Pinatubo-vulkaan lijkt uitgeraasd Berlijn vormt historische lokatie voor begin van Europese samenwerking «9 itai Afrika denkt aan vredesmacht voor sussen conflicten Bezetters verlaten Hongarije en laten problemen achter opinie en achtergrond Autoriteiten niet voorbereid op opvang vluchtelingen Een nuttige bestemming voor uw oude bril en f 100,- voor u, bij Rinck DINSDAG 18 JUNI 1991 Van onze correspondent Jan van Veghel in Manila) Het érgste gevaar voor ver dere erupties van de Pina- tubo-vulkaan is geweken, zeg gen Filipijnse vulkanologen. Maar de angstige bewoners van de gevarenzone rond de sinds 9 juni as en puin spugende berg blijven vluchten naar de al overvolle evacuatiecentra in de Filipijnse hoofdstad. Zo'n 120.000 mensen trokken zondag en maandag weg uit het ramp gebied in een massale ongecoör dineerde exodus. Inmiddels be gint een andere vulkaan, de Taal, zich steeds heftiger te roe ren. De afgelopen dagen kwam de 1780 meter hoge vulkaan ver schillende malen tot en krachti ge uitbarsting. Een immense hoeveelheid as. stoom en puin spoot uit de krater. Vulkanolo gen verwachten nu dat openbre ken van de berg uitblijft en dat de westelijke helling het houdt, ondanks een scheur van drie km. Het officiële dodental als gevolg van de vulkaanramp stond maandagavond op 101. Maar volgens woordvoerder Pepe Ne- bril van het Filipijnse Rode Kruis zal het aantal slachtoffers snel stijgen wanneer de verbin dingen met de gebieden die dit weekeinde zijn bedolven onder zo'n 30 centimeter vulkanische as en modder, zijn hersteld. „De vulkaan heeft nu voldoende puin geloosd om zich voorlopig rustig te houden", aldus dr. Ray- mundo Punongbayan, directeur van het Filipijns Instituut voor Vulkanologie en Seismologie. Door het verlies aan druk en ma teriaal in de berg is de kans op een spoedige nieuwe eruptie klein aldus de vulkanoloog. Maar hij sluit geringere activi teit niet uit. Het onderzoek aan de vulkaan wordt gehinderd doordat zeven van de acht waarnemingssta tions aan de voet' van de berg zijn begraven onder gruis. De ge varenzone is door het vermin derde uitbarstingsrisico terug gebracht van 40 naar 20 kilome ter rond de berg. Toch waar schuwt Punongbayan nog steeds voor dreigende modder stromen en schuivende puinaf- zettifrgen op de vulkaanhelling. Nieuwe paniek De verkleining van het risicoge bied betekent dat veel van de geevacueerde Filipino's terug naar huis kunnen. Die aankon diging zorgde echter voor nieu we paniek onder de vluchtelin gen in Manila, die meteen mas saal levensmiddelen voor de te rugtocht begonnen in te slaan. Winkeliers trachtten de belang rijkste artikelen te rantsoene ren. Er is ook gebrek aan trans portmiddelen en brandstof voor de terugreis. De wegen naar het rampgebied zijn nog steeds moeilijk begaanbaar door de vulkanische modder. Die is plaatselijk tot stenig materiaal verhard. Minstens vijf bruggen zijn weggespoeld door modder stromen. Ondertussen trekken nog steeds tienduizenden Filipino's weg uit het rampgebied. De autoriteiten in Manila zijn echter onvoldoen de voorbereid en kunnen de gro te aantallen vluchtelingen niet aan. Volgens de vertegenwoordi ger van Artsen zonder Grenzen in Manila, Steven Lanjouw. ver loopt de evacuatie „chaotisch". De opvangkampen zijn overvol. Er is een tekort aan voedsel, drinkwater en medicijnen. De hygiëne is minimaal. Het vuilnis ligt te rotten. Doktoren vrezen het uitbreken van ziekten. Het Ministerie van Volksgezondheid is een grote vaccinatiecampag ne begonnen onder de kinderen in de opvangkampen. President Corazon Aqumo be zocht maandag het Amoranto- sportstadion dat fungeert als Manila's centrale doorgangs kamp, De Filipijnse president Aquino put in totaal zes miljoen gulden uit een speciaal rampen fonds voor de evacuatie van de tienduizenden filipino's in de vulkaanomgeving. Het. Ontwik kelingsfonds van de Verenigde Naties belooft 50.000 Ameri kaanse dollars aan tenten en an der noodonderdak. Ze beloofde meer hulp aan de vluchtelingen en een betere opvang. De Filipij- nen heeft niet officieel gevraagd om buitenlandse steun, maar zo wel de Nederlandse regering als Artsen zonder Grenzen overwe gen momenteel hulp te sturen voor de slachtoffers van de Pina- tubo-ramp. „De Filipijnse autoriteiten dachten eerst nog dat ze het alle maal zelf wel aankonden, maar nu na de verwoesting in het weekeinde ziet het er opeens heel anders uit", aldus een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Manila. De diplomaat zei te verwachten dat de mogelijke Nederlandse steun niet alleen directe nood hulp zal omvatten, maar ook fi nanciële bijstand voor de reha bilitatie van het rampgebied. De schade daar is enorm. In de stad Angeles zijn honder den huizen, drie kerken, twee ziekenhuizen en busstations be zweken onder de as. Duizenden hectaren rijstland zijn onbruik baar gemaakt door de modder. Veel vee is gestorven door het stof of het noodweer dat het ge bied dit weekeinde trof. De blub- berstromen hebben ook elektri- citeits- en telefoonpalen afge broken. Het Amerikaanse leger stuurde maandag het vliegdekschip Abraham Lincoln en acht ande re oorlogsbodems naar de Sub- ic-marinebasis in de stad Olon- gapo. De schepen moeten de 20.000 familieleden van Ameri kaanse militairen daar oppik ken en in veiligheid brengen. Washington besloot tot de repa triëring nadat de basis overvol raakte met vluchtelingen. De basis kwam na de jongste Pina- tubo-erupties ook opeens sterk onder de vulkaanrook te liggen. Evacuatie via land bleek onmo gelijk, omdat de vulkanische as de wegen onbegaanbaar maakt terwijl alle luchtverkeer is ge stremd door het hoge stofgehal- te van de lucht waardoor vlieg tuigmotoren vastlopen. Door de uitbarsting is een groot deel van de vlakte van Luzon het rijstgebied van de Filipijnen bedolven onder as. Ondernemende lieden verkopen in de straten van Manila asmaskers (foto EPA) (Van onze correspondent in Brussel Hans de Bruijn Historische momenten vra gen om historische loka- ties. Dat hebben de Duitsers goed gezien toen zij voorstelden om de eerste bijeenkomst van de vernieuwde Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) in het herenigde Berlijn te houden. In de Reichstag nog wel, ooit het politieke centrum van een ge heel ander verenigd Duitsland. Bondskanselier Helmut Kohl zal daar woensdag de eerste bij eenkomst openen van de minis ters van buitenlandse zaken van de CVSE sinds de topconferen tie van november vorig jaar in Parijs. Daar droegen de leiders van alle Europese landen, de Verenigde Staten en Canada de koude oorlog ten grave en sta ken elkaar plechtig 'een hand van vriendschap' toe. Nu moeten de in Parijs gemaak te afspraken over samenwerking en overleg tussen oost en west in concrete afspraken omgezet worden en moeten besluiten val len over toekomstige structuur en organisatie van de CVSE in het nieuwe Europa. En moet ook meer duidelijkheid komen over de positie van die CVSE naast de EG, de Westeuropese Unie, de NAVO en de Raad van Europa. Maar men zal ook praten over de problemen in Joegoslavië en in de Baltische republieken. De Amerikaanse minister Baker en zijn Sovjet-collega Bessmert- nych zullen voorts de gelegen heid aangrijpen om de geschil len uit te praten die een START-akkoord over de strate gische kernraketten, en daar mee een top Bush-Gobatsjov la ter deze maand, bemoeilijken. Houvast In Berlijn zal het licht op groen gaan voor de toelating van Alba nië als 35e land tot de CVSE. waarmee dan alle Europese lan den in de organisatie vertegen woordigd zullen zijn. De Duitse minister van buitenlandse za ken Hans-Dietrich Genscher. fungerend voorzitter van het CVSE-overleg. is speciaal door voor afgelopen weekeinde in Tirana op bezoek geweest. Maar de bijeenkomst zal vooral duidelijk moeten maken wat de CVSE wel en wat zij zeker niet is. Na de val van de Berlijnse Muur en de omwentelingen in Oost- Europa waren de verwachtingen die men had van de CVSE hoog gespannen. Maar na de snelle Duitse hereniging raakte d» 'schwung' er een beetje uit, tot grote teleurstelling van met na me de Oosteuropeanen. Voor Moskou is CVSE vooral een paneuropese veiligheidsorgani satie, die op den duur ook tot ontbinding van de NAVO en zelfs de EG als 'relieken van de koude oorlog' zou moeten lei den. Maar het westen denkt daar anders over. Zo'n veiligheidsor ganisatie kan immers nooit ef fectief zijn met straks 35 leden, die elk vetorecht hebben, of zij nu Malta of de Verenigde Staten heten. En die bovendien, met leden als de Sovjetunie en Joegoslavië, voorlopig ook weinig stabilise rend in Europa zou kunnen zijn. De Sovjets willen de CVSE ook bevoegdheden geven op terrei nen als economie en milieu. Maar de VS - die de CVSE vooral als een mensenrechtenorganisa tie zien - en de EG willen de CVSE niet te breed, en dus onbe stuurbaar, maken. Het zijn vooral de nieuwe demo cratieën in Oost-Europa die veel verwachten van de CVSE. De CVSE kan hen houvast bieden nu zij niet meer op het War- schaupakt kunnen rekenen en ook geen NAVO-lid kunnen wor den. Hun 'veiligheidsvacuüm' kan de CVSE niet helemaal op vullen, maar zij kan wel een fo rum zijn voor het bespreken van de problemen van deze landen. Bovendien kan door de CVSE voorkomen worden dat de Sov De vlaggen van 34 landen wapperen voor de Rijksdag in Berlijn, waar mórgen de CVSE-conferentie begint (foto Andreas AltwinlEPA) jetunie zich steeds meer geïso leerd gaat voelen, naarmate de Oosteuropese landen zich meer tot het westen richten. „De CVSE is er voor de dialoog, voor het vergroten van vertrouwen, de ontwapeningsbesprekingen, de beheersing van crises en de vreedzame geschillenbeslech ting", zegt een Nederlandse di plomaat. Geheel in dat kader past dan ook de discussie die de ministers van buitenlandse zaken zullen hebben over de spanningen in Joegoslavië, momenteel de grootste bedreiging voor de vre de in het Europa van na de kou de oorlog. De EG-landen en de meeste andere westerse landen zullen in Berlijn pleiten voor een verenigd, en vooral democra tisch en geweldloos Joegoslavië. Het valt niet te verwachten dat de CVSE-landen nu al antwoor den klaar zullen hebben op de vraag wat te doen als in Joego slavië toch een burgeroorlog uit breekt. Er wordt met veel span ning uitgekeken naar de opstel ling van Moskou in deze discus sie. Kiezen de Sovjets voor die Europese lijn. of kiezen zij de kant van bijvoorbeeld de Ser- ven? Gezien de situatie rond de Balti sche republieken en Armenië is dat voor Moskou een moeilijke keuze. Het gaat om de vraag of de Sovjets aanvaarden dat in de Advertentie Als u nu bij Rinck een nieuwe bril aanschaft, stuurt Rinck uw oude bril (helemaal opgeknapt) naar Afrika. En u krijgt f 100,- korting. bril wordt "beloond". I 1 a 2 5 lil S Q O OGEN GAAN OPEN Middelburg. Lange Delft 8b, 01180-13792. I' J Kohl CVSE over 'binnenlandse aan gelegenheden' van lidstaten ge praat kan worden, en daarmee later wellicht ook over de Balti sche kwestie. Moskou heeft tot nog toe toelating van de B alten als waarnemers bij de vergade ring tegengehouden. Troika De tweede dag zullen de minis ters vooral wijden aan de toe komstige organisatie van de CVSE. Er is al een vast secreta riaat in Praag en volgend jaai komt voor het eerst de 'parle mentaire assemblee' van de lid staten bijeen. Maar belangrijker is het maken van afspraken over het vreedzaam regelen van ge schillen en het opzetten van een zg. 'conflictbeheersingscen- trum'. Bij het eerste moet volgens Ne derland ook het permanente 'Hof van Arbitrage' in Den Haag betrokken worden. Andere lan den voelen niet veel voor een ar bitrageregeling, omdat het tot misbruik kan leiden als landen elk pietluttig geschil aan zo'n hof voorleggen (zoals bijvoor beeld de eeuwige ruzies tussen Griekenland en Turkije over Cy prus). In elk geval komt er een commu nicatienetwerk tussen de CVSE-landen, dat door Neder land zal worden opgezet. Neder land zal in Berlijn ook voorstel len om in navolging van de EG een 'troika' in te stellen, een steeds wisselend gezelschap van drie ministers van buitenlandse zaken, die in geval van politieke spanningen als bemiddelaars namens de CVSE kunnen optre den. Voortaan komen de ministers van buitenlandse zaken min stens een maal per jaar bijeen om actuele politieke kwesties te bespreken. Volgend jaar maart komen de regeringsleiders weer bijeen, dan in Helsinki, om de voortgang van het CVSE-proces te bespreken. Daar zullen ook af spraken gemaakt moeten wor den over de verdere wapenbe heersing. De ontwapeningsbesprekingen waren tot nog toe een zaak van de NAVO en het Warschaupakt. Dat gold vooral de CFE-onder- handelingen over de conventio nele wapens in Europa. Maar nu het traditionele blokdenken aan het verdwijnen is, is net niet meer dan logisch om van de ont wapening in Europa een zaak te maken van alle 35 landen. Van onze correspondent Frans van den Houdt m Nairobi In Sudan lijden miljoenen mensen honger, maar de re gering weigert internationale hulporganisaties toegang en bombardeert de slachtoffers. In Somalië wordt de gehate dicta tor verdreven, maar raken di rect daarna diverse rebellen groeperingen slaags waardoor de bevolking aan nieuwe ontbe ringen wordt blootgesteld. Is ingrijpen van buitenafin derge lijke gevallen toegestaan? Het merendeel van Afrika's staatshoofden zal deze vraag met 'nee' beantwoorden. 'Leden dienen respect te tonen voor de soevereiniteit en territoriale in tegriteit van iedere staat en voor haar onvervreemdbaar recht op een onafhankelijk bestaan', staat in het Handvest van de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid (OAE). Dit 'ideaal' heelt Afrikaanse leiders altijd zo geob sedeerd dat ze. alle gruweldaden om hen heen, op die in Zuid-Afri- ka na, steeds door de vingers hebben gezien. De laatste tijd spreken steeds meer prominente Afrikanen zich uit voor ingrijpen. Een van de eersten die verklaarde dat Afri kanen niet langer kunnen toe zien hoe Afrikanen door andere Afrikanen aan onmenselijke condities worden blootgesteld, is de huidige secretaris-generaal van de OAE, Salim Ahmed Sa- lim. Hij was het ook die in augus tus vorig jaar voorstelde in Afri ka een gezamenlijk militair ap paraat op te zetten dat op zou kunnen treden in conflicten tus sen landen onderling en bij bur geroorlogen. Diezelfde maand namen een aantal Westafrikaanse landen een zeer opmerkelijke stap: ze besloten onder de paraplu van Ecowas (de Economische Ge meenschap van West-Afrika) een vredesmacht naar het door burgeroorlog verscheurde Libe ria te sturen om, met redelijk succes, een eind te maken aan de gevechten. Diverse Afrikaanse hadden het onmiddellijk weer over inmen ging in binnenlandse aangele genheden en aantasting van soe vereiniteit. „Is er sprake van een interne zaak als een leider zijn ei gen volk uitmoordt"?, vroeg de toenmalige OAE-voorzitter, pre sident Youweri Museveni van Uganda, zich af. En meer recentelijk riep de voor malige president van het Etiopi- sche Rode Kruis, Assefa Seifu de Verenigde Naties op in te grit pen in Etiopie om te voorkom» dat de opmars van de rebellen naar de hoofdstad Addis Abeba (Seifu deed zijn oproep voord* val van het Mengistu-regimeltd een bloedbad zou leiden d* toenmalige president Mengistu hoefde volgens Seifu niet bij. voorbaat te worden geraad- pleegd. „Er is nu een precedent in Irak. Ga niet langer op allerlei diplomatieke principes staan Redt de bevolking, voorkom vol kerenmoord". Seifu's ideeen zijn niet lange onrealistisch. Ook binnen d* Verenigde Naties gaan de laat ste tijd steeds meer stemmenop om de VN militair te laten ingrij. pen om mensen tegen nog mee lijden te beschermen. Groot voorstander hiervan is Jamei Jonah, staatssecretaris voor ontwikkeling van Sierra Leone die zijn ideeën heeft uitgewerkt in een rapport 'ter ontwikkeling van een systeem voor menselij. ke hulpoperaties'. Ook Jonah haalt Etiopiéaante illustratie: „Stel je voor dat orde en gezag in elkaar storten, onder de bevolking heerst hongens nood, er is grote behoefte aan menselijke hulp. maar de rege ring of een andere groepering weigert mee te werken. Op zo'n moment is het. denk ik, de plicht van de Veiligheidsraad om eer. operatie goed te keuren waar mee hulpgoederen naar de be volking kunnen worden ge bracht". Over de gemengde gevoelens die er binnen de VN bestaan ovk zware wapens voor deze troepec in een dergelijk geval bij zich dienen te hebben, zegt Jonah „Als je tegenover gewapend* groeperingen komt te staan.dai dien je op het ergste te zijn voor bereid". Een dergelijke operatie zo onderkent Jonah, houdt mis schien wel grote gevaren in maar, zegt hij, niets doen kan la den tot een grote menselijke ca tastrofe. Jonah maakt een duidelijk on derscheid tussen voedselhulpen gewapende conflicten. Anderen menen dat in beide gevate sprake is van onaanvaardbaar menselijk lijden en in beide ge vallen externe krachten daarom dienen op te treden. Het is na aan Afrikaanse staatshoofden om zich te bezinnen op 'nationa le soevereiniteit' en 'interne aan gelegenheden'. (Van onze correspondente Runa Hellinga in Budapest Woensdag trekt brigade-ge neraal Viktor Zhilov de deur dicht. Hij verlaat als laat ste Sovjet-militair het Hon gaarse grondgebied. Op dezelf de dag zullen ook de laatste Russische troepen uil Tsjecho- slowakije weggaan. Het is een ogenblik, waar in beide landen reikhalzend naar is uitgezien. Het gemeentebestuur van Bu dapest wil het vertrek van de Russische bezettingstroepen vieren met een grootscheeps feest op 30 juni, de officiële da tum waarop de Sovjets Honga rije zouden verlaten. De Russen hebben zich over dat plan gepi keerd getoond; ze kunnen het nog steeds niet verdragen dat hun aanwezigheid in Oost-Euro pa als een bezetting werd erva ren. Ook de Hongaarse regering, die de relatie met de buren niet wil bederven, is niet erg gelukkig met het feestvertoon. Helemaal feestelijk is het ogen blik trouwens niet. Daarvoor wordt het te zeer overschaduwd door de ruzie rond de financiële afhandeling van de terugtrek king. De Sovjets en hun voorma lige bondgenoten kunnen het er niet over eens worden wie voor welke kosten moet opdraaien. Claims Brigade-generaal Zhilov zal on middellijk na zijn vertrek naar Hongarije terugkeren als lid van de Russische onderhandelings delegatie die de financiële afwik keling moet regelen. Over en weer liggen er claims voor scha devergoedingen die de miljard gulden ruim overstijgen. De Sovjets eisen geld voor de ge bouwen, vliegvelden en het mili taire materieel dat ze hebben achtergelaten De Hongaren en Tsjechoslowaken op hun beurt willen een vergoeding voor de enorme milieuschade en voor de totaal uitgeleefde militaire ka zernes die de Sovjets in bruikleen hadden. Hoe groot de milieuschade is, valt nog steeds niet te becijferen, maar duidelijk is wel dat de Sov jets geen enkele moeite hebben gedaan om bodem, water en lucht tijdens hun aanwezigheid te ontzien. In het Hongaarse dorp Sarmellek bijvoorbeeld kunnen de bewoners geen water meer drinken uit de plaatselijke bronnen. Die zijn door de ver spilling van 900 ton kerosine op het nabijgelegen vliegveld zo vervuild, dat er alleen nogzwaï te olieachtige troep opborrelt. In plaats van zich bezorgd te ma ken over de gevolgen daarvan hebben Sovjet-soldaten bij ontruiming van de militair vliegvelden kerosine-resten I de opslagtanks in de grond late: lopen. Op een groot aantal va de 171 militaire terreinen die Russen in Hongarije ten, zijn vele kubieke meters ge vaarlijke stoffen en materia® ontdekt: van vaten met restan ten napalm en tal van chemie- liën tot complete bommen 6 enorme voorraden munitie. Volgens Tsjechoslowaafö schattingen is het grootste deel van de meer dan 160 militaire terreinen die de Sovjets in ds land in gebruik hadden, vervuild. Deskundigen schat® de schoonmaakkosten op W 120 tot 200 miljoen dollar, ea .bedrag dat door de Russisch! onderhandelaars uiteraad wordt betwist. Tegoed De Sovjets menen, dat ze gf» geld schuldig zijn, maar juist geld tegoed hebben voor al* voorzieningen die ze achter1 ten. Daarbij gaat het vooral kazernes en woningen die Russen tijdens hun verblijf neh ben gebouwd. Maar de Hong* ren en Tsjechoslowaken zijn soluut niet gelukkig met erfenis. De meeste gebouwen verkere: in een erbarmelijke staat en nt nauwelijks bewoonbaar te noe men. Het sanitair is volkom» verouderd en moet vaak, gens goed Russisch gebn» door meer gezinnen worden»? deeld. De elektrische bedrad® is levensgevaarlijk en voor o verwarming gebruikten de i w» jets vaak nog kolenkachels.» Hongarije, waar de voorn* militaire terreinen bijna ar maal een burgerbestemjg zullen krijgen, zijn schat* dat aan veel flats voor 14.00 17.000 gulden vertimmerd m» worden. Dat is op zich al een forse"» ciële last. Bovendien hebWgg -•e-gebru» sovjets jaren iaug kunnen maken van HongW en Tsjechoslowaakse par en militaire terreinen, z dat de gebouwen ooit onderni den zijn. De Hongaren en choslowaken zijn best o enige overname te betalen, al met al is de rekening v - hen negatief voor de Sovj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4