w7anDuke Ontkoppeling treft ook AOW Kok waarschuwt CDA voor grote politieke problemen reportage 23 Vm 31 vrije tijd 33 Vm 43 Mariniers blijven nog in Irak tot komst VN-politiemacht Voor het eerst sinds jaren meer scholieren Pe Vries wil geen uitzondering maken Parijzenaars geëvacueerd door brand Total Tijdelijk regen Vandaad aeel bewolking en enige tijd ,.tn 's Middags opklaringen, mor sen is bet meer hetzelfde als vandaag. Uiddagtemperatuur 14 graden. 234ejaargang no. 139 Zaterdag 15 juni 1991 PZC AKANTIELAND VOOR VERHUUR VAN: KAMPEERAUTO'S CARAVANS VOUWWAGENS BESTELWAGENS fïCM Jonge neo-nazi's regeren steden in ex-DDR. Verder in de bijlage Re portage: boer blijft boerin de baas het einde van straatorgelbou wer Perlee in Molembaix staat een tochtig oud huis de Zeeuwse leeuw gaat in zaken Luis Worms, de omstreden uitvinder van de waterturbine voor lage stroomsnelheden Palestijnse extremisten keren zich tegen hun eigen volk samen varen op de Bosporus, ja gezellig... De taal van de weg verandert 1 november 1991. Verder in de bij lage Vrije Tijd: portret van een Zeeuwse rederij Pampus ligt klaar voor het publiek een les je ballonvaren bellen uit het buitenland ssss... het ijzer plooit de kleding bloemen voor vader in de Kleine Kaart: ans jovis Peter van lagen ontvangt zomergasten theater op Ter schelling soep-muziek uit Bos ton puzzel, postzegel en strips. DEN HAAG (GPD/ANP) - De 400 Nederlandse mariniers in Noord-Irak blijven daar langer dan voorzien. Zij zullen niet, zo als gedacht, binnen een dag of tien terugkomen. Het kabinet heeft daar gisteren toe besloten. De troepen zijn er ter bescher ming van de Kurden. De mariniers zullen geleidelijk aan terugkomen naarmate de VN in staat is een politiemacht te installeren in het betrokken gebied. Volgens premier Lub bers zal de terugtrekking van de Nederlandse mariniers naadloos moeten aansluiten op de komst van de VN-macht. Hoe lang dit gaat duren kon hij niet zeggen. Indien het langer duurt wordt dan enkele maanden neemt het kabinet een nieuw besluit. De laatste 165 militairen van het lie Geniehulpbataljon van de Koninklijke Landmacht keren zondag in Nederland terug uit Noord-Irak, waar zij waren inge zet voor hulp aan de Kurdische vluchtelingen. Het detachement komt met een burgervliegtuig vanuit Incirlik in Turkije op Schiphol aan. In totaal zijn 600 landmachtmilitairen in Irak in gezet bij hulpverlening aan de Kurden. De geallieerde militairen in de Iraakse stad Dohuk zouden vandaag vertrekken na een drie weken durende missie om de voorzieningen in de stad te her stellen. Kurdische leiders zijn bezorgd over de veiligheid in de stad nu die onder controle komt van de Verenigde Naties. Er blij ven nog ongeveer 18.000 geal lieerde militairen achter in Tur kije en het noorden van Irak. Zij controleren een gebied tot op drie kilometer van Dohuk. Van verschillende zijden is be zorgdheid geuit over het hand haven van de veiligheid in Do huk. VN-functionarissen hebben toegegeven dat de VN-politie- macht gebukt gaat onder geld gebrek en over onvoldoende voertuigen en communicatieap paratuur beschikt. Advertentie Heeft u zich al aangemeld bij de Janneke Dierxschool? Kijk op pag. 38 DEN HAAG (GPD) - Met in gang van het schooljaar 1991-1992 zal het aantal leer lingen en studenten in het onderwijs weer stijgen. Daarmee komt een einde aan een jarenlange daling van het aantal deelnemers aan het onderwijs. Nieuwe ramingen opgesteld op het ministerie van onderwijs hebben dit uitgewezen. De financiële consequenties moeten nog verwerkt wor den in de begroting voor 1992. De nieuwe ramingen zijn op verzoek van minister Ritzen gemaakt, Het is voor het eerst dat Onderwijs een sa menhangend pakket van ra mingen presenteert. Vroeger werd voor elke sector een aparte schatting gemaakt. Dit leidde de afgelopen jaren steeds tot financiële tegen vallers. De nieuwe ramingen zijn door externe deskundi gen beoordeeld en goedge keurd. Uit de ramingen blijkt dat het aantal leerlingen en stu denten toeneemt van 3,39 miljoen dit jaar naar 3.5 mil joen in 1996 en 3,64 miljoen in 2001. Oorzaken zijn het toenemende aantal kinde ren en een stijgende belang stelling voor niet-leerplich- tig onderwijs. De groei van het aantal leerlingen zal zich alleen niet voordoen in het lager en middelbaar be roepsonderwijs, LBO en MBO. Daar zal het aantal leerlingen dalen met 80.000 over de komende tien jaar. In het basis- en speciaal on derwijs groeit het aantal leerlingen over de periode 1991-2001 met circa 180.000. In het algemeen voortgezet onderwijs en het voorberei dend wetenschappelijk on derwijs is die toename 47.500. In het hoger beroeps onderwijs en het weten schappelijk onderwijs ko men de komende tien jaar 68.000 studenten extra. Kok drinkt tijdens de Pvd A-partij raad een kopje koffie met Wöltgens (fractieleider in Tweede Kamer) en Sint (partijvoorzitter) (foto Arthur Bastiaanse!ANP) den haag (anp) - Minister De Yries van sociale zaken en werkgelegenheid wil geen uit zondering maken voor de aow als eind deze zomer een besluit zou vallen om de koppeling tus sen lonen en uitkeringen te ver breken. Dat blijkt uit de schrif telijke nota naar aanleiding van het eindverslag van de Tweede Kamer over hel wets voorstel koppeling met afwij- kingsgronden. D66 vindt het niet rechtvaardig cm AOW'ers de dupe te laten worden van ontkoppeling we- aenseen toeneming van het aan- tal niefc-actieven (alle mensen met een uitkering) ten opzichte van de actieven (mensen met be taald werk). Louter door de ver grijzing neemt die verhouding- immers toe. Rapport Planbureau Overigens zal de regering een tij delijke stijging van het aantal inactieven met uitzicht op een daling in de nabije toekomst, be schouwen als argument om niet te ontkoppelen. Het Centraal Planbureau zal nog deze zomer aangeven of komend j aai- de ver houding van 86 mensen met een uitkering op 100 mensen met be taald werk wordt overschreden. Daarbij zal het CPB rekening houden met beleidsvoornemens van de regering om meer men sen aan het werk te helpen. Dat dit tot verschil van inzicht kan leiden, met een te optimistische raming van een minister die niet wil ontkoppelen en een te pessi mistisch Planbureau spreekt De Vries tegen. Als regel gebeurt dat niet, schrijft hij. Zoals aangekondigd, wordt in de wet de mogelijkheid aange bracht om na een ontkoppeling op 1 januari per 1 juli daarop vol gend toch weer te koppelen. Opmerkelijk zijn cijfers die De Vries op verzoek van de PvdA le vert. De uitkeringslasten als aandeel van de loonsom zijn in Nederland vanaf 1985 per saldo iets gedaald (van 35,9 tot 35,5 procent). Van elke honderd gul den van het Nationaal Inkomen (netto) werd in 1985 18.20 gulden besteed aan uitkeringen. Vorig jaar was dat teruggelopen tot 16,80 gulden. Het kabinet zal een besluit over eventuele ontkoppeling per 1 ja- Fransen nemen kernproef nuari 1992 direct na de zomer ne men. De PvdA had uitstel van de beslissing bepleit. Staatssecretaris zat er flink naast met autokosten DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Amelsvoort (finan ciën) heeft donderdag in de Tweede Kamer per abuis een te somber beeld geschetst van de gevolgen voor de schatkist van twee wijzigingen die CDA en PvdA willen aanbrengen op zijn benzine-accijnsvoorstellen. Van Amelsvoort voorzag een te genvaller in de kasopbrengsten van vijftig miljoend In feite is er, zo schrijft hij vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer, uitslui tend een eenmalig effect in 1991 van dertig miljoen. Een effect op de begroting is er de eerste jaren nog niet. Met name het wijzigingsvoorstel om de accijns op loodvrije benzi ne met 22 cent per liter te verho gen en op loodhoudende benzine 31 cent extra te heffen levert in 1991 zelfs een kasvoordeel van tien miljoen gulden op en in 1992 een nadeel van tien miljoen. Vanaf 1993, wanneer het ver bruik verschuift van gelode naar niet loodhoudende benzine, gaat het de schatkist wel geld kosten. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 PvdA bespreekt politieke koers AMSTERDAM (GPD) - Het partijbestuur van de PvdA zal in het najaar een discussiestuk presenteren over de politieke koers van de partij. De partij-af delingen in het land kunnen op basis daarvan verder discussie ren. Uiteindelijk zal de uit komst daarvan richtinggevend zijn voor het nieuwe verkie zingsprogramma en zonodig voor een nieuw beginselpro gram. De Partijraad van de PvdA, die dit weekeinde bijeen is in Amsterdam, heeft hiertoe vrijdagavond besloten. Partijvoorzitter Sint zei dat in het discussiestuk de volgende politieke thema's aan de orde zullen komen: werk en inkomen; arbeidsparticipatie; duurzaam heid; milieu; burgerschap; mon digheid en zelfstandigheid. Meisje (18) vermoord in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM (ANP) - Een 18-jarig meisje uit Etten- Leur, van wie de politie de iden titeit niet bekend wil maken, is donderdagmiddag door een voorbijganger vermoord aange troffen op het talud van een doodlopende weg in Bergen op Zoom. Dit is vrijdag door de poli tie bevestigd. De vrouw was woensdagavond als vermist op gegeven. Zij had verwondingen aan de nek. PARIJS (AFP) - Frankrijk heeft li vrijdag op het atol Mururoa in ja de Stille Oceaan een kernproef :'J| gehouden, zo heeft de pers- jij dienst van de Franse strijd ig krachten meegedeeld. ISA De kracht van de explosie was i"K volgens de legerverklaring minder dan 30 kiloton. M eg,,,- Rookwolken van g 25 kilometer bij nieuwe eruptie J op Filipijnen PARIJS (AP) - Een felle brand in een benzinedepot van de olie maatschappij Total aan de noordrand van Parijs heeft de auto riteiten vrijdag gedwongen ruim 2.000 mensen te evacueren uit een nabijgelegen woonwijk. Bij de brand deden zich twee explosies voor, waarbij 13 brand weerlieden gewond raakten. Twee liepen ernstige verwondingen op. De brand brak om 11.30 uur uit tijdens reparatiewerkzaamhe den aan een pijpleiding. Volgens een woordvoerder van Total bleef de brand beperkt tot de leiding en liepen de opslagtanks, met in totaal 90.000 kubieke meter benzine, geen gevaar. Aan het eind van de middag had de brandweer, die met ongeveer 220 man was uitgerukt, het vuur onder controle. (Advertentie) Gisteravond op RTL 4, vandaag op Radio 10 Gold: AMSTERDAM (GPD) - PvdA- leider Kok heeft coalitiepartner CDA krachtig gewaarschuwd de invoering van de basisvor ming in het onderwijs en de ba sisverzekering in de gezond heidszorg niet te dwarsbomen. Anders dreigen er grote politie ke problemen, zo liet Kok gis teravond weten tijdens zijn openingstoespraak voor de Pvd A-partij raad in Amster dam. Kok toonde zich verder be reid tot een verruiming van het begrip 'passende arbeid' voor WAO'ers. De PvdA-leider pleitte verder voor een krachtig verwij derings- beleid van illegale vreemdelin gen. Dat is nodig om rassenon- lusten te voorkomen. „Iedereen zal beseffen dat we niet tiéndui zenden illegalen in ons land kun nen laten rondlopen", aldus Kok. De PvdA-voorman deed een be roep op zijn partijgenoten om het kabinet in deze bèleidslijn te steunen. „Het kabinet heeft voor dit beleid steun nodig van ieder een die de kwaliteit van onze sa menleving, de manier waarop wij met elkaar omgaan,.een goed hart toedraagt". Een straffer uit zettingsbeleid van illegalen is een van de hoekstenen van het nieuwe beleid dat staatssecreta ris Kosto en minister Hirsch Bal- lin (beiden van justitie) in petto hebben. Ook wordt het illegalen steeds moeilijker gemaakt om werk te vinden of gebruik te ma ken van collectieve voorzienin gen. Tolerantie De PvdA-leider vroeg de partij gangers om een 'vooruitziende blik'. „Zodat wij ook over tien of twintig jaar van de vrijheden en tolerantie kunnen genieten die het verleden ons heeft nagela ten", aldus Kok. De PvdA-leider en vice-premier verwees naar de recente waarschuwingen van de Amsterdamse hoofdcommissa ris van politie Nordholt, die bang is voor etnische onlusten in de hoofdstad. „Het onvermijde lijke sluitstuk van ons vreemde lingenbeleid is een actief verwij- deringsbeleid van illegale vreemdelingen", benadrukte Kok nogmaals. „Een brede basisverzekering die voor iedereen in gelijke mate toegankelijk en betaalbaar is" noemde Kok essentieel voor de sociaaldemocratische inbreng in het kabinet. Ook de basisvor ming is voor de sociaal-demo craten van, wezenlijk belang. „Ik reken er op dat de woordvoerder van het CDA tot bezinning zal komen", aldus Kok. De vice-premier zei verder dat hij het niet „on-sociaal" vindt het begrip 'passende arbeid' voor WAO'ers te verruimen. „Als gedeeltelijk arbeidsongeschik ten terugkeren in het arbeids proces, hoeft die nieuwe baan niet altijd aan te sluiten bij het eigen verleden. Als het maar normaal, zinvol werk is dat even tueel via omscholing bereikbaar wordt". De PvdA-leider acht een herbe zinning op het fiscale systeem en dat van lonen en uitkeringen on vermijdelijk. Kok vindt dat het gezin niet langer de maatstaf moet zijn van de lonen, uitkerin gen en belastingheffing. „De jon geren van nu behoren niet meer tot de kostwinners-generatie", aldus Kok. Een herbezinning is volgens hem ook nodig wil Ne derland in het Europa van na 1992 zijn concurrentiepositie be houden. Weet u het juiste antwoord? Een dikke rookwolk drijft in de richting van de Sacre Coeur (foto Daniel JaninJAFP) LOOP EERST 'NS DOOR DE GOUDEN GIDS. MANILA (AFP/RTR/GPD- Een ,St vijftig minuten durende uitbar- j® sting van de vulkaan Pinalubo U heeft vrijdag voor 25.000 meter j hoge rookwolken gezorgd. Dit is M hoor het vulkanologisch insti- .88 tuut in Manila meegedeeld. De vulkaan, 90 kilometer ten noor- •jij henvandeFilipijnse hoofdstad, ;,v spuwde stenen en rode lava uit. Ti .98 Door de eruptie is een hevige as- regen neergedaald op de rohd- j °mgelegen dorpen San Marceli- jji no.SanNarciso en San Antonio. 50C en rook maakten elk 1 zicht op de vulkaan onmogelij k. Het vulkanologisch instituüt j heeft gewaarschuwd voor lawi- hes van modder en stenen. Bo- vendien meldden wetenschap- Pers dat een tyfoon vandaag het S* deel van het land zal g 'reffen. In verband met het ge- Sj. vaar voor overstromingen wcr- S» hen dorpelingen die aan de voet van de Pinatubo wonen, aange- H ™en "aar hoger gelegen gebie- "en af te reizen. K IS he VS heeft ontkend dat zij een ttt atoomnalarm hebben bevolen [°°r de luchtmachtbasis Clark JJ de vulkaan. Het Londense i 5 !l Tlle Guardian meldde don derdag dat de maatregel was ge- H Jornen omdat de kruisraketten JP de met as en gloeiend ge rente overdekte basis niet wa Jh opgeslagen in de diepe on- «rgrondse bunkers, die spe- 2^00r deze raketten zijn ge- Advertentie Doe mee met De Gouden Gids Telekwisen win een van de tien draadloze telefoons van PTT Telecom! Pak pen en papier en bel tijdens het weekend: 06-321221

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1