Adrie Koster terug in Oosterland Derde plaats Zeeuws zaalvoetbalteam Ron Groenewoud luidt de noodklok Zeeuwse jeugd mist finale NK Marathon Enschede gedomineerd door Oosteuropese atleten sport 16 Voetbaltrainer Roda JC gaf gasttraining aan pupillen Sportclub Duiveland Amerikaanse atleten dreigen deelname WK en OS mis te lopen Guus Maassen deelnemer aan Wereldspelen Jan Jansen benoemd tot erelid MAANDAG 17 JUNI 1991 OOSTERLAND - „Voetbaltrai ner zijn is een schitterend be roep, maar je weet nooit voor hoe lang." Woorden van Adrie Koster op zijn laatste dag als trainer van Willem II. De 36-ja- rige voetbaltrainer, die inmid dels al volop aan het werk is bij zijn nieuwe werkgever Roda JC in Kerkrade, bracht zaterdag een bezoek aan Zeeland, 's Mor gens gaf hij een gasttraining aan de pupillen van Sportclub Duiveland in Oosterland. Za terdagmiddag vond er een reü nie plaats van de A-junioren van Zierikzee die twintig jaar geleden, met belangrijke in breng van Koster als speler, Zeeuws kampioen werden in de hoofdklasse. Koster, geboren in Zierikzee, be gon toen een opmerkelijke voet balcarrière, waarna hij in 1977 zijn intrede deed in het betaalde voetbal. Na Roda JC, het Neder lands elftal en PSV werd de voet- baldroom van Adrie Koster abrupt afgebroken door de me dische staf van PSV. die Koster afkeurde voor het betaalde voet bal. Na vijf jaar werkzaam ge weest te zijn bij Willem II, waar van de laatste anderhalfjaar als hoofdtrainer, keert de ambitieu ze Koster weer terug bij zijn ou de club Roda JC. Meningsverschillen „Ja, ik heb een éénjarig contract als trainer. Nee. het is geen proefjaar, want dat bestaat niet in het trainersvak. Ik vind Roda JC een schitterende uitdaging en ik wil er fris tegenaan gaan. Enerzijds is het vervelend dat ik weg moet bij Willem II, omdat mijn werk daar nog niet af was. Maar door meningsverschillen met technisch directeur Piet de Visser werd de werksituatie er niet beter op. Anderzijds ligt er een grote uitdaging te wachten bij Roda JC. Ik denk dat ik bij Roda JC meer mogelijkheden heb. Het succes van Willem n, aanvallend en spectuculair voetbal, moet ook terugkomen in Kerkrade. De club is het laat ste jaar teveel afgegleden naar een elftal dat een mat kijkspel bood." Met de formule van Willem II, de verdediging van de tegenstan ders vroeg vastzetten en aanval lend spel, komt er spektakel op het voetbalveld, zegt Koster. „We waren afgelopen seizoen dan ook de vierde club in Neder land die de meeste doelpunten produceerde. Ik ben me nu al een maand of drie aan het oriën teren in Kerkrade. Ik weet pre cies wat ik wil en heb mijn tech nisch plaatje ingediend. Volgen de week hoor ik hoe het eruit gaat zien ondanks de financiële beperkingen bij Roda JC", aldus Koster. Martin van Geel Samen met zijn hulptrainer Ad Versluijs is hij al volop bezig om met de voorlopige spelersgroep van Roda JC de oefenstof door te nemen. „Ik had graag Martin van Geel van Willem II meege nomen naar Kerkrade. Hij zou achter de spitsen moeten spelen. Maar helaas was dat financieel niet haalbaar." Koster hield wijselijk zijn mond over spelers die hij nog op zijn verlanglijstje heeft staan. „Eerst moet het technische plan wor den goedgekeurd. Ik heb inmid dels wel gesprekken gevoerd met de aanvoerder van Roda, Géne Hanssen. Met hem heb ik voorlopig een aantal afspraken gemaakt. Nee, het maakt niet uit, dat wij vroeger samen speel den. Ik ben nu de baas en er wordt alleen naar mij geluisterd. Ik wil een duidelijk stempel op het elftal drukken en respect af- Adrie Koster tijdens de demonstratietraining in Oosterland (foto Pieter Honhoff) dwingen. Dat wordt door de lei ding van de club ook van mij ver wacht. Daarom is het communi ceren onderling, zowel met de spelers als bestuurders een be langrijk onderdeel om succes te behalen met Roda JC. Attractief voetbal willen ze zien in Kerkra de. Een plaats in het Europa Cup-voetbal is zelfs niet eens een voorwaarde", vertelt Koster. Adrie Koster denkt aan een jaar bij Roda JC niet voldoende te hebben om zijn plannen volledig te kunnen uitvoeren. „Ik ben na tuurlijk afhankelijk van mijn spelersgroep. Maar ik kan zelf enorm veel invloed uitoefenen op de spelers. Kijk, Ad Versluijs kan ik blindelings vertrouwen, dat geldt wederzijds. Daarom moeten we samen werken aan succes. Dan komt er vanzelf wel een verlenging van ons con tract". VC Vlissingen De oud-inwoner van Zierikzee, die momenteel in Nuenen woont, heeft overigens met eni ge verbazing de ontwikkelingen bij VC Vlissingen gevolgd: „Als een amateurclub het profcircuit binnen stapt, kan de start ont zettend moeilijk zijn. Vlissingen zette wel een groep aardige voet ballers op het veld neer. maar als de organisatie daar achter niet goed is dan kan je het succes wel vergeten. Organisatorisch loop je in het begin tegen veel proble men aan, die moeilijk in te schat ten zijn. In een organisatie van een profclub moet je voor conti nuïteit zorgen. Dat komt ook het voetbalspel ten goede. Ik hoop dat in Zeeland een profclub blijft bestaan, want in ieder provincie moet betaald voetbal worden gespeeld", besluit Adrie Koster. BIRMINGHAM (Reuter) - De Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) heeft gedreigd Amerikaan se atleten te weren van de wereldkampioenschappen en Olympische Spelen als de Amerikaanse bond de strafmaatregelen van de IAAF blijft ondermijnen. De waarschuwing is het gevolg van de beslissing var, de Amerikaanse bond (TAC) de schorsing van de op doping betrapte Butch Reynolds op te heffen, waar door de atleet in de gelegenheid werd gesteld deel te nemen aan de nationale kampioenschappen in New York. Reynolds werd vorig jaar door de IAAF voor twee jaar geschorst, nadat hij bij een controle in Monte Carlo positief was bevonden. Afgelopen week besloot de overkoepelende Amerikaanse arbitragecommissie de schorsing ongeldig te verklaren wegens procedurefou ten. Volgens Reynolds was één van de twee in Parijs gecontroleerde urinestalen (beide positief) niet van hem. De Amerikaanse bond (TAC) ging vervolgens ak koord met de terugkeer van de atleet in wedstrijdver band. Volgens een verklaring van de IAAF, afgegeven in Bir mingham waar het Internationale Olympische Comi té bijeen is, is het opheffen van de schorsing onwettig. „Elke herhaling van een dergelijke beslissing brengt de aanwezigheid van Amerikaanse atleten op grote evenementen als wereldkampioenschappen en Olym pische Spelen onvermijdelijk in gevaar", luidde de mededeling van de IAAF. De Federatie liet verder weten dat Reynolds door zijn start bij de Amerikaanse kampioenschappen een lan gere schorsing boven het hoofd hangt. De IAAF deel de verder mee dat ondanks de Amerikaanse arbitrage wetgeving een herhaling in de toekomst van het 'geval Reynolds' niet zal worden getolereerd. Spelers scheidend coach Armand Doesburg ontberen vooral routine op NK GOES - Zaalvoetbal kan leuk zijn om te doen, maar als schouwspel valt het vaak vies tegen. Het Nederlands kam pioenschap zaalvoetbal voor af delingsteams zaterdag in het sportcentrum in Goes was de spreekwoordelijke uitzonde ring op de regel, de vonken vlo gen er soms bijna letterlijk van af. Er werd soms hard gespeeld, maar bekeken spel op de vier kante meter was slechts voor enkele artiesten weggelegd. Zo als die van Noord-Holland, het district dat met overmacht de nationale titel greep. Het Zeeuws zaalvoetbalteam moest zich tevreden stellen met een derde plaats. Het team van de scheidende coach Armand Doesburg ont snapte aan de laatste plaats dankzij een beter doelsaldo dan de nummer laatst Zwolle. „Ik ben tevreden over het spel van het team, maar niet met het re sultaat", liet Doesburg weten. Zo had er tegen Noord-Holland meer ingezeten, vond de Goese- naar, die echter ook moet heb ben gezien dat Noord-Holland enkele opgelegde kansen miste om de wedstrijd tegen de Zeeu wen vroegtijdig te beslissen. Het team van Doesburg werd na rust van het kastje naar de muur gestuurd, terwijl ook met de in zet van een vliegende keep (wel aantrekkelijk voor het publiek) drie minuten voor tijd geen ge lijkmaker kon worden gefor ceerd. Verel scoorde in het eind signaal nog 3-1 voor Noord-Hol land. De Noordhollanders wonnen met zes uit drie. de maximale score dus in het toernooi dat in een halve competitie werd afge werkt. Zeeland scoorde zeven keer, vijf van die treffers kwa men voor rekening van de onbe rekenbare Chris Bal. De oud speler van Patrijzen, die volgend seizoen op het veld bij Goes speelt, had zelfs tot een totaals- VLISSINGEN - Met drie over winningen en twee nederlagen heeft het Zeeuws jeugd zaalvoet balteam de finale om het kam pioenschap van Nederland ge mist. De selectie van Limburg behaalde met één punt meer de finale wel. Zeeland miste de fina le door een 2-0-voorsprong tegen Rotterdam in luttele minuten uit handen te geven. core van zes kunnen komen, maar miste bij een 3-2-achter- stand (en eindstand) een penalty tegen aartsvijand Brabant. Wel had Bal de Zeeuwen daarvoor via een treffer dichterbij Bra bant gebracht, dat het toernooi in een keihard duel had geopend tegen Noord-Holland. Scheidsrechter Wim van Dijk uit Vlissingen slaagde er niet in de beide ploegen tijdens dat duel in toom te houden. Van Dijk had zonder pardon van beide teams vijf spelers een twee minuten- straf kunnen toebedelen in deze, die beslissend was voor de strijd om de overwinning. Zeeland kon hooguit voor een tweede plaats gaan, het geroutineerde en ge- tructe Noord-Holland en Noord-Brabant gingen voor de overwinning. Ondanks zijn vijf goals was Chris Bal, die voortdurend lgstig was voor de defensie van de te genstanders, toch niet tevreden over zijn spel. „Ik schop er vijf in, maar het hadden er gewoon zes moeten zijn. Maak ik die straf schop, dan kan de wedstrijd te gen Brabant nog heel anders lo pen." Toch denkt Chris Bal. evenals Armand Doesburg („op termijn kan dit team een keer Neder lands kampioen worden") dat er toekomst zit in het Zeeuws zaal voetbalteam. „Als jonge spelers als Bas de Koeyer (Jong Oranje) en Hassan Asheklaf goed bege leid worden, kunnen dat heel waardevolle krachten worden. Daarom valt te hopen, dat een geroutineerde speler als John Tahapary nog een tijdje door gaat." Het Zeeuws team was het kam pioenschap overigens ongeluk kig begonnen in het duel tegen Zwolle, dat geleid werd door Wil ly van Gremberghe uit Axel, de arbiter die ook in de zaal een per soonlijkheid is. De Zeeuwen ke ken tot drie keer tegen een ach terstand aan, waarbij doelman Eddy Geys niet vrijuit ging. Steeds werd de achterstand door doelpunten van Chris Bal weggewerkt. Via Arsenio van Aerde kwam Zeeland uiteinde lijk op een 4-3-voorsprong, maar door een blunder van Geys, die een houdbare inzet door de be nen liet glippen, moest Zeeland alsnog een punt afstaan. Noord- Holland en Brabant bleken ver volgens nog twee maten en een half maatje te groot. Uitslagen Zeeland-Zwolle 4-4, N-Brabant-N- Holland 3-4. Zwolle-N-Biabant 4-8. N-Holland-Zeeland 3-1, Zeeland-N- Brabant 2-3. N-Holland-Zwolle 3-5. Eindstand: 1 N-Holland 3-6. 2 N- Brabant 3-4, 3 Zeeland 3-1, 4. Zwolle 3-1. Hassan Ascheklaf (midden) van het Zeeuws zaalvoetbalteam staat op het punt om in te grijpen bij een actie van een speler van Brabant (foto Willem Mieras) Zaalvoetbal boeit steeds minder Ron Groenewoud GOES - Het zaalvoetbal in Ne derland wordt steeds minder aantrekkelijk. Hierdoor loopt ook de publieke belangstel ling terug. Het wordt daarom de hoogste tijd voor ingrijpen de maatregelen. Met woorden van die strekking luidde Ron Groenewoud, de bondscoach van het Nederlands zaalvoet balteam, zaterdag bij bet NK in Goes te gast, de noodklok. Groenewoud pleitte met name voor enkele verregaande wijzi gingen in de spelregels. „Veel teams spelen vandaag de dag verschrikkelijk afwachtend. De nadruk ligt al lang niet meer op de aanval. Het spel is daarom vaak niet om aan te zien, veel te steriel. In andere Europese landen, bijvoorbeeld Spanje worden andere regels gehanteerd. Er mag bijvoor beeld slechts één keer op de keeper worden terugge speeld". aldus Groenewoud, die vreest dat het zaalvoetbal ten dode is opgeschreven als er niet snel wordt ingegrepen. De bondscoach stelde ook voor over te gaan tot de invoering van een soort basketbalregel, waarbij de aanvallende partij binnen een bepaald tijdsbe stek een doelpoging moet on dernemen. „In andere landen worden meer pogingen gedaan het spel voor het publiek at tractiever te maken. Maar het is ook voor de spelers aantrek kelijker. Die worden nu vaak volgepropt met tactische op drachten, die het spelplezier kunnen ontnemen. Lichame lijk contact vind ik tot op zeke re hoogte toelaatbaar, bij duels om de bal," Groenewoud be twijfelt of het zaalvoetbal nog herkenbaar is voor de mensen. Met name het voeren van spon- somamen schept volgens de KNVB-coach een afstand tus sen voetballers en publiek. Doelpunten Overigens maakte Groene woud zaterdag een uitzonde ring voor het toernooi in Goes. „Ik heb me hier vandaag best vermaakt. Alleen viel de pu blieke belangstelling me wat tegen." De vier deelnemers wa ren, de een meer dan de ander, bereid tot aanvallend zaal voetbal. Als gevolg daarvan vielen er nogal wat doelpunten te zien: 43. verdeeld over zes wedstrijden, een gemiddelde van ruim zeven per wedstrijd dus. Hoewel de bondscoach toegaf dat Noord-Holland veruit het sterkste team op de been kon brengen, was het het spel van Zeeland hem niet tegengeval len. „De Zeeuwen hebben te gen Noord-Holland lange tijd uitzicht gehad op een beter re sultaat. Dat was in het verle den nog wel eens anders. Al moet wel opgemerkt worden, dat Noord-Holland de gelegen heid had om de zaak eerder te beslissen. Kwaliteitsverschil was er dus wel degelijk." Groe newoud zag „goede voetbal lers" bij Zeeland, maar (nog) geen potentiele kandidaten voor het Nederlands team. „Daarvoor komen eigenlijk al leen spelers in aanmerking die eerste divisie spelen. Het ver schil tussen eerste en tweede divisie (Maartense en El Toro komen hierin uit) is erg groot. Een jongen als Bas de Koeyer heeft beslist talent, maar of hij ooit het Nederlands team kan halen, is zeer de vraag. Op dat niveau moetje zo verschrikke lijk scherp spelen, altijd op het randie." De Rus Prorokov in de regen op weg naar de overwinning in schede foto Arthur Bastiaanse/ANP) Reynierse op 10 kilometer APM ENSCHEDE (ANP) - De laatste Enschedese marathon volgens de oude tweejaarlijkse formule eindigde zaterdag in de stro mende regen in een dubbele Oosteuropese overwinning. In de 23ste editie van de oudste Ne derlandse marathon, die in 1947 het levenslicht zag, zegevierden de Rus Sergei Prorokov (2.15.04) in zijn zevende marathon in een tijdsbestek van acht maanden en de Poolse Ceslawa Mentle- wicz (2.41.48). Vanaf volgend jaar zal de mara thon van Enschede niet alleen een andere naam krijgen maar ook op een nieuw parkoers wor den gelopen. Op het traditionele traject van het Diekman-sta- dion naar Haaksbergen en terug zal de man van de streek, Marti ten Kate, met zijn winnende tijd van 2.10.57 van twee jaar gele den, recordhouder blijven. Kim Reynierse Ten Kate maakte in de stromen de regen (maar onder redelijk ideale omstandigheden voof een marathon) weer een sterke in druk. Ten Kate en de Middelbur ger Kim Reynierse, die in Tokyo de marathon voor Aruba loopt, wilden Jos Sasse zaterdag alle steun verlenen in zijn poging als nog de limiet van 2.12.00 voor Tokyo te halen. „Sasse had zichzelf wijs ge maakt, dat hij van kop af kon winnen. Het werd daardoor een rare race", aldus Reynierse, die Enschede liep als tempo-trai ning, alles in het teken van To kyo. De Middelburger, die na 22 kilometer uitstapte, liep dit jaar mei al een persoonlijk record op de halve marathon (Utrecht 1.03,06) en heeft de afgelopen tijd zijn aandacht grotendeels ge richt op het opvoeren van zijn basistempo. „Ik heb voor het eerst in jaren op spikes op de baan getraind. Dat heb ik jaren lang verwaarloosd. Nu ik geen li mieten behoef te lopen, kan ik me in alle rust voorbereiden", al dus Reynierse, die op dinsdag 25 juni van start gaat op de 10 kilo meter van de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo. Marti ten Kate gaat daar proberen de B-li- miet (28,15 min) te lopen voor de 10.000 meter van Tokyo. Ten Ka- te heeft een persoonlijk record staan onder de 28 minuten. Het enige dat Reynierse momenteel niet kan trainen, zijn de naar verwachting extreem hoge tem peraturen in Tokyo. De Middel burger ziet geen kans meer nog op Aruba te trainen. „Daarom hoop ik dat het weer de komen de maanden hier beter wordt." Vrijwel direct na de start in het Diekman-stadion was het drie tal Sasse-Reynierse-Ten Kate op kop van het veld te vinden. Het tempo van de hazen lag ech ter te hoog voor de timmerman uit Harreveld. Het trio werd na bijna tien kilometer ingelopen door een grote groep volgers en nog geen duizend meter verder moest Sasse zelfs lossen. Er ont stond een groepje met Reynierse en de Russen Prorokov, Sago- roeiko en Tabak. Op weg naar het keerpunt in Haaksbergen kwam Sasse dankzij de steun van Ten Kate echter weer sterk terug. „Ik ben toen echter te overmoedig geweest en moest daarvoor later de tol betalen", aldus Sasse, die als achtste ein digde in 2.17.44. Jos Sasse Na het keerpunt gingen Ten Ka- te. Sasse en Prorokov aan de lei ding. Rond de 27ste kilometer staakte Ten Kate zijn werk als „haas". De slimme Prorokov nam geen meter kop. Sasse kon het tempo niet vasthouden en de 31-jarige Russische sportleraar kwam op 35 kilometer (1.51.15) met elf seconden voorsprong door. Prorokov kon doorgaan, maar Sasse zakte steeds verder weg. Hij werd gepasseerd door lopers van de uiteengevallen achter volgende groep. Prorokov pas seerde na 2.15.04 de w de finishlijn op de kletsnatte ss telbaan van het Diekman. De winst bij de vrouwen gis naar de Poolse Ceslawa Ment]» wicz, eerder dit jaar derdei Marrakesj en vierde in He nover. De 35-jarige Poolse e» nome uit Olkusz kan inhaarvi) niet aan de slag en verdient wj bij met het lopen van lange i' standwedstrijden. Mentlera passeerde na 35 kilometer Is Valentin, die naar haar zegge tot dan moment redelijk os; spannen in een grote groep ms nen had meegelopen. In de te ste vijf kilometer liep de Pools met 2.41.48 nog 21 seconden w van Valentin. Enschede. 23ste Internationale rathon. Mannen: 1. Prorokov (Sov) 2.15.0L Sagoroeiko (Sov) 2.15.52, 3 W» kowski (Pol) 2.15.55.4 VanRijta (Ned) 215.58, 5. Mrashani (Te 2.16.03, 6. Vlastimil Bukovjan (I? 2.17.14.7.Farkas(Hon>2 1721.8. St- se (Ned) 217.44, 9. Tabak (S:-i 2 17.48, 10. De Maat (Ned) 2.1858, Petr Bukovjan (Tsj) 2.19.16,12. Stj ter (Ned) 2.19.48, 13 Robert Thora Naalm (Tan) 2.20.27.14. HooperiM-j 2.21.26,15. Madar (Tsj) 2 22 59. Vrouwen: 1. (34ste totaalultskj Mentliewicz (Pol) 2.41.48,2. i35ste:] taaiuitslag) Valentin (Ned) 2 42.(9,1 (37) Moichikova (Tsj) 2.43.00. Katamaranrace rond Texel op valreep afgelast DEN BURG (ANP) - De Rond om Texel, een race voor kal) marans, die zaterdag voor veertiende keer zou worden p houden, is vlak voor de start af gelast omdat heel slecht wee wordt verwacht. Dit heeft woordvoerder van de organi» tie meegedeeld. Uitstel van de wedstrijd was t technische redenen niet mof lijk. Aan de race - die om negc uur zaterdagochtend van ste zou gaan - zouden dit jaar nt" negenhonderd kataraaras meedoen. Er hadden zn nemers aangemeld uit vele te den, tot Australië en de Verenig de Staten toe. VLISSINGEN - De Vlissing» badmintonner Guus Maasf> zal Nederland vertegenwoonn gen op de Wereldspelen voort» litie en brandweer eind juni" het Amerikaanse Memphis. Rond 5000 politie- en bran weermannen uit de gehele reld, onder wie 300 Nederland uit alle takken van sport zijn dit jaarlijkse evenement aan zig. Guus Maassen speelt mi» herendubbel badminton saw met Willem van Waveren. Mas- sen is hiervoor uitgekozen dat hij Nederlands poütieWJ pioen werd bij het herendut) KRUININGEN - Jan Jansen» in het dorpshuis te Krumnp tot erelid benoemd vannen mintondistrict Zeeland, iff heeft zich meer dan twintig] ingezet voor de badminr sport. Het lid van een van oudste 'verenigingen van land, Rillandia Smashers, onder meer als competitie^ van de veteranen zijn sp verdiend. Hij kreeg uit h van districtsvoorzitter ja de zilveren speld uitgereiK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 16