Kamer zet veilplicht vissers in de ijskast Uitstel kamerbesluit autokosten SPRINT PHOTO Wallage op punt te zwichten voor CD A-eis opheffingsnorm Koopkracht daalt voor iedereen Atoomalarm bij vulkaan Stealth op luchtvaartshow Parijs Lubbers neemt tolk het werk uit handen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnestorm kan radioverkeer verstoren Stemming in grote verwarring naar dinsdag verschoven kunst cultuur 15Vm21 De Haze 234e jaargang no. 138 WdM 14 Juni 1991 Minder buten L,dtnd bevolkt en een enkele bm. SnatenweratuuT 16 graden. "a (of ftarde zuidwesten wind, xvUÏ Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service DEN HAAG (GPD) - Met in stemming van minister Buk man van landbouw, natuurbe heer cn visserij heeft de Tweede Kamer de het afgelopen najaar noggewenste veilplicht voor de Nederlandse vissers in de ijs kast gezet. Het was de meeste fracties duidelijk geworden dat invoering van de veilplicht veel extra mankracht voor de con trole zou vragen. „Die man kracht hebben we eenvoudig niet; we hebben het einde van de controlemogelijkheden be reikt", aldus Bukman gisteren. Een van de redenen voor de meeste fracties om de zaak voor lopig in de ijskast te zetten, is de discussie over het nieuwe Euro pese visserijbeleid dat in 1993 van kracht moet worden. De kans bestaat dat voor alle vis sers in Europa een zeedagenre geling wordt ingevoerd, gekop peld aan een quotering. Wil Ne derland alsnog een veilplicht in voeren, dan moet eerst bekend worden hoe die zeedagenrege ling er gaat uitzien. Zowel minister als kamerleden erkenden gisteren tijdens een mondeling overleg over het vis serijbeleid dat het niet mogelijk is bij de controle op de naleving van de visserijregels „iedere kilo (Van onze correspondent MANILA-De VS hebben op de Filipijnen atoomalarm geslagen na de eruptie van de vulkaan Pinatubo, dicht in de buurt van de lucht machtbasis Clark. De maatregel is genomen omdat de kruisraket ten op de basis niet liggen opgeslagen in de diepe ondergrondse hunkers, die speciaal voor deze projectielen zijn gebouwd. Bijna al het Amerikaans en Filipijns personeel is van deze basis geë vacueerd naar Subic Bay, de grootste Amerikaanse marinebasis bui- ten de VS. De vulkaan braakte woensdag na hevige explosies drie keer achter eikaar as, stoom en brokken steen uit. De mensen zijn geadviseerd up minstens 35 kilometer afstand te blijven. vis door de handen te laten gaan". Een zeedagenregeling zou de vissers op hun doen en la ten beter controleerbaar maken. Invoering van een veilplicht was een van de middelen de vissers scherper te controleren. Na aandrang vanuit de Kamer zei Bukman dat hij overlegt met minister Hirsch Ballin (justitie) om de straffen op overtreding v van de visserijregels zwaarder te maken. De afgelopen tijd zijn de boetes al fors verhoogd, maar dit heeft nog niet geleid tot een aan zienlijke daling van het aantal overtredingen. Een meerderheid in het parlement wil dat bij het verzwaren van de sancties ook gekeken wordt naar het afne men van het economisch gewin dat met een overtreding wordt behaald. Opnieuw werd bezorgdheid geuit over de veel te grote capa citeit van de vloot ten opzichte van de hoeveelheid vis die ge vangen mag worden. Bukman zei dat het komende najaar be kend zal worden of er mogelijk heden zijn voor de invoering van een verplichte sanering van de vloot. PARIJS - President Mitterrand van Frankrijk bezocht donderdag de luchtvaartshow op vlieg veld Le Bourget bij Parijs en zag daarbij de F-117-bommenwerper, meer bekend onder de naam Stealth. Dit paradepaardje van de Amerikaanse luchtmacht is ingezet bij moeilijke opdrachten tijdens de Golfoorlog (foto Michel LipchitzlAPl Van onze correspondent) MADRID - Een tolk die met baar ondeskundige verta- ingen de hele Europese po ll ondersteboven zet. at gebeurde gistermiddag °P net bordes van de ambts woning van de Spaanse pre- J'i.er Felipe Gonzalez in Ma nd. Waar 'communautair' moest worden gebruikt, eeS de Spaanse pers 'in- ergouvermenteel' boren n ot verbazing van ieder- bleken de Maghreb-lan- 1 S°ede kansen te maken jPhetlidmaatschap van de £J\noemde de bezoe- 6S .Nederlandse minis- Hpn^esident 'ater het optre- van de tolk: „ik vond dit eel naar"- Terwijl Neder- journalisten hun collega's al ruim en breed hadden uitgelegd, wat Lubbers allemaal over de EMU, EPU en GATT te mel den had, stond de tolk zich nog vertwijfeld en met het angstzweet in de handen af te vragen, waar de premier het nu weer over had. „Wat is dat eigenlijk, het GATT- overleg?", vroeg ze zelfs met haar microfoon open aan Lubbers. „Ach mevrouw, laat mij het maar even in het Frans uitleggen". In een voor Nederlandse be grippen ongekende hitte van veertig graden celsius trok Lubbers de persconferentie naar zich toe en beantwoord de hij in het Nederlands, Frans en Engels vragen. Tot verbazing van zijn gevolg bleek de minister-president zich ook nog in het Spaans heel aardig te kunnen uit drukken. DEN HAAG (GPD) - „Opgelet, hier zijn de klontjes voor het paard!", sarde het VVD-Kamer- lid Franssen toen staatssecreta ris Wallage van onderwijs deze week het hoofd leek te buigen voor het CDA. Zelfs Wallage schoot even in de lach, want het was waar. De bewindsman staat op het punt te zwichten voor het gedrein van het CDA om scholen voor voortgezet on derwijs pas op te heffen als ze onder de 180 leerlingen zakken. De 'heilige' opheffingsnorm uit het regeerakkoord van 240 leer lingen wankelt. Het proces van loven en bieden is begonnen in het debat over de basisvorming. Wallage heeft zich achter de schermen bereid verklaard een fikse knieval te doen. Maar in ruil voor een mil dere opheffingsnorm voor lbo- en mavo scholen zal de belang rijkste tegenstrever van Walla ge, het CDA-Kamerlid Hennes, diep door het stof moeten gaan. Tot twee keer toe heeft Hermes zijn eis dat scholen de basisvor ming over vier jaar mogen uit smeren afgezwakt. Tot twee keer toe heeft Wallage zijn coali tiepartner op kille toon getrot seerd. De 'bom' van Hermes is COS1WO COTTON CLUB NIGHTS Hedenavond de welbekende band 'Blue Set' vr.28/6 'Stardust' vr. 5/7 Goud van oud avond 60's m.m.v. 'The Shoes' (live) open van 21.00-04.00 uur. door de bommenlegger zelf in middels bijna gedemonteerd; Hermes heeft de vierjarige basis vorming ingeslikt. Nu vraagt hij nog of de 'vrije ruimte' in de eer ste twee leerjaren niet uitge breid kan worden: van circa 6 naar circa 8 uur per week. Meedogenloos schopte Wallage ook dat compromis dat Hermes op zichzelf had bevochten in de hoek. „Nog altijd een brug te ver. Dat moet wel op geharnaste te genstand van deze staatssecre taris stuiten". Hij vervolgde: „Ik kan niet achter elkaar doorgaan met de minimalisering van de basisvorming". Hermes liep paars aan, zijn onderlip puilde naar buiten. Met de zinsnede: „Ik hoef geen gelijk te hebben", probeerde Hermes een nieuwe opening te creëren. Maar Wallage haalde zijn schouders op. Onvervulde wensen zijn inherent aan het le ven, mompelde de bewindsman nog. En daar kon Hermes het DEN HAAG (GPD) - De koop kracht zal in 1992 voor iedereen dalen. Dit ongeacht nadere be sluiten van het kabinet inzake de begroting 1992 en zonder re kening te houden met de stelsel herziening gezondheidszorg. Ook dit jaar staat de koop kracht onder druk door een toe nemende inflatie. De directeur van het Centraal Planbureau (CPB), G. Zalm, heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. Volgens de rekenmees ter komt de inflatie dit jaar bo ven de eerder voorspelde 2,5 pro cent uit. Dit is het gevolg van prijsstijgingen bij de invoer. In 1992 zal de inflatie verder toene men tot 4 a 4.5 procent, zo gaf hij aan. De loonstijging blijft dit jaar on der het voorziene niveau van 3.5 procent. Het zal, op basis van de nu afgesloten cao's, tot 3,25 pro cent beperkt blijven. Voor 1992 is het beeld echter anders. Er moet rekening worden gehou den met een loonstijging van minstens 4 procent. Dat is een procent meer dan waarop het kabinet tot nu toe rekende. Ook ten aanzien van de getals verhouding tussen werkenden en niet-werkenden, de maatstaf voor het kabinet bij de handha ving van de koppeling tussen lo nen en uitkeringen, had Zalm negatief nieuws te melden. De verhouding is nu 100 86.8. In 1992 zal die verhouding verder verslechteren, aldus Zalm. Zoals bekend hanteert het kabinet de norm 100 86 wil de koppeling te handhaven zijn. De voor dit jaar voorspelde eco nomische groei van 2,5 procent valt iets lager uit, aldus de CPB- topman. Daarentegen zal de te rugval naar 1 procent groei in 1992 niet optreden. Waarschijn lijk wordt dat tussen 2,5 en 3 pro cent. Zalm wilde geen voorspellingen doen over het halen van de doel stellingen voor het financie ringstekort van de overheid. (Advertentie) mee doen. Maar Hermes is ge wend zo hoog mogelijk in te zet ten en (zonodig) diep te vallen. Het is zijn gebruikelijke tactiek. De onverzettelijke houding van Wallage in het debat is trouwens niet zo verwonderlijk. Oorspron kelijk wilde Wallage dat de leer lingen in de eerste twee leerjaren 90 procent van hun tijd aan de 14 vakken basisvorming zouden spenderen. Dat is op aandrang van de Kamer teruggeschroefd naar 80 procent. Hermes wil daar nu weer wat van afknabbe len door er 75 procent van te ma ken. Dat gaat Wallage te ver. Fijntjes riep hij tijdens het debat nog eens in herinnering dat hij op uitdrukkelijk verzoek van het CDA vorig jaar besloot de duur van de basisvorming terug te brengen van (minimaal) drie naar (minimaal) twee jaar. „Die twee jaar moeten dan ook échte (Slot zie pagina 3 kolom 1) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 LEIDEN (GPD) - Deskundigen houden rekening met de mogelijkheid dat het radioverkeer en het magnetisch veld van de aarde ieder moment ernstig verstoord raken. Ook bestaat er een gerede kans dat het 'Noorderlicht' in heel Europa te zien zal zijn. De verschijnselen worden veroorzaakt door een magnetische zonnestorm, die maandag is ontdekt (foto GPD) Zie verder pagina 3 Volgens hem hadden CDA en PvdA eerst alle procedures in de Kamer met voeten getreden om het wetsvoorstel nog voor 1 juli te behandelen. Tijdens het de bat bleek dat men het eigen huiswerk zo slecht had gedaan dat wijzigingsvoorstellen pas op het allerlaatste moment werden ingediend. „Dit is schandalig", aldus Koning. De liberaal werd bijgevallen door de kamerleden Ybema (D66), Brouwer (Groen Links) en Schutte (GPV). Koning eiste hierop een hoofdelijke stem ming om te beslissen of de voor stellen van CDA en PvdA gister avond nog wel in stemming moesten komen. Paulis bond hierop in en stelde voor het ge heel uit te stellen tot dinsdag. Staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) gaf in het debat aan in te kunnen stemmen met een uitstel van de verhoging van de autokosten totdat de Duit- Turner Piet de Haze stippelt be- unist zijn weg uit. Met flair door staat de Goesenaar de zware trainingen in het sportcentrum van Papendal. Piet de Haze heeft zich in vier jaar tijd bij de top tien van de Neder landse turners ge- O O schaard. fcw „MHAAO (GPD) -De Tweede Kamer heeft na een dag verSa- b®!"» genome" Heren - nereen verhoging van de auto kosten. Voorstellen die CDA en sta PvdA samen op het laatste mo- «ent indienden, leidden tot zul ke grote verwarring dat een «lemming tot dinsdag werd uit- iteld. Beide regeringspartij en leen ruime kamermeerder heid) durfden hun wil gister avond niet door te drukken. CDA en PvdA stelden gisteren het volgende voor: .de accijns op ongelode benzine moet op 1 juli niet met 25 cent per liter, maar slechts met 22 cent omhoog (inclusief BTW), -de accijnsverhoging voor gelo de benzine moet op 1 juli geen 25 cent per liter zijn, maar 31 cent (inclusief BTW), ■deLPG-toeslag in de motorrij tuigenbelasting moet met in gang van 1 juli niet met 395 gul den per jaar omhoog, maar met 2(5 gulden, •dediesel-toeslag in de motorrij tuigenbelasting moet met in gang van 1 juli niet met 300 gul den per jaar omhoog maar met (25 gulden, •alle verhogingen van autokos ten moeten wachten tot het het moment dat in Duitsland de ac- ;en op benzine omhoog ook als dit later dan 1 juli wordt. Behalve het voorstel om de ver hoging van de autokosten uit te stellen om zo te wachten op besluiten, werden de .vuio«.llen pas rond acht uur gisteravond bij de Kamer inge diend door de leden Paulis (CDA) en Van der Vaart (PvdA). Zij gaven daarmee gevolg aan hun eigen uitspraken, eerder op de dag in het debat gedaan. WD-kamerlid Koning noemde de opstelling van de twee rege- „gekkenwerk". sers besluiten daartoe hebben genomen. Hij gaf toe dat daar over onenigheid is ontstaan tus sen de Duitse Bondsraad (de Eerste Kamer) en de Bondsrege ring. Nader overleg moet uit komst brengen. Dat zal er vol gens de bewindsman echter niet toe leiden dat de Duitsers de ver hoging van hun benzineaccijns tot na 1 juli uitstellen. Ontraden De staatssecretaris zei ook ak koord te gaan met de andere wij zigingen die CDA en PvdA voor stelden. Bij nader inzien herriep hij die mening echter. Volgens hem leiden de voorstellen inzake de benzines en de toeslagen tot een financieel gat van 50 miljoen gulden dit jaar. „Ik moet het aannemen van de voorstellen dan ook ontraden", aldus de be windsman. De verwarring werd helemaal compleet toen het kamerlid Schutte de staatssecretaris vroeg dat gat van 50 miljoen gul den in een brief uit te leggen. Van Amelsvoort moest hierop erkennen dat hij, gezien het feit dat hij de voorstellen pas net in handen had gekregen, niet in staat was tot een afgewogen oor deel te komen. „Het uiteindelij ke oordeel kan afwijken van het geen ik net gezegd heb", ver zuchte de staatssecretaris. Door alle ontwikkelingen in de Tweede Kamer staat het inmid dels wel vast dat de hogere auto kosten niet meer op 1 juli kun nen ingaan, ook al zou Duitsland daar wel toe besluiten. De Eerste Kamer is niet meer in staat het betrokken wetsvoorstel voor die datum af te handelen. Hierdoor ontstaat een financieel gat van 150 miljoen gulden per maand. Hoe dat opgevuld moet worden is nog volstrekt onduidelijk. Het Belgische dorpje Welkenraedt is tijdelijk veranderd in Kuifje- stad. Tot 15 september is hier een grote expositie ingericht rond het eigenwijze speumeusje en zijn excentrieke kornuiten. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: portretkunst in het Maxirits-huis oer- Vlaamse sprookjes voor alle leeftijden Elisabeth Eybers als slacht offer van taalkolonialisme brieven van Theodor Fontane Merca- tor-atlassen in de Zeeuwse Bibliotheek terugkeer van een vergeten Oranje-prinses Marinus Boezem en de gotiek Bert Schierbeek vertaald toetsenvirtuoos Vangelis culturele agenda exposi ties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1