Vulkaan verjaagt Amerikanen PvdA-fractie niet akkoord met luchtmobiele brigade NOG 2 WEKEN EN DAN KUNT U'M PROEVEN! I New York fêteert Golfsoldaten Acties bij omroep na akkoord van de baan Seismologen vrezen grote eruptie Pinatubo op Filipijnen wmmmmm ideeën! Senaat tegen verzwaring lasten huiseigenaar Zonnige perioden Afwisselend zonnig en beivolkt. De ni\iddagtemperatuur wordt 16 graden. De westelijke wind draait naar zuid west en is matig 3 tot 4 Bft. 234e jaargang no. 135 Dinsdag 11 juni 1991 MANILA (AP/RTR) - Duizenden Amerikanen hebben maandag de luchtmachtbasis Clark op de Filipijnen verlaten nadat seis mologen hadden gewaar schuwd voor een grote uitbar sting van de nabijgelegen vul kaan Pinatubo. De beslissing om de enorme ba sis te ontruimen werd maandag morgen vroeg genomen nadat de 1.462 meter hoge berg Pinatu bo zondag gassen, as en stenen begon te spuwen. De brokstuk- ken werden in de lucht gesmeten met snelheden tegen de honderd kilometer per uur. Er is geen melding gemaakt van slachtof- iHet Filipijnse Instituut voor Vulcanologie en Seismologie zei dat er maandag opnieuw as en hete stenen uit de vulkaan kwa men en dat een grotere uitbar- Max van Praag overleden HILVERSUM (ANP) - De 77-jari- ge zanger Max van Praag is zon dagnacht in zijn woonplaats Hilversum overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Een fami lielid heeft dit maandag beves tigd. Van Praag, die uitsluitend Ne derlandstalige liedjes zong, werkte onder meer met het or kest van Jan Corduwener, bij Jan Gorissen en samen met Cees de Lange. Tot zijn meest bekende liedjes behoren „De Klok van Arnemui- den", „Als ik tweemaal met mijn fietsbel bel" en „Rozen zo rood". In 1964 ontving Van Praag van de stichting Conamus, ter gele genheid van de beëingiging van zijn artistieke carrière, de Gou den Harp. sting werd verwacht. Het insti tuut zei dat de hele westelijke helling van de op 16 kilometer ten westen van Clark gelegen vulkaan bedekt was met as. Door de regen die zondagacht in het gebied viel bestaat de kans op grondverschuivingen en functionarissen hebben inwo ners geadviseerd zich naar hoger gelegen gebieden te begeven met het oog op mogelijke mod derstromen. De evacuatie was maandag laat beëindigd. De luchtmachtbasis Clark is een van de grootste overzeese bases van de Verenig de Staten en ligt in de 300.000 in woners tellende stad Angeles, op ongeveer 80 kilometer ten noor den van Manila. Inwoners van Angeles zeiden dat de lucht er maandag naar zwavel rook. De Filipijnse autoriteiten heb ben de evacuatie gelast van meer dan 12.000 inwoners uit drie provincies nadat de vul kaan vorige week stoom en gas sen begon uit te stoten. Vulkanisme en de Filipijnen zijn onverbrekelijk met elkaar ver bonden. De eilandengroep ligt in de zogeheten „Vuurgordel" die langs het oostelijk deel van Azië loopt. De vulkanen in deze gor del zijn als het ware tijdbommen POON BATO - Een gigantische wolk van as en zwaveldamp omhult de vulkaan Pinatubo op de Filipijnen die na zes eeuwen rust tot uitbarsting is gekomen (foto Jose DuranlAFP) die ieder moment kunnen explo deren. Vorige week verbrak de Unzen op het Zuidjapanse ei land Kyushu na eeuwen de stil te, wat aan zeker 38 mensen het leven kostte. De Filipijnen herbergen onge veer 200 vulkanen waarvan vol gens geologen dertien stuks op springen staan. De Pinatubo on derbrak zondag zijn zes eeuwen durende slaap en joeg duizenden mensen op de vlucht. De vul kaan was in 1380 voor het laatst tot uitbarsting gekomen maar over de toen aangerichte schade zijn geen gegevens bekend. De Filipino's beschouwen de Mayon-vulkaan als een van hun gevaarlijkste vuurspuwende bergen. De May on begon in 1984 te roken en meteen daarop ont vluchtten ongeveer 63.000 men sen aan de voet van de vulkaan in paniek hun woningen. Maar de Taai-vulkaan zorgde deze eeuw voor de grootste verwoes tingen. Een enorme knal, ge volgd door een onvoorstelbare hoeveelheid lava kostten in 1911 aan ruim dertienhonderd men sen het leven. Een kleinere erup tie in 1965 leidde tot 200 doden. De Taal rommelt sinds april weer ononderbroken. De Taal staat bekend als de kleinste maar tevens dodelijkste vulkaan ter wereld. De annalen vermelden 29 erupties sinds 1572. De grote uitbarsting van 1911 legde een gebied van 300 vierkante kilometer in de as. Filipijnse vulkanologen be schouwden tot voor kort de Pi natubo als „relatief ongevaar lijk". De vulkaan bewees zondag het tegendeel. Ook in de Filipij nen tikken de geologische tijd bommen immer verder; de vraag is slechts wanneer en waar zij af gaan. Ethiopië De voedselsituatie in Ethiopië is mede zo slecht omdat aange voerd voedsel nauwelijks gelost kan worden in de havens van de Rode Zee. De benodigde machi nerieën ontbreken en ook sleepboten zijn O niet in bedrijf. O Zeeuwse Vlegel Een milieu-vriendelijke bo terham die, beboterd, ook zon der plakje kaas smakelijk weg- hapt: de stichting Zeeuwse Vle gel presenteerde maandag een nieuw Q broodje. w Snuffelstage Een groep van 170 derdejaars leerlingen van technische school De Vaart in Terneuzen brengt deze week een 'snuffelsta ge' door bij ruim honderd Zeeuws-Vlaamse bedrijven en instellingen. Een project in het kader van het dichten van de kloof onderwijs -arbeid. I \J Zie ook pagina 4 niet meer in gevaar. Herrera Luis Herrera is winnaar gewor den van de 43ste editie van de Dauphiné Libéré. In de laatste etappe, een individuele tijdrit over 33 km die werd gewonnen door de Zwitser Toni Rominger, kwam de eerste plaats van de Colombiaan 15 D'Ancona steekt stokje voor veilen oud gebedenboek 'DEN HAAG (GPD) - Minister d'Aneona (WVC) heeft vorige week voorkomen dat een 15de jseuws Nederlands gebeden boek in buitenlandse handen over zou gaan. Het manuscript Zou op 15 juni in Londen worden geveild. Met een spoedprocedu re op grond van de Wet tot be houd van cultuurbezit heeft de Staat der Nederlanden de vei- ling tegen gehouden. Het gebedenboek stamt uit 1480 en is in het Nederlands geschre ven. Het handschrift is rijk ver sierd met miniaturen. Volgens het Ministerie van WVC geeft het boekwerk waardevolle infor matie over de religieuze en cul turele gebruiken in ons land aan het eind van de Middeleeuwen. 'Het manuscript wordt genoemd |aar de eerste en oorspronkelij ke eigenaresse: Beatrijs van As sendelft. Sotheby's (Verkoop van het gebedenboek pij het veilinghuis Sotheby's zou de huidige eigenaar naar schat ting 60.000 gulden hebben opge leverd. Met een beroep op de Wet tot behoud cultuurbezit kan •voorkomen worden dat belang de cultuurgoederen die in par- ■Mculiere handen zijn, de grens overgaan. De wet bevat een lijst met 600 voorwerpen en collec tsiinparticulier bezit die in Ne derland dienen te blijven. ,Het genoemde gebedenboek van Beatrijs van Assendelft niet genoteerd als be- fiermd kunstwerk, maar wel oet gebedenboek van haar doch- «ren naamgenote. Dat is mo menteel m bruikleen bij het Ca- "anjne Convent in Utrecht. Het «flste exemplaar stond niet op zwarte' lijst, omdat niemand Wwaar 'twas. Si^^te document is in- ■fiim f aan de kjst beschermde kunstwerken toegevoegd. NEW YORK (AFP/RTR/DPA) - Honderdduizenden zingen de en juiehende New Yorkers hebben maandag de soldaten uit de Golfoorlog onthaald met de grootste confettipara- de uit de geschiedenis van de stad. De „Moeder van alle pa rades" overtrof de nationale parade van zaterdag in Was hington. Onder een stralende zon mar cheerden 24.000 deelnemers door de straten van New York, bijna drie maal zoveel als za terdag in Washington. Onge veer twee miljoen toeschou wers juichten de deelnemers, onder wie ook militairen van de Amerikaanse bondgenoten die in de Golfoorlog troepen hadden geleverd, enthousiast toe. De „Grote Drie" van de parade waren de minister van defensie, Dich Cheney, de Amerikaanse stafchef Colin Powell, geboren en getogen in New York, en generaal Nor man Schwarzkopf, bevelheb ber van de geallieerden in de Golfoorlog. De Grote Drie van de parade: defensieminster Cheney, stafchef Powell en opperbevelhebber Schwarzkopf (vlnr) (foto Amy Sancetta/AP) Een record-hoeveelheid pa pier - 6000 ton - werd vanuit de ramen van de wolkenkrabbers uitgestrooid. De parade kost 5,2 miljoen dollar. Geen cent daarvan kwam uit publieke middelen, zo verzekerde bur gemeester David Dinkins van de bijna failliete stad. De bur gemeester had met een „Blitz krieg", zoals de New York Ti mes schreef, tal van grote be drijven en zakenlieden overge haald grote bedragen te schenken voor de parade. Van den Broek dreigt met intrekken nota DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer weigert definitief in te stem men met de plannen van de mi nisters Ter Beek (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) om een luchtmobiele bri gade op te zetten. De brigade vormt het belangrijkste onder deel van de Defensienota, waar in een nieuwe structuur van de Nederlandse krijgsmacht wordt beschreven. De PvdA verschilt ernstig van mening met het kabinet over de wijze waarop zo'n luchtmobiele brigade ingezet moet worden. Verder wil de PvdA dat er eerst afspraken met de bondgenoten gemaakt worden over het uitrui len van defensietaken. CDA en WD schaarden zich gis teren, tijdens een commissiever gadering in de Tweede Kamer, wel achter het regeringsstand punt. De PvdA hield gisteren ook vast De nieuwe Buckler wordt binnenkort uitgeleverd. En is eind juni overal verkrijgbaar. aan haar opvatting dat verdere bezuinigingen op Defensie na 1994 mogelijk en wenselijk zijn. Dat kwam de fractie op een uit brander van Van den Broek te staan. Volgens de bewindsman kan de Defensienota niet wor den uitgevoerd, als nu al nieuwe bezuinigingen worden aange kondigd. Houdt de PvdA vast aan die op vatting, dan wordt de Defensie nota wat Van den Broek betreft ingetrokken. „Wat dat voor het kabinet betekent kunt U raden", aldus de minister. Ter Beek ver klaarde daarop bits dat hij de eerst verantwoordelijke is voor de Defensienota en dus ook be slist over een eventuele intrek king van de plannen. Van den Broek zei „een broertje dood" te hebben aan de benade ringvan de PvdA, die de bezuini ging als uitgangspunt ziet en pas (Slot zie pagina 3 kolom 7) CAO-overeenkomst voor twee jaar Loskade 45. Middelburg 01180-29101 DEN HAAG (GPD) - De CDA- fractie in de Eerste Kamer dreigt de verhoging van de be lastingtoeslag voor eigenaar/ bewoners van huizen (het huur waardeforfait) af te wijzen. Fractieleider Kaland heeft dit gisteren kenbaar gemaakt in het NCRV-tv-programma Hier en Nu. Volgens de CDA'er be staat er in zijn fractie weinig en thousiasme voor de plannen. Kaland wees erop dat de Eerste Kamer begin 1990 al een verho ging van het forfait heeft afgewe zen wegens de zwakke onder bouwing ervan. Kaland zei zich wel loyaal te voe len ten opzichte van het kabinet. „Dat speelt mee, maar kan niet al het andere overheersen", meende hij. Volgens hem zijn er grenzen aan de loyaliteit. De CDA'er gaf aan niet uit te zijn op een crisis met het kabinet. Van de andere kant zei hij dat het kabinet de Senaat ook niet met crisis zou moeten dreigen als het voorstel er niet door dreigt te komen. Britten blokkeren accijns-akkoord (Van onze correspoiident) LUXEMBURG - Engeland heeft maandag op het laatste moment een akkoord in de EG over har monisatie van de btw-tarieven en accijnzen geblokkeerd. Daarmee komt het principe-ak koord dat de ministers van fi nanciën vorige week sloten op losse schroeven te staan. Groot-Brittanniè, Denemarken en Ierland hielden daarnaast nog een akkoord over de invoe ring van hogere accijnzen op al cohol, tabak en olieprodukten tegen. HILVERSUM (GPD) - Werkge vers en werknemers in de om roep zijn het maandagavond eens geworden over een tweeja rige cao voor de omroep. Drei gende acties zijn daarmee van de baan. Onderhandelaar Klaas Koornstra van de Dienstenbond FNV stelde in een eerste reactie na het bereiken van de overeen stemming „redelijk tevreden" te zijn over het akkoord, dat voorziet in een loonsverhoging van 3,5 procent per 1 januari 1991 en een stijging met 2,5 pro cent per 1 januari 1992. Voorts hebben beide partijen inge stemd met een sociaal plan voor de omroep, waarbinnen geen plaats is voor gedwongen ont slagen. De cao-besprekingen kwamen maandagmiddag weer op gang nadat de omroepwerkgevers de bonden hadden uitgenodigd nog eens om de tafel te gaan zitten in een poging de ontstane impasse te doorbreken. Binnen vier uur kwamen de partijen tot overeen stemming. De vakbonden kon den op het allerlaatste moment een dreigende actie tijdens een tv-uitzending van de RVU voor komen. RVU-medewerkers wa ren van plan in het kader van de cao-acties het tv-scherm tien mi nuten op zwart te zetten. Volgens Koornstra is afgespro ken per 1 januari een 36-urige werkweek in de omroep in te voeren. Een stuurgroep krijgt tot 1 oktober de tijd modellen te ontwikkelen voor de invoering van de 36-urige werkweek. Het eindoordeel over de voorstellen van de stuurgroep ligt bij de cao-partijen zelf, waarbij omroe pen die zo'n voorstel afwijzen, tot 1 november de tijd krijgen zelf met alternatieven te komen. CAO-partijen kwamen eveneens tot afspraken over werkgelegen heid, arbeidsplaatsen voor etni sche minderheden en herintre dende vrouwen. Vandaag bepa len de bonden een datum waar op ze in een gezamenlijke verga dering het onderhandelingsre sultaat aan de leden zullen voor leggen. Tot die tijd zijn acties in de omroep van de baan. Werkgevers en werknemers heb ben voorts afgesproken per 1 ja nuari 1993 met een totaal nieuwe salarisstructuur voor de gehele omroep te zullen komen. Advertentie De gratis bril Is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als In de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontsplegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Middelburg Goes Hulst Terneuzen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). WW i i I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1