waren tot de conclusie gekomen dat er na zo'n lang debat over de vraag Bonn of Berlijn nu einde lijk spijkers met koppen moes ten worden geslagen en dat ge beurde een half uur later. Het was een lang. deels emotio neel maar in zijn algemeenheid op hoog niveau gevoerd debat. De 'Berlijners' scoorden beter, niet alleen omdat zij veel emo ties in hun bijdrages legden, maar ook omdat de grote per soonlijkheden van de Duitse po litiek zich voor de stad aan de Spree hebben uitgesproken. De Bonn-lobby bleef nuchter en voerde vooral economische ar gumenten tegen een verhuizing aan. Voor- en tegenstanders van (Slot zie pagina 3 kolom 6) Beslag op Sovjet onderzeeboot DEN HELDER (GPD) - Rijkswa terstaat heeft gisteren beslag laten leggen op de Russische on derzeeër en de Sovjetsleper die zaterdag op de Waddenzee een olievervuiling veroorzaakten. De afgedankte duikboot, be stemd als attractie voor Den Helder, en de sleper mogen pas weg als een bankgarantie van bijna anderhalve ton is gege ven. De onderzeeboot voer zaterdag tegen de Russisch sleepboot aan, waarbij een brandstoftank van de sleper lek raakte. Daar door kwam een aanzienlijke hoe veelheid olie de Waddenzee te recht. Het schoonmaakwerk kostte ruim 1,3 ton. Simons komt CDA niet ver genoeg tegemoet JRONINGEN - Zie ommezijde staat op een bord, en dat oe'i sommige bestuurders dan ook. De grote reclamebor- f"metde tekst Z.O.Z. veroorzaken gevaarlijke verkeerssi- u|tie.s. het omkijken leidt tot slingeren en heeft in een ge- 's,al tot een ongeluk geleid. De borden zijn de afgelopen landen geplaatst door Alrecon, een dochteronderneming 'antle Nederlandse Spoorwegen. Z.O.Z. is kennelijk om er- ,°°r te zorgen dat de weggebruikers aan de andere kant van "eg ook naar het reclamebord kijken ifoto Karei Zwane- miANP, DEN HAAG (GPD) - Het con flict tussen staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) en de CDA-fractie over de nieuwe ziektekostenverzekering duurt onverminderd voort. Tijdens de voortzetting van het debat kwam de bewindsman gister avond het CDA weliswaar iets tegemoet, maar voor CDA- woordvoerder Lansink was dat nog niet voldoende. Het meningsverschil concen treert zich rondom de omvang van de basisverzekering, die Si mons voor iedereen wil invoe ren. Hij wil 95 procent van alle medische voorzieningen daarin onderbrengen. CDA-woordvoer- der Ad Lansink. daarin ge steund door de VVD. vindt dat pakket te groot. Hij wil meer voorzieningen in de niet-ver- plichte aanvullende verzeke ring, om zo de concurrentie en kostenbesparing groter te ma ken. Bovendien wil Lansink dat de burgers een grotere vrijheid krij gen om een eigen risico te nemen voor bepaalde voorzieningen en zich op die manier tegen een la gere premie kunnen verzekeren. Simons kwam het CDA op dit punt iets tegemoet. Hij is bereid een lijstje te maken van voorzie ningen. waarvoor een eigen risi co mag worden genomen. Lan sink vindt dat de burgers op dit punt een veel grotere vrijheid moeten krijgen. Premier Lubbers heeft in de af gelopen dagen druk uitgeoefend op het CDA om zich flexibeler op te stellen. In grote lijnen steunt de premier staatssecretaris Si mons. Lubbers is weliswaar be reid nog kleine wijzigingen in de voorstellen te accepteren, maar in grote lijnen moeten de plan nen, zoals ze er nu liggen, wor den aanvaard. Ook een andere door het CDA gedane suggestie om het debat uit te stellen tot na de zomer vakantie. wees Simons van de hand. Hij wil de eerste stap op weg naar de basisverzekering per 1 januari 1992 invoeren. Als Aandeelhouders Vendex akkoord lager dividend AMSTERDAM (GPD) - De aan deelhouders van Vendex Inter national hebben gisteren inge stemd met het voorstel van de directie om dit jaar genoegen te nemen met een lager dividend. In april hadden de vakbonden een verlaging van het dividend als voorwaarde gesteld voor een loonoffer van het personeel van warenhuisdochter Vroom Dreesmann. Ze wilden dat de ei genaren van Vendex, onder an dere afkomstig uit de families Vroom en Dreesmann, net als de werknemers een bijdrage zou den leveren om het verlies bij de warenhuizen terug te dringen. hèt debat wordt uitgesteld, is die datum onhaalbaar. Ook daarin wordt Simons gesteund door Lubbers. Volgende week zal het debat in de Tweede Kamer worden voort gezet. Dan moet een compromis worden bereikt, omdat de Twee de Kamer daarna met vakantie gaat. In het komend weekend zullen premier Lubbers en vice- Staatssecretaris Simons (foto GPD) Het Festival Nieuwe Muziek, van donderdag 27 juni tot zondag 21 juli voor de vijftiende keer in Middelburg, staat in het teken van de Nieu we Mozart. Moderne musici laten het werk van de componist twee eeuwen na zijn overlijden op hun manier klinken. 25 t/m 31 Pablo Picasso (foto) en Henri Matisse, twee giganten uit de kunstgeschiedenis van deze eeuw, vonden eikaars vriend schap in hun liefde voor de kunst. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Geen scha duw zonder licht in het museum van Karen Blixen aan de Sont Nieuive cohimns van Gerrit Komrij Pat Mears brengt de Texas Rock tot leven Gedachte en spel in het iverk van Peter ferhorst, Gerard Menken en Lam de Wolf Remco Campert, de meest ver leende schrijver van Nederland, opnieuw verzameld Uit-agen- da Overzicht exposities. 9 t/m 15 RIO DE JANEIRO (ANP) - Een Braziliaanse politie-officier heeft voor eerst in het openbaar toegegeven dat politiemannen betrokken zijn bij het systema tisch uitroeien van straatkinde ren in het land. De getuigenis van de officier volgt onder meer op de moord van vijf dakloze straatzwerver tjes in het centrum van Rio de Janeiro verleden week na hun deelname aan een televisiedocu mentaire van de Nederlandse straatjeugdwerker Nanco van Buuren. Tijdens een parlementaire hoor zitting in de hoofdstad Brasilia donderdag gaf de districtscom mandant van Duque de Caxias, een van de armste en meest ge welddadige voorsteden van Rio, toe dat verscheidene van zijn agenten direct betrokken zijn in het „afmaken" van jonge straat zwervers. Commandant Pedro Paulo Abreu identificeerde agenten van zijn korps die bij straatkin dermoorden zouden zijn betrok ken en noemde drie niet-geregi- streerde „securityfirma's" in de stad die van hun diensten ge bruik maken om „de straten schoon te vegen". De afgelopen dagen is er in Bra zilië ook heel wat te doen ge weest over een vertrouwelijk do cument dat is uitgelekt en waar in de Braziliaanse militaire aca demie waarschuwde voor de mo gelijkheid dat de overheid een beroep zou kunnen doen op de strijdkrachten om de straatkin deren te „neutraliseren of uit te roeien". Dit in het licht van het gevaar dat zij (de kinderen) „op groeien en aangroeien tot een horde van volwassen misdadi gers die in aantal gelijk zijn aan de leden van de Braziliaanse strijdkrachten". premier Kok met de fractievoor zitters en de woordvoerders van CDA en PvdA proberen tot een compromis te komen. Lukt dat niet dan zal Lubbers naar verwachting een eindvoor stel op tafel leggen, waartegen de fracties dan nog slechts ja of nee kunnen zeggen. Vermoede lijk zullen ze dan wel door de knieën gaan. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in debus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken long voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1