Panische vlucht voor Pinatubo Veel meer automobilisten raken hun rijbewijs kwijt Deskundigen sluiten catastrofale uitbarsting niet uit mm -rebellen richten bloedbad aan in trein Toch maar naar warmer streken De Vries ziet niets in centraal akkoord wmm CPN opgeheven Kabinet kibbelt over heffing op energie 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Je koud Wisselend bewolkt, kleine kans op neerslagOverwegend matige wind uit westelijke richtingen. Middag tempe ratuur omstreeks 14 graden. •u fan onze correspondent SINGAPORE - Het aantal do den als gevolg van de uitbar sting van de vulkaan Pinatubo opdcFilipijnen is gestegen tot Kker 38. Tienduizenden men senzijn in paniek uit het gebied weggevlucht, maar kunnen Ma nila niet bereiken omdat de we gen onbegaanbaar zijn gewor den door de dikke asmodder en de bruggen zijn vernield. We tenschappers sluiten niet uit dat zich, binnen twee dagen, een catastrofale explosie kan voor doen en hebben de een miljoen mensen die binnen een straal van 40 kilometer van de berg wonen gewaarschuwd het ge bied meteen te verlaten. Alle vluchten van de internatio naleluchthaven van Manila zijn dJzaterdag opgeschort nadat een reeks explosies van de vulkaan hide landingsbanen onder een dik ke asdeken hebben gelegd. Ook de binnenlandse vluchten zijn Di gestaakt. Behalve door de ex- ilosies en de asregen, die vele steden in duisternis hulden, wer den de Filipijnen in het week- a> eind ook geteisterd door een fel- Aardschok treft iet westen art Georgië COLDEN (RTR/AFP) - Het wes- len van de Sovjetrepubliek Georgie is zaterdagmorgen dooreen zware aardbeving ge- troffen. De schok bereikte een kracht van 7 op de schaal van E Richter. Het getroffen gebied ligt 160 ki lometer ten noordwesten van de hoofdstad Tbilisi. De grootste schade zou zijn aangericht in het [ebied bij Djava, waar acht dor- pen verwoest zouden zijn. Ie storm en door aardbevingen, die een van de hellingen van de Pinatubo openscheurden. „Het lijkt wel het laatste oor deel", vertelde Richard Dizon, eigenaar van een hotel in Ange les, dat op steenworp afstand van de vulkaan ligt. Behalve ten minste 38 doden zijn ook tiental len mensen gewond geraakt sinds de Pinatubo vorige week zondag actief werd, na een slaap van 600 j^ar. Puimsteen ter grootte van knik kers vielen neer in de stad Olon- gapo, 30 kilometer ten zuidwes ten van de vulkaan, Acht patiën ten van een ziekenhuis daar kwamen om toen het dak van het ziekenhuis bezweek onder het gewicht van de as en de mod der. Vijftig anderen raakten ge wond. Ook veel huizen waren niet tegen de met as doordrenk te regen bestand, Asregen viel ook op de Amerikaanse marine basis Subic Bay, waarheen 15.000 Amerikanen van de lucht machtbasis Clark vorige week maandag waren geëvacueerd. Daar kamen een Amerikaanse en een Filipijnse vrouw om toen ANGELS CITY - Leden van Filipijnse familie zaterdag bij hun auto die de strijd tegen de vulkaanas heeft opgegeven, (foto JeffWidenerlAP) een gebouw instortte. De 1500 op Clark achtergebleven Ameri kaanse militairen zijn inmiddels ook elders ondergebracht. De Amerikaanse ambassade in Ma nila verklaarde, dat de gezinnen van het geëvacueerde militaire personeel naar de VS zouden worden teruggestuurd. De aslaag vormt een bedreiging voor de elektriciteitsvoorzie ning. Een groot aantal stations moest worden gesloten omdat de generatoren waren vastgelo pen door de dikke aslaag. Het licht in een groot deel van zuid westelijk Luzon is uitgevallen. Geen genetisch onderzoek voor verzekering MAASTRICHT (ANP) - Verze keringsmaatschappijen mogen klanten niet verplichten een ge netisch onderzoek te ondergaan voordat zij een verzekering af sluiten. Met zo'n onderzoek kan worden vastgesteld of iemand een erfelijke ziekte onder de le den heeft die zich op latere leef tijd openbaart. De maatschap pijen mogen wel eisen dat cliën ten gevallen van erfelijke ziek ten in de familie melden. Dit staat in een advies van het Instituut voor Gezondheidse- thiek in Maastricht aan staats secretaris Simons (volksgezond heid). M.A.M. de Wachter van het instituut maakte de uitkom sten zondag bekend. Het instituut noemt het ver plicht stellen van een erfelijk- heidsonderzoek juridisch gezien een „inbreuk op de zelfbeschik king, privacy en de lichamelijke integriteit" van de aspirant-ver zekerde. (Van onze correspondent) SINGAPORE - Sikh-rebellen hebben in de noordelijke Indi sche staal Punjab 76 mensen in twee treinen doodgeschoten. Veertig anderen werden ge wond. Ooggetuigen vertelden dat de rebellen eerst de hindoes van de sikhs hadden gescheiden en het vuur hadden ge- opendop de hindoes. Volgens de politie wilden de Sikh-rebellen met deze moordactie de verkie- Zoons verdacht van doodslaan vader na incest LEIDEN (ANP) - De Leidse poli tie hield zondag twee mannen van respectievelijk 30 en 32 jaar aan die ervan worden verdacht hun 64-jarige vader te hebben ptdgeslagen. Aanleiding was «t feil, dat de man incest zou hebben gepleegd met drie (hlein)kinderen van respectie velijk vier, vijf en negen jaar. Pepolitie vond hem in de nacht tan zaterdag op zondag ernstig (wond in zijn woonwagen. Hij verleed later in een ziekenhuis. zingen verstoren die zaterdag in Punjab zullen worden gehou den. De Sikhs vechten voor een onafhankelijke staat in Punjab. Verkiezingen Een groot deel van de Indiase kiezers heeft zaterdag bij de der de dag van de parlementsverkie zingen verstek laten gaan. Circa de helft van de stemgerechtig den nam de moeite te gaan stem men, zo deelde de kiescommis sie mee. Het was de laagste op komst bij algemene verkiezin gen in ruim dertig jaar. Vandaag zullen naar verwach ting de eerste voorlopige uitsla gen bekend worden. De verkie zingen die om veiligheidsreden over drie dagen waren uitge smeerd, begonnen op 20 mei. Tot de moord op Gandhi, op 21 mei, kwamen tijdens bij de verkie zingscampagne 290 mensen om het leven. De volgende verkie zingsdagen werden na de aan slag op Gandhi uitgesteld tot 12 en 15 juni. Indien waarnemers en opinieon derzoeken het bij het rechte eind hebben, dan zal geen van de drie belangrijkste politieke partijen een meerderheid behalen. De Congrespartij waartoe Rajiv Gandhi behoorde, zal mogelijk wel als de grootste partij eindi gen. ZALTBO.MMEL - Een typerend beeld van het gure weekeinde; onder een paraplu verlangend kijken naar aanbiedingen voor een reisje naar het zonnige zuiden. Door de aanhoudende koude en regen besluiten veel mensen op het laatste moment alsnog warmer streken op te zoeken. De reisbureaus doen dan ook goede zaken. Het afgebeelde in Zaltbommel boekte zaterdag een re cordaantal boekingen op één dag foto ANP) p HAAG (GPD)- Het ka binet heeft geen geld om een iqo van koopkracht in 92 op te vangen. Minister e Vries (sociale zaken) eeft dU het afgelopen weekeinde voor de NCRV- frtd'o gezegd. De bewinds man keerde zich ook tegen n centraal akkoord met werkgevers en vakbonden »®een loon- en prijsspiraal e voorkomen. Afgelopen "g* opperde premier bers de mogelijkheid Ween dergelijk akkoord. Vries verklaarde even- loon- en prijsspiraal vpr!rezen rieP werkge- rc en vakbonden op zich ;et te laten leiden door „de JJnvan de dag" maar ook «ten op de gevolgen voor werkgelegenheid (loon- ïging). Alleen als daar- r concrete afspraken te en zijn is een centraal akkoord nuttig. Het alleen bij elkaar gaan zitten om el kaar aan te horen, achtte De Vries zinloos. De minister zei verder dat bij een eventuele koopkracht daling in 1992 het kabinet geen geld heeft om die te compenseren. De Vries keer de zich ook tegen maatrege len om koopkrachtverschil- len tussen groepen burgers weg te nemen. Hij zei er hoogstens voor te willen zor gen dat de bestaande ver schillen niet groter worden. Alleen als de koppeling tus sen lonen en uitkeringen niet te handhaven is, wordt dat anders, aldus De Vries. Dan dient de koopkracht van de laagstbetaalden be schermd te worden, waarbij van andere inkomensgroe pen offers zullen worden ge vraagd. UTRECHT (ANP) - Minister Hirsch Ballin (justitie) ver wacht dat elk jaar minstens vijftienduizend automobilisten hun rijbewijs kwijtraken als ge volg van rijden onder invloed of andere vormen van onveilig rij gedrag. Tot nu toe worden jaar lijks ongeveer duizend rijbewij zen ingevorderd in verband met rijden onder invloed. De minister zei dit zaterdag in Utrecht in een toespraak tot de ledenvergadering van Veilig Verkeer Nederland. Hij wees er op dat het parlement al instem de met een wetswijziging waar door het invorderen van het rij bewijs makkelijker wordt. Eer der dit jaar noemde minister Maij (verkeer en waterstaat) een aantal van tienduizend rijbewij zen. Hirsch Ballin somde zaterdag nog een aantal maatregelen op, waarmee de regering poogt de handhaving van de verkeersre gels te verbeteren. Zo wees hij op de fiscalisering van de parkeer boete en op de Wet Mulder, de administratiefrechtelijke afdoe ning van verkeersovertredin gen. Volgens Hirsch Ballin zijn de eerste ervaringen met de Wet Mulder bemoedigend; de beoog de vermindering van de werk last bij politie en Openbaar Mi nisterie lijkt te worden gereali seerd, en de bereidheid de boete te betalen is hoog en zal vermoe delijk nog stijgen als de wet in heel Nederland is ingevoerd. Het percentage zaken waarbij beroep wordt ingesteld bij de of ficier van justitie ligt op 3 pro cent en dat is volgens Hirsch Ballin lager dan werd verwacht. Maar het succes van de wet zal in belangrijke mate afhangen van de mate waarin wanbetalers tot betaling kunnen worden ge dwongen. Deurwaarders De eerste tweeduizend zaken zijn onlangs ter inning naar de AMERSFOORT (ANP) - De rijen waren zo goed als gesloten, zater dag op het laatste buitengewone congres van de CPN in Amers foort. En dus kwam er een einde - zoals van tevoren ook dc verwach ting was - aan 73 jaar partijgeorganiseerd communisme in Neder land. De Communistische Partij van Nederland is opgeheven om definitief op te gaan in Groen Links. De EVP, de PSP en de PPR gingen haar voor. Er was zaterdag nog wel sprake van enige oppositie tegen de ophef fingsresolutie van het CPN-partijbestuur. Maar veel had het niet om het lijf. Van de 350 aanwezigen stemden er slechts twee tegen de op heffing van de partij. ■MM PSV landskampioen PSV is zondag landskampioen geworden. De competitie van de ere divisie kreeg geen sensationele ontknoping, want Ajax slaagde er niet in twee doelpunten meer dan de Eindhovense club te maken. PSV behaalde evenveel punten als Ajax (53), maar had een beter doelsaldo: 56 tegen 54. PSV won in zijn laatste wedstrijd met 3-0 van Volendam, Ajax zegevierde met 3-0 over Vitesse. Naast NEC degra deerde ook Heerenveen rechtstreeks. SVV, als dat nog be staatmag in twee duels met NAC uitmaken wie de acht- Q tiende ploeg in de eredivisie is volgend seizoen. w Gorbatsjov Sovjet-leider Gorbatsjov en de nieuwe Russische president Bo ris Jeltsin lijken de strijdbijl te begraven. Gorbatsjov liet felici taties voor Jeltsins vergezeld gaan van tvensen voor een bete re verstandhouding tussen het Kremlin en de republieken. Jelt sin zei dat de verkiezing en een nieuw evenwicht heb ben gebracht in de re latie tussen beide lei- O ders. O Accijns toch per 1 juli omhoog in Duitsland (Van onze correspondent) BERLIJN - De Duitse belasting verhogingen gaan op 1 juli in. Daaronder is ook een extra ac cijns op benzine van gemiddeld 25 pfennig per liter, waarvan de Nederlandse regering de belas tingverhoging op brandstoffen afhankelijk had gemaakt. Na een marathonzitting van 15 uur bereikten de regering en de oppositionele SPD zaterdag morgen een compromis over het belastingpakket. De sociaal-democraten hadden met hun pas verworven meer derheid in de Bondsraad, een soort Eerste Kamer waarin de deelstaten zijn vertegenwoor digd, de plannen van de regering afgewezen. Daarop moest een bemiddelingscommssie be staande uit 32 leden van de Bondsdag en de Bondsraad een uitweg zoeken. In totaal stijgt de belastingdruk voor de Duitsers jaarlijks met ruim 15 miljard mark, die vooral de nieuwe deelstaten ten goede zullen komen. DEN HAAG (GPD) - De indus trie mag niet worden vrijge steld van een heffing op energie. Dit verklaarde minister Alders (VROM) gisteren voor de NCRV-radio. Hij keerde zich daarmee tegen zijn collega An- driessen (economische zaken) die meent dat de industrie wel moet worden ontzien bij een energieheffing. Beide ministers zijn het erover eens dat de heffing er alleen in EG-verband kan komen. Een so- lo-aktie van ons land zou dode lijk zijn voor onze concurrentie kracht. Alders ziet goede mogelijkheden om. in EG-verband. nog dit jaar tot overeenstemming te komen over de heffing. Hij wil tevens met de OESO, de organisatie van 24 westerse geïndustriali seerde landen, gaan overleggen over een wereldwijde invoering van de heffing. Andriessen meent daarentegen dat het nog allerminst zeker is of er dit jaar een besluit wordt ge nomen in EG-verband. Volgens de minister van Economische Zaken liggen er nog de nodige EG-lidstaten dwars. Bovendien zullen ook bij invoering van de heffing nog talrijke andere pro blemen opgelost moeten wor den. Bijvoorbeeld de compensa tie voor burgers die hun energie rekening zien verdubbelen. Via de heffing op energie moet energiebesparing een extra im puls krijgen hetgeen ten goede komt 'aan het milieu, stelt Al ders. De NCRV maakte tevens bekend dat een subsidieregeling van Economische Zaken voor gemeenten die een plan maken voor energiebesparing al uitge put is. De regeling (waarvoor 2,5 miljoen gulden beschikbaar was) startte begin dit jaar. Er hebben 60 gemeenten een be roep op de regeling gedaan. deurwaarders gestuurd. Aan het eind van het jaar zal duidelijk zijn of ook de inning van boetes is verbeterd, aldus de minister. Hij bestreed de opvatting, die ook wel bij Veilig Verkeer Neder land wordt gehoord, dat politie en justitie te weinig prioriteit ge ven aan de handhaving van ver keersregels. „Hard maken kan men dit verwijt in ieder geval niet. Overtredingen vormen ver reweg de grootste instroom in het opsporings- en vervolgings apparaat. Jaarlijks gaat het hierbij om ongeveer drie miljoen feiten, 96 procent daarvan zijn verkeerszaken. Bijna alle zaken bij de Kanton rechter hebben op verkeer be trekking. Het percentage ver keerszaken van het totaal aan tal misdrijven dat bij de politie ingeschreven was, bedroeg in 1989 24 procent, waarvan meer dan de helft betrekking had op dronken rijden. Dit vraagt veel van de verwerkingscapaciteit van het Openbaar Ministerie en de rechtbanken", aldus de mi nister. In samenwerking- met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks.in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vierweken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01)84-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1