Akkoord over omstreden gaspijp Vijfde wethouder Vlissingen staat weer ter discussie Files door actie Belgische douane Jongeren raken slaags tijdens kermis 'Magere' opvispremie voor visser die in zijn netten bommen vindt Geluk Vrachtwagen kantelt in Wilhelminadorp Nieuwe drinkputten nodig voor behoud van kamsalamander 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Deltan mag werkzaamheden in Reimerswaal voortzetten vse almanak m iiiiiiii i i i i i i i rr Bouwopleiding voor vrouwen PZC zeeland DINSDAG 18 JUNI 1991 VLISSINGEN - Vissers kunnen weer aanspraak maken op een ver goeding voor opgeviste explosieven. De ministerraad heeft de pre mieregeling goedgekeurd die door minister Maij-YVeggen van Ver keer en Waterstaat is voorgesteld. De premie is vastgesteld op 400 gulden voor het eerste explosief dat een visser in één week boven water haalt. De vergoeding voor elk volgend projectiel in die week bedraagt 100 gulden. Per vissersschip wordt per jaar hooguit 5.000 gulden uitgekeerd. Het beschikbare jaarbudget voor dit doel is 100.000 gulden. Vissers moeten onmiddellijk na de vangst van een explosief contact opnemen met het Kustwachtcentrum in IJmuiden. Ze kunnen dan op zo kort mogelijke termijn op deskundige hulp van de Koninklijke Marine en de Kustwacht rekenen. Die nemen het projectiel op zee over of maken het zonodig al ter plaatse onschadelijk Magerder De premieregeling van Maij-Weggen is aanzienlijk magerder dan die van haai' voorgangster Smit-Kroes. De vergoeding bedroeg in 1989 1000 gulden per exemplaar, maar dat duurde niet lang. Vissers voer den dat jaar zoveel explosieven aan. dat Smit-Kroes in september 1989 ijlings besloot de negen maanden oude maatregel in te trekken, Maij-Weggen heeft de gulden middenweg gekozen. Zij ziet in dat het opvissen en weer overboord zetten van explosieven gevaar oplevert. De minister beseft dat daarvoor een financiële prikkel nodig is, maar niet een al te sterke. Zij wil voorkomen dat vissers op projectielen gaan jagen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, is van plan aan de herinvoering van de premieregeling een uitgebreide voorlich tingscampagne te koppelen. VLISSINGEN - De benoeming van een vijfde wethouder in Vlissingen staat op losse schroeven. Voorzitter M. Dek ker van de CDA-afdeling Vlis singen vindt dat vervulling van de vacature, ontstaan door het plotselinge overlijden van wet houder W. Wisse (PvdA), moet worden heroverwogen, omdat de gemeente Vlissingen voor een zware bezuinigingsoperatie staat. „Het inleveren van een wethou- derspost kan een aardige bijdra ge leveren aan de besparingen", aldus Dekker, tot mei 1990 frac tievoorzitter van het CDA in de Vlissingse raad. Het Vlissingse gemeentebestuur moet op de be groting voor 1992 vier miljoen gulden bezuinigen. Eén nieuwe wethouder kost, volgens de CDA-voorman, al snel 100.000 gulden. Dekker heeft nog een an der argument dan alleen het fi nanciële: „In het bestaande col lege zitten twee beginnende wet houders, een derde wordt te veel." Wethouder èn PvdA-voorman C. de Keijzer en de fractievoorzit ters van het CDA en de VVD, D. Vos en P, Plas, reageren afwach tend op het standpunt van Dek ker. Vooral de PvdA heeft vorig jaar tijdens de college-onder handelingen aangedrongen op uitbreiding van het aantal wet houders van vier naar vijf. De PvdA behield zo haar drie dage lijkse bestuurders. De VVD kon met één wethouder in het colle ge blijven en het CDA maakte zijn rentree. De zware bestuurlij ke problemen waarvoor Vlissin gen staat, gaven officieel de doorslag voor de politieke ma noeuvre. „Onze eerste inzet is nog steeds dat die vijfde wethouderspost er moet blijven", verklaart De Keijzer, „maai' ik zeg ook niet: die moet er weer komen. Dat hangt van de discussie in de frac tie en in de afdeling af. Ook moe ten nog besprekingen worden gevoerd met de coalitiepart ners." Beraad De fracties van het CDA en de VVD beraden zich. „Ik sta in gro te lijnen wel achter de argumen ten van Dekker", meldt CDA- fractievoorzitter Vos alvast, „maar wij hebben nog geen be- Dekker sluit genomen." De opvolging van wethouder D.J.P. Brui- nooge, die mei dit jaar naar ge deputeerde staten vertrok, had minder voeten in de aarde. „De omstandigheden waren in mei anders", stelt Vos. „Wij wisten toen niet dat de rijksoverheid Vlissingen zoveel bezuinigingen zou opleggen." „Ik kan me de argumenten van de CDA-afdeling indenken", laat WD-er Plas weten, „maar pas na de zomervakantie nemen wij een definitief standpunt in." Voor de twee oppositiepartijen in de Vlissingse raad, de RPCU (SGP/RPF) en D66, staat als een paal boven water dat de vacatu re niet moet worden ingevuld. „We hebben ons altijd tegen die vijfde wethouder verzet", geeft D66-raadslid A.G.M. Veraart aan. „Ik vind het een beetje ty pisch dat dit opeens met bezui nigingen in verband wordt ge bracht." RPCU-fractievoorzitter C.J. van der Weele vindt dat niet zo vreemd. „Eén wethouder had mei vorig jaar moeten afvloeien als niet voor uitbreiding van het college was gekozen. De ge meente had dan wachtgeld moe ten bétalen. Voor iets meer geld kon een full-time bestuurder worden gehandhaafd. Dat gaat nu niet meer op." Tegen alle adviezen in heeft die jongeman uit Middel burg een paar zoeken gele den een fors uitgevallen au tomobiel aangeschaft. Moetje niet doen", hadden zijn ouders gezegd. Veel te duur. Koop nou een hand zaam ding. dat niet zoveel aan verzekering en wegen belasting doet". Zijn begeerte ivas aanzien lijk groter dan zijn banksal do en hij koos voor de limou sine van zijn hart. De komende maanden zal hij via aflossingen voor be taling zorgdragen. Daamn wordt het voertuig verze kerd en zoordt aan de eisen va?i de schatkist tegemoet gekomen. Intussen staat de auto op het tuinpad voor zijn huis geparkeerd, in afwachting van de ritten die komen gaan. Zo nu en dan wordt de jon geman waargenomen ach ter het stuur van zijn aan winst. Hij overziet het dash board met de glazige blik van iemand die intens ge niet. Zijn ouders hebben wat de kosten betreft ongelijk ge had. Voorshands is het geluk ge heel kosteloos. Plaats: Een groot deel van de lading van de vrachtwagen, die bestond uit lege flessen en batterijen, belandde op het land toen het voertuig in de sloot terechtkwam en kantelde (/oio Willem Mierasl WILHELMINADORP - Hoe hij precies met zijn vrachtwagen plus oplegger in de berm van de weg raakte, wist bestuurder Q. A. van Z. uit Den Bosch naderhand niet meer. De truck verloor maandagochtend een groot deel van zijn lading lege flessen en batterijen toen deze op de Langeweg bij Wilhelminadorp in de sloot terecht kwam en kantelde. De vrachtwagen raakte zwaar beschadigd. De bestuurder liep lichte verwondingen op. De lading belandde op het naastgelegen land. De vrachtwagen reed in de richting van Wilhelminadorp toen het ongeluk gebeurde. De Langeweg was urenlang afgeslo ten voor het verkeer. Dit in verband met takel- en schoonmaak- werkzaamheden. De brandweer moest het wegdek schoonspuiten omdat de vrachtwagen olie had gelekt. Ieder voertuig werd grondig gecontroleerd in het kader van de stiptheidsacties van de Belgische douane, zoals hier bij de grens overgang Kapellebrug in Zeeuwsch-Vlaanderen foto Camile Schelstraete) KAPELLEBRUG - Acties van het Belgische douane-perso neel hebben maandag tot ver tragingen geleid bij de Bel gisch-Nederlandse grensover gangen. Bij de grenspost Ste- kene/Paal werd eveneens 'vol gens het boekje' gestaakt. Net na het middaguur leidde dat tot een file van drie kilometer in de richting van Kapelle brug. Zowel vracht- als personen verkeer werd onderworpen aan een grondige controle op de staat van het vervoermid del, en op goederen, papieren en brandstof. Het autoverkeer kwam daardoor maar mond jesmaat de grens over. Het wa ren vooral Belgen, die een be zoek hadden gebracht aan de weekmarkt in Hulst, die de du pe waren van de opstopping. De acties nabij Kapellebrug duurden tot tegen de avond. Bij de grensovergang van Sas van Gent deden zich geen pro blemen voor. Douaniers hiel den het hier met hun prikac- ties om 15 uur voor gezien. De stiptheidsacties werden gehouden in het kader van een landelijke actiedag. De lang ste file (7 kilometer) ontstond in de loop van maandag bij de grensovergang Hazeldonk. op de A-16 van Breda naar Ant werpen. Bij Eersel langs de A67 (Eindhoven-Turnhout) bleef de file tot drie kilometer beperkt. Belgische douaniers voeren al geruime tijd actie tegen de aangekondigde afslanking van het douane-personeel in verband met het verdwijnen van de Europese binnengren zen in 1993. Hierdoor zouden tal van douaniers hun baan op moeten geven. Volgens de Bel gische minister van financien Philippe Maystadt zou het gaan om 1300 van de bijna 6500 arbeidsplaatsen. Emile Boriau van de vakbond de Unie van Financien noemt echter een aantal van zeker 3000 banen dat op het spel staat. De bonden eisen een goede afvloeiings- en/of over- plaatsingsregeüng. De douaniers zetten hun stipt heidsactie vandaag - dinsdag - en woensdag voort. Dit heeft voorzitter Nysten van de onaf hankelijke vakbond BRVDAK bekendgemaakt. Daarbij zullen opsporingsbri gades meer zogenoemde „vliegende" controles houden, waarbij de dieseltanks en pa pieren worden nagekeken. Ook aan de kleinere grens overgangen worden de acties voortgezet. Volgens de Unie van Finan ciën is de landelijke actiedag van maandag een succes ge worden. Vrijwel alle douaniers werkten eraan mee. GOES-De Delta Nutsbedrijven (Deltan) kan voorlopig door gaan met de aanleg van de LPG-leiding voor Eurogas op hel grondgebied van de ge meente Reimerswaal. Dat is het resultaat van een gesprek dat |lrlian, Eurogas, de gemeente Reimerswaal en de provincie maandagochtend in Goes voer den. Reimerswaal gaat akkoord niei voortzetting van de werk zaamheden, nu de provincie af liet van een uitbreiding van de veiligheidszones aan weerskan ten van de pijp. Door die uit breiding zag de gemeente pla nologische ontwikkelingen in «vaar komen. iüe gemeente Reimerswaal gaat :nu een bestemmingsplan voor bereiden waarin de gaspijp is op genomen, Deltan en Eurogas zijn pas geheel üit de problemen ;als daartegen geen steekhou dende bezwaren binnen komen. De gemeente spreekt over vijf «eken haar definitieve goed- of alkeuring uit over de aanleg. In woners kunnen voor die tijd, donderdag 27 juni, hun zegje doen over de lpg-buis tijdens een hoorzitting in Krabbendijke. De pijpaanleg kwam enige we ken geleden in opspraak toen Reimerswaal onmiddellijke stil legging van de werkzaamheden eiste. Deltan zou zonder vergun ning met de aanleg zijn begon nen. Het nutsbedrijf probeerde de Reimerswaalse eis via de Raad van State ongedaan te ma ken. Deltan werd vorige week woens dag in het ongelijk gesteld. Het stilleggen zou een schadepost betekenen van 30.000 tot 40.000 gulden per dag. Ook de aanleg van de waterpijpen voor indus trie en fruitteelt dreigden te stagneren. De waterleidingbui zen en de Eurogas-leiding wor den in eén sleuf gelegd. In een laatste poging een oplossing te vinden, kwamen alle betrokken partijen maandagochtend bij een. ,Nu de provincie instemt met een veiligheidszone van 55 me ter en een toetsingszone van 120 meter aan weerszijden van de lpg-buis is de lucht voorlopig ge klaard". aldus burgemeester A. Verbree van Reimerswaal. De zone van 55 meter staat in het huidige Structuurschema Buis leidingen van het Rijk. De pro vincie ziet af van nieuwe richtlij nen die een verruiming beteke nen tot 100 meter met een toet singszone van 500 meter aan weerskanten van de pijp. „We willen ons houden aan de wette lijke spelregels van dit mo ment". aldus gedeputeerde D. J. P. Bruinooge die aanwezig was bij het gesprek maandagoch tend. „Het huidige structuur- Slot zie pagina 10 kolom 1) MIDDELBURG - De Bouwop leiding Zeeland en de Janneke Dierxschool willen in de bouvv- stroom 'Jongeren bouwen voor Jongeren' een vrouwenbouw- ploeg opzetten. Als voldoende vrouwen interesse tonen voor een opleiding in de bouw, kan in september een schakelcursus beginnen, waarna de vrouwen in een leerlingbouwplaats aan de slag kunnen. Ze worden dan betaald volgens de bouw-CAO. Het leerlingbouwproject waar voor de instellingen vrouwen willen inzetten behelst vooral nieuwbouw voor kinderopvang in de provincie. De leerlingen krijgen een leer-werk-contract van twee jaar. Per week moeten ze vier dagen onder extra bege leiding op de bouw doorbrengen en één dag in de week krijgen ze theorie. Vrouwen die de oplei ding afmaken krijgen een er kend certificaat timmeren oi metselen. Belangstellenden kunnen terecht bij de Janneke Dierxschool in Middelburg. HULST - Om de kamsalaman der voor Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren te behouden zijn in ieder geval per vierkante kilometer vijf tot zeven drinkputten no dig. Dat betekent dat in totaal ibijna tweehonderd nieuwe put ten moeten worden gegraven. jDe kosten hiervan worden be groot op zo'n 190.000 gulden. Wi- Halfvverk, stagiair bij de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland, heeft een plan op gesteld tot behoud van de kam salamander, de grootste van al le Europese watersalamanders. 'Natuurbeschermingsvereniging DeSteltkluutwil nu proberen de ""lende jaren via de actie isalamander in de put' dit lan uit te voeren. Om de aanleg nieuwe drinkputten te 'kostigen is volgens P. Maas |«n financiële bijdrage van de "'"overheid noodzakelijk, tar bovenal stelt hij dat de ge- Ijielc actie staat of valt met de fewerking van de grondeige naren of pachters. De kamsalamander dreigt uit het Oost-Zeeuws-Vlaamse land schap te verdwijnen. Volgens De Steltkluut zijn er verschillende oorzaken. 'Properheidswaanzin' van de mensen is één van de oor zaken van de drastische achter uitgang van de kamsalamander- stand. Het verdwijnen van ruige hoekjes in tuinen met brandne tels. bramen en een houtmijt wordt als desastreus gezien. Andere oorzaken van het ver dwijnen van de watersalaman der zijn de schaalvergroting en intensivering van de landbouw. Daarnaast zijn de afgelopen ja ren veel kleine landschapsele menten verdwenen, met name tijdens ruilverkavelingen. Ver der worden de leefgebieden van de kamsalamander bedreigd door gebrek aan onderhoud, door inspoelende mest- en spuit- stoffen en door het uitzetten van ganzen en vissen. De kamsala mander staat op de zogenaamde Rode Lijst van bedreigde dier soorten. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC vooruitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. II hoeft alleen maar bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in debus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 OUD-VOSSEMEER - Een politie-agent is vrijdagavond licht ge wond geraakt toen hij een verdachte van een vechtpartij tussen twee groepen jongeren uit Tholen en Oud-Vossemeer wilde aan houden. Een tweede verdachte reageerde zijn agressie af door een politie-auto te vernielen. De jongeren kregen het met elkaar aan de stok tijdens de kermis in Oud-Vossemeer. Een eerste vechtpartij kon nog door de politie wor den gesust, maar even laffer gingen de vechtersbazen weer met el kaar op de vuist. Toen de politie wilde ingrijpen, verzetten twee van de verdachten zich tegen hun aanhouding. Een derde verdachte kon in de loop van de nacht worden aangehouden. Het trio, T. P. de J„ C. C. van de B. en C. W. van de B.. is afkomstig uit Tholen. Later in het weekeinde werden nog eens drie verdachten aangehouden. Het be treft J. H. P S van de L. en M. J. van de L.. allen uit Oud-Vossemeer. Tegen allen is proces-verbaal opgemaakt voor openlijke geweldple ging en verzet en vernieling. Een getuige kreeg een proces-verbaal wegens het opgeven van een valse naam. Over de aanleiding van de vechtpartij kon de politie niets meedelen. -«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9