Omvangrijke fraude in bijstand PZC Slechte conditie Ethiopische havens remt aanvoer voedsel Haring voor koningin (ustitie: heropenen widerzoek aanslag Roermond niet nodig Waldheim legt krans op graf Khomeini Uitbreiden actie AMC leidt tot opnamestop Luchtmobiele brigade Top Sovjetunie-VS niet voor eind juli binnen- en buitenland Minister komt nog dit jaar met plan voor aanpak DINSDAG 11 JUNI 1991 ÓEN HAAG (GPD) In Amster- J,_ en Rotterdam blijkt ruim ««ent van degenen die een Wistandsuitkefing krijgen, ook oil andere bron een nor- Lal inkomen te hebben. Eatssecretaris Ter Veld Iso- cialczakenl heelt dit gisteren 111 gesprek tussen partijen in Joegoslavië BELGRADO (REUTER) - De lei ders van Servië, Kroatië en Bos- nië-Herzegovina gaan woens dag praten over een vreedzame oplossing voor hun menings verschillen. Het gesprek vindt plaats in Split, zo deelden zij maandag mee. I Dê aankondiging volgde op be richten dat er het afgelopen Wekeind opnieuw twee doden «aren gevallen bij nationalis ed! geweld tussen Serviërs en Krflaten. Daarmee kwam het aantal doden dat sinds het begin tan dit jaar is gevallen, op 22. Verleden week bereikten de lei ders van alle zes de Joegoslavi sche republieken op een topcon- grentie een compromis tussen tei Servische verlangen naar een centrale federatie en de «ens van Kroatië en Slovenië fat Joegoslavië een unie van aëvereine staten wordt. Vol gens het compromis houdt Joe- gislavië een gemeenschappelijk éger en één monetair systeem, maar vormen de republieken soevereine eenheden die er ook gèwapende milities op na mogen tónden. de Kamer bekendgemaakt. „Er is een te groot gedoog- en accep tatiesysteem gegroeid in de maatschappij, dat dit allemaal maar kan", aldus de bewinds vrouwe. De fraude is ontdekt door het vergelijken van de bestanden van bijstandsontvangers met gegevens van de belasting dienst. In Amsterdam bleek dat van de 42.000 bijstandsontvan gers er 35.000 een ander normaal inkomen hadden. In circa 75 pro cent van de gevallen ging het om een inkomen tot 2500 gulden per jaar. Bij de overige 25 procent betrof het echter hogere bedra gen. In Rotterdam werd een soortgelijke situatie ontdekt. „Het beeld stemt mij niet echt vrolijk", aldus Ter Veld. „Maar het waren steekproeven. Mis schien wordt het nog beter". Vol gens haar bleken veel van de be trokkenen er ten onrechte van uit te gaan dat zij kleine neven inkomsten mochten hebben naast de bijstandsuitkering. Ter Veld gaf aan dat gemeenten van elke bijstandsontvanger minstens eens per jaar persoon lijk moeten nagaan of alles wel klopt. Het gemiddelde van alle controles dient te liggen op eens per acht maanden. „Dat is toch wel het minste", aldus Ter Veld. Anti-fraudeplan Nog dit jaar zei de bewindsvrou we te willen komen met een frau- de-bestrijdingsplan dat gemeen ten moeten gaan hanteren. Of dit ook wettelijk verplicht zal worden, zal worden bepaald bij een algemene herziening van de bijstandswet die op stapel staat. De staatssecretaris gaf verder aan dat een onderzoek gaande is naar de mate waarin mensen met een bijstandsuitkering ook in het kader van de Wet studiefi nanciering een bijdrage krijgen. Overigens berichtte zij de Ka mer dat universiteiten en hoge scholen tot nu toe weigeren aan haar mee te delen hoeveel stu denten zonder studiefinancie ring studeren. Die gegevens wil Ter Veld hebben om te bezien of i\t;f-\YO\n aan boord van dp 'Slad Zierikzee' - zaterdagavond 15 juni Rila lïevs Trio I'im Jacobs New Orleans Hctl Beans "Kaarten: Nieuwe Haven 1 11 Zierikzee 01110-13825 niet op 12/6 SCHEVENINGEN - Keurmeesters van de sector Viskeuring van de Rijksdienst voor Vee en Vlees zoeken de beste haring uit om deze later in de week aan koningin Beatrix aan te bieden. De vetste en beste haring werd gevangen door schipper Maart van Rhijn (m, met bril) (foto Ed Oudenaarden!ANP) )EN BOSCH (ANP) - Er is geen nkele reden om het onderzoek aar de vermoedelijke IRA- anslag in Roermond te herope- i. Verder onderzoek naar de ingerafdrukken is onbegon- en werk en de Ier Paddy Fox leeft niets te maken met de chietpartij in Roermond. Jat betoogde procureur-gene- aal mr. F. van Straelen maan- lagmiddag tijdens de voortzet ing van het hoger beroep tegen |e vier IRA-verdachten voor het wechtshof in Den Bosch. s mr. Van Straelen staat .els wel vast dat Fox een ïA-vrijwilliger is. Hij is in april Sfil) betrokken geweest bij een iislukte bomaanslag in Noord rand. Daarbij liep hij verwon- Geen dimlicht en begrenzer van snelheid DEN HAAG (ANP) - Mi nister Maij (verkeer) kr'jgt geen politieke steun om vanaf oktober volgend jaar in Bene- luxverband een proef te houden waarbij auto mobilisten overdag dimlicht moeten voe ren. haar voornemen desnoods alleen in Ne derland een snelheidsbe grenzer voor vrachtwa gens in te voeren, stuit op een Kamermeerder heid. Dat bleek maan dag bij een mondeling overleg over het meerja- renplan verkeersveilig heid van Maij, waarin de ze maatregelen worden genoemd. De Kamer is niet over tuigd van de gunstige ef fecten die het voeren van dimlicht overdag zou hebben op de verkeers- veiligheid. Een snel heidsbegrenzer voor -vrachtwagens wil Maij •het liefst in EG-verband mvoeren. lukt. dat niet Jan wil Maij het appa- raatop i augustus vol waar jn Nederland verplicht stellen. "h'kleine meerderheid, ,-^staande uit WD en >DA. wijst dat laatste af. ederiand kan niet uit J® Pas lopen bij de EG- i4 Partners, stellen deze dingen op aan beide handen. Op 23 mei werd Fox in Ierland aan gehouden, tesamen met een an der lid van de IRA. Zijn handen zaten toen nog in het verband. Hij werd na enkele dagen weer vrijgelaten. Zowel op 25 als op 29 mei werd Fox nog gezien in Noord-Ierland. Het is dus hoogst onwaarschijnlijk dat hij op 27 mei, de dag van de aanslag, in Nederland is geweest, aldus mr. Van Straelen. Toen Fox Neder land werd uitgezet in augustus 1990 kon de politie niet weten dat het om een IRA-lid ging. „De politie had zijn vingerafdrukken weliswaar naar Londen ge stuurd, maar daar is nooit een antwoord op gekomen en bij de Centrale Recherche Informatie dienst kwamen die vingeraf drukken niet voor", aldus de procureur-generaal. Volgens mr. G. van Asperen, een van de andere verdedigers, heeft de procureur-generaal voldoen de aangetoond dat een verder onderzoek naar de rol die Paddy Fox mogelijk heeft gespeeld niet nodig is. Toch blijven er naar de mening van Van Asperen vol doende vragen over om de zaak terug te verwijzen naar de rech- ter-commissaris. Zo acht hij het onder meer van groot belang om na te gaan of er vorig jaar in Ne derland wellicht IRA-cellen ac tief zijn geweest. Nader onder zoek is naar zijn mening ook no dig om de twijfels met betrek king tot het alibi van Hughes weg te nemen. FNV-ers wijzen NS-akkoord af UTRECHT (ANP) - De achter ban van de Vervoersbond FNV heeft met een kleine meerder heid het voorgestelde pakket maatregelen verworpen om de agressie tegen conducteurs en ander treinpersoneel te lijf te gaan. De exacte stemverhouding was 339 voor het voorgestelde pak ket en 348 tegen. Overigens zei onderhandelaar W. Kortweg van de Vervoersbond FNV dat de bond voorshands afziet van ac ties en dat de bond samen met de andere bonden van spoor wegpersoneel zal proberen er via overleg bij de NS-directie nog wat uit te slepen. In acties ziet de FNV-bond in ieder geval nu geen brood omdat het pikante feit zich voordoet dat uitgerekend de conducteurs - de groep waar het in eerste instatie om gaat - de voorstellen wèl in overgrote meerderheid hebben aanvaard. Waldheim en Khomeini's zoon Ahmed (1) keren terug van de kranslegging foto EP A NICOSIA (RTR) - De Oostenrijkse president Kurt Waldheim heeft maandag als eerste Westers staatshoofd een krans gelegd op het graf van de Iraanse geestelijk leider, ayatollah Ruhollah Khomeini. Bij zijn laatste bezoek aan Teheran, meer dan tien jaar geleden, werd Waldheim nog door anti-Amerikaanse betogers, onder wie invaliden op krukken, van de begraafplaats Behesht-e Zahra ge jaagd. Waldheim ging naai' Khomeini's tombe nabij de begraafplaats om eer te betuigen aan de anti-Westerse leider,die in 1979 de Isla mitische Republiek Iran stichtte. Bij de kranslegging was Kho meini's zoon Ahmed aanwezig, zo meldde het Iraanse persbu reau IRNA. Waldheim brengt een bezoek van vier dagen aan Iran om de ban den met Teheran te verstevigen. Iran onderhoudt vriendschap pelijke betrekkingen met Oostenrijk sinds de oorlog tussen Iran en Irak. Naar verluidt heeft Wenen in deze periode aan Teheran wapens geleverd. Machines ontbreken of zijn defect DEN HAAG (GPD) - De aanvoer van voedsel en andere hulpgoe deren in Ethiopië wordt ernstig gehinderd door de slechte con ditie van de havens aan de Rode Zee. Sleepboten ontbreken en kranen en andere installaties zijn grotendeels defect. Door ge brek aan brandstof kunnen de hulpgoederen in het land zelf bovendien nauwelijks worden vervoerd. Op dit moment wordt vanuit het buurland Djibouti, ten noorden van Ethiopië, elke maand zo'n 20.000 ton voedsel aangevoerd in kleine schepen. Rechtstreekse aflevering van voedsel in de ha vens van Eritrea wordt bemoei lijkt door de slechte toestand waarin de havens verkeren. „Ik denk niet dat er veel reders zijn die hun kostbare schepen zon der hulp van sleepboten de ha vens laten binnenlopen. Het risi co dat ze brokken maken, is te groot", aldus J. Willemse van de Stichting Oecumenische Hulp. De sleepboot in Massawa is ge zonken en ligt even buiten de in gang van de haven op de bodem van de zee. Vluchtende soldaten van het regeringsleger hebben de sleper uit Assab eenvoudig meegenomen naar Djibouti, net als een deel van het machine park. Bovendien is veel van het havenpersoneel, dat bestond uit niet-Eritreese Ethiopiërs, het land ontvlucht. De hulporgani saties hopen dat Djibouti sleper en machinepark op korte ter mijn zal teruggeven en dat dan ook het personeel terugkeert. In Massawa. de noordelijkste van de twee havens in Eritrea, zijn de kranen en andere instal laties voor het lossen van goede ren grotendeels defect. Het ma chinepark van Russische make lij is oud en slecht onderhouden. Reserve-onderdelen ontbreken. „Die moeten uit Siberië komen, maar niemand weet waar van daan", schetst Willemse de pro blemen. Inmiddels hebben Brit se bedrijven opdracht gekregen binnen drie maanden voor ver vangende onderdelen te zorgen. Want dat gaat het snelst. Op dit moment worden acht kranen aangedreven met twee stroom generatoren van maar liefst 32 jaar oud. Overigens wijst Willemse erop dat veel zeeschepen zijn uitge rust met de modernste machine- riën, zodat ze ook kunnen laden en lossen in havens die sober zijn uitgerust. Het is niet ongebrui kelijk dat graan met de hand wordt gelost. Maar dat gaat al leen als het is verpakt in zakken. Op de kade van Assab ligt zes tig- tot honderdduizend ton voedsel te wachten op transport. Ten gevolge van het brandstof tekort verloopt dat erg moei zaam. In het verleden betrok Ethiopië zijn olie, met een kor ting van 25 procent op de wereld marktprijs. van de Sovjetunie. Maai- dat is nu afgelopen. De olie moet met harde valuta worden betaald en het nieuwe bewind trof in Addis Abeba een lege schatkist aan. De onrust in het zuiden van Ethiopië is nog niet helemaal be dwongen door de nieuwe mach thebbers. Nog steeds worden voedseltransporten overvallen door de hongerende bevolking, bovendien is in de Ogaden een volksfront opgericht dat pro beert zich van het centrale gezag los te maken, aldus Willemse. mensen in de bijstand de uitke ring mogèlijk gebruiken om een studie te financieren. Minister Hirsch Ballin (justitie en coördinerend bewindsman voor de fraudebestrijding) zei in de Kamer maatregelen te zullen nemen tegen de fraude met EG- gelden. Daartoe is een speciaal beraad van openbaar ministerie, de bijzondere opsporingsdien sten, de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) en de poli tie opgezet. Tevens is er een in breng vanuit de algemene in spectiedienst van Landbouw en de belastingdienst van Finan ciën. Politie en rechterlijke macht krijgen extra scholing voor de aanpak van fraude met EG-gel- den die een spectaculair grote omvang heeft aangenomen, al dus de bewindsman. In de twee de helft van dit jaar moet. als Ne derland voorzitter is van de EG, een besluit vallen over een Euro pees studie- en documentatie centrum dat moet helpen dit eu vel aan te pakken. AMSTERDAM (ANP) - De uit breiding van de stiptheidsac ties van ongeveer 400 specialis tisch verpleegkundigen in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam heeft ge leid tot een „drastische beper king" van het aantal operaties en tot een opnamestop op de af deling hartbevvaking. Een woordvoerder van de AbvaKa bo heeft dit maandagmiddag bekendgemaakt. Een woordvoerder van het AMC erkende maandag dat de nu al drie weken durende acties zeer ingrijpende gevolgen hebben voor de patiënten. Hij kon nog niet zeggen of op andere afdelin gen dan de hartbewaking tot een opnamestop moet worden over gegaan. De Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis bij de Universiteit van Amsterdam (AZUA) besloot een kort geding aan te spannen tegen de Abva Kabo. Het ziekenhuis eist dat de AbvaKabo de acties die de bond in het ziekenhuis voert, onmid dellijk beëindigt. Het Acade misch Ziekenhuis heeft dit maandag bekendgemaakt. De specialistisch verpleegkun digen voeren actie voor een structurele aanpassing van hun salarissen. Zij vinden dat ze al ja ren handelingen verrichten die formeel zijn voorbehouden aan artsen, maar dat bij het waarde ren van hun functie daarmee on voldoende rekening wordt ge houden. Het kort geding dient vanmid dag bij de rechtbank in Amster dam. Veto Walesa tegen nieuwe kieswet Polen WARSCHAU (REUTER) - Presi dent Lech Walesa heeft maan dag een veto uitgesproken te gen een kieswet voor de eerste geheel democratische verkie zingen in Polen. De Poolse lei der stuurde daarmee aan op een nieuwe confrontatie met de Sjem (parlement). Walesa maakte geberuik van zijn presidentiële recht ondanks een waarschuwing van parle mentsvoorzitter Mikolaj Koza- kiewicz dat het daarmee onmo gelijk wordt volgens plan in ok tober verkiezingen te houden. In een brief aan het parlement schrijft de president dat de re gels te ingewikkeld zijn voor de kiezers waardoor er een frag mentarisch parlement ontstaat. Dit zou tot gevolg hebben dat het moeilijk wordt een stabiele regering te vormen. Vorige week donderdag weiger de Walesa het wetsontwerp te te kenen. Hij stelde voor dat presi dentiële en parlementaire des kundigen bijeen te roepen om het ontwerp in een andere vorm te gieten. Het parlement weiger de dat. (Slot van pagina 1) daarna kijkt naar de krijgs macht. „Elke vorm van financiële flexi biliteit en marge is uit de defen siebegroting gezogen. Gezogen. Daarmee verdraagt zich gewoon niet dat U het mes zet in de be groting". aldus Van den Broek. De VVD laakte daarop het op treden van Ter Beek, die in eer ste instantie niet had gerea geerd op de vaststelling van de PvdA dat op Defensie verder be zuinigd zal worden. Met de luchtmobiele brigade moet de landmacht flexibeler en mobieler worden om in te kun nen springen op nieuwe veilig heidsrisico's. In multinationaal verband moet de brigade in staat zijn in korte tijd grote af standen te overbruggen. De komende jaren is ruim vijf miljard gulden gemoeid met de opzet van de nieuwe brigade. Onderdeel daarvan is de aan schaf van gevechts-, verken- nings- en transporthelikopters door de landmacht. De lucht macht moet de mobiliteit van de brigade verder verhogen door de aanschaf van twee grote, zes middelgrote en een aantal klei ne (transport-)vliegtuigen. Voor de marine voorziet de Defensie nota in de koop van een amfi bisch landingsschip. De kosten voor de vliegtuigen en het lan dingsschip komen bovenop de vijf miljard. Samenwerking De PvdA eist dat Ter Beek en Van den Broek een uiterste po ging doen om tot meer interna tionale samenwerking te ko men. Taakspecialisatie (het uit ruilen van defensietaken tussen bondgenoten) is voor de PvdA een absolute voorwaarde, wil de fractie instemmen met de lucht mobiele brigade. Ook wil de PvdA duidelijkheid over de wijze van inzet van de brigade. De fractie weigert de brigade onder te brengen in de 'rapid reaction force' van de NA VO, omdat die zich te veel tegen de Sovjetunie richt. Omdat de PvdA haar instem ming aan de luchtmobiele briga de onthield, wilde de fractie ook geen oordeel geven over de in vesteringen die Ter Beek nodig acht. Zo is het voor Vos geen uit gemaakte zaak dat er helikop ters moeten worden gekocht (kosten ruim drie miljard gul den). Ter Beek ziet die aanschaf echter als voorwaarde: de lucht mobiele brigade kan anders niet functioneren. Prioriteiten De regeringspartijen CDA en PvdA verwijten Ter Beek te wei nig fundamentele keuzen te heb ben gemaakt. De prioriteiten moeten duidelijker, vinden bei de partijen. De PvdA betoogde dat de Nederlandse krijgsmacht in de toekomst geen 'totale' krijgsmacht met landmacht, marine en luchtmacht kan blij ven. Ook het CDA pleitte voor afstoting van een aantal taken. Ter Beek zegde de Kamer toe voorlopig af te zien van de reduc ties op het wapen der Koninklij ke Marechaussee. Eerst moet duidelijk zijn welke nieuwe taak de marechaussee krijgt, bij voor beeld op Schiphol en aan de oostgrens. De 400 man die Ter Beek aanvankelijk wilde laten afvloeien mogen blijven. Voor het eerst verklaarde de mi nister te willen nadenken over het afschaffen van de dienst plicht, Een commissie die de ef fecten van verkorting van de dienstplicht moest onderzoe ken, zal nu worden gevraagd de mogelijkheid van een beroepsle ger te bekijken. In de Defensie nota, die in maart werd gepubli ceerd, stond nog dat afschaffing van de dienstplicht „niet moge lijk en niet wenselijk is". Zie ook pagina 9 WASHINGTON (AFP/RTR) - Een top in Moskou tussen presi dent George Bush en zijn Sov jet-ambtgenoot Michail Gor- batsjov zal waarschijnlijk niet voor eind juli plaats kunnen vinden. Dit heeft het Witte Huis maandag bekendgemaakt. Reden voor het uitstel zijn de moeilijkheden over een akkoord over beperking van de strategi sche wapens (START). „Nu wij hier op de kalender kijken komt de mogelijkheid van juni steeds verder weg te liggen, en wordt ju li steeds waarschijnlijker", aldus woordvoerder Martin r itzwater. De top in de Sovjet-hoofdstad zal waarschijnlijk worden ge houden na het beraad van de G7 (de zeven grote geïndustriali seerde landen) van 15 tot 17 juli in Londen. Hoewel het onlangs bereikte ak koord tussen beide landen over beperking van de conventionele bewapening in Europa (CFE) een belangrijk struikelblok uit de weg ruimde voor de langver wachte top, willen beide partijen op de bijeenkomst ook een START-overeenkomst gereed hebben. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Temeuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00: jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse CouranJ B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3