Zorg Kamer over minderheden PZC Protest tegen situatie in Irak Nederlanders nemen risico aids-besmetting niet serieus PZC binnen- en buitenland Greenpeace-blokkade Alpenroutes Problemen bij vinden van goede medische verzorging Weer aanval op Letse douanepost Weer foute bronwaters stoffen in ontdekt Gebruik landbouwgif halveren bezorgt boeren zware lasten Onenigheid tussen v.d.Broek en PvdA over defensie blijft DINSDAG 18 JUNI 1991 3 nEN haag (anp) - In de Twee de Kamer bestaat grote zorg er de gezondheidssituatie bij allochtonen en de problemen die zij ondervinden bij hun zoektocht naar goede medische tors- Als gevolg van onder an dere taal- en cultuurproblemen Piloten Suriname leggen werk neer PARAMARIBO (ANP) - Het bin nenlands vliegverkeer van de Surinaamse luchtvaartmaat schappij SLM ligt stil. Een deel van het buitenlands luchttrans port is ook gestagneerd. I)at komt door een staking van de Vereniging van Surinaamse Verkeersvliegers (VSV). De pi loten gingen maandag voor on bepaalde tijd in staking. Congrespartij in India moet coalitie vormen SEW DELHI (AP) - De Congres partij. de winnaar van de India se parlementsverkiezingen, moet voor het eerst in haar be staan een coalitie vormen om te kunnen regeren. De rechtse hin doeïstische Bharatiya Janata partij wordt echter bij voor baat als partner uitgesloten, zo heeft Balram Jakhar. de alge meen secretaris van de Con grespartij. maandag gezegd. Nadat 320 van de 511 parle mentszetels vergeven waren stond de Congrespartij op 168 en de Bharatiya Janata op 73. De socialistische Janata Dal stond op24, terwijl de rest naar kleine re partijen ging. Jakhar zei dat de Congrespartij „vanzelfsprekend" een regering gaat vormen en dat alleen nog de juiste coalitiepartners gevon den moeten worden. De vorige maand vermoorde Ra jiv Gandhi werd posthuum in het parlement herkozen. In het noordelijke district Amethi, waar hij kandidaat stond, had den de kiezers een dag voor zijn dood hun stem uitgebracht. De telling werd pas na het afsluiten van de verkiezingen elders in het land verricht. De winst voor Gandhi betekent dat in het dis trict opnieuw moet worden ge stemd. DEN HAAG (GPD) - Het ge bruik van gewasbeschermings middelen in de agrarische pro- duktie- en afzetsectoren en bij het beheer van groene ruimten als parken, wegbermen en slootkanten moet in het jaar 2000 met de helft zijn vermin derd. In 1995 moet al een ver mindering van 35 procent zijn bereikt. Die afname moet er in het jaar 2000 toe leiden dat de lucht met de helft minder wordt vervuild, bodem en grondwater met 75 procent minder en het opper vlaktewater met maar liefst 90 procent minder. Dit is de doelstelling van de re geringsbeslissing Meerjaren- Plan Gewasbescherming die maandagmiddag naar de Twee de Kamer is gestuurd. Daarin zegt het kabinet dat financieel zwakke bedrijven de operatie met zullen overleven. Tegelijk met het Meerjarenplan presen teerden minister Alders van Mi lieu en staatssecretaris Gabor •Landbouw) een nota. waarin milieucriteria zijn opgesteld voor toelating van gewasbe schermingsmiddelen. Met name tsaandacht besteed aan een lijst tan ruim 200 voor het milieu FNV-jongeren: PvdA steeds ongeloof waardiger ITRECHT(ANP) - Het pleidooi vanPvdA-leider Kok om het mi nimumloon en de uitkeringen rode toekomst te individualise- tvn is de FNV-jongeren in het verkeerde keelgat geschoten, individualisering komt volgens e jongeren neer op een verla- 5'ng. Het recht op een eigen in- '°men voor het opbouwen van vfn zelfstandig bestaan ver dwijnt uit beeld. jto hebben de FNV-jongeren maandag gezegd in een reactie JP de partijraad van de PvdA. ?m onze stomme verba- Vn_° noeft ingestemd met het Mistel tot individualisering, t kabinet heeft vorige week ttwta Van 'let minimumloon rieW?nsl en ondoelmatig ge hemd. De PvdA haalt minister riüfp rechts in door te rede- niiv "als-ie «iet werkt we je 'Kering veriagen en als je wel Kt we je loon verlagen". verlaging van het mini- Jeugdloon staat volgens de ^geren haaks op de doel- sp"® yan het kabinet om jon- zelfstandiger te maken. krijgen veel allochtonen niet de medische zorg die ze eigenlijk nodig hebben, zo brachten Ka merleden van CDA, PvdA en D66 maandag naar voren tij dens een Kamerdebat over het minderhedenbeleid. CDA-woordvoerster Laning- Boersema constateerde gebrek aan interesse, gebrek aan des kundigheid en gebrek aan inzet van met name artsen. Uit onder zoek is volgens haai- gebleken schadelijke stoffen, die voor het jaar 2000 opnieuw zal worden ge toetst. Een groot deel van deze middelen zal dan zijn verboden of voor slechts een zeer beperkt gebruik worden toegestaan. Tot nu toe werden slechts een of twee vervangende middelen per jaar toegelaten. „Een slakken gang". aldus staatssecretaris Gabor, die zei dat er maatrege len waren genomen waardoor de toetsing van nieuwe middelen sneller kan verlopen. Gaat de Tweede Kamer ak koord met de voorgenomen maatregelen, dan zullen boeren en tuinders zware lasten te dra gen krijgen. Geschat wordt dat de uitvoering de agrarische sec toren de komende jaren een be drag van 2.3 miljard gulden gaat kosten. De overheid zal van dit bedrag 10 procent voor haar re kening nemen. Het kabinet erkent in de nota dat met name bedrijven die al in een financieel zwakke positie verkeren, de kosten van de mi lieumaatregelen niet zullen kun nen dragen AMSTERDAM (GPD) - „Aids- risico wordt nog steeds niet se rieus genomen in Nederland", aldus onderzoeker dr. Theo Sandfort. Een snelle versprei ding van het aids-virus door he tero-seksuele contacten ver wacht hij nog niet. ..Maar op langere termijn moet daar wel degelijk rekening mee worden gehouden". Maandag presenteerden het Ne derlands Instituut voor Sociaal en Seksuologisch Onderzoek (NISSO) en de Universiteit van Utrecht het onderzoek 'Seksua liteit in Nederland'. Sandfort en zijn collega drs. Gertjan van Zes sen onderzochten uitvoerig het seksueel gedrag van 1001 vol wassenen tussen de 18 en 50 jaar. Het onderzoek moest vooral in formatie geven over het risico en preventie van de ziekte aids. Uit het onderzoek blijkt onder meer dat twaalf procent van de Nederlanders met een buiten echtelijke relatie zich het laatste jaar niet hield aan de 'vrij-veilig' adviezen. Omgerekend bete kent dit dat bijna een miljoen dat. waar de standdaardprak- tijk van een huisarts 2250 men sen omvat, bij een populatie van overwegend buitenlanders een praktijk van maximaal 1600 mensen het maximaal haalbare blijkt. Aparte behandelcircuits voor allochtonen vindt het CDA uit den boze. Veel meer moet ge tracht worden medici te scholen in hun omgang met allochtonen, aldus Laning PvdA-Kamerlid Achttienribbe- LUXEMBURG (ANP) - Voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag protesteerde gisteren een groep van ongeveer vijftig Iraakse mannen en vrouwen te gen de situatie in Irak. De de monstranten vroegen met name aandacht voor de Shi'ietische mensen in de onderzochte leef tijdsgroep de kans hepen op be smetting met het aids-virus Losse seksuele relaties onder hield dertien procent van de on dervraagden. Een op de zeven had ook sekscontacten in het buitenland, van wie de helft zon der condoom. Driekwart van de mensen met heteroseksuele con tacten vrijt zonder condoom. .Onverantwoordelijk gedrag" meent Van Zessen. „Enerzijds blijkt men zeer goed op de hoog te van de risico's, maar tegelij kertijd weet men die theorie blijkbaar moeilijk in praktijk te brengen". Gedrag Van Zessen verwijst naar de si tuatie van enkele jaren geleden. „In de relatief kleine, maar soli daire homowereld moesten eerst doden vallen voor men iets ging doen. Die groep was en is goed geinformeeerd. Ging men daar zijn gedrag aanvankelijk veran deren. de laatste onderzoeken wijzen er op dat men het daar mee al weer minder serieus Buijs vindt ook dat artsen veel meer deskundigheid in de be handeling van allochtonen moet worden bijgebracht via bijscho lingsprogramma's. Groenman (D66) opperde zelfs de mogelijk heid deze bijscholing een ver plicht karakter te geven nu huis artsen het op vrijwillige basis te vaak laten afweten. Aehttienrib- be en Laning vinden het tevens van belang dat allochtone vrou wen veel beter voorgelicht moe vluchtelingen in Zuid-Irak. Nederland en het Verenigd Ko ninkrijk zijn het eens over de aanwezigheid van Westerse troepen in Noord-Irak. zo heeft minister Van den Broek maan dag in Luxemburg meegedeeld. Hij heeft deze kwestie in de mar- neemt. Dat stemt niet optimis tisch". Naast de bekende risico-groe pen van mensen met homosek suele contacten en intraveneuze druggebruikers, lopen echter ook andere groepen een risico. Daarbij gaat het volgens de on derzoekers om mensen met een hoge opleiding en mensen in een hogere sociale klasse. Ook jon geren met wisselende contacten en bewoners van grote steden lo pen een hoger risico. Verder blijkt dat mensen zonder geloof sovertuiging en met een links stemgedrag minder veilig vrijen dan degenen die een geloof belij den en rechts georiënteerd zijn. Mensen met een lage opleiding daarentegen blijken vaak min der te weten van het besmet tingsrisico. Volgens Santfort bestaan er nogal wat misvattingen over de verspreiding van liet aids-virus. „Nog altijd denkt. 43 procent van de ondervraagden dat je besmet kunt worden via het openbaar toilet. En bijna één op de tien mensen denkt dat de pil een ef fectief middel is tegen aids. Hoe ten worden over de mogelijkhe den ongewenste zwangerschap pen te voorkomen Laning wees er op dat in deze groep relatief veel abortussen voorkomen Nordholt De Tweede Kamer vindt dat het kabinet de recente waarschu wing van de Amsterdamse poli tiecommissaris Nordholt. dat er in de grote steden in de toe komst rassenrellen dreigen, ter ge van de EG-ministerraad be sproken met zijn Britse collega Douglas Hurd. Het verblijf van de Amerikaan se. Engelse. Franse en Neder landse troepen in Noord-Irak zal ook worden besproken in de wandelgangen van de CVSE-mi- minder men over besmetting weet, des te hoger het risico op aids. De gevallen van aids die wij nu kennen zijn nog maar het top je van de ijsberg. De grote groep komt er nog aan". Advies Een kant en klaar advies over de juiste aanpak ter voorkoming van aids-besmetting kunnen de onderzoekers niet geven. Van Zessen: „Je kunt het vergelijken met campagnes die jarenlang te gen het roken werden gevoerd. Pas toen het rookgedrag als a- sociaal werd bestempeld, veran derde het. rookgedrag. Ik kan me voorstellen dat ditzelfde geldt voor aids-besmetting. Nu er vaart men het vaak nog als een teken van wantrouwen tegen over de partner als men voor stelt een condoom te gebruiken. Uit ons onderzoek blijkt dat nu nog niemand rekening houdt met besmetting door de vaste partner. Als er al een condoom wordt gebruikt, dan fungeert die alleen als anti-conceptiemid del". harte moet nemen. Vrijwel alle fracties drongen bij het kabinet op aan met serieuze plannen te komen om ontwikkelingen zoals geschetst door Nordholt het. hoofd te bieden. VVD-Kamerlid Wiebenga zei van mening te zijn dat de kans op grootschalige rassenrellen. zoals die zijn voorgekomen in België. Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten, in ons land moenteel nog niet groot is. Maar wel is „een grootscheepse be leidsinspanning" nodig op het terrein van de misdaadvoorko- ming om een „rampsituatie a la Belgie" te voorkomen, aldus Wiebenga Ook het CDA-Kamerlid Krajen- brink toonde zich bezorgd over de problemen van met name jon geren van de tweede genaratie allochtonen, die zich soms uiten in agressief gedrag. Zijn PvdA- collega Apostolou drong bij mi nister Dales van.binnenlandse zaken, die het minderhedenbe leid van het kabinet coördi neert. aan op een beleidsstuk speciaal gericht op de proble men met Marokkaanse en Antil liaanse jongeren, zoals die zich in Amsterdam voordoen. Minister Dales reageerde nogal lakoniek op de uitlatingen van de Amsterdamse korpschef „Ik verbaas me dat de hoofdcom missaris nu zo'n opzien heeft ge baard met deze uitspraken. Dit probleem van allochtone jonge ren is al tien jaar bekend." MOSKOU (RTR) - Zwarte Ba retten van de zogeheten Sovjet elite-politie hebben maandag weer een aanval gedaan op een Letse douanepost, nu bij het centraal station van de hoofd stad Riga. Meubels en interieur werden in elkaar geslagen, documenten in beslag genomen en een functio naris afgetuigd, aldus een woordvoerder van de douane. Samen zijn in de drie Baltische republieken nu al elf van dit soort invallen in douaneposten uitgevoerd. Zij zijn het symbool van hun streven naar onafhan kelijkheid, maar worden door Moskou als illegaal beschouwd. nistersconferentie. later deze week in Berlijn. In Berlijn verga deren de ministers van Buiten landse Zaken van de 34 landen van de Conferentie over Veilig heid en Samenwerking in Euro pa - alle Europese staten behal ve Albanië - plus de Verenigde Staten en Canada. Minister Van den Broek wilde niet zeggen of hij zijn Ameri kaanse collega. James Baker, zal vragen de Amerikaanse troe pen voorlopig in Noord-Irak te houden. Maar hij legde wel sterk de nadruk op het belang van het op één lijn blijven. De vijfhonderd man sterke VN- politiemacht. die het werk van de Westerse troepen zou moeten overnemen, telde voor het afge lopen weekeinde nog niet veel meer dan 60 a 70 man. Er is naar Nederlandse opvatting nog steeds een taak voor de troepen, onderwie circa vierhonderd Ne derlandse mariniers, die de vei ligheid van de Kurden moeten verzekeren foto ANP Eerste overleg over N-Ierland sinds 16 jaar BELFAST (AP) - In Belfast zijn de leiders van vier politieke partijen maandag eindelijk rond de tafel gaan zitten om on derhandelingen te beginnen over herstel van het zelfbestuur over Noord-Ierland. De besprekingen begonnen zes weken later dan aanvankelijk was gepland. De kink in de kabel ontstond over de benoeming van een voorzitter voor een late re fase van het overleg, wanneer moet worden onderhandeld met de Ierse regering. DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond heeft ook in mon sters van de bron- of mineraal watermerken Badoit. Catharei- ne, Mont Iïoueous en Original stoffen aangetroffen die er niet in thuis horen. Eerder was al be kend geworden dat er een ver ontreiniging zat in Albert Heijn „Bron". De organisatie benadrukte maandag dat de gevonden stof fen in de gemeten hoeveelheden bij normale consumptie geen di rect gevaar voor de gezondheid opleveren. Het gaat om kwali teitsproblemen. die door een be tere controle door de producen ten verholpen zouden kunnen worden, aldus de bond. De Consumentenbond onder zocht 35 merken bron- en mine raalwater Dertig bevatten geen duidelijke hoeveelheden organi sche verontreinigingen. De oor zaken van de wel gevonden on gerechtigheden zijn nog ondui delijk. De resultaten gaan naar de keuringsdienst van waren met het verzoek waar nodig op te treden. Uit de analysegegevens en corr- spondentie met de betrokken fa brikanten trekt de Consumen tenbond voorlopig de voorzich tige conclusie dat het hier vooral om bij gelegenheid voorkomen- DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer en minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) blijven het oneens over het defensie-beleid van het kabinet. Van den Broek weigert over bezuinigingen na 1994 te praten, de PvdA houdt vast aan de eis dat nu al reke ning moet worden gehouden met nieuwe bezuinigingen. Dat bleek gisteren tijdens de voortzetting van het vorige week afgebroken debat in de Ka mer. Minister Ter Beek (Defen sie) koos gisteren opnieuw een midden-positie, in een poging geen van beide kampen af te val len. Volgens de oppositiepartijen VVD en D66 blijft de onduide lijkheid bestaan. VVD'er Weisglas wilde gisteren van Van den Broek „klip en klaar" weten of het standpunt van de minister ook een kabinetsstandpunt is. Hij verwees naar Wöltgens. die zaterdag had verondersteld dat Van den Broek met „een solo-ac tie" bezig was. Van den Broek herhaalde „bezwaar te maken tegen uitlatingen die de sugges tie wekken dat de uitgaven na 1994 nu al in het beleid worden betrokken". Dat is volgens de bewindsman ook het standpunt van het kabinet. Ter Beek hield gisteren de moge lijkheid van verdere bezuinigin gen echter nadrukkelijk open. Maar de minister verschoof het probleem: de Defensienota be treft een lange termijnplanning en „wij komen elkaar dus nog wel eens tegen", zei hij tegen de Kamer. De VVD bleek zeer ontevreden met die opmerkingen VVD- woordvoerster Van Heemskerck vroeg zich af hoe Ter Beek de De fensienota kan uitvoeren, terwijl Wöltgens het over nieuwe bezui nigingen heeft. Van den Broek had immers vorige week ver klaard dat de Defensienota in dat geval niet uitvoerbaar zou zijn en mogelijk moest worden ingetrokken. PvdA'er Van Traa concludeerde dat „het volstrekt logisch is dat de regering de Defensienota ver dedigt en wij onze standpunten op tafel leggen Vos en Frmking i CDAlegden de Kamer een motie voor. die van Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; de verontreinigingen gaat die optreden bij het bottelproces. De bond meent dat de stoffen niet. in de watertjes thuishoren zolang de producenten .absolu te natuurzuiverheid" claimen. Albert Heijn nam vorige week al het eigen merk bronwater uit de handel nadat de bond sporen van een milieuverontreinigende stof had gevonden. De organisa tie wachtte met publikatie van alle resultaten om de bedrijven de kans te geven eerst, te reage ren. Uit het onderzoek blijkt dat in Cathareine «van Raak) vermoe delijk propylbenzeen is gevon den. een matig toxische stof die als oplosmiddel wordt gebruikt Metingen van Raak bevestigen de vondst, zij het op een lager ni veau. Raak heeft de verkoop eni ge tijd geleden gestopt, maar het water is in sommige winkels nog wel te krijgen. Het in Badoit aangetroffen op losmiddel chloroform kan dui den op het reinigen van leidin gen of machines. In Original dook methyl-ethylketon op. ook een oplosmiddel dat mogelijk af komstig is van de blauwe ver! van de lies Para-dichloorben- zeen. gevonden in Mont Rou- cous, komt voor in motteballen en vroeger in wc-blokjes. de regering eist. dal, bij investe ringen boven de 25 miljoen gul den eerst overleg met de Kamer wordt gevoerd. Minister Van den Broek CFO verzet zich tegen gedwongen ontslag bij WVC UTRECHT/RIJSWIJK (ANP) - De hond voor overheidsperso neel CFO zal niet akkoord gaan met gedwongen ontslagen op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). Dat heeft de bond maan dag bekendgemaakt. Op het mi nisterie dreigen 419 banen te verdwijnen. Dit is het. gevolg van de voorge nomen „ontstaffing" in het ka der van de Grote Efficiency Ope ratie iGEO). Deze operatie moet de gehele rijksdienst in 1994 660 miljoen gulden opleveren. WVC zal aan deze bezuiniging 33 mil joen gulden moeten bijdragen. Dat stelt het college van secreta rissen althans voor aan het kabi net. De minister en staatssecre taris van WVC hebben al inge stemd. Het kabinet beslist ech ter pas op 22 juni. De secretaris-generaal van WVC. H de Boer. heeft het per soneel vorige week laten weten dat een goed sociaal beleid voor waarde is. „Daartoe zullen wij ons tot het uiterst inspannen." in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op dé band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00: jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgevesij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. Een vrachtwagechauffeur probeert de menselijke blokkade van de Brenner-autobaan te doorbreken (foto EPA) ZÜRICH/WENEN (DPA) - Leden van de milieu-organisatie Greenpeace hebben maandag de belangrijkste verkeersaders in de Alpen, de Gotthard in Zwitserland en de Brennerpas in Oos tenrijk, drie uur geblokkeerd. Greenpeace protesteerde daarmee tegen de „transito-terreur" van de EG. die volgens de milieu-organisatie in beide Alpenlan den uit is op een toename van het verkeer door het. gebergte. De EG en de Europese Vrijhandels Associatie (EVA), waar Oos tenrijk, Finland, IJsland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland lid van zijn, moeten bij hun onderhandelingen over een Europese Economische Ruimte werken aan milieuvriendelijke oplossin gen voor het transitoverkeer. zo eiste Greenpeace in Zurich. Voor de ingang van de Gotthard-tunnel bouwden rond veertig activisten een houten wand waar zij zich aan vastketenden. Te gelijkertijd blokkeerden 150 Greenpeaceleden de Brenner-auto- weg bij Schönberg in Tirol waar zij het verkeer in beide richtin gen tot stilstand brachten. De automobilisten werden met „file kranten" geïnformeerd over de actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3