Wijngaardstraat autovrij Stage-eenheid politie verhuist Exotiek Festival Rotterdam Het realisme van Jeroen Braat stappen in streek Van Zierikzee naar centralere uitvalsbasis in Kortgene Veel lof voor rapport Brouwershaven Kern GEMEENTE WESTERSCHOUWEN De Gamelangroep Gending die zaterdag speelt op het Exotiek Festival in Rotterdam foto Co Broerse) Aziatische muziek en westerse componisten ROTTERDAM - Op verschil lende lokaties in Rotterdam wordt van 14 tot en met 16 ju ni het Exotiek Festival ge houden. In dit festival wor den verbanden gelegd tussen traditionele Aziatische mu ziek en het westerse compo neren. Vanuit de Indonesiche gamelanmuziek sprongen muzikale vonken over naar het Westen. Deze hebben tot kenmerkende ontwikkelin gen in de muziek geleid. Maar andersom sprongen westerse vonken over naar het oosten. Veel Indonesische componis ten schrijven in een heden daags westers idioom. Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest opent vrijdag in De Doelen het festival onder leiding van dirigent Reinbert de Leeuw. -Een gevarieerd concert tussen exotiek en ab stractie, over bonte kleuren en stralende eenvoud. Werken van Philip Glass, Ste ve Reich. Benjamin Britten en Colin McPhee. De uitvoe ring van 'Four Sections; van Steve Reich is tevens de Ne derlandse première. Glass, die wereldwijde bekendheid geniet vanwege zijn muziek- theaterwerken als 'Einstein on the beach", trok in 1966 alle eerder geschreven composi ties terug onder invloed van de studieperiode die hij bij de Indiase musici Ravi Shankar en Alia Rakha doorbracht. De Amerikaanse componist Colin McPhee begon als pia nist van klassieke muziek. In de jaren twintig hoorde hij een plaatopname van Baline se gamelanmuziek, Hij raakte daar zo van onder de indruk dat hij prompt afreisde naar Bali, waar hij zeven jaar ver bleef. In 1936 componeerde hij 'Tabuh Tabuhan', zijn eerste compositie voor orkest, waar in invloeden te horen zijn van de gamelan. In 1955 begon Benjamin Britten een wereld reis met een onvoltooide bal letpartituur, die 'The prince of the Pagodas' zou worden. Een verblijf van twee weken op Bali bracht hem niet alleen de nodige rust, maar ook de inspiratie voor het voltooien van zijn ballet. Britten heeft jaren met Mcphee uitvoeringen gege ven van diens transcripties van Balinese muziek voor twee piano's. Ook Steve Reich reisde af naar Bali. Zijn studies leidden in de zestiger jaren tot een van de meest uit gesproken reacties tegen het strenge serialisme van na de tweede wereldoorlog. Fascinatie Zaterdag verplaatst het Exo tiek Festival zich naar Zaal De Unie. Om 15.00 uur wordt de film 'The lure of Asian mu sic' getoond, over de Ameri kaanse fascinatie voor de ga melan. Ananda Sukarian speelt op piano werken van Indonesiche componisten. Om 20.30 uur speelt het piano duo Gerard Bouwhuis en Cees van Zeeland werken van de drie bovengenoemde com ponisten. De gamelan in de piano; de Amerikaanse droom over rituelen en pro cessen. De gamelangroep Gending sluit om 22.00 uur de avond af. Dit gamelan-orkest bestaat uit westers-klassiek gevormde musici, slagwer kers en traditionele gamelan spelers. Vanaf zondag 13.00 uur is et- een grote gamelan manifesta tie tijdens Teatro Fantastico. Een wayang kulit voorstelling door de Balinese gamelan groep 'Irama'. De wayang- poppen worden niet, zoals ge bruikelijk, als schimmen ach ter een scherm gebruikt, maar rechtstreeks aan het publiek getoond. Het verhaal gaat over een kwaadaardige moe der die haar knappe dochter niet aan de man kan brengen, omdat men bang voor haar is. De dansers van de Bangon- Moeljo-Oetomo groep komen uit Java. Zij laten zich mee voeren door de ritmiek van de gamelan-begeleiding. Naar mate deze ritmes heftiger worden, raken de dansers meer in extase. Het 'Exotiek Festival' wordt afgesloten in HAL 4 om 20.15 uur met de slagwerkgroep van het Ko- ningklijk Conservatorium Den Haag in een kortsluiting van oosterse en westerse im pulsen in vijf composities voor slagwerk en piano's. 'Moderne kunst is rotzooi' BURGH-HAAMSTEDE - Som mige kunstschilders hebben de kunstacademie niet nodig. Au todidact Jeroen Braat uit Burgh-Haamstede ontwikkelde zich als kunstenaar door werken van Dali na te schilde ren. Nog geen achttien is hij en binnenkort houdt hij in zijn woonplaats zijn tweede exposi tie. Zijn visie op kunst is duide lijk: „Moderne kunst is rot zooi". Zelf schildert Braat rea listische werken. Veertien was hij toen hij van zijn moeder een boek kreeg van de Spaanse surrealistische schilder Salvador Dali. Jeroen werd ge grepen door Dali, kocht de beno digde materialen en binnen en kele weken toonde hij met de no dige bescheidenheid een ver kleinde versie van Dali's mees terwerk 'De Tonijnenvisserij'. Een bewonderaar van de Spaan se schilder toonde zich verrukt over de door Jeroen Braat ver vaardigde kopij. Hij bood een bedrag met drie nullen, maar de jonge kunstenaar ging niet op het verleidelijke aanbod in. „Ik heb het schilderij al aan mijn moeder beloofd", vertelde hij. School betekende een martel gang voor Jeroen Braat. Toen zijn moeder hem voor de eerste keer naar school bracht, was hij de wanhoop nabij: „Hoe kun je dit een kind nu aandoen", snikte hij tegen moeder. Taal, rekenen, aardrijkskunde. Van Jeroen Braat hoefde het allemaal niet. Liever trok hij er op uit in de na tuur, Tekenen kon hij als de bes te, alleen viel zijn talent niet al tijd op. „Als hij verplichte onder werpen moest tekenen zette hij zomaar wat krassen neer, maal ais hij vrij kon tekenen leefde hij zich helemaal uit. Die tekenin gen namen de leraren mee naar huis." weet zijn moeder. Op school maakte Jeroen Braat nauwelijks voorbereidingen. Zijn moeder werd zijn privé-on- derwijzeres. Zij leerde Jeroen de eletnentaire dingen en wakker de bij hem ook de interesse voor de kunstgeschiedenis aan. Ru bens, Dali en Willink werden zijn voorbeelden. Voor moderne kunstenaars toont Jeroen Braat, die het liefst dieren schil dert, weinig respect: „Moderne schilders hebben een gebrek aan echt talent. Ze zetten zomaar wat krassen en strepen op het doek. Dat vind ik zonde van de verf." Kunstacademie Op 15-jarige leeftijd hield Jeroen Braat in Burgh-Haamstede zijn eerste expositie. De reacties wa- Commissie vergadert BURGH-HAAMSTEDE - De commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschou- wen houdt dinsdag 18 juni vanaf 19.30 uur een openbare vergade ring in het gemeentehuis. Op de agenda staat het plan van de graan- en meelhandel Krijger voor vernieuwing en aanpassing van de bedrijfsgebouwen. ren overweldigend. De Rotter damse kunstacademie wilde hem graag inlijven, ondanks dat hij niet over een havo-diploma beschikte. Maar de jeugdige kunstenaar hapte niet toe. ,,Ik spring nog liever voor de metro", luidde toen zijn repliek. Naast het maken van schilderij en - een doek vergt zo'n twee we ken werken - is Jeroen Braat bij Geert Kengen uit Maassluis in de leer als hoefsmid. Samen vor men ze een uniek duo. Zijn moe der: „Onlangs waren ze bij een klant op bezoek. Na het werk kroop Geert achter de piano om een stuk van Schubert te spelen en maakte Jeroen een schilderij van paarden af. Toen kwam er iemand binnen die vroeg: 'hé waar zijn die hoefsmeden nu ge bleven.'" Op verzoek van de kerken in Haamstede heeft Jeroen een zestal schilderijen gemaakt van bijbelse voorstellingen. Deze olieverfschilderijen zijn samen met enkele doeken, die de rijk dom van de natuur uitbeelden, vanaf 10 juli te zien in de her vormde kerk van Haamstede. Jeroen Braat hoeft niet bang te zijn dat zijn schilderijen na de expositie als laatste redmiddel richting de kunstuitleen ver dwijnen. Zijn werken vinden doorgaans gretig aftrek. Maar geld vormt voor hem niet de be langrijkste drijfveer, al komen de duiten goed van pas voor zijn nieuwe passie: het opknappen van oude motoren. Zijn moeder nogmaals: „Als Jeroen schildert is hij zichzelf. Dan moet je hem gewoon zijn gang laten gaan". GOES - De Goese Wijngaardstraat Is voetgangers- en fietsers- gebied geworden. De Wijngaardstraat in het centrum van Goes is voortaan tussen 11 en 18 afgesloten voor auto's en bromfiet sers. Op koopavonden (donderdag) is de Wijngaardstraat tot 21 uur verboden terrein voor automobilisten en bromfietsers. Het gemeentebestuur van Goes heeft die maatregel genomen om de Wijngaardstraat méér bij het winkelcentrum te betrekken. Om de Vlasmarkt bereikbaar te houden geldt in de Waterstraat op de tijdstippen dat de Wijngaardstraat nagenoeg is afgesloten tweerichtingsverkeer. WOENSDAG 12 JUNI 1991 Woensdag 12 juni De Doelen, kleine zaal - 20.15. Muziek in perspectief. 'De klas sieke modernist' vanuit compo nist Martijn Padding met werk van Padding, Beethoven, Bar- tok, Messiaen en Stockhausen Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 14.30 en 21.00. 'Straat', van Jim Cartwright, vertaald door Jules Deelder door het RO-theater over de verpaupe ring en de problemen van de gro te stad Theater 't Kapelletje 20.00.'Titus Andronicus', van Shakespeare door Toneelgroep A.D.O D.V.S, een horror ver haal vool bloed en wraak Studio's Onafhankelijk Toneel - 20.30.'Geluk', drama van Maxi milian Dauthendey, waarin twee mensen het niet kunnen verdragen dat ze nog gelukkiger zouden kunnen worden Plaswijckpark - 15.00. Zomer- poppentheater. 'Goudhaartje' door Anneke Strack voor kinde ren van 3 tot 6 jaar Donderdag 13 juni Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 21.00. 'Straat' (zie woensdag 12 juni) Theater 't Kapelletje - 20.00 'Dwang op z'n best in Rotter dam-West' presentatie van to neelworkshop Museum voor Volkenkunde - 13.30 tot 24.00 'Marrakech Festival', Marok kaanse feesttenten, moderne volksmuziek en popmuziek, films van Marokkaanse regis seurs etc. Vrijdag 14 juni De Doelen, grote zaal 20.15.'Festival Exotiek'. Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Reinbert de Leeuw speelt werk van Philip Glass, Benamin Britten en Colin Mcphee Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 21.00 'Straat' (zie woens dag 12 juni) Bibliotheektheater - 20.30 'De eetkamer', door Toneelgroep Ar- dalion Theater 't Kapelletje - 20.00 'Thuiswerk', van Franz X. Kroetz, korte scenes die min of meer op zichzelf staan en waar tussen de tijd verspringt Oude Plantage - diverse tijden, 'Teatro Fantastico', groot festi val met muziek, dans, theater, kindervoorstellingen, late night shows etc. Zaterdag 15 juni Jeugdtheater Hofplein -1 'Rotterdamned' (zie zaterfe juni) Theater't Kapelletje-14 35; draad in het donker', vang! Haasse uitgevoerd door To'-, groep Dramisch Open Hol'Kerk -19.00 concert ten bate van Green* ce Buitenmuseum Leuvehav» 10.00 tot 16.00 'Stoom in del vehaven', met stoomsleepbot stoomdraaimolen, stoomt, tuigen Oude Plantage - Div. tijden]: tro Fantastico' (zie vrijdag ni) Om 13.00 Festival met Gamelan/manifestatie Schiedamsedijk -11,00 toil' Zondagsmarkt met curia kunst, antiek en boeken Maandag 17 juni Sportpaleis Ahoy - 20.00 Pa mon in concert Oude Plantage - div. tijdenT- tro Fantastico' (zie vrijdag!^ Dinsdag 18 juni Sportpaleis Ahoy - 20.00Eacif mon in concert Oude Plantage - div tijden tro Fantastico(zie vrijdag!!) Woensdag 19 juni De Doelen, grote zaal - 20.15c ryfeeen aan het klavier Viï mir Ashkenazy met werkenn Beethoven en Brahms Plaswijckpark - 15.00 Zoe poppentheater. 'Goudhaar door Anneke Strack Donderdag 20 juni De Doelen, grote zaal-20.1ÜE: terdams Philharmonisch oris met werken van Loeven® 1 Ketting o.l.v. Richard Bradsti Rotterdamse Schouwburg,p te zaal - 19.30 'Jimmy Daie dans en muziektheaters* ling met 150 dansers, c geleiding van twee popbands Vrijdag 21 juni De Doelen, grote zaal-20.151 mantisch pianoconcert meiS Gelders Orkest met werken: Liszt, Saint Saens, Rachm nov, Ljadov en Borodin Theater 't Kapelletje 'Verscheurde tijd', groep De Muze over een k® die wordt geconfronteerd me: vuilnishoop van zijn leven Zaterdag 22 juni ZIERIKZEE - De stage-eenheid in Zierikzee van de rijkspolitie op Schouwen-Duiveland ver huist 1 oktober naar Kortgene. De verhuizing houdt onder meer verband met de voorgeno men vorming van de regiopoli tie in Zeeland. Kohtgene is vol gens mentor van de stage-een heid Liesbeth Mandemaker, een centralere uitvalsbasis voor de werkzaamheden van de stagiai res. De vier tot zeven stagiaires van de politieschool horen formeel bij de rijkspolitiegroep op Schouwen-Duiveland, maar ze surveilleren en voeren controles uit in de hele provincie. Kortge ne ligt centraler dan Zierikzee. aldus Mandemaker, en derhalve was de keus voor die plaats niet moeilijk te maken, te meer daar het bureau in Kortgene niet meer dagelijks wordt bemand. Nieuw is volgens de mentor van de eenheid, dat de stagiaires werken in en buiten de gemeen ten, waarmee de stage-eenheid vooruitloopt op de vorming van de regiopolitie. De ligging is niet de enige reden dat de stage-eenheid heeft om gezien naar een andere plaats. De stagiaires hebben een kan toor in het gebouw van het kan tongerecht in Zierikzee. De poli tie is er niet zo zeker van dat het kantongerecht in Zierikzee blijft. Zou het verdwijnen, dan wordt de huur voor de politie te hoog. Volgens drs S. Drieenhuizen, hoofd griffie-onderzoek van de rechtbank, is er evenwel geen sprake van afstoten van het kan tongerecht in Zierikzee. Het kantongerecht zal volgens haar hoogstens verhuizen, omdat het monumentale pand aan het Ha venpark te groot is, zeker als de stage-eenheid emit gaat. Zusterflat Voor de politie is de onzekere toekomst van de zusterflat bij het ziekenhuis, waarin de sta giaires tijdens hun leerperiode wonen, eveneens een reden uit te wijken naai- elders. Er waren plannen daar aanleunwoningen te maken voor ziekenhuis en ver pleeghuis. Daarmee zou een ideale huisvestingsmogelijk heid voor de stagiaires verdwij nen. De plannen gaan weliswaar niet door, maai- de onzekerheid speelde volgens Mandemaker zeker mee in de overwegingen van de politie om de studenten elders te stationeren. Mentor Mandemaker is ener zijds blij met de op handen zijn de verhuizing naar Noord-Beve land. Ze vindt dat een prima zaak voor het regionale werken in Zeeland. Ze is ook zeer te spre ken over de ruime behuizing die de stage-eenheid in Kortgene te wachten staat. De naast het po litiebureau gelegen woning kan zeer goed worden verbouwd tot woonruimte voor de studenten. Anderzijds stelt ze met spijt in haar stem vast. dat de groep af scheid zal moeten nemen van de 'schitterende lokatie' aan het Havenpark in Zierikzee. „Maar gelukkig blijven we ook hier werken." De Goese Wijngaardstraat heeft de status van voetgangers- en fietsersgebied gekregen (foto Pieter Honhoff) BROUWERSHAVEN - Het col lege van burgemeester en wet houders van Brouwershaven kon dinsdagavond tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening louter lof in ontvangst nemen voor de concept-beleidsnotitie bestem mingsplan Brouwershaven Kern. Het rapport is in op dracht van het college opge steld door het Middelburgse stedebouwkundig adviesbu reau RBOl. P Van der Meide, vertegenwoor diger van de combinatie SGP GPV/RPF, noemde het rapport 'Een zeer goede start voor het bestemmingsplan". De commis sie-leden onderstreepten de woorden van het reformatori sche raadslid, al werden er wel enige kanttekeningen geplaatst. WD'er M. C.J. Mol beschouwde de woningbouw aan de zuidzijde van de nieuwe jachthaven als een goede zaak. „Wat ons betreft mag de woningbouw zelfs tot de molen worden doorgetrokken." zei hij. Ook Van der Meide kon zich goed vinden in de bouwplannen ZIERIKZEE La leche league - De organi satie voor borstvoeding La leche league houdt morgen, donder dag, een moedergroepavond aan de Schouwenbank 111 in Zierik zee. Moeders die borstvoeding (willen) geven en aanstaande moeders zijn, eventueel met kind, welkom om 20.00 uur. aan de jachthaven. „Ik ben blij dat het college de lokatie weer heeft opgepoetst". Van der Mei de kwam tevens met het voor stel om ook het gebied rond de St. Nicolaaskerk tot bouwloka- tie te verklaren. Voor dit voor stel kreeg hij echter onvoldoen de bijval. Het initiatief om het bedrijfsterrein aan de Spuiwek- ken verder te ontwikkelen, werd door Van der Meide toegejuicht: „Al vraag ik me af of deze bedrij ven geen overlast bezorgen voor de nabijgelegen camping De Bulke. Misschien dat deze cam ping verplaatst dient te wor den". A. Vlieger van de PvdA sprak eveneens zijn waardering uit voor het rapport. Enige bezorgd heid had hij echter over de ver keersmaatregelen en de beper king van het aantal parkeer plaatsen op de markt: „Brou wershaven moet geen museum plaatsje worden. Het stadje moet leefbaar blijven." Vlieger pleitte verder voor een bushalte in het centrum van Brouwersha ven. De vertegenwoordiger van het CDA. R. J. van der Wekken, on dersteunde de woorden van Vlieger. „Het is juist de charme van Brouwerhaven datje met de auto langs de haven kan rijden en dat je dan vervolgens je auto op de markt kan parkeren." De christen-democraat miste in het rapport aandacht voor de cam pings van Brouwershaven. Hij verzocht het college om alsnog de campings in het rapport op te nemen. Jeroen Braat heeft behalve voor schilderen een passie voor oude motoren foto Pieter Honhoff) BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Westerschou- wen maken bekend dat ten gemeentehuize te Burgh-Haamstede op dinsdag 18 juni 1991 om 19.30 uur een informatiebijeenkomst zal worden belegd terzake van het in voorbereiding zijnde be stemmingsplan Lagezoom. betreffende de plano logische regeling van het gebied gelegen tussen de Vroonweg. Roelandsweg, Lagezoom en Om- loopsweg. Deze bijeenkomst, waarin een toelichting zal wor den gegeven op het genoemde plan en waarbij ge legenheid zal zijn voor het geven van reacties/stel len van vragen, is voor een ieder toegankelijk Burgh-Haamstede. 12 juni 1991. Burgemeester en wethouders voornoemd, H. Tees, burgemeester J. Alberda. secretaris Paul Simon geeft maandag een concert in Sportpaleis Ahoy Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 14.30 en 21.00 'Straat' (zie woensdag 12 juni) Bilbiotheektheater - 20.30 'De eetkamer' door Toneelgroep Ar- dalion (zie vrijdag 14 juni) Jeugdtheater Hofplein - 20.30 'Rotterdamned', muziekthea terproductie van amateurgroe- pen Theater 't Kapelletje - 20.00 'De dans van de reiger', van Hugo Claus door toneelgroep Impe rium Zaal de Unie -15.00 'Festival Exotiek'. Film 'The lu re of Asian music', over de in vloeden van Indonesische Ga melan muziek op westerse com ponisten. Om 16.00 speelt Anan da Sukarian op piano werken van Indonesische componisten. 20.30 pianoduo Bouwhuis van Zeeland spelen op Indonesische leest geschoeide muziek van John Cage. Oude Plantage - div. tijden 'Tea tro Fantastico' (zie vrijdag 14 ju ni) Zondag 16 juni HAL 4 - 20.00 'Festival Exotiek', slagwerkgroep speelt werken van Indonesische, Nederlandse en Amerikaanse componisten De Doelen, diverse zalen Poetry International. Into tionaal cultureel dichtersfe Le bal du Festival en een en slotfeest Schouwburgplein - 10.001 18.00 Eindprestentatie var Stichting Kunstzinnige 5 ming met muziek, dans, tte video en literatuur op zeven; dia in de schouwburg en opt plein Zondag 23 juni Sportpaleis Ahoy - 20.00 Yes concert De Doelen, grote zaal-14.158 terdams Philharmonisch Orb o.l.v. Richard Bradshaw 0 werken van Loevendie en K ting Maandag 24 juni Bibliotheektheater -1! raire filmweek. 'Thelastly van Elia Kazan en om Misfits' van John Houston Dinsdag 25 juni Bibliotheektheater -1930 raire Filmweek. 'The world cording to Garp' van G Roy Hill en om 22.00 'Liüta' Stanley Kubrick

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 30