Weinig verloop gezondheidszorg FNV niet tegen verruimen begrip 'passende arbeid' Andriessen wil 'deel-leden' EG Veel doden bij hittegolf Pakistan AH haalt bronwater Fan de schappen Verzekeraars: stelsel minder snel wijzigen binnen- en buitenland 01: nog geen twee procent personeel kiest ander beroep Utrechters minder gezond nflatie trekt ierder aan het weer in zeeland ...en in europa 1 DINSDAG 11 JUNI 1991 UTRECHT (ANP) - Van de ver- nleeekundigen en verzorgen- ?n verlaat jaarlijks slechts 1,6 „rocent de gezondheidszorg om in een ander beroep te gaan werken. Het salarisniveau is daarbij bovendien niet door slaggevend. Het niet voldoende ku„ncn benutten van de per soonlijke capaciteiten telt zwaarder. neze conclusies trekt het Neder lands Economisch Instituut (NEI) uit een enquête onder vier duizend verpleegkundigen en verzorgenden in opdracht van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV). Het is voor het eerst dat de mobiliteit de arbeidsmarkt in de ge zondheidszorg op zo'n grote schaal is onderzocht. Volgens het NEI vormen „ideële motie ven zoals zorg voor de mede mens een sterke begrenzing om in een ander beroep te gaan werken". Zelfs het geringe aan tal werknemers dat de sector verlaat, komt veelal in medisch- ondersteunende beroepen dan wel in het welzijnswerk terecht. De NRV, die het onderzoek ko mende donderdag bespreekt, waarschuwt voor een te groot optimisme dat het allemaal wel meevalt met verloop en perso neelstekort. „De verwachting is dat de concurrentieslag op de ar beidsmarkt in de komende jaren sterker zal worden. Dit zal de druk om te komen tot een betere beloning doen toenemen", aldus de NRV-Kamer voor beroeps vraagstukken in een commen taar op het onderzoek. De uit stroom uit het beroep moet wor den teruggedrongen door werk nemers (meer) te motiveren en deskundigheid bij te brengen en ze een „passend loopbaanbe leid" te bieden. Daarnaast is het nodig het aan bod te vergroten. Bij ongewij zigd beleid is over tien jaar een tekort van 17.000 verplegenden en verzorgenden voorzien. Uit het NEI-onderzoek maakt de NRV op dat er een aanzienlijke reserve aan potentiële herintre ders is. Door het aanbieden van goede kinderopvang, meer deel tijdfuncties en een goede scho ling zou deze groep in de gezond heidszorg kunnen terugkeren. De sector moet zich ook richten op het interesseren van doel groepen als allochtonen en werklozen. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) en de bedrijfsvereniging BVG hebben een „praktische handleiding" opgesteld die de instellingen in de gezondheids zorg moet helpen het ziektever zuim terug te dringen. Met dit boekje kan de manager de stand van zaken in zijn instelling op maken en vervolgens het sys teem zo nodig aanpassen. Slechts 3,2 procent van alle zie ke werknemers in de gezond- UTRECHT (ANP) - De bevolking van Utrecht lijkt meer te worste len mei de gezondheid dan de rest van de Nederlanders. jzo sterven er in deze stad iets meer mensen aan hart- en vaatziekten. [Er zijn meer Utrechters met een te hoge bloeddruk, ze hebben gemid deld een hoger cholesterolgehalte en hebben vaker last van vetzucht len ademhalingsziektes. In Utrecht sterven duidelijk meer mensen aan kanker dan in de andere drie grote steden en de rest van het land. lEenen ander staat in het maandag gepresenteerde brochure van de Iplaatselijke GG&GD over het „gezondheidsprofiel" van de stad Utrecht. De Utrechters roken gemiddeld meer dan andere landgeno- jten: vier op de tien volwassenen. Wat betreft alcoholmisbruik doen de Utrechters het weer beter: minder mensen sterven aan leverver- vetting. JbRUSSEL (DPA) - EG-commis- saris Frans Andriessen heeft maandag gewaarschuwd voor het gevaar van een te snelle uit breiding van de Europese Ge meenschap. Andriessen stelde in het Tsje- ihoslowaakse Dobris tijdens een forum over de Europese eco nomie als voorlopige oplossing een deel-lidmaatschap voor. Landen die niet tot de Europese Gemeenschap behoren, zouden bijvoorbeeld tijdens uitgebrei- jere ministerraden kunnen wor- en geraadpleegd over kwesties an gemeenschappelijk Euro- ees belang. Transport, tele- ommunicatie, energie, milieu, nderzoek en cultuur zouden iervoor in aanmerking komen. Dok op het gebied van buiten- lands beleid zou een nauwe sa menwerking mogelijk zijn, zei Andriessen. Volgens welingelichte kringen zou dit model niet alleen voor Midden- en Oosteuropese lan den moeten gelden, maar ook voor de vijf EFTA-staten, Zwit serland, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen en IJsland. Binnen de Europese Commissie en de EG-ministerraad zijn de voor stellen van Andriessen echter omstreden. Verscheidene lan den, waaronder de Bondsrepu bliek, pleiten voor een snelle uit breiding van de EG. Andere lid staten vrezen daarentegen dat de Gemeenschap bij uitbreiding geen effectieve besluiten meer kan nemen. Kinderen in de Pakistaanse hoofdstad Karachi zoeken verkoeling in een vijvertje foto EP A ISLAMABAD (AFP/RTR) - Een hittegolf heeft de afgelopen twee weken in Pakistan aan meer dan 200 mensen het leven ge kost, zo meldden ziekenhuisfunctionarissen maandag. Vooral de zuidelijke provincie Sind lijdt onder de hoge temperaturen. Alleen al het afgelopen weekeinde stierven in Sind zeker 145 mensen. Enkele tientallen mensen moesten met uitdrogingsver schijnselen in ziekenhuizen worden opgenomen. Met name kin deren, vrouwen en ouderen zijn slachtoffer van de hitte. In het oosten van Sind werd de hoogste temperatuur gemeten: 52 gra den Celsius. Dat was net geen Pakistaans record. In 1919 liep in Rawalpindi het kwik op tot 53 graden. Naast Pakistan gaat ook India al enkele weken gebukt onder extreem hoge temperaturen. In beide landen zijn waarden van boven de vijftig graden Celsius geen uitzondering. In India zijn met name de westelijke provincies Rajasthan en Gujarat getroffen. Gedurende de afgelopen week zijn in beide provicies zeker 21 mensen aan de hitte bezweken. In tegenstelling tot het westen van India wordt het midden ge troffen door zware moessonregens. In de Singraulimijn in het midden van het land zijn vermoedelijk zeker 150 mijnwerkers ingesloten geraakt door een enorme hoeveelheid water die een tunnel van een van de mijnen binnenstroomde. Volgens het In diase persbureau PTI worden reddingoperaties gehinderd dooi de slagregens. AANDAM (GPD) - Albert Icijn heeft besloten het pro- ukt AH Bron tijdelijk uit het ssortiment te halen. Reden iervoor is een onderzoek van Ie Consumentenbond naar mi- peraalwaters. In een aantal monsters AH Bron Mineraalwa- er die in februari geproduceerd njn, is een kwaliteitsafwijking ?econstateerd. Uit onderzoek is lebleken dat het hier sporen can een milieuverontreinigde tof (CIS 1-2 dichlooretheen) be reft, die geen gevaar vormt 'oor de gezondheid, aldus AH. )EN' HAAG (GPD) - Het leven is ussen medio april en medio "ei 0,2 procent duurder gewor- jen, De inflatie-trend staat laarmee voor dit jaar op 3,2 iroccnt. Het Centraal Bureau 'oor de Statistiek (CBS) heeft ht bekendgemaakt, folgens de laatste ramingen van iet Centraal Planbureau (CPB) ■ou de inflatie dit jaar op 2,5 pro sit moeten uitkomen. De aan rukkende inflatie werkt ook ko nend jaar door. Voor 1992 wordt 'u een prijsstijging van 4 tot 4,5 procent voorzien. Het CPB voor spelde eerder 3 procent. Tussen medio april en medio mei wer en motorbrandstoffen en zie- kenhuisverpleging duurder. Hoofdredacteur ANP wil overleg redactie hervatten F HA*G (ANP) - Hoofdrc- eur R.H.G. Meijer van het gemeen Nederlands Persbu- hrt n ^P) Wil heroPening van v 1T Cg met de redactieraad vraaet'dai p.ersbureau- Meijer maand-, 'n een brief die h'j ke m aan ade journal istie- medewerkers van het ANP meid^SChreven- Dat overleg wPu,uactleraadvindtdeze Wofrirpriiefterkent MeiJer dat de lelelri voaCKle door het gevoerde eerde n y 1 ANp in een geiso- e Positie is gebracht en dat IZT* verkeerde beoor- gen heeft gemaakt. et v Tert met z'dn brief op ■euK.r3" de redactie van flaandpn t J in de afgelopen Khet beleid van leep van Ditshuizen nandaT, ,1 Vorige week van hl? de j°urnaOs- »onii„„ ,persbureau ult na 'dent?? nde reeks van in" h,,, 51 c°nflicten geen ver- Khuize™eer te hebb™ 'n Van In opdracht van Albert Heijn zijn door het laboratorium Bio- chem in 's-Hertogenbosch extra monsters onderzocht uit dezelf de latere zogeheten produktie- charges. Hierin is volgens AH geen kwaliteitsafwijking gevon den. Momenteel bestaat nog geen duidelijkheid over de oorzaak van de door de Consumenten bond gevonden afwijkende on derzoeksresultaten. Albert Heijn zegt hoge eisen te stellen aan de kwaliteit van zijn pro- dukten. Vandaar dat besloten is om AH Bron Mineraalwater uit het assortiment te halen. Het zelfde geldt ook voor de andere Bron-varianten. Pas als er zeker heid is over de oorzaak van de kwaliteitsafwijking, zal Albert Heijn bezien of de schappen op nieuw met AH Bron worden ge vuld. Klanten die flessen AH Bron hebben aangeschaft, kunnen de ze terugbrengen naar de winkel. Zij ontvangen dan hun geld re tour. Een groep WAO-ers wordt maandag in Amsterdam 'over de streep getrokken', om hun verhaal te vertel len foto Marcel Antonisse/ANP AMSTERDAM (ANP) - Het voorstel van de Kroonleden in de Sociaal-Economische Raad (SER) om het begrip „passende arbeid" te verruimen, is voor de vakcentrale FNV bespreekbaar. Voorwaarde is wel dat in het WAO-advies aan het kabinet ook maatregelen staan voor preventie, begeleiding en her plaatsing van zieke en arbeid songeschikte werknemers. Bovendien wil de FNV dat men sen die al een WAO-uitkering hebben, niet van het ene op het andere moment worden gecon fronteerd met de verplichting om lager gekwalificeerd werk te gaan doen. Oudere werknemers moeten geheel buiten schot blij ven, aldus FNV-voorzitter J. Ste kelenburg maandag in Amster dam bij de opening van de regio nale meiddag voor WAO'ers. De FNV hield zich tot nu toe op de vlakte over het voorstel van de Kroonleden. Verschillende aangesloten bonden (industrie-, bouw-, diensten- en vervoers- bond) vinden het idee slechts symptoombestrijding, een schijnoplossing en een verkapte bezuinigingsmaatregel. Steke lenburg deelt deze kritiek, maar gaat niet zover het plan te ver werpen. Stekelenburg sprak maandag van „een massale aanval vanuit de politiek op de rechten van zie ken en arbeidsongeschikten". „Niemand is blij met de groei van het aantal zieken en arbeid songeschikten, maar het is een schande dat nu een groot scheepse poging wordt gedaan om van de slachtoffers dader te maken", aldus Stekelenburg. Rond Ziektewet en WAO zijn „fabeltjes en onjuistheden rond gestrooid". De kosten van deze voorzieningen hebben niets te maken met de financiële proble men van de overheid: alleen werkgevers en werknemers be talen ZW- en WAO-premie. Het aantal WAO'ers stijgt nog even snel als vorig jaar, maar er zijn dit jaar meer uitkeringen beëin digd en het aantal banen is toe genomen. „Relatief neemt het aantal mensen met een WAO- of DEN HAAG (GPD) - De gezamenlijke ziektekostenverzekeraars willen dal de wijziging van het ziektekostenstelsel minder snel gaat dan het kabinet heeft voorgesteld. In een brief aan de Tweede Kamer bepleiten de verzekeraars slechts een gedeeltelijke veran dering per 1 januari 1992. Deze week behandelt de Tweede Kamer plannen voor het overheve len van een forse bundel van verstrekkingen uit de ziekenfonds- en particuliere verzekeringen naar de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ), Daarbij gaat het om huisartsenhulp. geneesmidde len, kraamzorg, verpleeghuiszorg, gezinszorg, kruiswerk. Dit vinden de organisaties van ziekenfondsen en particuliere ziektekostenver zekeraars te veel ineens. Ook de gezamenlijke instellingen voor kruiswerk, gezinsverzorging en kraamzorg maken zich zorgen. In een gezamenlijke brief doen zij maandag een „klemmend beroep" op regering en parlement om geen „overhaaste en onverantwoorde beslissingen" te nemen. AA W-uitkering dus af', aldus Stekelenburg. Hij keerde zich ook tegen de stel ling dat de kosten stijgen. Tien jaar geleden bedroegen de WAO-kosten 6 procent van het nationaal inkomen. Dat percen tage is gedaald naar 5,3 procent. Steeds meer mensen krijgen een gedeeltelijke in plaats van een volledige WAO-uitkering. Bo vendien krijgt een groeiend aan tal arbeidsongeschikten hele maal geen uitkering meer omdat ze in theorie een andere baan kunnen vinden. Verbetering Het. kabinet vindt dat de toepas sing van het begrip 'passende ar beid' in de praktijk voor verbete ring vatbaar is. Daarvoor is ech ter geen nieuwe definitie van het begrip nodig. Wel moet duidelij ker worden welke mogelijkhe den voor arbeid door betrokke ne na een bepaalde periode geaccepteerd moeten worden. Het kabinet wil op korte termijn met arbeidbureaus, sociale dien sten en bedrijfsverenigingen om de tafel gaan zitten om de crite ria voor het hanteren van het be grip, en de toepassing ervan, te verduidelijken. Zie ook pagina 11 heidszorg komt uiteindelijk na een jaar in de wao. Maar dit per centage blijft stijgen. Het ziekte verzuim in de intramurale ge zondheidszorg steeg van 7,9 pro cent in 1988 naar 9,3 procent vo rig jaar. Dat blijkt uit nieuwe cij fers in het NZR-blad Het Zieken huis. Een daling van het ziektever zuim met twee tot drie procent lijkt de opstellers van de hand leiding haalbaar, als de politiek ook meewerkt. Vandaag Na het natte en winderige weer van gisteren is het vandaag een rustige dag. Een rug van hoge- luchtdruk zorgt voor zonnige pe rioden met stapelwolken. De aangevoerde lucht is koel, waar door het kxvik niet hoger dan 16 graden stijgt. Er is veel minder wind. Deze komt uit een zuid westelijke richting en is matig. Vanavond komt er sluierbeiool- king op nadering van een vol gend slechtzveergebied. Van nacht daalt de temperatuur naar 9 graden en ook deze week zit er nog geen iveersverbetering in, misschien volgende week. Nautisch bericht Wind: zuidwestelijk 4 tot 5 Bft., zicht: goed, temperatuur kust water: 13 graden, afwijking wa terstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: rond een me ter. lijke wind neemt toe tot vrij krachtig boven land en tot krachtig boven de Noordzee en Zeeuivse stromen. Voor donderdag tot en met za terdag: onbestendig en koel weer. Temperaturen overdag rond 16 graden, 's nachts dalend naar 10 graden. Veel beivolking, eerst regen, later enkele buien. De zuidwestelijke wind neemt geleidelijk af. ZON EN MAAN 12 juni Zon op 0519 onder 2200 Maan op 0444 onder 2229 Hoog water uur cm uur cm Woensdag 12 juni N.M. 14.06 Vlissingen 02.08 238 14.36 239 Terneuzen 02.30 265 14.58 266 Bath 03.31 306 15.58 308 Roompot-buiten 02.10 177 14 35 176 Zierikzee 03.45 160 16.15 160 Yerseke 03.50 187 16.20 187 Philipsdam-West 03.25 171 15.55 167 Vooruitzichten Laag water Voor morgen: een lagedrukge bied trekt over Schotland naar het oosten. Het bijbehorend re- gengebied bereikt ons in de och tend. Veel beioolkmg en perio den met regen. Middagtempera- tuur rond 17 graden, minimum 's nachts 10 graden. De zuidweste uur cm uur cm Woensdag 12 juni 1991 N.M. 14.06 Vlissingen 08.38 216 21.06 216 Terneuzen 09.07 229 21 32 228 Bath 10 16 252 20.38 251 Roompot-buiten 08.30 160 20 55 158 Zierikzee 09.45 154 22.15 152 Yerseke 09.50 171 22.20 169 Philipsdam-West 09.50 165 22.15 163 Verwachte weersituatie voor: 11-6-91 14 uur Arbeidsbureaus halen hun doelstelling niet DEN HAAG (ANP) - Voorzitter De Boer van het Centraal Bu reau voor de Arbeidsvoorzie ning (CBA) vreest dat de bezui nigingen op de arbeidsvoorzie ning de pogingen om meer men sen aan de slag te krijgen, extra zullen bemoeilijken. In het VNO-orgaan „Onderneming" voorspelt hij dat de arbeidsbu reaus door de tegenvallende economie hun doelstelling 141.000 vacatures te vervullen, „waarschijnlijk niet redden". „Daar komt de aankondiging van minister De Vries (sociale zaken) bovenop, om vanaf 1992 blijvend 150 miljoen te korten op het budget van de arbeidsvoor ziening," aldus De Boer. Hij vindt dat de zorgvuldig tussen werkgevers, werknemers en overheid (die gezamenlijk de ar beidsvoorziening uitvoeren) ge formuleerde afspraken „eenzij dig over boord worden gegooid." Dit jaar heeft de arbeidsvoorzie ning een eenmalige korting van 50 miljoen opgelegd gekregen, vanaf volgend jaar wordt het 150 miljoen blijvend. Maar er zitten meer ministers achter het geld aan, meent De Boer. „We moe ten regelmatig de minister van Onderwijs (Ritzen) tegenhou den, die elke keer als hij zijn kans schoon ziet tot aan zijn elle bogen in de centenbak wil." Rechter keurt inbeslagname lease-auto goed DEN HAAG (ANP) - De kanton rechter in Den Bosch heeft maandag de bezwaren afgewe zen van een leasemaatschappij tegen de inbeslagname van de auto van een de maximum snel heid overtredende cliënt. De lease-maatschappij moest erop voorbereid zijn, dat met een door haar verstekte auto een snelheidsovertreding begaan zou worden en dat de gebruike lijke sancties zouden worden toegepast, aldus de rechter. Daarnaast zou het tot ernstige rechtsongelijkheid leiden wan neer weggebruikers in eigen au to's wel het risico van verbeurd verklaring bij zware verkeers overtredingen zouden lopen en weggebruikers in lease-auto's niet. In het onderhavige geval werd de auto in beslag genomen na dat op 3 juni een automobilist over een afstand van 2628 meter over de Rijksweg N2 (gemeente Liempde) met een gemiddelde snelheid van 146 km per uur reed, waarbij hij ter hoogte van een kruising de snelheid van 175 km per uur bereikte. Ter plaatse gold een maximum snelheid van 80 km per uur. Vooruitzichten Weersvooruitzichten voor diver se europese landen, geldig tot en met woensdag: Canarische Eilanden en Madei ra: Wolkenvelden en vooral aan de zuidzijde van de eilanden pe rioden met zon. Middagtempe- ratuur ongeveer 26 graden. Marokko: Droog en perioden met zon. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 23 graden. Spanje: Langs de noordkust wolkenvelden. Elders zonnig. Middagtemperatuur langs de Costa's van 25 in het noorden tot tegen de 30 in het zuiden. Op Mallorca en omliggende eilan den ca. 28 en in het binnenland tussen 30 tot 35 graden. Portugal: Droog en zonnig. Mid dagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 28 graden op woensdag in de Algarve. Frankrijk: In het midden en zuiden droog en overwegend zonnig. In het noorden perioden met zon, maar woensdag meer bewolking en in het noordwes ten later kans op wat regen. Zwitserland: Droog en flinke pe rioden met zon. Middagtempe ratuur oplopend naar ongeveer 25 graden op woensdag. Oostenrijk: Perioden met zon, maar dinsdag in het oosten eerst nog kans op een bui. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 24 graden op woens- Italië: Op de meeste plaatsen zonnig, maar dinsdag in de om geving van Venetië een kleine kans op een bui. Middagtempe ratuur 25 tot 30 graden. Griekenland en Turkije: Op de meeste plaatsen zonnig, maar woensdag in het noorden van Griekenland en noordwesten van Turkije in de loop van de dag meer bewolking en kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur tussen de 25 en 30 graden. Tunesie: Overwegend zonnig. Middagtemperatuur langs de kust ca. 28 graden. Belgie en Luxemburg: Dinsdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Woensdag in het algemeen veel bewolking en wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar dinsdag in het noorden en oosten eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur van 15 gra den. Denemarken: Dinsdag perioden met zon afgewisseld door een bui. Woensdag veel bewolkig en af en toe regen. Noorwegen en Zweden: Wissel vallig en nu en dan regen of buien. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Britse Eilanden: Dinsdag perio den met zon, maar in de loop van de dag van het westen uit regen. Middagtemperatuur van 15 gra den in Ierland en Schotland tot 18 graden in de omgeving van Londen. Weerrapporten 10 juni 20 uur "C Amsterdam regenbui 14 Aberdeen regenbui 13 Athese onbewolkt 23 Barcelona zwaar bew. 19 Berlijn regenbui 16 Budapest zwaar bew. 25 Bordeaux zwaar bew. 17 Brussel zwaar bew. 16 Cyprus onbewolkt 21 Dublin licht bew. 16 Frankfurt regenbui 16 Genève zwaar bew. 19 Helsinki half bew. 14 Innsbruck regenbui 16 Istanbul half bew. 19 Klagenfurt half bew 23 Kopenhagen zwaar bew. 15 Las Palmas zwaar bew. 21 Lissabon onbewolkt 20 Locamo zwaar bew 22 Londen zwaar bew. 16 Luxemburg regenbui 11 Madrid zwaar bew. 26 Malaga half bew 23 Mallorca zwaar bew. 23 Malta onbewolkt 22 Moskou zwaar bew. 21 Munchen half bew. 17 Nice zwaar bew. 20 Oslo zwaar bew. 14 Parijs onbewolkt 11 Praag licht bew. 18 Rome half bew. 20 Split onbewolkt 26 Stockholm regen 11 Warschau onweer 15 Wenen regenbui 17 Zurich half bew. 17 Tunis onbewolkt 26 J regen l natte warmte-lront kou-front verplaatsings richting luchtdruk In milllbaren 19 temperatuur onweer opklaringen mist L mistbanken H een bui windrichting lage-druk ho ge-druk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 7