In 1992 begin zoet water project PZC provincie Groot feest voor eeuwelinge Medicijnprijs aangepast aan vergoeding Barbé is lovend over plukemmer REC Zierikzee start open school voor senioren Nijsse As surantien bv Uitvoering plannen voor Reimerswaalse boeren Bezuinigingen DINSDAG 18 JUNI 1991 sbw 11 GOES - Het waterschap Noord en Zuid-Beveland denkt vol- »end j»ar le kunnen beginnen met de uitvoering van het zoet- fater-aanvoerplan voor de Rei- «ersbergsche polder en een zuidelijk deel van de Eerste Bathploldcr in de gemeente Riemenskreekjes als broedgebied vogels bedreigd TERNEUZEN - Het westelijk deel van de Koudcpolder, beter bekend onder de naam de Rie menskreekjes (nabij De Braak man), wordt als broedvogelge- bied bedreigd. Volgens de Na- tuurbeschermingsvereniging DeSteltkluut ligt de voornaam- ste oor/aak bij de ontwatering en de hierdoor ontstane uitbrei ding van landbouwgebieden. Voor het einde van dit jaar zal het Waterschap De Drie Am bachten beslissen over het wa- lerpeil van de kreekjes. Een cru ciale beslissing volgens De Steltkluut. Het waterpeil van het gebied is al enige tijd een punt van discus- tussen de natuurbescher- mingsvereniging, het water schap en de landbouw. De Kou- depolder en met name de Rie menskreekjes kennen volgens De Steltkluut een rijke en geva rieerde broedvogelbevolking. „Met name het aantal broeden de eenden en steltlopers steekt gunstig af ten opzichte van de rest van Zeeuwsch-Vlaande- ren", schrijft H. Castelijns in het te nummer van het vereni Reimerswaal. Het gaat om de aanvoer (via open waterlopen) van zoet water uit het Zoom meer. Het project wordt uitge voerd voor de landbouwers in dat duizend hectare omvatten de gebied. Er is een bedrag van 1,7 miljoen gulden mee ge moeid. Het plan wordt donderdag 20 ju ni voorgelegd aan de algemene vergadering van het water- Onderzoeken hebben volgens het lid van de Vogelwerkgroep van De steltkluut aangetoond dat in het gebied steeds minder eenden en steltlopers broeden. De daling van het waterpeil en daarmee samenhangend de be- groeiing van de oevers zijn hier (volgens Castelijns de oorzaak van. Het broedsucces op het ak kerland is in zijn ogen gering. De Steltkluut meent dat het wa terpeil eem volledig natuurlijk verloop moet la-ij gen en dat het gebied in het kader van de Rela tienota aangewezen moet wor den als reservaat. Formeel is dat nog steeds niet het geval. Vol gens De Steltkluut spreekt het voor zich dat de huidige grond gebruikers daarvoor .worden ge- D66 wil ook fractie in raad Valkenisse KOUDEKERKE - Valkenisse is rijp voor een D66-fractie. Dat is tenminste de mening van Netty Vromans uit Koudekerke. Al een paar jaar is ze bezig met het oprichten van een gemeentelij ke afdeling van de partij. Een jaar of tien geleden strandde een dergelijk plan nog. Het lijkt nu te lukken, tot haar grote te vredenheid. „Toen ik een paar jaar geleden uit Vlissingen naar Koudekerke verhuisde, merkte ik dat ik geen mogelijkheden had mijn stem te laten horen. Nu we een werk groep hebben, kan ik dat wel. Als het een beetje meezit, heb ben we na de volgende gemeen teraadsverkiezingen een eigen fractie in de gemeenteraad." s Vromans is er genoeg steun voor een plaatselijke afde lingvan D66. „Ik weet wel dat de berekening niet helemaal op- maar als je de uitslagen van de verkiezingen van provin ciale staten omrekent naar ge meenteraadszetels, zouden we sse met twee mensen vertegenwoordigd zijn. Dat J toont volgens mij wel aan dat de ^bevolking afwil van de bestaan de verhoudingen. Het CDA bij voorbeeld is nu nog met zes men sen vertegenwoordigd in de raad De inwoners van Valkenis se zoeken blijkbaar een alterna tief" e jaren is een cultuur - d van regeren in achter kamertjes," vult regiobestuur der Luuk Krijnen aan. „Op lan delijk niveau pleiten we al jaren verpolitiek; die zo dicht moge- f bÜ de burgers staat. Zaken jee zich op lokaal niveau afspe- •en. moet je daar beslissen en lij "jet op provinciaal of landelijk mveau. De D66'ers in Valkenisse *n dus m de komende tijd en zich laten horen in bij voor- a commissievergaderin gen.' Plannen -<--b 'o de fractie-in-oprich- g nog piet verder dan een '«kgroep van vijf leden die l^mVentariseren wat het be dim n ^0mende jaren moet wor- nf oncrete plannen zijn er op .moment niet „We willen ons i voor het gescheiden in delen van afval en voor een ontere manier van politiek be- Hel is noS te vroeg om dp e f>even welke problemen in gemeente Valkenisse we zul- J aanpakken- stenme?0'afdelinS van D66 karW plannen met geld. en ertramingen De partjj pro. daarmee te voorkomen aina al<s minder raadsleden 'ranhet\Waa,rde parLij op grond ant.on esultaat van de verkie- op heeft. Vromans daidp'6, geval van overtuigd Plaatselijke afdeling aan zal timmeren. De jarige mevrouw Bal wordt gefeliciteerd door een huisgenote (foto Ruben Oreel) MIDDELBURG - Mevrouw W. P. J. Bal-Mink vierde maandag haar honderdste verjaardag in het Middelburgse bejaarden huis Sint Willibrord. Vief nam ze de vele felicitaties in ont vangst, onder andere van mevrouw J. B. Boertien-Velema, echt genote van de commisaris van de koningin, en van burgemees ter C. Rutten en echtgenote. Haar dochter en beide zoons en en kele van haar tien kleinkinderen en tien achterkleinkinderen deelden in de feestvreugde. Mevrouw Bal, lichamelijk in wat mindere conditie maar geeste lijk nog even scherp als altijd, is een geboren Middelburgse. Ze verliet haar stad slechts voor een korte periode in 1914. In dat jaar trouwde ze en haar man werkte toen in Zwitserland. Het verblijf van het echtpaar Bal-Mink in Zwitserland kreeg echter een voortijdig einde toen datzelfde jaar nog de Eerste Wereldoor log uitbrak. Het gezin woonde op vele karakteristiek plekken in de Zeeuwse hoofdstad. Ook de Tweede Wereldoorlog ging niet onopgemerkt voorbij aan mevrouw Bal: haar woning aan de Ba lans ging in de meidagen van 1940 in vlammen op. Tot op hoge leeftijd was mevrouw Bal actief in de Unie van Vrij willigers. Pas toen zij zes jaar geleden in Sint Willibrord ging wo nen zette zij daar een punt achter. Enkele vertegenwoordigsters van die organisatie kwamen maandag ook nog een bloemetje brengen. Sint Willibrord hield maandag een uitbundig feest: na de och tendkoffie bracht een harmonie mevrouw Bal een muzikale groet en 's avonds speelde het Oostsouburgse mandoline-orkest Con Amore. „Dat spreekt toch vanzelf', zei directeur H. de Rijk, „we zijn heel blij we weer eens zo'n feest kunnen vieren." schap. Het dagelijks bestuur gaat ei-van uit, dat het Rijk een susbidie verleent van 40 pro cent. Het college van gedepu teerde staten is bereid een bij drage van 300.000 gulden te ge ven. Het dagelijks bestuur van de ge meente Reimerswaal wil ook een - bescheiden - steentje bij dragen; het college van b en w heeft de gemeenteraad, voorge steld een bedrag van 17.000 gul den beschikbaar te stellen. De gemeenteraad doet daarover dinsdagavond 25 juni een uit spraak. De landbouwers moeten zei k60eveneens meebetalen: per jaar negentig gulden per hec tare. Meevaller Het waterschap heeft een mee valler van in totaal ongeveer 1 miljoen gulden. De jaarrekening 1990 voor het zogeheten 'tradi tioneel beheer' vertoont (op een begroting van ruim 13 miljoen gulden) een overschot van onge veer een hal/k60miljoen gul den. Het dagelijks bestuur wil dat geld gebruiken voor extra af schrijvingen. Daardoor wordt het mogelijk de hoogte van het geschot met ongeveer een gul den per hectare 'af k60te vlak ken'. Het exploitatieresultaat van het waterkwaliteitsbeheer bedraagt weliswaar een tekort van bijna 2 miljoen, maar dat tekort valt aanzienlijk gunstiger uit dan was verwacht. Het waterschap was uitgegaan van een nadelig saldo van rond de 2,5 miljoen. Die 'meevaller' komt het water schap goed uit. Het schap zal de komende jaren ongeveer 15 mil joen in een aanpassing van de zuiveringsinstallaties moeten investeren. De aanpassing is on der meer nodig om fosfaten uit het water te halen. Tijdens de waterschapsvergade ring wordt ook gesproken over een nieuwe legesverordening. De Zeeuwse waterschappen wil len die verordening zoveel moge lijk op elkaar afstemmen. Er zal echter een onderling verschil in tarieven blijven bestaan. Het uitgangspunt van het water schap Noord- en Zuid-Beveland is, dat de tarieven uiteindelijk minimaal vijftig procent moeten bedragen van de kosten die het waterschap maakt. VLISSINGEN - Er gaat in Ne derland veel te veel geld om in de geneesmiddelen. Hoewel Nederlandse dokters op hun Engelse collega's na, het zui nigst voorschrijven, vormen de kosten van medicijnen een aanzienlijk deel van het totale bedrag dat aan gezondheids zorg wordt uitgegeven. Geneesmiddelen zijn in Neder land gemiddeld 35 procent duurder dan in andere EG-lan- den. Om daar greep op te krij gen, wil staatssecretaris Si mons van volksgezondheid het Geneesmiddelen Vergoeding Systeem (GVS) per 1 juli invoe ren. De Goese ziekenhuisapo theker J. W. Harting en apothe ker P. H. M. Baltus uit Oost- Souburg. beiden lid van de Farmacotherapie Werkgroep Zeeland, zijn daar best geluk kig-mee. „Het GVS werkt vrij eenvou dig. Van alle medicijnen die normaal mogen worden voor geschreven is een lijst ge maakt. Ze zijn ingedeeld in groepjes van middelen die de zelfde werking hebben en dus onderling uitwisselbaar zijn. Van zo'n groepje is de gemid delde prijs uitgerekend en die is bepalend geworden voor de vergoeding die er voortaan voor gegeven wordt. Kost een geneesmiddel nu meer dan die gemiddelde prijs, dan moet de patiënt dat zelf bijbetalen", legt Baltus uit. Marktaandeel Harting voegt eraan toe dat een deel van de strijd al gestre den is. „De bedoeling van de staatssecretaris is de farma ceutische industrie te dwingen om. de prijzen aan te passen. Omdat de meeste fabrikanten hun marktaandeel niet kwijt willen raken, hebben ze de prij zen voor een groot deel al aan gepast aan de vergoedingsli miet. Treurig is wel dat ook fa brikanten die onder de gemid delde prijs zaten, hun prijzen hebben opgetrokken naar de limiet. Daarmee komt de be zuiniging die Simons voor ogen had, wel op de tocht te staan". De tevredenheid van de twee apothekers met het systeem komt niet voort uit een oog merk van bezuiniging. „Met het GVS wordt een veel nau wer overleg tussen voorschrij vers en apothekers noodzake lijk. Huisartsen en niet te ver geten specialisten zullen dich ter met hun neus op de markt moeten zitten als ze hun pa tiënten voor bijbetalen willen behoeden. Dat kan eenvoudig door een regelmatig overleg met apothekers. Op veel plaat- De apothekers Harting (links) en Baltus: noodzakelijk." foto Ruben Oreel) ,Met het GVS wordt een veel nauwer overleg tussen voorschrijvers en apothekers sen is dat overleg er al maar waar het niet is zal het moeten komen", vindt Baltus. De Farmacotherapie Werk groep. die al jaren geneesmid delen tegen het licht houdt voor de Zeeuwse artsen, is al met het GVS aan de slag ge gaan. „Wij maken een lijst van geneesmiddelen waarvoor de patiënt moet bijbetalen, pro- dukten dus waarvan de fabri kant de prijs niet wil aanpas sen. Op die lijst geven we aan welke middelen in welke geval len als alternatief kunnen die nen. Natuurlijk zijn er ook mid delen waarvoor geen alterna tief bestaat. Dat zijn kleine af wijkingen in het systeem war- voor nog een oplossing moet worden gevonden. In zo'n ge val zullen apothekers, artsen en patiëntenverenigingen druk uitoefenen om het ge neesmiddel op een andere plaats in het GVS te krijgen. Het is dan niet waarschijnlijk dat de fabrikant alsnog besluit de prijs te verlagen aldus Bal tus. Beide apothekers verwachten de meeste conflicten rond de nieuwste anti-conceptiepillen. Harting: „De pillen die de laat ste vier jaar op de markt zijn gekomen zijn nog niet in prijs aangepast. Daarvoor zouden vrouwen zeven tot tien geul den per drie maanden moeten bijbetalen. Nu er een marktme chanisme op wordt losgelaten is het de vraag wie er wint. Het kan zijn dat er vanuit de consu ment druk wordt uitgeoefend om de vergoeding te verhogen maar als iedereen gewoon overstapt op een andere pil. zullen de fabrikanten eieren voor hun geld kiezen en de prijs verlagen. Daarover kan nie mand voorspellingen doen". Deze week begint het ministe rie van WVC met een grote voorlichtingscampagne over het GVS. Bergen folders, post- bus-51 spotjes en patiëntge richte voorlichtingsbijeen komsten moeten de consu ment van de komende veran dering op de hoogte brengen. Voor de invoeringsdatum moet nog wel een conflict met Nepharma. de organisatie die de farmaceutische industrie in Nederland bundelt, worden uitgevochten. Nepharma vecht de invoèring van het GVS aan op grond van rechts ongelijkheid. Rijke patiënten zouden een betere behande ling kunnen krijgen dan arme.. „Wij geven ze weinig kans om dat geding te winnen. Zelf doen ze dat kennelijk ook niet want veel fabrikanten hebben als een haas hun prijzen aange past op het laatste moment, De geneesmiddelen die boven de limiet zitten kunnen nu ge makkelijk op vier A-viertjes. Dat GVS komt er wel. Mét het overleg, dat de therapie met geneesmiddelen optimaal kan maken. En daar gaat het per slot van rekening om", stelt Harting. Mieke van de Jagt Burgemeester Barbe krijgt een plukemmer 'aangemeten* door uit vindersdochter Carolien Dourleijn foto Ccnnile Schelstraete) TERNEUZEN - Hoewel de 'ge schenkverpakking' in drie vreemde talen de inhoud aan geeft, wilde plukemmer-uitvin- der A. J. (Bram) Dourleijn uit Terneuzen de eerste exempla ren van zijn vinding het liefst in eigen streek houden. De Terneu- zense burgemeester R. C. E. Bar be, die de eerste emmers mocht uitdelen, voldeed graag aan dit verzoek. Fruitteler C. Dekker uil Zaamslag en collega A. Dees uit Sluiskil waren de gelukki gen. Voordat hij maandag de twee emmers uit handen gaf. had de burgemeester er al op gewezen dat 'het kleine ondernemen' dat Dourleijn bedrijft, wellicht 'het echte, innovatieve ondernemen' is. „Teveel kijken we vaak alleen naar de grote bedrijven die zich veelvuldig op deze wijze mani festeren. Daarbij komt dat de ontwikkeling van de plukemmer in nauw overleg is geschied met de gebruikers ervan. Hierbij kwam ook de kwaliteit van het produkt aan de orde. hetgeen voor de fruitteelt van enorm be lang is. Het fruit blijft in dezë nieuwe emmer in een betere con ditie. De fruitbranche is bezig zich uit een diep dal op te werken en uitvindingen als de plukemmer zijn daarbij een gro te hulp," aldus burgemeester Barbé. Gezien het feit dat 70 procent van de produktie van de plu kemmer is bestemd voor export, hoopt Barbé dat de verscheping ervan via de Terneuzense haven zal lopen, zo zei hij gisteren. De emmer wordt in grote aantallen in Terneuzen geproduceerd. Af zetmarkt is (voorlopig) West-Eu ropa, met name het zuiden. De door Dourleijn uitgevonden en van polypropyleen vervaar digde plukemmer heeft vele voordelen boven de gebruikelij ke aluminium exemplaren. Zij is lichter, niet onderhevig aan cor rosie en demontabel. Hierdoor neemt de emmer in lege toe stand eenderde van het volume van haar voorganger in. Prijskaartje De fruittelers voegden aan de voordelen ook nog toe het prijs kaartje: 'Brams bucket' kost vijftig gulden en dat is een kleine dertig procent goedkoper dan de gangbare modellen en zelfs lager geprijsd dan de emmers die zij al vele tientallen jat'en in gebruik hebben. Na de overhandiging moest ook burgemeester Barbé een exem plaar omgorden: eem karwei waarbij hij zich graag liet assis teren door uitvindersdochter Carolien. die de emmer-banden in de juiste 'plooi' legde. Cliëntenbond buigt zich over begeleid wonen GOES - De afdeling Zeeland van de Cliëntenbond houdt donderdag 11 juli in 't Trefpunt in Goes een thema-avond over begeleid wonen. Deze woonva- rianl is bedoeld voor mensen die sociaal-psychische proble men hebben en (nog) niet in staat zijn geheel zelfstandig te wonen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Marleen Rak van de Stichting Begeleid Wonen in Goes vertelt aan de hand van dia's over de doelstelling en werkwijze van haar stichting. De Zeeuwse afde ling van de Cliëntenbond gaat in op de houding van de bond te genover de genoemde woon vorm. Tenslotte wordt gekeken naar de meningen en ervaringen van (ex)-cliënten van de geeste lijke gezondheidszorg met be trekking tot begeleid wonen. ZIERIKZEE - Het Regionaal Educatief Centrum in Zierikzee begint in september met een open school voor ouderen vanaf vijftig,jaar. Cijfers en diploma's zijn op de open school uil den boze. „Het belangrijkste is dat mensen weer zin in leren krij gen", zegt Tineke Kalwij, mede werkster basiseducatie van het REC. De open school is bedoeld voor ouderen die in het verleden de schoolbankjes al in een vroeg stadium hebben verlaten. Of een diploma aan de muur hebben hangen, dat anno 1991 niet al leen vergeeld maar ook verou derd is. Het Mulo-diploma bij voorbeeld. Een gewone open school is vol gens Kalwij onvoldoende afge stemd op de specifieke wensen van senioren. Vandaar het ini tiatief voor een speciale open school voor ouderen in Zierik zee. Het monumentenstadje volgt hiermee het voorbeeld van Goes, waar het REC er vorig jaar in slaagde veel ouderen enthou siast te maken voor een her nieuwde kennismaking met de schoolbanken. Kalwij is ervan overtuigd dat ook op Schouwen-Duiveland veel ouderen weer schoolwaarts zullen gaan. al is het maar voor een ochtendje per week. „Oude ren hebben er vaak geen zin meer in via een strak patroon te leren. Daarom bieden we zoveel mogelijk vrijheid. Als ze bijvoor beeld meer over kunst willen we ten, dan spelen we daar op in. Het studietempo wordt aange past aan de groep, dus men hoeft niet bang te zijn dat het te lang zaam of te snel gaat". Aangenaam De gewone open school fungeert voor veel deelnemers als een brug naar een gerichte beroeps opleiding. Bij de open school voor ouderen is dit niet het ge val. Voor de meeste senioren is werken immers een gepaseerd station. Vandaar dat zij eerder onderwerpen als wonen, gezond heid, kunst en milieu voorge schoteld willen krijgen. „Oude ren zijn uit op een bredere ont wikkeling. Op een zo aange naam mogelijke manier probe ren we ze daarbij te helpen", zegt Tineke Kalwij. Deelnemers aan de open school voor ouderen krijgen zo min mo gelijk droge kost op hun bord. Het REC streeft er naar het les senpakket met behulp van film en video zo aantrekkelijk moge lijk aan te bieden. Ook biedt het programma ruimte voor meer daagse uitstapjes naar wereld steden als Parijs en Londen. Het REC houdt vrijd.ag een in formatiebijeenkomst over de open school voor ouderen. De bijeenkomst in het gebouw van het REC, Jannewekken 19 in Zierikzee, begint om 9.30 uur. Advertentie PENSIOENEN rrva t«d

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11