Enorme aiwisselmg I /ssa maakt turnen zo leuk W Wsss** Atletiek kost alleen maar geld In de file staan is een ramp Berg verpakkingsafval moet kleiner worden Recepten Lezers schrijven Dikkertje Dap krijgt heel snel opvolger KRULLEBAKJES Vakantiehuis voor patiëntjes in Renesse al jaar volgeboekt T A s trid van Breukelen pakt nationale titel ~W 1 I Alleen voor particulieren tot 16 Jc C J I jZ plaatst als er een naam, plus adres I Jr// nummer in staat. ~M a j V *B H JF Opgeven bi) de PZC-kantoren óf ee „Een afscheidscadeau voor mijn trainer". Zo ziet turnster Astrid van Breukelen (16) uit Goes haar natio nale turntitel bij de dames aspiran ten. Een titel, die zij vorige maand in de wacht sleepte tijdens de finale wedstrijden in Zevenbergen. De kersverse Nederlands kampioe ne zwaait haar trainer. Jan Roose van het Goese OKK (Oefening Kweekt Kunst) alle lof toe. „Zonder zijn deskundigheid en begeleiding had ik de top nooit gehaald", zegt ze oprecht. De volle vazen met bloemen in de kamer zijn nog steeds de stille getui gen van het feestje ter ere van haar titel. KER. Daarna een 1/2 LITER YOGHURT EN 1/4 LI TER MELK erbij doen Met, een gar de alles heel goed doorelkaar klut sen. Verdeel de smurrie over 4 HO- Te koop: plm. 250 fris- Te koop: 2-dlg. surfpak Te koop: kasteel Play Big drankblikjes 25,-. Wil- voor plm. 12 jaar, 50,-. 20,-; Little ponystal bert, tel. 01180-11147. Michiel 01180-29393. 15,-. Erik 01100-13216. Te koop: 15.000 knikkers Te koop: speenkonijnen Te koop: vogelkooi br. ƒ15,-. Lodewijk, tel. (Loth.), 8 wk. oud, 7,50 56 x h. 58 x d. 33, ƒ45,- 01186-2231.en gratis af te halen jonge Erik tel. 01100-13216. Te koop: voetbalsch. Pu- Poesjes- Florien Moens, Te koop; jonge raskonij- ma, mt. 37, 30,-; rolsch. J„a0'ekerke' 01183-nen Lotaringen ƒ5,-. met laars mt. 33 15,-; Jan-Rien tel. 01182-3141. verstel b. rolsch. ƒ5- Te koop: radio/pick-up/ Te k 75 tennisballen Benjamin, tel. 01180- cassette in een 25,-. Tel. 25,-; 125 golfballen 15961-01189-2627.Lodewijk tel. Te koop: radiobest. auto Te koop: spijkerjack, m. 01186-2231. ƒ15,-; hondemand riet 158, 15,-; zwemvest 20/ Te koop: Legotrein, (mid.) 20,-. Erik 01100- 30 kg. 25,-. Erik tel. 50,-. Guus, tel. 01180- 13216. 01100-13216. 37413. Bange moeder Ik vind het stom dat Asja niet op ballet mag. Als je dat nou zo leuk vindt! Ik snap best wel dat Asja's moeder uitgegleden is en niet meer kan dansen en dat haar rug scheef gegroeid is en dat ze ervan geschrok ken is. Maar Asja hoeft dat toch niet te overkomen? Als haar moeder nou zegt dat ze heel goed op moet pas sen. dan mag het toch wel? Monique Telleman Leegroven Zuidpool Ik vind het goed wat Ad Huiskes op de Zuidpool doet. Want als ze steeds van die onderzoeken doen dan ko men we steeds meer te weten over Antartica en trouwens over heel de Zuidpool. En ik vindt het ook goed dat de landen van Antartica een ver drag hebben gesloten dat je er met in de grond mag zoeken en er niks uit mag halen. Want anders wordt alles leeggeroofd. Sarina Tavenier Vuurpijlen Ik vind het stom dat als vader Jan sen gaat varen dat hij voor nood vuurpijlen meeneemt. Trouwens, het is toch geen oudejaarsavond?^ kunnen toch wat anders verzinnen voor als ze in nood zitten? Anders moeten ze niet zover van het land af gaan. dan kunnen ze nog terug- zwemmen als de boot zinkt. Of een rubberbootje meenemen, want overdag zie je geen vuurpijlen. Leon v. d. Broeke Beer en nog es beer Weet je wat ik een leuke verzame ling vind? De beren van Pauline van den Noord. De grote beer, vond ik wel leuk en het kleine colabeertje vond ik ook wel grappig. Pauline, mijn complimentjes. Ineke Izeboud Dit brouwt Smulclub 'De Paraplu' FRISSE FEESTDRANK 1 GROTE BANAAN afpellen en in een kom fijnprakken met een vork. Roer er 3 EETLEPELS LIMONADESI ROOP door en 2 EETLEPELS BASTERDSUI- De portemonnee van atlete Moni que Schipper (16) uit Zierikzee is (voorlopig) weer redelijk gevuld. On langs kreeg ze tijdens de uitreiking van de aanmoedigingsprijs voor jong Zeeuws sporttalent een cheque van 5.000,- in handen. Monique: „Dit bedrag moet ik delen met Stefanie Rottier, de tennister, die ook op de eerste plaats eindig de". Het geld is meer dan welkom. Wie nog iets over deze Krullebak wil schrijven kan dat doen tot en met woensdag 3 juli. Daarna maken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Eindredactie: Anneke van den Doel, en Willem Verstuijf. Redactie Marina van den Boog- aart. Jaap Clement, Leen van Dui- vendijk, Sam Karstens, Hans Seg- boer en Jan Smeekens. Adres: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9 Of) tot 17 00 uur): 01184-84000. i i „De atletieksport kost alleen maar geld", vertelt ze. „Alles moet je uit eigen zak betalen; schoenen, mate riaal (kogel en discus) en de reizen van en naar de wedstrijden". De nationaal jeugdrecordhoudster op het onderdeel kogelstoten (15,02 mj bereidt zich intussen voor op de Europese Jeugdkampioenschap pen. die op 8 augustus van start gaan in het Griekse Thessaloniki. „Zo'n trip naar het buitenland is een kolfje naar mijn hand", lacht de reis lustige Monique. „Reizen is één van mijn grootste hobby's" Kostgezin Turner Piet de Haze (16) greep met zijn derde plaats net naast de prij- zenpot. Piet.: „Verliezen hoort bij de sport, maar deze prijs was mij ook zeer welkom geweest". Vijfentwintig uur per week traint hij onder leiding van Rob Stout, de trai ner van Jong Oranje, in het sport centrum Papendal Piet: „Ik zit daar in een kostgezinIn het weekend reis ik maar mijn ou ders in Goes. Zonder de financiële hulp van mijn ouders zou ik deze tumopleiding nooit kunnen vol gen". Zolang Bruin het kan trekken gaat Piet door en met veel succes. Tij dens de Nederlandse kampioen schappen in de Houtrusthal in Den Haag behaalde hij een uitstekende eerste plaats Wie weet. geeft dit resultaat volgend jaar de doorslag bij de nieuwe ver kiezing van de aanmoedigingsprijs 1992. de nieuwe trainer Ton Karst. Ook bondstraining in Bennekom. In hem met hem ziet zij de toekomst zonnig heb ik dan ook het volste vertrou- in. Astrid: „Ik ken Ton van de wen". Monique Schipper krijgt Zeeuwse talentenprijs 2 EETLEPELS ROZIJNEN in heet water afspoelen en laten uitlekken in een zeef of een vergiet. Als ze niet meer druppen roer je ze door de ap peltjes. Salto's Vijf uur per week wordt er getraind op de salto's, de overslag op het paard en de handstandjes en flick- llacks op de evenwichtsbalk. „Dat maakt het turnen juist tot zo'n leuke sport voor mij", verklaart Astrid. „Door de enorme afwisseling houd je de lol er in". De Cios-studente is dan ook vast van plan die lol in de sport te hou den. „Voor mij geen diectjes of aller lei stresstoestanden op een weeg schaal", lacht ze. Ik eet en drink wat ik wil. y Op dit moment is zij -letterlijk- wat minder bij de pinken dan gewoon lijk. Astrid: „Mijn pinken hebben de neiging om krom te gaan groeien. Om dat te voorkomen is de pink drie weken geleden in het gips gezet. Vandaag of morgen mag het er ge lukkig weer af Studeren Het probleem van studeren én tóp- sport bedrijven bestaat gelukkig niet voor haar Astrid: „Het Cios is voor mij een ideale opleiding. De school leidt op voor een baan in de sport. Wat dat betreft kom ik volop aan mijn trek ken. Bovendien is deze opleiding een prima aanloop voor de sportaca- demie. Want dat is mijn uiteindelij ke doel". Verder, zonder Jan Roose. maar met Stapel 4 PLAKJES BLADER DEEG op elkaar. Strooi wat BLOEM op het aanrecht (anders komt de boel nooit meer los) en rol de plakjes goed dun uit. (Met een deegrol of met een fles met water) Snij deze superplak in vieren. Doe dat ook met de andere plakjes. Leg op ieder plakje een eetlepel van de appelprut. Bestrijk de randen van de plak met losgeklopt EIGEEL en vouw ze dicht. De zijkanten goed op elkaar drukken. Strijk de rest ook in met eigeel. Verwarm DE OVEN OP STAND 5 (of op 230 graden C). Zet de flappen in het midden van de oven. na 20 mi nuten zijn ze bruin, gaar. gloeiend heet en ont-zet-tend-lekker...! GE GLAZEN Nog even in de koel kast zetten en dan smikkelen maar. APPELFLAPPEN 8 PLAKJES BLADERDEEG laten ontdooien. 3 APPELS schillen en in kleine blok jes snijden. Strooi er overheen 1 EETLEPEL KANEEL. 1/2 CITROEN uitpersen en het sap bij de stukjes appel doen. Doe er ook 1 EETLEPEL SUIKER bij. Alles goed doorelkaar scheppen en een poosje laten staan. Intussen kun je alvast Monique Schipper: trip naar het buitenland is een kolfje naar r (foto Pieter Honhoff) Astrid van Ilreukelen: geen stresstoestanden op de weegschaal foto Wil lem Mieras I fe.iwaf «SJPf; 1*111# PZC 11E JAARGANG-NUMMER 6-DINSDAG 11 JUNI 1991 Buschauffeur ome Jo is klaar voor de schoolreizen Annie M.G. Schmidt VOF de Kunst HILVARENBEEK - „Denk je nou heus dat ze in Amerika om nep- Amerikanen verlegen zitten? Wel nee joh, ze hebben daar helemaal geen behoefte aan weer een kopie van Sting of aan een tweede M.C. Hammer. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Want hoe Ne- derlandser je bent, hoe beter". Nol Havens is de zanger van VOF de Kunst, een bandje zo gek als een deur. (Zegt hijzelf. Een paai'jaar ge leden waren hij en de vijf andere le den van zijn Brabantse band we reldsterren dankzij het liedje 'Su zanne' waar meer dan vijf miljoen exemplaren van verkocht zijn: „Het Nederlands is een prachtige taal om in te zingen. En zeker als je zulke schitterende teksten hebt als de kinderversjes van Annie M. G. Schmidt. Ik had i\og nooit van Dikkertje Dap gehoord. En dat juffrouw Scholten is gesmolten, omdat ze in de hitte op de Dam ging zitten, wist ik ook niet. Maar toen Aart Staartjes ons vroeg of we daar in Sesamstraat iets mee wilden doen, ging er een wereld voor me open". Leuke reacties Nol heeft zijn achterstand intussen aardig ingelopen, want hij zong met de band een CD. een cassettebandje en een single vol met lied van Annie M. G. Schmidt; „En er komt nog meer. We krijgen zoveel leuke reac ties. Van kinderen, maar ook van ou dere mensen die we blijkbaar een groot plezier doen met die oude lied jes uit de jaren vijftig. We hebben de eenvoudige melo dietjes in een nieuw jasje gestoken. Je hoort nu in plaats van één piano ook een gitaar, een trompet, een or gel, een accodeon, violen en allerlei rare geluidjes. Vooral bij het maken van die geluidjes hebben we onze fantasie kunnen botvieren. Want hoe maak je een fluitketel op je in strument, en hoe klinken vissen?" Het. mooiste compliment kreeg VOF de Kunst van Annie M. G Schmidt zelf. Ze werd vorige maand tachtig en had de CD van haar zoon gekre gen: „Ze zei dat er van genoten heeft" Voor wie Nol Havens en zijn band op het podium wil zien: 19 juni in Oud- Gastel. AAGTEKERKE - „Je moet goed weten, datje met kinderen uitgaat, je volledig aanpassen, je moet, hoe zal ik dat zeggen, de taal van een kind kunnen spreken". Dit zegt buschauffeur Jo Maljaars uit Aagteker- ke. Al zo'n twaalf jaar doet 'ome Jo' de schoolreis jes voor zijn firma. Volgens hem is het rijden met kinderen een vak apart. De helft van de chauffeurs is er niet ge schikt voor. „Je moetje aan een kind net zo goed kunnen geven als aan je kinderen thuis", vindt hij. Als voorbeeld vertelt Jo, dat een meisje hem vroeg mee te gaan waterfietsen. Ze kwam even later weer terug en zei: „Ik ben al om een muntje geweest". En toen is hij natuurlijk met haar in het bootje gestapt! Met eten en drinken in de bus heeft Jo geen pro bleem. Dat regelen laat hij altijd aan de begelei ders over. „Maar wat ik niet snap is, dat ze vaak zoveel snoep en eten en drinken meenemen", verzucht hij. „Dat overgeven in de bus komt gewoon door te veel snoepen en niet, omdat ze wagenziek zijn". File Jo maakt ook wel mee, dat het programma van het schoolreisje te overladen is. Dan vliegen ze van het één naar het ander. Jo: „Dat komt nog te vaak voor. De kinderen zijn een dagje uit en ze moeten ook echt plezier kunnen maken". Eén van de vervelendste dingen, die je kan over komen is met een bus met kinderen in de file staan. Dan is vijf minuten al heel lang. „Ik had het vorig jaar bij de Heinenoordtunnel", vertelt Jo. „Ik moest toen terug naar Bruinisse en ben omgereden over Dordrecht. Ja, je moet blijven rijden!" De mensen vragen Jo vaak of z'n oren niet toete ren na zo'n schoolreis, maar hij hoort het gewoon met. "Ik kan veel verdragen" En hij kan ook vertellen. „Vorig jaar kwamen we terug in Vlissingen. Een kind pakt zo'n busgor dijntje, houdt het voor de mond en je weet wel. Ze hebben dat gordijntje zo meegenomen en ik heb het nooit meer teruggezien!" Ken kleine oogst aan verpakkingsafval (foto Pieter Honhoff) DEN HAAG De berg verpak kingsafval moet veel kleiner wor den. Minister Alders van milieube heer maakte daarover onlangs een afspraak met de Stichting Verpak kingen en Milieu (SVM). In het jaar 2000 moet er 10% min der verpakkingsafval zijn dan in 1986. Bovendien moet 60% worden hergebruikt. Het afval mag alleen nog worden verbrand of herge bruikt. Afval storten is er niet meer bij! En als dit nu niet lukt? „het is een afspraak", zegt Henk Venner van de Vereniging Milieudefensie. „Als je je daar niet aan houdt, ga je met elkaar praten en als dat niet helpt kan je naar de rechter stappen". Vorig jaar al startte Milieudefensie een verpakkingscampagne. Door de toename van het aantal super markten is de berg verpakkingsaf val enorm gegroeid. Henk: „We hadden drie speerpun ten: de wegwerppakken voor sap pen en zuivelprodukten, de blis ters en aluminium verpakkingen zoals blikjes". Met de leus 'Pak de fles, fles het pak', probeerde men de mensen over te halen melkflessen te kopen. „Maar als je dan ziet, dat de consu ment voor een fles melk twee dub beltjes meer betaalt dan voor een pak. dan loopt zo'n actie niet echt goed", meent Henk. Plastic tas Voor supermarkthouder Cees Bi- lius uit Haamstede ligt de zaak heel duidelijk. „Je moet beginnen bij de wortel en dat is de fabrikant van de verpakking. Daar moet je tegen zeggen wat mag en wat niet mag. Ik werk graag mee, maar kan in m'n eentje niks beginnen. Maar een plastic draagtas hebben ze bij mij nog nooit cadeau gehad!" Duitsland heeft de verpakkingen aangepakt door wettelijke maatre gelen te nemen, waarbij herge bruik verplicht wordt. Ook zal er statiegeld worden inge voerd voor wegwerpblikjes, ver pakkingen van was- en schoon maakmiddelen en voor verfbus- sen. Waarom kan dat in Nederland niet? „Henk Velder: „Wij hebben hier een praatcultuur. We stikken van de adviescommissies, die allemaal grijze oplossingen bedenken. Om dat we zo tolerant zijn!" RENESSE - De staatssecretaris van Volksgezondheid en oud-Re- nessenaar Hans Simons opende on langs het vakantiehuis Thuredrith. De bungalow is bedoeld om jonge kankerpatiëntjes en hun familie een kans te geven er echt even uit te kunnen zijn Hij staat op het terrein van de C.J.V. aan de Rampweg in Renesse. Bart Schot uit Zierikzee, al dertig jaar voorzitter van de C.J.V.„De bouw van het, vakantiehuis is een gezamenlijk initiatief van de Lions- club Thuredrith (oudste naam van Dordrecht) en de C.J.V. Zij hadden het geld en wij de ruimte". De vergunning voor de bouw was geen probleem. Schot: „De gemeen teraad stond er unaniem achter en dat komt niet vaak voor!" Golfwedstri jden Toen het licht eenmaal op groen stond, is men voortvarend te werk gegaan. En het resultaat mag er we zen „Een schitterend ingerichte, houten bungalow met werkelijk al les erop en eraan," vertelt Schot, „alle denkbare elektrische appara tuur van cd-speler tot magnetron, geen drempels, een telefoon en zelfs het tuinameublement is niet verge ten." Om het geld voor de bouw bijeen te krijgen, heeft de Lionsclub golfwed- strijden georganiseerd. Er is ook veel geschonken door verschillende instanties. Schot: „En wij regelen nu het onder houd van het huis, zoals de schoon maak". Veel belangstelling Voor de bezetting van de bungalow zorgt de Stichting Gaandeweg uit Arnhem. Gaandeweg bestaat sinds 1988 en stelt zich ten doel jonge kan kerpatiënten in gezinsverband zon der geldelijke vergoeding een goede vakantie te bieden. Schot: „Het klikte meteen tussen ons Gaandeweg heeft goede con tacten met de ziekenhuizen. Ze zijn begonnen met drie vakantiehuizen en nu hebben ze er al veertien". De belangstelling voor een week gratis Thuredrith is zo overweldi gend, dat er al voor een jaar volge boekt is. „En ons C.J.V. kamp is ook al volgeboekt", glundert Schot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5