PSV haalt titel uit corners Ajax: toch weer vooruitgang m Marion van Dorssen naar wk Barcelona Eerste titel Regilio Tuur Lewis jaagt Burrell naar wereldrecord op de honderd meter Kees Ploegsma wil Eindhovense club nog meer versterken («te «ar".*mi*: MBM PZC MAANDAG 17 JUNI 1991 sport EINDHOVEN (GPD/ANP) - De reschiedenis heeft zich niet her haald PSV heeft, na de misser van vorig seizoen, zijn kam pioenschap heroverd. De winst van 3-0 op Volendam was vol doende om een voorsprong van [wee doelpunten op Ajax in stand le houden. Over jen heel seizoen genomen is ee i derge lijk verschil niet veel neer dan [oeval. PSV heeft de h< ofdprijs uit de loterij gewennen. Kees Ploegsma. de manager, die door zijn jubelende spelers in de kleedkamer in het bad werd ge gooid, zal zijn groep versterken. Eén of twee aankopen staan voor de deur. Want na de strop, letterlijk en figuurlijk van het vorige Europese seizoen, biedt het nieuwe systeem van het toer nooi van de landskampioenen een aantrekkelijk perspectief. _Er hangt", meldde Ploegsma. .een grote worst voor ons. Wij moeten die proberen te pakken, een plaats in de kwart-finales geeft de garantie van drie thuis wedstrijden en vrijwel zeker veel inkomsten." Robson Volgens manager Kees Ploegs ma is weken geleden al besloten ét Robson mag blijven, zelfs als Ajax met de eer was gaan strij ken. Met Robson is het nog net goed afgelopen. De Brit kan slechts gedeeltelijk verantwoor delijk worden gesteld voor het povere jaar. Robson rekende op respect en geduld toen hij kwam, wat hij kreeg was wan trouwen en commentaar. Gisteren zei hij pas rond Kerst tot iets van een relatie met Ro- tnario te zijn gekomen. „Hans Dorjee had het me gezegd: 'Bij Romario moetje een oogje dicht doen' Zomoet je inderdaad met hem omgaan. Je moet van hem houden, je moet hem koesteren én verder zijn gang laten gaan. Dan haal je het beste uit hem." Toch zal volgend seizoen veel bij het oude blijven. Chovanec en Koot vertrekken. De Tsjech is rond met Fenerbahce, voor Koot is 'best wel belangstelling', aldus Ploegsma. die zeker weet dat hij twee miljoen gulden gaat vangen voor de reserve-spelers. Verder zal John Bosman op zoek willen gaan naar een andere club. Deze week wil de spits een garantie krijgen dat hij volgend seizoen wel speelt, maar die zal Robson noch Ploegsma willen geven. Tegen Volendam zat de ex-inter- national weer op de bank, nu Twan Scheepers van de militai re autoriteiten wel mocht spe len. De blonde loper was dit sei zoen een betere maat voor Ro mario dan Bosman, maar mist misschien de kwaliteit en zeker nog de routine voor grote, inter nationale wedstrijden. Het elftal wilde tegen Volendam niet alleen zijn kwaliteit, maar ook zijn macht en zijn wil tonen. Een vrij opmerkelijk verschijn sel voor de club die zijn vijfde landstitel in zes jaar binnen sleepte. Volendam werd. zonder onderbeking onder druk gehou den. De vurige wil van PSV bleek misschien wel het meest uit de werkdrift van Romario. De spe ler, dit seizoen gedeeld topscorer met Bergkamp, stond slechts 24 keer in de basis, hij scoorde één op één -éénmaal was hij als in valler succesvol-, heeft de ploeg met zijn instinct voor de treffer de weg naar de titel gewezen sinds zijn terugkeer na de voor hem lange winterstop. Zondagmiddag was hij als eerste in de kleedkamer, zonder treffer, ondanks tamelijk veel kansen. Kapot. „Wij hebben goed ge speeld. Wij zijn de beste ploeg van Nederland, daarom hebben wij gewonnen. Vorige week te gen Groningen was het heel slecht, nu niet. Ik heb geen geluk gehad, maar het belangrijkste is dat wij kampioen zijn gewor den." Volendam deed al het mogelijke om ook de laatste wedstrijddag sensationeel te maken Dat moest, voornamelijk, met verde digend voetbal gebeuren De in cidentele uitbraken toonden dat Berghuis, in de zekerheid dat de trainer van zijn waarschijnlijk nieuwe club Galatasaray op de tribune zat, een begaafd aanval ler is. Berghuis wilde echter dui- Aanvoerder Eric Gerets (midden) van PSV en Juul Ellerman lopen met de supporters over het veld na het behalen van de titel ifoto ANP) dehjk maken dat hij een uitzon derlijk artiest is en dat ging ten koste van het elftal. Tegenover een Volendamse kans. stonden er zeker tien voor PSV. de meesten daarvan voor Romario. die dit keer door nie mand over het hoofd werd ge zien. De Braziliaan probeerde al les. ondanks het sterke weer werk van Stuyt, maar werd ge remd door Zoetebier. door Van Loon, maar vooral door onfor- tuin. Verdienste PSV scoorde zondagmiddag eer der dan Ajax. maar kwam des ondanks bij een gelijke rust stand met Amsterdam, niet ze ker uit de kleedkamer. De druk op Volendam. de overtuiging in de verdediging, de jacht op doel punten bleven. De Volendam- mers bleven niet koel op mo menten dat er niet echt reden voor paniek was. Er werden te veel hoekschoppen weggegeven. PSV had daar speciaal op ge traind. Het kostte Volendam een doelpunt na 29 minuten. Een hoekschop van Koeman werd onvoldoende weggewerkt en via De Jong pikte Vanenburg de bal aan de rand van het strafschop gebied op. Zijn droge knal leidde tot een treffer en een voorzichti ge jubelstemming. Na rust werd er nog nadrukkelij ker op de helft van Volendam ge voetbald. Het leidde weer tot slordigheden bij hoekschoppen. De elfde corner leverde de twee de treffer op. nadat Gerets de wegfiadderende bal had opge pakt en perfect naar Ellerman had gestuurd. De laatste werd door Popescu binnengekopt na dat een handvol Volendammers zichzelf en vooral doelman Zoe tebier in de weg had gelopen. PSV-Volendam 3-0 (1-0). 29 Vanen burg 1-0, 60. Ellerman 2-0, 80 Popes cu 3-0 Scheidsrechter: Van der Ende Toeschouwers: 28.500 (uitverkocht). Gele kaart Popescu en Gerets (bei den PSV). Steur (Volendam). Leo Beenhakker: we spelen Europees voetbal AMSTERDAM (GPD) - Geduld is momenteel het toverwoord bij .Ajax. Natuurlijk was de Am sterdamse club teleurgesteld dat PSV met de titel aan de haal «as gegaan, maar er is volgens Michael van Praag allerminst reden tot ongerustheid. „Wij liggen," zei de voorzitter van Ajax, „met ons vier-jarenplan precies op schema. De ploeg is nog in opbouw en er is dit sei zoen weer voortuitgang ge boekt." Leo Beenhakker zei evenmin te wanhopen. „Het uit- ïangspunt dit seizoen was ons te kwalificeren voor Europees voetbal en in die opzet zijn we geslaagd. En de grootste klap hebben we vorige week al tegen SW gehad." Beenhakker liet in het midden of Ajax de titel vorige week tegen SW (1-0 nederlaag) heeft laten kggen of dat dat in Volendam, tnkele weken daarvoor, al was gebeurd Ajax won op de Dijk ^■'iswaarmet 3-0, maar gelet op de vloed van kansen hadden de dubbele cijfers gemakkelijk be- feikt kunnen worden. En die passers van toen deden de noofdstedelijken mogelijk net de das om in hun nek aan nek-ra- pe met PSV om de titel, die op doelsaldo beslist werd. Operatie Roy ^STERDAM (GPD) - Bryan ondergaat woensdag een 'operatie aan zijn rechterschou der De linkerspits van Ajax on- ervindt al geruime tijd hinder net gewricht dat met zekere Wmaatuitde kom schiet. „Ik an me in de duels niet goed ver- *eren en dat gaat ten koste van 'Jnspel." Roy vewacht op 15 Jou. als Ajax de voorbereiding nieuwe seizoen begint, •eer fit te zijn. Al repte hij daar gisteren met geen woord over. intern heeft ook Beenhakker te kennen gege ven geduld te zullen betrachten. Zijn contractverlenging dit sei zoen is daar ook een bevestiging van. Beenhakker is evenals Van Praag van mening dat zijn pupil len dit seizoen vooruitgang heb ben geboekt en dat zij boven dien nog niet zijn uitgeleerd. De coach denkt dat er nog dertig procent meer uit deze Ajax- ploeg te halen valt. Dat is ook noodzaak wil Ajax weer tot de crème de la crème van het Euro pese topvoetbal doordringen, het uiteindelijke doel toch van het vier-jarenplan. Want geld om te investeren is er niet. Been hakker: „En als je dat weet moet je daar verder ook niet over doorzeuren: dat is zonde van de tijd." Rob Alfien, de een miljoen gul den aankoop van FC Utrect. zal volgend seizoen in De Meer waarschijnlijk het enige nieuwe gezicht zijn. Van Praag: „Tenzij wij iemand verkopen. In dat ge val zullen wij het geld dat wij voor die speler ontvangen, weer investeren."' Van de huidige se lectie zijn alleen de contracten van Aron Winter en Johnny van 't Schip nog niet verlengd. Met beide spelers wordt deze week opnieuw onderhandeld. Als de selectie intact blijft, ziet Van Praag het ook niet als een abso lute noodzaak om in verse krachten te investeren. „Wij hebben een stel 'wereldvoetbal lers' in huis. die nog niet aan het einde van hun latijn zitten. Ik zie de toekomst daarom met ver trouwen tegemoet." Blind De enige 'wereldvoetballer', om met Van Praag te spreken, die Ajax anno nu rijk is, is Jan Wou ters. En die is al op leeftijd, bijna 31. en heeft zijn beste tijd achter de rug. Al torst hij de last der ia- «rans ■n aBB» Even gloorde er hoop voor Ajax toen de Vitesse-speler John van der Brom de bal in eigen doel liet lopen: 2-0 'foto Cor Mulder!ANPi Ronding/axel - Sinds gisteren is het zeker dat Van Dorssen uil Axel Nederland zal vertegen- ordigen op het wereldkampioenschap judo in Bar- SJln d<- klasse tot 72 kilogram. natin irene de Kolc slaaede er zondag op het inter niet 6 judot°ernooi van Leonding in Oostenrijk Bat,jJ.een eerste plaats te bemachigen. De Frangaise finale stopte de opmars van De Kok in de halve s, waardoor de Tilburgse genoegen moest nemen din„even derde plaats. Door dit resultaat is de uitzen- De inrt 1de 23-JariSe Marion van Dorssen een feil aobond had vooraf de eist gesteld dat Irene de Kok. die sinds november aan haar comeback werkt, in Oostenrijk op de eerste plaats moest eindigen om in aanmerking te komen voor het WK. In alle andere ge vallen zou de keuze op Van Dorssen vallen. Van Dorssen die wegens een polsblessure had afge zegd voor Leonding. was blij verrast met deze ontkno ping: „Ik heb me tot op de dag van vandaag bezig ge houden met een voorbereiding op het WK. Natuurlijk was ik niet gerust op de afloop van het toernooi in Oos tenrijk. Want stel dat het verkeerd was afgelopen voor mij. Er is een last van me afgevallen. En eigenlijk vind ik het ook niet meer dan normaal dat ik na mijn derde plaats op het EK ook aan het WK mee mag doen", zei Van Dorssen Vanaf donderdag traint Van Dorssen weer voluit. „Maar we tapen haar pols nog wel stevig in", zei haar trainer Staf de Moor De Moor had verwacht dat Ba- tailler geen al te grote sta-in-de-weg zou zijn voor Irene de Kok. „Die Batailler draait al enige tijd mee en De Kok heeft er volgens nnj al vaker van gewonnen. Maar ik ben natuurlijk niet ongelukkig met deze uitslag." Door dit resultaat staat ook de deelneming van De Kok aan de Olympische Spelen in Barcelona op losse schroeven. NEW YORK (ANPl - Regilio Tuur heeft in New York zijn eerste kampioensgordel veroverd. De 23-jarige bok ser uit Hoogvliet versloeg in zijn 23ste profpartij de Pa- namees Arguelles op knock-out in de vijfde ron de. Tuur bemachtigde met zijn 22ste zege de vacante ti tel van de staat New York in het lichtgewicht. Kampioen Kevin Marsden was wegens een blessure niet in staat zijn gordel binnen de toege stane termijn te verdedigen. Tuur had weinig moeite met zijn geroutineerde tegen stander, een rechts voor staande. ongepolijste vech ter. Rustig scorend schreef hij de eerste twee ronden op zijn naam. In de derde ronde ging Arguelles zwaar neer op een spetterende rechtse op stoot van Tuur. Bij de zeven de tel stond de Panamees. een tikje zwalkend welis waar. weer met beide benen op de grond. De gong redde hem van een voortijdige af gang. In de vierde ronde zette Tuur zijn sloopwerk voort. De Rotterdammer, sinds enkele jaren woonachtig in New York, loerde op een knock out. die uiteindelijk in de vijfde ronde kwam. Na een serie stoten op zijn lichaam werd Arguelles uitgeteld. De ruim 1500 toeschouwers in de uitverkochte grote zaal van het New York Penta-ho- tel reageerden enthousiast op het machtsvertoon van Tuur. Ook de Amerikaanse media waren unaniem lo vend. „Nederlandse ster straalt in New York", schreef de gezaghebbende New York Times. ren dit seizoen nog niet ais hin derlijke balast met zich mee. want tegen Vitesse was Wouters samen met de alom opduikende Aron Winter en Danny Blind, die persoonlijk op een schitterend seizoen terug kan zien. de opval lendste Ajacied. De 'wereldvoet ballers' Richard Witschge en Bryan Roy hobbelden in het bomvolle Olympisch stadion als pseudo-vedetten over het veld. En dat was niet de eerste maal dit seizoen. Maar geduld is ook bij Witschge en Roy. de kunstjesmakers zon der rendement van de linker flank, een schone zaak, vindt. Van Praag. „Er wordt vaak ge zegd dat het deze jongens aan mentale hardheid ontbreekt, maar daar kan aan gewerkt wor den. Ze zijn nog jong." Beenhak ker: „Ik maak me geen zorgen over Richard en Bryan. Maar het publiek verlangt nu al teveel van deze jongens, je moet ze de tijd geven." Best. mogelijk dat Beenhakker gelijk gaat krijgen, maar Witsch ge (21) en Roy (ook 21) zijn al lang geen neo-profjes meer. Zij zijn al geruime tijd internatio nal, maakten al een WK mee en hebben al 86 (Witschge) en 99 (Roy) competitiewedstrijden achter hun naam staan. Deson danks hebben zij dit seizoen am per progressie geboekt. En dat is op z'n minst teleurstellend te noemen. Ook Frank de Boer staat stil in zijn ontwikkeling, terwijl voor diens tweelingbroer Ronald het niveau waarop Ajax mikt te hoog gegrepen is. Ajax had dit seizoen ook te wei nig scorende spelers in de rijen. Nadat Stefan Pettersson gebles seerd afhaakte, was het wat pro- duktiviteit betreft teveel afhan kelijk van Dennis Bergkamp, ook nog maar 21maar in tegen stelling tot zijn generatiegeno ten maakte hij dit seizoen wel een reuzensprong voorwaarts. Bergkamp nam gistermiddag ook de openingstreffer voor zijn rekening. Tegen Vitesse was er alleen vlak na de pauze, toen John van de Brom de bal ongelukkig in eigen doel tikte, even sprake van een over-mijn-lijk-instelling. Maar toen vanuit het Brabantse over waaide dat PSV tegen Volen dam een 2-0 en daarna zelfs een 3-0 voorsprong had genomen, te kenden de Amsterdammers de finitief de capitulatie. Dat inval ler Kreek de eindstand bij Ajax- Vitesse eveneens op 3-0 bepaal de had nog slechts statistische waarde Ajax - Vitesse 3-0(1-0). 41 Bergkamp 1-0. 47 Van den Brom ie.d i 2-0, 86 Kreek 3-0 Scheidsrechter Blanken- stein Toeschouwers 52 000 NEW YORK (Reuter/AFP) - „Het leek wel of iemand me een flin ke zet in de rug gaf', zei de Ame rikaanse sprinter Leroy Burrell over de start van zijn wereldre- cord'race op de 100 meter. Zo snel schoot hij uit de startblok ken. Met 9,90 seconden nam de 24-jarige atleet het wereldre cord van zijn vriend en trai ningsmakker Carl Lewis (9,92) over. De onttroonde recordhou der liet met 9,93 zien ook nog tot topprestaties in staat te zijn. Leroy Burrell verbeterde naast het wereldrecord op de 100 me ter nog een tweede 'record'. Hij kwam in New York na 0,117 se conden los van de startblokken. Recordhouder met de snelste reactietijd op het startschot was Ben Johnson met 0,129 secon den. De Canadees reageerde zo snel toen hij m 1987 bij de we reldtitelstrijd in Rome het we reldrecord van 9,83 seconden liep. Die prestatie werd echter geschrapt toen Johnson, na in Seoul betrapt te zijn op het ge bruik van verboden middelen, toegaf ook al bij eerdere wed strijden dope te hebben ge bruikt. Kaak Twee jaar wachtte Burrell zijn kans af. Vorig seizoen was de Amerikaan de snelste, maar bleef het wereldrecord buiten bereik. Op de derde dag van de Amerikaanse kampioenschap pen was het eindelijk raak. Met de net toelaatbare rugwind van 1.9 meter per seconde en Lewis als achtervolger schoot de atleet naar 9.90. „Ik herinner me alleen nog dat ik me na tachtig meter ontzettend moe voelde en de fi nish nog ver was", reageerde hij verheugd op zijn wereldrecord. Burrell, ook houder van indoor- wereldrecord op de 60 meter, verkoos vijfjaar geleden de Uni versiteit van Houston als ideale studie-omgeving. In Houston werkte coach Tom Tellez met ondermeer Carl Lewis. Van een voorspoedige atletiekcarrière was aanvankelijk geen sprake. Hij liep in zijn eerste jaar een ernstige beenblessure op. Hij ge bruikte 1987 voor herstel. In het daaropvolgende Olympische jaar volgde de tweede teleurstel ling. Bij de kwalificatiewedstrij den voor Seoul faalde Burrell in de halve eindstrijd. Zijn revanche volgde een jaar la ter, in Houston. Op zijn thuis- baan raffelde hij bij de Ameri kaanse titelstrijd de 100 meter af in 9.94 seconden. Die race bete kende voor Burrell meer dan alle andere wedstrijden die hij voor zijn wereldrecordsprint afwerk te. „Ik wist toen dat ik het talent had om me met de beste lopers ter wereld te meten. Ik moest al leen nog leren dat op de juiste manier te doen." Carl Lewis Burrell profiteerde van een per fecte start. „Voor ik het wist. had ik tachtig meter afgelegd." Op dat punt was Carl Lewis bezig met een indrukwekkende in haalrace. De 29-jarige (zesvou dig) Olympisch kampioen maakte een valse start en kwam bij de tweede poging te lang zaam uit de startblokken. Toch kwam hij nog dicht in de buurt van Burrell. Met 9.93 bleef hij slechts eenhonderdste van een seconde boven zijn oude toptijd Die dateerde van de Olympische Spelen in Seoul, waar hij goud kreeg nadat dopingzondaar Ben Johnson tegen de lamp liep en werd gediskwalificeerd. „Velen dachten dat Carl Lewis een oude man was geworden en niet meer tot een topprestatie in staat zou zijn. Maar ik was slechts een goede start van een wereldrecord verwijderd. Ik ben er nog steeds", meende de ont troonde recordhouder. Burrell knikte bij die woorden bewon derd mee „Met een betere start had Carl 9.86 gelopen", voegde de 'leerling' er aan toe. „Ik heb Carl nog niet afgelost als beste sprinter. Hij is tenslotte niet voor niets zesvoudig Olympisch kampioen", meende Burrell be scheiden. Voor de snelste man ter wereld staat het vast dat een tijd van 9.80 op de 100 meter tot de moge lijkheden behoort. Voor hem en Lewis. Het is echter niet zijn eer ste streven. Bovenaan zijn prio riteitenlijst staat de wereldtitel. In augustus geldt hij in Tokyo als de voornaamste kandidaat voor de titel. Ook al is de onder linge score tussen hem en Lewis nog in zijn nadeel: 3-6. ,Hij is al een groot kampioen. En schoon", complimenteerde Le wis zijn tegenstander. Het do- pingschandaal rond Ben John son is met. de prestatie van Bur rell definitief naar de achter grond gedrongen. Geschiedenis van het wereldre cord op de 100 meter: (sinds 1976 zijn alleen wereldre cords erkend, die electronisch tot op een honderdste van een seconde zijn gemeten); 9.95 JimHinesiVSt). 14.10 1968 Mexi co, 9.93 Calvin Smith (VStii 03 07 1983 Colorado Springs: 9,92 Carl Lewis (VSD. 24 09.1988 Seoul; 9.90 Leroy Burrell (VSt), 14 06.1991 New York Amerikaanse kampioenschappen: Mannen 100 meter, rugwind 1.90 mI sec: 1 Burrell 9.90 seconden (wereld record). 2. Lewis 9,93, 3 Mitchell 10,00, 4. Cason 10,05. 5 Heard 10.10. Carl Lewis (links) feliciteert Leroy Burrell met zijn wereldrecord op de 100 meter (foto Don EmmerÜAFPi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9