Zeeland College verlegt grenzen Kat zit in het nauw PZC provincie Kole Milieu mag geen klein chemisch afval inzamelen Commissie Hulst achter beroep tegen beslissing van gs Unieke boreling: een zwartnek struisvogel Meerderheid tegen nieuwe kerncentrales Gewonde en veel schade bij ongeluk in Terneuzei Uitwisseling met Vlaanderen voor kansarme leerlingen beroepsonderwijs Gaspijp lezers schrijven Een duiker van de brandweer probeert de kat te redden foto Ruben Oreél) MIDDELBURG - Groot materieel moest er aan te pas komen om maandagmiddag een poes uit de Middelburgse grachten te halen. Gealarmeerd door wandelaars rukte de brandweer uit om het dier uit zijn benarde po sitie bij de Stadsschuur te halen. Na drie kwartier lukte dat uiteindelijk. Door onbekende oorzaak was de kat in het me chanisme van de recent ontdekte getijdemolen terecht gekomen. Een duiker kreeg het dier niet te pakken. Ook met een boot van de brandweer lukte het niet om de kat te redden. Toen een paar brandweerlieden kruipend dooi de gewelven de kat eindelijk in zijn nekvel had den gegrepen, wist het dier zich los te rukken en op de sluisdeur en vervolgens op de kant te springen. Een toeschouwer greep het dier en overhandigde het aan een dierenarts. Van wie de kat is, is onbekend. DINSDAG 18 JUNI 1991 jQ De volledig vernielde auto van A. H. H. (foto Camile Schelstraeta TERNEUZEN - De 20-jarige Terneuzenaar A. H. H. veroorzaakt maandagmiddag omstreeks half vier een ernstig ongeluk o Schependijk in Terneuzen. H. reed in de richting van de Axelsedam en raakte door nog onbekec de oorzaak met zijn wagen op de verkeersgeleiders ter hoogte va het benzinestation. Vervolgens ramde hij een paaltje en botstehijc; de auto van P. A. H. ('28) uit Sluiskil. Daarop schoot de Temeuzenaai weer van de weg af en kwam tot stilstand tegen een tweede paaltje A. H. H. werd na het ongeluk voor onderzoek overgebracht nas streekziekenhuis De Honte. P. A. H. kwam met de schrik vrij. Belli auto's werden onherstelbaar beschadigd. Mooi weer: Wandelen en eten bij De Trouwe Herder Matig weer: Jas aanen eten bij De Trouwe Herder Slecht weer: Eten bij Dn Trouwe Herder Rotisserie De Trouwe Herder Uitspraak Raad van State CAdvertentie KOUDEKERKK - Het Zeeland College in Middelburg gaat op de internationale toer. Het ko mendejaar biedt de school haar kansarme leerlingen de moge lijkheid voor een uitwisseling met Vlaamse scholen voor be roepsonderwijs. Gisteren en vandaag (dinsdag) overleggen vertegenwoordigers van het Vlaamse ministerie van onder wijs, Vlaamse docenten aan scholen voor deeltijd beroeps onderwijs en een delegatie van het Zeeland College over een lesprogramma dat het komende jaar ontwikkeld moet worden. Coördinator Fridi Coppejans heeft zin in de bijeenkomst: ..We kunnen veel leren van elkaar. Wij hebben theoretische kennis, de Vlamingen weten meer over de praktische kanten van deze manier van onderwijs. Ik ver wacht dat we een goed lespak ket kunnen samenstellen." De plannen voor de samenwer king komen niet uit de lucht val len. Het college heeft al sinds 1984 een project voor zeer vroeg tijdige schoolverlaters. Deze kinderen passen niet in het nor male schoolsysteem. Met het project kunnen de leerlingen in veel gevallen hun kans op een baan vergroten. In het kader van een Europees samenwerkingsprogramma voor de beroepsopleiding van jongeren (het zogeheten PE- (Slot van pagina 9) schema is ons uitgangspunt. Die situatie kan veranderen als de rijksoverheid het beleid bij stelt." Bruinooge vertrouwt er op dat de huidige normen de vei ligheid van de omgeving vol doende waarborgen. Opluchting bij Deltan-directeur ir P. Stoter. „Voorlopig kunnen we verder. En we hebben gunsti ge vooruitzichten op een defini tieve oplossing van het conflict." Volgens Stoter is het duidelijk dat de toekomstige, scherpere richtlijnen voor veiligheidszo nes nog niet voldoende zijn uit gewerkt. Ook Del tan is steeds "uitgegaan van de normen die •zijn vastgelegd in het structuur schema. Volgens de Deltan-di recteur bieden die op dit mo ment. voldoende veiligheids garanties. vermijdelijk met leerlingen die toch al niet zo gemotiveerd zijn om door te leren. We proberen wel de meisjes iets geëmanci peerder te maken met aparte vormingslesseri." Het valt op dat geen enkele school uit de Randstad mee doet, terwijl daar veel kansarme jongeren rondlopen. Volgens Coppejans zijn de problemen waarmee die jongeren te maken krijgen niet goed vergelijkbaar met de omstandigheden in Zee land. Daarom heeft hij geen con tact gezocht. Als het lespakket klaar is, kunnen de scholen in de Randstad er wel gebruik van maken. Coppejans is optimistisch over de toekomst. „Ik maak me geen zorgen over het ontwikkelen van het materiaal. De uitwisseling van leerlingen kan in de praktijk nog problemen opleveren. Ik denk dat wat dat betreft de erva ringen van de eerste leerlingen die naar Vlaanderen gaan, be langrijk zijn. Ze zijn denk ik heel huiverig, maar valt het de eerste lichting mee, dan zal de rest ook wel komen." Onderzoek naar Middeleeuwse graven Biervliet BIERVLIET - In het harings tadje Biervliet wordt waar schijnlijk in augustus begonnen met het opgraven van enkele vroeg-Middeleeuwse graftom ben. De graven zouden zich be vinden op het onlangs aange kochte terrein van ondernemer J. van Harn uit Biervliet. Van Harm kwam tijdens de ha ringpresentatie dit jaar in con tact met R. Willems. Deze had gehoord dat Van Harn een stuk grond met pand naast zijn res taurant had gekocht. „Hij ver telde me dat in de buurt vroeger de Mariakerk had gestaan en dat hij zo goed als zeker wist dat er op mijn terrein nog oude graf- tomhes moesten liggen", aldus Van Harn. De ondernemer heeft al beloofd dat Willems archeolo gisch onderzoek mag verrichten op de lokatie zodra het pand is afgebroken. Dat gebeurt ver- moedelijk eind juli. DEN HAAG/GOES - Het is het afvalverwerkend bedrijf Kole Milieu uit Kapelle niet gelukt via een procedure bij de afde ling bestuursgesehillen van de Raad van State een vergunning te krijgen voor het ophalen van klein chemisch afval. Voor die activiteiten is een vergunning nodig in het kader van de wet chemische afvalstoffen. De pro vincie had daarover negatief geadviseerd. De kwestie staat overigens los van de recente problemen die bij het bedrijf zijn gerezen over (on der meer) de opslag en verwer kingvan lege emballage. Hoewel het bedrijf in het bezit is van een zogeheten 'gedoogbeschikking' van de provincie, heeft justitie het afvalbedrijf gelast te stop pen met het versnipperen van verontreinigde blikken en vaten op zijn bedrijfsterrein. Minder toegeeflijk stond de pro vincie destijds tegenover een verzoek van het bedrijf om klein chemisch afval te mogen inza melen. De minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROM) weigerde die vergunning: de mi nister had daarover advies ge vraagd aan de provincie. Die ad viseerde negatief, omdat het be drijf niet was opgenomen in het provinciaal actieprogramma voor de inzameling van klein chemisch afval vast. Dat programma werd begin 1988 vastgesteld en heeft een looptijd van ongeveer vijf jaar. Een woordvoerder van de provincie verklaarde maandag, dat het be drijf destijds te laat was met een aanvraag om in dat programma te worden opgenomen. Gedoogvergunning Het blijkt dat in Zeeland drie be drijven een zogenaamde ge doogbeschikking van het colle- Detailhandel Absdaalseweg HULST - De leden van de com missie voor ruimtelijke orde ning en openbare werken van de gemeente Hulst staan volle dig achter het beroep dat het college van burgemeester en wethouders wil aantekenen te gen de beslissing van gedepu teerde staten om in het bestem mingsplan Absdaalseweg' ge plande detailhandel te weige ren. J. J. van Dorsselaer (lijst Clinge Algemeen Belang) zei dat de strepen met het rode potlood door gs in de toekomst wel eens grote gevolgen kunnen hebben voor Hulst op financieel gebied. Voorzitter en wethouder G. A. van de Voorde beloofde in het beroepschrift met niet mis te verstane argumenten de stijd met de Kroon aan te zullen gaan. De provincie is wel akkoord ge gaan met de inmiddels gestarte bouw van de winkelruimten, maar over de invulling van de detailhandel gestruikeld. Van de Voorde wees er wel op dat dit een ruim begrip is en hoopt dat de middenstand samen met de gemeente de kar zal blijven trek ken, ook ten behoeve van de con sument. De relatie tussen ge meente en middenstand is de laatste weken duidelijk vertroe beld. De wens van burgemeester en wethouders om bij het vlees-vis- destructiegebouwtje aan de Wa terstraat een personeelsruimte te creëren met goede sanitaire vooi'zieningen voor het perso neel had volgens commissielied P. C. Blommaert (CDA) al veel eerder meoten gebeuren. Het personeel kan zich dan na de werkzaamheden op een verant woorde wijze hygiënisch ver schonen. Blommaert vindt een douche daar dan ook geen luxe. A. P. M van Duyse (Groot Hulst) wond zich wel op over de over schrijding van het budget dat met deze werkzaamheden ge paard gaat. Het is voor de tweede keer in korte tijd dat met het destructie- hokje een flink bedrag gemoeid is. Voor de bouw van het onder komen is 17.500 gulden nodig, terwijl een vorig jaar daarvoor beschikbaar gesteld krediet van 23.000 gulden niet toereikend bleek te zijn door technische fou ten. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. Verdachte of slachtoffer? II Onder de kop Verdachte öf slachtoffer? in uw krant van donderdag 13 juni 1991 las ik het verhaal over de inval bij Kole Milieu. Dat er eventuele mis standen op het milieuniveau nieuws is, heb ik begrip voor, maar de manier waarop Willem van Dam dit meent openbaar te maken vind ik nu, om bij dit on derwerp te blijven, milieu ver vuilend! Wanneer een journalist een arti kel schrijft, dan vind ik dat hij bij het onderwerp moet blijven en er niet alle dingen bij moet sle pen die er niets mee te maken hebben. Misschien een leerling- journalist? Ik bedoel hiermee de opmer king, Ben Kole, 49 jaar, zonge bruind, goed in het pak, blonde kuif, ringbaard, beringde vin gers, gouden polsarmband en dan nog iets over zijn brilmon tuur. Hèt lijkt wel een beschrijving over een popster, inplaats van over een directeur die hard werkt en misschien een fout heeft gemaakt en nu hier wordt afgeschilderd als een crimineel. Er zijn veel mensen die zich hier aan geërgerd hebben. Jan Hoogstrate Binnenhof 39 Kloetinge Verdachte of slachtoffer? III Al jarenlang ken ik Ben Kole als een eerlijke, hard werkende vent. Wat niet weg neemt dat, zo lang de zaak onder de rechter is, de mogelijkheid van een milieu delict bestaat. In dit vrije land moet de rechter dat uitmaken. En niet een door goedkope voor oordelen gedreven journalist van de Provinciale Zeeuwse Courant. Ruim vijftig jaar gele den kenden onze Oosterburen journalisten die graag en altijd in denigi'erende zin over het ui terlijk van bepaalde mensen schreven. Die mensen, zo wisten de journalisten, waren schuldig. En die schuldigen mochten op een ranzige manier te kijk wor den gezet. Nu, in 1991, vindt de PZC-jouimalist Willem van Dam, dat je een verdachte te kijk mag zetten via een pooier achtige beschrijving van ie mands uiterlijk. Dat is buitenge woon kwalijk en gemeen, want journalistiek van een ongeloof lijk dubieus gehalte. Bah! Ko Westdorp Gravenhof 6 Goes Verdachte of slachtoffer IV Naar aanleiding van uw stukc in de PZC van 13 juni wil ikmiji ongenoegen spuien over de ra nier van berichtgeving in ui krant 'Verdachte of slachtoffer van Willem van Dam. Het stu! over Ben Kole bevat niet terzi ke doende informatie over nite lijk en kledij die doen vermij den dat Kole niet het slachtol is, maar de verdachte. De kops boven zou ook kunnen zijn: 'Ver dachte van enz...'. Ik voel m? met de mensen die op deze ras nier te kijk gezet worden dooro redactie en als slachtoffer Tt uw 'boulevard'-krant merkt kunnen worden. Ik öir mij niet uit te laten over de'o: schuld' van de heer Kole, ma; ik stel wel prijs op een beetje o: jectieve verslaggeving. Dit niet de eerste keer dat ik i stoor aan dit soort subjectier informatie. Wïlma Knul: Slotstraal! BaarM Kinderopvang Namens de provinciale onde: steuningsorganisatie voor kinderopvang in Zeeland wil graag reageren op het artikel u de PZC van 11 juni jl. De result ten van het onderzoek naar c behoefte aan kinderopvang b de Stichting Maatschappelij! Dienstverlening Walcheren, e houden door de Wetenschap winkel. Uit het artikel blijkt cc dermeer dat de belangrijksten den om geen gebruik te mate van formele kinderopvang gen lateerd is aan de financiële pos tie van de gezins verzorgstersl lijkt mij zinnig om hierinforfc tie te geven over de kosten vs formele kinderopvang vooro: ders. Reeds sinds de opricl# van de eerste gesubsidieerd kinderdagverblijven wordt es ouderbijdrage naar inkomenp hanteerd. Concreet betekent^ bijvoorbeeld in het geval netto gezinsinkomen 1.500,- per maand dat oude voor hele dagen pvang vu maandag tot en met vrp 75,- per maand betalen (inc- sief voeding, luiers e.d.). Bij een netto gezinsinkomen va ƒ2.500,- per maand betalen" ders 350,- per maand enz. Deze tai'ieven klinken ons allp zins redelijk in de oren. Alsprv vinciale organisatie hebben t nog nooit financiële bezwarf- vernomen uit de lagere en mo® le inkomensgroepen tegendeü riefstelling van de formele B- deropvang. Stichting Oml Kindercentra Zediï Caroline Mobach, consul Rooseiibiirglaaw TRA-project) kreeg de school de kans contact te zoeken met ge lijksoortige initiatieven elders in Europa. Dit is een van de twee samenwerkingsovereenkom sten die afgesloten zijn. Behalve Vlamingen doen scho len uit Hengelo. Deventer, Den Bosch, Den Helder en Terneu zen (het Westerscheldecollege) mee. „In totaal kunnen onge veer duizend leerlingen profite ren van het project, van wie de helft in Vlaanderen", vertelt Coppejans. „Ze krijgen een les pakket dat speciaal gericht is op vakgebieden die veel gevraagd worden en die bij henzelf wel in de smaak vallen. We richten on- ze aandacht in het bijzonder op grafische technieken, metaal en verkoop en textiel. De traditio nele rolverdeling van 'jongens- en meisjesbei'oepen' is bijna on- De heer Heijboer met Punkie en een struisvogelei dat nog uit moet komen (foto Willem Mieras KLOETINGE - 'Punkie' is de naam. Vol trots laat A. S. Heijboer uit Kloetinge het pasgeboren zwartnek struisvogeltje zien. Voor zover de vogelliefhebber weet is het de eerste keer dat deze sti'uisvogelsoort in Nederland is uitgebroed. „Is het geen prach tige donsbol op pootjes. Met dat vieve koppie en die fraaie wim pers?", vraagt Heijboer liefdevol. Het uit Afrika afkomstige struisvogeltje is dertig centimeter groot en het weegt 900 gram. Het kan een lengte bereiken van maar liefst 2.75 meter en een gewicht van 140 kilo. Op verzoek van een dierenhandelaar heeft struisvogelkenner Heijboer een paar eieren onder zijn hoede genomen. Daarvan is er nu dus een uitgekomen. Punkie krijgt een nieuw thuis in een dierentuin. Het wachten is op de volgende jonge zwartnekkeri. „Het is een hele kunst om die eieren op de juiste manier te verzor gen", zegt Heijboer. „Alleen bij de goede temperatuur en vochtig heid komt er een gezonde struisvogel tevoorschijn." Volgens een woordvoerder van dierentuin Artis in Amsterdam is het indei'- daad goed mogelijk dat het de eerste keer is dat in Nederland een zwartnek of Sahara-struisvogel is uitgebroed. Maar het gaat niet om een zeldzame of beschermde diersoort. ge van gedeputeerde staten heb ben gehad. Dat zijn Kole in Ka pelle (in augustus 1991), Dow in Terneuzen (april 1991) en Hoechst in Vlissingen (mei 1991 Verder is er nog sprake van een aantal zogenaamde overgangs situaties, die gelden voor autow- rakkenbedrijven. De provincie heeft de bevoegd heid voor deze bedrijven overge dragen gekregen van de ge meenten. Toen bleek veelal de vergünningsituatie volstrekt ontoereikend, terwijl de meeste bedrijven al geruime tijd draai en. Op basis van het autowrak- kenplan wordt de bedrijfstak planmatig gesaneerd. De ach terstand wordt in de loop van dit jaar weggewei'kt. Bij Kole vormde de kernafwe ging voor de gedoogbeschikking de keuze tussen formele stopzet ting van de activiteiten en daar- riiee een verantwoorde verwer king van een deel van het klein chemisch afval in Zeeland ener zijds en het onder stringente voorwaarden voortzetten van vei-werking. Daarom kozen gs voor gedogen onder voorschrif ten tot de vergunning van kracht is. Voor DOW in Terneuzen was de ingebruikname van de Styreen 4 en de Ethylbenzeen 4 installatie aan de orde, op basis van de voorschriften van de (nog te ver lenen) ontwerp-vergunning. Dat had voornamelijk belangrijke milieuvoordelen ten opzichte van de uit produktie te nemen fabrieken. Bij Hoechst werden onverklaar bare pieken geconstateerd in de uitstoot van fluor uit de sinterfa- brieken. Het probleem kon wor den opgelost door belangrijke delen van het produktieproces stil te leggen. In die situatie zou echter onderzoek naar de oor zaak van de verhoogde uitstoot niet mogelijk zijn.. Om dat on derzoek mogelijk te maken is de gedoogbeschikking afgegeven voor de periode van één jaar. VLISSINGEN - Van de Neder landse bevolking is 84 procent tegen de bouw van nieuwe kern centrales. Uit een onderzoek van de werkgroep Energie en Milieu-onderzoek van de Rijks universiteit in Leiden is geble ken dat de houding ten opzichte van kernenergie sinds de cata strofe in Tsjernobyl, nauwe lijks is veranderd. Meer verdeeld is de beolking als het gaat om sluiting van de be staande centrales: 45 procent is voor sluiting, 48 procent tegen. In het algemeen heeft 62 procent .van de Nederlanders een nega tieve houding ten opzichte van kernenergie. Kolen, als bron voor energie, zijn nog minder pupulair: 69 procent van de Nederlanders vindt kolen voor de opwekking van electrici- teit ongeschikt. Dit percentage is de afgelopen jaren sterk geste gen. Een ander opvallend onder zoeksresultaat is de mate waar in de overheid als betrouwbaar wordt gezien als het gaat om vei ligheid en milieuhygiëne. De Nederlanders vertrouwen de milieubeweging meer dan de overheid als het gaat om ener giebeleid. Eén argument wordt de voorstanders van kernener gie met kracht uit de hand gesla gen Nederlanders wijzen een compensatie, bijvoorbeeld met een lage energieprijs, van de hand als ze daarvoor een onvei lig oljjonduidelijk beleid moeten slikken. QePi) i zrt et weer \n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 10