Boris Jeltsin stevent af op zege CDA en PvdA leggen bom onder verhoging van benzine-accijns Kamer geschokt door vrijuit gaan van 45 verdachten IRA-verdachte Hughes niet meer in de rechtszaal Provincie verliest ook belastingzaak rond ambtenaren Gorbatsjov bereid tot samenwerking met nieuwe president Nieuwe eruptie Pinatubo Na deze 361 Foto's Maken we graag een tekening voor u. IWPBP h t£^r nSanngen en buien ftiariwen en enkele buien, mogelijk I mixer en windstoten. Uiddag- ZteratuurfgrfdenVnj krachtige 534e jaargang no. 137 2 13 juni 1991 Een nieuwe, tijdelijke rubriek voor felicitaties aan geslaagden. r- 15, 22 en 29 juni in de PZC. Inlichtingen: 01184-84321 iVaR ome correspondent) MOSKOU Boris Jeltsin ste vent af op een overwinning in je woensdag gehouden eerste -i directe verkiezingen voor het presidentschap van de Russi- sche republiek. Dit blijkt uit voorlopige resultaten, geprodu ceerd door de centrale kiescom missie in Moskou. Echo Mos kou, een commercieel pro-Jelt- sin radiostation, meldde gister avond dat hij in tien Russische provincies meer dan zestig pro- DEN HAAG - Het Zeeuws provincebestuur heeft in de strijd met de fiscus opnieuw etn nederlaag geleden. Een jaar nadat de oud-gedepu teerden hun conflict met de fiscus verloren, zijn nu ook de navorderingen wegens bovenmatige' verblijfskos tenvergoedingen aan amb tenaren onherroepelijk ge worden. De Hoge Raad heeft de fiscus ook in deze zaak in het gelijk gesteld. Dat betekent dat de provin cie het grootste deel van de 8,7 ton aan naheffingen die de fiscus voor de ambtena ren vorderde, definitief kwijt is, namelijk ruim 5,7 ton (ja ren 1978 tot en met 1985). Bo vendien blijkt de 4 ton die de provincie inzette voor de ju ridische strijd zowel ten be hoeve van de gedeputeerden als ambtenaren weggegooid geld. Daarnaast draait de 'provincie nog op voor rente kosten, al gauw 1,5 ton. Het nieuwe provinciebe stuur blijkt inmiddels met de fiscus tot een compromis te zijn gekomen over 'boven matige' reiskostenvergoe dingen aan ambtenaren. Wat dat betreft lagen er na- heffingen tot een bedrag van 3 ton (jaren 1980 tot en met 1986) en liep de provincie het risico dat ook over de jaren 1987 tot en met 1989 nog navorderingen zouden vol gen. Dit deel van de belastingaf faire was niet aan de rechter voorgelegd. Gedeputeerde D. Bruinooge (financiën), om uitleg gevraagd, kon woens dagavond niet uit het blote hoofd vertellen hoe het com promis over die 3 ton precies is uitgepakt: „Ervan uit gaand dat de provincie het volle pond zou moeten beta len, gaat het om een meeval ler." Zie ook pag 15 cent van de uitgebrachte stem men vergaarde. Deze meldingen bevestigen de prognoses, maar geven nog geen antwoord op de vraag of Jeltsin zich vanaf vandaag Russisch president mag noemen. Daar voor dient hij meer dan de helft van de stemmen te krijgen. Ge beurt dat niet, dan is een tweede stembusronde noodzakelijk. Bo vendien kwamen de eerste voor lopige uitslagen voornamelijk uit Siberische provincies, waar een minderheid van de bijna 105 miljoen Russische kiesgerech tigden woont. Gorbatsjov lijkt echter al reke ning te houden met de uitverkie zing van Jeltsin. Tegen een ver slaggever van het Russische tv- journaal die hem expliciet vroeg of hij bereid was met Jeltsin als Russisch president samen te werken, zei Gorbatsjov: „Ja, want als ik geen rekening houd met de logische ontwikkeling in de republiek gaat het land ten gronde". Gorbatsjov sprak met verslag gevers nadat hij met vrouw en dochter had gestemd in het Mos- kouse Oktober-district. Hij ver telde niet wie van de zes kandi daten zijn voorkeur had gekre gen. Maar een tweede verwijzing naai- Jeltsins toekomstige presi dentschap was zijn opmerking- dat 'polarisatie en confrontatie' naar de achtergrond zijn ge drukt. „Ik ben daarom optimis tisch over verbetering van de si tuatie in de republiek". Tweede ronde Jeltsin toonde zich bij het uit brengen van zijn stem in het Moskouse Froenze-district opti mistisch over het uiteindelijke verkiezingsresultaat. Maar hij (Slot zie pagina 3 kolom 1 MOSKOU - Presidentskandidaat Borin Jeltsin temidden van aanhangers en journalisten na het uitbrengen van zijn stem in Moskou foto Alain-Pierre HovasselEPA) a DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is geschokt door het feit dat het Gerechtshof in Den Haag 45 verdachten vrijuit heeft laten gaan, omdat het Hof niet in staat was het hoger be roep binnen een redelijke ter mijn te behandelen. Kalsbeek(PvdA) noemde het tij dens een debat in de Kamer „puur slecht" en „onverteer baar". Volgens haar is hier een essentieel onderdeel van het functioneren van de rechtsstaat iri -Wolffensperger (D66) noemde htJ het „onaanvaardbaar" en meen- dedatde geloofwaardigheid van de overheid op deze manier ateeds verder wordt aangetast. Korthals (VVD) zei dat inciden- {"te vaak voorkomen. Nu zijn li hetde termijn-overschrijdingen, eerder was het de verlofregeling >an een Surinaamse drugshan- b delaar, de vormfouten door jus- s 'iheofontsnappingen uit gevan- I ©nissen, e Jlet blijkt nog steeds een gewei- Nederland moet ondergronds ROTTERDAM (GPD) - Omdat de Randstad steeds voller raakt is het "°dig de ruimte onder de grond beter te benut- \en' Technisch bestaan daarvoor geen belem- mer'ngen. In eerste in stantie moet daarbij «orden gedacht aan een uitbreiding van de transportmogelijkhe den voor mensen, goede- ren en stoffen onder de ©ond. In een later sta- 'um zouden ook andere yoorzieningen aan bod •innen komen, i deze aanbevelingen een delegatie van het ministerie van economi- dige chaos bij justitie", aldus Korthals. Korthals en Van den Berg (SGP) pleitten voor een substantiële uitbreiding van het budget van justitie. De commotie over het in hoger beroep buiten vervolging stellen van 45 verdachten, die waren veroordeeld wegens betrekke lijk lichte vergrijpen, nam niet af toen minister Hirsch Ballin mee deelde dat justitie dit probleem vorig jaar al op zich zag afko men. „Vorig jaar dreigden vierhon derd zaken door capaciteitspro blemen bij de rechterlijke macht buiten vervolging te komen. „Het is buitengewoon vervelend datje dit soort afwegingen moet maken. Maar het geeft aan dat we door moeten gaan met de uit breiding van de rechterlijke macht", aldus de minister. Hirsch Ballin ging ook in op het incident met de Surinaamse drugshandelaar die tijdens een verlof spoorloos verdween. De minister liet blijken deze gang van zaken heel verontrustend te vinden en sprak het vermoeden uit dat de rechter die dit verlof toestond niet helemaal bij de tijd is en zich vergist heeft in de professionaliteit van de heden daagse crimineel. MANILA (AP) - Nadat woens dagmorgen de vulkaan Pina tubo op de Filipijnen tot uit barsting kwam, vonden 's avonds nog twee hevige ex plosies in de krater piaats. Deskundigen verwachten meer en waarschijnlijk grote re erupties. Een Filipijnse man in dienst van de Ameri kaanse marine kwam om het leven bij een ongeluk op een met as bedekte weg. Er is geen melding gemaakt van meer slachtoffers. De explosies, waarbij opnieuw een wolk van as en stoom tot 25 kilometer hoog de lucht in werd geblazen, vonden plaats om 22.52 uur en 23.05 uur plaatselijke tijd (16.52 uur en 17.05 uur Nederlandse tijd, door de zomertijd is het tijds verschil zes in plaats van ze ven uur). De eerste uitbar sting, die woensdagmorgen om 08.40 uur (02.40 uur Neder landse tijd) plaatsvond, kon volgens de directeur van het Filipijnse Instituut voor Vul- canologie en Seismologie, Raymundo Punongbayan, groot worden genoemd. Hij voorspelde nog meer uitbar stingen. „Dit was waarschijn lijk nog maar het begin", aldus Punongbayan, die later gelijk Mensen vluchten in een wolk van as en rook weg van de uitgebarsten vulkaan Pinatubo (foto Emerito Antonio/EPA kreeg. Hij waarschuwde men sen die zich in een straal van 20 of zelfs 30 kilometer rond de vulkaan bevonden dat ze moesten vluchten. Duizenden inwoners van de het dichtst bij de vulkaan gele gen grote stad, Angeles, sloe gen na de eerste grote uitbar sting in paniek op de vlucht. Op de wegen in en rond de stad deden zich grote verkeersop stoppingen voor. Verslaggevers ter plekke meldden dat de zon werd ver duisterd door de door de kra ter uitgespuwde grijs-groene paddestoelwolk. De 1.500 Amerikanen die zich nog bevonden op de lucht machtbasis Clark maakten di rect na de uitbarsting dat ze wegkwamen. Bijna 15.000 Amerikanen waren in verband met de dreigende uitbarsting maandag al vertrokken van de basis. De Amerikaanse basis ligt 16 kilometer ten oosten van de vulkaan. Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN Plan-Simons De CDA-fractie in de Tiveede Kamer heeft bezioaren tegen het plan-Simons, de stelselherzie- ning ziektekosten. De fractie dreigt het plan te blok keren wegens de vele O onzekerheden. O Oosterschelde De Oosterschelde speelt op het gebied van recreatie en toerisme slechts een bescheiden economi sche rol. Dat blijkt uit de resulta ten van een door de provincie uitgevoerd onderzoek, ivaartoe het jaar 1989 als uit gangspunt iverd geno- O men. I O LPG-leiding Delta Nutsbedrijveti moet de aanleg van de LPG-leiding naar Eurogas in Vlissingen-Oost op grondgebied van de gemeente Reimersxvaal stopzetten. Dat be tekent een schadepost van 30 tot 40 mille per C dag. I Karen Glerum Karen Glerum, studente journa listiek aan de Ioxva State Uni versity in Des Moines (VS), brengt haar zomervakantie mo menteel in Nederland door. De Zeeuwse heeft haar zinnen gezet op een goed resultaat tijdens de Nederlandse kam pioenschappen atle- O tick eind juli. I DEN BOSCH (GPD) - De 27-jari- ge in Den Bosch terechtstaande IRA-verdachte Paul Hughes woont de behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep niet langer bij. Hughes heeft giste ren verzocht de zaal te mogen verlaten omdat hij geen ver trouwen meer heeft in een eer lijk proces. Hij verblijft nu per manent in zijn cel. De IRA-verdachte betichtte de behandelend president van het gerechtshof mr W. Smulders er van 'vooringenomen' te zijn. Hij meent dat het hof niet in staat is een objectief arrest te wijzen. „Uw acties en uw houding zijn niet die van een neutrale rech ter", aldus Hughes gistermorgen na aanvang van de vijfde zit tingsdag. Hughes' raadsman, mr. W. van Bennekom, wilde niet zeggen of hij verrast was door de verkla ring van zijn cliënt. Tegenover het hof liet hij zich in geen enkele zin uit over de door Hughes uit gesproken kritiek. Daarmee voorkwam hij een situatie waar in het gerechtshof, bestaande uit drie raadsheren, zich moet af vragen of het nog in staat is bin nenkort in deze strafzaak arrest te wijzen. Voor het geval Van Bennekom zich geschaard had achter de kritiek van Hughes en die verder had gemotiveerd, was het hof 'gewraakt', hetgeen het opstappen van het hof tot gevolg zou hebben gehad. Andere rech ters hadden dan weer over de juistheid van die 'wraking' moe ten oordelen. Hughes, die overigens in eerste aanleg door de rechtbank in Roermond is vrijgesproken, is echter op deels ongegronde mo tieven uit de rechtszaal vertrok ken. Ervan uitgaande dat het hof een belastende verklaring van een Noordierse politieman zou accepteren, schreef Hughes in de nacht van dinsdag op woensdag zijn boze brief aan het hof. Het hof had die verklaring echter niet geaccepteerd. EG-ambtenaren in staking BRUSSEL - De circa 12.000 EG- ambtenaren gaan maandag en dinsdag massaal in staking. Dat kan ernstige gevolgen hebben voor de ministeriële vergade ringen die voor begin volgende week in Luxemburg staan ge pland. In dringende gevallen kan de Europese Commissie en kele echt onmisbare ambtena ren, zoals tolken, 'vorderen'. De ambtenaren zijn kwaad, om dat de lidstaten hun salaris de komende tien jaren met 30 pro cent wil verlagen. Dat is de afge lopen tien jaar ook gebeurd, maar daarin hadden de ambte naren in 1981 zelf toegestemd. Inmiddels zijn de EG-salaris- schalen, behalve bij de aller hoogste top, dermate laag ge worden dat er chronisch gebrek is aan bijvoorbeeld tweetalige secretaressen. Die krijgen niet meer dan 3000 gulden per maand. Daarvoor is geen twee talige Spaanse of Nederlandse uit het vaderland los te branden. Zelfs Brusselse uitzendbureaus zijn tevergeefs ingeschakeld. uit Japan. Om adequaat °Pae te verwachten ont takelingen in te kun- spelen dienen plano- milieudeskundi- K i en stedebouwers de igelijkheid. van onder gronds bouwen nu al na- Jtokkehjk in het beleid uirekken' stelt de de- DEN HAAG (GPD) - De accijns op benzine mag in ons land niet omhoog gaan voordat Duits land een soortgelijke maatregel heeft genomen. Dit is de mening van CDA en PvdA, een ruime kamermeerderheid. Zij hebben daarmee een bom ge legd onder een plan van het ka binet de benzineaccijns op 1 juli met 25 cent (inclusief BTW) te verhogen, de dieselaccijns met 8 cent (inclusief BTW) en de LPG- en dieseltoeslag in de motorrij tuigenbelasting met repectieve- lijk 395 en 300 gulden per jaar. De Kamer start vanmorgen met de behandeling van het betrok ken wetsvoorstel dat reeds bij de Tussenbalans werd aangekon digd. De hogere lasten voor de auto zijn direct verbonden met het optrekken van de tarieven in het openbaar vervoer. Daar ging de Kamer eerder mee akkoord. Het kabinet wil de hogere auto- lasten op 1 juli invoeren. Een be langrijk motief was het feit dat in Duitsland op 1 juli de benzine prijzen met 28 tot 32 cent per li ter (afhankelijk van ongelood of gelood) omhoog zouden gaan. Ruim een week geleden besloot de Bondsraad in Duitsland (een soort Eerste Kamer) echter om alle lastenverzwaringen op 1 juli af te wijzen. Er is eerst nader overleg in Duitsland nodig. Mo gelijk gaan de lastenverzwarin gen. inclusief de hogere benzi neaccijns. op een later tijdstip wel door. De kamerleden Paulis (CDA) en Van der Vaart (PvdA) menen nu dat ons land moet wachten op Duitsland. Paulis heeft zelfs een wijzigingsvoorstel op het wets ontwerp gemaakt" waarin om uitstel wordt gevraagd. Gebeurt dat niet dan ontstaat er aan de grens een prijsvoordeel van 50 cent per liter indien bij onze oos terburen wordt getankt. Dat zou desastreus zijn voor de pomp houders in ons land. Gat Met het uitstel ontstaat een fors financieel gat voor de rijksover heid. Per maand kost het uitstel de schatkist 106 miljoen gulden. Paulis daarover: „dat is toch niet onze schuld. Dan moet de regering maar niet met dit soort fratsen komen". Ook Van der Vaart maakte zich niet erg druk om het financiële gat. „Dat zul len we dan moeten bezien". Met het uitstel komen overigens ook de volgende geplande ta riefsverhogingen in het open baar vervoer, en de daarmee te bereiken besparingen bij de sub sidies. op de tocht te staan. Het gaat dan om de verhoging van tarieven op 1 januari aanstaan de. CDA en PvdA willen voorts dat. indien het tot een accijnsverho ging komt, ongelode benzine maar 21 cent in prijs stijgt, in plaats van de gedachte 25 cent. Het CDA wil het financiële gat dat daardoor ontstaat oplossen door gelode benzine extra duur te maken. Gelode benzine wordt in de toekomst steeds minder verkocht. Om dat op te vangen zou gelode benzine geen 25 maar 41 cent per liter duurder moeten worden. De PvdA vindt dat te ver gaan. LPG Beide regeringspartijen liggen ook op een ander punt dwars. De door het kabinet voorgestelde verhoging van de LPG-toeslag (Slot zie pagina 3 kolom 1) (Advertentie) Dit prachtige SieMatic Keukenboek kunt u gratis bij ons ophalen. En heeft u alle 180 pagina !s met ideeën uit, dan maken we graag een bouwtekening voor u. Ook al gratis! 't Liefst een SieMatic. Massee Zn. Verrijn Stuartweg 8, Goes, tel. 01 100- 2 12 22 Woonvizier Zeeland Korte Geere 20, Middelburg, (t.o. Geerepassage) tel. 01 180 - I 37 04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1