brei Minimumloon gloeiend hete PZC opinie en achtergrond Aarde spuwt dood en verderf Publiciteit is dodelijk voor straatkinderen Elvis Parijs wil raddraaiers uit voorsteden sturen Confrontatie ministers Kok en De Vries Wat mij opviel in Graceland, het landgoed van Elvis Presley in Memphis, ivas dat er op geen enkele' wijze verwezen werd naar zijn drugsverslaving, die hem op 42-jarige leeftijd de dood injoeg. Wel hangt er in een van de expositieruimten een foto waarop Presley's ontmoeting met president Nixon staat afge beeld; tijdens dit onderhoud liet The King op niet mis te verstane wijze weten dat hij een fervent tegenstander van narcotica xuas. Ook later zegde hij de FBI alle hulp toe bij hun strijd tegen junkies en dealers - zou hij tij dens een tournee een verslaafde collega tegen het lijf lopen, dan zou hij niet aarzelen om dat feit aan de autoriteiten te melden. Al die toezeggingen werden ge daan op een moment dat Presley zelf al jaren verslaafd was aan een hele reeks pepmiddelen en opiaten. Toch beschouwde hij zichzelf allerminst als een jun kie. Volgens hem gebruikte die alleen heroïne, een illegale drug -1— -- kokanje Gerrit Jan Zwier dus, die in de bloedbaan werd in gespoten. Presley maakte zelf ook veelvuldig van de injectie naald gebruik, maar hij spoot de vloeistof niet rechtstreeks in de aderen; verder betrok hij zijn spullen niet van straathande laars, maar van bevriende art sen. In de souvenirwinkels tegenover Graceland is van alles te koop, van theelepeltjes, handdoeken, petten, sleutelhangers tot para plu's aan toe - alle voorzien van Elvis' beeltenis - maar het aan tal boeken over Memphis' be roemde zoon is heel gering. Zeer opvallend is de afwezigheid van het befaamde en beruchte 'Elvis' van Albert Goldman, waarin een ontluisterend portret van The King wordt geschilderd. Niet alleen wordt Elvis in deze biografie van zijn troon gesto ten, ook Memphis, en daarmee het hele Zuiden, wordt als een achterlijke streek uitgebeeld. Dat alles zal de reden zijn dat Goldman in het moderne bede vaartsoord, dat Graceland heet, wordt geboycot. Belangstellenden wezen mij op enkele feitelijke onjuistheden [zo had de roze Cadillac binten het. museum nooit tot het wagen park van Elvis behoordmaar niernand verwees mij echter naar de biografie van Goldman. Ik heb het lijvige boek (600 blad zijden) uit de bibliotheek ge haald en heb het gefascineerd achter elkaar uitgelezen. Voor Goldman is Elvis Presley een verwend en verknipt moe derskindje, dat op geen enkele manier met de realiteit kon om gaan. Hij gruwt van zijn platte humor, zijn narcisme en perver siteit, zijn liefde voor ivapens en zijn levenslange voorkeur voor onnozele kindvrouwtjes. Vooral de wijze waarop The King zich steeds dieper liet wegzakken in het moeras van verveling en ver slaving, roept bij Goldman een diepe weerzin op. De ziekte waaraan Elvis overleed, luidt het oordeel van de biograaf, is geen andere dan 'totale verve ling'. Uit het boek blijkt ook dat Elvis veel waardering had voor zwar te musici; hij hield van gospels en contracteerde later zelfs go spelkoortjes om hem bij optre dens vocale ruggesteun te ge ven. Maar tevens wordt duide lijk dat hij inderdaad geen ver lichte denkbeelden over de ver houding tussen blank en zwart had. Over de strijd voor gelijke burgerrechten, die in zijn tijd volop woedde, deed hij geen uit spraken. Misschien mocht dat ook niet van zijn manager Kolo nel Parker, de parasiet die hem een leven lang uitzoog, en die niet wilde dat hij in het open baar politieke of sociaal betrok ken meningen verkondigde. Het feit dat Elvis zwart personeel in dienst had, ivaar een briefschrij ver mij op wees, is beslist geen bewijs van een progressieve in- stelling: ook in de slaventijd was het dienstpersoneel overwegend zwart. Het is waarschijnlijk ook te veel gevraagd om van een ge wone jongen die opgroeide in een streek waar de Ku Klux Klan een factor van betekenis ivas en is en waar een voetzoe ker een 'nigger-chaser' genoemd wordt, te verlangen dat hij soli dair was met Martin Luther King. De man dus die in Mem phis door een blanke werd ver moord. Goldman is een intellectueel en een Yankee Noord-Ameri kaanen die achtergrond heeft wellicht zijn visie op Elvis Pres ley gekleurd. Maar wat ik aan deze levensbeschrijving zo bij zonder vind, is dat zij uit afkeer en niet uit bewondering geschre ven is, het gevoel waardoor toch de meeste biografen bezield wor den. DINSDAG 11 JUNI 1991 (Door onze redacteur gen betekenen, integendeel", al dus het Planbureau. „Het kabinet is dan ook van oor deel dat aan de keuze voor een dergelijke invoering een zeer grondige bezinning van alle rele vante aspecten vooraf dient te gaan", aldus het stuk van De Vries. Bovendien zou het door alle betrokkenen moeten wor den gesteund, ook minister Kok. Koppeling Trachtte PvdA-voorman Kok zijn onwillige CDA-collega via de media pootje te lichten? Kok kreeg zijn zin niet, dat is zeker. De PvdA'er heeft echter andere belangen. Het overeind houden van de koppeling tussen werkenden en niet-werkenden bijvoorbeeld. Daarvoor moet de getalsverhouding tussen werkenden en niet-werkenden verbeteren. Er moeten meer mensen aan de slag. Indien nu een rigoreuze verla ging van het minimumloon niet kan, waarom dan niet gekozen voor een stapsgewijze aanpak? De jongeren vanaf 18 jaar bij voorbeeld, waarvan toch al eer der besloten is dat zij op eigen benen moeten staan, ook in fi nancieel opzicht. In de weten schap dat er deze zomer gepraat moet worden over de koppeling in 1992, moetje dus deuren open houden. En voorkomen dat zij via de publiciteit over De Vries' stuk worden dichtgegooid. Alternatief Ondertussen is De Vries flink in zijn wiek geschoten. Hij acht het onverkwikkelijk dat een collega de kabinetsbesluiten achteraf anders tracht uit te leggen. Geen wonder dus dat hij afgelopen za terdag op een CD A-bij eenkomst in Ede nog eens flink uitpakte over alle nadelen van het morre len aan het minimumloon. Met overheadsheets en al. Bert gaf college. En hij bood meteen een alterna tief. Indien je het voor mensen aantrekkelijk wilt maken laag- gekwalifeerd werk te gaan doen tegen het minimumloon, moetje de belastingaftrek wegens ar beidskosten voor werkenden verhogen van 1000 gulden nu naar 4500 gulden over vijf jaar. Dan wordt ook de afstand tot de netto-uitkering groter. Maar ja, dat plan kost geld. En bij wie? Juist, bij minister Kok. Het kan nog een interessante zomer wor den. (Van onze correspondente in Rio de Janeiro Ineke Holtwijk In ruim een maand tijd zijn de lijken van zeven straatkinde ren gevonden in een van de par ken in het centrum van Rio de Janeiro. Allen doodgeschoten. Een concrete aanwijzing over wie of waarom de minderjari gen hebben vermoord, ont breekt. De zeven leefden op het Largo do Carioca, een druk plein met veel straatverkopers en winkels in het hart van de stad. Het plein en de kinderen die er overdag rondhangen, 's nachts slapen en leven van zakkenrollen, bedelen en kleine diefstallen in winkels, figureerden uitgebreid in een re portage die het weekblad 'Veja' kort geleden publiceerde. Publiciteit lijkt dodelijk. Dezelf de groep (kinderen en tieners) komt namelijk ook voor in een documentaire die de Braziliaan se cineaste Sandra Werneck heeft gemaakt over het leven op straat, 'Guerra na Rua' (Oorlog op straat) geheten. De film werd gemaakt met onder meer geld van de Nederlandse Stichting- Kinderpostzegels en komt ook op cfe Nederlandse televisie. „Iedere keer als de media aan dacht besteden aan straatkinde ren, stijgt het aantal moorden", zegt de Nederlandse straathoek werker Nanko van Buuren (42) die verschillende projecten met minderjarigen onder zijn hoede heeft. Weet hij waarom? Intimi datie, gelooft de Nederlander. „Er zijn 'groepen die willen afre kenen met de kinderen. Zij wil len laten voelen dat ze heus ster ker zijn". De straathoekwerker heeft besloten dat zijn organisa tie geen journalisten meer op sleeptouw neemt. De documentaire van Werneck gaat in op de betrokkenheid van politie en winkeliers en hun be wakers, die een hekel hebben aan de 'pivetes', de jonge dieljes. Het Braziliaanse dagblad 'O Po- vo' (Het Volk) verwoordde ruim een week geleden wat sommige winkeliers en politieagenten voor een open microfoon niet durven te zeggen: dat ze de pive tes liever dood dan levend zien. 'Ratten' O Povo had naar voorbeeld van Veja ook een kijkje genomen op het plein en schreef vervolgens over de 'ratten van Largo do Ca rioca', die de pest waren vooti samenleving en die moeten w den uitgeroeid. FijnannM kan O Povo, dat dagelijks haar voorpagina bloedenge fc{ to's publiceert van steekpartij en slachtoffers van drugsoeSj gen, niet worden verweten.™ het artikel over de straatjas wordt door Van Buuren betel als een „directe oproep t moord." Ook straathoekwerkers knjd hun portie, lijkt het. Devootfj ter van de Beweging van Stasi kinderen in Rio de Janeiro,i mer Nascimento, is meermÈ met de dood bedreigd en hee politiebewaking. Een ander stuurslid vond bij thuiskom enkele maanden geleden eend gelgat in haar ruit. Op het ka toor van Nanko van Buureni vorige week ingebroken. Deé ven namen behalve 20.000 dol! (bijna 40.000 gulden), ook riaal mee dat bestemd was ra de mensenrechtenorgaiusi) Amnesty International Op lil vond Van Buuren een nleii? dreigbrief gericht aan het afe van Wolmer Nascimento erna dewerkers aan een project ra lijmsnuivers. Campagne Amnesty International lancs de afgelopen week een im campagne tegen de moorden i minderjarigen in Brazilië, ws het geweld beperkt zich niet: Rio de Janeiro. Het parleme heeft een onderzoekscommis geïnstalleerd. De minister vi volksgezondheid, die ook la derzaken in zijn portefeui heeft, beloofde ruim een mas! geleden dat hij 'binnen enki dagen' de doodsbrigades die; rekenen met de straatkinder zou laten ai-resteren. Maar er tot nu toé niemand opgepakt Cijfers zijn er niet veel. In dei weldstatistiek 'verdrinken' i minderjarigen. Volgens de au riteiten worden alleen in Rioi Janeiro (6 miljoen inwoners)? jaar ongeveer 8.000 mensent moord. De enige cijfers over straatjeugd zijn verzameld® de Beweging van Straatkird ren zelf. Zij deed onderzoek: basis van kranteberichten I 1989. Daaruit bleek dat erin: drie grote steden Rio. Sao Pa lo en Recife) zeker 440 minds rigen (tot 18 jaar) in datjaar4" geweld om het leven kwamen het aantal agenten in de Par) voorsteden aangekondigd 3 sneller te kunnen ingrijpen ongeregeldheden. Slachtoffers Afgelopen weekeinde was) opnieuw raak in Manteslb lie, een voorstad van Parijs® wekenlang het toneel is van? welddadige botsingen W groepen jongeren en de opri politie. Zondagmorgen overt een 32-jarige politieagente dat de bestuurder van een p len auto die door de politie® achtervolgd, bewust was Hp den op een wegversperring de politie. Nog geen uur later sch00"l collega van de vrouw opvifö dezelfde plaats de bestuif, van een andere gestolen Sj een 23-jarige man van AlTO afkomst, dood. Het derde® lijke slachtoffer in Mantós-W lie in veertien dagen tijd. weken geleden overleed de n. rige arrestant Aissa Ihicn,®-; ongeregeldheden wasopgfP aan een acute astmatische val nadat politieagenten zijn medicijnen hadden? (Van onze correspondent in Parijs Hans Gertsen Frankrijk vreest een lange, hete zomer vol geweldda digheden in de voorsteden. Na de tragische gebeurtenissen in de Parijse voorstad Mantes-la- Jolie, waarbij het afgelopen weekeinde twee doden vielen, heeft de regering groot alarm geslagen. Een heel pakket maat regelen moet er voor zorgen dat het deze zomer geen slagveld wordt in tientallen troosteloze nieuwbouwwijken rond de gro te steden. De meest spectaculaire maatre gel is afkomstig van minister Mi chel Delabarre, verantwoor delijk voor stedelijke proble men. Delabarre wil 3000 tot 4000 jongeren uit de voorsteden, de ergste raddraaiers, tijdens de zo mervakantie naar het platte land sturen, waar ze enkele we ken bij boerenfamilies zullen worden ondergebracht. Dela barre verwacht dat het platte landsleven een heilzame invloed zal hebben op de jongeren uit de betonnen ghetto's. Verder heeft Delabarre allerlei sportbonden opgeroepen deze zomer extra veel activiteiten te organiseren in de voorsteden om te voorko men dat jongeren uit verveling problemen gaan veroorzaken. Minister Philippe Marchand van binnenlandse zaken heeft van morgen een flinke uitbreiding gerd. Hoewel het afgelopen vr de in Mantes volgens nun- Marchand niet om soc ging maar om pure straat- nerij, is de spanning in °e tige voorsteden alleen ma' buitenland Louis Burgers) In één week tijd toonden twee vulkanen, die al hon derdenjaren zwegen, waartoe zij toch nog in staat waren. De uitbarsting van de Unzen-vul- kaan op het Japanse eiland Kyushu leidde een week gele den tot de dood van 37 journa listen en wetenschappers, en leidde daarna tot de evacua tie van duizenden omwonen den. Een nieuwe, nog veel krachtiger uitbarsting wordt verwacht. Bij de laatste uit barsting, 200 jaar geleden, kwamen rond 15.000 mensen om het leven. Zondag kwam de Pinatubo vulkaan op de Filippijnen tot uitbarsting. Hierbij zijn geen slachtoffers gevallen, omdat de omwonenden op tijd kon den vluchten. Inmiddels heb ben de Amerikanen de nabij gelegen Clark luchtmachtba sis geëvacueerd. De Pinatubo kwam voor het laatst in 1380 tot uitbarsting, maar over slachtoffers is niets bekend. Vulkanen met namen als Ve suvius, Etna, Krakatau of Mount Helen zijn haast huis houdelijke begrippen. Ze ver oorzaakten dood en verderf door hun lavastromen en asre- gens. De filmbeelden zijn in drukwekkend, een rode vuur zee die zich een weg zoekt rich ting dal, of een enorme roet wolk. Een prachtig gezicht, tot de kijker zich de achterliggen de verwoestende kracht van de natuur realiseert. 'Aardwetenschapper' dr M.J. van Bergen is als geochemicus verbonden aan het Instituut voor Aardwetenschappen van de universiteit van Utrecht. Hij vergelijkt vulkanische uit barstingen graag met een champagnekurk die na enig bewegen met een knal tegen het plafond vliegt. Een verge lijkbare, maar immens veel grotere kracht, zorgt dat een vulkaan letterlijk kan explo deren, In de praktijk kunnen vulka nen overal ter .wereld voorko men. Maar de meeste van de (ruw geschat) 1500 werkende vulkanen liggen in een grote boog om de Stille Oceaan: Ja pan telt er 70, de Filippijnen rond 40, Indonesië nog eens 70 en dan zijn er nog vulkanen op Hawaii en aan de westkust van Noord-, Midden-, en Zuid- Amerika. Maar Europa telt eveneens een groep werkende vulkanen: Etna, Vesuvius, de Stromboli (Eolische eilanden). Zelfs op IJsland staan ze te roken. Daarnaast zijn er enkele ge bieden (zoals de Eifel, Massiv Mount Helen tijdens één van de uitbarstingen in 1980 (foto UPI) Central en Zuid-Toscana) waar de vulkanen allang dood zijn. Dat wil zeggen 'allang' in menselijke begrippen. Voor de aarde is een periode van enke le honderdduizenden jaren 'kort geleden'. Grenzen Vulkanisme kan zich volgens dr Van Bergen op drie ver schillende manieren voor doen. Ze ontstaan op plaatsen waar twee aardplaten naar el kaar toe drijven, in het midden van een plaat en op plaatsen waar platen uit elkaar drijven. De meest explosieve vulkanen ontstaan daar waar aardpla ten tegen elkaar schuiven. Op grote diepte (100 tot 300 kilo meter) vormt zich vloeibaar gesteente (magma). Dit mag ma trekt door barsten in de ho gere aardlagen naar boven. „Het ziet eruit als een soort vloeibare bloemkool." Het magma verzamelt zich vlak onder de oppervlakte (en kele kilometers tot enkele tientallen kilometers diepte) in een ondiep reservoir en koelt langzaam af. Daarbij ko men gassen vrij, waarop druk komt te staan. De uitbarsting, wanneer de kurk van de fles schiet, volgt zodra de span ning van het gas te hoog is op gelopen. Dat is de afgelopen weken in Japan en op de Filip pijnen gebeurd. Veel minder gevaarlijk zijn de vulkanen die midden op een aardplaat staan. Van explosie gevaar- is bijna geen sprake, veelal worden ze gekenmerkt door een lavastroom. Dit type vulkanen ontstaat boven een - opnieuw op grote diepte gele gen - hete magmabron. Dit magma prikt als het ware door de bovenliggende lagen heen. De Etna op Sicilië is een voor beeld van een dergelijke vul kaan, net als de vulkanen van Hawaii. Deze laatste bergen tonen door hun ligging (één lijn) ook nog eens de beweging- van de aardplaat: de hete magmabron diep in de aarde verplaatst zich niet, maar door de verschuiving van de plaat moet het gesteente telkens een andere opening vinden. Omdat de plaat naar het noordwesten opschuift bevin den zich de jongste, nog werkende vulkanen, in het zuiden van de archipel. De IJslandse vulkanen zijn voorbeelden van het derde ty pe: de vulkanen die"ontstaan op de plaatsen waar de platen uit elkaar schuiven. Deze vul kanen vinden we vooral op de zeebodem. IJsland is een uit zondering: het ligt precies bo ven de mid-oceanische rug, waardoor het eiland en de vul kanen boven water uitsteken. Dit type vulkanen kan gevaar lijk zijn: in 1973 werd een IJs- lands dorp nog door een vul kaanuitbarsting verwoest. Niet alle uitbarstingen zijn zo gevaarlijk als die van de Un- zen op het einde van de 18e eeuw, waarbij 15.000 mensen omkwamen. Of de bekende Krakatau-uitbarsting van 1883, met 36.000 doden. Ook in deze eeuw was het raak. De Filippijnse Taai-vul kaan ontplofte in 1911 (1300 doden) en nog eens in 1965 (200 doden). In november 1985 kwamen 23.000 Colombianen om bij de uitbarsting van de Nevado del Ruiz. Om de ha verklap rommelt het in Japan, op de Filippijnen en in Indone sië. Deze landen liggen als op een vuurgordel, die elk mo ment kan ontploffen. Zondag bijvoorbeeld, onder brak de Pinatubo plotseling een zes eeuwen durende slaap. Aan de andere kant zijn er ook vulkanen die 100 miljoen jaar geleden voor het laatst actief waren. Duizenden mensen kunnen nog steeds slachtoffer worden: zoals de 1500 inwoners van Ka meroen die in hun slaap ver rast werden door vulkaangas (vrijwel zeker C02) dat hen in 1986 in hun slaap overviel. Of de meeste van de 37 Japanse wetenschappers en journalis ten die - volgens nog onbeves tigde berichten - vorige week ook door het gas van de Unzen om het leven kwamen. De Vries was tegen. Volgens hem wil er straks niemand meer werken tegen een verlaagd mini mumloon. Bovendien zouden al lerlei mensen daardoor onder het sociaal minimum terechtko men, vooral alleenverdieners. Die zouden weer met sociale toe slagen geholpen moeten wor den. Te ingewikkeld. Bovendien zijn talloze uitkeringen aan het minimumloon gekoppeld. Die zouden dus ook omlaag gaan. Met alle gevolgen van dien. Van onze parlementaire redacteur Carel Goseling Oud-minister De Koning (so ciale zaken) probeerde drie maal het wettelijk minimum loon te verlagen. Evenzovele malen stuitte hij op verzet in de Tweede Kamer, onder meer door de afwijzende houding van de CDA-fractie. Een fractie die toen onder leiding stond van ene Bert de Vries. De man die nu op Sociale Zaken de scepter zwaait. Afgelopen week kwam het kabi net met een lijvige nota waarin opnieuw een verlaging van het wettelijk minimumloon centaal stond. Een reactie op een advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid WRR) met als titel 'Een werkend per spectief. Volgens de WRR kan het wette lijk minimumloon met 30 pro cent omlaag. De hoogte is nu nog afgestemd op de alleenver diener, iemand die er een heel gezin van moet onderhouden. Omdat er steeds minder alleen verdieners zijn, kan het loon ver laagd worden tot het behoeften- niveau van de alleenstaande. En dat ligt 30 procent lager. Met een lager minimumloon zouden banen waarvoor weinig kwalificaties nodig zijn, goedko per worden. Dat zou leiden tot extra werkgelegenheid en een daling van de werkloosheid. niet bereid 'zijn' minister op So ciale Zaken te laten vallen. Daarmee was de discussie ech ter allerminst afgelopen. Tussen het moment dat het kabinet de besluitvorming afrondde, nu an derhalve week geleden, en het uitkomen van het stuk van De Vries, eind vorige week, vond le vendig overleg plaats. Tussen af zonderlijke collega's en De Vries, maar ook in groepjes be windslieden. Stukken gingen over en weer. Tekstsuggesties, nieuwe formu leringen. Uiteindelijk werd het een vaag stuk. De nadelen van een verlaging van het minimum loon 'lijken' groter dan de voor delen. Talrijke zaken worden na der onderzocht „zodat een meer definitief standpunt op grond van meer kennis mogelijk wordt." Wanneer dat standpunt bepaald zou moeten worden, blijft volstrekt duister. Nu zijn er in het kabinet mensen die het met deze gang van zaken niet eens zijn. Vice-premier en PvdA-voorman Kok bijvoor beeld. Hij stuurde dan ook enke le uren nadat het stuk van De Vries geopenbaard was, zijn mensen op pad om het beeld bij te kleuren. Eenieder die er open voor stond werd te verstaan ge geven dat het kabinet helemaal niet besloten had om niet te tor- neh aan het minimumloon. Besluit Sterker nog, er was wel degelijk een besluit genomen. Deze zo mer zou het wettelijk minimum loon verlaagd worden voor jon geren: vanaf degenen die dit jaar 18 jaar zijn geworden. Zo zou de groep elk jaar groter worden en over een jaar of 40 iedereen om vatten. Een dergelijk 'besluit' is nergens in de stukken terug te vinden. Natuurlijk, er wordt wel over ge-, rept. maar dan vooral in negatie ve zin. Er zouden gedurende heel lange tijd twee systemen van mi nimumloon bestaan. Met zeker veel ongelijke behandeling, ook in de sociale uitkeringen die aan het minimumloon zijn gekop peld. De oplossing zou bovendien uniek zijn in Europa, terwijl de EG juist naar elkaar moet groeien nu de grenzen begin 1993 wegvallen. En dat allemaal op basis van het jaar waarin men toevallig is geboren. Mocht zulks juridisch niet houdbaar blijken (op basis van Europese- en andere verdragen), dan zijn de gevolgen niet te overzien. Een lawine van procedures, nood wetgeving en kosten. Geen besparing En dan is er nog het commen taar van het Centraal Planbu reau. Daar wordt voorspeld dat een verlaging van het minimum loon voor jongeren ertoe leidt dat zij weliswaar betere arbeids kansen krijgen, maar zij worden voor werkgevers tegelijk goed koper dan ouderen met een mi nimumloon. „Vervanging van ouderen door jongeren zal even wel geen besparing op uitkerin- De bewindsman betwijfelt ver der of alle voor de verlaging van het minimumloon voorspelde nieuwe banen (135.000 in een jaar of vijf, volgens het Centraal Planbureau) er wel komen. Nu zijn er immers genoeg van deze banen voorhanden, kijk maar naar de circa 100.000 vacatures, maar memand stapt erin. Ook niet de uitkeringstrekkers. De Vries' argumenten wonnen het in de ministerraad. Ook al dachten anderen, zoals de minis ters Kok, Andriessen en Ritzen, er anders over, Lubbers bleek Wim Kok, Ruud Lubbers en Bert de Vries vergaderen (Foto Ed Oudenaarden) AMSTERDAM - Een Nederlandse straatwerker bekijkt enkele to's van straatkinderen in Rio de Janeiro, (foto ANP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4