PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Basis apartheid verdwijnt Energiehandvest Lubbers krijgt groen licht in de EG V NOG EEN PAAR DAGEN EN HET IS ZOVER 1 kleintjes Pools-Duits verdrag ondertekend Dode in Schipholtunnel Aanbod Gorbatsjov over vermindering van kernwapens Britten raken binnen EG in een isolement -& Zuidafrikaans parlement schrapt registratie volgens ras ideeën! Rustig weer Perioden met zon maar ook af en toe een regen- of onweersbui. Zicakke tot matige wind uit west tot noordwest. Middagtemperatuur 14 graden. 234e jaargang no. 141 Dinsdag 18 juni 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 Postbus 18, 4380 AA Vlis ling PZC J «li Toch licentie voor profclub VC V-Zeeland EINDHOVEN - Bijna als een donderslag bij hel dere hemel heeft de prof club Vlissingen reeds gisteravond de zo be geerde licentie voor het volgend seizoen gekre gen. Het voltallige Vlis- singse bestuur werd in het PSV-stadion in Eindhoven gehoord door de beroepscommis sie licentiezaken van de KNVB. Aanvankelijk werd te gen de Vlissingers ge zegd, dat de beslissing pas over tien dagen zou vallen. Maar toen de Zeeuwse bestuursleden na afloop van de zitting nog even bij elkaar za ten, kregen ze plotseling te horen dat de profclub definitieve toestemming van de KNVB kreeg om volgend seizoen weer in de eerste divisie te spe len. Champagne Het bestuur, dat vooral de laatste weken in grote spanning heeft geleefd, vierde het succes gister avond met champagne. „We kunnen nu eindelijk aan de slag", verwoord de voorzitter Jan Diele- man de eerste reacties van het clubbestuur. Definitief is ook dat de naam VC Vlissingen zal verdwijen, maar om toch enige binding met deze naam te houden is niet gekozen voor de aandui ding FC Zeeland, maai voorVCV-Zeeland. jfj Zie ook pagina 15 t Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Het Zuid- afrikaanse parlement heeft maandag in Kaapstad het fun dament van de apartheid, de Bevolkingsregistratiewet, uit het wetboek geschrapt. Deze uit 1950 daterende wet, die alle Zuidafrikanen volgens ras kwa lificeerde, was de laatste peiler van de apartheid die moest wor den afgebroken. Daarmee be hoort, aldus president F.W. de Klerk, de racistische wetgeving van het land tot het verleden. „Nu is iedereen er van bevrijd". De grootste zwarte oppositiebe weging, het ANC, heeft het schrappen van de wet verwel komd, maar verklaarde tevens dat er „weinig zal zijn veranderd, zolang zwarten kleinere pensioe nen krijgen als blanken en zwar ten nog steeds niet naar alle blanke overheidsscholen mo gen". Alleen de extreem-rechtse Kon- servatieve Partij iKP) stemde maandag tegen de afschaffing van de wet, waardoor pas gebo ren Zuidafrikanen niet langer op basis van hun huidskleur zullen worden geregistreerd. De Zuidafrikaanse Grondwet, die zwarten het stemrecht ont zegt. is nu het laatste juridische overblijfsel van het apartheids tijdperk en zal pas verdwijnen, wanneer de regering en het ANC een akkoord hebben bereikt over over een nieuw politiek be stel. „Ik twijfel er niet aan. dat dat binnen enkele jaren binnen ons bereik is", aldus De Klerk. „Maar dan moet het ANC nu wel beginnen te denken, te spreken en te handelen als een organisa- - EG-ambtenaren staken voor K'houd van cao BRUSSEL (ANP) - Op een hand jevol collega's na hebben vrij wel alle ambtenaren bij de Eu ropese Gemeenschap in Brussel maandag het werk neergelegd. Een zegsman van de actievoer derszei in een telefoontje dat de actie geslaagd lijkt. In Brussel lag het „Berlay- monf'. het hoofdkwartier van de Europese Commissie, waai- nor maliter zo'n 3300 ambtenaren werken, er maandagmorgen ver laten bij. Slechts zo'n 140 veiligheidsfunc tionarissen en een klein aantal personeelsleden dat een mini- mumdienst verzorgde werden dooreen groepje postende actie voerders tot het „Berlaymont" toegelaten. Voor de rest mocht er niemand in en werkwillige ambtenaren werden „omge praat" naar huis te gaan. •De staking, die ook vandaag de tiele dag zal duren, is uitgeroe- jpendoor alle vier de vakbonden van Europese ambtenaren om hun salariseisen kracht bij te Rtten. Ze willen dat de cao uit 1981, die voorziet in een automa te indexering en eind deze maand afloopt, ongewijzigd wordt voortgezet. Kohl en Bielecki zetten hun handtekeningen onder het verdrag (foto Tim BrakemeierlEPA) Van onze correspondent) BERLIJN - Kanselier Helmut Kohl en zijn Poolse collega Jan Bielecki hebben gisteren in Bonn het Duitse-Poolse verdrag over goed nabuurschap en samenwerking ondertekend. Naast bepalingen over het vriendschappelijke samenleven van beide volkeren, bevat het akkoord voor het eerst de formele er kenning van het bestaan van een Duitse minderheid in Polen. Verder werden verdragen getekend over Duits-Poolse jeugduit wisselingen, een milieuraad en samenwerking in de grensregio's. Eerder heeft de Duitse regering na jarenlange strijd de Poolse westgrens, de zogenaamde Oder-Neisse-grens. definitief erkend. Kohl sprak van een allesomvattend verdrag, waarmee beide vol keren een nieuwe hoofdstuk in hun bewogen geschiedenis schrij ven. De kanselier herhaalde dat vriendschap niet kan worden opgelegd, maar moet groeien. Hij beloofde de Polen steun bij hun streven naar aansluiting bij de EG. Bielecki ziet het verdrag als wegwijzer voor de toekomst van Europa. Hij zei verder dat ae tragische facetten van de Duits-Poolse geschiedenis nu tot het verleden behoren. Toen de verdragen werden ondertekend cirkelden boven het re geringscentrum twee vliegtuigjes met sleepdoeken met protest teksten tegen de akkoorden. De stad Dresden in het oosten van Duitsland heeft, na felle kri tiek dat ze in het weekeinde een optocht van tweeduizend neo nazi's heeft toegestaan, een betoging tegen het Duits-Pools vriendschapsverdrag verboden. Gemeente-woordvoerder Jochen Heller verklaarde dat de weinig bekende organisator van de betoging, die zich de vereniging voor groot-Duitsland noemt, naar wordt aangenomen van uiterst- rechtse signatuur is. De beoogde demonstratie is verboden, al dus de woordvoerder, „omdat wij met ernstige onlusten rekening moesten houden". (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De EG-landen zijn het er maandag eindelijk over eens geworden welke lan den straks mogen meedoen aan de opstelling van het 'Europese Energiehandvest', het troetel kind van premier Lubbers. De ^STERDAM (ANP) - Bij een ongeluk in de Schipholtunnel is een 59-jarige vrouw om het leven stuu a6" Het onSeluk gebeurde doordat een personenauto, bestuurd door een 31-jarige be- aer'begon te slingeren en tegen de rechter tunnelwand botste in de westelijke tunnelbuis msterdam-Den Haag). Daarbij ramde deze auto een andere personenauto die vervolgens ,u-aa>0ver de kop sloeg. Het slachtoffer was inzittende van deze auto (foto). Door het onge- kil moest de politie drie van de vier rijstroken in de tunnel tjdelijk afsluiten waardoor een meters lange file ontstond. In de loop van de middag is die stremming opgeheven (foto ANP) Amerikanen en Japanners mo gen vanaf het begin meedoen, maar landen als Algerije en Ma rokko zullen voorlopig alleen als waarnemers worden toege laten. De twaalf-zijn lang verdeeld ge weest over deze kwestie. Frank rijk wilde het Europese energie handvest. dat ooit moet uitmon den in de oprichting van een Eu ropese 'Energiegemeenschap', beperken tot de EG-landen. de landen van Oost-Europa en de Sovjetunie. Initiatiefnemer Ne derland en de meeste andere EG-lidstaten wilden ook de Ver enigde Staten en Japan erbij hebben. Toen bleek dat de Fransen hun zin niet konden krijgen, eisten zij samen met Spanje de toela ting van Algerije en Marokko, die zij voor Europa ook als be langrijke energielanden be schouwen. De laatste maanden is hier vaak en lang over onder handeld. Het staat nu vast dat dp 15 juli de (ambtelijke» oprich- tingsbijeenkömst van het ener giehandvest kan plaatsvinden Het idee voor dat handvest kwam vorig jaar april op de EG- top van Dublin van premier Lubbers. Hij wilde bereiken dat de EG makkelijker energie kan afnemen van de Sovjetunie en de Oosteuropese landen, in ruil voor de levering van Westerse kennis en technologie voor de energiewinning in die landen. Beide partijen zouden daar voordeel van kunnen hebben. Het plan van Lubbers is daarna door alle betrokkenen enthou siast ontvangen. Het is de be- tie die daadwerkelijk gelooft in onderhandelingen". Het ANC heeft vorige maand de onder handelingen met de regering over een nieuwe Grondwet opge schort. De Klerk zei in een toespraak tot een gezamenlijke vergadering van het parlement, waarin de blanken, kleurlingen en Indiërs ieder met een eigen kamer verte genwoordigd zijn, dat het voor de overgrote meerderheid van de bevolking een dag van grote blijdschap is. „Ze weten dat er geen weg meer terug is. omdat de regering haar woord houdt en haar beloften inlost". Het schrappen van de „hoekste nen van de apartheid" was in fe bruari van dit jaar door de rege ring aangekondigd. Twee ande re grote apartheidswetten. de groepsgebiedenwet. die zwarten verbood in 'blanke gebieden' te wonen en de landwetten, die zwarten uitsloot van het bezit van grond 'in blank gebied' wa ren al eerder deze maand afge schaft. De Klerk haalde fel uit naar de Konservatieven en andere ul- tra-rechste blanke partijen die hem een verrader van het Afri kaner volk hebben genoemd. „U kunt niet uw veiligheid bouwen op onrecht en er is geen twijfel aan dat de apartheidswetten tot onrecht hebben geleid". Met het schrappen van deze wet ten meent de regering te hebben voldaan aan de eisen van de VS en de EG voor de opheffing van sancties en te hebben bewezen dat het „vredesproces onom keerbaar is". Het ANC bestrijdt dit en deed een beroep op „de wereld" de sancties tegen Pretoria te hand haven. Advertentie Loskade 45. Middelburg 01180-29101 doeling dat volgende maand in Brussel wordt begonnen met het ambtelijke werk. Het akkoord van maandag houdt in dat bij de opstelling van het energiehandvest vanaf het begin de landen van de G-24. de Sovjets en de Oosteuropese landen betrokken zullen zijn. De G-24 bestaat naast de rijke Westeuropese landen uit de Ver enigde Staten. Canada. Japan. Australië en Nieuw-Zeeland, al le landen dus van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO). Voorts krijgt de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwik keling van Oost-Europa) een ze tel in het secretariaat. Andere internationale instellingen, zo als de Wereldbank, de Europese Investeringsbank, de OESO en het Internationaal Energie agentschap zullen als waarne mers bij de opstelling van het handvest aanwezig zijn. Dat geldt ook voor andere landen. Pronk: leger in Afrika honger laten bestrijden DEN HAAG (ANP) - Ne derland zou militairen moeten inzetten in een operatie van de Verenig de Naties om de honger te bestrijden in de Hoorn van Afrika. Mi nister Pronk van Ont wikkelingssamenwer king heeft hierover con tact gehad met minister Ter Beek van Defensie die in principe welwil lend tegenover het plan staat. In VN- en EG-verband wordt al enige tijd ge sproken over inzet van militairen bij een huma nitaire actie om de uit zichtloze situatie in de Hoorn van' Afrika te doorbreken. Door bur geroorlogen en droogte dreigen in Ethiopië. So malië en Sudan tiental len miljoenen mensen van honger om te ko men. Transport en distri butie van voedsel vor men het grootste pro bleem. Pinatubo De Pinatubo-vulkaan in de Fili- pijnen lijkt enigszins tot rust gekomen. Na de uitbarsting van afgelopen weekeinde zijn geen noemenswaardige explo sies waargenomen. Een andere vulkaan in de Filipijnen. de Taal. begint zich ech ter steeds meer te roe- ren. Treinen De treinen blijven tot in 1994 overvol als gevolg van het grote aanbod aan reizigers. Het invoe ren van de OV-kaart voor studenten heeft dit jaar voor een forse toename van het aan tal reizigers gezorgd. Pas in 1994 heeft de NS genoeg mate rieel om het reizi gersaanbod aan te C kunnen. v Acties douane Stiptheidsacties van het Belgi sche douanepersoneel leidden maandag tot vertragingen en fi les bij de Belgisch-Nederlandse grensovergangen. Bij Kapelle- brug stond 's middags een rij wachtende vracht auto's van drie kilome- Q ter lengte. Struisvogeltje Een unieke geboorte voltrok zich in het Bevelandse Kloetin- ge: daar zag een zwartnek- struisvogeltje het levenslicht. Het beestje, Punkie geheten, is dertig centimeter groot en weegt negen- *1 honderd gram. I \J (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft maandag gezegd dat hij een brief van Sovjet-leider Gor batsjov heeft ontvangen, waar in deze een „erg belangrijk" aanbod op het gebied van ver mindering van strategische kernwapens heeft gedaan. Het aanbod van Gorbatsjov, zo zei Bush, is een reactie op voor stellen die het Witte Huis enige weken geleden deed, en die be doeld waren om de nog uitstaan de meningsverschillen over het Start-akkoord op te lossen. Amerika en de Sovjetunie on derhandelen al jarenlang over een Start-akkoord dat de aan tallen strategische (interconti nentale» kernwapens van de bei de mogendheden met circa 30 procent moet verminderen. Juist de laatste weken zijn die onderhandelingen in een stroomversnelling terechtgeko men. omdat Bush heeft gezegd alleen aan een Moskouse top met Gorbatsjov te willen begin nen als hij dan ook het Start-ak koord kan tekenen. Bush zei maandag de nieuwe voorstellen van Gorbatsjov als „een positief antwoord" te be schouwen. Hij karakteriseerde de voorstellen als „geen echte doorbraak, maar wel vooruit gang. We zijn het nu voor 96 pro cent met elkaar eens". Naar verwachting zullen de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) en zijn Sovjet-ambtgenoot Bessmert- nych de voorstellen eind deze week bespreken. De bewindslie den bevinden zich dan beiden in Berlijn. Van onze correspondent) LUXEMBURG - Tien dagen voor de Europese topconferen tie van Luxemburg is de Britse regering verder in het isole ment gedrukt in de discussie over de omvorming van de EG tot een echte economische, mo netaire en politieke unie. Tijdens de bijeenkomst van de EG-ministers van Buitenlandse Zaken bleek maandag in Lu xemburg dat de Britse kritiek op de voorstellen voor een politieke unie een groeiende consensus tussen de andere lidstaten niet meer kan verhinderen. EG-voorzitter Luxemburg legde eind vorige week nieuwe voor stellen op tafel, die maandag door vrijwel alle landen positief ontvangen werden. In de voor stellen is ook aan eerdere Neder landse bezwaren ruimschoots tegemoetgekomen De Britse minister Douglas Hurd verzette zich vooral tegen het in een nieuw EG-verdrag op nemen van 'federalisme' als einddoel van het Europese inte gratieproces. Een stuk waarin die 'federale roeping' voorkomt, zal Londen niet tekenen. Ook herhaalde Hurd de Britse kritiek op de plannen om de EG ook een defensiebeleid te geven en op de voorstellen voor de mo netaire unie. Kr- L 1 v De nieuwe Buckler verlaat nu de brouweri. En is over een paar dagen overal verkrijgbaa r. mammm m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1