PZC zeeland Komst Fins bedrijf zeer onzeker Teksten tegen komst asielzoekers Gehandicapten op truckerstoer Vijf gewonden bij ongeluk Vlissingen Veel bekijks voor natte Oldtimerrit Hulpstudio Omroep Zeeland in gebruik Te weinig aandacht voor afwijkingen op motorisch gebied Kustvaarder slaat gat in kanaaloever Sticker Reis Barbé naar Finland bracht geen duidelijkheid Winnaars Kunstbende zeeuwse almanak MAANDAG 17 JUNI 1991 TERNEUZEN - De komst van het Finse bedrijf Outokumpu Steel naar de Axelse Vlakte is no" erg onzeker. Burgemeester drs. R- C. E. Barbé van Terneu- zen heeft de afgelopen week tij denszijn reis naar Finland geen duidelijkheid kunnen krijgen over de bedoelingen van de Fin nen. Barbé zei zaterdag wel de hoop «P de nieuwe vestiging nog niet te hebben opgegeven'. In eerste instantie zou deze «eek de raad van commissaris sen van de Finse multinational beslissen over de nieuw te bou wen metaalveredelingsfabriek op de Axelse Vlakte. Door ver schillende tegenslagen is het echter aannemelijk dat het be sluit langer op zich laat wach ten. „Op het ogenblik is de economi sche situatie waarin Finland verkeert niet zo rooskleurig. Er ajn langdurige stakingen en het. economisch perspectief is niet zo gunstig. Die toestand kan bij de overwegingen van de Finnen een rol spelen. Daarnaast had den ze ook geen rekening gehou den met de drassige ondergrond van de Axelse Vlakte. Finnen ajn gewend om op rotsen te bou wen In hun calculaties is geen rekeningen gehouden met de funderingen die, willen ze op de Vlakte bouwen, toch gelegd zul len moeten worden. Dat vergt extra investeringen. Willen zij die doen? Dat is nog onduidelijk, die duidelijkheid kon men mij in de gesprekken die ik met verte genwoordigers van het bedrijf gehad heb niet geven. Mogelijk deze maand nog wel, zo niet. dan toch vóór 1 september. Dat is toegezegd", benadrukte Barbé. Mocht Outokumpu Steel op de Axelse Vlakte neerstrijken, dan zal niet eerder dan voorjaar 1992 met de bouw van de staalverede- lingsfabriek begonnen worden. Eind 92. begin 1993 kan dan met de produktie begonnen worden. Het gaat om een fabriek die zo'n 100 miljoen gulden kost en uit eindelijk werk zal bieden aan 150 mensen. Barbé blijft naarstig zoeken naar andere potentiële kandida ten voor bedrijfsvestiging op het nieuwe industrie-annex-haven- gebied. ..Er zijn de afgelopen tijd verschillende orienterende ge sprekken geweest met verschil lende bedrijven. Er is belangstel ling, er is geinformeerd, maar het is te prematuur om daar ver dere mededelingen over te doen", zei Barbé. Voor tien mille uit huis gestolen GOES - Uit. een woning aan de Siemenwei in Goes zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gouden sieraden en video-appa- ratuur gestolen met een geza menlijke waarde van zo'n tien duizend gulden. De bewoners waren niet thuis. De woning werd binnengedrongen door de deur te forceren. VLISSINGEN - Drie volwasse nen hvee kinderen zijn zater dagmorgen gewond geraakt bij een ongeluk op de kruising Bos- senburghweg/Sloeweg in Vlis singen. De slachtoffers liepen uiteenlopende verwondingen op. maar verkeren niet in le vensgevaar. Bestuurster E, B.-Van S. uit OostrSouburg verleende geen voorrang aan een auto bestuurd door A H. uit Vlissingen, toen zij 's ochtends om half negen, ko mende vanaf de Bossenburgh- weg, de Sloeweg opreed. H. reed richting A58 en kon B. niet ont wijken. B. vervoerde twee kinde ren en ook H. had een passagier. Alle vijf inzittenden raakten ge wond. De auto van B. was door de botsing zo ontzet geraakt dat deze door de brandweer moest worden opengebroken. De slachtoffers werden door vier ambulances naar de ziekenhui zen in Middelburg en Vlissingen vervoerd. Twee van de op een bungalow gekalkte teksten tegen de komst van asielzoekers {foto Willem Mieras KAPELLE - Op de dichtge timmerde ramen van twee re creatiewoningen in de Stor- mezandepolder bij Wemel- dinge zijn dezer dagen teksten geklad tegen de komst van asielzoekers. 'Van Bommel hou je rommel', staat er ge schreven. En 'blijf van ons dorp.' In de polder wil het col lege van burgemeester en wethouders van YVemeldinge tot 1995 tussen de 350 en 400 asielzoekers huisvesten in 140 te bouwen recreatiewonin gen. Bij de politie is wel aan gifte gedaan van de teksten, maar de daders zijn daar niet bekend. Burgemeester J. van Bommel van Kapelle. die de teksten overigens van weinig fantasie vindt getuigen, reageert laco niek: ..Zulke dingen gebeuren tegenwoordig. Als mensen daarvoor hun verf willen ge bruiken... Maar het is wel een overtreding, want de huizen zijn particulier eigendom." In Wemeldinge zijn de afgelo pen week ook pamfletten ver spreid tegen de komst van de asielzoekers. Actievoerders vinden Wemeldinge te klein voor de opvang van een paar honderd asielzoekers. Donder dag licht het college van bur gemeester ,en wethouders de bevolking van Wemeldinge in over de plannen. De bijeen komst in het dorpshuis begint om 19.30 uur. Het voorstel wordt dinsdag 25 juni besproken in de gemeen teraad van Kapelle, die vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Kapelle vergadert. In de be treffende raadsstukken legt het college uit waarom de bouw van de woningen ge wenst is. Enerzijds wil het ge meentebestuur graag helpen bij de opvang van asielzoe kers, anderzijds zal door het park de recreatieve-ontwikke ling van Wemeldinge echt van de grond komen. De bevolking kan er in de ogen van b en w best wat aan hebben. Zo zal na 1995 de centrale keuken omge bouwd worden tot een zwem bad, waarin de inwoners van Wemeldinge ook een baantje mogen trekken. UTRECHT - Ali Yilmaz uit Axel heeft een gouden Ratje (eerste prijs) gewonnen in de afdeling ontwerpen van het landelijke Kunstbende-project. Een derde prijs, het bronzen Ratje, was weg gelegd voor de 15-jarige Daniëlle Berrevoets uit Middelburg in de afdeling video. Minister D'Ancona van WVC heeft zaterdagavond aan hel eind van de Kunstbende-finale in het muziekcentrum Vre denburg in Utrecht de gouden, zilveren en bronzen Ratjes aan de winnaars uitgereikt. Het project Kunstbende, met als thema 'Jouw andere wereld' is be doeld om de cultuurdeelname onder jongeren te stimuleren. Naar schatting drieduizend jongeren tussen de veertien en achttien jaar hebben de afgelopen maanden meegedaan aan veertien regionale voorrondewedstrijden. Tijdens de finale-avond lieten de regionale voorrondewinnaars hun nzendingen beoordelen door een jury. die bestond uit onder anderen Frank Govers (ontwerpen). Huub Stapel (theater), Nouchka van Irakelivideoi. Hans Duffer imuziek). Donald Jones (dans) en Mensje an Keulen (taal) bestond. De jury heeft bij haar beoordeling vooral icletop originaliteit. Je KRO-televisie zendt zondag 23 juni een impressie uit van de Kunstbende-finale. ZOUTELANDE - „Als wij naar kunnen rijden, dan zijn we gelukkig", zegt een Vlaamse deelnemer aan de Oldtimerrit over Walcheren zaterdagmiddag terwijl hij, gezeten in zijn rode Ford Taunus uit de jaren vijftig, een boterhammetje oppeu zelt. De wagen staat aan de zeekant van de dijk in Zou- telande. Uitstappen is niet aan le raden: de regen striemt over het talud. De aanstormende golven sproeien bovendien telkens wn zoute douche over de tientallen antieke wagens. Ue Vlaming maalt niet om "et zoute water: „Misschien thuis even afspoelen, maar zo'n wagen is gewoon om mee te rijden." Ondanks het gure weer trekt «stoet veel bekijks. In Zou- 'flande neemt het publiek ,'an de ringrijderij aan de jjnenkant van de dijk de ^tegenheid waar even een K1W le nemen. Organisator A. Marquinie is zeer tevre den: het tijdschema loopt op de minuut nauwkeurig, de pech blijft beperkt tot een enkeling en de EHBO-ers die ook meerijden hebben niets te doen. ,.Ik vind het vooral jammer voor het publiek", zegt Marquinie over de weersomstandigheden. De eigenaars van de oldtimers beklagen zich geenszins, ver telt hij: slechts een enkeling heeft verstek laten gaan en dat ook nog om andere rede nen. Na afloop van de tocht be paalt een deskundige jury wie dit jaar de gelukkige winnaar is van de Michiel de Ruyter-wisselbeker. Het wordt M. van der Plasse uit Sluis, met zijn racewagen Lagonda uit 1934 Van der Plasse en zijn bijrijder zijn geheel in vooroorlogs leren race-kostuum gekleed en dat zal zeker hebben meege wogen in het oordeel van de jury. "eoldtii "ners op hel Baskenburgplein in Vlissingen (foto Oscar van Beest) Achter het stuur van de vrachtauto zitten is nóg leuker dan bijrijder zijn (foto Willem Mieras KAPELLE - Luid loeterend vertrokken zaterdagmorgen 260 vrachtwagens vanaf het veilingterrein in Kapelle voor de in middels traditionele jaarlijkse truckerstoer met gehandicap ten, georganiseerd door de Zuidbevelandse truckersclub. De bijrijders waren 's morgens in alle vroegte met bussen opge haald uit tehuizen in de omgeving. Thuiswonende gehandicap ten werden gebracht door familie. Burgemeester J. van Bommel van Kapelle liet zijn trucker even na tienen de weg vrijmaken voor de rit. Gemakkelijk ging de vrachtwagen door het over de weg gespannen rood-witte-lint. Drie konvooien van veelal vrachtwagens en een enkel busje, gin gen onder begeleiding van motoragenten de weg op voor de rit over de Zuidbevelandse wegen. Het weer was uitzonderlijk slecht. Het publiek zocht een droog onderkomen in de luxe wagens, al trotseerde een enkeling de stromende regen. De sfeer in de trucks leek er niet minder om. De opgetogen bijrijders zwaaiden uitbundig. En sommigen gaf de regen juist een extra dimensie aan de rit. Zij konden met plezier de enorme douches gadeslaan die de truckers elk nietig autootje bezorgden. De voorzitter van de Zuidbeveleandse truckersclub. Tonnie Krieger. was zeer te spreken voer de medewerking van de veiling, de politie, de EHBO en de vele medewerkers die moeite haden gedaan een wervelend middagprogramma in elkaar te zetten in het veilinggebouw. AXEL - Omroep Zeeland heeft zaterdag haar nieuwe studio- accommodatie in Zeeuwsch- Vlaaiuleren officieel in gebruik genomen. Tijdens de recht streekse uilzending van het pro gramma Dag Week verrichtte vice-voorzitter van de omroep B. Ginlag de openingshande ling. Door een knop in te druk ken ging het programma vanuit cultureel centrum de Halle in Axel de Zeeuwse ether in. De hulpstudio in Axel. voorzien van moderne radiozend-, ko pieer- en bandmontageappara- tuur. vormt de uitvalbasis van verslaggever Joost van Leeuwen en medewerkers van de omroep bezuiden de Westerschelde. In eerste instantie was de hulpstu dio niet voorzien. De Zeeuws- Vlaamse leden in het stichtings bestuur. zo liet db-lid Th. Kra mer weten, dachten daar aan merkelijk anders over en dron gen een jaar lang binnen het be stuur aan op een Zeeuws-Vlaam se werkruimte. ..Die is er nu ge komen en dat is toch fijn Blij was ook omroepmedewer ker Van Leeuwen „Tot voor kort ging erg veel tijd verloren aan reizen. Bandopnames vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen moesten telkens naar de studio in Oost- Souburg worden gebracht. Een vervelende bijkomstigheid, die nu. omdat we alles in Axel zendklaar kunnen maken, komt te vervallen", zei Van Leeuwen. Tijdens het zaterdagse familie programma van de omroep, dat ter gelegenheid van de inge bruikname van de voorziening live vanuit Axel werd uitgezon den. traden de Zeeuws-Vlaamse - volksmuziekgroep Ambras en de Hulster conférencier Frans de Schepper op. Gerdi Preger verzorgde de presentatie De uitzending werd bijgewoond GOES - Op Zeeuwse basisscho len wordt weinig gedaan aan extra begeleiding voor kinde ren met motorische achterstan den. Een kwart van de scholen heeft de benodigde deskundig heid in huis. maar op slechts vijf procent van de 262 onder vraagde scholen wordt daad werkelijk 'motorische remedial teaching' (MRT) gegeven. Dit blijkt uit een onderzoek van de jeugdarts van de gemeenschap pelijke gezondheidsdienst Zee land. Het dagelijks bestuur van de GGD wil de nota binnenkort aanbieden aan alle basisscho len in Zeeland en met de ge meenten overleggen hoe ze MRT gestalte kunnen geven. Vermoedelijk is het geld het grote struikelblok. Per klas van dertig leerlingen wordt, zo blijkt uit literatuur, bij gemiddeld twee kinderen een af wijking geconstateerd op moto risch gebied die behandeld kan worden met de 'bijlessen in mo toriek". Jeugdarts M. Germing- Steidl. die het onderzoek deed. noemt van het onvoldoende ont wikkeld motorisch vermogen een aantal uitingsvormen: hou terige bewegingen, schrijfpro blemen. onhandigheid, onrust, overmatig zwaaien met armen bij het lopen, onvoldoende be heersing van oog-handcoordina- tie. Maar speciaal voor bijles in gymnastiek opgeleide leer krachten letten niet alleen op de motoriek. Zij zijn volgens de jeugdarts ook in staat kinderen met relationele en of emotionele probelemen te herkennen. Ook zij komen in aanmerking voor MRT. Dat soort onderwijs past volgens de jeugdarts heel goed in het streven minder kinderen door te verwijzen naar het spe ciaal onderwijs. De medewerkers van de afdeling Jeugdgezondheidszorg van de GGD komen in de praktijk re gelmatig kinderen tegen die ge baat zouden kunnen zijn bii MRT. Maar niet elke school heeft een deskundige op dit ge bied in huis, niet elke school heeft genoeg uren en niet elke di rectie is er even enthousiast over Jeugdarts Gernnng-Steidl heeft de cijfers voor Zeeland in een onderzoek op een rijtje ge zet. Vakleerkrachten zijn er op 63 van de 262 aangeschreven ba sisscholen. Op 14 (5 procent) van de 262 aangeschreven scholen geven deze leerkrachten daad werkelijk MRT. Daarbij tekent de onderzoekster aan dat in Vlis singen acht van die 14 scholen staan. Zij heeft ook gevraagd hoe de directie over de bijlessen in motoriek denken. Drieënne- gentig procent staat er 'overwe gend positief tegenover De onderzoekster vermoedt dat de financiën oorzaak zijn van het feit dat MRT op de Zeeuwse scholen nagenoeg ontbreekt. In haar aanbevelingen, die worden onderschreven door het dage lijks bestuur van de GGD. schrijft ze dat de afdeling jeugd gezondheidszorg van de GGD gemeenten kan adviseren over het geld. Ook zou die afdeling behulpzaam kunnen zijn bij de selectie van de leerlingen, en het tekort aan vakleerkrachten on der de aandacht kunnen bren gen. Het algemeen bestuur van de GGD bespreekt de notitie don derdag 27 juni. Op de agenda van de vergadering, om 14.15 uur in Hotel Terminus in Goes, staat voorts het voorstel het pand Ro zengracht 6 in Vlissingen te ko pen van de provinciale kruisver eniging. Over een lengte van ruim zeven meter verdween de kanaaloever in Sluiskil, als gevolg van een verkeerde manoeuvre van de kustvaar der Tago (foto Camile Schelstraetei SLUISKIL - Een verkeerde ma noeuvre van de ongeladen kust vaarder Tago op het kanaal Gent-Terneuzen leidde zater dag tot een forse oeverval nabij Kanaalzicht in Sluiskil. De schade bedraagt ettelijke tien duizenden guldens. De gemeen tepolitie van Terneuzen sloot met het oog op verdere verzak kingen de rijweg ter plaatse af. Het schip werd in afwachting van de betaling van de borg som, door Rijkswaterstaat be paald op 75.000 gulden, aan de ketting gelegd. De Tago (geregistreerd in San Vincente en the Grenadines) wil de zaterdagnamiddag vanaf scheepswerf De Schroef op het Kanaaleiland bij Sluiskil afva ren naar Antwerpen. De coaster was juist gerepareerd. Bij de manoeuvre om het kanaal op te draaien kwam het schip met de achterzijde vast te lig gen. De kapitein riep vervolgens de hulp in van een sleepboot. Het duurde echter ruim een half uur voordat deze ter plaatse was. In dat tijdbestek was de damwand door de schroelbewe- gingen van de kustvaarder ge deeltelijk weggeslagen en een deel van de kanaaloever in het water verdwenen. Toen het schip naar dieper wa ter werd gesleept zakte de ka naaloever over een lengte van ruim zeven meter en een diepte van ruim twee meter het water in. Om erger te voorkomen zorg de rijkswaterstaat er onmiddel lijk voor dat een hoeveelheid grind werd gestort. Zondag werd de rijweg weer voor het verkeer vrijgegeven. Boston-terrier uit Vlissingen wereldkampioen VLISSINGEN - Op de wereld kampioenschappen voor ras honden in Dortmund heeft me vrouw Clarisse-Raats uit Vlis singen een zeer bijzonder resul taat behaald. Uit 45 deelnemen de Boston-terriers werd haar Boston-terrier Iris jeugdwereld kampioen en haar Boston-ter- rier Graham reserve-wereld kampioen in de kampioensklas- se. Enige jaren geleden had zij ook al een wereldkampioen, haar Bosfcon-terrier Zico. door het college van b en w van Axel. de wethouders P. Wee- maes van Hulst en L. Marquinie van Sas van Gent, alsmede en kele tientallen genodigden. Na afloop bekeken tal van men sen de kleine, maargoed geoutil leerde studio, waar verslaggever Van Leeuwen uitleg verschafte over het nut en de bediening van de 381 knoppen op het mengpa neel. De ombouw van één van de ruimten van het Axels centrum tot studio kostte de omroep cir ca 12 000 gulden. De technische uitrusting vergde een kapitaal sinvestering van bijna twee ton. 111111111111111111111111111 Onlangs berichtte deze krant over een auto waarop de eigenaar een sticker had geplakt met een tekst die voor tweeërlei uitleg vat baar ivas: „Ik kom gelukkig uit Middelburg. „Ik ook dus", schrijft ons een 'file-rijdster' uit diezelf de stad. Zij laat ons weten dat er zo ook nog stickers met ondubbelzinnige tek- steji circuleren. Zoals dat plakplaatje dat ze laatst op een achterruit sig naleerde. Het bevatte een boodschap die zinspeelde op een eigenschap, welke in den lande speciaal aan de inwoners van dit gewest wordt toegedicht. ..Deze auto", stond er. „is van een Zeeuw En alsof de goede verstaander daar al niet genoeg aan had, was er ter nadere verklaring aan toegevoegd: „Die laat er NIETS in liggen." Ons Zeeuwen zijn zuunig dat ivel. Maar niet alleen op onze spullen. Daarom raden wij het inbre kersgilde aan die tekst niet zomaar te geloven. Die auto. heren krakers, kan alleen maar van een Hollander zijn. Want ons Zeeuwen geven ons niet bloot. En rijden der halve ook niet met onze goe de eigenschap te koop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 23